AIltlHl NiCOÏS" Raad Winkel. Donderdag 23 Maart 1922. 65ste Jaargang. No. 6997. Uitgevers i N.V. v.h. TRAPMAN Go Schagen. EERSTE BLAD. SCHA Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. BIJ Inzending tot 's morgens 8 *ur, worden Adver- tentlOn nog tooveel mogelijk ln het eeretultkomend nummer geplaatst. I Prijs per 3 maandon fl.65. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels 11.10, iedere regel meen 20 cent (bewijsno. POSTREKENINQ No. 23330. INT. TELEF. no. 20 inbegrepen).Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BE8TAAT UIT TWEE BLADEN. Vervoijj. Na de pauze, te ongeveer 2 uur, wordt de ver- «adoring fu'repend en kom4 aan de orde hét punt: Waterleiding. Thans, zijn behalve alle raadsleden, ook de heer B re eb aapt,, aanwezig do heer Vian Oldanburigh, direc teur van de Prov. Waterleiding, en de heer Dr. Oudendal, plaatselijk geneesheer. Voorgelezen wordt eerst het adres van 387 ingeze tenen, waarin wordt aangedrongen om terug te ko men op het genomen raadsbesluit tot aansluiting bij de Prov. Waterleiding. Adressanten noemen dat voor Winkel geen directe behoefte en wijzen op de plicht van een gemeenteraad, bezuiniging van uit gaven en besparing van groote kosten. In do raadzaal is opgehangen een schets van den vermoedelijken loop die de Waterleiding in Winkel zal nemen. Daaruit blijkt dat van de 367 onderteeke naars 230 zijn van belanghebbenden, van hen dus die zullen worden aangesloten. 83 personen aan de route hadden zich niet uitgesproken. Voorzitter zegt dat het hem zeer wenschelijk voor kwam dat zoo mogelijk de moeilijkheden voor deze gemeente werden opgelost en daarom had hij een voorstel aanhangig gemaakt in de vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in het kanton Scha- f;en, om met de dito vereenigingen in Alkmaar, loorn en Purmerend, bij God. Staten aan te dringen op de opheffing tot dwangaansluiting. Dwang tot aansluiten toch bracht de meeste oppositie en spr. oordeelt dat zonder dien dwang na verloop van tijd toch allen wel zullen aansluiten. Zijn voorstel had daar echter geen succes en het resultaat was, dat men vrij algemeen, om den finantieelen opzet van de waterleiding, den dwang niet meende te kunnen opheffen. De wensch kwam naar voren om een overgangstijdperk van 5 jaar voor algemeene aan sluiting voor te schrijven, maar ook dit werd met groote meerderheid verworpen. De protesten tegen verplichte aansluiting mocht de totstandkoming van zulk een het algemeen belang direct rakende zaak niet tegenhouden. Voorzitter achtte deze beslissing over de protesten nog niet direct aan de ordp, long als het wellicht nog zal duren eer de waterleiding hier is, maar een voorstel van het raadslid Kamp tot intrekking van het genomen raadsbesluit tot aansluiting, maakte het noodig om het punt op deze agenda te plaat- son. Galenen, word/t nu het voorstel dies heeren Kamp, met de toelichting -daarop. Deae wees er op, dat het besluit tot aansluiting was genomen met 3 tegen 2 stemmeni on het groot aantal handteekondngen van do inwoners daartegen bewees wel, dat men zich druk mét deze zaak bezig hield1 oni dat aansluiting alge meen niet noodig word geacht. Spr. achtte het ook onmoodig met liet oog op' de nieuw gebouwde huizon, de verbouwingen, die vele huizen had voorzien -van regenbakken. met 3 ,M3. en meer inhoud. Ook de go- <r.ondheLdiStoostand' in de gemeente maakte aanslui- ting niet noodig en mocht geen reden zijn deze dure uitgaaf op te loggen. Spr. wijst op do droogt© die niet veel ongerief in die gemeente had gebracht blijkbaar, daar maar 3 wagens water nood tg waren geweest, waarvan men nog een. doel had laten wegloop en. Do abnormale droogte mag geen reden zijn om een aan sluiting, te roepen, waartoe enkeleu zich wellicht back- den laten, verleiden, spr. wijst op de groote kosten aan aansluiting verbonden en de groote en nadeelige gevolgen voor straten en wegen. Gewezen wordt op de zware belasting en heit feit dat de draagkracht der buigerij izakt en het belastbaar intomen zal dalen tot ■het bedrag, vam 1914. Wat .de hygi tóe betreft komt de maatregel niet tot zijn .recht, ome iet alleen zij die 40 M. vanaf de hcofdbuiis wonen wo* den geholpen. Voor hot vee geldt ook. dit zelfde bezw.ar, het water komt niet overal, een afgelegen (boerdeiij wordt niet gehol pen. Er wordt op gewezen, dat he- ProV. bedrijf in de toekomst het recht heeft om de tarieven te herzien en geruststellend' is het .niet wat dn dit opzicht een ander Prov. bedrijf heeft te ©.en gegeven. Eveneens wordt gewezen op de hooge kosten van- het wateron- derzoek, f 35 en op een artikel in het reglement, waar in ook -betaald moet worden voor plaatsen tusschen. gebouwen gelegen. Uitgaiven Voor rioleerdngen voor het overtollige, re genwater .zullen hei gevolg zijn en .zoowel voor huis eigenaren als arbeiders zal dit alles hooge uitgaven meebrengen, ook in den vorm van hooger huren. Te zamen is het een dure uitgaaf waarvoor de burgerij gespaard' imoet blijVen. Voorzitter zegt, dat niet 3, maar 8 wagens water in de droogte zijn aangevoerd. Daar de heer Kamp aan zijn schriftelijke toe lichting niets heeft toe te voegen, krijgt de heer Dr. Oudendal het woord- Deze betreurt het, dat er voor de burgerij kosten aan deze .waterleiding zijn verbonden, dat is een zaak die spr. ook persoonlijk, izal ondervinden. Maar aic arts moet spr. de waterleiding verre verkiezen boven het water dat we thans in Winkel hebben. Dat er zoc weinig wajter met de droogte is gehaald is louter ge makzucht, van de menschen. Spa wijst er op, dat hij in dezen drogen zomer veel menschen heeft onder zocht, ook vooral op rug en borst en dan was van ve len deze gewoon zwart. Het water moest gespaard er> gebruikt' 'voor thee enz. en konden de menschen zdch niet voldoende reinigen. Dat gaf huidziekten en waf., zeer nadeelig, vooral voor de kleine kinderen. 'Spr. wijst er op, dat sinds Augustus schurft ver plichtend werd1 om aan te geven. Was deze -wet er eer der geweest, spreker zou bepaald veel gevallen van •schurft (hebben moeten aangeven als gevolg van de droogte. Spr.' wijst op de waterputten en op de flora en fau na die daarin leven. .Spr. vindt 'het aftreksel van een doode spreeuw, die dn zijni goten ligt -niet smakelijk en wijst op de voordeelen voor inenech en dier van goed- leidingwater. Spr. heeft bij professor Boel heel wat water onderzocht, wat aan de koeien rondom Rotterdam te drinken werd' gegeven en dan is water leiding voor den veestapel een onschatbaar voordeel. Water, dezen feomer onderzocht,mfcroscopisoh, krioelde veelal van bacteriën en was beslist niet on schuldig aan de vele keelontstekingen, Spr. verklaart wat 'i water-onderzoek (betreft, waarvoor als .onkosten f 35 wordt genoemd, dijt gaarne gratis te willen, doen. De heer Oldenburgh, zegt, dat het bekend is, dat. de waterleiding aan de gemeente niets kost, en hij be grijpt don ook niet, hoe de heer Kamp kan spreken over verhooging der gemeentebelasting De voorzie ning van scholen en raadhuis kan to-ch niet zooveel kosten. Wat de kosten aan de straten betreft, welnu, alle schade is voor rekening der Provincie. Als de straat eenmaal is opgehaald leert de praktijk, dot dit nog eenmaal moet gebeuren, is hot dan nog niei goed, welnu, dan zal het nog eens moeten en dat alles -oor rekening van de Prov. Waterleiding, zelfs mg na ,10 jaar. Da4 de waterleiding ten opzichte der hygiëne naar doel niet bereikt omdat alleen zij worden' aangeslo ten die 40 M. vanaf de hoofdhuis wonen, is nis- Juist'. Dio 41 M. afwoont wordt, wanneer hij wil, ook ge holpen, maar die J M. verdere afstand moet hij zelf betalen. En ook kan door'het plaatsen van standpij pen in die gemeente zelfs den verderaf wenenden ge legenheid gegeven worden water te halen en worden dus uit de misère geholpen. Spr. zegt, dat de heer Kaïnp ook heeft gesproken van goede nortonpom- pen. Zeker, ze zijn er, maar in Nederland niet veel, zout- eni ijzerhoudend als het water veelal As. Deze nortompompon wordoni geslagen bij bebouwde gedeel ten, waar veelal bodemveronitreinjgiing heer,sekt, geen aanibevelingswaarddgie plaats om water uit te win nen, vooral niet omdat Nortonpompen .veelal lekjes hebben. De kosten van het wateronderzoek, zegt spr., behoeven geen f3ö te bedragen, kan voor fö vol doende gebeuren. Hier in Winkel, door die royale toe zegging van Dr. Oudendal, gratis. Spr. wijst eveneons' op de opmerking des heeren Kamp, van het spoedig bevriezen van de waterlei ding op het platteland. Dit is te voorkomen door bij den hoofdkraan in huis een aftapkraan te nemen en bij vorst het water weg te laten loopen. Dat As voor platteland als stad hetzelfde en zeer aanbevelens waard. 'Spr. wijst op de rioleering die verzwaard' heet te moeten worden. Maar nu loopt het overtollige regen water toch' ook veg en zal 'dat weinige leidingwater meer toch geen bezwaar genoemd kunnen, worden. Wat 'die binnenplaatsen betreft, diat heeft alleen betrekking op overdekte plaatsen die men in steden heeft. Deze claus jle zal echter uit het contract ver vallen. Spr. wijdt daar ia uit over de verschillende proteet- vergaderingen di op verschillende plaatsen zijn ge houden en dat >d e alleen 'Voortspruiten .uit het onbe kend maakt out jmdind en uit het zeer onvoldoende op de hoogte zijr iDat het tarief n de toekomst zal worden verhoogd en dat men doa bij wijst op de onaangename erva ringen met het PE.N. is niet rechtvaardig. Het P.RN. heeft gewerkt ii oorlogstijd, heeft enorme oorlogs stormen over zljit hoofd gehad, terwijl het waterlei dingsbedrijf door een tijd van malaise een gunstige toekomst tegemcat gaat. Het P.E.N. heeft gebouwd onder hooge kosten en dure prijzen., het waterlei dingsbedrijf onder goodkoope prijzen. Het PJ2.N. heeft rekening ft? houden met zijn, concurrenten gas on 'petroleum enz., het waterleidingsbedrijf heeft dat niet te vireezen, dus kan zich buiten handelszaken hondon. Ook de wijze Van werken verschilt. Het P. E.N. deed alias in eigen beheer, wij laten alles aan nemen en hoe er gewerkt wordt kan men gaan zien. Dat het Prov. bedrijf zijn waterpa-ijs niet zal verkoo- gen kan men ccxmcludeeren uiit de toezegging der Pro vincie in haar waarborg, dat .het een redelijken prijs zal zijn, dus niet hooger als elders berekend zal wor den. Dat het op het platteland, iets hoogier zal zijn, dan in da stad, spreekt vanzelf, dat ziet men ook met gas en eleclriciteit Spr. gelooft verder niet, dat Ged. Staten een besluit om 'aansluiting bij de waterleiding dn te trekken, di rect zouden goedkeuren, De Raad' heeft het besluit om aan te sluit on genomen en daarop heeft het Wa terleidingsbedrijf gebouwd en zijn buizenaankóopon gedaan. Spr. heeft die buizen zeer goedkoop gekocht, f (20 goedkooper .per ton als het geval zou kunnen zijn. Voorzitter is bet met deze meening eens. De Raad heeft het besluit genomen en B. en W. hebben daar aan uitvoering gegeven en om nu klakkeloos terug te gaan zal niet kunnen. Het eenige besluit dat te neigen 'zou zijn, is verzoeken aan Ged. Staten, om het genomen besluit als ongedaan te 'beschouwen. ,De heer Kamp zegt, op de woorden, van Dr. Ouden- dal niet te sullen ingaan, deze weet dat beter dan, spr. Wat 'de bewering betreft dat het vee liever leidiingwa- iter als regenwater heeft betwijfelt spr. Dat dokter het wateronderzoek gratis zal doen, daarvoor brengt spr. hem hulde. 'Spr. wijst er verder op, dat er niets in het contract staat, dat het Prov. bedrijf zelfs 10 jaar voor de wegen moet instaan. De heer Van. Oldenburgh zegt, dat dit straks door B. en W. dn, haar vergunning ds vast te leggen. Dat is een voorschrift ons te geven. De heer Kamp zegt, dat dit nooit ter sprake is ge weest, wat den heer v. Oldenburgh aanleiding geeft te wijzen op een brief bij den gemeenteraad ingeko men, die daarop wijst De heer Kamp wijst ei" op dat iemand die meer dan 40 M. van de hoofdhuis afwoont, vrijwillig kan aansluiten, maar dan zelf moet betalen. Do heer Oldenburgh zegt dat het Prov. Bestuur aansluiting voorschrijft voor allen die tot 40 M. van de hoofdhuis wonen, met de consequentie dat 't voor die menschen de aansluiting ook betaalt. Ver der gaat zijn zoogenaamden dwang niet, dus ook niet zijn verplichting tot gratis aansluiting. De heer Kamp betwijfelt of de bevriezingskans in stad en op platteland even groot is. De heer Oldenburgh stelt die kans gelijk en noemt aftappen van het water een zeer geringe moeite. De heer Kamp blijft uitbreiding van rioleering voor het meerdere leidingwater noodig vinden en als het in de sloot afloopt, vreest spr. hoogere be- malingskosten. De heer Oudendal: Men krijgt betere doorstroo ming en minder gevaar van malaria. De heer Oldenburgh zegt dat deze hoogere bema- lingskosten zeer gering zijn.i volgens berekeningen nog geen cent per inwoner per jaar. De heer Kamp zegt dat de heer Oldenburgh de protestverg&deringen noemt een storm in een glas water, maar het teekenen van 367 personen bewijst toch wel dat de waterleiding vele hoofden bezig houdt en de menschen het van alle kanten bekijken en het voor en tegen tegen elkaar 'opwegen. De heer Oldenburgh zegt dat het onbekende onbe mind maakt. Men mag over do voor- en nadeelen hebben nagedacht, maar men is niet voldoende op de hoogte daarvan, omdat men het gemak en ge- wenschte van waterleiding niet voelt en kent. Daar om is voorlichting noodig. De heer Kamp vindt het juist zpo jammer dat dit niet is gebeurd. Spr. begrijpt niet dat voorzit ter, die anders tegen elke vrijheidsbelemmering, is, nu met dat voorstel is meegegaan. Voorzitter zegt dat het zijn gevoelen niet was om eerst een vergadering met de burgerij te beleggen. Op zulk een vergadering, wij zien het te Barsingerhorn, komt alleen de oppositie en daar wordt een con clusie getrokken. En dan is het voor den Raad uiterst moeilijk een besluit daartegen ingaande, te nemen. Wij zien hoe het in Barsingerhorn is ge beurd cn hoe de Raad ztch niet tegen de publieke opinie heeft durven keeren. Spr. acht het verkeerd om een dergelijke beslissing aan een referendum der burgerij te onderwerpen. De heer Kamp: Dat is ook niet het plan geweest. De burgerij moest eerst ingelicht worden, dat heb ben de heer Spaans en ik gewild en dat is niet ge beurd. Voorzitter: Dat is wel gedaan. Ik heb mij tot den heer Oldenburgh gewend, maar deze achtte het be ter te wachten tot de waterleiding komende was, anders was men alles vergeten. Thans is hier een geheime bijeenkomst in Winkel gehouden, waarvan spr. niets wist, en waarop alleen tegenstanders zijn genoodigd, de voorstanders zijn gepasseerd, en toen een verdwaalde voorstander het woord op die ver gadering wenschte te voeren, werd hem het woord ontnomen, want daarvoor was men niet bijeen. De heer Kamp bestrijdt deze meening, waarna de heer Spaans wijst op het feit dat het raadsbe sluit tot aansluiting is genomen met de 'geheele aankleve daarvan. Het is een dubbel voorstel ge weest. Wij hadden het te accepteeren zooals het er lag, terwijl wij de burgerij dezen dwang niet wilden opleggen. Ik heb gemeend dat het goed was eerst een bijeenkomst uit te lokken en de burgerij met een en ander bekend te maken, dat was uw mee ning zeker niet. Voorzitter: Juist, dat was mijn meening niet. Ik wenschte dat de Raad zonder invloed zou besluiten en het raadsbesluit is niet anders geweest dan een besluit om aan te sluiten, of eerst het publiek in lichten en dus aanhouden. Hierop worden de no tulen nageslagen, die dat uitwijzen. De heer Breebaart zegt, dat spr. in de vorige ver gadering, waar tot waterleiding aansluiting is be sloten, niet present kon zijn. Spr. verklaart zich homogeen met de voorstanders en neemt gaarne de verantwoording van dat besluit op zich. In de Sta ten heeft spr. het in het leven roepen eener Prov. Waterleiding gonaemdi een weldaad voor het platteland. Spr. wijst op de vele ziekten op het platte land, o.a. te Andijk met zijn 40 typhusgevallen en het inenten van 1200 1500 personen tegen den vooruitgang der typhus. Spr. noemt Enkhuizen, Lon- gendijk, Dirkshorn, Warnienhuizen enz., waar in tij den van watergebrek vaatwerk wordt gewasschen in 3looton waarop nog privaten staan. Spr. bejam mert het streven fn de gemeente om op hot genomen besluit lecag te komen en spr. is er eveneens van overtuigd, dat Ged. Staten dat ook niet zullen goed keuren. Spr. herhaalt, de mode verantwoording gaar ne te dragen, ofschoon een meer tegemoetkomende houding wellicht ware aan te nemen tegen de per sonen die nog niot direct aansluiten,-.zeker als spr. ervan is, dat tegenstanders spoedig voorstanders wor den. Een vooruit ruggespraak houden met de kie zers acht spr. verkeerd, gaarne als men dan terug deinst voor een te nomen 'beslissing die tegen den al- gemeenen stroom ingaat. De Raad bestaat uit de vertrouwensmannen der burgerij en als zoodanig heeft men zijn mo,ndaat te vervullen en dat te be vorderen, wat men in het algemeen belang acht. De kosten acht .spreker voor de burgerij geen bezwaar. Bij .een gebouwopperlvialk vam 50 M2. betaalt men f12 per jaar en wellicht gedurgnde 10 jaar voor afschrijving en rente verdere onkosten voor aansluiting, hoog gerekend, nog eens f 12 is f 0.50 per week, een bedrag dat te betalen is. En als •men dat berekent over o personen in een gezin1, is het per dag of per persoon V*. cent. Of men dat niet terugwint aan betere gezondheid, is moeilijk te bewijzen, maar wel als zeker aan te nemen. Spr. vertelt van een gesprek met den dokter van War- menhuizen. Daar zijn nu 90 der burgerij aange sloten en spr. noemt een Pronk, die van groote tegenstander, groote voorstander is geworden en verklaart dat het vee naar het héérlijke leidingwa ter snakt, terwijl de kalveren wel leidingwater maar zeen regenwater wenschen te drinken. Spr. noemt de veehouder IJff te Assendelft, die eerst ontevreden, het water nu voor geen geld wil missen en het vee er glimmend uitziet, in verband waarmee op het duinvee wordt geweien. Spr. betreurt het dat alleen voor de vriendjes gelegenheid is geweest om het request aan den Raad te teekenen. Dit ontkent de heer Kamp, wat, zegt de heer Breebaart niet wegneemt, dat de burgerij op voor lichting gesteld, dit dan eerst had kunnen aanvra gen voor en aleer men zonder voorlichting een zaak veroordeelt diiie imen niet kent. Spr. noemt rugge spraak met de burgerij door raadsleden verkeerd en wijst op den Raad van Barsingerhorn, die aan de adresbeweging van de burgerij geen weerstand heeft kunnen bieden on men ae kat uit den boom wil kijken. Wij doen dat niet en daarom is spr. dank baar, wel was het raadsbesluit moeilijk te nemen, maar spr. heeft de overtuiging dat het goed is ge weest. De dwang die wordt opgelegd tot aanslui ting vindt spr. niet prettig, en wellicht is in dat op zicht wat soepeler regeling te treffen. De menschen. buiten do kom kunnen, ook worden, geholpen, al ds het dam voor .hooger 'kosten. Dat is nog te ondervangen door gezamenlijk die aansluit kosten te dragen. Spr. herhaalt, dat de dwang wel licht wat soepeler kan -worden, (toegepast, ofschoon er eenige dwang moet blijven, te kostbaar als anders voor velen de aansluiting zou worden. Op deze wijze zou .het een mislukking kunnen, worden en. don. zou den wij allen op ons 'belastingpapier die strop kun nen helpen betalen, spr. heeft dan nog maar liever goed water voor dat geld. Van het electrisch bedrijf der Provincie is ook spr. geschrokken, maar dit waterleidingsbedrijf staat op andere basis en de berekeningen wijzen uit, dat. na een bepaald, aantal jaren de geheele schuld van deze waterleiding aan .die Provincie. .zal zijn terugbetaald. Dat het electrisch bedrijf sukkelt is voor een deel te wijten aan andere omstandigheden. Thans heeft men de ondervinding daarbij opgedaan, Spr. 'herhaalt gaarne .te zullen meewerken om het raadsbesluit tot aansluiting bij de Prov. waterleiding te helpen door zetten. De heer Oldenburgh wijst er op, dat het toepas sen van de verordening tot aansluitingsverpliohting geheel ia aan B. en W. van elke gemeente, daarmee heeft het bedrijf niets te maken. Er is op nog geen enkele aangesloten gemeente dwang uitgeoefend, eenvoudig omdat dit niet noodig was. iDe menschen komen wel. Waarom dan die dwang? Omdita er een bepaal de zekerheid moet zijn en de enkele nalatigen ge dwongen kunnen worden. De heer Kamp meent dat het vee bij Bergen en Schoorl meer glimt omdat er zoo weinig water is en men het het vee moet brengen; en voor best vee gaat men niet naar Schoorl en Bergen. Van rugge spraak is in deze gemeente geen sprake geweest. De heer Breebaart zegt, in Barsingerhorn wel, daar durfde zelfs de heer Engel niet tegen den ge- dachtengang der burgerij in. De heer Kamp zegt dat wij hier in Winkel zijn, daar is dat niet gebeurd en waar in zekeren zin dwang wordt gelegd op de burgerij en een offer wordt gevraagd van hun portemonnaie, hebben zij recht op voorlichting. De heer Kaaij zegt dat aansluiting aan de wa terleiding noodzakelijk was. Over het hoofd wordt gezien dat als de gemeente niet aansluit, de water leiding toch door de gemeente komt en de bur gers zonder eenig voordèel toch de kosten zullen hebben te betalen. Spr. houdt niet van den dwang, maar in dit geval zal het moeilijk anders gaan, wil het bedrijf slagen. Spr. heeft in de vorige vergadering voorlichting der burgerij toegejuicht,, en acht dat nog gewenscht. De heer Kriek was ook de vorige vergadering niet in staat te komen, maar ook hij aanvaardt gaarne de verantwoordelijkheid van het daar genomen be sluit. Hij is de raadsleden dankbaar dat zij dat be sluit hebben genomen, onmisbaar als waterleiding is voor de volksgezondheid. De heer Oldenburgh wijst nog op een attest van Dr. Scheij, waarin deze waterleiding noodzakelijk acht voor een goeden zuivel en diit een flink bedrag waard acht door de groote voordeelen er aan ver bonden. Voorzitter vraagt nog eenige inlichtingen over het tarief, waarop de heer Oldenburgh zegt dat een huis met 50 M2. oppervlakte, betaalt f 12; een huis met 78 M2. f 18. Hierbij geldt alleen dat deel wat voor woning dient, dus geen stal, winkel, enz. Voor het vee geldt een berekening van f3 als het 2 koeien of 3 koeien betreft. Bij een grooten stal vee gaat het over een meter en heeft men tarieven berekend op een' verbruik van 500 M3., dan wordt het f 2.70 per koe en per jaar of 200 M3., dan wordt het f3.15 pen koe en per jaar. Gewezen wordt op hot feit dat meterhuur hierin is verrekend, eveneens administratieloon enz. Mevrouw Houtkoojper-Bol vraagt waarom of voor bedrijven de aansluiting niet verplichtend is. De hoer v. Oldenburgh zegt, dat niet elk bedrijf zui ver water noodig heeft. Voor die bedrijven waarvoor dit wql zoo is, zal men wel uit zichzelf aansluiting vragen. De zuivelfabrieken izullen zelf wel spoedig om aan sluiting- vragen. Voorzitter zegt. dat hot hem zeer spijt dat het raads besluit zooveel oppositie (ten gevolge heeft gehad, maar dat brengt spr. niet tot een andere meening, in .het belang der gemeente moet het besluit gehand haafd blijVen. Het voorstel van den heer Kamp, intrekking van het genomen raadsbesluit wordlt vervolgens verwor pen met alleen de heer Kamp voor. De heer Spaans achtte intrekken onmogelijk. He.t adres werd daarop Voor kennisgeving aange nomen. En nadat de heeren v. Oldenburgh en Dr. Ouden dal weer waren vertrokken en ook de heer Breebaart de vergadering weer had verlaten om elders te ver gaderen .gingen wij maar weer verder en deed de secretaris mededeeling van wat B. en W., de Hoof den der Scholen en de Inspecteur van het Lager On derwijs dochten over de invoering van het 7e leerjaar. B. en W. kwam het voor met 1 Mei a.s. het 7e leer jaar in <te voeren* en met de voorbereiding te be ginnen. Daar or in de tegenwoordige omstandigheden voor schoolverböuw niets was te verwachten en ook niet van de uitbreiding van personeel acht het colle ge het 't beste om het 7e jeerjaar te Winkel te ver binden met de le klasse van de U.L.O. Noodig is, dat voor het 7e leerjaar onderwijs in een vreemde taal wordit toegevoegd, nl. Fransch. Ook de kinderen voor •het 7e leerjaar te Lutjewinkel willen B. en W. naar Winkel zenden, om samen in het Ie leerjaar der U. L.O. te worden opgenomen, vooral ook omdat (te Lut- tewinkel geen leeikracht is die in een vreemde taal mderricht kan geven. Het Hoofd der School te Lutjewinkel meldt .hier over, dat 'Z.'i. wel uitbreiding van het aantal kinderen is te verwachten, zóó, dat een 3e leerkracht moet worden aangesteld en een 3e lokaal moet worden bij gebouwd. Geschreven wordt, dat B. en W. door hun regeling opzettelijk de school Ae .Lutjewinkel willen leeppompen. Het combineeren van het 7e leerjaar van Lut.jewinkel met -het le jaar der U.L.O. wordt uit den booze geacht, ook voor de kinderen der UX.O. De kinderen hebben, niet dezelfde opleiding gehad en staan waar 'het onderwijs te Lutjewinkel door de leer krachten aan 3 klassen moet worden gegeven en te Winkel aan 2 klassen, blijkbaar niet op hetzelfde peii. Eén jaar onderwijs in het Fransch wordit van weinig" of geen nut geacht. Secretaris zegt, dat B. en W. protesteeren tegen de uitdrukking van hét opzettelijk leegpompen van de school te Lutjewinkel. Het Hoofd der School te Winkel deelt mee, dat voor de leerlingen der 7e klasse te Winkel de le klasse der U.L.O. geschikt als slotklas kon dienen, Fransch wordt niet gewenscht geacht, Engelsch be ter, omdat daarmee i.n 1 jaar meer is te bereiken. De kinderen 6e leerjaar van Lu.tjewinkel naar le klasse der UX.O. te zenden wordt verkeerd geacht

Schager Courant | 1922 | | pagina 1