GLASTRA'S Schoenhandel, DERDE BLAD. (irieveu teyan liet jeuydiy KIndeKe (het Hüoyiieeiraüscliap). Uli het Hart van Holland. Ingezonden Stukken. Reclames. Bimxenlandsch Nieuws. Zondags niet gesloten. G. GLASTRA. Plaatselijk Nieuws. Zaterdag 15 April 1922. 65ste Jaargang. No. 7010 Het vergaat dezen jonggeborene als zoovele anderen. De een vindt bet landje mooi, de ander noemt het leelijk, en over zijn opvoeding wordt druk gepraat. De opvoeders vooral moeien het menigmaal ontgelden. Ver strekken zij het kind niet voldoende kleeding en voeding, dan wordt natuurlijk het kind verwaarloosd. Geeft men het 'soiicde kleeding en degelijke voeding, die uiteraard meer geld kosten, dan heet net soms dat in het huishou den de zuinigheid nkt genoegzaam wordt bctrachL Dit valt nog te meer m het oog, als het kindje met een zwak gestel of onder mingunstige omstandigheden ter wereld is gekomen. In dat gevai moet voor goede Wee ding en voeding met te grooter angstvalligheid woraen zorg gedragen en zijn de kosten daaraan verbonden, evenredig hooger. Als dan verder vader en moeder niet beschikken over ruime inkomsten en de tijden duur zijn, als zij soms zelfs steun moeten erlangen van naaste verwanten dan doen zich deze bezwaren nog zooveel te erger gevoelen. Er wordt dan op de goede zorgen van vader en moeder door de familie o zoo gemakkelijk aan merking gemaakt, ja het gebeurt weL dat hun wordt verweten zichzelf met de voor het kina bestemde gelden to verrijken. Dit beeld is van toepassing op het nieuwe hoog- hccmraadscliap. Immers is het nog in den eersten tijd zijner Qpvoc- ding (de organisatie is nog niet volledig geregeld). Zijn opvoeders (dijkgraaf, hoogheemraden en hoofdingelanden; worden door menigeen uit de familie (dat zjln de ingelanden) meer of minder scherp becritiseerd. Klach ten van de familie over niet-voklocnde voeding en klce- ding worden gelukkig niet gehoord, dat wil zeggen over den ijver cn de bekwaamheid van bestuur en ambtenaren wordt door de ingelanden niet geklaagd. Waar wel worden bezwaren vernomen over te dür.e kleeding en voeding van hot iongske (te veci ambtenaren en te hooge salarissen voor bestuur en ambtenaren). Laat ons zien hoe het hiermede is gesteld. Gedeputeerde Staten bepaalden de jaarwedden voor den dijkgraaf op f 6000. den Becrctaris f 3000—f 6500, den penningmeester op f 4500—f 6000, den ingenieur op f 5000—f 6500. Zonder dijkgraaf, secretaris, penningmees ter en hoofd van den technisehen dienst, kan natuurlijk het 'hoogheemraadschap niet worden bestuurd. Maar is deze kfeeding wellicht te duur? De ervaring beant woordde deze vraag reeds ontkennend. Men moet niet uit het 'oog verliezen van hoe niet te schatten waarde het is aan een instelling als deze, waarbij alles weliicht voor eeuwen uit den grond moest worden opgebouwd, op de allereerste posten ook allereerste krachten te kunnen plaatsen. Dat is gelukt Maar ik spreek uit ervaring als ik verzeker dat zonder .deze salarissen die waarlijk in vergelijking met hetgeen andere hoofdambtenaren bij rijk, provincie en gemeente verdienen, om vooral hei particuliere bedrijf niet te vergieten, niet hoog zijn het hoogheemraadschap het 'met twecde-rangskraenten had moeten stellen. 'Die hadden, vooral hij den eersten opzet, nogal wat schade kunnen toebrengen aan gewichtige fi- nancieele en andere belangen. Die zouaen ook niet krachtig genoeg op de bres hebben kunnen staan als het gaat om net bereiken van groot geldelijk voordeel. Men denke maar eens aan de vermindering der uitkeering door het hoogheemraadschap aan de provincie, waarover ik den vorigen keer schreef, wat aan de belastingplichti gen van het hoogheemraadschap jaarlijks nondcraduizen- guldens kan besparen. Hethoogheemraadschap heeft daarop naar mijn stellige overtuiging volledig aanspraak. Maar zou men nu niet meenen, dab ora deze en andere billijke aanspraken erkend te krijgen, de arbeid van eerste-rangs-krachten noodig is? En verzinkt niet hierbij iets meer of minder salaris volsagen in het niet? Neen, hier is niet te veel en ook niet te dure kleeding voor het jongskc. Met minder ware het hem reeds in zijn eerste levensdagen ongetwijfeld slecht vergaan. Voor de verdere aanklecding zorgde de algemeene ver gadering (dijkgraaf, hoogheemraden en hoofdingelanden), op voorstel van dijkgraaf en hoogheemraden- Diensvol- gens werden aangesteld: aan de secretarie 1 hoofdcom mies, chef van ac afdcelingen algemeene zaken en finan ciën, 1 hoofdcommies, chef van de afdeeling kadaster, 3 commiezen, 1 adjunct-commjeft 2 klerken en 1 bode: aan het 'kantoor van den penningmeester 1 commies, l adjunct—commies, en 1 typiste; bij den technisehen dienst 1 hoofdopzichter, 7 technische ambtenaren en 1 typiste. De techinsche ambtenaren hebben standplaats te Petten, Van Ewijcksluis, Medemblik, Enkhuizen, Hoorn, Edam en Monnikendam en zijn ieder beiast met de zorg voor een gedeelte zeewering en eventueel binnén- waterkeering. 'Dut zijn dus buiten de 4 hoofdpersonen goed getekl en niemund vergeten 21 ambtenaren. Een heele hofhouding voor het jongske' Zoo zal men mis schien geneigd zijn te zeggen. Maar pu zou ik er toch eens even op willen wijzén wat een reuzenkind het hier geldt, dat bijzondere en omvangrijke zorgen vereiseht, omdat van ^ijn wel en wee voor de geheeie groote familie zoo ontzaglijk veel afhangt, hetgeen 1916 heeft bewezen, toen zoo velen van die familie verkeerden In lang aanhoudenden, „barensnood" (nood der woeste ba- ren). Of om het nu zonder beeldspraak te zeggen voor nagenoeg de geheeie verdediging van Noordhollands Noorderkwartier tegen de zee, zijn naast dijkgraaf, secre taris, penningmeester en ingenieur aangesteld niet meer dan 21 ambtenaren, deels werkzaam aan de bureaüx te Alkmaar, deels over geheel Noordhollands Noorderkwat ,- lier verspreid. Toch zeker nog wel wat anders dan het ambtenaren- leger, hetwelk sommigen aanvankelijk bij het hoogheem raadschap hadden gefantaseerd. Dat het getal vaste ambte naren voor de drie diensten te zamen derwijze beperkt is kunnen worden, welnu, ik heb niet de neiging spoedig in het openbaar iemand loftrompet te steken, maar dit maal moet het dan toch maar eens gezegd; het is voor een niet gering aeet te danken aan het brgaffiseereuff talent van de fee hoofdambtenaren, secretaris, penning meester en ingenieur en aan de gelukkige keuzen, die bij die aanstelling van personeel blijken te zijn gedaan. De jaarwedden zijn: hoofdcommies f 3800—f 5000, com mies f 2900—f 3800, adjunct-commies f 2200—f 2900, klerk f 1700—f 2200, typiste f 1200—f 1700, bode f 1500 f 2000, hoofdopzichter f3250—f4500, technische, ambt e naar te Petten f 2600—f 3600, met vrij wonen, overige technische ambtenaren f 2200—f 3200 met vrij wonen. De salarissen zijn zeker niet te hoog om goed personeel te kunnen bekomen, als men let op hetgeen wordt uit gekeerd bij andere openbare lichamen en door particu lieren. Ook deze aankleeding is niet te kostbaar. Purmerend. D. KOOIMAN. Het voorspel der verkiezingen is begonnen. Men merkt het zoo overal. In de eerste plaats in de Kamer natuur lijk. Daar doen de heeren hun best en de betoogtrant wordt er feller de gloed der redevoeringen warmer. Zoo uu en dan gaat er een bescheiden blik naar de tribune, om te zien of er succes behaald wordt Onwillekeurg denkt men aan kinderen die voor over gangsexamens zitten. Het is echter nog veel erger. Ze moeten allemaal opnieuw toelatingsexamen doen en het wordt een vergelijkend examen met maar honderd plaatsen. Menigeen zit in angst dat hij niet zal slagen, zelfs komen bij den arbeider, er is reactie bij de christeüjken, er Is ruzie geweest bij de vrijzinnig democraten, en er is altijd critiek als er een lijst van een ot andere partij beker;d wordt over de plaatsing, de aangelegenheid, die over de kamerzetel voor een belangrijk deel beslisu En er zijn werkelijk zonderlinge plaatsingen, die moei lijk andera te verklaren vallen dan aoor innerlijke pai lij- invlocden. Zoo is het plaatsjo van acn heer Ter Hall op d lijsten van den Vrijheidsbond al heel merkwaardig •want hoe verdienstelijk dit kamerlid ook wezen moge in zijn neutrale positie en als vraagbaak voor ae buiten- wereld, als man met een gezond oordeel, en meer gecsl dan 1 vijsheid, knapper en voor het belang van zijn partij en z jn Jand van meer waarde dan de mannen, die be nede i hcra staan is hij zeker niet. 'Alleen heeft hij invloed en nacht, omdat hij reclame voor zichzell weet te mak-n, cn de Vrijheidsbond heeft hem misschien wel geaccepteerd uit vrees dat hij anders weer met zijn aT..uiementspartij voor den dag zbu komen, en zulk een partijtje op zichzelf meer schade kan dóen bij verkie zing* n, dan misschien een minder verdienstelijke candi- daat op de eigen lijst. Met'hem te accepteeren was men dus wei genoodzaakt hem een plaats te verzekeren boven dien. en vandaar dat hij voor belangrijk moet doorgaan als cie heeren Drion, Visser, van Uzendoorp en anderen. D« ch 'nog andere factoren doen zich thans overal gelden. Ieder die wat aanhang heeft, kan m «ijn partij dreigen met een persoonlijk partijtje op "te nenten, en dat doet steeds aan het geheel zooveei* schade? dat een dergelijke overweging bij het opmaken van lijsten geldt. Trouwens, we zullen toch nog partijtjes genoeg krijgen. Want dat is tlians de vennakelijico tactor in de nieuwe methode, dat elk het eens pröbeeren kan, die mcnschen achter zich heeft, zonder daardoor van politieke bete kenis te zijn. Als een voetballer kamerlid wil worden, heeft hij zeker meer kans dan een doctor in economie en staatswetenschappen, want de voetballers vormen een macht, die in zulk een geval eon politieko macht wor den kan. Zoo kunnen tuinlieden, en schaakspelers cn biljarters en rookers cn fietsers allemaal gemakkelijk hun plaatsje krijgen, want zo zijn vaak bekender dan de werkelijke» knappe mcnschen zijn. We hebben liet voorbeeld gehad van „Had Je me maar", in den Amstcrdamsctien Raad cn het Kamerlidmaatschap van Ter Ilall, dio nu naar een scncui.c pontfeko paitlj overgegaan Is en zien van zijn positie beter heeft gekweten dan waarschijnlijk al gemeen is verwacht, is ook een bewijs van mijn bewering Wanneer we dus een voetballer ln do Kamer krijgen cn de man heeft plezier in zijn baantje, ontwikkelt hij zich volgend Jaar misschien wel tot een deugdelijk demooraat of socialist of misschien anti-rcvolutionnair. Als je een maal in de Kamer zit kan je nog bepalen waarbij je je het best kan aansluiten, als je de invloed van den voet bal 'voelt verminderen, omdat je de verwachting der sportlieden' die misschien op regceringssteun hij inter nationale wedstrijden, of pensioen voor verminkte spe lers gehoopt bntlden, hebt teleurgesteld. Het sympathiekste van deze kleine partijtjes is me nog de partij-Berensteijn of liever de partij die een beetje kunststrooming door de kamer wil laten gaan en verte genwoordigd kan worden (als hij het haait) door een Kamerlid, die de politiek kent. Ik zeg dit niet om partij te kiezen in het geschil der Vrijzinnig-Demoeraten en uit persoonlijke voorkeur voor het oud lid der pantij, spontaan is opgericht, maar do bijsmaak heeft van het- Kamerlid Jhr. Van Becrcnsteijn te willen redden, en deze omgekeerd, bij gebrek aan een partij, zich op de kunstbelangen heeft, geworpen. Ware de partij er geko men zonder het conflict, clan zoude ze me liever zijn geweest. Doch de stem der kunstllevendcn en der kunst- belangen en der Wtmstcnaare zelf mag in onze Tweede Kamer wel eens worden gehoord. Want het is op dit gebied een chaos, Er zijn heel wat onbillijkheden en on; juistheden begaan, en er wordt, als dc redering zich met de kunst te bemoeien heeft, vreemd gedaan en wonderlijk met de zaken omgesprongen. Ons leelijk geld is er een der ergste voorbeelden van. We zijn er tegenover het buitenland eenvoudig belachelijk mee, cn zonder vcci kosten had het mooi on artistiek ontworpen cn uitge voerd kunnen zijn. De belangen van artisticiteit on die van do erkenning der kunstenaare in heel het maatschappelijk leven, zijn zeer groot, voor volksontwikkeling zoowel als voor be schaving. Zoo klakkeloos als thans schoonheden vernield worden, cn Ieelijkheden geschapen, zoo zonder piëteit als cr met 'oude architectonische schoonheden wordt omgesprongen, is vaak crgcflijk. En do particuliere vereenigingen kunnen met protesten enz. daartegen wei nig doen als er in regecrings-colleges geen weerklank is. Daarom is deze partij van alle ongcwenschtc groeppartij- tjes het liefst. Hoewel een kunstzinnig specialist in elite partij, zooals we daar een militair cn koloniale speciali teit misschien meer zou kunnen uitrichten. Laat ons maar eens denken aan .den katholiek Dc Stcurs, wicn we allen dank verschuldigd zijn. Maar wc hebben nog steeds de wanhopige spreuk, dat Kunst geen regeeringszaak is en dat dwaaudée wil er niet meer uit. W. P. Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van het'ingezonden stuk van den heer Poland, verzoek ik U beleefd eenige plaatsruimte. Bij voorbaat mijn dank. Toen ik het ingezonden stuk van den heer Poland las, begreep ik reeds dadelijk, dat we het "hier niet te doen hadden alleen met den heer D. Poland, maar met nog andere stille werkers. Immers, tijdens de behandeling van de zaak betreffende het R. K. Patronaatsgebouw, was de heer Poland niet aanwezig, zoodat hij ook mets van de manchetten-flapperijen, en loi^gnet-afzetterij gezien heeft. Diegene die echter zoo vriendelijk geweest is, onze heer Poland in te "lichten, had dat wel eenigszins beter kunnen doen. Men had ook wel kunnen vertellen, voor zoover de heer Poland dat nog niet weet, dat reeds van hooger hand bericht was ontvangen, dat de taxatie van het Patronaatsgebouw geheel ten onrechte had plaats gehad, en dus ,de vergoeding, bedoeld bij art. 88(?) der Lager Onderwijswet 1920, niet voor dat gebouw kon worden uitbetaald. De heer Poland heeft echter ook nog geschreven^ dat de toevoeging van het 'Patronaat bij de school afles zins billijk Jis, wat ik ook gaarne wil toegeven, als dal maar gegaan was op een goede manier. De wijze waarop thans getracht is, vergoeding te verkrijgen is verre van mooi, zooals hieruit volgt Door net R. K. Kerkbestuur was geschreven, dat het Patronaat sinds 8 November 1920 (let wel 8 Nov. 1920) beschikbaar was gesteld, voor het L. O. en m gébruik was genomen op dien datum, zoodat zij 'dus volgens de wel aanspraak maakten op dc vergoeding. (Het gebouw moest voor 1 Jan. 1921 in gebruik genomen zijn) (let nu wei). In Januari—Februari 1922, (dus li/a 'jaar later) is bij inspectie gebleken, dat noch op de lesrooster, noch in het 'leerplan der school het onaerwijs in vak 'J (gymna stiek) was aangegeven. Uit bovenstaande blijkt dus duidelijk, dat de taxatie van het Patronaatsgebouw achterwege had moeten blij ven en tevens waarom ot 'dc heer Met in beroep wou gaan bij de Kroon. Dus tot zoover over het Patronaat, dat U dus allen wel begrepen zult hebben. Wat al die schrijverij aangaat tegen den heer Jb. Met, het warbeter, dat onze zoo geleerde heer Poland een voorbeeld nam aan den heer Met, die zich van gewoon werkman heeft weten op te werken tot een alom beken den industrieel en een ook bij zijn anti-geloofsgenooleiv geacht burger, terwijl onze heer D. Poland nog een student in den dop is, en men nog niet weet, ot er een kale dodder te voorschijn zal komen of dat het ci in vervuilden toestand zal blijven. 'Als de Beer Poland graag jurist wil worden, moet hij maar gaan schrijven voor de Tribune" e.d., daar nemen ze pamfletten e.d. met graagte aan. Heer Bugowaard, 13 April 1922. X. Moeder! donk er om. Vrouwen dienen meer rust to nemen. Als volwas senen deden wat zij onderwijzen vroeg naar bed gaan zouden veel minder menschen lijden aan nierkwalen. Het is niet verstandig om na de inspanning overdag 's avonds nog laat te strijken, verstellen, stoppen, enz. Denk cr om, moeder i Luat naar bod gaan, zorgen, overwerking, en ongeregel de maaltijden overladen het bloed met urinezuur, cn het filtreeren van zulk vergiftigd bloed verzwakt de nieren. Die pijn in den rug, in de lendenen eh zijden, fs een waarschuwing van nierzwakte, dio als niets gedaan wordt kan leiden tot uierontsteking, blaaskwalen, nierwaterzucht, niergruis en -steen. Besluit zulke gevaren te vermijden. Verminder cfe inspanning der nieren. Vermijd laat naar bed gaan en onverstandige gewoonten. Geniet meer frissche lucht, wandel meer buiten, en zofg voor meer gezondheid- gevende slaap. Laat Fosteris Rugpijn Nieren Pillen u bijstaan m uw poging om gezond te worden. Dit geneesmiddel voor de nieren bereikt zulke uitstekende resultaten, doordat het 'uitstekend op de nieren en blaas werkt, doen niet op de ingewanden. Vroege behandeling is hel best. Bij tijds genomen, kunnen Foster's Rugpijn Nieren Pillen de ontwikkeling van nier- en blaaskwalen voorkomen. Duizenden dankbare vrouwen danken haar geluk en gezondheid aan dit speciale niergenecsmiddel. Do hand teek ening van James Foster komt voor op elke echte doos. Te Schagcn verkrijgbaar bij de bekende drogisten f 1.75 per doos. 6T. MAARTENSBRUG. Do plaats Nollenstoln nabij St. Maartensbrug, aan den Ruige nweg, eigendom van den (heer Wolthuis, is onderhands' verkocht aan II. de (Geus, Koegras. ST. PANCRA8. Gisteravond vergaderde de scboolifeestvereenlging ten 'huize van den lieer H. Gerritsen. Na opening door den voorzitter, don (heer T. Engel, las de secretaris, de hoer C. Kloosterboer, do notulen, De heer Jb. Kloosterboer De. deed rekening en ver antwoording van zijn beheer. 'Met 'i kassaldo van hot vorig Jaar was het 'totaal der ontvangsten 1203.60H, uitgegeven werd f 252.07^, alzoo een saldo groot f (11.59. Onder dank voor accuraat beheer iwerd do rekening, nagezien door de heeren H. Niessink en A. Volkers, algemeen goedgekeurd. Do aftredende leden van het bestuur, de heeren G. BooIJ Jnz. en Jb. Kloosterboer Dz., werden herkozen. 'Na uitvoerige bespreking besloot men met de eer ste 3 klassen naar Bergen en Egmond aan Zee en met d'e hoogste 3, naar Amsterdam, of Zandvoort te 'Besloten werd, de willekeurige verzuimen niet meer medo te tellen, als beperkende bepaling tot deelname aan het schoolfeest. Ook werd algemeen goed gevonden de bestuursleden behalve het dage- UJksch bestuur, niet direct herkiesbaar te stellen. Na do gewone rondvraag, sloot de voorzitter do ge animeerde bijeenkomst. BROEK OP LANGENDIJK. Van den tuinder D. Prins zijn van Woensdag op Donderdagnacht 650 Kg. roode kool gestolen, dal is me een brutaliteit. Voor de man een schadepost van ongeveer f 700. De politie heeft de zaak in handen. LANGEN DIJK. In verband met de overbrenging der aansluitingen aan de hulpbureelen Noord- en Zuid-Scharwoudo van het locale Rijkstclefoonnct Langendijk. naar het bureel Broek op Langendijk van dat net, zal cie nummering van do aansluitingen de volgende wijziging ondergaan: Broek op Langendijk: Nos. B 1 t.m. B. 48 zullen) worden gewijzigd in Nos. 1 t.m. 48. Noord-Fobarwouue: Nos. N 1 t.m. N 39 te wijzigen in Nos. 51 t.m. 89. Zuid-Scharwoudo Nos. Z 1 t.m. Z 23 te wijzigen ln 101 lm. 123. Voorts zullen de nummers van de aansluitingen aan het hulpbureel Oudkarapel worden gewijzigd van 61 t.m. 69 in 601 t.m. 609. on de nummers van dc non- Bluitingon aan het hulpbureel te St. Pancras van F 1 fttan. P 18 in 801 t.m. 818. Nergens koopt gij Uw schoenwerk In ioo goe'te kwaliteil en legen zoo lagen prijs als in Molenstraat SCIIAGEN. Heeft voor het a s. seizoen een ruime*sorteering der allernieuwste Modellen DAMES FANTAISI& SCHOENEN, in alle kleuren en uitvoeringen, zoo wel met L XV als met lieren hak. Prima HEEREN MOLIÈRES, de nieuwe spitse modellen in zwart en bruin. Bruine en zwarte SANDALEN, in alle maten. DAMES STOFPANTOFFELS, met achter lap en lakneus. Speciale aanbieding in Kinder SCHOtNWËRK. Reparalie-prijzen zeer laag. Aanbevelend, DIRKSHORN. Woensdagavond werd onder leiding van den heer R. v. d. Laan een ouderavond gehouden in de openb. school. De voorzitter begon met een bespreking van de nieuwe Leerplichtwet, voorzoovecr de ouders daar mee rekening hebben te houden. De vergadering keurde goed de vermindering: van het larudbouwverlof, maar vond ihiet vervallen van de twee vrije schooltijden in de twee maanden, wel wat verdacht, in verband met den hoek, waaruit de wind waait. Dat een 7e leerjaar wordt ingevoerd, vond alge meen .bijval. Het lag in de bedoeling, zulks met 1 Mei as. ite doen, doch het benoodigde personeel is er dan nog niet, terwijl bovendien wel het- 4e lokaal ge reed is, doch de banken moeten nog worden aanber steed. Ter sprake Kwam voorts een nieuw leerplan, waar in de vrije Donderdag zou worden vervangen door de vrije Zaterdag- en Woensdagmiddagen. Eenparig kwam daartegen verzet van de aanwezige ouders, •vooral m verband met de zware reizen door vele jon ge kinderen te doen. 'Bij de tegenwoordige regeling kunnen de leerlingen nog eens éen dag in de week rustig .ontbijten na voldoende nachtrust. Een com- missio van 'drie personen werd benoemd, om deze zaak met B. en W. en den Inspecteur van het ander- wijs .te bespreken. (Hierna sluiting van de zeer geanimeerde verga ring, van welke nu zal blijken, of de oudercommis- sio, ingesteld bij het openbaar onderwijs, een Insti tuut Is, waarmee rekening wordt gehouden. ANNA PAULOWTTA. Woensdagavond; 12 April hield de Coöperatieve Veibruiksvereeniging „Nieuw Leven" ihare algemee ne vergadering in het lokaal van den heer C. Slikker. De voorzitter, de heer >B. 'LoolJ, opende de vargade* ring met een kort woord, waarna de notulen der vo rige algemeene vergadering door den 2en secretaris, den heer W. Braaf, werden gelezen, welke onveran derd werden goedgekeurd. Vervolgens bracht de 4e secretaris, de heer K. Keu ris iAz., verslag uit over den toestand en de resulta ten der vereeniging over het afgeloopen boekjaar 1921. Hieruit kunnen wij aanstippen, dat dit Jaar voor de voreenlgrfng! betrekkelijk gunstig is verloo- pcn. Ondanks de verschillendo prijsverlagingen op nog aanwezig zijnde waren, behaalde de vereeniging, na aftrek van alle op bedoeld boekjaar drukkende onkosten en na voldoende afschrijvingen, op gebou wen, inventaris, enz. enz., toch nog eene zuivere winst van f 155Öi87, zijnde ongeveer 2.3 pet. van den omzet, welke f 68.i803.3GJ4 bedroog. Alle beweringen van tegenstanders, welke ook van dezo coöperatie reeds hadden gezegd, dat zij reeds „over den kop" was en idat „de winkelhouder de zaak (reeds voor eigen rekening had overgenomen", werden (hiermede dus te niet gedaan. In tegendeel, dc- zaak werkte zeer goed. Verder maakte heC verslag melding van de in het afgeloopen Jaar voorgekomen wijzigingen dn hert per soneel, het bestuur en commissie van toezicht, de plannen van uitbreiding, by het bestuur in voort»* reiding zijnde, welke plannen gaan in de richting eener afdeeling bakkerijl en een afdeeling brandstof' fen, waarna bet sloot met eene opwekking aan do leden om overal en ten allen tijde de belangen der coöperatie te behartigen, cn wanneer zij óf met het woord, óf met den daad werd aangevallen, haar steeds tegen hare belangjers (en die zijn er vele) te verdedigen. De vergadering bezegelde deze wenk met een flink applaus, waarna het Jaarverslag zonder op- of aan merkingen werd goedgekeurd. Het daarna aan de orde zijnde rapport van don accountant der ..Handelskamor" sloot hleitalj aan. In dit rapport werd o.a medegedeeld, dat de balans In aansluiting met de boekhouding was opgemaakt, de verschillende afschrijvingen voldoende waren cn op grond van het gedane onderzoek gaarne accoord kan worden gegaan met het op de balans voorko mende overschot van f 1559.87. Aangeraden werd, geen dividend uit te koeren, doch do reserves te vcr- hoogen. Van de boekhouding werd gezegd, dat dezo zeer netjes wordt bijgehouden. Vervolgens kwamen aan de orde do verkiezingen voor éón lid Van het bestuur (aftredend de heer W. Braaf, herkiesbaar). De heer W. Braaf werd met bij na algemeeno «temmen herkozen, terwijl tot loden der commissie van Toezicht werden gekozen mej. C. Dokkcrwan der Ham. en do heer II. Raven. Do ge kozenen mamieiii allen hunne benoeming aan. Daarna kwam in bespreking het uit te koeren di vidend. Het bestuur stelde, biji monde van den heer K. Keuris Az., voor 40 pet. der gemaakte winst te re- serveeren en 00 'pet uit te keeren als dividend'. Ech ter mot dien verstande, dat van die leden, welke hunne aandeelen nog niet hadden volgestort, het nog te -storten gedeelte -op het aan hen uit te keeren di vidend in mindering Zou worden gebracht. Ook aan hen, die hunne aandeelen wèl reeds volstortten, wordt aangeraden/, zoo mogelijk het dividend te be steden voor nieuwe aandeelen. Door den heer J. Kousebanld wordt voorgesteld, slechts 30 pet, van het dividend uit te keeren en de rest geheel voor resenveverhooging te besteden. Op die wijze wordt de vereeniging ook sterker, wat toch ook de -wensch van het bestuur is. De heer K .Keuris vindt het prachtig, dat een voor stel, als van den heer Kouseband, uit den boezem der vergadering komt, omdat het bewijst, dat de wil om de vereeniging sterk te maken, ook bij de leden voor zit. Toch meent het bestuur, nu er zooveel ge ruchten omtrent onze coöperatie zijn rondgegaan, bij zfj-n voorstel te moeten blijven. De vereeniging zal bo vendien een gedeelte der uit te keeren golden weer als verplichte aandeelen terugkrijgen, en zij, die de aandeelen reeds volstortten, heuscfo, er zullen or thans genoeg zijn, die dat douceurtje -ook best kun nen gebruiken. Verschllendö der leden verklaren daarop, aanvan kelijk ook 'veel voor hert vooretel-Kouseband te heb ben gevoeld, doch thans met het bestuursvoorstel mee te gaan. Ook do heer 'Kouseband zelf, die hierop zijn voorstel, Intrekt, waarna het bestuursvoorstel wordt aangenomen. Daarna doet de hoer Keuris namens het bestuur eenige mededeelingen, omtrent de plannen, welke ten aanzien der nieuw in te stellen afdeeling brand stoffen bij het bestuur in voorbereiding zijn. De ver gadering juicht deze plannen (naar uit de verschil lende stemmen, welke hierover opgaan, blijkt) alge meen toe eni van verschillende zijden wordt op «poe* dige uitwerking dezer plannen aangedrongen. Bij de rondvraag wordt nog op voorstel van den, heer J. Jansen besloten aan de Commissie van In koop, welke wekelijks bijeen komt, eene gratificatie te verieenen 'van f25 per persoon per jaar. (bedoel de commissie bestaat -uit 3 personen), terwijl op voor- stel van den heer J. C. Hoogmoed, aan don secreta ris, die tot dusver alle werk gratis verichtter-^ven* eens eene gratificatie van f25 zal worden uitgekeerd. 'Een voorstel van den heer J. Janson, om de volle dige administratie der vereeniging in één hand te brengen (tot dusver wordt de administratie nog door twee personen bdjgehou-den) werd breedvoerig bespro ken, doch wijl (verschillende leden zich onbevoegd verklaarden om hierover een zuiver oordeel te vel len, door het bestuur, met toestemming van den voorsteller, verdaagd. Na een opwekkend woord Tan den vooraltter weid de Tergadering daarop gesloten. LANGENDIJK. In n.-K. kringen gaan stemmen op om te komen tot een R.-K. wijkverpleging. LODEWIJKSVEREENIGING. De Lodewijksvereeniging alhier hield onder lei- ding van den heer P. Koemeester hare gewone jaar vergadering. Bij de opening bracht voorzitter lof aan wijlen den heer A. Schut, die krachtig had meegewerkt om de vereeniging tot het hooger Bt&ndpunt te brengen waarop zij thans staat. Uit het jaaroverzicht bleek, dat het ledental ruim 3o0 bedroeg en dat het financieel beheer een klein batig saldo aanwees. Tot bestuurslid werd herkozen de heer P. Koe- meester en in de plaats van den heer A. Schut de heer H. Boije. MABKTFONDS. Ons marktfonds ter verzekering van runderen, lij dende aan inwendige gebreken, verzekerde in het afgeloopen kwartaal 536 slachtkoeien, waarvan in de openbare slachthuizen 1 geheel werd afgekeurd', 46 ontvingen eene vergoeding beneden 10 gld., terwijl 13 er eene van f10 tot f125 verkregen. De ontvangsten bedroegen f5672.1544, de uitgar ven f 3621.81, zoodat het kassaldo f2851.04K be droeg. MARKTAANVOER. In het le kwartaal van 1922 werden op onze markt o.m. aangevoerd 22 stieren, 195; 102 magere koeien, 375; 629 vette koeien, 881; 376 melk- en kaifkoeien, 434 25 pinken, 77; 2398 nuchtere kalveren, 1744; 284 vette schapen, 190; 5127 overhouders, 4332; 993 big gen, 1168; 361 magere varkens, 357; 2088 vetta var kens, 431; 90731 kipeieren, 34020. Het 2e cijfer achter den aanvoer is dat van 1921.

Schager Courant | 1922 | | pagina 11