iilfitm Nltiis- DE LANDE 1 DE MDRAAZ, Dinsdag 20 Juni 1922. 65ste Jaargang. No. T044. Uitgevers i N.V. v.h. THAPMAN Co., Scitagen Raad Warmenhuizen. Alkmaar. SAFE-LOKETIEN. Reclames. Ook voor kinderon Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt viermaal peis week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiön nog zooveel mogelijk ln het eerstultkomend nummer geplaatst. I Prijs per 8 maanden 11.85. Losse nummers 8 cent. ADVERTEN- TI8N van 1 tot 5 regels 11,10, iedere regel meen 20 cent (bewijsno. POSTREKENINQ No, 23330. INT. TELEF. no. 20 inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Vergadering van don Raad op Zaterdag 17 Juni 1922, des middags 3 uur. Voorzitter do heetr J. Burger, burgemeester, secre taris do heer Rijs. Afwezig zijn de heoren Gutker en Nannes. Na opening volgt vaststelling dor notulen- Ingekomen stukken. a. Dankbetuiging Bestuur R. K. Bewaarschool voor do verleende subsidie. b. Jaarverslag toestand en exploitatie van het ge- mcento-gasbedrm. c. Schrijven Bestuur van de Ver. tot 'bevordering der Vrijz. Prat. belangen, 'inhoudende intrekking verzoek lot oprichting van een bijzondere school. d. Verslag verrichte werkzaamheden comité der ver een! ging van Burgemeesters, Secretarissen de Hoorn, Purmerend, Alkmaar en Schaffen. In dit verslag wordt mededeelijng gedaan over de resultaten die het comité heeft bereikt met besprekin gen met de gemeente Alkmaar, betreffende dé vléésch- keuringswet; het bezoeken van leerlingen uit de buiten gemeenten aan de onderwijsinrichtingen te Alkmaar, enz. Uit het verslag blijkt Verder, dat het comité, waar noodig, in overleg treedt met 'de Vereeniging van Ned. Gemeenten. o. Beredeneerd verslag der volkshuisvesting over 1921. Allen voor kennisgeving aan te nemen. Goedgevonden. f. Jaarverslag NoorderstoomtramwügmaatschappjJ over 1921. Er zal 5 ipGi dividend! worden uitgekeerd. De heer Slot vraagt, hoe het' staat met de vertegen woordiging dezer gemeente in de Noorderstoomtramweg- maatschappij. Is oud-burgemeester Blom nog steeds de vertegenwoordiger voor deze gemeente de meente met 'deze benoeming. g. Verslag accountant over het levönsmiddelenbedrij I 1916 tot en met 1921. Ilct totaal verlies bedroeg f 21491.38V»', dat Is f 10 per hoofd, wat zeer laag genoemd wordt h. Schrijven van den Inspecteur van het lager onder wijs, betreffende het in bruikleen verstrekken van de "O.L. school. AUen voor kennisgeving aan te nemén. Een schrijven van „Het Witte Kruis" waarin verzocht wordt de subsidie voor het jaar 1922 te verhbogen met f 200, in verband met het aanschaffen van een nieuwe ligtent Voorgesteld wordt ide gevraagde subsidie te verleenenl Voorzitter zegt, dat hoewel B. en W. overtuigd zijn, dat gelet moot worden op den fi'nöntieeleü toestdnd in KÜt geval wordt voorgesteld de gevraagde subsidie te verleenen. Spr. Wijst op het nut dezer instelling. Met algcmecne stemmen wordt overeenkomstig het voorstel van B. en !WL besloten'. De rekening en verantwoording van het Algemeen gcrlijk Armbestuur over hot laan 1921, welke reke- door Burgemeester en Wethouder is nagezien, en Burgerlijk Armbestuur over hot laan 1921, welke reke ning door Burgemeester on Wethouder is nagezien, e volkomen in orde bevonden, waarvoor dank wordt gebracht aan het Buig. Armbestuur. Voorgesteld wordt ae rekening met de bescheiden voor do Raadsleden ter inzage to leggen. Do heer Swan deelt als 'renaanit-armvoogd mee, dat de ontvangsten bedroegen f 11200, de uitgaven f12743.52, nadeclig saldo f 1543.52. Do heer Slot vraagt hoe dit tekort moetwórdetn gedekt. Voorzitter zegt, dat vorig jaar het nadeclig saldoi bedroeg f 900 on spr. voorziet, dat het Burgerlijk Arm bestuur tenslotte wol bij de gemeente ora subsidie zal moeten komen. i. Verzoek T. H. Kramer betreffende eervol ontslag als lid en sedretaris der commissie tot Vering vaia schoolverzuim te Krabbendam en als lid vam de Commissie van toezicht op het lager onderwijs. Voorge steld wordt met ingang van 1 Juli eervol ontslag le verleenen. Aldus wordt besloten. j. Schrijven R.K. Kerkbestuur inhoudende aanneming aanbod verkoop woning hoofd der school te Warmen- zon voor de som van f 6500. Voorgesteld Vordt de woning voor dien prijs te verkoopem Allen voor. k. In verband met het eérvol otntslag van den heer T. H. Kramer, stellen R. en W. voor over te gaan tot de benoeming van een lid der commissie tot 'wering van schoolverzuim en. va'n een lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs te Krabbendam. De aanbeveling luidt: 1. J. "Vermeer; 2. J. Paarlberg. De heer Vermeer wordt met algemeene stémmén benoemd. 1. B. en IWj. stellen voor dein Voorzitter te machtigen de gemeente te vertegenwoordigen bij stemmingen énz., bq polderaangelegenhedein. Aldus wordt besloten. Medcdeelingen: De Directeur van het P.W.B. zendt bericht 'dat een volledig wateronderzoek f 10 kost en f 3, indien het alleen een bacteriologisch Onderzoek aangaat. Voorzitter vindt net jammer, dat dit schrijven nu pas in ingekomen. Goedgekeurd is het kohier Hoofdelijken Omslag over do eerste 4 maanden vafi het jaar 1922, de geldLeemng groot f 14.000, de verkoop grond aan F. Stam eh de .aankoop grond Dorpsstraat Bij K.B. zijn goedgekeurd do verordening op de heffing van eén belasting op openbare vermakelijk heden. Aan de gemeente is door het Ministerie van Oorlog wegens te Veel uitbetaalde militaire vergoedingen uitge keerd een bedrag van f 1312.50. Do heer Molenaar vraagt hoe hel mogelijk was, dat er te veel is betaald. Spr. dacht dat er vaste normen voor waren vastgesteld. Voorzitter wijst op de ongelijkheid met de uitkeeringjeuf in diverse gemeenten. Uitbetalingen waren reeds gebeurd, voordat de goedkeuring van den Minister kwam. B. en W. stellen voor, met ingang van 1 Juli a s. aan A. Dunant eervol ontslag te verleenen ais klerk aan hot gasbedrijf. Voorzitter begint met te zeggen, dat dit een inge wikkelde geschiedenis is. Van aen Directeur der gas fabriek was een schrijven ingekomen, waarlaj werd mede gedeeld, de wenscheiijkheid den heer Duhant voorloopig te schorsen. IIij was op Donderdag 8 Juni van zijn werk weggebleven en ook 's middags, hoewel in de buurt zijnde verscheen hij tniet Dunant had zich als een onhandelbaar persoon doen kennen en het ónmor gelijk gemaakt met hem samen te werken. Van Dunant was ook een schrijven ingekomen, die daarin wees op zijn poging tot betere samenwerking, nadat de burge meester al eens bemiddelend was opgetreden èn érkóndö het dwaze besluit zich 'te hebben onttrokken aan zijn werkzaamheden. Adressant deelde mede, dat verschillenr de dingen hem in een verkeerde stemming brachten en noemde o.a. int bij afwezigheid van den directeur de sleutels aan den volontair werden feegeven en niet aan hem als klerk. B. en W. hebben beide partijen gehoord en stellen na die conferentie voor, aan den heer Dunant tegen 1 Juli a.s. eervol ontslag te verleenen, met welk voorste» ook de gascommissie accoord gaat. Evenals de gascom- missle meenen ook B. en W, dot van een verdere samen werking tusschen den Directeur en den heer Dunant geen gprake moer kan zijfn en handhaving van den ouden toestand zou zijn ten nadecle .van net bedrijf. Voorzitter wijst er in zijn toelichting nog op, dat het niet eerste maai was, aat ae "heer Dunant van zijn werk bleef, een handelwijze die van oen ambtenaar is af .te keuren. De heer Dunant zal tot 1 Juli zijn salaris behouden. Dat voorgesteld wordt het ontslag eervol te verleenen, is, omdat geen grove afwijkingen zijn te constateeren. én Dunant overigens een goed ambtenaar was, wat bok het oordeel van den directeur was. Do heer Molenaar wijst op de moeilijkheid voor buitenstaanders om een oordeel te vellen, maar heeft toch steeds den indruk gekregen^, dat de directeur voor zijn teel geen onhandelbaar persoon is. Spr. wil hief Ln louwing nemen, wat tusschen de beide partijen is voorgevallen, doch letten op. het "belang van het gasbedrijf en daarom gaat hij met het voorstel van B. en W. mee. De heer Slot vraagt of Dunant er verder prijs op stelt in het bedrijf werkzaam te wezen. Voorzitter antwoordt, dat Dunant is gezegd, dat wan neer er geen vruchtbare samenwerking werd ver kregen het zou uitloopen op zijn ontslag en toen heeft Dunant gezegd, dat wanneer hij zijn ontslag zou krijgen, dan nu direct maar. Ook is Dutoant in overwegi gegeven zijn ontslag te vragen en hem de geiegéoh' gegeven een andere betrekking te zoekén. De heer Slot heeft getracht van verschillende kanton op do h oogte te komen, maar de mee Dingen waren! vrij al verschillend. Waar Dunant bij geen enkel raads lid is geweest om te trachten gehandhaafd te worden^ meent spr. dat hij handhaving niet zoo op prijs stelt Spr. betreurt het, dat geen verdere samenwerking mogelijk is in de toekomst en vereenigt zich met het voorstel van B. en W. Met algemeene stemmen wordt overeenkomstig hef voorstel van B. en W. besloten. Naar aanleiding van hét schrijven van Gedeputeerde Staten betreffende de gemeönitebegrooting 1922, stellen) B. en W. voor aan de opmerkingen tegemoet te komen). Na toelichting wordt aldus besloten. Naar aanleiding van hei om prae-advics m handen van B. en W. gesteld adres van het Bestuur der Vereeni ging voor Gereformeerd Schoolonderwijs te Krabbendam, stellen B. en W, voor gelden beschikbaar te pellen voor de uitbreiding van de school met uitzonderftg van de Bestuurskamer. Voorzitter licht toe, dat gevraagd werd uitbreiding van do school met een lokaal en een "bestuurskamer, B. en W. stellen zich op het standpunt dat het onderwijs, welk onderwijs het ook is, steeds de handen boven het hoofd moet worden gehouden en wanneer er gebrek aan ruimte is, daarin moet worden voorzien. Verder evenwel meenen B. en W, niet te moeten gaan en zijn vtm oordeel, dat een bestuurskamer niet noodig is. Zij willen dus wel een crediet verleenen voor den aanbouw van een schollokaal, mét urinoirs enz., doch ni©t voor een bestuurskamer. In een uitvoering schrijven van het schoolbestuur wordt gewezen op "het feit, dat "de minister het bouwen van een bestuurskamer heeft geaccepteerd. Blijkens dat zelfde schrijven acht de inspecteur het aanbouwen van een Lokaal niet noodig. Wat dit laatste betreft, zeggen B. en W., dait de schoollokalen werkelijk overbevolkt zijn. Het aantal leerlingen geeft recht op 3 Onderwijs krachten en wanneer dus geen lokaal wordt aangebouwd, zullen in één lokaal 2 onderwijskrachten komen, wat nooit het onderwijs tot zijn recht zou doen komen. Na toelichting van den Voorzitter, zegt de heer Slot, dat de kwestie van een bestuurskamer niet urgent 'is. Het schoolbestuur kan wel vergaderen, zooals het tot nu toe deed. Spr. vraagt of het gebrek aan ruimte wellicht ontstaat door het aantal leerlingen uit buiten- Voorzitter antwoordt, 'dat dit wel invloed heeft, van de 61 leerlingen zijn 10 leerlingen van buiten, wier oudere lid zijn van het kerkgenootschap en die er prijs op stellen, dat hun kinderen dat onderwijs genieten, ln de kosten wordt door de buitengemeenten bijgedragen. De beide wethouders wijzen er op, dat die buiten- kinderen niet geweerd kunjnen worden. De heer Slot zegt, dat wanneer dat bezoek met Veinig kosten gepaard gaat, dit ook niet 1e willen remmen}. De heer Molenaar betreurt het, dat het schoolbestuur behalve de aanvraag om een schoollokaal, nu ook nog vraagt ècn bestuurskamer. Het Bestuur had zich op een ruimer standpunt moeten plaatsen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. In verband met het leggen, der waterleidingsbuizen door Krabbendam, stellen B. en W. voor over te gaan tot het laten plaatsen aldaar van 2 brandkranen en 1 spruitstuk en B. en W. te machtigen tot 'aankoop over te gaan van brandslangen en een 'hulpstuk. Na toelichting door den Voórritter wordt hiertoe besloten. De kosten Zullen ongeveer f 300 a f 400 be dragen. v In verband mef hét ^bepaalde Hm artikel 59 'def Kieswet wordt voorgesteld over te gaan tot 'de benoe ming van twee lede© en twee plaatsvervangende leden voor het stembureau. Voorzitter is de heer J. Burger, ambtshalve. Hoe Voor zitter dat zal oplossen is nog wat quaestieus, zegt hij. De heer Slot meent, dat daarin toch moet wórdeif voorzien. Voorzitter geeft in overweging een der wethouders tot lid te benoemen. De heer Slot wil dan nu reeds een oplossing, "want als een 'plaatsvervanger moet invallen, Zou er voor de 2 leden maar één plaatsvervanger rijn. Voorzitter wil eerst de zaak bespreken te "Harehkaff spel, maar tenslotte wordt als ambtshalve Voorzitter aan gewezen de heer Swan. Tot leden worden benoemd dé neeren De Groot en P. Slot, tot 'plaatsvervangers de heeren Kraakman en Gutker. Bii K.B. van 3 April is geschorscht 'het Raads besluit strekkende tot toekenning van toeslagen'op uit- keeringen uit werkeloozénkasson en stéllen B. en W. voor tot intrekking van het Raadsbesluit over te gaan. Bij dit raadsbesluit was aan de werkloozen, aaxigeslo- m bij den Bofnd va® Arbeiders 1|ui het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf een toeslag toegekend op de rijks uitkecring van 30 cent Voor hoofden van gezftmén, vermeerderd met 10 cent voor leder kind. De minister Hu achtte dit besluit in strijd met het algemeen belang. Voorzitter en ook de heer Slot wijzen er op, dat hot besluit niet kan f gÉjj 1 wel zal het zijn men ,dat men wel verplicht zal zijn trekken, doch "besloten wordt den minister toch otnder de aandacht te brongen, 'dat het besluit niet kan zijn in strijd met het ölgemeen belang. B. en Wl. stellen voor, 'over te gaaln tot het VdststeÜen van een maximumsnelheid in de bebouwde kommen der gemeente Warmenhuizen en de maximumsnelheid vast te stéllen op 20 K.Mï Hoewel deze gemeente met haar vele bochtén zich niet leent voor snel verkeer, is door R. en W. opgemerkt, dat door enkelen zeer ontactisch wordt gereden éa oor- deelen rij een maximumsnelheid te bepalen, gewenscht Ook de heer Slot, die oorspronkelijk niet voor beper king was, betreurt het, dat "door enkelen van die vrijneïd misbruik wordt gemaakt en is daarom voor het voorstel van B. en Wl De heer Molenaar hoort veel klachten over het "on besuisd rijden, maar meent, dat bij een snelheid vatt 20 K.M. nog gevaar bestaat én wil daarom een maximum lewenscht, doch ie 20 KM. do van 15 De heer Slot aicht 20 KM. meer door de politie moet vdan ook aan hand woraen gehouden. Ook Voorzitter ontraadt het eën maximum snelheid van 15 KM. te bepalen en zal de politie zeggen, dat 20 K.M. consequent moet worden gehandhaafd. B. en W. stellen na gehouden onderzoek voor, om over te gaan tot Opheffing van hef Krabbendammerpad, althans ln principe hiertoe te besluiten. Indien het pad zou blijven, moeten hieraan noodzakelijke verbete ringen geschieden, welke kosten niet 'opwegen tegen hét weinige gebruik dat van het pad wordt gemaakt De heer SI# is ln principe ihiet Voor opheffing, maar waar hot weinige gebruik niet opweegt tegen de bosten, die verbeteringen zouden vragen, kan Btem aan het yoorStel van B. en W. geven. B. en W. stellen den Raad voor, hen machtiging te verleenen over (te gaaln, tot het herstellen van de Dorps straat btt Westra en tot 'aankoop over te öaah van steenen hiervoor, alsmede voor de verbreding der Dorpsstraat TE SCHAGEN, Donderdags in HStel Vredelusl. Het is de bedoeling bij Westra een 250 M2. geheei nieuw te bestraten en de bruikbare oude steenon 'té gebruiken voor het gedeelte van de Dorpsstraat dat verbreed is. De boston zullen zijn 20 a 22 duizend steenen is 1 1000 a f 1100, bestraten, 'inbrengen zand en vervoer Bruikbare steenen f 291. Het ligt verder in de bedoeling het werk te doen uitvoeren 'door de stratenmakers van de Ruiter, die nu bezig zijn aam het veratraten voor het watefleidingbedrijt Voorzitten heeft een ambachtsman uit deze gemeente gevraagd, maar die meende dat de plaatselijke ambachtslieden thans geeq tijd hadden het werk te doen. Overigens is Voorzitter er voor, dat het werk zooveel mogelijk in de gemeente blijft De heer Molenaar vraagt óf de tegenwoordige slechte toestand niet de oorzaak is van den aanleg der water leiding en wil trachten die bosten op het RWJB|. te verhalen. Voorzitter meent, dat 'de slechte toestand .van de straat bij Westra niet het 'gevolg van de waterleiding is. Het straatwerk, dat 'door het P.W.B. in orde wordlt gemaakt wordt genomen tot een'breedte van 140 meter, wat toch flink .genoemd kan Worden. Na eenige bespreking wordt het voorstel Van B. en W. aangenomen. Wijziging werklieden reglement Overeenkomstig het advies van de gascommissie tetlien B. en W. voor artikel 4 van het werkliedenreslement- te wijzigen als volgt: tw. Inplaats Van „de werktijd bedraagt'hoogstens 8 uur per dag of "45 uur per week' te lezen ,;de werktijd bedraagt hoogstens 8y» uur per dag of 48 uur pér week.' Een en ander staat "in verbalnd met de wijziging der Arbeidswet en wordt voorgesteld deze wijziging te doen gelden voor de fitters. In het advies "van de @ascammi<ss!o wordt er gewezen, dat de fittere geen zwaar werk doen én altijd overvloed van werk is. De heer De Groot wil nog aan (fit voorstel toevoegen! het kantoorpersoneel Voorzitter wijst er op, dat dit niet 'valt onder het werkliedonreglement Verder is spr. het etr mcê ééns, dat ook dit wel .48 uur kan werken en aal er mef den directeur over spreken. De heer Slot gevoelt we! wat voor het voorstel, ai zal ons wel worden aangewreven, dat we conservatief zijn aangelegd. Voor <hetr platteland is'de 8-urenidag een onding, in de meeste bedrijven wel en fit ons bedrijf is het heelemaal niet door te voeren. Spn kan zich dus met het voorstel vereonigen, hu het 'den fitters bótréft Voor de Btokers zou spr. er niet Voor rijn, die hebben een heel andere teak. De heer Molenaar vraagt, of de fitters nu to Wi uur hetzelfde werk moeten doen, dat ze andere in 8 uur doem en of hef dan tenslotte in het voordeel van het bedrijf is. Spr. zegt, dat het maar een half uur per dag is en als aan hetzelfde werk moet worden gedaan, ziet spr. er weinig voordeel in. Voorzitter wijst op "het schrijven van de gascommis waarin staaf dat e® steeds voldoende werk ia. En hét mag nu maar een half uur per dag wezen!, maar. als men rekent 300 werkdagen is dat 150 uur per Jaar of voor 2 fitters 300 uur. Rekent men nu 40 a 50 cent per uur, dan beteekant dat toch voor het bedrijf eenf l van beteekenis. Wat verder den 8-urendag zegt spr., dat in enkele gevallen een B-urendag voor stokers bijv. zou spreker er niet aan .en den werktijd te verlengen. Overigens echte® is de 8-urendag voor het platteland een bederf. ft. n is, Om deze jeden zullen zij zonder protest de verlenging aanvaarden. Dat de raad dus aangewreven zal wórden -conservatie* te zijn, spr. gelooft het niet. Wel is b het overleg vraagjd of de Loonen konden worden verhoogd, omdat e niet waren in overeenstemming met de loonen en andere bedrijven. En werkelijk, de loonen rijn met hoog. Er is evenwel door ons gezegd, dat hél thanp geen tijd .voor loonsverhooging was. Als evenwel 'tot verlaging van loonen wend overgegaan, tefe wat wei zal komen, zal er rekening mee worden gehouden, dat de loonen beneden peil rijm Het voorstel van B. en W, word* et algemeene stemmen aangenomen. B. en [Wl stellen voor het kohier Hondenbelasting 1922 vast te stellen tót eën bedrag vaW f 240. Een andere klasse-indeeling is gemaakt, waardoor het kohier wat is verhoogd. Vorig jaar gal het kohier een aanslag van f 160 aan. Goedgevonden. Bü de rondvraag zegt de heer Molenaar, dat de tram bij oe Zuiderbrug veiligheidshalve stopt en de jongens van die gelegenheid gebruik piakcn een kosteloos ritje op de treeplank te maken van een 60 meter. Spr. acht dit zeer gevaarlijk en vraagt ój de politie daarop toezicht kan houden Voorzitter belooift «fit 'de politie te zullen opdragen en het tevens onder de aandacht van dén chef te zullen De heer Swan brengt het luiden der klok ter sprake. Voorzitter zegt, dat het luiden der klok 'van den gemeentetoren zoo zwaar gaat, dat ér 2 menschen voor noodig rijn. Geïnformeerd Is of dit zou kunnen worden verholpen doch de klosten zoutten bédragen f 700. Deze kosten achten B. en W. veel te hoog en Westra zal nu nog eens onderzoeken oi ihij geen verbetering kan teweegbrengen. De heer Swan brengt verder in bespreking ol voota de leden der stembureaux presentiegelden zullen worden uitgekeerd. B. en W. zullen deze kwestie ccoder de oogen aeat Hierna sluiting. zijn Foetert Maagpiüen het ideale 'laxeermiddel ge makkelijk in te nemen en aangenaam van smaak. Prijs I 0.65 per flaoon, alom verkrijgbaar. ERNSTIGE SCHEEPSRAMP OP DE VULKANWERF Uit Hamburg, 16 Juni. Het dubbèlachroofstoom- schip „Avaré" van de Braziliaansche Lloyd zou he denmorgen door vier sleepbooten uit het dok in de rivier worden* getrokken. Toen het dok zoover ge daald was, dat het schip reeds dreef, helde het schip plotseling naar bakboord over, vervolgens naar stuurboord en sloeg naar die zijde om. De Bra ziliaansche bemanning, personeel van de werf en de andere personen aan boord sprongen ln bet water. De door het kantelen van het vaartuig aan de stuurboordbijde opgesloten personen vfykeeren in groot gevaar. Men neemt aan, dat een groot gedeel te van hen verdronken is. Van het schip is nog slechts een derde gedeelte zichtbaar. De masten lig gen vernield onder water. Van de schoorsteenen is niets meer te zien. Het staat nog niet nauwkeurig vast, hoeveel personeel aan boord waren on hoeveel er vermist worden. Omtrent de oorzaak der ramp staat alleen vast, dat de Vulkanwerf geen schuld daarvan heeft. Omtrent de ramp van de „Alvares" kan nog het volgende worden gemeld. Toen het schip reeds voor het grootste deel uit het dok in het water was gegleden, helde het plotseling sterk naar stuurboord, over en zonk binnen enkele seconden aan die zijde in de diepte. Een derde deel van het schip, de bak boordzijde, bleef boven water uitsteken. De zich aan ooord bevindende Braziliaansche scheepslieden en arbeiders van de werf, die zich aan bakboord be vonden, konden hun leven redden door in hot wa ter te springen, waar zij door do onmiddellijk toe gesnelde motorbooten werden opgevischt. Allen, die zich aan stuurboord bevonden, werden evenwel door de zuiging in de diepte gezogen en men- vreest, dat zij er het leven bij hebben moeten laten Onmiddellijk na het bekend worden van het onge luk kwam de brandweer ter assistentie opdagen on wist met behulp van snijbranders gaten in de romp van het schip t,e snijden, ten einde de arbeiders, die nog in het schip onder water waren ingesloten, lucht te verschaffen. De Braziliaansche kapitein van het schip werd gewond door neervallende scheepsdeelen, uit het wa ter opgevischt en hoewel hij reeds bewusteloos was, mocht het aan de brandweerlieden gelukken, hem weer tot bewustzijn terug te roepen. Het is nog niet vastgesteld, hoeveel personen zich tijdons den ramp aan boord van hot schip bevonden; evenmin is reeds geconstateerd, hoe groot het aan tal slachtoffers is. Het schip meet 12.000 ton en behoorde vroeger on der den naam „Siërra Nevada" aan de Hamburg- Zuid-Amerika-stoomvaartmaatschapp Ij. Volgons het verdrag van Versaillos kwam het schip evenwel in het bezit van de Brazilaansche regeering. LOONSVERLAGING IN AMERIKA. Uit Chicago, 17 Juni. Do spoorarbeidsraad maakt bekend, dat een loonsverlaging zal intreden voor de klerken, het stationspersoneel, do seinwachters en de brandweermannen. De verlaging zal tusschen 2 en 6 cent per uur bedragen. Hierdoor zal 27 millioen dollars s jaars bespaard worden. De maatregel be treft 325.000 personen. Ze treedt 1 Juli in werking.

Schager Courant | 1922 | | pagina 1