AlltllCfO NillIS- iiniiHiii- Lnllmllil *5unlight&p Dinsdag 28 Februari 1922. ööste Jaargang. No. 6983, UitgeversN.V. vil. TKAPMAN Co, Schitgen. Binneniandsch Nieuws. Gemengd Nieuw». SCHAKER COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Prijs per 3 maanden f 1.65. Losse nummers 0 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. POSTREKENING No. 23330. - INT. TELEF. no. 20 inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend- WINKEL. Zaterdagavond «pirak voor die afd. van. den. Vrijheid»* bond de beer Henri ter Hall In de kolfbaan van de» heer A. die Bruijn. Ongeveer 80 personen waren aan wezig. Na een inleidend woord van den Tooraitter ver kreeg de beer ter Hall bet woord, dde zon sproken over wat de Vrijheidsbond is en doet. Hoe da Vrij heidsbond la ontstaan geeft spreker weer en dat de VrijbeldabondJ reden van bestaan beeft, bewijst-vol gens spreker, de critiek welke er op uitgeoefend wordt, gedachtig aan bet spreekwoord „Net «Ijn de slechtste vruicbiten niet, waaraan de wespen kna gen". De enkeling dn de Kamer of de ®eer kleine groepen in die Kamer kunnen, al® m op ricftfioSsS blij ven staan, niets bereiken, vandaar bet streven om door aansluiting dier verschillende partijen één par tij te vormen en daardoor, allen bezield van bet vrij- zinndg beginsel, kracht zullen kommen ontwikkelen Gelegenheid) voor debat is ndet gegeven. Spreker is niet voor débat, omdat dit meestal tengevolge beeft het uitspreken van de eene partij tegen die andere en daaraan wensebt spreker niet mede Ito doen. Laat alle partijen rooveel mogelijk rechtl wedervaren, en spre ker betreurt bet, dat in een der partijen znlke ern stige botsingen hebben plaats gehad. Spreker geeft voorts een ovoraicM van. da groote uitgaven des Rijks en do bezuiniging welke volgens de Vrijheidsbond) moei komen. De 'Legorwet heelt de Vrijheidsbond) zich tegen verklaard, omdat de toosten daarvan zullen bedragen f 106.000.000, zonder muni tie. De kosten, aljo du# eigenlijk niet te berekenen en een uitgaaf van f 106.000.000 met wel een leger, doch geen munitie, is de Vrijheidsbond tegen. In dit ver band geeft spreker weer, dat bij de behandeling dier wet, door het Kamerlid Wijk, een, motie weerd inge diend, „om als een vijandelijk leger onze grenzen na dert, te besluiten het land ndet) te verdedigen.". En hoewel dé voorsteller dezer motie heel wat heeft moe ten hooren, toch ia die van beteekends, omdat deze motie te ndet heeft gedaan de leuze der SD.A.P.: .geen man en geen cent", want als één man stemde de fractie der S.Ü.A.P. tegen de motie, hetgeen be- teekende, ons land moet Verdedigd' worden. De ambtenarij, en de daarmede gepaard gaande uitgaven worden onder het mos genomen. Op de zes huievaders is er thans één ambtenaar. Ook 'hierin weisscht de Vrijheidsbond verandering en din verband daarmede wordt door spreker medegedeeld, dat een ambtenaar die slechte een paar uur daags werk had en aan zijn chef meer werk vroeg, een afwij zend antwoord kreeg en het hooger opzoekende, ten slotte werd ontslagen. In de plaats van die ééne amb tenaar, die ontslagen werd, werden twee andere be noemd. De staatsbedrijven al eveneens een bron van geld verspilling. In bijzonder het artilleriehédrijf aan de Ilemhrug. Toen in de mobilisatiejaren geen mitradl- leurs uit. het buitenland betrokken konden worden, zou men die aan de Hembrug maken. Eerst een stu diereis naar Amerika, toen een gebouw met machi nes en einedelijto, na 'n paar Jaar ten koste van dui zenden en duizenden was de eerste mitrailleur ge reed., doch schoot niet. Voor het Indische leger wanen mdhioenen' patronen noodig en werderi besteld bij' de artdllerteinricbttag. Afgeleverd bleken zijl onbruikbaar en teruggezonden, ten koste van duizenden en Koloniën was genood zaakt) patronen in Oostenrijk te bestollen. De ar beidsbemiddeling, welk f35.000.000 heeft getoost., krijgt een beurt, en .spreker meent, dat een soepele toepassing der arbeidswet mogelijk moet maken dat in een bedrijf, geen 8 uur, doch zooveel langer ge werkt mag werden als noodig is, om de productie op te voeren. Daardoor wordt stopzetting van fa brieken voorkomen en de werkloosheid verminderd. De werkloosheldapremle, hoeveel goede ook, geeft aanleiding tot misbruik en spreker hekelt de pari- si! en, die liever niet werken en op de werkloosheddls- premie teren. Omstreeks 9 uur eindigt spreker zijn rede, met een opwekkend woord, om tot de Vrijheidsbond toe te trede*. Na een korte pauze worden enkele vragen gesteld, n.1. Ie. Hoe staat de Vrijheidsbond, gehoord alle reden tot bezuiniging tegenover de verhooging van het salaris der Kamerleden2. Zal het openen der mogelijkheid, om langer dan 8 uur te laten werken, door dezelfde ar beiders, de werkeloosheid niet vergrooten. Op de eerste vraag antwoordt de spreker, dat de ver hoogde jaarwedde niet meer voor de tegenwoordige leden geldt, doch eerst van kracht zal zijn als de wij ziging der Grondwet is aangenomen door de volgende Kamer. Een verhooging van f 3000 tot t 5000 voor een Kamerlid acht spreker, en dat was ook het gevoelen vonden Vrijheidsbond,geen overtollig luxe. Een Kamer dat zijn taak ernstig opneemt en zijn gewoon werk ervoor in den steek moet laten, is zeker niet te hoog beloond met f 5000, want er zijn er, die in hun Kamer lidmaatschap het bestaan voor hun gezin moeten vin den. waar zij een groot deel van de week dikwijls niet mede samen wonen en zich met een zeer primitifej onderdak moeten tevreden stellen, den tijd dot zij in Den Haag vertoeven. In verband met de waardigheid van het ambt la de verhooging geen overdaad. Spreker heeft hier het oog op hen, die het Kamer lidmaatschap niet al» een senicure beschouwen, dat hekelt de leden die zich schuldig maken aan vele absenten en zegt dat het maar al te dikwijls voorkomt, dat er zijn, die om 3 uur binnen stormen om de pre- centielijst te teekenen en weer tijdig vertrekken om den trein te halen naar een plaats ergens aan de Zaan. In verband met de vernooging van het salaris van de Kamerleden, brengt spreker ooit naar voren de veiv hooging van de Koningin. Volgens spreker is dit geheel verkeerd voorgesteld, en een critiek geleverd, die niet noodig was geweest De verhooging is bestemd, voor ver plichtingen, de Koningin opgelegd; om vreemde vorsten te ontvangen, reccptie's, het houden van voeling met regeexingen enz., b.v. thans de aanwezigheid van het internationaal geroöhtshof. 't Is meer een fonds, waaruit niet wordt betaald als er geen uitgaven te doen zijn voor het doel waarvoor het Bestemd is. In antwoord op de tweede vraag, antwoordt spreker, van een mogelijkheid om langer te werken en ae pro ductie te verhoogen, geen grootere werkeloosheid te verwachten. Door de werkcloosheidspremie wordt de lust tot werken niet steeds bevorderd en spreker hekelt de personen, die liever niet werken, omdat zij voor de werkcloosheidspremie niets behoeven te doen. Na beantwoording der gestelde vragen en nadat geen andere vragen meer worden gesteld, sluit de Voor zitter met een woord van damt aan den spreker enj aan de belangstellenden de bijeenkomst. DE GEMEENTE WORMERVEEB FAILLIET? Het gemeentebestuur van Wonmerveer ia tegen a.s. Dinsdag gedagvaard voor de rechtbank te Haarlem inzake de hangende aanvrage van bet bureau Mod derman Kubnj te Amsterdam, namens crediteuren gedaan, om /adaiietvecriklairding Tan de gemeente. KOLHORN. Den 24sten Februari trad alhier in een openbarië vergadering van de afdeeling van den Vrijheidsbond op Prof. Dr. B. D. Eerdmans van Leiden. De aangekondigde spreekster, Mevr. A. M. Koek—Mulder van Amsteraam was verhinderd; een teleurstelling voor de, alhoewel in kleine getale opgekomen dames. Ook de opkomst van de heeren was uitermate gering: 't is of de evenredige vertegenwoordiging het politiek bewustzijn knakt; gelet op de vroegere volle zale'fT, wanneer 't om een vertegen woordiger van het district Alkmaar ging. In ieder geval? de vele thuisblijvers hebben ongelijk gehad, want hetzij vóór- of tegenstander der beginselen van den Vrijheids bond. Professor^ rede was waard aangenoord te worden, en voor velen nog hoogst leerzaam te noemen. Gewezen werd in de eerste plaats op den moeilijken tijd, welke we thans doorleven en de verschillende middelen tot doorworsteling hiervan, welke door de re geering zijn en worden ter hand genomen, als steun verlening in verschillenden vorm; woningnoodvoor ziening voor zoover mogelijk. Dat deze middelen Blechts tijdelijk kunnen zijn, en op sommige een slechten en demoraliseerenden invloed uitoefenen, werd met feiten aangetoond, onder andere met de onlangs in de couran ten vermeld zijnde, dat menschen welke f 18 wekelijks steun ontvangen er voor bedankten, sneeuw op te rui men. En omdat er zooveel niet gaat, zoo 't behoort, daarom vereenigden zich Vrijzinnigen, welke in 1918 als 't ware tegen elkander stonden m een groep „de Vrijheids bond" de Vrijz. Dem. stonden hier nog buiten. Een 40.000 menschen zijn thans alreeds vereenigd, welke grootere kracht kunnen doen gelden, zoonoodig tegen over rechtsche partijen. En dat ook vooraf de Vrijzin nige vrouwen het ais hun plicht moeten beschouwen, hunne' mannen bij te staan. Democratisch toch in de goede zin is de Vrijheidsbond. Democratie beteekent Volksregeering; het volk .moet alles betalen, hier wordt bedoelt het gansche volk en vooral de z.g. middenstanders, en meer dan thans, moe ten ze ook medezeggingschap hebben. Van socialisatie, als de Sociaal-Democraten willen, kan volgens spre- kefr tniets komen. De proeven met dit stelsel in anaere landen genomen, zijn te weinig aanlokkelijk. Zeker, in orde is t tegenwoordig niet; de partij van den Vrijheids bond erkent dit, maar toch, we moeten niet nog meer ambtenarij, we hebben er genoeg van, gelet op de Talma-wetten, de Raden van Arbeid en de zoo genaate zegeltjesplakkerij. Waar duizenden en duizenden thans werk hebben oml 't hoofd boven water te houden, moeten we er bij zijn en moeten Vrijzinnigen stemmen op leden van den Vrijheidsbond. Een klein debat van de heeren Breebaart en Engel werd tot genoegen beantwoord. BEZUINIGING OP ONDERWIJSGEBIED. Men schrijft aan het „Chr. Schoolblad Onze Vaca tures" „le. De vier hoofdinspecteurs, die ieder slechts een klein gedeelte van het land te bereizen hebben en niet eens veel dienstreizen verrichten, hebben ieder een abonnement le klasse f 800. „2e. De inspecteurs, voor wie voor hooge prijzen dure kantoren Zijn gekocht betalen 6lechls voor woning- huur 10 pCt. van hun traclement. zijnde een huur van pl.m. f 500 f 600 's jaars en aat in een tijd, waarin de huurwaarde dier woningen minstens 1000 bedraagt. Een huis is gehuurd voor een hoofdinspecteur, voor wien volgens zeggen het Rijk een huis in een andere plaats gehuurd of gekocht heeft. „3e. Een hoofdinspectie huurt een huis voor i 1900 's jaars, de vorige huurder betaalde 800. Niettegen staande de mooie, groote kamer, waar de hoofdinspecteur zelf zetelt, ruimte biedt voor wel twintig personml, hebben door dien hoofdinspecteur gehouden vergaderin gen van zeven inspecteurs in eem daarvoor opzet- üjk gehuurde vergaderzaal in de stad plaats. ,4e. De hoofdinspecteurs vergaderen regelmatig. Ze wonen in Den Haag, Utrecht, Groningen en Roer mond, doch ze vergaderden al eens in ;vlaa>tricnt en Groningen. Hoeveel verblijfkosten kost dat niet meer dan een vergaderen in Utrecht? „5e. In de examen-commissiën zitten bij de noor delijke hoofdinspectie voornamelijk oud-arrondLsements- schoolopzieners, menschen van Doven de 65 iaar. Be halve dat zoo n firugant, die wel eens in den uut raakt, een bespotting is, worden de examenkoslen on noodig verhoogd, daar die leden meest buiten de standplaats van het examen wonen, zoodat zij nog reis- en verblijf kosten genieten. De kennelijke bedoeling bij de aanw ij zing tot lid van een examen-commissie is de aange wezene een financieel voordeel te bezorgen. De oud- UDT. schoolopzieners zijn door hun pensioen e.hur al ruim schadeloos gesteld. „Het ware te wenschen, dat de Minister hier ingreep en aan hri onderwijzersexamen eens ernstig zijne aan dacht wijdde. De deskundigen (de onderwijzers) be- heerechen thans geheel het examen, misschien is dit niet kwaad, doch laat dan de figuranten geheel weg. „A propos van die examens. Waarom krijgen de leden en deskundigen vacatiegelden. 5 f, 8 per dag, terwijl het toch door het Rijk gesalarieerde ambtenaren zijn, die in dien tijd hun eigen werk niet doeij? Vervielen die vacatiegelden, dan werden er misschien wel min der examens gehouden en waren we van 't najaars onderwijzersexamen af, een examen, dat veel geld kost en absoluut geen reden van bestaan heeft. Er kom ca! steeds zeer weinig aspiranten en het gehalte der onder wijzers wordt er met beter door. „6e. Voor de nieuwe leerplichtwet moet door de in specteurs veel materiaal worden opgeborgen o.a. een kaartsysteem. Een der inspecteurs kon die obergingvoor fl 150 bewerkstelligen, de Minister had mei het oog op de kosten gezamenlijke aanschaffing bevolen, het njksinkoopbureau zou de opberging leveren voor f 1009, zijnde 1000 f 150 f 850 duurder per inspectie of voor het rijk 27 maal 850 is f 22.950. Dit iis nu het gevolg van de centralisatie. „7. Niemand Iet op de enorme begrootingen door architecten opgemaakt voor openbare lagere schoten. Daar staan posten op om van te duizelen. „8e. Bij een der Rijkskweekscholen verdient een man. die de kachels aanmaakt en ander; niet te doen heeft pl.m. 20 .per week. Waarom doet dat de conciërge Mdzrt CWlcr t strijken zie je pas goed hoe he finnen i* geworden door de behandeling niet, wiens werk het toch is? öe. Het Rijksinkoopbureau heelt nu reeds 13 perso nen in dienst, die allen moeten worden betaald, ge looft men dan, dat het goedkooper zal kunnen leveren)'/ „10. Eenigen tijd geleden kwam er van den Minister (N.B. als bezuinigingsmaatregel) een regeling omtrent de vergoedingen van personeel, oie bij de examens de akten schreven en verder schriftelijk werk verichten. Deze ver goedingen zijn exorbitant hoog, doch ook de bureau ambtenaren zoo velen verdienen aan de examens moeten daaraan ook wat verdienen. En terwijl zij vroeger dit werk in den bureautijd natuurlijk gratis verrichten, worden zij er nu voor 'betaald. Als er één artikel is waarop moet bezuinigd worden, dan zijn dit de uitgaven voor de examens. Men houdt examens om da vacatie- en andere gelden. Men vraagt zelfs om zittingnemen als lid, alleen om er wat bij te ver dienen." - ST. PANCRAA, De heer W. Vertorooat van hier, die een simultaan seance garf met 21 leden vam de damclub ,jDoor Oefe ning Sterk" en 3 móet-leden uiiti Oudorp, en Alkmaar wist 12 spelen te wónnen, 7 gelJjto te maken, terwijl hij er 5 verloor. NIEUWE NIEDOHP. Zaterdag 25 Februari vergaderde de Rundveefok- vereeniging! „Vooruitgang" dni het lotoaal van den heer C. Kooiman alhier. Voorzitter de heer Jb. Kooij Cz„ dóe met welkom de vergadering opent. Daarna violgit lezing der notu len door den beer O. Strijbls, aecretaria. Deze worden goedgekeurd. De secretaris, tevens melkconiroleur, las vervolgens bet door bem opgemaakte 17e jaar verslag- Het uitgebreide jaarverslag wondt onder goedgekeurd en gaf onder meer aan, dat bet leden tal, vorig J aar 26, tbana is teruggegaan en diit jaar 10 17 zal zijn. Het onderzoek liep over 264 koeien, ter wijl 13 meltoataten werdén afgebroken; 244 dékbewij- zen waren binnengekomen. De rekening van den penningmeester wordt, daar de commissie voor rapporti niet voltallig is, uitgesteld. Bestuursverkiezing wegens vacature J. A. Mijte en periodiek aftreden van H. Rezelman. Benoemd wor den tot bestuuirsiedten de heeren H. Nobel én Jb. Root jes, die dleze bedden aannemen, In verband met de vermindering van bet ledental der vereeniging en daarmede gepaard gaande ver mindering van wenjkzaambeden voor meltoconrtrole is saiarisnegeling voor dén conjtiroleur-aociretarie bij bet bestuur overwogen. De controleur-secretaris beeft f 800 salaris en bood zelve aan, in varband met een en ander, dat op f500 terug te brengen en de con trole verder te doem, zooals dóe thans gedaan wordt. De vergadering vindt dit algemeen goed en wordt al dus besloten. De beer Strijbia, die de vergadering, tij delijk had Verlaten, werd hiermede dn kennis ge steld en góng er medle accoordL Van dé keuringscommissie, bestaande uit do hee ren R. iRezelman, D. Schermer en H. iNobel, treedt eerstgenoemde periodiek af en wordt herbenoemd. De beer Jb. Kooij Cz., /periodiek aftredend als lid der istieremcommissde, wordt als zoodanig herbenoemd' Voor de Maandag 27 Februari te houden vergade ring van den Prov. Bood' van Bundveefokvereend- gingem is afgevaardigde dé iheer D. .Schermer. Tot plaatsvervanger wordt de heer .H. Rezelmani be noemd'. Vervolg® wordt do beschrijvingsbrief voor de Bondsvergadering, die Maandag a.s. te Hoorn wordt gehouden, behandeld. Beslotenl wordt, de stierenilege- ling te behandelen., al» we do toeuiring hebben gehad. De rondvraag levert niets op en onder dank vo'or de opkomst en aangename besprekingen .sluit voor zitter do vergadering. LOONSVERLAGING VELDARBEID ERS, Te St. Philipslamd is oen conferentie gehouden tue- schen dé besturen der werkgevers- en arbeidersbon den (landbouw); do boeren «telden 20 pet. verlaging voor, maar die arbeiders gingen daarmede niet ac- coord); in) een) ledemveagadering werd' voorgesteld, te trachten oen overeenkomst te sluiten, daar een col lectief contract voor bedde paaftijen gewenscht is. Hei bestuur van den arbeidersbond zal in een beduidende loonsvermindering berusten. VERHUURDERS-TRUOS. Weikei vindingrijke menschen men tegenwoordig onder huliseigenameri aanitretftfen kan, leert het volgen de verhaal: Op de Oudegracht te Utrecht stond' dezer dagen een groot bovenhuis te huur voor den cdvielen prijs van f700, niet meer dan door de Huurcommlssie was vastgesteld. Gegadigden natuurlijk bij tienjbadlen. Wat bleek hun evenwel? HetJ bovenhuis was totaal uitge woond en dé eigenaresse, een 'Goudsohe dame, maak te de volgende voorwaarden: De huurder zou zich verplichten alle kosten van. reparatie, verven, stuca- dooren, etc., geschat op ongeveer f4400, voor zijn re kening nemen; de vurhuurder zou zich verplichten twee van) de .mooiste kamers af te «taan aan den in Utrecht studieerenden zoon der eigenaresse, koste loos; deze kamerbewoner zou voor bediening beta len de somma van.... vijf giddaa per maaadUl Vr#e -koet werd niet gevraagd.... Het zonderlingste van de geschiedenis 1», dat er werkelijk niog iemand gevonden is die deze voorwaar den heeft aanvaard. ONVOLDOENDE SAMENWERKING TUS3CHEN DEPARTEMENTEN. «Men schrijft aan het HbldL: 't Is verwonderlijk dat er in dezen tijd, nu er over al en vooral ook vanu overheidswege zoo sterk moge lijk) op bezuiniging wordt) /aangedrongen, door een te kort .aan «ameniwerking tuisschen de departementen van Binneniandsohe Zaken en Financiën, door de schatkist belangrijke verliezen aan rente geleden worden, wegens onnoodige vertraging in de invor derbaar-verklaring van de kohieren dar grondbelas ting. Volgens dé bestaande voorschriften, dienen die kohieren einde Januari ter invordering der daarop voorkomende bedragen aan de ontvangers ter hand gesteld te zijn, en vroeger, toen ze tevens een der grondslagen vormden voor da op te maken kiezers lijsten, gelukte het) steeds om ze tijdig te doen af kondigen, daar ieder jaar gezorgd werd dat door de Kroon einde December of begin Januari goedkeuring werd gegeven op de bedragen aan opcenten), welke de verschillende gemeentebesturen wenschten te heffen. Die bedragen aan opcenten, opgenomen in de door laatstgenoemden aan de verschillende gegevens ge toetst, waarna de koninklijke goedkeuring gevraagd wordt. In de practijk komt bet daaiom nooit voor dat die koninklijke goedkeuring ean afwijking bevat vanhet advies, do or Gedeputeerden gegeven, maar orfachoon die voor de meeste gemeenten reeds weken geleden gevraagd werd ia ze nog maar voor enkele gegeven of althans aan de bij de zaak betrokken ambtenaren bekend gemaakt. Met het gevolg dat nog maar van zeer enkele kohieren afkondiging heeft kunnen plaats vónden, met het gevolg dus ook, diat de aanslagbiljetten later worden uitgeredtot dan noo dig is, zoodat honderdduizenden guldens aan grond belasting veel later in 'Rijks kas gestort worden, dan het geval zou zijn, wanneer men aan Bdmnen- landsche Zaken met bekwamen spoed' gezorgd had voor het geven der koninklijke goedkeuring. Dóe honderdduizenden, die thans later gestort wor den dan 't geval zou izijn wanneer alles liep zooals t behoorde, brengén duizenden aan renteverlies mee, afgezien van den groeten last op vele ontvangkan toren, waar 'thans niet op geregelde wijze de noodige werkzaamheden verricht kunnen worden. Dit echter nog daargelaten, de duizenden aan renteverlies, die thans onvermijdelijk geledén wonden,, rechtvaardigen ongetwijfeld ten volle de wenachéMjkheid dat er wat meer voeling kome itusschen de departementen on derling, opdajt Financiën niet leder jaar opnieuw oodr de lauwheid van Binnenlandsche Zaken in 't ge drang geraakt CADEAUS. De Engelsche bladen, voor welbe de bruiloft van Prinses Maria de groote gebeurtenis blijft, geven be schrijvingen van do taliooze geschenken voor de bruid die op lange tafels in de schilderijengalerij van Bucking- hain Palace uitgestald liggen. Er zijn meer juweelen onder, zeggen zij, dan zelfs de koningin van Schebo tegelijk had kunnen dragen en genoeg voor eiken dag van net iaar. Lord Lnscelles heeft aan zijn bruid een kostelijk halssnoer van saffieren en diamanten geschon ken. Sieraden van saffieren en diamanten vormen ook de geschenken van den Koning, den prins van Wales en de Koningin. De oudera Van do bruigom, Lord en Lady Harewood, hebben een groote diamanten broche ge geven. Acht en twintig vrienden hebben zich vereemgd om prinses Marie een mantel 'van sabelbont ten geschen ke te geven. Onder deze oevera zijn de hertog en de hertogin van Devonshire, Derby, Roxburghe, NorthUm- beriand. Portland, de hertog van Richmond, graaf en gravin Lovat en de markies van Soveral. De marine is vertegenwoordigd met een dubbelen hanger van sma ragden en diamanten, het diplomatieke corp» met een gouden kan met blad eronder. DAT WORDT ANDERS, Een dag of wat geleden vermeldden wij het relaas van de berooving, waaraan de tafelgasten van een mevrouw Robertson te Long Branch in New Jersy en ook zij zelf hadden blootgestaan. Een drieste dict was het huis binnengedrongen en had mevr. Robertson geld en juweelen ontnomen en ook de gasten in het eenzame nuis er waren geen dienstboden uitgeschud. Daarna was de roovéT in een snelle auto weggereden. Men vereenzelvigde den man met een geheimzinnige auto bandiet, die op het ©ogenblik in de staten New-.York en New Jersey bezig is .geschiedenis te maken". Maar het is thans gebleken, dat de diefstal een doorgestoken kaart was. De gastvrouw zelf was in het complot en de dader is gepakt. Het is nog niet heel duidelijk of hier een misplaatste grap is uitgehaald., dan wel of inderdaad berooving bedoeld was. Mevr. Robertson tracht het eerste vol te houden; de gepakte roover, zekere Samuel Butler, vertelt hetzelfde verhaaL Mevr. Robertson had hem «1000 gegeven om de vertooning te geven. Maar het doet toch vreemd aan, dat de aan mevr. Robertson ontnomen juweelen zoo hoog verzekerd waren. Beiden mevr. Roberlson en Samuel Butler zijn in hechtenis gesteld. NIET TEGEN TE CONCÜRREEREN. 'Da schoenen- eni l&amzenfatirieJcen. in Notttoghaim, die een moeffijkem 'tijd heWbeni tengevolge van de vermindering van den uitvoer,, hebben, volgens de Daily Expresa, de onttctókking gedaan dat hun Duit se hc concurrenten ia Nedierlamdsch-JodiS op het oogenbllk heerenjaairzen van glacéleer voor fl «h., 8K st. het paar, lage boerenschoenen voor 0 sh. 134 st. en zwarte verlakte dkmeBschoenen voor 0 sh. 54 st. het paar op de markt brengjen Onverschillig da soort van het leer, betalen die Notitdnghamsohe fabrikanten al leen 5 sh. per paar aan maakloon, zoodat zij niet de minste kans zien, om tegen de Duitschere te concur- reeren. TREURIGE TOESTANDEN. De St. Pete-rshurgsche bnandjstoflfenoomrniaede heeft op een vergadering hot vraagstluk van dehbranctatof- fenaanvoer besipraken. In Januari da de aanvoer van brandstoffen aanmerkelijk! geslonken. Inplaata van 12.000 wagons zijn er slechta 3000 aangevoerd ter- wij] de behoefte aan St. Pe'tersbuirg 6000—7000 wa gons bedraagt. De oorzaak 'hiervan is hot, gebrek aan goederenwagens bij de 'spoorwegen, die het meeste

Schager Courant | 1922 | | pagina 1