t Raad Sf. Maarten. TWEEDE BLAD. r Dinsdag 21 Maarl 1922. 65sle Jaargang. No. 6995. Vergadering op Maandag 80 Maart 1022, des mid dags ü«Jf twee. Aanwotig allen. Voorzitter de beer A. Klerk, burgemeester-secre taris. Na opening ?olgt lezing en goedkeuring der no tulen. God. Staten hebben goedgekeurd besluit aangaan kasgeldleenlng, gemeentebegrootiag. betaling uit on voorzien, suppletoir kohier hoofdelijken omslag, ge- meenterekouing, verordening heffing inkomstenbe lasting en verordening heffing schoolgelden. God. Staten berichten dat aan deze gemeente over 1921 een nooduitkeering zal worden uitgekoerd van f 286.87. Op 21 December was en moest in kaa zijn 13750.22#, bij het G.EJ3. f 1308.79#. Door den accountant, don beer J. Schoorl Pz. te Behagen werd medegedeeld, dat de administratie van het G.E.B. keurig gevoerd wordt en dat op enkele punten ten vereenvoudiging op 1 Januari 1922 zal worden ingevoerd. De balans van het G.E.B. geeft aan een winst- saldo van 11242.95# en deze balans geeft den a«v countant aanloiding in overweging te gevon het ta rief voor lichtstroom te verlagen en meent dat een prijs van 20 cont niet gewaagd is. De gehouden koavcriflcatie in Februari gaf aan dat in kas moest zijn en was f041.75#. Ook de administrateur van het G.E.b. adviseert eveneens het tarief lichtstroom te verlogen van 25 op 20 cent. B. en W. stellen nu voor met ingang van 1 Maart 1922 de llchtstroomprijs op 20 cont te bepalen. Al len voor. Mej. wod. G. Groote» dankt voor de toegezegde ont heffing hoofdelijken omslag. De directeur der gasfabriek te Warmenhuizen be richt dat in 1021 door onze gemeente is gebruikt 23477 M8. gas. Ingekomen is het verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim. De commissie van toezicht op het ondorwljs zond eveneens verslag in en wees daarbij op verschillende dingen die h.i. verbotoring behoeven. Er werd o.a. gewezen op het feit dat de schoolbanken dor school te Eenigenburg verbetering behoeven on dat die te St. Maarten slecht zijn en verbetering eischen. Voorts werd er op gewezen dat bij het bijz. onder wijs aan een school les wordt gegeven door een onderwijzer aan 8 klossen. B. en W. zullen de verschillende punten in dit verslag naar voren gebracht, in overweging nemen. B. on W. stollen voor oen reeds vroeger ingeko men adres van do commissie tot behartiging van de algemeene belangen van bet overheidspersoneel omtrent het plegen van overlog, voor kennisgeving aan to nemen. Aldus geschiedt. In behandeling komt het adres van de Veroeni- ging van Burgemeesters on Secretarissen in het kan ton Purmerend, Hoorn, Behagen en Alkmaar, in zake samenwerking van do plattelandache gemeen ten ton cpzicbto van regelingen met de gemeente Alkmaar voor het bezoeken van de onderwijsinrich tingen,, do Warenwet enz. B. en W. stellen voor oen dergelijke regeling aan te gaan. De heer Slot is daar niet voor. We zijn aan be zuiniging toe, laten wo daarnaar streven. Voorzitter zegt dat het er juist om te doen is do onbillijke regelingen van Alkmaar tegen to gaan. Die regelingen moeten verzacht worden, dus hot gaat er om het platteland zooveel mogelijk te red- don. De heer Slot: Ja, probeer hot moer tegen de ste den, er zal niets tegen wezen te doen. Het voorstel van B. cn W. wordt aangenomen, tegen de heer Slot. Nu de gemeente is verdeeld in 3 stemdistrlcten, worden als stemlokalen aangewezen: te St. Maarten het raadhuis, te Valkkoog de openbare school, te Eenigenburg de openbare school, B. en W. stellen voor den termijn waarin vergun ning tot veldarbeid kan worden verleend, vaat te stellen van laatste week van Mei en de eerste 3 weken van Juni. Goedgevonden. Tot leden der commissie tot wering van school verzuim, wegens bedanken van de heeren Nieu- wenhuis en W. Rossen, worden benoemd de heeren C. do Geus en P. Blom. Mede op de aanbeveling kwa men voor do hoeren J. de Geus an J. Filmer. Van do beide bijzondere scholen is een aanvrage ingekomen om vergoeding van kosten van het ver volgonderwijs. Voorzitter heeft berekend dat voor de school to 'tRIJpJe moet worden vergoed f44.80, voor die te Stroet f54.95#, totaal f99.75#, maar dat van Harenkarspel terug ontvangen zal kunnen worden f56.72. Voorzitter vraagt of de vergadering zich met deze berekening kan vereenigen. De heer Slot: Heelemaal niet. Moet u de laatste 3 maanden van het Jaaj nemen? Ik dacht over het heele jaar. Voorzitter zegt dat het gaat over het herhalings- onderwijs. Thans zijn allen voor de door B. en W. voorge stelde regeling. Voorzitter deelt voorts mede, dat de bijzondere scholen te Stroet en 't Rijp je voor de dagschool vra gen een voorschot over 1922. De kosten van het openbaar lager onderwijs beliepen 119 per leerling. Voor het Rijpjo zal dus een voorschot van 80 van 42 maal f19 is f640 rond, voor de Stroet van 80 van 72 maal f19 is f1100 ruim gegeven moe ten worden of per kwartaal f160 en f275. Goedge vonden. Inzake de kwestie schaatsenrijden hebben B. en W. overleg gepleegd met den Inspecteur van het Onderwijs en is het leerplan zoodanig veranderd, dat bij betrouwbaar ijs 2 middagen gedurende 2 weken vrijaf aan de kinderen gegeven kan worden en wel Dinsdags en Vrijdags en Maandags en Donderdags. Tot Bchoolschoonmaakster te St. Maarten wordt benoemd, met ingang van 1 April a.s. vrouw Brou wer. Tegen genoemden datum krijgt vrouw Scha- ger als zoodanig gevraagd ontslag. De vergoeding voor het schoolschoonmaken wordt als volgt geregeld: voor St. Maarten f200, en f30 voor de schoonmaak; Valkkoog f125 en f25 voor de schoonmaak; Eenigenburg f115 en f25 voor de schoonmaak. Verder worat voor iedere school f10 gegeven voor materialen. Aan de orde komt de vaststelling van het ver in enigvuldigingscijf er. Voorzitter wijst er op dat zeer moeilijk is na te gaan op welke inkomens gere kend kan worden en de heeren Slot en Limmen ver wachten een aanmerkelijke daling. Voorzitter had eerst berekend een percentage van 1.9 en dan zou de toestand zoo worden, dat de belasting ongeveer werd verdubbeld. Bij een nadere berekening, verkregen door de ontvangst van meerdere gegevens, meent spr., dat het porcontage 1.0 a 1.7 moet zijn. Besloten wordt het op 1.7 te bepalen, terwijl de heeren Lim men en Slot zich voor IJ) verklaarden. Wegenbelasting, Van de raadsleden de heeren K. Slot, J. Limmen en J, Brommes is het verzoek ingekomen als punt I van bespreking op de agenda te willen plaatsen: onderhoud wegen, gezien de groote uitgaven die thans dat onderhoud veroorzaken. In do tweode plaatr, zegt voorzitter, is van het Dag. Bestuur van den polder Valkkoog en dat ls gedaan op verzoek van den eersten onderteekenaaij van het vorig verzoek, een adres ingekomen, waar in de vraag gestold wordt of nu do verkeersmidde len zoodanig zijn veranderd dat zij meer eischen stellen aan de wegen, niet de tijd is gekomen een zoodanige regeling te treffen, wat het onderhoud dier wegen betreft. Adressant is van meening, dat door het vele gebruik van rijwielen, automobielen, vrachtwagens e.d. het geheele onderhoud niet lan ger moet rusten op de polderbesturen, maar dat de kosten ton deele moeten komen voor dc gemeente. Voorzitter vraagt of de heer Slot toelichting wil geven. De heer Slot zegt, dat niet hij de zaak in de ver- 5adering van het Dagelijksch Bestuur van don Pol- er Valkkoog heeft gebracht, maar dat hij de zaak had besproken met den voorzitter en Rens, het in bespreking had gebracht bij het Dagelijksch Bestuur. Voorzitter zegt don niet zuiver te zijn Ingelicht. Verder meent de heer Slot, dat de burgemeester nu toch wol overtuigd zal zijn dat eindelijk de toe stand niet meer moet blijven bestaan, dat de inge landen do wogen betalen en dat onderwijzers en ambtenaren, die het niet aan eon flink salaris ont breekt, er maar pleizier van hebben en er niets aan betalen. Spr. heeft een buurman die slager is en die wekelijks wel 1000 pond vleesch langs do wegen ver voert, die betaalt nfot» aan het onderhoud der wegen. Maar hij heeft nog een buurman met 8 bunders 'and die moet f 15 betalen. Het mes snijdt zoet, zegt spr., moor er dient nu toch eens verandering te komen. Het is een staaltje van ieders plicht dat wie de we gen gebruikt, er ook aan betaalt. En dat komt des te sterker naar vorer. als Je tenslotte ook nog oen aanslagbiljet van hst Hoogheemraadschap krijgt. Voorzitter: Heeft u cijfers? De heer Slot: Kosten? laat de gemeente voor alle wogen zorgen, dan kan het Bannebestuur aan zij, wat eon besparing geeft van f400 aan salarissen en nog vorgaderkoston. De bruggen zijn vrij goed. in orao. Voorzitter erkent, dat de onderhoudskosten zeer zijn toegenomen, vooral wat de Banne betreft. In 1912 waren de lasten f3 voor den Ringpolder en f7 voor de Banne, in 1921 waren ze f7 voor den Ringpolder en f 12.50 voor de Banne. In 10 Jaar tijd zijn dus de losten van de Banne St. Maarten ver hoogd van f 10 op f 19.50, voor den polder Valkkoog van f9 on f 18, voor c'e Bonno Eenigenburg van fll op f25, v/at een exceptioneel geval was door de brug. De inkomsten evenwel zijn wel 7 maal hooger. Spr. gaat na hoe in onzo gemeente zijn 1300 bunders land. todbf.hoorendo aan in- en, uitwo nende eigenaren, land In doode hand en land niet in doode hand. Verscheidene bunders zijn het ei gendom van uitwonanden, die alles van het land weghalen, maar nooil iets in onze gemeente bren gen. Spr. wijst b.v. op bewoners van Tuitjenhorn. Van de 1300 bunders r.ljn er 538 eigendom van uitwo nenden, 150 van administraties in deze gemeente on blljvctu er 603 bunders over van de inwonenden. Do heeren hebben straks gezien hoe de hoofdelijke om slag steeds stijgende '4 en wanneer ze nu denken dat door dit voorstel ontlasting ontstaat bij do Srondbe/.itters, zullen ze zeer faliekant uitkomen. aat men eens aannomen dat de wogkosten bedrar gen (2.— per HA is f2600 voor de 1300 bunders. De ingezotenen zullen do kosten voor de 688 bunders uitwonend en administratie ook moeten betalen is (1370 en spr. heeft berekend dat b.v. de heer Abr. Borst van Eenigenburg, (lle vorig maal f 613.65 aan belasting moest betalen, rian fllo moer zou moeten betalen, de heer Schermerhorn b.v. zou f78.86 meer moeten betalen- Het gevolg zou dus zijn, dat het geld terecht kwam iu d*> zakken van hen die in Alkmaar, Schegen en elders wonen en dat ten koste van de ingezf enen. Ook de kleine bouwers zouden er zeer door worden getroffen. Spr. geeft den Raad in ernstige overweging goed na te denken voor men een dergelijk besluit zou nemen. De heer Slot blijft van meoning dat wie de wegen gebruikt, ze ook moet betalen, laten ook onderwij zers en neringdoenden er aan betalen. De heer Blok zegt dat de heer Slot hier zit niet als lid van het polderbestuur, maar als raadslid on dat hij dus vorplicht is de belangen der gomoonte- naren te behartigen. Spr. zou wel willen hooren of de heer Slot óón puntje kan opnoemen waaruit blijkt dat zijn voorstel lil het voordeel der gemeentenaren is. Do heer Slot: Waarom moeton alleen de inge landen belast worden' on niet de ambtenaren? Als de menschen met eon inkomen van f2500 tot f4000 er ook aan betalen, komt het niet ten laste van den polder, maar komt het in het laadje. Ook de heer Glas wijst erop dat het alleen voor deel zou brengen aan de uitwonende eigenaren. Do heer Brommer ziet dat nu ook in en oordeelt dat toch wel wat te gek. De heer Slot verbaast er zich blijkbaar over dat men zoo kan redeneeren. Hoe is het mogelijk, zegt spreker, wat Ioopon de slagen laag. Voorzitter: Maar wat voordeel zit er voor de in gezetenen in? De heer Slot tot den Voorzitter: Ja, het is Jou wel goed, als het Jou maar niet kost. Voorzitter: De heer Slot moet niet persoonlijk wor den, want anders zou ik ook wel kunnen zeggen dat de heer Slot dit voorstel doet omdat hij op het oogeitolik in finantieele moeilijkheden verkeert, spr. zal dit echter niet zeggen. De heer Limmen meent dat de tegenwoordige toe stand toch niet zuiver is. Ook de bouwers zullen met het voorstel meegaan. De heer Blok: Dat zal een zeldzaamheid zijn, misschien de heer Slot alleen. Voorzitter stelt voor de adressen voor kennisge ving aan te nemen. De heer Schermerhorn echter acht de zaak belang rijk genoeg om in stemming gebracht te worden. De heer Blok wijst er op dat het Dag. Bestuur, van den Polder Valkkoog dit verzoek doet, maar het kon wel wezen dat de ingelanden er anders over dachten. De heer Glas trekt in twijfel of het wel wettig is dat het Polderbestuur een dergelijk verzoek doet. De heer Blok zooi het van deni heer Slot royaler vinden wanneer hij zijn voorstel introk. De heer Slot: Dat begrijp je zóó. De heer Glas begrijpt niet hoe de heer Slot als raadslid zoo'n voorstel kan doen. De heer Slot: Nee, als ingeland. De heer Glas: Nee, u zit hier als raadslid en als zoodanig heeft u de belangen van de gemeentena ren to behartigen. Wij zijn niet van zins om een deel van onzen hoofdelijken omslag te geven aan de uitwonenden. Spr. had liever gezien dat de heer Slot de menschen beter had ingelicht. Do heer Slot: De weg is voor iedereen. De heer Blok: Dan moet u tollen plaatsen. De heer Brommer zegt dat de heer Slot, toen hij bij spr. kwam, niet zoover is gegaan om de kosten geheel voor gomeenterekening te nemen. Boven dien is hij spreker overvallen in de boet en was de reden de slechte wegen. De heer Slot meent, waar men zegt, dat apr. een onbekookt foorstel doet en men *.t belachelijk noemt oef hjji nu alles maar 'vraagtt In Warmenhuizen en Langendijk zijn de wegen ook aan de gemeenten. De heer Glas: Dat is altijd zoo geweest. De heer Slot: Ja en wij hebben ze altijd kosteloos laten begaan, behalve dan de schoenzolen. De hoer Schermerhorn meent dat het voorstel elk doel mist. Het gaat er om de ingelanden te ontlas ten en dat wordt hierdoor niet bereikt. De heer Glas dacht dat Slot dat wel in overweging wou nemen. De heer Slot: U kan er van maken wat u wil. Tenslotte brengt voorzitter in stemming het ver zoek van het Dag. Bestuur van den Polder, om de onderhoudskosten der wegen gedeeltelijk voor re kening der gemeente te nemen. Tegen stemden de heeren Glas, Brommer, Sjhermerb.ora, Blok en Wit, vóór de heejen Liinmon en Slot* Geen waterleiding Aan de orde komt een adres van ingezetenen in deze gemeente, die verzoeken om inverband met de hooge gebruikskosten en de zeer hooge aanlegkos- ten te besluiten niet aan xe sluiten bij het Prov. Wa terleidingbedrijf. Het adres is geteekend in St. Maar ten door 3® wel, 45 niet, te Eenigenburg 34 wol, 17 niet, Valkkoog 3 wel, 23 niet, Groenveld 23 wel, 14 niet, Stroet 21 wel, 28 niet, totaal /189 wel, 127 ndet. De heer Slot wenscht bier toe te lichten dat alle huurhuizen zijn voorbij geloopen, men dacht dat dit niet noodlg was on hot geeft een groot verschil op de door voorzitter genoemde getallen. Voorzitter zegt, dat van den directeur van P.W.B. eon schrijven is ingekomen, waarin wordt medege deeld dat om technische redenen de leiding ook hij niet aansluiten van deze gemeente, toch zou gaan door St. Maarten, teneinde Schagen te bereiken. Adressant ontkent dat do gebruikskosten zoo hoog zijn, evenmin als de aanlegkosten en verklaart zich bereid de perceolen van de onderteekenaara van het aanhangige adres op te nemen, om de kosten te berekenen. De directeur vraagt of de Raad bereid is de beslissing tot zoo lang uit te stellen. Voorzitter zegt hierop niet geantwoord te hebben. De heer Slot: Dat ls wol goed ook. Burgemeester Burger heeft zelf al gezegd dat hij in een wak zit. Voorzitter leest nu een uitvoerig rapport van de meerderheid van B. en W. die wol tot aansluiting adviseert. In dat rapport wordt er op gewezen, dat een tweetal personen die met adressen tegen de aan sluiting rondgingen, niet eens de vergadering be zocht had, waarin de directeur inlichtingen gaf en die personen dus niet op de hoogte waren van de voordoelen. Het is waar dat er zijn in do gemeente, die de aanlegkosten niet zullen kunnen betalen, maar wellicht is daarvoor eon regeling te treffon. Voorts wordt gewezen op het nut voldoende water Uo hebben bij dJe huiucnhailizon eni op den plicht van de verhuurders daarvoor te zorgen. Elk Jaar is er in deze gemeente gebrek aan water en het hebben van waterleiding zal in de toekomst blijken te zijn een woldaad voor de ingezetenen. Het rapport wijst voorts op de vermeerdering van den prijs der hui zen, op do kans dat de kosten van aanleg goed- koopor worden on dat men de mogelijkheid tot aan sluiting moet boschouwen als eon gunst voor onze gemeente. De meorderheid van B. on W. advisoert dan ook aan te sluiten, de minderheid, do heer Wit is niet tegen waterleiding, maar meent dat de kosten voor velen te bezwarend zullen zijn. De heer Limmen noemt als bezwaren, dat de pol derbesturen al direct aan het schoeiingen moeten, want anders houden ze den weg nooit, dat zien we aan Ilarenkarspel. Ook de gemeente wordt direct op onkoston gejaagd, de brandkranen. De heer Glas wijst op Tuitjenhorn. de buizen zijn daar heel wat lichter dan van de hoofdleiding en dat zal ook hier het geval wel zijn. De heer Limmen meent, dat men voor de gasbui zen den buitenkant van den weg zal nemen en die houdt hot, nooit. Waar de heer Glas wijst op het in orde maken van de verzakkingen in de straat te Warmenhuizen, zegt de heer Slot dat aan de Stroet de wonden aan gebracht aan den weg door den aanleg van gas nog niet heel zijn. De heer Wit oordeelt dat de kosten van onderhoud aan de wegen niet zijn te onderschatten. Het advies van de meerderheid van B. en W. is prachtig gesteld, maar do bezwaren zijn zoo min mogelijk naar voren gebracht. Het verwondert spreker, dat eon derge lijk advies wordt uitgebracht, terwijl zooveel inge zetenen tegen aansluiting zijn. Voorzitter hecht niet zooveel waarde aan de hand- teekoulngen en Wijst op wat te Harenkarspel ls voorgevallen. De kosten van aanleg hebben daar bo- loopen f7, f8, f9 tot f40. Do hoer Wit: Zon het niet consequent zijn te zeg gen dat de kosten {40 hebben bedragen? Tegen het water komt spr. niet op maar tegen de kosten. Voorziltter wijst er op, iboe verecMl lende zaken to hei begin alles behalve met vreugde werden ontvan gen, als leerplichtwet, bouw- en wontngv e rordening, maar dat is allemaal spoedig veranderd. Ook in dit geval zal heti zoo wel gaan. Oolk dn W-armenhuizen -is het zoo gegaan, maar nu Juicht men de waterlei ding toe. De heer Schermerhorn heeUt 8 personen uit War menhuizen gosproiken. Het ta waar, de wateriodditog juicht imen toe, maar -de kosten (vielen tegen, voor die 8 was het over de f 100. Voorzitter: Zeker boerderijen. 'De heer 'Schermerhoirn: Bén kaaaf abrtefc was er bij. De heer Wit (meent verder nog, dat wanneer lalter blijkt, zooals de beer Glas denkt, dat de menschen algemeen willen aansluiten, de gelegenheid er housch wel zal -zijn. 'De heer Schermenbom wijst) ito dit verband op de genreenlte iWarmonhuizen, die later wilde aansluiten, wat beduidend duurder uitkwam. Na ieenige bespreking wordt ten slotte met 4 tegen 3 stemmen besloten niet' aami te eludlten.. Voor aan sluiting stemden de heeren Glas, (Schermerhorn en Blok, tegen de heeren Brommer, Limmen, Slot en Wit. Bij do rondvraag vraagt de heer "Schermerhorn of het uurwerk 'van den toren voortaan den tijd weer kan aangeven. Voorzitter zegt, .dat deze kwestie in behandeling is. De hoer Slot vroeg, wijzende op het artikel van den heer D. Kooiman, over verlaging van belasting bij het Hoogheemraadschap, of wellicht met andere gemeenten geageerd moest worden. De heeren hebben zich direct een pensioen toebedacht Landeigenaren zitten er wel Voorzitter: Het zijn juist allemaal landeigenaren. De heer Slot: De secretaris en de penningmeester toch niet Voorzitter: Die brengen ook geen stem uit 'in de vergaderingen. De heer Schermerhorn vindt het mooi, dat*de heer Kooiman, die eerst zorgt voor een pensioen voor zich zelf, nu aandringt op verlaging van belasting. De heer T.tmmen oordeelt, dat ze wel kunnen begïnfafto: met tweede klas te reizen inplaats van eerste. De heer Brommer Wel met 'derde. Voorzitter zegt, dat wanneer er tegen^ 1de belasting in het "Hoogheemraadschap geageerd mocht worden en B. en W. meenen dat er argumenten voor zijn, zij zullen medewerken. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1922 | | pagina 5