Zijpe en Hazepolder. Marktberichten. Gemengd Nieuws» Koeten van verwarming! en laennldkfcelen magsjiftt aal wel alle jaren vrijwel gelijk wijn. HM lijou wel ihet beste zijn, als id'e RaadJ er in meeging om voor bet onderwija bet geld beschikbaar ie stellen. Be heer Krom: lEr tzijo duel jaarlijks engéveer 1178) onkosten. Als de gemeente daarvan 90 procent jaar lijks bijdroeg, nou dat 'Cp ongeveer iöQQ per jaar komen. De beer Wijn kor vindt, er fcijn wel veel joagene hier die graag op «oo'n «obool wüSsil Ck luieh toe. In Rotterdam is cprekw ook oen éMgtiilfeft sohoal bc kerd. waar het onderwijs zeer s^ed tcldo*t en door 78 kinjdoron wordt gevolgd, 't 'Is voor do kinderen die vaklieden» willen wordeni nuttig, ruik onderwijs te volgen. Ik ben wel voor ihet vesvsoeik. De beor Kuiper vraagt, of het alleen voor Bijzonder Onderwijs Is, of voor het (algemeen. Voorzitter zegt, dat bet voor het algemeen Is. De beer Wijnkar vindt idi't ook, leerlingen van alle richtingen mogen er aan deelnemen. De heer v. d. Oord daobt, dat bet toch niet zoo'n bezwaar is, al gaara de leerlingen hier vandaan naai de school voor vakonderwijs in (Hensbroek. De heer Sloothoofd!: Als er hier zoo'n school ds, zou den er toch nog inieer leerlingen heengaan Naar Henabroek, dat is nogal feen reis. De heer Krom vindt bet ook ver, het «zijn nog kin deren. De hoer Sloothoofd! wijst er op, Idat (Henebroek wel zoo'n school heeft en groot ere plaatsen niét, De hoer Poland zegt, dat ook te Oudkarspel, Hoog woud, enz. afdeelingen van Vakonderwijs aljn. Voorzitter zegt dat het een nuttige en aanbeve lenswaardige zaak is, al vallen de kosten nu juist niet mee. Het is de vraag, of de Raad er voor is. Voor de leeraren is het, zooveel uren, zooveel geld, daar valt niet aan te tornen. Leermiddelen, ver warming enz., die kosten zullen het eene jaar niet veel schelen bij het andere. We zullen jaarlijks op ongeveer f500 kosten hebban io rekenen. De heer Sloothoofd vraagt uai B. en W. e» van denken. Voorzitter zegt dat B. en W. wel voor het ver zoek zijn. De heer Blom: Maar als nu te Langendijk en ook te Hensbroek gelegenheid ie. voor zulk vakonder wijs, dan kunnen hier vandaan de leerlingen toch weerskanten heen, dan zijn de kosten lang niet zoo groot. Er zijn er, die voor Hensbroek of Langendijk net zoo dicht bij zijn als voor hier, al was het hier. Voorzitter: Het is nu de vraag of de Raad het in bei belang van de ingezetenen noodig acht cm dat onderwijs hier te hebben. Oordeelt de Raad het niet tv- omdat ook in naburige plaatsen aan het onderwijs kan worden deelgenomen, dan doen we het niet. De heer Krom: Als er hier vandaan leerlingen gaan naar het vakonderwijs in andere plaatsen als Hensbroek, Oudkarspel enz., dan zouden wij ten slotte evenveel kwijt zijn aan subsidie, als de kosten voor het onderwijs als het hier was, zouden be dragen. Ik ken er mijn stem wel aan geven om op het verzoek in te gaan. Het is de meest gewenschte tooctand om zulk onderwijs op eigen plaats te heb ben. De heer Kostelijk komt ter vergadering. Voorzitter stelt,den heer Kostelijk met het onder worp dat in behandeling is op de hoogte. Het gaat er om, om ons uit te spreken of wij het nuttig en noodig achten, tot oprichting en in stand houding van een nijverheidsschool of vakavond- school over te gaan. Vinden wij dat nuttig en noodJg dan verplichten wij ons tot bijdrage van gemeente wege van 30 pet. in de kosten. B. en W. leggen de zaak aan den Raad voor, omdat de Raad wat de be taling in de kosten betreft, toch te beslissen heeft. Men heeft gerekend op 13 leerlingen, 4 f5 per leer ling. Het is wel een heel bedrag dat door de ge meente zal moeten worden bijgedragen, het is nu de vraag of wij ons gerechtigd achten dat voor re kening der gemeente te nemen. De heer Kostelijk wijst er op, dat Vrijdag j.1. de kaasboeren met f 25 of f 30 naar huis moesten. Voor landbouw en tuinbouw staat het er lang niet roos kleurig voor. Het onderwijs dat hier wordt bedoeld, acht ik zeer nuttig. Maar we hebben onder de tegen woordige omstandigheden de grootst mogelijke zui nigheid te betrachten. Er zijn kleine ontvangsten, de pachten zijn nog op het niveau van den oor log of nog hooger. De uitgaven zijn hoog. Als wij bij de burgers aankloppen met hooge belastingpapieren, laten we dan de zuinigheid zooveel mogelijk be trachten. Voorts zegt spr. er niet mee bekend te zijn wat het R.-K. schoolbestuur op den voorgrond stelt met dit onderwijs. Voorzitter zegt dat het is om de leerlingen te la ten leeren wat ze noodig hebben. Het is voornamelijk vakteekenschool, geen ambachtsschool. De heer Kostelijk vindt als het hier geldt vakon derwijs, dan moesten wij ons op de hoogte stellen of er hier vakorganisaties bestaan. Indien die hier be staan, zouden wij ons met die vakorganisaties in verbinding kunnen stellen. Voorzitter zegt daarnaar te hebben geinformeerd, doch daarbij is hem gebleken, dat er hier geen vak organisaties bestaan. De patroons komen wel eens bij elkaar om het een of ander te bespreken, doch er is geen vakorganisatie. Het hiér bedoelde onder wijs heeft wel de sympathie van B. en W. zegt voor zitter. Zulk onderwijs is voor verschillende jongelie den wel een stap in de goede richting om zich in hun vak te bekwamen. Dat wij de zuinigheid hebben te betrachten is overigens wel waar. De heer Kostelijk vraagt of ook nog leerlingen van buitengemeenten da* onderwijs hier zouden gaan volgen. Voorzitter verwacht dat niet zoo zeker, het is hier zoo uitgestrekt. De heer Kostelijk verklaart, dat waar het hoofd zakelijk vak- en teekencursus zou worden, het rijk dan 75 zal bijdragen. Voorzitter zegt, dat er gesproken wordt van 70 rijksbijdrage. Mocht er gelegenheid zijn om 75 te genieten, dan zal dat gaarne aanvaard worden. Het zal intusschen wel verschil maken, in welke vak ken of er onderwijs wordt gegeven. De heer Met: Het nijverheidsonderwijs heeft mijn volle sympathie. Maar het spijt me, dat wij zoo'n schrale toelichting hebben. Een begrooting als die wij hier hebben, daar zou door Prov. Staten niet op ingegaan worden. En het zou toch jammer zijn als we Provinciale subsidie zouden moeten missen. Hensbroek heeft wel Provinciale subsidie gehad. De heer Poland dacht dat het niet zal hinderen, dat de begrooting niet meer uitgebreid is. Voorzitter zegt er op te hebben gewezen, dat het beter was, wanneer de begrooting uitgebreider ge maakt was. Als de Raad het onderwijs nuttig en noodig acht voor de gemeente, is het ook goed als wij weten, welke posten op de begrooting moeten ko men. Als wij het onderwijs noodig vinden, zullen we ter zijner tijd ook worden aangesproken om in de kosten er van bij te dragen. Dan is het goed als wij er meer van weten; al is het niet in fijne cijfers, toch is het goed, als ,wij weten, hoever het gaan kan met die kosten. De heer Bloothoofd vindt, dat het zoo vlug op komt nu, zoo een paar dagen vóór Mei, om daar nu dadelijk maar beslissing op te nemen.. Het staat er niet best voor en wij moeten eigenlijk bezuinigen. De heer Poland zegt dat er op de school voor vak onderwijs te Hensbroek 21 leerlingen waren, waar van 15 uit Heerhugowaard. Er zouden er nog wel meer gekomen zijn, maar de afstand was een be zwaar. Voorzitter: Er zijn er in de gemeente 17 die willen deelnemen. De heer Van der Oord vindt, dat zij wel naar Hensbroek of Oudkarspel kunnen gaan. De heer Poland oordeelt het wel nuttig en noodig om hier zulk onderwijs te hebben. De heer Kostelijk acht de kosten een bezwaar al vindt hij het onderwijs wei nuttig. Dit kan een kost bare geschiedenis worden, Je hebt inspecteur, ad- junct-inspecteus en zij cei^p geen 3* klasse. Voorzitter' Dat ro?~ hriMci hun Mf» De heer Kostelijk vraagt of het juist Bijzonder onderwijs Ie. De heer Poland: Neen, iedereen kan deelnemen. Voorzitter: Subsidie van het Rijk wordt gegeven indien ieder van welke richting er aan kan deel nemen. Volgt stemming over het verzoek, dat de Raad zal .^/klaren dat oprichting en in standhouding van een nijverheidsschool in de gemeente nuttig en noodig is. De uitslag is dat 5 stemmen voor en 0 te gen het. verzoek zijn, dat dus wordt afgewezen. Voor waren de heeren Krom, Wijnker, Poland, Does en Met, Daarna wordt door voorzitter een verordening voorgelezen met betrekking tot het verleenen van verlof voor land- of tuinbouwarbeld aan leerlin gen der school, met Inachtneming der leerplichtwet. Bepaald verlof kan worden gegeven óf in het tijdvak van 115 Juni óf van 115 Juli. Voorzitter zegt dat do Inspecteur bericht heeft gedaan, zich met deze verordening te kunnen vereenigen. De verordening wordt door den Raad algemeen goedgevonden. Voorzitter brengt in bespreking de vleeschkeurings- wet en zegt dat het de bedoeling is, dat die vleesch- keuringswet op 1 Juni in werking zal treden. Of dat gebeuren zal, weet spr. nog niet. Vóór 1 April moest verordening bij Ged. Staten zijn ter goedkeu ring, maar wij hadden er nog geen verordening voor. Wij hebben al eens overwogen, hoe we het zullon doen en B. en W. hebben een verordening opge maakt om die ter goedkeuring op te zenden. We kre gen van Alkmaar een schrijven of wij wiïi»« aan sluiten bij het slachthuis te Alkmaar, dan zouden zij de keuringen voor onze gemeente doen. Dat zou op 10 cent per inwoner per jaar komen. Dat wordt ongeveer f430 .per jaar. Maar dan zouden de sla gers met alles naar Alkmaar moeten. Dat is nogal een bezwaar. Het slachten van een koe zou daar f 10 kosten. Ook hot slachten van een paard kost f10. En het noordelijk deel van onze gemeente is ver van Alkmaar gelegen,, wat ook een bezwaar is. Als we het in de gemeente houden, zijn de kosten voor de gemeente, evenals van andere keuringen. Als wij de door ons ontworpen verordening goedgekeurd krijgen, dan zou de bedoeling zijn, om hier een slachtplaats in de gemeente te maken voor nood- slachtingen. De gewone slachtingen mogen nog 5 jaren in de eigen slachtplaatsen der slagers ge schieden. Maar de noodslachtipgen moeten allen ep één plaats gebeuren. B. en W. dachten een verorde ning te maken en de zaak voorloopig hier te houden en een veearts te bezigen voor de keuringen, die moeten plaats vinden. De veeartsen zijn er wel toe genegen en willen het wel doen. Maar het is niet gemakkelijk, daar zij telkons er voor uit naburige gemeenten moeten komen. Het was gemakkelijker als er hier in de gemeente een woonde. De keuringen hier zullen minder kosten dan het slachtloon in Alkmaar kost. B. en W. willen de zaak liever in do gemeente houden. Wat denkt de Raad er van? De hoer Kostelijk: Kunnen we in onze verordening vastleggen dat de slagers de eerste 5 jaren nog gewone slachtingen in eigen slachtplaats mogen doen? Voorzitter: Dat kunnen we niet In de verordening vastleggen,, maar ,wct lcUrmen de slagers vergunning krijgen om de oorsle 5 Jaren nog gewono slachtingen in eigen slachtplaats t© doen, als wij onzo n-rordonliig zoo maken. De heer KostelijkDe slagers kunnen dus vergunning krijgen om gedurende de eerste 5 Jaren nog gewone slachting ln eigen slacchterij te verrienten. En de nood- slachting. als men onverwacht een dier heeft voor noodslachting, moet dat dan naar een daarvoor aange wezen gebouw gebracht worden? Voorzitter: Zoo'n dier kan naar dokt Slager gebracht worden, die er dan mede naar de noodslachlplaats gaat. Men rijdt gewoonlijk met zoo'n dier naar een slager on men kan het ook wél naar de noodslachtplaats brengen. De heer Kuiper: Nu krijg je er nog wat voor, maar dan zal een boer zoo'n dier evengoed m den grond kunnen stoppen. De heer Bloothoofd denkt, dat er wef wat weggesmom- keld zal worden. Dus zoo'n dier moet naar de nood- slachtplaats cn dan moet de veearts daar komen. Maar mag ae veearts niet naar de menschen gaan, waar het dier voor noodslacbting is? Voorzitter zegt van niet De vleeschkeuringswet ia er. Wij hebben met de wet noodig. En het verschaft wei veel meer werk, maar de wet is er op Ingericht, dat de menschen gewaarborgd moeten zijn tegen ondeugdelijk vleeseh. In het voordeel en in het belang van de inge zetenen vonden wij het beter, hier een noodsLachtings- plaats te hebben^ dan dat het naar Alkmaar moet. Als het haar Alkmaar moet heb ie het vervoer en dé kosten en door het vervoer is nbt dier ook zoo goed niet meer. De .gemeente zal moeien beginnen om een gebouwtje, beschikbaar te stellen. We mogen er niet aan toegeven, dat hoodslachting op verschillende plaatsen hier gebeurt Dat moet in een gebouw dat er voor is gebeuren. Wij zitten hier met voor het belang van een of anderen slager, maar yoot het algemeen belang. De heer KostelijkMaf^n 't is toch wel dupeerend voor de slagers. Die slachtingen zijn aan een keuring onder hevig, zouden we met met 'naburige gemeenten geza menlijk een beëedigd keurmeester kunnen hebben Voorzitter zegt, dat voor keuring bij noodslachting een veearts aangesteld moet worden. Het komt B. en W. gewenscht voor de noodsiacchting hier te houden. Maar keuring voor noodslachting moet juist door een veearts gebeuren. De heer Kuiper: En de huisslachting? Voorzitter: Dat kan aan huis gebeuren. Maar het dier moet dan toch gekeurd worden. De heer PoLand vindt als het gezonde vee nog in de tham geldende slachtplaatsen geslacht mag worden, dan kan noodslachting ook wel in de thans geldende slacht plaatsen geschieden. Als het dier afgekeurd wordt, moet net fn den grond worden gestopt onder politietoezicht. Dc heer Wijnker: Als we eens 2 plaatsen voor nood slachting nanwijzen? Voorzitter: Dan kunnen we net zoo goed alle slacht plaatsen er voor houden, zooals de heer Poland bedoelt. De heer FoLand zegt, dat de centrale slachtplaats te Spanbroek, waarvan sprake is, al meer op den achtergrond komt. Voorzitter zect, dat de ontsyerp-verordenlng nog ruimte biedt voor verschillende dingen. Een ontwerp-verordening die 31 artikelen bevat, wordt door Voorzitter voorgelezen. De raad keurt algemeen deze verordening goed en de verordening zal naar Ged. Stalen worden gezonden ter goedkeuring. Goedgevonden wordt verder een af- en overschrijving op den dienst 1921 tot een totael van f 4222.61. Mede wordt goedgevonden een besluit tot betalingen uit den bost voor onoorziene uitgvaven, tot een bedrag van f 295.05. Voorzitter atelt aan de orde een suppl. fiegrooting, In ontvangst en uitgaaf sluitende op f 13125, die de goed keuring van den raad wegdraagt Voorzitter zegt, dat aanstonds nog eénige reclames Hoofdei. Omslag in geheime zitting zijn te behandelen. De heer Bloothoofd heeft wegens aanstaand vertrek uit de gemeente zijn ontslag als lid van den raad aan geboden. Voorzitter zegt tot den heer Bloothoofd: gaat onze gemeente verlaten en ik geloof dat dit een verlies voor de gemeente en voor den raad is. Wij hebben hier aangenaam met U samengewerkt, Het zal voor Uwen op volger niet gemakkelijk zijn, Uwe plaats in te nemen. Namens den raad dank ik U voor de door U betoonde belangstelling in de gemeentezaken en voor wat U in het belang der gemeente hebt verricht En ik hoop, dat onze gemeente in genoegefijk aandenken bij U moge blijven. De heer Bloothoofd zegt Voorzitter dank voor deze woorden en verklaart in de 3 jaren van zijn raads lidmaatschap hier aangenaam te hebben' samengewerkt en veel ondervinding te hebben opgedaan. Spreker hoopt, dat de samenwerking hier zoo moge dóórgaan en zegt dank voor de aangename samenwerking, hier onder- yoodm, Voorzitter: sluit onfyr donk toer opfbraat en mede werking do openbare vergadering en de raad gaat in comité voor reclames Hoofdei. Omslag. Vergadering van Dijkgraaf, Heemraden ©n Hoofd ingelanden, op Woensdag 20 April 1922, des middags half twee, in het lokaal van den heer J. Bro6r te Schagerbrug, Voorzitter de heer Jb. Bos Cz., Dijkgraaf, Secretaris de heer A. Brak. Na opening worden de heeren G. Bruin, Schilder en J. Bruin aangewezen om de geloofsbrieven van de nieuwbenoemde hoofdingelanden de heeren A. List, K. Francis en J. Brak. Tot toelating wordt ge adviseerd. De heeren List, Francis en Brak worden, ter ver gadering toegelaten en door den voorzitter gefelici teerd, die do hoop uitspreekt dat de nieuwe leden hun beste krachten zullen geven aan de belangen van den polder. Aan de orde is benoeming heemraad, aftredend de hoer Jb. de Moor. De heer De Moor verwijdert zich, om de leden in de gelegenheid te stellen eventueele besprekingen te houden, waarvan door een lid gebruik wordt ge maakt. Den heer De Moor wordt daarna de gelegenheid ge boden aan do stemming deel te nemen, doch deze acht het beter dat niet te doen en blijft in de koffie kamer. De stemming heeft tot uitslag: W. Nieman 5 ptemmen, H. Rezelman 3 stemmen, J. de Moor 0 stemmen, G. Rademaker 1 stem; 2e vrije stemming: W. Nieman G stemmen, II. Rezelman 3 stemmen, J. de Moor 5 stemmen, G. Rademaker 1 stem. Herstemming tusschen de heeren Nieman en De Moor, met als uitslag, dat gekozen wordt met 8 stemmen de heer W. Nieman, de heer Do Moor kreeg 6 stemmen, 1 stem blanco. De heer Nieman accepteert de benoeming, waarna voorzitter hem feliciteert. De secretaris merkt op dat dus de heer Do Moor geen zitting meer heeft, omdat hij den dorden Woensdag in deze maand moot aftreden. Waar de uitslag der stemming de heeren blijkbaar wat heeft verrast, meent de heer Nieuwland dat het den heer De Moor, die in de koffiekamer den uitslag afwacht, toch moet worden gezegd en de heer Niouwland zegt dat wanneer niemand er heen gaat, hij er zal heengaan. De secretaris roept nu den heer De Moor, waarna voorzitter mededeeling doet van den uitslag der stemming. De heer De Moor zegt dat het een ieder die af treedt, mipder aangenaam is wanneer hij gewipt wordt, doch spr. zal zich heel graag, en hij moet dat ook, er bij neerleggen. De minderheid dankt spr. voor het vertrouwen, in hem gesteld, de meer derheid die zich niet heeft kunnen vereenigon met de wijze waarop «pr. de belangen van den polder heeft gemeend te moeten behartigen, wenscht spr. toe een betere gevonden te hebben. Spr. weet wel dat wanneer hij meende dat er ieta niet in den haak was, hil geen blad voor zijn mond nam en mis schien is hij wel eens wat te scherp geweest. Ik voor mij, zegt spr., ben er van doordrongen voor de belangen van den polder to hebben gewerkt, en hoop dat mijn opvolger zal voelen de plichten tegonover den polder. De heer Nieuwland tot don heer De Moor: Ik zie Je met weemood heengaan. De heer De Moor: Ik heb Jaron met genoegen met U samengewerkt en 'dank u daarvoor. De heer De Moor verlaat de vergadering. Medegedeeld wordt, dat de levering van grint ge gund is aan de Scheepvaart- en Handelsmaatschap pij te Amsterdam voor f3.99 per M3., vorig jaar f 5.95 en dat een schip gearriveerd is. Het rijden van grint is gegund aan J. Moerbeek te St. Maartensbrug voor 50 cent, het varen aan C. Klomp voor f 1.15. De egalementssloot tusschen Korteweg en Keetemerkluft is uitgesloot, kosten f482.50. Door den heer G. Rademaker wordt rapport uit gebracht voor de commissie belast met het nazien der rekeningen en begrootingen. Enkele inlichtingen worden gevraagd, de commissie verheugt er zich over dat de omslag voor onderhoud wegen en sloot- geiden van f6 op f5 Is gebracht en juicht het toe dat het Dag. Bestuur voorstelt een paardepad aan te leggen in den Belkmerweg vanaf Schoorlsche dijk tot aan St. Maartensweg. De door de commissie gevraagde inlichtingen wor den door voorzitter en secretaris uitvoerig gegeven- en de commissie dankt daarvoor. Aan mej. wed. Van. der Hoeven wordt opnieuw een Bedrag van f156 toegestaan, doch opgemerkt wordt dat dit niet een jaarlijksche toelage is, maar ieder jaar aangevraagd moet worden. Uit de mededeelingen blijkt verder, dat van de toegestane f1500 voor slootwerk, ter bestrijding van de werkloosheid, nog een belangrijk bedrag verwerkt moet worden. Met algemeene stemmen wordt goedgevonden het maken van een paardepad bovengenoemd. Aan den penningmeester wordt dank gebracht voor zijn accuraat en net werk. De rekening wordt goedgekeurd: ontvangsten f 54477.11 uitgaven f 35616.77 Mbatig saldo f18860.34, die van onderhoud der wegen en slootgeld: ontvangsten f43782.82, uitgaven f 34813.16)4, batig saldo f 8969.65^. De begrooting van den polder wordt goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf sluitende op f56806.98, met f 5534.78 voor onvoorzien, die van het onderhoud der wegen en slootgeld, op respectievelijk f60900.19 en f7796.19. Goedgevonden wordt een kasgeldleening aan te gaan groot f 10.000, tegen een rente van hoogstens 7 terwijl het Dag. Bestuur machtiging krijgt wer ken, een bedrag van f 100 te l>oven gaand, onder hands aan te besteden. Bij de bespreking wijziging Keur, wijst de heer Rezelman er op, dat de kosten van uitdiepen der wegslooten geheel voor rekening der kleine polders komen. Spr. acht het billijk dat de helft der kosten gedragen wordt door de belende eigenaren. Algemeen gaat de vergadering met dit idee mee en wordt de keur in dien geest veranderd. Ook zullen voortaan de scheidingslooten onder den keur vallen. Aan den, heer J. van Eeten wordt ook nu weer een vergoeding van f 50 voor gebruik van zijn fiets toe gekend. Het Dag. Bestuur stelt voor, dit ook te doen aan den opzichter en den bode. De heer Schilder is hier, met het oog op bezuini ging, niet voor. De heer Rezelman wil het bedrag, voor den bode op f 25, doch gaat na toelichting door den secretaris met het voorstel van het Dag. Bestuur mee. Het voorstel wordt hierna aangenomen, tegen de heer Schilder. A De heeren Nieuwland en KruIJer verlaten, de ver gadering. Ingekomen is een verzoek om steun aan een aan Ged. Staten verzonden adres door ingelanden van den polder P. V. over de door Ged. Staten genomen beslissing ten opzichte van de finantieele regeling, door splitsing van den polder. Uit de breedvoerige discussie, die urn volgt, blijkt, dat de nieuwe polder W. een aparte bemaling heeft verkregen., maar dat de polder P.V. de kosten der bemaling van dien polder voor het grootste gedeelte moet betalen. Er wordt in de vergadering, op gewezen, dat ver zuimd1 is door adressanten met een finantieele rege ling bij Ged. Staten te komen, alleen verklaarde men, er mee accoord te gaan, dat de nieuwe polder zich afscheidde. Door den oud-voorzitter van molen- meesters, den heer Kooij, is toen een regeling aan de hand gedaan en het Dag. Bestuur 'berichtte dat die regeling een goede oplossing was. Daarna hebben Ged. Staten de regeling goedgekeurd'. De heeren Schilder, J. Bruin m (Nieman achten het een onbillijke regeling, doch de beer Rezelman oor deel», toch ook het voordeel van afscheiding voor den polder P.V. van niet weinig beteekemis. •Bij de verdere bespreking zegt de heer iNieman dat gezegd wordt, dat de oud-voorzitter van molenmees- ters bij den secretaris Js geweest en hem een som geld heeft uitgeloofd, wanneer de zaak een goede oplossing kreeg. De secretaris zegt den heer Nieman dankbaar te zijn, deze kwestie in bespreking te brengen. Ook spr. is dit ter oore gekomen en acht het gewenscht daarover het een en ander toe te Ifcnten. De heer Kooij is bij spr. geweest, heeft gezegd: Wij denken ef over dit en dat te doen e'n heeft gevraagd, hoe die zaak te moeten aanpakken. Als de zaak goed. werd geregeld, wilde hij er graag f 100 voor geven. Spr. heeft toen dadelijk ge zegd, altijd bereid te zijn, iemand te helpen en als secre taris schrapt hij dan in een cn ander adres wei eens een woord, maak* dal 'de heer Kooij goed moest be grijpen, dat hfj nog nooit een fooi heeft geaccepteerd en dat bok nooit zal doen. Als iemand in dit opzicht hieraan nog twijfelde, zo|u spr. liever vandaag nog be danken als secretaris. Later heeft spr. den heer Kooij er naar gevraagd en deze gaf toe, dat 'de secretaris het aanbod direct van de hand sloeg en hij, de heer Kooij, begreep niet hoe iemand van aai aanbod afwist, want hij meende het niemand gezegd te hebben. De heer Kooij oordeelde het nu ook goed, dat do secretaris het' aanboh had afgewezen. Uit de verdere bespreking blijkt nog, dat wellicht een drietal personen door Ged. Staten zal Worden gehoord en men de bezwaren van do ingelanden van den pol der P. V. naar voren zal kunnen brengen. Het beste is dus een nadar besluit van Ged. Staten ar te wachten. Bij de rondvraag informeert de heer Rczeiman naar een regeling voor te zwaar belaste automobielen. Voorzit!'-! dodi mede, dat een provinciale regeling in voorbereiding is en dat ook in dit opzicht de Bond van Waterschappen goed werk doet. Indertijd is fevraagd door de bewoners van 't Zand om een draai- rug inplaats van de vlotbrug, ook ai in verband met het kware verkeer. Daal* was echter geen denken nnrj, maar het schijnt nu, dat zoo'n draaibrug aan de Stoipo komt en dat zou dan de weg voor het zware vèrkeer zijn. De heer Rezelman merkt verder op, dat door de be noeming van den heer Nieman a/s Heemraad, een ander lid van het Weezenbestuur zal moeten worden gekozen. Verdeü (wordt door spr. er op gewezen, dat bij den laatsten storm op sommige plaatsen het water uit de egalement over de kaden liep. De secretaris licht een en ander toe en de vergadering acht het gewenscht, dat bij Zuklwestenstorm de molenaar van polder K peil zet óp A.P, De secretaris komt nog eens terug op de beschuldiging aan zijn adres gericht, zie hierboven en hel spijt hem en hij betreurt net, dat niemand in den polder bij "het Dag. Bestuur is geweest om inlichtingen. Hierna sluiting. GEMEENTE SGHAGEN. Geboren: (Nico laas Jacobus, zoon van Nico laas Snaaa en mn Antonia Maria Koop. Overleden: Pieter Kussen, oud (80 jaren, weduwnaar van Eva Breed. Ondertrouwd: Anthonius Kraakman, 24 jr.f 'tuin bouwer te Zuidscharwoudo, en Allda Ileddee, oud, 29 Jr., zonder beroep, wonende to Scbagon. Getrouwd!: Frederioua Johajmea Meijer en Gorne- 11a Maria Balvers. Predikbeurten. ZONDAG, 30 (APRIL. NED. HERV. GEMEENTE ta iSchagen, nam. balfacbt, Ds. van Dijk. At. Maartensbrug, voorm. 10 uur Ds. v. Dijk. Avondm. Banlngerhorn, voowxx 10 uur, Ds. v. Loon. Winkel, voorin. 10 uur, Ds. Nijenhuda Ockhuijsen. Oude (Niedorp, geen dienst Veenhuizen, voorm. 10 uur. Ds. Schermerhorn. Heerbugowaard, nam. 7 uur, Da. Broekiema. Valkkoog, rvoonm. 10 uur, Da. .Tiaholt. Bungenbrug, (geeru dienst. Juiianadorp, vooran. bal'Mf, Ds, v. 'Griethuijsen. Huisduinen, mam. 3 uur, Ds. V. GriothuJjöen. Afscheid. Oudikarspel, voorm. half tien, Ds. de (Leeuw, DOOPSGEZ GEMEENTE te: Stroe, nam. 2 uur, Ds. Leenidertz. Wieriogerwaard, voorm. 10 uur, Da. v. d. Veen, Nieuwe Niedorp, gieen dienst. Burgervlotbrug, vm. 10.15 uur, zomertijd, Ds. Haars, van Nieuwe Niedorp. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Boeke. Breazand, voorm. 10 uur, die heer Hoekstra, v. Hoorn. Hdppolytuishoöf, in „Reofooth1, rvioorm. 10 uur, de lEvarig. Eippiniga. GEREF. GEMEENTE to: Schagen, nam. halfvier, in Bethel, Preeklezen. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Preeklezen, Nam. halfdrie, Poreeeklezen. SCHAGEN, 27 April 1922. 12 Paarden f150 a f500; 295 geidekoeien f150 a f375; 110 idem vette f325 a f605; 60 kalfkoeien f250 a f500; 95 pinken f70 a 190; 167 nuchtere kalveren f 12 a f20; 221 overhouders f30 a 44; 11 bokken en geiten f5 a 1G; 11 varkens magere f25 a 35; 92 var kens vette, per K.G. f0.86 a 0.94; 106 biggen f 18 a f28, 2 konijnen f0.50 a 3; 56 kippen f2 a 4, 214 K.G. boter f2 a 2.10; 27349 kipeieren f5.50 a 6.50, 8327 eendeieren f6.75. 634 kievitseieren f22. NOORDERMARKTBOND, Noordscharwouda. 26 April. Blauwe aardapp. 114.90 a 15.30, grove uien f 12.30, driel. f 7, roode 'kool 120.30, Deensche wit te f 12 a 16.30, 2e eoort 15, uitschot 12.70 a 4.60, alles per 100 Kg. Aanvoer 25 April: 2520 Kg. aardappelen, 1984 Kg. gele kool, 30610 Kg. Deensche witte kool, 350 'Kg. uien. ALKMAAR, 26 April. Heden werd besiteed: Aardappelen f6.70 a 12.10, per 100 Kg. Rabarber f8.10 a 12.-19, raapstelen f5.50 a 6.20 radijs f 6.10 a 7,90, per 100 bos. 'Spinazie f 25.20 a 32.60 per 100 Kg. Kropsla f 7.20 a 11.80 per 100 stuks. Wit- of f0.3o a 0.48, per Kg. AMSTERDAMSGHE VEEMARKT. Heden waren aangevoerd 261 vette kalveren, le kw. f2, 2e kw. f 1.80, 3e kw. f 1.50, per Kg., schoongewicbt, 168 nucht. kalveren f 11—20 per stuk, 674 vette var kens, le kw. f 1.16, 2e kw. f 1.12, spekvarkens 11.08 per Kg. sch'oongewicht. OM HET LEVEN VAN EEN MENSCH. Een spannend verhaal van de jacht van een pas sagierschip om het leven van een mensch te redden werd eergisteren verteld bij de aankomst van het stoomschip America te 'Plymouth. To ende America van New York onderweg was naar Engeland, ving het een draadloos bericht op, waar bij om geneeskundige hulp werd gevraagd door een andere Amerikaansche boot, aan boord waarvan eeri ontploffing had plaats gehad. De tweede machinist had zeventien wonden in de buik en de beenen go- kregen, en ernstig, letsel aan 'een van zijn voeten. De kapitein van de America sloeg volle kracht vooruit en moest 150 mijlen uit 'zijn koers sturen voordat hij de boot kon praaien. Niettegenstaande de zware zeeën werd de reddings boot uitgezet en de gewonde machinist werd over gebracht naar de America, waar zijn wonden met zoo goeden uitslag werden geheeld, dat men hem naar Bremen kon (brengen waar hij in een hospitaal zal werden opgenomen. GROOTE BRAND TE MALAGA. Uit Malaga, 26 April. Hedennacht om één uur is een gtroote brand uitgebroken ini het douanegebouw, dat tevens de woning is der gemeente-beambten, als-' mede van de ambtenaren dei* schatkist en der fin&u-

Schager Courant | 1922 | | pagina 2