t Ierland en nog wal. TERUG 1N HET LEVEN. Uit het Hart yan Holland. TWEEDE BLAD. FEUILLETON. Reclames. De weg der gezondheid. Birmenlandsch Nieuws. r Zaterdag 8 April 1922. 65ste Jaargang. Mo. 7006. Dezer dagen is de lersche Yrijstaat-wet door Lager huis en Hoogerhuis aangenomen en reeds door den Koning bekrachtigd. Het is gegaan met het 'gebruikeliike ceremonieel^ de Lord Qiancellor gekleed in het rood met gouden ornaat en bijgestaan door den Burggraaf Ullswater en den graaf van Chesterfield, heeft het getrouwe Lagerhuis ontboden om de door dit huis nu, na de aincnocmeuien van het Hoogerhuis door het 'Lagerhuis aangenomen wet aan te bieden, waarna het wetsontwerp; door de Lords aangenomen, door den Koning bekrachtigd en wet werd. Terwijl dit gebeurde werden in het House of Commi- ons door den lieer Winston Churchill weer verklaringen afgelegd omtrent den toestand in Ierland. De heer Churchill scheen wel minder optimistisch "omtrent Ierland dan anders. Dit is merkwaardig, omdat nij juist den vorigen dag een overeenkomst tusschen Noord- en Zuid-lerland getroffen, namen» de Britsche Regeering gecontrasigneerd had. In die overeenkomst maken de gedelegeerden van den Ierschen Vrijstaat de heeren Gollins, Gnffith en Duggau vrede met de gedelegeerden van Ulster, Sir James Graig en Lord Londonderry. Beloofd wordt, dat 'Roomschen en Protestanten el kander zullen 'ontzien, in Belfast zullen 5U güL der politie-agenten Roomscnen zijn. De Zuid-Ieren beloven geen grensooriog meer te zullen toelaten. Dat is allemaal "prachtig mooi. De heer Grlffïtfi heeft gezegd, dat hij overtuigd is, dat 'deze overeenkomst de eerste stap. is tot een vereenigd Noord- en Zuid Ierland in één Ierschen Staat Ulster heeft namelijk een maand tijd, vanaf het pas- seeren der bovengenoemde wet, om te beslissen of het zich "bij den Ierschen Vrijstaat wü voegen, dus van Engeland af wil scheiden, behoudens dan de trouw aan den Britschcn Koning of niet De heer Gollins was niet zoo optimistisch gestemd als zijn partij-genoot Griffith. Hij sprak zeer pessimistische woorden. Het ziet ér dan ook niet 'zoo prettig uit In IerlandL De Roomschen in Belfast vermoorden steeds weer Protestanten. Deze laatsten namen een keer eene vree- selijke revanche en vermoorden zoowat het geheele man lijke deel der familie Mocmahon. Eén jongen van 13 jaar, die onder, een sofa gekropen was, overleefde de slachting. De Zuid Ieren komen over de grenven van Noord Ierland, en verbranden de bezittingen der Protestantsche bewoners en schieten de bewoners zelf, indien mogelijk, neer. De heer Winston Churchill zegt wei; dat "Protestanten evenveel schuld hebben als Roomschen, maar dat mag opgaan wat de voorgeschiedenis van deze lersche tra gedie betreft, maar voor de toestanden der laatste maan den zijn de Zuid Ieren de Roomsche burgers aan- sprakelijk. Nu kan men echter niet alle Roomsch -Zuid Ieren over één kam scheren en het is hoofdzakelijk 'dat deel der bevolking, dat Republikeinsch is en blijft, dat men voor de wandaden aansprakelijk moet stellen. Doch de anderen schieten dan toch maar bitter tekort in het keeren deze moorddadige woelingen. Kunnen die betere elementen die woelingen wei keeren? Dat begint een zeer pijnlijke vraag te worden, dia zich spoedig zal laten beantwoorden. Gaat nu, nadat de vrede tuuschen Noord en Zuid geteekend is, het vermoorden van Protestanten ia Bel- mst, het dooden, branden en terroriseeren van de Ulster grensbewoners nog door, dan blijkt meteen de overmacht van de rustige Zuid lersche Roomsche burgers en van de voorloopige regeering van den Ierschen Vrijstaat Is de heer Collms daarom wellicht zoo pessimistisch? De Valera heeft namelijk nog altijd een zekere macht en het is heel taoeilijk te beoordeelen hoever die macht gaat Kort geleden kondigde de Valera aan, dat hij eene conferentie te Dublin wilde houden- van gedelegeerden van het lersche Republikeinsche leger. De voonoopige regeering verbood die conferentie. Toch ging di£ conferentie door en door de Valera^ zoowei als door den feilen partijganger ODuffy, die commandant is van dit Republikeinscne leger werden in eene vergadering van meer dan 200 gedelegeerden ver vaarlijke uitingen geaoan. Uitingen aïe toonden, dat zij niet wilden toegeven, zelfs al zen bij' de aanstaande verkiezingen blijken, dat de meerderheid der Ieren ach ter de voorloop.ige regeering en den Ierschen Vrijstaat stond en niet Échter het tie Valera-Jdeaai; een lerwhè Republiek. De Valera had vroeger verklaard zich wet aan de uitspraak dtf kiezers te zullen houden,. Vanwaar ommekeer? Is dat 'zwakte of kracht'. Hot 13 zeker, dat dc RegEEggttido Lfcaqp XiCg$i te Diiblin bezet hebben en houden. Dat getuigt niet van groote macht van de voorloopige regeering. Want die diende zooiets toch in de hoofdstad van haar Vrijstaat niet te dulden. Of Iaat zij het oogluikend toe? Is de voorloopige re geering zoo dubbelhartig als sommige conservatieve Ui- stermannen en Engelse-hen beweren en laten zij langzaam maar zeker door de extremisten verdringen!, ten einde toch een lersche Republiek te krijgen? Dan zou deze voorloopige regeering de Kerinski- regeering van Ierland worden. Dan zouden de bolsjewistische elementen zegevieren. Want dat de Valera en zijne aanhangers Bolsjewisten zijn, laat geen twijfel. In dat opzicht mogen de Katholieke Ieren wef beden ken, hoe gevaarlijk net is de Protestantsche bevolking te bestoken en daardoor de bolsjewistische elementen terrein te doen winnen. Dit terrein, eenmaal door de extremisten gewonnen, zullen de Katholieke Ieren met zoo spoedig terugkrijgfen. Laten zij zich daaromtrent geen illusies maken en letten op Rusland, en nagaan wat daar is geschied. De Katholieken zullen tijdig moeten bedenken: «Wie wind zaait, zal storm oogsten." Nu is het nog tijd oan de extremisten te beteugelen, doch wanneer cue meer en meer terrein zullen gewon nen hebben, dan rullen de hartstochten zich meer en meer ontketenen en dan kon er wei eens geen houden meer aan zijn. Meer optimistisch aangelegde personen meen en, dat de Valera geen groote kracht ontwikkelen kan en dat het werkelijk net beste is, dat de Ieren onderling zonder den invloed der gehate Engelschen hun robbertje uitvechten. Dat zal ze gaan vervelen en dan zullen ze samen maatregelen gaan beramen om hun geliefde vader land, want de Ieren houden oprecht van hun land, op te bouwen, en, zoo redeneeren die optimisten» dan kan alles nog ten goede keeren. Wellicht zullen aan ook de groot-grondbezitters de fouten hunner voorouders inzien en zich aan de be langen van hun grond gaan wijden, ter plaatse gaan ïwij- den, samenwerkend met de lagere elementen, die zii eigenlijk niet eens kenden, dikwijls hopeloos verkeerd beoordeelden. Ik dejeuneerde heden bij Ieren, betrekkelijk jonge lui, die nun prachtige landgoed ik zag de pnotot's verleden jaar herfst verlaten hadden, omdat die Sinn Feiners het wilden betrekken en mijn gastheer, die En- gelsch officier geweest is en op de nominatie stond Lord- Luitenant des Konings in zijn graafschap te worden, indien de Vrijstaat met gekomen ware, achtte het in het belang van zijn bezit, mede op. advies van zijne Roomsche pachters, die hij altijd goed heeft gehandeld en die hem dan ook zeer welgezind en trouw zijn, het maar met een hoofsch gebaar aan de Sinn Feiners in bruikleen af te staan. Het eerste wat de Sinn Feiners deden was een groot bai geven. Zij gebruikten de uitnoodigingskaarten van mijne vrienden, hebben een enorme herrie gemaakt en sommige gasten hebben als aandenken een mooi antiek meubei, schilderij of vaas meegenomen. De garderobe van mijn vriend hebben ze ook in bruikleen genomen, natuurlijk om nooit terug te geven. Mijne vrienden heb ben nu de rest van hun inboedel £n Engeland iir veiligheid gebracht en wachten betere tijden af. De aandacht wordt overigens wei een beetje van Ierland afgetrokken door het groote Genua-vraagstuk. Maandag zal Lloya Georce zijn Genua politiek in het Huis of Commions\ verdedigen. Iedereen spreekt er over. Zal Lloyd George zijn vertrouwens votum krijgen? Zelfs de tegenstanders van de politiek van Lloyd George gelooven van weL Over Indië hoort men oö het 'oogenblik heel weinig. Wei is gisteren door Graaf Winterton, onder-minïster van Indië, in het Huis van Afgevaardigden de verklaring afgelegd, dat alle geruchten 'omtrent het aftreden van Reading, als onder-koning van Indië. naar het rijk der fabelen verwezen moeten worden. De Prins van Wales is inmiddels in Singapore aan gekomen. Het is jammer, dat onze invitatie, om naar Java te komen, wat laat kwam, zoodat de Prins zijne plannen onmogelijk kon veranderen. Het zou een mooie reclame voor Nederlandsch Indië en Nederland geweest zijn. Men heeft reclame noodig. In dat opzicht moet men België bewonderen. Brussel krijgt een permanente Engelsche tentoonstel ling. De Koning is in Rome voor de opening der perma nente Belgische tentoonstelling in Rome. Het is zeer jammer, dat de Prins van Wales niet ons Overzeesch Nederland bezoekt. Ook dat zou in alle couranten staan en wjj kunnen wel wat sympathie en stimulans verdragen. De geruchten over eene verloving van den Prins of Wales, na zijn terugkeer, nemen steeds toe. Van de week wist een hooggeplaatste persoon mij de verzekering te geven, dat het Lady Rachel Cavendish, de 19-jar~~ dochter van den Hertog van Devonshire zou zijn. kunt haar portret vinden onder de bruidsmeisjes van Princess Mary. Naar het Engelsch van WILLTAM J. LOCKE Voor Nederland bewerkt door W. A, J. ROLDANUS Jr. Uitgave van W. DE HAAN, Utrecht. 18. Baltazar stak ongeduldig zijn hand uit Dit zoo uiterst persoonlijke iets, het eerste objectieve bewijs van het be staan van zijn zoon ontroerde hem diep. De woorden dansten voor zijn oogen. Het eerst keek hij naar de hand- teekening. Hij liet deze aan Sheepshanks zien en zeide' met bevende stem „Dat is mijn handschrift Hij Bchrijft de B en de z precies zooals ik." De brief meldde, dat hij nog op Churton Towers, dicht bij Godalming, was; dat het stompje been maar niet heelemaal wilde genezeiij waarschijnlijk door het koud vuur, dat hij in den beginne gehad! had: dat hij hoopte, dat zij hem niet zouden afkeuren, daar hij zich met een splintcraieuwen voet nog op honderderlei manier nuttig kon maken; maar dai 'hij, wanneer dat onverhoopt gebeuren mocht, naar Cambridge terug zou kamen om i zijn studies voort te zetten. „Mag ik dien brief bewaren, Grosby" vroeg Baltazar.,' die na het toestemmende antwoord den brief opvouwde en in zïjn zak -stak. Dan wendde hij zich tot Sheeps hanks.. „Waarom heb je me niet dadelijk verteld wat eE gebeurd fif „Beste kerel," antwoordde Sheepshanks. .ik had alleen maar gehoord, dat hij gewond was. Ik wist geen bijzon- derheden. Daarom 6en ik daielijk naar Grccby ge- - gaan. In deze dagen moet je voorzichtig zijn." „Ja, dat is zeker zoo," zeide Baltazar verstrooid. Een Eaar oogenblikken liep hij de kamer op en neer. Dan leef hij staan. „Ik moet dien zoon van me zien. Maar op mijn eigen manier. Wil je me beloven hem niet te melden, dat ik terug ben, vóór ik het je jseg?" „Zeker," zeide dr. Grosby. „Dank je hartelijk I" Hij begon weer op en neer te loopen, zijn hoofd vol van de tragedie van dit verminkte jonge leven. Hq keek van het eene gevoellooze gezicht naar het andere. Hun houding was onbegrijpelijk. Grosby had, vóór hij hem den brief tiet zien, op de nuchterste en meest onver schillige wijze over wond en amputatie gesproken. Plotseling barstte hij verontwaardigd los: „Hebben jullie geen van beiden een flauw idee van Vrat ik Yfinaaeg hefc ik hM Verwonderlijk s rieuws gehoord, dat ik een zoon heb een ftinken kerel, een man, een geleerde. Een uur later vertellen jullie me, dat nij voor zijn leven verminkt is. En geen van beiden schijnen jullie daar iets om te geven. Ik heb geen woord van sympathie of medelijden gehoord." De grijsharige, goudgebrilde don kwam eenigszins zenuwachtig en met uitgestoken handen naar hem toe. „Beste J. B., je moest God op je bloote knieën danken, dat je zoon voor je gespaard is gebleven. Hij is nu voorgoed uit die heL" „Mijn jongen mijn eenige zoon is verleden jaar December gesneuveld'zeide Crosby. Baltazar staarde een oogenblik naar den man met den korten baard 'en zocht naar woorden, zelfs de meest conventioneele woorden, maar hij kon ze niet vinden. Dan hield hij, bij een plotseling opkomende herinnering, zijn open hand een voet of drie van den grond en zeide met een Btem, die hem zeil vreemd in de ooren klonk: „Dat kleine kereltje?" „Ja. Dat kleine kereltje."- HOOFDSTUK XI. Een paar dagen kreeg Godfrey Baltazar, die door zijn verminkt been nog steeds op Churton Towers was, een brief, die hem over zijn voorhoofd deed strijken. De brief was, behalve de handteekening, op een schrijfma chine getikt en geadresseerd aan een advocatenkantoor in Bedford Row. Zoodra Marcelle hem dien ochtend kwam verbinden, gaf hij haar den brief. „Wat zeg jij daarvan?" Alvorens te antwoorden, las Miarcelle den brief, die als volgt luidde: „Waarde Heer, Na een verblijf van vele jaren in het buitenland ben ik zoo juist in Cambridge geweest en heb daar gehoord, dat de zoon van mijn ouden college-vriend John Baltazar gewond in Churton Towers Convalescent Home ligt. Het doel van dit schrijven is u te vragen of u er geen bezwaar tegen hebt, dat iemand, die vroeger zeer vriend schappelijk met uw vader omging, u komt opzoeken mei dc dubbelo bedoeling kennis te maken met John Bal- tazar's zoon, van wiens schitterende academische studiën de professoren mij op de hoogte gebracht hebben, en ook om hulde te brengen aan den dapperen soldaat, die zijn bloed voor zijn vaderland vergoten heeft. Daar ik vrije lijk over mijn tijd beschikken kan, zal het mij aangenaam zyn te vernemen, wanneer u mij het best ontvangen kunt James Burden. Sommigen vinden haar het knapste Anaidsmeisje, ik vind Lady Mary Thynne hel "mooist*. De liberalen hadden eergisteren een ti. 4 ij ken nederlaag te boeken bij de tusschentijdache verhrjinge.r te Lei- cester, noodig geworden tengevolge var, het bedanken yan Sir (thans Lord) Gorden He wart, «de van Minister van Justitie Lord Chief Justice is gev orden. De Laboor (arbeid) candidaat behaald meer stemmen dan de Coalitie liberaal ën de Vrije (l squith) liberaal te zemen. Dat zal wel rouw gegeven hebben in het gebouw van de National Liberai Club. Ik hoorde een mop. die in die f ub plaats had- Een lid bemerkte bi) het yerjaten m de club, dat zijn mooie parapluie met zilveren kno weg was. Hij hing toen op het bord in de vestibule ccne notitie op: „Wil de edelman, die een bruin zijden parapluie met zilveren knop wegnam, zoo goed ijn, die terug te geven." Het bestuur riep den schrijver tet verantwooding omdat "hij „edelman geschreven had, waar de edellieden, leden der club, aanstoot aan namen. Het antwoord was: „Vólgens onze statuten kunnen van onze club lid wor den noblemen (edellieden) en gentlemen (heereh). Welnu een „gentlemen" zou nooit een andermans parapluie wegnemen, het moet dus een edelman geweest zijn. Ale men ongesteld ia, komt heit er, om de gezond heid terug te krijgen' niet alleen op aan te willeD genazen. Hierin, ais dn wat ook, andeus, moet men zijn wil in de (goede ritihtlnig weten te leüden. Deze redeneering is in het bijzonder toepasselijk op de talrijke personen die zonder eigenlijk gezegd ziek te zijn, zidh voortdurend in een slechten gezondiheidjs- toestanidi gevoelen. Overmatig werk met het hoofd, wenmoeAing van Jhet lichaam en zorgen ondermijnen het gestel, (puitten de krachten uit en brengen een vertraging der lichaamsfuncties voort, die de meest uiteenloopende ongesteldheden ten gevolge heeft. Het nemen, in dat géval, ,van versterkende middelen en nog eens versterkende middelen, zich een saamge- öteMen leefregel voor te sohirilven, dat heeft allemaal dikwijls geen ander resultaat dan dat het den alge- meenen toestand verergert. Dat allen die zich In deze korte omschrijving her kennen het zich voor eens en voor altijd gezegd (hou den dat om de gezondheid terug te krijgen, het er vóór alles opaankomt de twee elementen te voeden en ito 'versterken die het llchaajmsëvenrtvtoht verze keren, te weten het bloed en de zenuwen, en bij de te volgien behandeling rekening ermee te houden, dat heft van belang ia het reeds verzwakte gestefi niet te vermoeien. Dit brengt ons er toe, te spreken Van de Pink Pil len die reeds sedert lang bekend frijn ais het middel bij (uitnemenldheSdi geschokt voor de teedere gastellen d^r bloedarmen, der zenuwlijders, der ziwakken en van hen die afgemat zijn. De Pink Pillen, weQker krachtdadige werking zoo Ölerk is in de behandeling van de aandoeningen van. het bloed en der zenuwen herstellen in weinig tijdi de verzwakte gestellen en de uitgeputte krachten. De prijs der Finlk Pillen bedraagt 11.75 de doos, 19.— de zes donzen. Zij worden verkocht in1 het Hoofddepot: Nassaukade 314 te Amsterdam. Men eiöche dit adres en die Hollandsdhe gebruiksaanwij zing. De Pink Pillen zijn ook te verkrijgen bij de goe de apothekers en drogüsten in Nederland. Ons land begint een zekere vermaardheid van welstand te krijgen, of liever dat heeft het reeds geruimen tijd. De verschillende nooden, die in Europa hebben geheerscht en nog heerschen, hebben we helpen lenigen, en tevens is onze naam bekend geworden in de uiterste hoeken van ons vasteland.'Het is thans Rusland, nadat Oostenrijk en Hongarije hua beurt hebben gehad. In alle Haagsehe winkels vindt men kleine busjes bij de kassa, zoodat elk, die zijn portemonnaie geopendv heeft, bescheiden wordt aangemaand, een kleine gave bij te dragen. Vele winkels stallen daarbij portretten uit hdi hongergebied uit. met de afschuwelijke voorstellingen van de hongerende kinderen en verwaarloosde menschen. Op alle reclame-borden en zuilen, vindt 'men, tusschen de affiches van theaters en bioscopen een aangrijpende plaat van een moeder met haar kind, deerniswekkend om aan te zien, met in groote letters de kreet: Erbarm U. Dit is een zeer sterk aansprekende aanmaning, voor degenen, die van plan zijn voor hun genot iels uit té feven, om levens te denken aan dit volk, dat dood- ongeri .als niet zeer spoedig hulp komt opdagen. Wie voor zijn genot wat te besteden heeft, heeft zeker wei een kleinigheid te missen, om de ellende n dat verre Oos ten te lenigen. Tevens worden er telkens collecte's gehouden en lief dadigheidsvoorstellingen, deze aangename vorm voor wel doen, die vaak op cynische wijze, het goede aan de ijdelheid en genotzucht paart. En ook nu toont ons volk weer dat het medegevoel „Het lijkt me nog al aardig van hem," zeide Marcelle. „Dat vind ik ook. Maar wie is dat oude fossiel?" Marcelle glimlachte. „Waarschijnlijk wat hij beweert te zijn. Een oude studievriend van je vader." „Hij moet ook don of zoo geweest zijn. Niet alleen een studievriend. Hoe zou hij anders gegaan kunnen zijn naar de lui, die alles van mij weten? Heb jij ooit gehoord van James Burden?" „Neen," antwoordde Marcelle, terwijl zij van neen knikte. „Hoe kan ik nu al de studenten van je vaders college kennen?" „Nou, zou ik dien sentimenteelen snaak ontvangen? O, natuurlijk is hij sentimentcel. Die „dubbele bedoeling" druipt van sentimentaliteit. Wat zal ik doen? Zal ik hem schrijven, dat hij maar komen moet?" Waarom niet? Het kan nooit kwaad." Godfrey dacht even na. Dan zeide hij: „Kijk eens, vóór ik jou ontmoet heb, zou ik van vreugde in dé lucht gesprongen zijn bij het denkbeeld een oud vriend van mijn vader te spreken- Maar jij wist meer van hem dan de heele verdere bende bij elkaar. Door jou heb ik me een beeld van hem gevormd. En ik ben cr volstrekt niet op gesteld van een ander ceni zijbetichting op dat becla te krijgen, waardoor het misschien misvormd zou worden. Jn berijpt me toch?" „Ja zeker," antwoordde Marcelle. „En laten we nu even naar je voet kijken." Toen hij een uur later den' hall in strompelde, om zijn correspondentie na te kijken, en verder te stuaeeren m dr. Routh's'Trcatisc on Rigid Dynamics, schreef hij een beleefd briefje-aan Mr. Burden en stelde hem een datum voor. Per slot van rekening was, zelfs in zoo'n weelde rige omgeving als Churton Towers, het leven een beetje eentonig en waren bezoeken niet onwelkom. De meeste van zijn kameraden hadden' moeders, vaders, zusters, nichten of vriendinnen, die hen geregeld kwamen opzoe ken, maar hij, Godfrey, had rich steeds heel eenzaam gevoeld, want ae enkele bezoeken, die hij nu en dan van een der Woodcotts kreeg, telde hij niet mede, daarvoor leefde de herinnering aan zijn paria-jeugd nog të sterk in hem. Ook kwamen wel eens een paar vrienden, als ze met verlof in Engeland waren, naar nem kijken, maar zij hadden steeds hetzelfde te vertellen: de toestanden in den sector, de veranderingen in het bataillon, promoties, enz. enz. Het bataillon was lang niet "meer wat het vroeger was, zeiden zij allemaaL Openhartig en jongensachtig stelde hij het 'onderhou dend gebabbel van zijn vrienden op prijs. Maar zij kwamen en gingen met de oppervlakkige bonhomie van den modernen soldaat. Er was geen diepte in hun gevoel, j Als hij aan het koudvuur in zijn voet gestorven waa zouden zij „Arme kerel" gezegd en verder niet meer aan hem gedacht hebben, Hij nam hun dat volstrekt heeft want na de opwekking yan Nansen, die met zijn arbeid heel wat twijfel, of net geld wel goed besteed zo» worden in dat ontredderde land van politiek?, mis stand en maatschappelijke verwording, die tegenstand te gen deze streek, waar flet Bolsjiwisme heeft gewoed in alle exccsses. en wreedheid, en revolutionnaire mis daad, ondervond, en die persoonlijk getuigen moest en vele verzekeringen geven moest, dat 'het werk met nutte loos was, zijn de Nederlanders weer royaal en zonder wrok en kleingeestigheid voor den dag gekomen met een zeer goed georganiseerde tiefdadigneiasdïerst voor dit ondergaande volk, dat reeds te lang op hulp, wachtte, Went hoe men dit alles ook beschouwen wil, ook hier trof de ramp. die yoor een groot deet zeker te watert is aan wanbeheer, de onschuidigen en armen het ergst, ook bier waren kleine kinderen de dupe, en ook vrou wen en in het algemeen, de bevolking van het platteland dat meer geregeerd wordt, dan dat het zefr invfoeo kreeg en dat getroffen is door een slechten oogst Doch tevens hebben we ondervonden, dat er ook dankbaarheid bestaat, wanneer men wei doet. De Belgen hebben hier zeker kwaad gedaan, met hun brutaal op treden. met hun schandelijke Ondankbaarheid, en hun politieke knoeierij. Geheel anders is echter de houding van Oostenrijk. Het bezoek van het Burgtheater aan ons land, mag zeker als een bewijs van sympathie uit Weenen gelden. Dit gezelschap, dat nooit tournee's gemaakt heeft, en dat als hel beste gerekend mag worden wat de Duitsche tooneelspeeltyinst vermag te geven, heeft lauweren en eer genoeg geoogst om daarvoor hierheen te komen. Het neeft zijn reputatie al zoovele jareik dat deze reis niet noodig was, om die verder te verbreiden. Weenen zond zeker zijn grootste kunstenaars hierheen, om een blijk le geven. Veel heeft Weenen verloren van zijn karakter, van zijn welstand, van het vele, waarop het 'trots is geweest Er zijn heei wat tradities verloren gegaan, in deze wereldstad van het Oosten. Maar een traditie behield het, dat was die der kunst, dïe van de Staatsopera en de Hofburg. In dit theater, waar geen buitenlander voor dien tijd een voet zette, trad onze Bouwmeester op. En de artisten, die nooit reisden en trokken, kwamen hier, om ons hun kunst te brengen- Het toeval wilde, dat ze op hun rep.ertoir een stuk nadden, dat maar een matig succes had en wel De Zwaan. Maar bij hun ver- toonmg veranderden de meeningen van pers en publiek toch aanmerkelijk, omdat men hier met de Deste too- neelspeelkunst te doen had, van een land, dat bijzondere liefde voor deze kunst koester^ En dat het de Weenera hier goed bevallen is, blijkt uit de extra-voorstellingen en voordrachtavonden, aie ze hier nog wisten te organiseeren, en die zonder uit zondering een enorm succes waren. Er is een band gelegd tusschen Oostenrijk en Holland. Een tweede bewijs van sympathie komen ons een hon derdtal zangers uit Weenen brengen in de Paaschdagen. Dit is geen beroepsgezelschap, maar een koor uit de ambtenaareorganisatie. Deze organisatie kwapa met Hol land in vrij nauw contact. Er werd voor haar. een wel dadigheids-avond gegeven indertijd in het Gebouw, dïe een flink batig saldo opleverde, en die deze wereld, die er in den tijd van de overmacht van het handwerk het slechtst haast toe was, door de zwaarste dagen heenhielp; En de concerten die deze vereeniging hier geven zal, hebben ook het karakter van een dankbaarheidsbetuiging. Tevens schijnt 'dit koor een uitnemenden naam te hebbenj zoodat de concerten een succes kunnen worden. Het is te hopen, dat ook Rusland zich herstellen zal. De nood was er zoo groot als ze tijdens en na den oorlog nergens is geweest en het zal zeker jaren duren voor die zich hersteld zal hebben. Er moet ontzaglijk veel veranderd en verbeterd worden in dit land dat altijd slecht is bestuurd, en waar de ontwikkeling van het volk nog zoo laag staat Het cfbet echter goed, wanneer men de resultaten van zijn werk ziet, en dankbaarheid ondervindt Het is nïet zoo troosteloos. En het zal misschien den Russen ook te goede komen. Wie weet of ook onze liefdadigheid "ook nïet een band tusschen de twee landen doet ontstaan en of we, over eenige 'jaren, als Rusland zich een weinig zal hersteld hebben geen getuigenissen van Russische kunst in ons land krijgen en zeker mogen zijn, dat onze kupstenaars op muzikaal of ander gebied een warme ont vangst in Ruèland mogen verwachten. Dé kunstuitingen worden beschouwd als het hoogste wat den Inensch brengen kan- Wanneer dus de materieeTe zorgen zuilen verdwenen zijn en Rusland aan: iets anders dan eten denken kan, en van geestelijk voedsei kan genieten, zal misschien een uitwisseling van geestelijk voedsel een gevolg kunnen zijn van den steun, dien we üu verleenen, van het dubbeltje in de bus naast de kassa van een winkel, of van een andere gave, in welken vorm dan ook. We hebben nu de zekerheid, dat wat gestuurd tvordt onder strenge oontrole van buitenlandsche commissies zijn doei' bereikt, en het motief, het wordt toch ingepikt door degenen, die het met noodig hebben, althans niet 'het hardst noodig, behoeft hier niet meer te gelden. W. P. AARTSWOUD. Alhoewel wat laat in bot seizoen, toch ikan die laat ste Nutsavond van Onderling Nut en Genoegen goed niet kwalijk, want hij had hetzelfde gezegd en gedacht van menigen kameraad, die naar het Westen gegaan was. Het \vas een deel van het spel, dat hij even nauw gezet en slim als dc anderen speelde. Hij snakte echter naar een diepere en blijvender bezorgdheid Natuurlijk had hij Dorothy .Mackworih. Zij kwam nooit op Churton Towers, maar zij wns gehoorzaam in het Carlton Hotel geweest, toen hij haar gevraagd had daar te komen, om kennis te maken met Zuster Baring. Ter wille van hem had zij haar mooisten japon aange trokken en zich van haar beste zijde laten kemnen. De lunch was verrukkelijk geweest De jonge man was in geestdrift over zijn gasten de twee mooiste vrouwen, verzekerde hij in de heele wereld. Marcelle met haar veel bewonderden hoed, haar lichtbiozende wangen en haar schitterende oogen zag er absurd jong uit. Het jonge meisje liet gouden woorden vallen: „Hè, laten we toch uitscheiden over Leopold' Ik moet niets van hem hebben." Zii moest „niets hebben" van Leopold Doon, zijn stiefbroer en medeminnaar. Zij moesten „uitscheiden over hem." En verder: „Ik wil niet, dat je weer in het burgerleven terugkrtipt cn je in Cambridge gaat begraven. Je zou daar een bult krijgen, waarvan je nooit meer beter wordt Er zijn baantjes genoeg aan ae staf voor een knappen kop als jij, met waar Misa Baring? Ik zal er wel eens met papa over spreken." Nu was iDoro tihy's ivadcr oen geüeraal-ma]oordie in Wihitdhall zijn bezigheden had, waarvan do na- tuur aangeduid werd door imiyaterieuse ho«6diattore achter al}u naam. „Die roods nestels zulten Je ultatekonii ctaan", voegde zij er aan toe. Die uiting van belaogHtoakig en dat doen alsoi zij wat over (hem te «eggen had 'brachten hein i" ver rukking. Onlder den baavlodk van baar on—e—ade .werd Cambridge de vervelende, akollge, saaie plek. Zij behoefde beun sledhts met haar tooverstaf aan te raken en overal uit h^an 'vandaan houder, roode dis tels te voorschijn komen. Zij aprak met «ooveel eoU- veradkerdhedd in den toekomenden tijd. En dan weer {luisterend, toen a-ij rftci» een weg baanden ausstdien de in bet resleumnA en Marcelle enkele pssEen voc-uil S«p.: „Mies Barings ie een esbte sAat Wendt niet ver liefd! OT haar, want ik zweer Je, dat £1 slot vod plan ben om 'voor faoheuse troisième ie enrlen". •pB]OAje\ ipjo\\ Hij 'had! IluistcreiKJ gepsréaetetcdi: „Verïioid wor den op jou?" «IJ tel gtsMfcwoond: „Ik geloof, dat ik lief ge-

Schager Courant | 1922 | | pagina 5