WATERLODING. h<Ï2> Gemengd Nieuws. VdETBAL Bekendmakingen. Nieuwe abonné's van dit blad ontvangen de nummers tot 1 Juli nog verschijnende GRATIS. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. D L Z UID S OH AR WOUDR De afdeeling Broek op LangendijkZuidscharwou- de van den Bond voor Staatspensionneorlng besloot een grooten fietstocht te organiseeren naar de mee ting, te Schagen, op 2 Juli a.s, ALS WAS: Het Hdbld. schrijft: De Nieuwe Katholieke Partij heeft besloten, het hoofd in den schoot te leggen (van de geestelijk heid) en haar verkiezingsactie te staken. Of ze zich- zelve ook formeel zal ontbinden, komt er. nu wei nig meer op aan; 't doet er ook niet toe dat haar lijsten nu eenmaal zijn ingediend. Wie daarop stemt, weet nu, dat hij even goed blanco kan stemmen. Maar de meeste Nieuwe Katholieken zullen nu wel zoo verstandig zijn om thans de lijsten van den Vrij heidsbond te kiezen. Die partij staat hun, gezien de hardnekkigheid van hun verzet tegen de oude Room sche Partij, nu waarschijnlijk het naast. Want wel is de Roomsche geestelijkheid zeer machtig over de geloovigen en wel blijkt zij heel een reeds in actie zijnde organisatie met óén slag te kunnen breken hoe verbijsterend en beangstigend is zoo iets toch voor niet-Katholieken, zulk een Ivadavergehorsam! maar de levende ziel te bre ken.... dat is wat anders. En al is de Nieuwe Katho lieke Partij nu dood, de Nieuwe Katholieken leven. Hun geest zal niet opeens verdwenen zijn. De bis schoppen zeiven zullen wel niet verwachten dat al die politieke malcontenten nu ineens weer politieke kuddedieren zijn geworden. Ze zullen 't anders wel merken, naar we verwachten. Maar de Nieuwe Katholieke Part is dood. Is oot moedig dood gegaan. We herinneren ons, van jaren her, een tooneel van Louis Bouwmeester (was 't niet in „De Fabrieks baas?") waarin hij een slecht gebakken vaas mis prijzend ophoudt en dan zegt: „Ik had het wel ge dacht: Je kon het v#uur niet verdragenWeek als was!" En met die woorden laat hij het ding vallen, Kapot. Er werd t.ben natuurlijk een nieuwe vaas gemaakt. Naar hetzelfde model, dat immers bewaard bleef. En die nieuwe vaas was wèl tegen 't vuur bestand. Zoo zal er ook te eeniger tijd wel een sterkere nieuwe Katholieke Partij ontstaan. Eene die bestand is tegen het vuur van het woord der bisschoppen. Want de conseptie blijft bewaard. Doch de materie was ditmaal nog te zwak. „Week als was". OUDKARSPEL. In Het Volk lezen we het volgende bericht: Na eenige conferenties met de werkgevers te Broek op Langendijk, Noordscharwoude en War- menhuizen, is door den Centralen Bond van Trans portarbeiders voor de arbeiders werkzaam in het groententransport in die plaatsen een collectief con tract afgesloten, dat eenige verbeteringen in het be staande contract geeft. Het was ons bekend, dat het contract dat het vo rig jaar was afgesloten ten einde liep en dat be sprekingen dienaangaande gevoerd werden. Het zal zeker onze tuinbouwers tot vreugde stem men, dat de besprekingen tusschen koopman en transportarbeider tot een goed resultaat geleid heb ben voor de nieuwe campagne begint, want daar door wordt voorkomen hetgeen het vorig jaar heeft plaats gevonden, een plotselinge stopzetting van alle vervoer, met alle schade daaraan verbonden. NIEUWE NIEDORP. Woensdagavond 14 Juni jl. werd alhier in „de Prins Maurits" eene openbare vergadering gehouden, waarin voor de Plattelandspartij {partij-Teenstra) werd gesproken. De heer A. J. Veurman trads als voorzitter op, die daarbij verklaring gaf, dat hij op verzoek de leiding dezer vergadering op zich had genomen, doch dat hieruit niet moet worden geconcludeerd, dat hij tot de Teenstra-partij behoorde. Dit was nl. niet het ge val. De eerste spreker was de heer C. Haringhuizen, burgemeester van Wieringerwaard. De heer Haringhuizen zei onder meer, dat het eerst de bedoeling was geweest, dat hij zou spreken in eigen gemeente, Wieringerwaard. Maar het toeval wilde, dat ik juist zal spreken in Nieuwe Niedorp, de gemeente waar ik mijne jeugd heb doorgebracht. En had ik in mijn jeugd veel prettigs er waren ook donkere schaduwen en wel door den achteruit gang in het boerenbedrijf. Er waren toen slechte vooruitzichten voor dat bedrijf en ik ben toen ge gaan bij de gemeente-administratie. ,De donkere schaduwen, die mijn jeugd temperden, zijn niet vreemd aan mijn optreden van thans voor de Plat telandspartij. Nu wij weer voor die slechte tijden staan is dat van invloed op mijn optreden. Ik wil uiteenzetten waarom de Plattelandspartij noodig wordt geacht. De bijzondere omstandigheden waarin wij de laaste jaren leefden, hebben veel in vloed uitgeoefend op de menschen in 't algemeen en ook op het bestuur van land en gemeenten. Ingrij pende maatregelen moeten worden genomen. De enorme duurte van levensmiddelen, kleeding, enz. maakten in niet geringe mate verhooging van loonen en salarissen noodzakelijk. Ook het leger, kostwin nersvergoedingen, distributie, steunregeling/werkver schaffing, woningbouw, enz. eischten belangrijke her dragen. Ook de sociale wetgeving die ons plotseling een heele sprong voorwaarts bracht, eischte het hare. Men kwam, vooral in de groote steden, met de finan ciën in de knel en zij waren het voornamelijk die toen de belastingverruimmg niet voldoende gaf op groote uitkeeringen van het Rijk aandrongen. De Re geering bepaalde zich voorloopig tot beschikbaar stelling van een zesde der totale opbrengst van de oorlogswinsthelasting. Later verklaarde zij, tot 100 millioen te zullen zijn, doch dat was niet genoeg. ^Luider werd het geroep. Een wet werd aangenomen tot veruiming van het belastinggebied. Ook dit kon niet genoeg helpen. Dat was in 1920. De minister kon- .digde toen aan de indiening van een wetsontwerp tot verhooging der algemeene rijksuitkeoring aan de gemeente. Dat zou gaan tot ongeveer 10 a 11 millioen De tegenwoordige minister van Financiën vond dat veel te weinig. Hij diende met de heeren v. d. Tem pel en Treub een wetsontwerp in, waardoor de uit keeringen met 35 a 40 millioen zouden stijgen. Terzelfder tijd trokken beschouwingen van den heer Dijkmeester, burgemeester van Zutfen in de N. Rott. mijn aandacht Het vorruimingswetje beteekende volgens hem, weinig, daar het slechts in hoofdzaak toeliet belasting van eigen inwoners te heffen. De uit gaven der steden mogen niet in zoo groote mate als thans op hare inwoners drukken en het overgroote deel van de gewone uitgaven der gezamenlijke ste den wordt gedaan rechtstreeks ten bate van het ge- heele land, zei de heer Dijkmeester. Hij achtte noo dig een groote uitkeering, zonder rekening te hou den met de bepaalde uitgaven, progressief naar het aantal inwoners. Hoogere rijksbelasting dus, maar veel lager gemeentebelasting in do steden. De hoor Dijkmeester wilde do Rijks Inkomstenbe lasting, geraamd op 85 millioen, met 60 millioen ver-- hoogen en h^t bedrag verdeelen naar het aantal in woners, in dezelfde verhouding als de belastingdruk. Het kleine dorp zou, volgens de becijfering, f2 en Amsterdam f20 per hoofd krijgen. Dan zouden wij plattelanders V< meer Rijks Inkomstenbelasting be talen. Die f 100 's jaars betaalde, zou f 175 hebben te betalen, enz. Dit zonder dat de gemeente iets van beteekenis terugkreeg. Alles zou vrijwel vloeien naar de steden. Ik zag in de voorstellen zoowel van Jhr. de Goer als van Mr. Dijkmeester een groote bedrei ging voor het platteland Het zou leiden niet alleen tot verarming van het platteland, maar ook meebrengen dat onze gemeen tebesturen niets meer tot stand zouden kunnen bren gen. Vooruitgang ook op sociaal gebied als anders zins zou zeer worden belemmerd, 't Zou worden een schrede achterwaarts. Ik gevoelde de onbillijkheid en ik heb ln de Roterdammar en ln de Schager de aandacht van de Hollandsche gemeenten op de zaak gevestigd en de gemeentebesturen opgewekt om te overwegen hoe het best. voor de belangen der inge zetenen kan worden gewaakt om daarna in geza menlijke actie met goede argumenten invloed te gaan uitoefenen op de Volksvertegenwoordiging. En daarop heb ik brieven van instemming ontvan gen. Ik ging in overleg met gemeentebesturen. Van toen af, November 1920. is er een beweging gaande en de strijd vo.or het plateland word aangebonden. Spreker stipt verder aan hoe hij in kennis kwam met den heer Teenstra en in hem den man vond tof wien wij ons kunnen wonden met onze platte landsbelangen. Verder gaat spr. na hoe in verschillende gevallen wordt opgetreden ten opzichte van de buitengemeen ten en toont in een duidelijk betoog aan, dat het noodig is, dat de plattelandsgemeenten krachtig voor hunne belangen opkomen. De wetgeving der laatste jaren heeft ons gedwongen samenwerking bij do uitvoering van wetten gebracht, waarbij de zelfstandigheid der gemeenten in het gedrang, haar medezeggenschap in de knoei is geraakt, terwijl niet de minste waarborg bestaat, dat bij voortgaan op dien weg haar financiën niet nog meer in de knel zullen komen dan nu reeds het geva'1 is. Het bewustzijn niet alleen dat het platteland voor veel onbillijk moet bijdragen, maar ook dat het zelf beschikkingsrecht der plattelandsche gemeenten al meer en meer op den achtergrond wordt gescho ven, wordt levendig in de kringen der bestuurders. Spreker is er van doordrongen dat het platteland, wil het zijn zakken niet geheel geledigd zien en wil het niet tot grootere achterstelling bij de stad geraken, zelf voor zijn rechten en belangen moet opkomen, zelf een partij moet stichten. Aan het einde van zijne beschouwingen omtrent de vraag waarom de plattelandspartij noodig wordt ge acht en na het programma der plattelandspartij te hebben aangegeven, verklaart spreker dat wij» ons ge lukkig mogen achten, dat voor de partij is beschik baar gekomen een man als de heer Teenstra, dien hij dan ook warm aanbeveelt. Daarna trad de heer Teunissen van Amsterdam op, Tuinbouwredacteur van het Nieuws van den Dag. Van de gelegenheid tot debat werd door den heer G. Gaijaard gebruik gemaakt, die daarna beant woord werd. Nadat de heer A. Visser op een gestelde vraag was beantwoord, werd de bijeenkomst, die niet druk bezocht was, door voorzitter onder dank aan de sprekers en aan de opgekomen belangstellenden ge sloten. WIERINGEN. Woensdag wend in het gebouw d|r Zuiderzeewer ken te 's-Gravenhage door de directie publiek aan besteed: Het maken van een beschermdijk rond het terrein, bestemd voor den bouw der sluizen, waar van de raming bedraagt f 1.100.000.— Ingeschreven werd door de volgende firma's: Van der Velde voor f 1.450.000; Van Hattem f 1.193.000; Thijs Volker f 1.110.000; De Bree f 1.078.000; Kraaije- veld en Ardeune f 1.040.000; Hofman f985.000. De gunning is direct gedaan aan de firma Hof man, aannemers van waterbouwkundige werken te Haarlem, welke ook de havenwerken hier heeft ge maakt. verdwijn f dn^ ^SÏjHHARDT^ _JU^HOOFDPUfiTABLETTEM j Pe& koke* 60ci. bij Apotheker-Ó en droqisJen ZUID SCHAR WOUD XL Woensdagavond hield de coöperatieve verbruiksveree- niging „Nieuw Leven" haar jaarvergadering in 'het lokaal van den heer P. Kramer te Zuidscharwoude. Aanwezig waren 24 leden. De Voorzitter ,de heer P. Zeeman, opent met een woord van welkom de vergadering, spreekUer zijn genoegen over uit, dat deze eerste jaarvergadering onder een gunstlgen stand van zaken, kan worden gehouden en licht di,t nader toe. Hierna worden dc notulen van de laatste ledenvergade ring gelezen en onveranderd vastgesteld. In net jaarverslag, dat loopt over 9 maanden en utt gebracht wordt door den' secretaris, den heer Paarl- berg, wordt in liet kort gememoreerd onder welke omstandigheden de coöperatie is opgericht, en welke tegenstand de nieuwe vereeniging etn het bestuur van zekere zijde heeft te verduren gehad. Ér weid hulde gebracht aan de commissie van negen, die den durf had, de zaak aan te pakken, aan 'de leden die door onder de bestaande omstandigheden hun naam te teekenen, blijk van .coöperatieve gezindheid eu ver trouwen hebben gegeven cn aan InoTaris Van Locrsum van Winkel, die veelal geheel' onbaatzuchtig hef bestuur in de moeilijke dagen van oplichting ter zijde heeft gestaan. Er werd meegedeeld, dat wat trouwer» bij den koop bekend was het gekochte in een zoodanigen verwaar loosden staat Verkeerde, dat reeds direct verschillende verbeteringen en herstellingen moesten plaats hebbfcn. Een verblijdend verschijnsel werd het genoemd, dat een en ander heeft kunnen, geschieaen, zonder l1i 't minst met de financiën in moeilijkheden te komen. Het ledental bedraagt 47, een klein aantai in verhou ding tot den omzet, wat natuurlijk volkomen verklaarbaar is. De omzet was f 81481.31, waarvan f 45605.891/» voor den winkel en f 35875.41Va voor de bakkerij. De omzet wijst op een toenemendien verkoop. Het verslag eindigde met den wensch, dal bij goed beheer de komende jaren een coöperatie mogen bréngén, die klinkt als een klok, een zaak waar den arbeider een onbekommerd bestaan ver^kerd is en den verbrui ker een prijs 'kan berekènd worden, die zoo dicht mogelijk aan de kosten van productie komt. Het jaarverslag werd met applaus en dank aan den samensteller goedgekeurd. Uit de balans winst- en verliesrekening blijkt, Jat een netto winst gemaakt is van f 1055.69y2, terwijl is afge schreven op de gebouwen 5 pGt of f 864.09 en op de inventarissen 5 pGt. of f 151.91. De oprichtingskosten, lijnde1 f 1206.93, zijn geheel afgeschreven. Verder is op reserve gebracht f 1432.34V2, in verband met mogelijke prijsverlaging van voorradige winkelgoederen. Üe gebouwen komen nu op de balans voo*, voor f 15483.41 en de inventarissen Op f 1936.23. De balans is opgemaakt door den accountant van de Handelskamer én heeft voo rde leden gedurende 14 dagen ter inzage gelegen. Hel hierop volgende punt is bustuursveritie/ing, waar voor' door het inoienen van candidatönlijstea geen stem ming noodig is. Herkozen zijn als bestuurslid T. Koste lijk en O. Paarlberg en gekozen in de vacature wegens vertrek van R. Mulder, de heer S, 'de Boer hz. Als commissaris werd herkozen P. Kist én gekozen in de vacature M. de Waard de heer Jb. Zomer. De Voorzitter dankt den heer Mulder voor hetgeen hij nv het'belang van de coöperatie gedaan heeft eu weinscht hem en zijn gezin in zijn nieuwe wooplaats alle goeds. Voor het nazien van de volgende rekening werden aangewezen de heeren A. Nouwen en J. G. Buishand. Bij de rondvraag werd gevraagd, of tc> Koedijk een vroegere bezorging mogelijk was. Het bestuur zal dit overwegen. Na eenige besprekingen van moer nuishoudeliiken aard werd de vergadering met "een woord van dank door den Voorzitter gesloten. DE HAAGSCHE CONFERENTIE. Aan de groote conferentie, die deze week in Den Haag geopend wordt ter bespreking van het her stel van Rusland, nemen de volgende Europeesche mogendheden deel: Albanië, Oostenrijk, België, Groot-Brittannië, Ca nada, Australië, Zuid-Afrika, Nieuw-Zeeland, Indië, Denemarken, Spanje, Esthland, Frankrijk, Finland, Griekenland, Hongarije, Japan, Letland, Littauen, Noorwegen, Nederland, Polen, Portugal, Roemenië, Rusland, Serviach-Croatisch-Sloveensche Staat, Zwo- den, Zwitserland, Tsjecho-Slowakije. De lijst is hoogstwaarschijnlijk nog niet compleet. DE TORNADO. Een telegram heeft melding gemaakt van een tor- nade, die Zondagmiddag gewoed heeft in do staten New York en New Yersey. Het blijkt dat deze tornado een geweldige kracht heeft ontplooid. Aan een be schrijving, die de correspondent van de „Times" te New York aan zijn blad seint, ontleenen wij het vol gende: De storm kwam als een donderslag bij helderen he mel. Zonder waarschuwing kwam hij neer op de tien duizenden, die den prachtigen Zondagmiddag in de parken aan don waterkant van Long Island en op andere ontspanningsplaatsen doorbrachten. Wind en waterhoozen vernielden in enkele minuten uitge strekte oppervlakten land. Bovendien sloegen blik semflitsen onophoudelijk door het luchtruim. Komende uit het Zuid-Westen bereikte de orkaan om half vijf de stad. Met ontzaglijke snelheid joeg -hij over de voorsteden Wpstchester en Long Island naar het Noorden en Oosten van New York, waar de meeste ontspaningsplaatsen der stad liggen. Dich te masa's inktzwarte wolken vlogen over wat nog kort geleden een blauwe zomersche hemel was. De wolken waren slechte enkele honderden voeten bo ven den beganen grond en daar onder kronkelden vele nevels, terwijl voor den storm uit een muur van stof en stukken van allerlei soort werden voortge jaagd. Uit het donkere gevaaarte lekten en flikker den de bliksemstralen soms drie of vier tegelijk, wel ke onmiddellijk werden gevolgd door donderslagen. Groote boomen werden ontworteld en medegevoerd. Andere vielen op huizen of auto's en bedolven de in zittenden onder zich. De electrische geleidingen wer den vernield, zoodat er geen electrisch licht was en de telefoondienst niet meer functionneerde. Er zijn minstens drie personen gedood door het- aanraken van gebroken hoogspanningsdraden van den electrischen spoorweg. Ten gevolge van de scha de aan de hoogspanningsdraden en de versperring der lijnen door omgevmlen boomen, waren de trein diensten onderbroken. De helft van het aantal gedoode personen kwam in de nabijheid van City Island om, een der drukst be zochte ontspanningsplaatsen voor de. New Yorkers, gelegen in het Long Island Sound. Toen de storm het water van de Sound striemde, bevonden er zich honderden skiff en cano's. Deze sloegen om en zon ken bij dozijnen. Kustbewakers, politiemannen en vrijwilligers van de naburige „yachtclubs" werkten tijdens en vier uur na den storm om mannen, vrou wen en kinderen te redden, die zich vastklampten aan de omgeslagen booten. Toen het donker werd, werd het reddingswerk voortgezet bij zoeklicht. Maandagmorgen waren er 20 lijken gevonden, waar van de meeste van kinderen. Men schatte dat ongeveer 20.000 personen, waaron der een groot aantal vreemdelingen, zich op City Is land bevonden, toen de storm losbrak. Door schrik bevangen ten gevolge van het onweer en de donderslagen, vielen de menschen ten prooi, aan een hevige paniek en liepen elkander oinder den voet. Behalve op City Isjanid werd er een groot aantal personen gedood in her park op den noordelijken oever van het Manhattan-eiland aan de Haarlem-rivier. Een aantrekkelijkheid van dit park is de Turksch schommel met een middellijn van 100 voet. Als een stuk speelgoed mam de wind den schommel op en sloeg dien aam stukken tegen den oever der rivier. Er bevonden zicii ongeveer 50 personen in den schommel. Zeven vah hen werden op slag gedood, terwijl dertig personen gewond werden. De mooie voorstad Morristown aan den overkant van den Hudson werd door den Storm verwoest. Morristown is bekend om ziin prachtige oude schaduwbodmen, die uit de revolutie dateeren. Deze boomen zijn bij dozijnen ontworteld en sleepten 'de huizen in hum val mee. De snelheid van den storm varieerde tusschen 88 mül en 100 mijl" Ook in het gébied tusschen Ohio en Massachus- sets richtte de storm groote verwoestingen aên. Te Syra- cuse, 350 mijl van New York, vulde een wolkbreuk de straten met een voet water. "Een sneltrein werd buitem deze stad door den storm overvallen en het rijzende water doofde de vuren der locomotief. De passagiers in de slaapwagens ontwaakten uit den slaap, toen het water tot in de wagens was gestegen. Door het trein personeel en vrijwilligers werden de passagiers op booten en vlotten in veiligheid gebracht. Het water stond zes voet hoog toen de laatste passagier van at het dak' der wagons was weggehaald. Te Boston wordl de schade 2 millioen pond geschat. Te Albany werden twee personen gedood. Aan de Hudson en 'in de omliggende streken, is de geheele fruitoogst, een der belangrijkste in de Oostelijke staten, vernield. De stad Aneida stond onder water; de politie patrouil leerde in booten door de straten. EEN ADMIRAAL IN ZEE „BEGRAVEN". Uit Londen, 14 Juni. Volgens zijn laatste wensch, is het overschot van admiraal Swinton Holland, een van de meest geziene Engetsche zee-officieren uit zijn dagen, die bijkans 80 jaar oud is overleden, gisteren, nadat het lijk verbrand was, door een tor pedojager voor Portsmouth in zee neergelaten. DE FINANCIEELE DEBACLE VAN OOSTENRIJK. Naar de „Neue Freie Presse" mededeelt, hebben er besprekingen plaats gevonden tusschen de Oosten- rijksche regeering en een aantal van de groote Weensche bankinstellingen, opdat deze laatste de regeering financieelen steun zouden verleenen bij haar aanstaande financieele actie. Vooral werd daar bij gewezen op den dringenden eisch, dat de regee ring over een groot bedrag aan devisen kan be schikken, ten einde de handen geheel vrij te heb ben. De besprekingen van de regeering en de verte genwoordigers der groote banken ondervonden bo vendien steun van de zijde der vertegenwoordigers der entente te Weenen, die eveneens daaraan deel namen. Het gevolg.van deze onderhandelingen Is geweest, dat de Landerbank en de Anglo-bank de regeering haar steun toezegden. Béide banken verklaarden zich bereid, de rogeering onmiddellijk een crediet van ieder 10 millioen francs ter beschikking te stel len. Door de andere groote banken zal het voorbeeld van genoemde twee banken waarschijnlijk worden gevolgd, zoodat de Oostenrijksche regeering naar alle waarschijnlijkheid reeds morgen de beschikking kan krijgen over een bedrag van 40 k 50 millioen francs aan devisen. In .parlementaire kringen ver luidt, dat dit bedrag niet in de eerste plaats zal wor den aangewend om de kronenvaluta te verbeteren, doch om de regeering daarmede in de gelegenheid te stellen, de aan te koopen steenkool en levensmid delen te kupnen betalen. Tel. EEN VREEMDE ZIEKTE. Naar het Berl. Tbl. uit Koningsbergen meldt, heb ben zich aldaar de afgeloopen week een groot aan tal eigenaardige ziektegevallen voorgedaan. Men heeft thans in de stedelijke waterleiding paratyphus- bacillen gevonden, waaraan de ziekte moet worde* toegeschreven. REGEN TE LONDEN. Uit Londen, 13 Juni. De drukkende hitte en de zorgwekkende droogte, welke de laat9te dagen in Engeland hebben geheerscht, vonden heden een einde door ^een flinke regenbui, die eenige uren aanhield. - OUDKAfiSFj&L. Dinsdagavond speelde do voetbalvereeniging D.T. S. 1 een wedstrijd op eigen terroin tegen V.V.V. 1 van Oude Niedorp. Het was een vlug gospeelde wedstrijd, waarin D..TS. steeds de meerdere was D.T.S. won den wedstrijd met 3—0. Doordat de ontree vrij was, was er veol publiek aanwezig. De Burgemeester van SCHAGEN brengt tér kennis van ingezetenen, dat vanwege het Provinciaal Waterleidingbedrijf in deze ge meente een begin is gemaakt met het op nemen en in schets brengen der perceelen. Schagen, 14 Juni 1922. De Burgemeester voornoemd, J. CORNELISSEN. STEMMING. Burgemeester en Wethouders van Schagen bren gen ter openbare kennis, dat op Woensdag 5 Juli 1922 van des morgens acht uur tot des namiddags vijf uur, zal geschieden de stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Stemplicht. Herinnerd wordt aan de verplichting, opgelegd bij artikel 72, tweede lid, der Kieswet, dat ieder, die vol gens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen den voor de stemming bepaal den tijd ter uitoefening van zijn kiesrecht moet aan melden bij het stembureau in het voor hem op de kiezerslijst aangewezen stemdistrict. Artikel 150 der Kieswet luidt: De kiezer, die niet voldoet aan de verplichting op gelegd bij art. 72, tweede lid, wordt, tenzij den rech ter van eene geldige reden van verhindering blijkt, gestraft met berisping of met geldboete van ten hoog ste drie gulden. Indien tijdens het plegen van de overtreding nog geen twee jaren zijn verloopen sedert een vroegere veroordeeling van den schuldige wegens gelijke over- treding onherroepelijk is geworden, of de deswege opgelegde boete vrijwillig is betaald, wordt geldboe te van ten hoogste tien gulden opgelegd. De uitspraak is aan hooger beroep noch cassatie onderworpen. Indien de straf van berisping wordt opgelegd aan een afwezig gebleven beklaagde, wordt eene schrif telijke vermaning van den Kantonrechter om aan de verplichting opgelegd bij art. 72, tweede lid, in het vervolg te voldoen, aan den veroordeelde van wege het openbaar ministerie beteekend op de wijze, voorgeschreven bij art. 144 van het Wetboek van strafvordering. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschre ven verkiezing, deelneemt, wordt gestraft met gevan genisstraf van ten hoogste één Jaar. Schagen, 14 Juni 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v J. CORNELISSEN. De Secretaris, ROGGEVEEN. KWATTA-REEP. Bij den heer J. A. de Rooij kocht een juffrouw een Kwatta-reep en vond daarin een zoogenaamde serie bon. Haar werd daarop direct f 100 uitbetaald. NED. ONDERWIJS GEN. Tot afgevaardigde voor de algemeene vergadering van •het Ned. Olnjderw. Geix. 1 en 2 Augustus te Amsterdam te houden, verkoos de afdeeling Schagen van het Ge nootschap den 14en den heer Langhorst, hoofd der school te Gallantsoog en tot diens plaatsvervanger den heer W. Porte te Schagen. 4e ORGELBESPELING. Het programma dier Orgelbespeling Vrijdag 16 dezer van half 7 tot half 8 dioor den heer Jan Zwart, fn de Herv. Kerk, is samengesteld uit een tweetal Engel scha composities, het 6e concert Vah Handel, de indrukwek kende „Marche Funèbre et Chant Séraphique'"' (Dck>- dienmarsch en Engelenzang) vain Guilmant, eenige kleinere werkjes en tot besluit een Toccata van J. Grison. GEMEENTE SCHAGEN. Getrouwd: Jacques Knopf en Josephina Annetta de Jong. Dirk Koning en Elisabeth Geertruida Wit. SCHAGEN, 15 Juni 1922. 4 Paarden f 80 a f 160. 13 Stieren f 90 a f 450. 54 Grldckoeien, mag., f 150 a f 300. 96 idem vette f 275 a f GO0. 25 Kalfkoeien f 250 a f 400. 9 Pinken f 60 a f 110. 68 Nuchtere kalveren f 14 a f 28. 280 schapen, vette, ff 38 a f 48. 174 Overhouden» 26 a 34. 297 Lam meren.' f 10 a f, 25. 16 Varkens, mag., f 30. 75 Idem, vette, per Kg. f 0.80 a 0.96. 92 Biggen f 15 n 23. 145 Kippen f 1.50 a f 3; Haantjes 0.15 a 1. 517 Kg. boter st. Kipe^eren^ f 750 a 4219 f2 d 1 2.15. 8934 Eendeieren f 6.50. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. 294 vette kalveren le kw. f 1.70, 2o kw. f 1.40, 3e kw. f 1.10 p. K.G., 93 nuchtere kalveren f 10—f 18 p. st., 53 vette varkens le kw. 'f 1.15, 2e kw. f 1.12, spekvarkens 1.10 p. Kg. schoon gewicht. MEDEMBLIK, 14 Juni T922. Aardappelen: Groote rïruizon., f 4.65 a f4.85. Kleine muizen f 1.70 a I 1.80. Aanvoer 90 manden of zakken. ALKMAAR, 14 Juni" 1922. Aardappelen f 17.60 a f 22.80. Bloemkool le soort f 22.60 a I 38.20. Aardbeien f 0.51 a f 0.81. Rabarber f 0.50 a f 3.80. Wortelen f 6.20 a f 15.10. Peulen f43 a f 52. Spinazie f 30.20 a f 34.90. Kropsla f 0.60 a f 4.10. Asperges Dikwit f 0.72 a f 0.82. Asperges Dik- blauw f 0.42 o f 0.52. NOORD ER MARKTBOND, NoordscharwoudCL 14 Juni 1922. Schotsche muizen f 20.50 a f 21.80. Bravo's f 5. Drielingen (14 a t 14.90. Kleine f 2.C0 a f 2.90. Aanvoer 13 Junii 1500 Kg. aardappelen, 5000 Kg. :rabarber. LANGENDIJKER GR O ENT EN VEILING, Br. op I» 14 Juni 1922. Wortelen I 7.80 a f 8.90. Schotsche muizen f 17.90 a f 25.80. Drielingen t 10 a f 17.40. Kleine f 1.80 a f 4.60. Aanvoer: 2740 bos wortelen, 25268 Kg. aardappelen, 1583 Kg. kleine aardappelen. D 0 hu D Rif D H 0 0 □cai

Schager Courant | 1922 | | pagina 2