Zaiertiag 8 April 1922. 65si:: Jaargang. Nu. 7Ü06. DERDE BLAD. Tweede Kamer. lioede gewoonten, goede gezondheid. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Ingezonden Stukken. Binnenlandseh Nieuws. VLOOTWET VAN DE BAAN. Na een paar moties, die vorwoffpei* .wenden, volg de de bespreking over de Vtodtotwet. 'En nu waa bét al geen geheim meer, dat d«ze Vlootwet, hoe een deel der reeManzajjde daarop ook wiaa geffteld, groote kans had oma te worden verworpen. De goheelc linkerzijde pluis die .hieecren Staalman en Van de Laar {zouden Itegeni étecmjmien., diaJti was, als alles present was, 50 man en.van de overige 50 leden was het bekend:, dat miet alle mannetjes present «zouden zijn. (De heer Nolena hadi al zijn afgevaardigden niet meer In de hand. Er waren reeds namen genoemd) van Katholieke leden die méi Vóór dierae wet wenadhten He stommen. Zij zouden niet in de Kamer (kernen, (heette het, en dat zou de besliste verwerping van de Vlootwet tengevolge hébben gehad. (De handlige Staatsman Nolena iheeifit dat natuurlijk gevoeld. iMiniateor Van Kaïmefbeek (moest Vrijdag naar de groote comferentöie ite Genua en daarom «wejid het noo- dig geoojdJeeld, dot Minister Van Kormébeék nog iets iovea' de Vlootwet óoeidé. Hij had zijin verklaring heel •netjes op papier gesteld De Minister <van Buitenlandse!]© Zaken, die heer Van Kamefoeek, Is gaarne bereid i2toh> uit te spreken oVer het lddht waarin de Vlootwet na de Conferentie te Washington komt te staan. Het is bekend, dat door Ide Nederlandsdhe (regeering aan, deize Conferentie po- hitdeve waarde wordt toegekend. Onze positie In het •Oosten heetft ongetwijfeld Versterking ondergaan dioor de toezegging", die wij vtam de vier mogendhe den mochten ontvangen. Sfpr. kan echter nüet Inzien, Waarom de Vlootwet tengevolge van de Conferentie wiet zou belhoe/ven door te gaan. Heli Vlootverdirag richt zich wiet tegen bewapening voor verdediging»- doeleinden. De bewapening die die Vlootwet biedt, dniriscM niet in tegen die letter of den geest van. het Vlootverdrag. Spa*, kan (het streven om die Conferen tie te Washington te bezigen als wapen tegen de 1Vlootwet niet toejuichen en bi/ vraagt zich af of wij Boor Iodiö maritiem aan erijw lot over te laten niet uiit internationaal oogpunt een situatie zouden schep pen. die op de politieke veafooudingen in het Verre Oosten storend zou kunnen inwerken. Spr. vreest dat de resultaten van de Conferentie er niét'door gediend zouden rijn, indien wij twijfel wekten omtrent oneen wil om onoe positie 'n Indld te handhaven. Daardoor zouden wij situaties bevor deren die mogelijkerwijs niet net onze waardigheid In overeenstemming zouden rijn te brengen.. Een en ander kan. spr. tot geen andere conclusie voeren dan dat Washington wiet kan worden aangevoerd tegen tteze Vlootwet. Hij dacht blijkbaar de Vlootwet een handje te hel pen. maar deroe bom sprong verkeerd. De heer Drion «telt voor de orde van beraadsla ging zoodanig te wijzigen, dat mot dien Minister vap Bufitentemdsche Zaken., die morgen naar Genua var- trekt, eerst van gedachten kan worden gewisseld. De voorzitter stelt voor, dit Vrifheidébondsche idéé direct zonder tooofdeijHoe stemming aam Ite nemen. Mr Oud is juistvan een ander oordeel. De Minister kan rijn reis naar Genua natuurlijk, niet uitstellen, doch wel kan de behandeling der Vlootwet worden uitge steld. Daarom stelt spr. voor die beraadslaging over 'de Vlootwet te schorsen tot na de conferentie te Ge nua. De heer Sdhiokkiiiig (•Ghriét kamt met beslist heid tegen dat voorstel op. Het gaat niet aan om aan de welwillendheid) van den Minister van Buitenland- sche Zaken een argument te ontleenen voor uitstel van de Vlot wet. De Minisftera, düe bet wetsontwerp hebben onder teekend, zijn in de Kamer aanwezig. (De heer Oud wijst er op, dat de Minister van Bui- tenlandsche Zeiken dit wetsontwerp van zooveel ge wicht, acht, dat hij ongevraagd1 hier een verklaring heeft afgelegd1, omtrent zijn beteekenls In het licht der Wosfoingitonsdh© conferentie, Spr. hoopt, dat dé rechterzijde jover de zaak anders zal denken dan de beer Schokking. Een toen was het die 'diplomatieke nat Mr. Nolons, die verklaarde geen bezwaar tegen het voorstel-Oud te hehhen en werd dit voorstel van Mür. Oud aange nomen met 58 tegen 15 stemmen. (De Vlootwet is dus voorloopig, althans in deze pe riode, van de baan. 'Het is oen werkelijke sensatie en voorloopig wor den dans honderden nnïïlloenen gespaard. Er klonk aan de linkerzijde gejuich, toen het voorstel-Oud •werd aangenomen en alleen de antt-rewolutlo nnalren en de 'Christel ijk-Historischten er voor waren. De coalitie viel uiteen. Alle kans is er, dat deze Vlootwet nu voorgoed- van de baan is en men. mompelt zelfs, dat hot beruchte ontwerp geluidloos zal verdwijnen. Het kloot ons hartelijk genoegen, dot het onze pientere afgevaardigde Mr. Oud was die, gebruik ma kend van de situatie, weer op de bres atcxndi om dit' succes binnen -te halen. Hulde! De Telegraaf meldft nog, 'dat, haar Kamerverslag gever <Jen uitslag van de ateanmtog nog eens heeft nagegaan. Toen zijn wij tot de verrassende ontdek king geklomen, diat beft voorstel-Oud zou zijn aan genomen, zelfs.... al zou dr. No lens het niet hehhen gesteund:. Aanwezig waren 71 leden, nl. 30 van rechts en 35 van1 lindes. Van do rechterzijde zouden de heeren Van dier Laar en Staalman- in ieder geval *ó6r het uitstel hebben gestemd. (Daardoor zou hel "voodistel-iOuldl melt 37 tegen 34 stemmen .zijn aamgen*> bien. .Hieruit blijkt, dat, zelfs al zouden de Katho lieken tegen het uitstel hebben gestemd, de Kamer de motie zou hébben aanvaard. 'Het ontwerp is nu voorloopig van. dé baan. De Ka toor heeft hot voornemen, midden Mei op zomar-re- eèa te gaan, en de vwaag criJW <3? ef dme <mp de feahan- deling nog wel iets zal komen. De conferentie te Ge nua zal trouwens verscheidene weken duren. Het zal ons niet verbazen als de Vlootwet voor déze wetgevende periode van de baan was. Hei Ne-j deriandsohe volk beeft dan gelegenheid bij da stem-j bus te (besteen, of hét <Wt .n^uwe product den ge nadeslag zal toebrengen. Hetgeen wij van harte ho pen. Reclames. Een minder goede gezondheid komt zelden zonder oorzaak. Personen, die te veel éten, zich overwerken, te veel rooken, te veel alcohol gebruiker, laat naar bed gaan en geen lichaamsbeweging in de buitenlucht ne men, moeten in gezondheid achteruit gaan. Hun leef wijze is te laken. Slechte gewoonten overladen het 'bloed met vergiftig urinezuur, dat -zich ophoopt en de nieren verzwakt Want de nieren werken als bloodfiltersals zij gezond zijn, filtreeren- zij de onzuiverheden uit het bloed, maar zij verzwakken bij' overspanning. Bij zwakke nieren geschiedt de filtratie onvolkomen en blijft het schadelijk urinezuur in het gestei achter. Dit is de oorzaak Van rugpijn, urinekwalen, duizeligheid, onnatuurlijke loom heid, verlies aan gewicht, aanleg voor waterzucht, ont steking van de mörea óf blaas, rheumatische pijnen en zenuwachtigheid Goede gewoonten verschaffen een goede gezondheid door afvoer van het urinezuur cas verlichting van de taak der nieren. Laat Fo6ter's Rugpijn Nieren Pillen u hierin bijstaan; zij versterken zwakke nieren, lenigen de urinekanaien en regelen de blaas. Zij slagen zelfs in gevorderde gevallen van nierwaferzucht, rheuraatlek,! steen en dergelijke urinezuur-kwalen. Gebruik van Fos-1 ter's Rugpijn Nieren Pillen^ indien noodlg, ïs op I zichzelf een goede gewoonte; gij 'kunt geen verstandiger' begin maken dan me>t dit speciale Diergeneesmiddel. Te Schagen verkrijgbaar bij de bekende Drogisten 1.75 j per doos. j LUCHTVAARTDIENST ENGELAND—AZI4L Het Handelsblad meldt. Wij vernemen thans van zeer goed ingelichte zijde, dat inderdaad in overweging 1» de oprichting van een Maat schappij, die zich ten doel wü stellen het onderhouden van een luchtvaartdienst van Engeland op Azië. Degenen, die voor de oprichting dezer maatschappij werken, heb ben de Engelsche regeermg voorgesteld de luchtschepen, die voor vernietiging zijn aangewezen, zoowel als de thans bestaande landingsplaatsen, gratis aan de op te richten maatschappij in gebruik te geven. De Engelsche Staat zou zich voorls garant moeten verklaren voor het kapitaal der Maatschappij (te plaatsen in obligaties) en de rente daarvan. Het lijdt geen twijfel, zoo jeide men ons, of de Engelsche regeering zal deze voorstellen in zeer ernstige overweging nemen. Het is voor haar gelijk, of de bestaande luchtschepen vernietigd worden dan wel een andere wijze niet ineer tot haar last zielen zün. Bovendien heeft de Engelsche regeering uiteraard groot belang bij de totstandkoming van een zoo snelle verbie ding met "Britsch Indië, terwijl het bestaan van een goede luchtvloot voorts van groote beteekenis is voor ae Engelsche kustbewaking. De Engelsche regeertng zou daartegenover slechts de risico loopen van de jaarlijksche rerrtegarantie. De Maatschappij zou aanvankelijk de verbinding van Engeland naar Britsch-Indië willen tot stand brengen. Zoodra zij met deze verbinding voldoende ervaring haa gekregen zou zij haar met twee takken willen verlengen, waarvan de eene over Rangoon naar Honkang zou leiden, de andere over Singapore en Batavia naar Austra lië. De bedoeling is, de verlenging van de hoofdverbin ding zoo spoedig mogelijk na de totstandkoming van deze te voeren. De reis van Engeland naar Britsch-Indië hoopt men in vier 5 vier en een halven dag te kunnen volbrengen. Die naar Batavia zou van uit 'Engeland in het 'geheel ongeveer ,acht dagen vergen. De dienst zou in hoofdzaak bestemd zijn voor vervoer van post, postpaketten en passagiers. De prijzen voor passagiersvervoer zullen bil lijk zijn. De. prijs van de reis naar Britsch-Indië zou pier passagier nog 5 blijven beneden den prijs der scheepsverbinding. Zooals gezegd, heeft men afle hoop op de voledige medewerking der Engelsche regeermg. De vraag rijst, of het, met net oog op de groote belangen, die ook ons land heeft bij de totstandkoming van een direcie lucht- verbinding met Batavia, geen tijd wordt, dat Van de zijde onzer regeering thans officieel inlichtingen worden ingew onnen te dezer zajee. Waar de verwachting is, dat.de op te richten Mij. gratis de bestaande landings plaatsen van de Engelsche regeering krijgt, zal ook ons land haar wei een landingsplaats in Batavia dienen aén te bieden of op een andere wijze haar de uitbreiding} van haren dienst naar Nederland aantrekkelijk te maken]. ROOF AANVAL IN DEN AMSTERDAMSCHEN IJ- TREIN. Het „Osnabrucker Tageblatt" meldt: In den Amsterdainschen D-trein werd tusschen Menden en Haste een roofaanval op een reiziger uit Holland gepleegd. De koopman Friedrich Mul ler had zich in een donkergemaakte. afdeeling der le klasse te slapen gelegd, toen hij van een man in uniform een geweldigen slag bekwam, waardoor bij oen oogenblik zijn bezinning verloor. Spoedig ech ter kwam hij weder bij en stelde zich te weer. De roover stak hem daarbij tot tweemaal in de borst. Ondanks bet velebloedverlies kon de aangevallene nog1, aam dé noodrem treQdken. Hoen dé trein stil hield, vluchtte de dader. Een geneesheer, die zich in den trein bevond, verbond den gewonde, die naar het Clementineziekenhuis te Hannover is overge-» bracht. De dader is ontkomen. DE VLIEGTOCHT OVER DE WERELD. De Times meldt, dat Sir Ross Smith, die vroeger in een maand tijds van Engeland naar Australië j is gevlogen, omstreeks den 25sten dezer uit Croydon zal vertrekken voor zijn vliegtocht om de wereld been. De reis zal 21500 mijl lang zijn en ook langs kustlijnen en over groote stukken van de wereld- i zeeën gaan. Daarom is zijn vliegtuig een amphibri- vliegtuig uit de fabriek van Vickers. Hij hoopt den tocht in 240 vlieguren, verdeeld over 1 drie maanden, te kunnen volbrengen. Smith is besloten naar het Oosten te vliegen. In het algemeen zal hij dagelijks stukken van 500 mijlen afleggen en een dag volmaakte rust nemen na elke drie dagen vliegens. De laatste faze, de tocht van Newfoundland naar Ierland over den Atlantischen Oceaan zal natuurlijk het inspannendst zijn. 33^ MILLIOEN HONGERENDEN IN RUSLAND. Uit Moskou wordt aan de „Frankfurter Zeittfng" gemeld, dat het aantal hongergebieden bedraagt: 22 gouvernementen in Europeesch-Rusland, 7 distric ten in Noord-Kaukasië en Siberië en 7 districten in de Oekraine. Het aantal der hongerenden bedraagt 33h» millioen. In de hongergebieden is de hoeveelheid levensmid delen, die noodig is voor de voeding van een vol wassen persoon tot 25 gedaald. BESTRIJDING VAN DEN OPIUMHANDEL. Uit Londen, 6 April. Het verbond tot bestrijding van den opiumhandel heeft gisteravond te Lon den vergaderd. Sir William Collins sprak over de Engelsche wet tegen verslavingsvergiften. Engeland stelde dezelfde wetgeving voor Indië voor, waar meer dan 150.000 acres met papaver bebouwd worden. Sir John Jor- den zeide, dat er practische moeilijkheden bij een afdoende onderdrukking van den opiumhandel wa ren, waarvan er een was, dafc «5* Indisch rsgéering aanzienlijke inkomsten uit den opiumhandel kreeg. Die regeering had reeds vier millioen aan inkomsten opgeofferd. Indien verder aangedrongen werd, zou de Indische regeering kunnen antwoorden, dat China reeds zelf produceert wat Indië verhinderd wordt in China in te voeren. Een spreekster verklaarde, dat er 17000 opiumwin kels in Indië waren, waarvan de grootste dagelijks 2500 menschen bediende. De houding van Engeland in de opiumkwestie schaadde de ontwikkeling van de betere verstandhouding met Amerika. DE HERDENKING VAN KARLS DOOD. STRAAT- BETOOGINGEN. Uit Weenen, 6 April. De plechtige rouwmis, die heden door kardinaal Piffl in de Stefansdom werd gelezen, werd bezocht door de te Weenen aanwezige leden van den adel, bondskanselier Schober, vice- kanselier Breisky, v.ele ministers en oud-ministors, hooge staatsambtenaren, den president van den Nat. Raad, leden der chr.-soc. partij, vele generaals en officieren, gewezen aartshertoginnen en een voor- maligen aartshertog. De dom was reeds geruimen tijd voor het bpgin l"t de laatste plaats gevuld en vele Honderden moesten aan do deur blijven staan. De mannen droe gen rouwbanden om den arm, vele vrouwen waren geheel in de rouw. De kerk was nu en dan zóó vol, dat de deuren ge sloten moesten worden en eerst als een gedeelte der aanwezigen gedurende de godsdienstoefening den dom verliet, konden nieuwe bezoekers worden toe gelaten. i Na afloop van de plechtigheid werden voor den Dom monarchistische redevoeringen gehouden en vervolgens het oude volkslied gezongen. Uit de ven sters der naburige huizen werd gewuifd en geap plaudisseerd. Ook protestkretcn werden gehoord. Ten slotte vormde zich een stoet van vele dui zenden personen, die onder het geroep van „Leve Ilabsburg!" en het zingen van nationale liederen naar de Hofbrug trok. Ook hoorde men roepen: „Weg met de republiek!" Daar de deuren van de Hofbrug gesloten waren legaf de menigte zich naar het parlement, waar de menigte het terras bezette. Eon deputatie onder lei ding van een bekend monarchist begaf zich naar den president van den Nat. Raad en eischte, dat de vlag halfstok zou iwddmen géheschén, In overeen stemming met den wensch van de meerderheid der afgevaardigden voldeed de president aan het verlan gen der deputatie. Intusschen had de wacht versterking gekregen, welke in samenwerking met de bereden politie het terras en de Ringstrasse zuiverde. Daarbij werden eenige personen gewond en 12 wegens veraet gearres teerd. Tijdens het laatste gedeelte der betooging hadden zich ook talrijke republikeinen verzameld, hetgeen tot vijandelijkheden tusschen beide partijen leidde, maar het gelukte spoedig weer orde te scheppen en des middags was het weer rustig. De avondbladen hechten aan de betooging geen po litieke beteekenis. ZESVOUDIGE MOORD. Te Haifack, een gehucht in Opper-Beieren, zijn in een boerenhofstede zes menschen vermoord gevon den, drie volwassenen en drie kinderen. Ze lagen allen met een verbrijzelden schedel op den grond. Al het geld was gestolen. DIEFSTAL VAN JUWEELEN. Uit de bagage-afdeeling van het Euston-station te L-onden zijn twee kistjes met juweelen ter waarde van 20.000 gestolen, die er waren gedeponeerd door den vertegenwoordiger van de juweliers firma Lansberg en Hatton-Garden, toen hij Zaterdag uit Glasgow was teruggekeerd. Zondag had iemand er twee gelijksoortige kistjes in bewaring gegeven en deze man blijkt kans te hebben gezien zich de kistjes met Juweelen te doen afgeven in plaats van de zijne. Do contramerken, welke aan de kistjes worden bevestigd bij het deponeeren van bagage, bleken verwisseld te zijn. De kistjes, waarin zich de Juweelen hadden bevonden, werden later ledig terug gevonden. Er is een belooning van 1000 uitgeloofd voor het terugvinden van het gestolene. KRANKZINNIGHEID ALS REDEN TOT ECHT SCHEIDING. Door de afgevaardigden Tardieu en Aimond is bij de Fransche Kamer een ontwerp ingediend waarin voorgesteld om bij de redenen tot "echtscheiding te voegen: krankzinnigheid, en wel onder de volgende voorwaarden. Een der beide echtgenooten kan echt scheiding aanvragen, wanneer de ander sinds drie jaren in een krankzinnigeninrichting wordt ver pleegd en waarin de behandelende geneesheer, de directeur der inrichting en een door de rechtbank benoemd deskundige, het er over eens zijn, dat de lijder ongeneeslijk ziek zijn. DE DURE AFGEVAARDIGDEN. De leden van het Pruisische Huis van afgevaar digden krijgen maandelijks 3000 mark schadevergoe ding. Er is nu een voorstel ingediend dat bedrag voor leden, die in Berlijn wonen, te verhoogen tot 6500 mark, voor hen, die buiten wonen tot 7000 mark. Bovendien zullen zij een presentiegeld ontvangen van 150 mark per dag. EEN NIEUWE EPIDEMISCHE ZIEKTE. In Engeland doen zich hier en daar epidemieën voor van Alastrim, een ziekte, die op pokken lijkt, maar in milderen vorm. Aangezien het onzeker is of de ziekte op den duur dezen milden vorm blijft bewaren, wordt vaccinatie toch wel raadzaam geacht -acht. Men heeft kunnen nagaan, dat de ziekte zich ook in Afrika en Zuid-Amerika heeft voorgedaan. Een epidemie op Jamaica omvatte 2500 gevallen. DE SLAMEESCHE TWEELINGEN. Het stoffelijk overschot van Rosa en Josepha Bla- zek, de Siameesche tweelingen, zal naar Praag, haar geboorteplaats, worden overgebracht voor doeleinden van wetenschappelijk onderzoek. HET SLECHTE WEER. Ook in Frankrijk blijft de lente verre. Uit ver schillende deelen van het land komen berichten over ongelukken tengevolge van hevigen storm. Te Pa rijs zijn eenige personen gewond tengevolge van neerstortende schoorsteenen, dakpannen enz. Door de hevige regens wassen Seine en verschillende andere rivieren. DE MERAPI OPNIEUW IN WERKING GETRE DEN. Uit Weltevreden, 5 April. De Merapi heeft den efgeloopen nacht gewerkt, wat gepaard ging met een lichte, korte aardbeving. Hedenmorgen weer een korte aardbeving, vergezeld van zwaar gerommel, dat 5 minuten aanhield. De top van den Merapi is óón groote vuurklomp en zware rookwolken er uit stijgen op. Hedenmorgen viel gedurende een uur een zware aschregen. GEMEENTE HA HENKARSPEL. Ingeschreven over de maand Maart 1922. Geboren: Pieter, z. v. Klaas Gootjes en Ludéwee Veldman. Tiena, d. v. Hendrik ten Hoëve en Ida de Groot. Cornelis, z. .v. Willem Zijdewind! en Johanna Klimgeler. Johannes, z. v. Johannla AKbentus van der Fluit en Teetje Pator. Johaanes «E'verandius, iz. v. Jo- Tiinnes Tesselaar en Jans Doodeman. Johan-nes., z. v. Jan iHoefk en Mangaretha Wagemaker. Jacdb, b. v. Petrus Hoogeiboom en Janigje HoeJk. Lucia Guurtrui- da, d. v. Pieter Nleuiwiboer en iSijtje BlonJkendaaL Hënidrük,. v. Arie 'Rentenaar en Aaltje Otto. 'Ondertrouwd: iMarlnus Schrle/ken, weduwnaar van Ne eitje Delver en Grietje vam der Vorst. Sknon .Roos en Pietorfcje iBLotaker. Gehuwd: Jan 'Kant en SIjtJe Vader. Marlnus Scforie- ken, weduwnaar van Neeltje Delver, en Grietje ven der Vorst. Overleden: Helena (Molenaar, oud lt mnd., Laurie Modder, oud 54 jr, echtg. van Joataa Wouterina Roo- «en, lervsEtac fefosï (Manage en Maria De&lker. Pieter Bronder, oud 19 jaar. Jo> banna Glas, oud 24 jaar. GEMEENTE WAR23ENBUÏSÜE37. Ingeschreven over de maand Maart 1922. Geboren: Petrus, zoon van Geardus Jongejan en van Antje Molenaar. Pieter Rijndert, zoon van Pieter Tlam en van Neeltje Margaretha Buisman. Nicolaas Arie. zoon van Klaas Half en van Grietje de Graaf. Ari- antje, dochter van Willem de Vet en van Grietje Twis- ker. Engeltje, dochter van Jan Barsïngerhorn en van Grietje Kuiper. Ondertrouwd gjeene. Gehuwd: Gernt Dekker, oud 41 jaar en Guurtje Ooekes, oud 38 jaar. Overleden geene. VERKOOP SCHAGER PAASGHLOTEN. Mijnheer de Redacteur» Verzoeke beleefd een kleine ruimte, bij voorbaat mijn ti-ank. Wanneer men een lot bekijkt aan de achterzijde, dan kan men daar op lezen in dik gedrukte letters: de loten mogen niet duurder verkocht worden dan 50 cent per t>oik, maar trots dat heb ik nu, evenals vorige jaren, veer moeten consiateeren, dat daar door sommige debe- tmten geen gevolg aan wordt gegeven. En juist door ten, die de meeste loten in hun bezit hebben. Zoo zag ik het op den dag der tentoonstelling, dat een debitante een gulden vroeg voor een lot. En toen; de kooper dat niet accepteerde, vroeg zij tachtig cent Zie M. de R., zouden zulke menschen niet van den verkoop van loten uitgesloten kunnen worden, zulke handelingen zijn toch in strijd met de bepalingen. Ik zou er niet tegen opzien, wanneer er bijvoorbeeld 55 cent gevraagd werd, omreden dat het "kan voorkomen, dat de eene debitant wat loten verkoopt aan een collega tegen verkoopsprijs, zijnde 50 cent In zoo'n geval zou ik dat kunnen billijken, want zoo iemand Kan niet gaan tippelen voor niemendal; maar tachtig cent, dat is al te kras. En daarom doe ik beroep op de bevolking van Schagen en Omstreken, koop geen loten van zulke menschen. Dwing door uw weigering tot koopen, die menschen te verplichten, om ze goeakooper te geven. Gerust u kunt mij gelooven, dat ze dan aen bepaalden prijs, 50 cent. wel zouden handhaven. Nogmaals dankend voor de plaatsing, teeken ik EÉN DEBITANT. Er zijn reeds debitanten uitgesloten, geef ons namen op en ook Verder zal dezen weg gevolgd worden. DIRKSHOHN. Woensdag vergaderde de afdeeling Harenkarspel van Volksonderwijs ten huize van den heer T. IJ ff. Na opening door den Voorzitter, den heer Reuvers, worden de notulen door den secretaris, den heer Van der Laan, gelezen en goedgekeurd, onder dankzegging voor de nauwkeurigheid, waarmede ze zijn opgesteld? Uit het jaarverslag bleek, dat de oprichting van twee bijzondere scholen alhier wordt voorbereid, terwijl door de gemeente een kleine openbare school zal worden ge bouwd in het 'Waarland- De rekening van den penningmeester, den heer Ho- man, sluit met een batig saldo van f 54.35. Goedgekeurd met dank voor het nauwkeurig beheer. Het aftredende bestuurslid, de heer Homan, wordt met olgemeene stemmen herkozen. De heer Reuvers brengt verslag uit van de algemeen© vergadering te Utrecht, net vorige jaar gehouden. Bij de rondvraag spreekt de heer Homan de wensche- lykheid uit, wederom een propaganda-Yergadering te houden. Zal getracht woorden, daaraan te voldoen in October a.s. De heer Van der Laan vestigt de aandacht op het feit, dat de naam Dirkshorn weinig bekend Is oul'ten de omgeving, dat ër daardoor waarschijnlijk zoo weinig sollicitanten komen voor de vacante onderwijzersbetrek kingen. Als de naam in het spoorboekje werd gevonden, zou dat misschien van gunstigen invloed zijn. Pogingen zullen worden aangewend, hierin te voorzien met eventueele medewerking van het gemeentebestuur. Hierna sluiting van deze gezellige vergadering. EEN KERK AFGEBRAND. Uit Dokkum, 6 ApriL Gisteravond is tijdens een politieke vergadering, de Gereformeerde Kerk te Di ies- sum afgebrand. De pastorie bleef behouden. Oorzaak is een schoorsteenbrandje. STEEDS EEN STAP VERDER. De algemeene bepaling, dat vreemdelingen, onver schillig van welken andaard, die langer dan een maand in ons land vertoeven, ter plaatse van hun bedrijf zich bij de politie moeten aanmelden, zal in de tweede helft van <ieze maand worden opgeheven. Zij is dus al niet meer van kracht voor de vreemdelingen, die thans ons land binnenkomen. GEZEGEND OORDI In den Gemeenteraad van Franeker deelde de burge meester mede, dat van den inspecteur der belastingen bericht is ontvangen, dat het aan hoofdeiijken omslag geheven bedrag eig meevalt Reeds is f 35.000 meer om vangen dan geraamd was en dit surplus zal waarschijn lijk stiigen tot f 50.000. De bedoeling is dit meerdere "aan de belasting-' betalers terug te betalen, zoodat men denkelijk één vierde deel van den gestorlen hoofdeiijken omslag terug ont vangen zal. AFGEWEZEN. De Zusters Franciscanessen te Oldenzaal hadden bij den Raad dier gemeente het verzoek 'ingediend tot den bouw eener school voor gewoon en uitgebr. lager onder wijs, tegen welke plannen B. en W. dier gemeente uit een oogpunt van bezuiniging nog al bezwaar maaklenb waarom de beslissing der Kroon in deze werd ingeroepen. Van den Min. van Onderwijs. Kunsten en Weteschap- pen,. heeft genoemd gemeentebestuur thans bericht ont vangen, dat hij met de voorstellen van B. en W. accoord gaat, zoodat de bouw van een toren op die school, de electrische klokken in de localen en twee schoolloka len van het ingediende plan worden geschrapt waar door dc bouwkosten dier school met circa f 40.000 kunnen worden verminderd. INBRAKEN. Uit Sommelsdijk, 6 April. In den nacht van 3 op 4 April jj. hebben inbrekers ook hun slag geslagen in de gemeente Tinte bij Brielle. Gelukkig was hun 'buit niet van de grootste. In de Christelijke school aldaar hebben zij alle kasten geforceerd en gevisiteerd. Een bedrag v^nj 3 5 4 gulden werd meegenomen. Ook weid een bezoek gebracht aan de direcüekeet der nieuw ge bouwde christelijke school. Hier werden meegenomen een 40-tal sigaren, een partijtje inveloppen en eenjig gereedschap. Vervolgens was de gereformeerde kerk aan ae beurt. Uit de consistoriekamer werden een 6-tal guldens medegenomen. In de kasten van de plaatselijke, vereenigmgen, welke in genoemde consistoriekamer staaiA werden geen gelden aangetroffen. Ook de openbare scho<3 werd door de heeren bezocht Ruim f 21 werd door hen voor goeden prijs verklaard. RECLAME OP BANKBILJETTEN. Het Kamerlid de heer Heemskerk, stelden den Mi nister van Financiën de volgende vragen: lo. Is het bericht aan den Minister bekend, dat de Nederlandsche Bank haar bankbiljetten voor zien van teekeningen, opschriften, stempels, enz„ niet meer beschouwt als voor circulatie geschikt, zoodat het al dan niet aanvaarden dezer biljetten afhankelijk zou zijn van eed beslissing der directie? 2o. Is het bericht juist, dat dientengevolge 's Rijks comptabele ambtenaren weigeren zulke bankbiljetten in betaling aan te nemen, doch den aanbieder naar de Nederlandsche Bank te verwij zen? 3o. Indien de vorige vragen bevestigend wor den beantwoord, acht de Minister zoodanige wei gering van een ambtenaar dan niet in strijd met de wet van 18 Juli 1904, „Stbl." no. 189?

Schager Courant | 1922 | | pagina 11