Alumtci Niiiis- llnrttiiit- LaillMllii I Uitgeversi N.V. v.h. V\?M\ Co, Scharjen Feeslen fe Kolhorn. en nieuwe blouse in ruil voor een oude H.H. Landbouwers en Veehouders! Accountantskantoor J. Schoort Pz. te Schagen Woensdag 7 Juni 1922. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Dij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiüri nog zooveel mogelijk in het eeratuitkomend nummer geplaatst. 1 POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. no. 20 Prijs per 3 maanden f 1.65. Losse nummers 0 cent. AD VERTEN- TïftN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bowijsno. inbegrepen). Grooto lettors worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERST* BLAD. Hot was Zaterdagmiddag te ongeveer 2 uur, dat wij op het erf van den heer G. H. Kistemaker aan kwamen. Van hieruit zou de optocht der kindoren naar het feestterrein plaats hebben. De kinderen waren reeds allen precent, de commissieleden onder leiding van hun voorzitter, den heer Joch. Blaau- boer, waren present. Het was een druk .gejoel en ge woel van de ongeveer 250 kindoren van de drie scholen in de gemeente. En na wat wachten op de muziek ging het vorvolgens onder de opgewekte to nen van „De Eendracht'' door het dorp naar het feestterrein. Eon kinderfeest heeft steeds de algemeene belang stelling, omdat vader en moeder en oom en tante enz., ook met aandacht en belangstelling zijn. Zoo was het ook hierl Op het feestterrein was alles voor de kleintjes ge reed en door de goede zorgen der commissieleden en het onderwijzend personeel werden de kinderen In groepen verdeeld en voor elke: groep waren er spel letjes bedacht. Meisjes en jongens kregen spelen ieder naar zijn aard. De jongens tonkruien, zaklóo- pen en houtjesrapen, de meisjes: ringsteken, vlag- naaien, en panlatslaan. De uitslag was: Panlatslaan, meisjes 5, 0 en 7 jaar:: 1. H. Hooge- veen, 2. I. Grootes, 3. T. Bruin, 4. E. Zeegers, 5. J. Wit. Vlagnaaien, meisjes 8 en 9 jaar: 1. Ca. Bakker, 2. E. v. d. Welle, 3. A. Stolp, 4. A. Gorter, 5. A. v. d. Oord. Ringsteken, Meisjes 10, 11 en 12 jaar: 1. M. Pluis- ter, 2. Ca. Koomen, 3. N. Visser, 4. Gr. Veenstra, 5. Ha. Wardenaar. Houtjesrapen, jongens 5, 6, 7 jaar: 1. J. Kistema ker, 2. N. Kuiper, 3. A. v. d. Welle, 4. J. P. Kossen, 5. G. J. Boontjes. Zakloopen, jongens 8 en 9 jaar: 1. J. Bakker, 2. K. Smit, 3. H. Kistemaker, 4. J. Broersen, 5. Fr. Arnol- dus. Tonkruien, jongens 10, 1 en 1: jaar: 1. J. Warde naar, 2. A. Pool, 3. D. Pool, 4. J. Kuiper, 5.- C. Singor. De prijzen bestonden in allerliefste cadeautjes. Dat er ook voor versnaperingen was gezorgd, spreekt vanzelf. Jammer was het, dat het weer zich op dat oogen- blik lang niet prettig liet aanzien. Er stond een gure wind op het terrein en zoo nu en dan leek het wel of de lang verwachte regen nu juist op het meest ongeschikte oogcnblik' zou neerslaan. Maar neen, het liep gelukkig goed af en alles kon ongestoord, onder de populaire muziek van „De Eendracht" worden afgewerkt. i Ondertusschen had de „Kleine Kapel" van Noord- scharwoude haar geluid in de groote feesttent doen hooren, en weldra zwierden daar verschillende paartjes rond, al spoedig vol lof over den uitsteken den gladdqn dansvloer en de pittige muziek. Het Harmoniegezelschap „De Eendracht gaf 's avonds haar feestconcert onder leiding van den heer Kaper en het was een meer dan goede inzet var» het muziekfestein dat komen zou. Het feest was begonnen, vol hoop en na goede voorbereiding, als het nu morgen, Zondag, maar mooi weer was. - Welnu, Zondagmorgen scheen het f eestzonnet je vroolijk en in wapperenden vlaggentooi wachtte Kol horn en zijn keurig feestterrein op de vele en vele bezoekers. En het duurde al niet lang, of de bezoekers, voor al de leden dér verschillende medewerkende vereeni- gingen komen opdagen van alle kanten. Kolhorn is niet gemakkelijk te bereiken, maar vandaag scheen dat geen. bezwaar en het was vooral de autobus, die in deze feestdagen haar goede diensten bewees. Alles bewoog zich ten slotte in dezelfde richting haar het feestterrein en de feesttent, die in hun teestkleeding zoo bij uitnemendheid geschikt wa ren om allen te herbergen. Te ongeveer 12 uur dan had de offici6ele ont vangst plaats in de groote feesttent, waar het hoofd bestuur, juryleden, commissieleden en belangstel lenden worden toegesproken door den eere-voorzit ter van hot fcostcomité, den heer K. Breebaart Dz., burgemeester dor gemeente. Spreker wees daarbij op den vollen steun die ont- vangon was van iedereen. Wat thans bereikt is, mag gezien worden, maar heeft ook veel voorbereiding voroischt. Op muzikaal gebied zal spr. zich niet be- govon, oen crltisch vorslag zal zeker de deelnemende corpsen leorzame wenken geven on spr. zal het voor morgen aan don voorzitter der feestcommissie over laten hierover to spreken. Hot ls spr. oen aangename plicht in do eerste plaatB aan het hoofdbestuur en aan de Jury het welkom toe to roepon en hun dank to brengen voor het besluit hier hot concours to houden. Spr. hoopt, dat hot concours in allo opzichten zoo zal slagen, dat er nog velo koeren mot genoegen over wordt nage praat. Dat do Jury oen zware taak, hot is geen aange name maar oon goede wensch, moge hebben, om de kous te doon uit do 27 corpsen, een aantal, nog nim mer bereikt. Spr. brengt dank aan „De Eendracht" voor de ondervonden samenwerking en hoopt, dat do vereoniging onder haar directeur, den heer Ka per, nog vele Jaren moge bestaan en in bloei moge toenomon. Achtoroonvolgens brengt spr. dank aan den voor- zittor der foestcommissie, voor allos wat hij heeft ge daan, aan de overige bestuur&leden voor den goe den bijstand. Aan de terreincommissie wordt harte lijk dank gebracht,. Allen kunnen wij zien, wat hier is gebourd. (Applaus.). Dan hebben we gehad een tenten- en propaganda- commi8sie, Door heel Noordholland zijn de aanplak biljetten verspreid, en wij hopon, dat een stroom van volk aan don oproep gevolg zal geven. Voorts hebben wij eon lichtcommissio en bet. is ze ker niet te veel geaegd, als wij beweren, dat alles uitstekend in orde is. Wij hopen, dat. velen daarvan vanavond getuigen zullen zijn. Deze lichtcommissio bestaat, uit de hoeren Joh. Schenk, Adr. v. d. Welle, M. Wissekerke, S. Spaans, H. H. Dubbelman, die dag aan dag hebben gowerkt om hun zaak in orde te krijgen. Echter is er nog een persoon, die spr. met moedwil heeft vergeten, onze waarde heer Van der Oord, die kosten noch moeite heeft gespaard om te bereiken wat thans bereikt is. Hulde aan Dirk van def Oord! (Applaus.). Spr. dankt verder de commissie voor de kinder feesten, die gister zijn gevierd en waarbij do leden zich hebben gekweten van hun taak zooals het be hoort. De commissie van het gecostumeerd bal heeft zeer zeker goed werk gedaan, wat van avond zal blijken uit het flink aantal gocostumeerden. De commissie voor de consumptietent heeft ge zorgd, voor den inwendigen mensch en daarbij ge zorgd voor billijke prijzen. Alle prijzen zijn zichtbaar genoteerd en vormen gewone koffiehuisprijzen. Dank wordt gebracht aan de verschillende burgers van Kolhorn, voor hunne medewerking, aan de schen kers van lauwertakken en medailles. Mededeeïing wordt gedaan, dat 'a nachts om 11 uur een extra-tram zal gaan van Barsingerhorn naar Hoorn en spr, hoopt, dat de bezoekers na het concours nog eon poos gezellig in deze tent en op het terrein mogen vertooven. Onder het aanbieden van een glas wijn spreekt voorzitter de hoop uit, dat de feesten goed mogen slagen en verklaart hij bet concours voor geopend. -(Applaus.). Vervolgens verkrijgt het woord de heer B. Kool haas, voorzitter van het hoofdbestuur van den West- frieschon Bond van Harmonie- en Fanfarekorpsen, die dank zegt voor de woorden van welkom door den eere-voorzitter gesproken. Spr. wijst daarbij op het mooie verschijnsel, dat de autoriteiten in hun plaatsen meeleven met de gebeurtenissen aan der gelijke festiviteiten verbonden en er ook persoon lijk bij tegenwoordig zijn. Spr. erkent, dat, toen in begin Januari een van onze jongste leden kame raadschappelijk de mededeeïing deed, dezen zomer voor het te houden concours als gastvrouw te wil- Ix optreden, en dit werd toegejuicht, gedacht te heb ben, daar behoort energie toe. Een kleine Zuiderzee plaats, ver van het verkeer, spr. zal het maar eer lijk zeggen, het gaf eenige zorg. Maar na de eerste kennismaking, toen bleek dat de geheel» burgerij van Barsingerhorn mee wilde helpen, gesteund door het gemeentebestuur, en het hoofd der gemeente, waren al de zorgen aan zij. En toen ik vanmorgen hier aankwam, moest ik eerlijk zeggen, al heugt ons het best wat we 't laatst zien, zóó hebben we het nooit gezien, zóó'n entrée, zoo'n voorzorg in alle details, het heeft onze beste verwachtingen over troffen. Wij bondsleden zullen ons weer met vol ver trouwen onderwerpen aan de uitspraak van de be kende jury en wij weten, dat we niet zullen ontko men aan haar critiek., geen vlijmende critiek echter, maar leerzame, opbowuende critiek. Dat velen onzer weer bekroningswaardig mogen zijn, dat het con cours getuige moge zijn van onze muzikale presta tie, dat er een groote gezelligheid moge zijn, zoodat We later zullen zeggen: Kolhorn, als wij dó,ó.r nog eens heen konden, dan zouden wij het doen. (Ap plaus.) Kies Uws roi&stjSeUefcLs k»»u*> uil de wlnK- tinten.koop een pakje en vot§ as ^ebniikicanwijïln^ Pe Zesp Waalse»? .VUXOfKlft'.ie-A - menschenmassa en staande op een stoel zag men niet and6rs dan één deinende hoofden nRsssa. Schitte rend verlicht en versierd en onder de tonen van de vroolijke dansmuziek was hst werkelijk feeste lijk gezicht. ïe die menflehenxaassa maast aan stonds nog plaats gemaakt voor ongeveer 80 gecos tumeerden voor het Hwd-m&snué. Eere-voorzitter en voorzitter, fcosimiasielefan eaz. deden hun uiterste best om ruimte en plaats te krijgen. Maar er was geen plaats meer, dus was elk pogen hier te vergeefs. Onder fanfares en gejuich had men de gecostumeerden de'zaal weten binnen te krijgen. Een bord met „stilte" ging omhoog, de voorzitter, de heer Spaans, sprak aan feestgenooten, gecostumeerden een welkom.... maar verder bleef het de stem eens roependen in den woestijn. Er was feeststemming en die liet zich niet dwingen tot of- ficieeligheid. Men had het uitstekende idéé om de gecostumeerden en jury naar buiten te geleiden en daar de keuring te doen plaats hebben. Voor de muziektent werd een ruimte afgezet ©n hier kon de jury beoordeelen. Gemakkelijk was haar taak niet, daar goede' amaak en fijn vernuft hier hand aan hand waren gegaan en veel moois en leuks had gebracht. In dezen slechten tijd betaalt U licht te veel belasting wanneer U geen bock houdt. Laat een eenvoudige bedrijfs-administratie bijhouden door het voor Bedrijfsrekening, Balans, Belastingaangiften, Bezwaar schriften en bespreking daarvan hij Inspecteurs der Be lastingen wordt dan tevens gezorgd. Nadat de heer Koolhaas nog mededeeïing heeft ge daan, dat om niet be'kende redenen Schellinkhout en Middelie afwezig zijn, zoodat vandaag Wieringen zal hebben te spelen, wordt met het concours be gonnen. De eene vereeniging na de andere trad op en het is steeds geweest onder de algemeene belangstelling, dat het concours is voortgezet. En dat zegt niet wei nig. als wij er achter voegen, dat 's avonds na 8 uur hot laatste muziekcorps aan de beurt was geweest. Wij zullen over do muzicale prestaties niets zeggen, te ver als ons dat zou voeren, maar alleen melden de uitspraak van de jury. Derde af deeling Fanfare A: „Concordia", Abbekerk- Lambertschaag, le prijs met 151X punt; „Willen is Kunnen", Lutjebroek, le prijs, met 150punt; „Har monie", Wieringen, le prijs met 168# punt; „Volhar ding", Berkhout, le prijs, met 152 punten; „Kunst min", Andijk, Oost, 2e prijs, met 128 punten; „Cal- lantsoog", Callantsoog, 3e prijs, met 113 punten; „Onder Ons", Hauwert, 3e prijs, met 112tt punt; „Herleving", Zwaag, 3e prijs, met 116%' punt. Tweede af deeling Fanfare: „Excelsior", Andijk, West, 2e prijs, met 135 punten,; „Concordia", Hoog- karspel, 2e pr. met 129 punten, „De Verwachting", Avenhorn, 2o prijs, met 126 punten. Eerst afdeeling Fanfare: „Kunst na Arbeid", ZuiÖ- scharwoude, le prijs, met 174# punt; „Onder Ons", Dirkshorn, le pr., met 165 punten; „Oefening Kweekt Konnis", Oost woud, le prijs, met 154# punt. De laatste tonen waren nog niet weggestorven of de drang der bezoekers richtte zich thans naar de feesttent. En daar waren al spoedig handen te kort om de groote drom van entreekaarten te voorzien. Toen wij al betrekkelijk vroeg deze feesthal binnen gingen, lag de groote ruimte nog voor ons. Geen half uur later was deze rouzontent veel en veel te klein om al de menschen te herbergen. Het was een Het was een kleurig en fleurig gezicht. Wij laten den uitslag hieronder volgen. I. Groepen: le prijs, f25.„Odol", de dames Rempt, Kolhorn en Wagenaar, Oudkarspel; 2e prijs, j f 15—, „Hongaarsche Kapel", de dames T. Mosk en J. Droog, de heeren C. Ka,!*, W. v. d. Klooster, S. Droog, Jac. Kooiman, Adr. Droog, Nic. Otsen, allen Kolhorn; 3e prijs, f5.„Zigeuners", de dames C. Koomen en G. Koomen, Kolhorn, Jannie Waiboer, Anna Paulowna, en Betsy Bakker, Wieringerwaard. II. Paren: le prijs, f20.—, „De laatste mode". Jn. Kaper en Ario Engel, te Kolhorn,; 2e prijs, f 15.—, „De Mikado v. Japan met Favorite (de Sultane)", Jau. Kistemaker en J. Kistemaksr—Vis, te Kolhorn; 3e prijs, f 10.-—-, „Sultan met haremdame", de dames G. Blauboer te Kolhorn, en M. Koopman te Barsinger horn; 4e prijs, f5.—, „Paartje uit den Pruikentijd", de dames Blauboer—v. Meurs en Kistemaker— Spaans, to Kolhorn,; 5e prijs, f5.„Jopie Slim en Dikkie Bigmans", G. Blaauboe.r en P. Pluister, Kol horn. III Dames: le prijs, f15.—G< Portegijs, Kolhorn, Spinneweb in de dauw; 2e prijs, f 12.—, Tr. Kistema ker, Kolhorn, Spaansche danseres; 3e prijs, f 10. Corrie Bakker, Kreil, Godin der nacht; 4e prija, f8.— Annie Kistemaker, Beemster, Pindas koningin; 5e prijs, f 6.—, Liesbeth Vethman, Kolhorn, Avondster; 6e prijs, fö.—Pietje Rezelman, Anna Paulowna, Koekvrouw; 7e prijs, f4.—, Aafje Wilms, Kolhorn, AvJatrke; 8e prija, f 3.—, Tr. Portegijs, Winkel, Ara bische dame; 9e prijs, 12.—Jeannette Kistemaker, Kolhorn, Pierrotte; 10e prijs, f2, Dieuwertje Wilms, Kolhorn, TiTolUenns; Xle prijs, ff 2.—, Trien Veth man, Kolhorn, Bloemenmeisje; 12e prijs, ff 2.—, Nel Saai, Wieringerwaard, Bloemenmeisje; 13e prijB, f2, Anna Halfweg, Kolhorn, Visschersmeisje. IV. Heeren: le prijs, f 10.K. Kistemaker, Win kel, Dobbelsteenon; 2? prijs, i 5*—, N. Blauboer Winkel, Edelman; 3e prijs, f5.—, K. Schenk, Kol horn, Toreador, Er> toen..., toen is er feest gevierd.... in alle toonaarden en een elk naar zijn aard. Maandagmorgen en wederom een vroolijke zon en heerlijk weer, en Kolhorn en de feestcommissie we derom gereed, om de nieuwe feestgangers te ont vangen, even hartelijk, even waardig als dat gister was geschied. Om ongeveer halftwaalf werden de voorzitters en directeuren der op dezen dag deelnemende korpsen ontvangen en toegesproken door den voorzitter der Feestcommissie, den heer S. Spaans Cz. Spreker riep het welkom toe aan de jury, bondsbestuurders, directeuren en voorzitters. Hij bracht vervolgens dank en hulde aan het bondsbestuur voor den moed om op deze kleine plaats het concours te durven houden. De feestcommissie heeft haar uiterste best gedaan, U een sf&arnige ontvangst te bereiden. Of wij in dit pogen geslaagd ?ijn. dat ie ter beoordee ling aan de gasten, Voorzitter "wees daarna ep de zware taak der Jury op den vorigen dag en epr. vermoedde, dat haar ook vandaag een zware taak wachtte, gezien den ernst der mededingende w^is^nifcinge», om de muziek ten plat'ieslo-ade ©p te Toeuen. 'Voorzitter hoopte, en verwachte eebtS&r, dat de h.u* l^yleden met de meeste ambitie ©n beste moeilijke taak zouden volbrengen. Do directeuren ?c3fdQD! 'Jhor vGörzitte? aange spoord, hun beste feeemje voor te zetten, dan twij felde spr. ©jr &ief. aan, of er «ou een zelfde schitte rend resultaat worden bereikt ais gisteren. In dit verband richtte voorzatter zich tot den eere-voorzit ter, die in zijn toespraak van gisteren het muzikale gedeelte aan spreker had overgelaten. Spreker er kent volgaarne, dat we gisteren van 12 tot 8 uur ge noten hebben van de schooxae muziek, ten beste ge geven door de verschillende vereenigingen. Later was het de balmuziek van „Do Kleine Kapel", van Noordscharwoude, die ons oor streelde, en, al was het ook van andere genre, zelfs de muziek van den zweefmolen was van een goed gehalte. En als U, geachte eere-voorzitter, vandaag in mijn gezelschap den middag wilt doorbrengen, dan twijfel ik niet, of U zult evenveel van de kunst genieten als ik gis teren. En hiermede verklaar ik het concours vandaag voor geopend, En toen werd de vredelievende, maar niet min der vinnige strijd tussehen de verschillende corpsen weder aanvaard. De uitspraak der jury luidde: 3e Afdeeling, Fanfare A: 2e prijs, „Dr. Nuijens", Westwoud, met 120# punt; 2e prijs „Kunst na Ar beid", Grootebroek, met 120# punt. Afdeeling Uitmuntendheid Fanfare: le prijs „West- frisia", te T^risk, met 150 p.; 2e prijs „Winnubst", te Helder, met 136 punten. 3e Afdeeling Harmenie A; le prijs „Concordia" te Oudesluis, met 150 punten; 2e prijs „De Eendracht" te Kolhorn, met 143 punten. 3e Afdeeling, Harjnonie B: 3e prijs „Apoïïo", Den Oever, Wieringen, met 118# punt. 2e Afdeeling Harmonie: le prijs „T.A.V.E.N.U." te Opperdoes, met 147 punten. le Afdeeling Harmonie: 2e prija „Crescendo** te Medemblik, met 143 punten. Afdeeling Uitmuntendheid Harmonie: le prijs „Kunst na Arbeid", te Hoorn, met 153 punten; le pr. „Excelsior" te Noordscharwoude, met 149 punten. Onmiddellijk daarna had de eerewedstrijd plaats tusschen de vereenigingen, die een eersten prija hadden behaald. De uitslag hiervan (tevens die van den vorigen dag) was als volgt: Fanfare: „W.I.K.", Lutjebroek, 71# punt; „Oefe ning Kweekt Kennis", Oostwoud, 75 punten; „Con cordia", Abbekerk, 75 punten; „Volharding", Berk hout, 75 punten; „Westfrisia", Twisk, 78 punten: „Harmonie", Wieringen, 78 punten; „Onder Ons Dirkohorn, 81 punten: „Kunst, na Arbeid", Zuidschar- woude, 82 punten; Zoodat de le cereprijs is behaald door „Kunst na Arbeid", en de 2e eereprijs door „Onder Ons". Harmonie: „Concordia", Oudesluis, 72 punten; „T. A.V.E.N.U.", Opperdoes, 72 punten; „Excelsior", N.- scharwoude, 78 punten; „Kunst na Arbeid", Hoorn, 78 punten. Volgens deze uitspraak hadden do twee eerstge noemde vereenigingen dus ieder een 2en prijs; de twee latastgenoemdeleder een le prijs. De hoor Maas, die de uitspraak der Jury mededeelde, voegde er aan toe, dat dit een moeilijk geval was. Maar de oplossing biervan was niet de taak der Jury, maar van de besturen van den Bond on van „De Een dracht" te Kolhorn. Hij hoopte, dat deze besturen een oplossing zouden vinden, die tot algomoon ge noegen strekte. Het was merkbaar, dat het publiek deze Jury-uit spraak, welke een moeilijken toestand schept, on eigenlijk geen uitspraak is, met gemongdo gevoo- lens begroette'. En hiermede was het concours afgeloopen, waar van met volle recht gezegd kan worden, dat het uit muntend geslaagd is. Alles liep vlot van stapel, een bewijs dat de rege ling in goede orde was. Er word mooie muziek ton boste gegeven, en de belangstelling, aandacht en or de van het in grooten getale opgekomen publiek, was voorbeeldig. In korte woorden: een groot succesI Met dezelfde opgewektheid als Zondag werd weer feest gevierd en zoowel in do feestzaal als op de ker mis heorschte de vroolijkheid. Een intermezzo, maar van aangonamon aard was het vuurwerk. Hiervoor was de belangstolling woer enorm groot en een algemeen bravo, ook voor dit deel van het programma. Het slot was een toepasse lijke hulde van do Harmonio „De Eendracht". En hiermede had het nu uit moeten zijn. Do Foest commissie had bedacht dat achter een le en 2e Pink sterdag nog een Pinkster Drie volgde en deze dag was dienstbaar gemaakt als sluiter. En oo kdit eind van het feest is even welgeslaagd als de drie vorige dagen. Het was weer een druk be zoek. Het gemaskerd Bal slaagde ditmaal uitmun tend en de keurige en kleurige costumes kwamen weer tot hun recht. De Harmonie „De Eendracht" gaf onder leiding van haar directeur, den beer Kaper, weer eon uit-

Schager Courant | 1922 | | pagina 1