genezim door krui» Plaatselijk Nieuws. VOETB AL Marktbericht ct.v Binnenlandsch Nieuws. ERNSTIG ONGELUK BIJ EEN ZWEMFEEST IN DUITSCHLAND. Uit Leipzig, 19 Juni. Te Durrenberg had giste ren een zwemfeest plaats ter viering van het twee jarig bestaan der zwemvereeniging „1920". De tribu ne bleek niet bestand te zijn tegen het gewicht der talrijke toeschouwers en stortte in. Drie person werden gedood; een kind wordt vermist. EEN NIEUWE UITVINDING OP SPOORWEGGE BIED. De Great Northern Railway Cy. hepft op haar lij nen een door den Franschen ingenieur Hallade uit gevonden instrument ingevoerd dat registreert, boe de wagens op de lijnen rijden. Dit instrument is in staat niet alleen de snelheid der treinen uver ver schillende afstanden der lijnen, de rijqualiteiten der verschillende typen wagens en de betrekkelijke ef fenheid der rails te vergelijken, doch ook om onre gelmatigheden, zoowel op de lijn als op het baan vak, enz. vast te stellen, zoodat het slingeren van den trein en onnoodige vermoeienis van de passa giers tot een minimum kan worden teruggebracht DE VESUVIUS IN ACTIE, De correspondent van de „Times" te Rome meldt dat de Vesuvius, die reeds sedert verscheiden^ maanden buitengewoon rumoerig was Donderdag on heilspellend begon te doen. Groote menschenmenig- ten verzamelen zich aan de kust van Napels om de werking gade te slaan. De lucht was gehee 1 rood door de eruptie, welker kegel reeds een hoogte van 2bu voot heeft bereikt Aanzienlijke hoeveelheden steenen en laya worden opgeworpen, doch nici met voldoende kracht om den rand van den krater te bereiken. DE DREIGENDE SPOORWEGSTAKING IN DE VEREENIGDE STATEN. Uit Cincinnati, 19 Juni. Elf spoorvakbonden lieten den Spoorarbeidsraad weten, dat zij voorne mens zijn te staken, indien de loonsverlagingen, die de raad beeft aangekondigd, van kracht worden. ZUID-SERVIë DOOR EEN WOLKBREUK SRETEÏS- TERD. Uit Belgrado. 19 Juni. In do omgeving van Kuma,- novo, Krina en Palanka, Jjqr Zuiid-Servië, hebben wolk breuken groote söhade aangericht. 'Ook menschenleveüs zijn verloren gegaan; het aantal doodeto is echter nog niet vastgesteld. Vooral in Krina en Palanka had de wolkbreuk zeer ernstige gevezen, daar ze plaats vond nö middernacht, terwijl do bewoners sliepen. Acht en vijftig huizen stortten in en werden met het huisraad door de water massa's meegevoerd. Een groote hoeveelheid veé is omgekomen. OPENING THEATER RQYAL. Met kermis wordt de nieuwe bioscope geopend, 'luidde de mededeeling. Maar wie enkele dagen, ja één dag voor den eersten Zondag van Schager ker mis de chaos nog zag van dit in aanbouw zijnde werk, haalde de schouders op. Maar de directie, het opzicht en niet te vergeten de uitvoerder van het werk, de heer Bakker, hield vol: mijnheer, hij draait Zondagavond. Zaterdag te voren trok nog een legertje personeel het gebouw binnen, het was een gehamer van ge weld, een geloop en gedraaf zonder weerga, maar Zondagavond was men toch zoo ver, dat: hij draai de. Een krachtprestatie waarvoor men respect moet hebben en daarvoor willen wij eerst een woord van buide brengen niet het minst aan het gezamenlijk personeel, dat hier heeft getoond dat de oude en noeste Hollandsche vlijt nog leeft. En vooral in een tijd die aangeteekend staat om zijn arheidsschuwheid doet zulk een algemeene en krachtige samenwerking van allen, doet zulk een ijver goed. En nu onze nieuwe schouwburg zelf. Klaar is ze neg niet, maar toch krijgt men een algemeenen in druk die wijst op iets heei moois. De nog niet afgewerkte voorgevel doet het in zijn groen Silezische kunstglazuursteen en bruin Maulbrunner natuursteenblokken reeds uitstekend. En vooral het bijzonder mooi geteekend glas in lood gevatte ruiten biedt een keurige versiering aan. Op deze hall wordt verder opgebouwd de woning voor den conciërge. Door deze hall en in den straks met planten versierden ingang, gaat men naar hot meer achter» waarts gelegen hoofdgebouw. Met een steenen trap van enkele treden, komt men in de ruime ontvang- vestihule, waarin cassa, keurige toiletten en geriefe lijke garderobe. Rechts voert 1n deur naar de machi nekamer, waarin een groote 25 P.K. National gas motor met reusachtig vliegwiel, voor de noodige kracht en licht voor het bedrijf zorgt Alleen dit wieltje weegt 3000 K.G. Na dit kleine kijkje in de machinekamer, waar de heer Van den Brink de staf zwaait, gaan wij vanuit de ontvangvestibuie in de groot® beneden zaal. Een werkelijk imposante ruimte, met ge makkelijke Jdapstoelen breidt zich daar voor ons uit. De zaal heeft een breedte van 14 M. en een lengte van 22 Meter. Breede zijpaden en een ach terpad van 2 Meter, geven alle gelegenheid dat de bezoekers gemakkelijk hun plaatsen kunnen vin-' den. Hier is echter de directie actief als in alles, klaar om de behulpzame hand. te bieden. Voor de eerste stoelefirij is een orchestruimte, waas een orchest van een 20- 30-tal musici een plaats kun nen vinden. En nu staan wij voor een groot projectiedoek, waarom heen de lijst van het reuzentooneel welft. Dit projectiedoek is van bijzondere samen- stelling en een praeparaat dat in ons land nog niet in gebruik is geweest Het is een zoogenaamd Fransch patent kristallen projectiedoek, ter grootte van 4.20 bij 5.50 M., terwijl de projectieafstand 25 Meter is. Wij hebben er ons van kunnen overtui gen, dat een helder en scherp beeld kan worden verkregen. Het groote tooneel wordt een der meest moderne inrichtingen en heeft afmetingen die men in vele steden zelfs tevergeefsch zal zoeken. Daarop toegang gevend, zijn tal van keurig in gericht wordende kleedkamertjes voon de artisten. Als wij nu nog melden, dat beneden een foyer of koffiekamer met buffet zich bevindt, die thans reeds allervriendelijkst was ingericht, dan zijn wij beneden klaar. Vanuit de ontvangvestibuie gaat een trap naar boven. Ook daar een mooie ruimte, die direct toe gang geeft tot de garderobe, ook hier toiletten. De bovenzaal is rondom overgebouwd en onderverdeeld in balcon en loges. Het is hier werkelijk groot- steedsch. Alle betimmeringen zijn ook hier zoowel als elders, in eikenhout uitgevoerd en als straks alles in de puntjes in orde is, wat gordijnen, be kleeding erie. betreft, zal het een piekfijne entou rage worden. Ook hier boven is een groote foyer of koffiekamer van 4.50 bij 14 M. en buffet en ver dere inrichting. Tegen den achterkant van het gebouw boven, be vindt zich de cabine, waar ook de niéuwste vin dingen op het gebied van verfilming zijn toegepast. Verder zijn er nog een paar kamers die voor kan toorlokalen enz. kunnen worden ingericht. Wij mogen gerust neerschrijven, dat dit theater gebouw soliede op zijn beenen is gezet, dat kosten noch moeite zijn gespaard om hier iets uit stekends te krijgen en dat hierbij de meest mo derne vindingen op het gebied van schouwburg- bouw bij van toepassing zijn gebracht De heer J. R. Vlaming heeft als architect van dit alles weer iets gecreëerd, dat gezien mag worden. Wij moeten in dit verhand nog wijzen op een practische vinding, uie de schouwburgzaal in een minimum van tijd in een balzaal kan veranderen. Na het wegnemen van enkele stoelen, wordt ver der de geheele bovenvloer met stoelen en al weg gedraaid en zoo met hutje en mudje in den tooneelkelder opgeborgen. En vlug ia alles gereed om op een spiegelgladden dansvloer van Ameri- kaansch grenenhout de danslustige paartjes te ont vangen, In een kort overzicht hebben wij onze lezers een indruk pogen te geven wat op de Laagzijde is ver rezen. Maar wij zenden werkelijk te kort doen aan wat van een goed verslaggever mag worden ge- eischt, als wij tevens nog niet wezen op de eloc- trische installatie. Deze is verzorgd door het Electro» technisch Bureau Róné W« A. Smulders te Helder, die de modernste inrichtingen heeft toegepast. Niet alleen ziet men dit dadelijk in de lampen, die met hun kleurig glas in lood een prachtig effect ma ken, maar ook op zuiver technisch gebied. Zoo b.v. werkt de installatie op eigen bedrijf mot gasmotor en dynamo die gelijkstroom ontwikkelt. Weigert echter deze dynamo, zoo kan met een handbeweging het geheele bedrijf worden omgeschakeld op het gemeentelijk wisselstroombedrijf, door middel van de nieuwste uitvinding op dit gebied, terwijl de projectie teven3 op dit net wordt overgezet door middel van een spaartransformator van de aller nieuwste vinding. Op drie reusachtige schakelborden kan men hef licht regelen en temperen naar willekeur. Alles ge tuigt van degelijkheid en soliditeit, 9 -o- Zondagavond had dan de openingsvoorstelling plaats en omdat alles nog niet &f en gereed was, maar het hier alleen gold. een willen spelen met kermis, was deze opening niet feestelijk. Alleen de heer Smulders Sr., de explicateur van het theater, sprak een hartelijk en toepasselijk woord. Dezen avond was het bezoek reeds uitstekend te noemen. Afgedraaid werd een bijzonder mooie film, van het bezoek van den Engelschen Kroonprins* mu. En- gelsch-Indië en daarna liep de gueesslilm „Het. Clr- dus des Doods", weer geheel opnieuw in scène gezet. 1 Aantrekkelijk en onderhoudend als deze film is, bleef ook thans het succes niet achterwege. En al liep niet alles op rolletjes, hoe zou dat voor de eer ste maal ook mogelijk zijn, na zulk een geforceerde krachttoer, als hier was toegepast, verliep de voor stelling in haar geheel perfect Maandagmorgen en verder den geheelen dag en avond voorstellingen, die goed bezocht waren. En na afloop 's avonds 't eerste bal en werd met belang stelling de metamorfose van een schouwburgzaal in balzaal tegemoet gezien. Welnu, het stropte eerst, maar na wat gestrubbel dan liep toch de boven grond met eenige honderden stoelen, verdween on der het tooneel en weldra lag de dansvloer voor ons. De directie had zoowol gedurende de uitvoeringen als voor het bal gezorgd voor een keurig orchest je. Een viertal musici van de Kon, Ned. Marinekapel onder leiding van den violist Pala, zorgde voor be schaafde en welverzorgde muziek. Wij hoorden dan ook zoowel over muziek als dansvloer allo lof. Het was na afloop van de uit voering een paar uur recht gezellig, waartoe de uit stekende consumptie on de vlugge bediening van een viertal kellners niet weinig bijdroegen. Uit alles bleek, dat de directie er alles op zette om het de bezoekers aangenaam en aanlokkelijk te ma ken. Schagen is een inrichting rijker geworden waarop met trots mag worden gewezen, een inrichting mo dern en voldoende in meer dan ruime mate aan de eischen die thans mogen worden gesteld. En voor het uitgaande publiek zal het een buitengewone at tractie zijn, wanneer deze nieuwe zaak op kunstge bied het beste zal geven. Schagen heeft een schouwburg gekregen die aan honderden bezoekers op alle rangen, zoowel goedkoope als dure, uitstekende zitplaatsen biedt, Van elk punt der zaal heeft men, doordat alles am- phitheatersgewijze is gebouwd, een vrij gezicht op het tooneel. Het is voor de directie een heele onderneming, die door de kranige wijze waarop alles is opzet en uit gevoerd, succes verdiend. PAARDENMARKT. Aangevoerd 322 stuks. Veulens f40f120; lX-)ari- ge en 2-jarige f 100f 350; 3-jarige f 150400; rijtuig- paarden f400—700; werkpaarden f200f600; elacht- paarden f40—f200; hitten f80f450. Handel zeer trekkend.. De prijzen liepen enorm te rug, zoodat hier de term kon luiden: voor uitver- koopprijzen verkocht. STRUBBELINGEN GENOEG. Do kermis-Zondag kenmerkte zich voor verschil lende eigenaars van kermisvermakelijkheden door tal van strubbelingen. Van The Whip sprong een ketting kapot, met gevolg dat verder draaien onmo gelijk was. De Cake Walk moest stoppen omdat het brakke water verder draaien onmogelijk maakte. De stoommoien moest stoppen,1 omdat er een verpakking sprong. De nieuwe bioscope had wat stagnatie, even eens door slecht water en ten slotte sprong een ze kering van het gemeentelijk electrisch bedrijf, dat voor enkele oogenblikken storing gaf. HOE ZIT HET? Een der leeraressen van onzen boerendochtorscur- sus merkte in den trein naar huis reizend, dat zij haar tasehje mot inhoud mist®. Na&r Schagen torug was haar eerste daad, daar toch meende zij, had zij tasehje laten liggen in het lokaal waar zij hand werkles had gegeven. Maar ook daar was het taseh je, inhoudende portemonnaie met ongeveer f30 aan geld, verder een zilveren potlood enz., niet. Waar was het, en hoe was het weggeraakt? Men denkt aan ontvreemding, maar met groote zekerheid is in deze niets te zeggen,, omdat de betrokken leerares, reizende van de eene plaats naar de andere, niet met zekerheid kan zeggon, waar zij het tasehje nog had. Het is te hopen, dat deze zaak zich nog zal oplossen. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Cornelis, zoon van Arie Bakker en van Maart je van der Oord. Overleden: Sijmon Wijn, oud 63 jaren, echtgenoot van Dieuwertje Wit. POLITIE. Gevonden: Een sleutel. Inlichtingen ter gemeente-secretarie. v NIEUWE NEE DORP. Zondag 18 Juni J.l. werd te Schagen een voetbal wedstrijd gespeeld tusschen N.V.V. I van Nieuwe Niedorp en Quosego van Schagen. N.V.V. speelde met 10 man, waaronder 2 invallers. De uitslag van den wedstrijd was 11. NIEUWE NIEDORP. Alhier werd Zondag 18 Juni f.1. een voetbalwed strijd gespeeld door W.F.C. I van Wieringerwaard tegen N.V.V. II van Nieuwe Niedorp. N.V.V. won met 41. OUDESLUIS. Zondagmiddag had alhier een vriendschappelijke match plaats tusschen D.O.S.K.O. I en L.W.V.C. I van Lutje winkel, welke door eerstgenoemde met 30 werd gewonnen. OUDE NIEDORP. Zondagmorgen om 11 uur speelde V.V.V. III een vriendschappelijke wedstrijd tegen Jonge Kracht van Langereis. Alhoewel V.V.V. met 9 man speelde bleek dadelijk dat zij ver in de méerderheid was en werd al spoedig een doelpunt gemaakt, gevolgd door meerdere. Stand bij einde 10—0 voor V.V.V. De wed strijd, die door den heer Mereboer werd geleid, had een aangenaam verloop. 's Middags speelde V.V.V. haar laatsten wedstrijd in de competitie, tegen H.F..C. I van Hoogwoud. V.V.V. speelde eerst tegen wind, en wist al spoedig het eer ste doelpunt te maken. Alhoewel de gaston duchtig kwamen opzetten, konden zij de gelijkmaker pas vinden toen een der V.V.V.'ers in het strafschopge bied hands maakte en uit de toegekende strafschop maakte H.F.C. 1—1. Na de rust was V.V.V. in Öe meerderheid en na een kwartier spelen werd het 2e doelpunt gemaakt. De keeper van H.F.C. kreeg nu druk werk en ver werkte tal van schoten. De 3e goal, die V.V.V. maak te. werd door den scheidsrechter zeer juist, wegens buitenspel niet toegekend. Alhoewel H.F.C. verschei dene doorbraakpogingen deed, konden zij door de ac tiviteit van den keeper het V.V.V.-doel niet vinden. Stand met einde 2—1 voor V.V.V. Scheidsrechter Klink leidde goed, V.V.V. II zou, een wedstrijd spelen tegen L.W.V.C. II. Door niet opkomen van deze club ging die wed strijd niet door. JULIANADORP. De uitslag van 'de gehouden voetbalmatch tusschonf J.V.G. I en S.V.S. eindigde ioj 't voordeel van S.V.S. met 3—2. OUDKARSPEL. Op eigen terrein speelde de voetbalvereémging D/I.S. I Zondag tegen Zwaluwen I van Alkmaar. D.T.S. won met 1—u. Beide partijen wogen den geheelen wedstrijd tegen elkaar op, Na de rust schoot 'Hoogendoorn kei hard tegen de bovenlat, waarna, een, worsteling voor het Zwaluwendoel volgde en W. Kos de haf keurig! inkopte, Daarna waren cte Zwaluwen iets sterker, doen de gelijkmaker bleef uit Scb^dswJtter van Roojjea leidde den wedstrijd uitstekend, NOORDSCHARWOUDE, De voetbalvereeniging Holland 3 speelde op eigen terrein tegen V.V.V. 3 van St. Pancras egn gelijk spe'I, 1—1. Holland 2 wejke op bezoek was raar V.V.V. 2 te St. Pancras, verloor daar met 4—0. ST. PANCRAS. 18 Juni was voor Vrone weer een bedrijvige dag;, 3 wedstrijden, voor elk elftal een. Zoo ontving Vronfe 2 HoUhnjd 2 van Noordscharwoude en wist te winnen mèt '4 - 0. Vrone 3 speelde gelijk spel, n.ï'. 1—1 tegen Holland 3 in een match te Noordscharwoude ëh Vrone 1' streed op eigen terrein 's Svonlcb 7 uur tegen Alc. Victr. toerclub om 12 medailles, waaronder 1 voor den scheidsrechter, Alc. Victr. won met '4—1, wat wel verdiend was. Deze laatste wedstrijd trok vooral veel belangstelling, waartoe ook 't weer medewerkte. Voor (&e stokte varsuifllenti mltUel Blaasziek ta, Ziekten te Urinewegen. Ba«Wa>etter, Htettekkan. Awnbeien, (Ontstekiaz, jftfcm. ■vloattnsen van 'roracJiUlenden aard, nieuwe en chronische geheime ziekten, ver nauwing, .ontsteking iran den vuoretaadericliar, inkt wateren -ran kinderen en grijsaard, aandjang tot «iikwtjlfl wateren, witte -vloed der vrouw, gevolg der bevalling, velschillende stortingen, der geslachts- vorrichtingen, zwakheid', en-z.) Ztolis indien gi| nBe vertrouwen, In de geneesmid delen Tartaren hebt, aarzelt dan -toch niet om bij M. S NABIL IE, Groote Markt 7, Rotterdam aan te vra gen do gratie brochure No. 175, omtrent do producten Van Dr. DAMMAN', Specialist voor Ikruidenbetiande- ltng, benevens de bewijzen van genezing in de ern stigste en oudste gevallen. VcszqUm duidelijk op te neven vTJor welks ziekte. NQORDERMARKTBOND, Noordscharwoude. 19 Juni 1922. Schotsche muizen f 12.70 a f 17.40. Drielingen f 5.20 a f 7.30. KMnfe f 1.20 a 'f 1.50. Aanvoer 17 Juni: 9384 Kg. aardappelen. LANGENDIJKER GROENTEN VEILING, Br. op L. 19 Juni 1922. Wortelen I 6.40 a f 8.40. Schotsche -muizen f 11.80 a f 18.50. Drielingen' f 3.50 a f 7.50. Kleine f 1.20 a I 2. MEDEMBLIK, 17 Juni. Groote muizen f3.60 a 4.05, kleine muizen f 1.40 a 1.G0, per 25 Kg. MEDEMBLJK, 19 Juni 1922. Aardappelen: Groote muizen f 3.00 a f 3.35. KLeinje muizen f 1.05 a f 1.25 per 25 Kg. Aanvoer 500 manden of zakken. ALKMAAR, 17 Juni. Op de heden gehouden veemarkt waren aange voerd: 20 paarden f 150—500; 34 koeien en ossen f225 —475 64 nucht. kalveren f12—28; 241 vette schapen f30—50; 109 lammeren f822; 2 vette varkens f50 —65; 14 mag. varkens f 3245; 166 biggen, 10 w. f 16 —26; 25 bokken en geiten f 216. ALKMAAR, 19 Juni 1922. Aardappelen 110.20 f17. Drielingen: f 3.20 B t 7.80. Bloemkool le soort 32.80 a f 44.90. Aardbeien f 0.45 a f 0.82. jRabarber f 050 a f 3.90. Wortelen f 8.60 a 11:80. Peulen f 42 a f 50. Spinazie f 36.70 a f 39.90. Kropsla f 0.80 a f 2.60. Asperges Dikwït f 0.74 a f 0.88. Asperges Dikblauw f 0.46 a f 0.59. ALKMAAR, 19 Jum 1922. Op de heden gehouden veemarkt wöfen aangevoerd: 18 koeien en ossen t 300 tot f 450, 40 vette kalveren f 48 tot f 200, p. Ned pond t 1.20 tot f 1.80, 41 nuchtere kalveren per stuk f 16 tot f 28, 3 magere schapen, vette schapen f 45 tot f 50, 492 vette varkens ger Ned pond f 0.80 tot f 0.96. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 19 Juni 1922. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd: 562 vette koeien le kw. f 1.10—f 1.40; 2e kw. f (j.85 f 1.05; 3e kw. f 0.60—f 0.80 per K.G.: 100 melk- en kalfkoeien f 200—f 450 per stuk; 83 graskalveren 40 80; 73 nucht kalveren f 10—f 20; 203 schapen t 25 t 45; 190 lammeren t 8—f 12 578 vette varkens le uw. f 1.16 per K.G. schoon gewicht, 2e kw. t 1.12 per K.G. schoon gewicht, Spekvarkens f 1.10 per K.G. schoon gewicht KOEGRAS. Ook hier doet dch de droogte geweldig voelen voor het 'land en voor de tuinderijen ë,n overal ieege water bakken. Een waterleiding zou ons nu ook wef van pas komen. Wel wordt er gepraat dat we het zullen krijgen^ doch het zal ook wël mot als met het electrisch zijn: „Hadt je het maar". Als de droogte dan ook nog langer voortduurt, staat het er mei'alles slecht voor. KOEGRAS. Voor de kinderen van de Christelijke school alhier wordt ook weer, evenals het vorig jaar, getracht een feestje te oiganiseeren. Nadere byzonjderhedéni omtrent dé plannen van dat feest zijn ons nog niet medegedeeld. JULIANADORP. De vereeniging tot bevordering van vreemdelingen^ verkeer alhier zal 16 en 17 Juni alhier op het terrplu van den heer K. Hoornisman Jr. groote feesten; houden. De groote danstent welke gestaan heeft met de feéstén van Kolhorn^ zal naar hier toe worden overgeplaatst, waarvoor getracht zal worden electrische ver lichting te krijgen. Onze Voetbalclub J.V.C. heeft medewerking toegezegd, tot het 'houden van een voetbalmatch. Aan deze feesten is een verloting verbonden, waarvan foteü bij verschillende bebitanten zijn te verkrijgen. JULIANADORP. Vrijdag ji. had weder het jaarlijks schoolfeest plaats voor de kinderen van school no(. 1) alhier. Verschillende spelletjes werden door de kinderen gedaan. Tcvcins wns ook weder de zweefmolen present, waarmede zich do kinderen uitstekend hebben geamuseerd. A.s. Vrijdag gaan do kinderen der hoogste klasson per trein naar Den Haag en Scheveningen en dc 4e en 5e klasse weder een rijtoertje maken noör Schoorl en Bergen, 's Avonds was er weder als vorige jaren gelegenheid voor de danslustigcn om nog weer eens te genieten van ech dansje, waarvan ook weder druk hebruik van is ge maakt En als altijd weor even gczclDg. OUDKARSPEL. De korfbalvereeniging S.S.S. I speelde op éigen.' terrein een wedstrijd tegen K.V.V. 1 van St. Pancras. S.S.S. wist maar even met 10—0 van K.V.V. 'te winnen. OUDKARSPEL. Reeds een paar dagen hebben zij die gebrek ban water hebben, een ^buitenkansje. Meh is bezig de waterleidingbuizen door te spoelen'en &i] "die er gebruik van wenschen te maken, mogen dit water opvangen voor een cent de emmer. Het vuilste water Mat meuf wegloopen en daarna vergaart men water, dat er helden en vrij zuiver uitziet. Met 'vaton on emmers wordt hiervan door een groot aantal ingezetenen gebruik gemaakt. Of er ook gebrek'is. OUDKARSFEL. Met eenige zekerheid kunnen wo meoaeeién, dat door een viertal bewoners van ,de Kroonstraat, die een parig de aansluiting aan de waterleiding weigerden, het verzoek om spoedige aansluiting gedaan is. De Kroonstraat 'is een eiland mét ongeveer 30 wb- ningen. De straat daar is gezamenlijk eigendom, waarvoor men .van oordeel was, dat niemand het recht had deze straat' voor het leggen van de waterleiding open te breken. Het walerlcidinghodrijf, vermocdelijK in dc mecning, dat ze toch wel zouden komen, hadden op alle eilanden 4e buizen aangebracht, behalve op de Kroonstraat. NOORDSBHARWQUDE- We hebben de laatste dagen een viertal namen hooréo> noemen van hen, die begeerig zijn naar de betrküiüg valu hoofd dezer gemeente. Onder hen waren ook een tweetal ingezetenen. Zooals men wéét heeft Burgemeester Brink man met ingang vait 1! Juli óp 'zijtn verzoek eervol ontsiag gekregen .Daar ook het'aangehouden punt Ta'ogeridijk- één, door deze vacature '"weer in de gedachten wordt teruggeroepen, wordt de benoeming met meer dan gewone belangstelling tegemoet 'gezien. OUDE NIEDORP. Dat het gevaarlijk is om dicht hij stieren te ko men, ondervond de heer J. de Boori Toen hij een overgezwommen koe hij een stier wilde weghalen werd hij door dezen op de horens genomen en ter aarde geworpen. Met inwendige kneuzingen werd hij naar huis vervoerd. ST. MAARTEN. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer Jb. Klerk, thans te Amsterdam, slaagde voor het examen Fran- sche Handelscorrespondentie. ST. MAARTENSBRUG. Zaterdagavond werd in het lokaal van den heer Kossen alhier door eenige belangstellenden eene ver gadering gehouden met het doel een schoolfeest te organiseeren Na eenige besprekingen werd besloten met de twee hoogste klassên een reisje te makeil naar Amsterdam en de overige naar Schoorl, Bergen en Bergen aan Zee. Een tiental heeren stelden zich beschikbaar bij de ingezetenen een lijst te laten cir- culeeren, waarop, naar wij troper^, flink zal worden geteekend. om de kinderen dit genot te kunnen ver schaffen. LANGENDIJK. Het wordt, nu de regen nog maar steeds uitblijft, al treuriger voor de 'Langendijker bouwers. De ver schillende producten groeien niet op, zooals men bij gunstig weer zou mogen verwachten. De akkers wor den droog en bij het koolplanten voelt men geducht het gemis aan een flihke regenbui! Hebben de aard appelen, uien en wortelen het nadeel der droogte on dervonden, in nog ergere mate zal dit helaas het ge val worden, als niet spoedig een vochtigheidsperiode aanvangt. En daar de koolteelt voor de meeste Lan gendijker bouwers de hoofdteelt is, ziet het er ook voor dit jaar niet rooskleurig uit. De prijzen der aardappelen zijn ook niet, wat men zou kunnen noe men bevredigend., in aanmerking genomen de aan zienlijke exploitatiekosten voor den verbouw noodig. Doordien het buitenland zoo goed als niet afneemt, zal er spöedig te veel aanvoer zijn, wat de prijzen als vanzelf sprekend ten zeerste drukt. Hopen we slechts dat alles nog ten beste keert! ZUID-AFRIK AANSCHE VEEFOKKERS IN NE DERLAND. In Den Haag zijn aangekomen een tiental heeren uit Zuid-Afrika, bestuursleden en leden van het stamboek voor het Friesch-Hollandsche vee in Zuid- Afrika, onder leiding van den heer Abrahamson, voorzitter van het stamboek. Zij zijn tegenwoordig geweest bij den verkoop van Zuid-Afrikaansch fok- vee in Engeland en maken thans van die gelegen heid gebruik om den stand der veefokkerij in Ne derland te bostudeeren... Hedenochtend zijn zij door den Minister van. Landbouw, Nijverheid en Handel, in tegenwoordigheid van den directeur-generaal van den Landbouw en verschillende hoofd-ambtonaren van het departement, ontvangen. In don loop der volgende dagen zullen zij een aantal fokkers bezoeken, onder geleide van de be sturen van het Nederlandsche en he Friesch Rund veestamboek. WINKEL. Zondagavond gaf Winkel's Harmonie een goed geslaagd concert in den tuin van den heer P. Bak ker, onder leiding van haar directeur, den heer Pranger van Noordscharwoude. Hoewel het weer zich niet erg leende voor een buitenzitje, was er toch aardig wat 'belangstelling. BREEZAND. Zaterdaga vond 17 Juni galrde mtiziekverecnigmg b,Cotn- cordia" haar jaarfeest aan donateurs, kunstlievende ledefcü en begunstigers. Door allerlei omstan)digheden was het later tkm andere jaren. Wellicht was daardoor het bezoek niet zoo groot als anders. Dat wns wel jammer. Een goede opkomst ?een zaal vol volwassenen, zou een flinke aansporing 'zijn voor de werkende tledcn en' tevens voldoening geven voor de ipspannihg, welke men zich getroost om wat goeds te geven. Dus, donateurs, enz.,, laat uw kinderen beneden 16 jaar een volgenden keer eens thuis en komt 'zelf getuigen van uw belangstelling^ van uw medeleven met deze vereeniging. „Concordia" verdient inderdaad deze belangstelling} niet alleen omdat ze de kunst tracht te dienen, maar ook, omdat zo bij tal van gelegenheden onmisbaar is geworden. '„Concordia'' heeft %veel goeds Men hqpren. Of er niets aan te merken valt op de uitvoering der verschijn lende nummers? Zeer zeker waren er tekortkomingen', weifelingen; niet alles tyerd even zuiver gespééld. Maar waar ons dit jaartecst werd aang[ebroden!, en wij ons dus gasten voelden, mogen we hierop hiet het eerst en het meest wijzen. Eigenlik is 't ook overbodig, wa,nt do directeur, volkomen voofr rijn taak berekend, weet hot 'zeer zeker nog beter dan wij. „Concordia', ca ijverig onder do beproefde leiding van den heer Schenkels studeeren e£i we 'zullen op hét volgende jaarfeest mot 'genoegen conslateeren, dat dezé studie werkelijk in dienst .der kunst is geweest, BREEZAND. Zondagmiddag had, tegenover café „nt Centrum'' van den heer D, Zon een wodstrjjd in 'net ringsteken op fietsen plaats, waarvan de uitslag was: le pr. K. Jongejan, 2e pr. G. Looijcnstcin, 3e pi-. R. Schiliderman. De wed strijd werd opgeluisterd door muziek van „Concordia'-: DE HAAGSCHE COOP. VOORSCHOTVEREENI- GING EN SPAARBANK. Het boekonderzoek in verband met 'de malversaties van den penningmeester Z. van de Haagsche Coöpe ratieve Voorschotvereeniging en Spaarbank, is nog steeds gaande en het juiste totaal bedrag van de verduisteringen is dus nog niet kunnen worden vastgesteld. Tot dusver hebben er nog geen betalingen plaats gehad nan hen die hun spaargeld komen opvorderen. Tiet bericht dat zulks Vrijdag ,j.L wel zou 'rijn geschied, was dan ook onjuist. Een groep' houden* van spaarbankboekjes zal binnen kort ©cn vergadering beleggen, om dc houding .van do houders vast te stellen.

Schager Courant | 1922 | | pagina 2