FOTOGRAFIE. Atelier NiesiadtSchagen. Zondags geopend. VOETBAL Marktberichten. Onze veeljarige ervaring, waarborgt U een juiste Uitvoering. Daglicht en Electrisch Kunstlicht Atelier. Gedurende de Kermis iederen avond tot 11 uur geopend. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Büraenlandsch Nieuws, menschheid Het is het zelfbestemmingsrecht van de mensch, het bete*kënt, dat ieder, die belang beeft bij de wetgeving (en dat heeft ieder), zijn invloed, kan uit oefenen op die wetgeving. Het woord democratie zegt het zélf. Demos is volks geheel. »Craty is meezeggen. Dusmcdezeggingscliap van Het volk. De eerste eisch van democratie is dus algemeen kiesrechte Waar de rechtsche partijen zuiver behoudend zijn, gevoelen wij ons daar ajis niet thuis. We bezien dus ae linsche "partijen en dan vinden we daar drie' beg inse l-partijen, n.1. de S.D.A.P., de V.D. cn de Vrijheidsbond. De laatste is behoudend en niet democratisch, al zegt men "dat zélf niet. Dc eenige democratische partijen zijn de S.D.A.P. en de Vrijz. Democraten. Deze verschillen in hoofdzaak 'in het eco nomische stelsel, dat zij "huldigen-. De S.D.A.P. wfl dus particulieren eigendom van den grond en. andere middelen van voortbrenging opheffen en alleen latoh voortbrengen naar behoefte, daarbij de concurrentie uitschakelen en dit alles onder staatstoezicht. Dot noemt men de socialisatie wat dan. hok no. 1 van hun ver- kiezingsprogam is. Dat zal geven een massa ambtenaren, onvrijheid en. verminderde welvaart. De Vriiz. Dem. daarentegen strijden om de v r ij e werkzaamheid in de voortbrenging en om het voortbrengend vermogen van het Volk ie bevorderen en ieder de vrucht van eigen arbeid te ver zekeren. Om dat zoo goed mogelijk te bevorderen wenschen zij 'de ontwikkelingsvoorwaarden voor leder gelijk te maken. Zij wenschen dus goed onderwijs naar ieders' aanleg. Dat wil nu niet zeggen, dat ieder naar-de Hoogeschool moet, maar dit, dat voor kinderen van rijk en arm dezelfde kans op dat onderwijs openstaat. We naar medezeggingschap van den arbeider in het'bedrijf, Dit niet zoodanig op te vatten, dat de werkgever nu eens zijn boeken openlegt voor den werknemer, maar zoo te beschouwen, dat er overleg komt iusschen beiden. We hebben thans telkens arbeidsconflicten, die zulke treurige gevolgen kunnen hebben. De klassenstrijd erkennende dat zij beslaat wenschen wij te temperen en veéL kan reeds bereikt worden als een yerslandigen arbéidför die om loonsverhooging vraagt, aangetoond .wordt, dat zijn eisch wel redelijk, maar met de uitkomsten van bet bedrijf in strijd, dit bedrijf ten gronde zal richlen. Wie verstandig is, zal dan zijn eisch matigen, om niet zichzelf en een ander broodeloos te maken. Maar waarom ging Marijtje dan niet in den Vrijheids bond? Omdat we daar niet hebben een democratische partij. De Vrijheidsbond is wel vrijzinnig, leder die vrijzinnig is, kan er in. Maar in dien bond zijn vooruit- etrevenden en conservatieven vereenigd en nu is het ongeluk <ku 'de conservatieven de overhand hebbén. Als men op hun lijsten stemt, hebben de anderen gèeö kans. Immers de eerste de beste nlaatsên zijn voor dé conservatieve elementen, behalvê dé sêcretaris van dién hond, die no. 2 op een der lijsten staat. Het "is met dien bond als met de bekende éénhèfds- worst uit den distributietijd. Er was niets van te braden of te bakken, want alles' wat er in zat, was- wel goed, maar het hoorde niet bij elkaar. Eerst na jaren de democratische gedachte daar gewekt zal zijn, kan er iets goeds van dien Bond komen. Thans, tQM die gedachte slaapt en conservatisme de overhand heeft en terug wil nemen datgene wat reeds tot stand is gebracht, blijft geen andere keuze dan bij de Vrijz. Dem. partij. 'Wil men dus verzekerd zijn van democratische wetgeving en uitvoering daarvan, dan stemme men op de Vrijz. Dem. lijst, waarop Mr. Marchant als nó. 1 voorkomt, de stoere onvermoeide werker. En willejn de vrouwen speciaal op een vrouw stemmen, dan doen zij een goede keuze door Mevr. Mr. B. Bakker—Nort te kiezen, 11e bekende Groningsche advocnte; die reeds haar proefschrift waatrop zij promoveerde, \vijdde aan de achterlijke huwelijks wetgeving.' Een daverend applaus beloonde spreekster voor hare zeldzaam interessante voordracht. De Voorzitter, de heer P. Fluister, bracht méj. Groot zijn hartehjken dank en gaf gelegenheid tot debat. Hiervan wordt geen gebruik gemaakt In de zaal is opgehangen de mooie verkiezingspjaat der Vrijz. Dem. partij en met verwijzing daarnpar spreekt Voorz. een kort 'en krachtig woord tot de ver gadering. Daar de vergadering meer het karakter heeft van; een gezellige bijeenkomst, volgen een 10-tal mooie voor drachten en levensliedjes, op zeer verdienstelijke wijze door den heer H. Slikker van Warmenihuizen voor gedragen, Met zijn liedjes wist Slikker zoowel 'te ont roeren als te doen lachen. Hét was een goedgeslaagde, prettige bijeenkomst. De zaal was vrij goed bezet on veie dames waren aanwezig. ZUIDS CHAAWOUDE. Ons R.-K. fanfarecorps „Kunstgenot" zal deelne men aan het Nationaal Concours te Oostwoud. GEDENKTEEKEN TE EGMOND AAN ZEEL Men schrijft uit Alkmaar aan het Hdbi.: Als men van Egmond a. d. Hoef komende Ia*icp den straatweg Egmond aan Zee nadert, ziet men vlak vóór de tol op een hoog duin naast 'de begraafplaats een gedenkteeken staan, dat zoowel door zjjn eigenaardigen vorm van gemetselde steen als door rijn hoogte ep breedte de aandacht trekt. Door een bouten hek in welks midden eesa wit kruis is aangebracht, bekksmmea wij langs een steenen trap het hooge duin en troffen daar toevallig Egmonds burgemeester, den beer G. J. Eyma aan. Deze deelde ions mede, dat dit gedenkteéken a.s. Donderdagmorgen plechtig zal worden ingewijd e®. aan het gemeentebestuur overgedragen. Het is door dé goedé zorgen der Egmond san Zeesche monument-commissie aan liefdegaven uit het géheele land tot stand gekomen ter herinnering aan do tengevolge den oorlog op fïblevcn Egmonder visoehers en vervaardigd door dep oer L. Bolle, beeldhouwer te Rotterdam. Het gedenkteeken is bijkans 5 M. hoog en staat op een granietlaag waarop met 'een enkéfe lijn de golven rijn gesymboliseerd. Het 'beeft 'het aspect van een afgestompt kruisbeeld, dat is opgetrokken van ruwe bak steen; het staat er rustig en is wat vorm en kleur betreft in volkomen overeenstemming met doei ejo omgeving evenals het hek in stijl, dat door een ^enlneixboschje den toegang ontsluit Het gedenkteekdö spreekt van berusting en troost door de drie daarop aangehechte symbolische vrouwenfiguren in weenöude, berustende en biddende houding, uitgevoerd in'hardsteen, die met een verflaag is overstreken. Voorts in er nog op aan gebracht een logger en een trawler waaronder men léést: „Het zwaar geteisterde Egmond aan vrijn Zone» in vreedzainen arbeid ter zee gebleven téngévoigê van dén oorlog Yan 1914, terwijl er in graniet op gebijtetd staan de namen der 95 Egraondcrs die in dö oorlogsjaren vermist "zijn van wie 2 uit Egmond a. cL Hoef afkomstig. Naar de burgemeester ons mededeelde zullen vijt namen der bij de jongste Pollux-ramp omgekomen visschers binnenkort nog op het gedetokteeken worden aangebracht. Wel is ons land in de oorlogsjaren ontzettend door het verlies van zóóveel menschenlevens, die op zee bléven, getroffen hetgeen te meer treft, zeidé dé burgéméfistëri als men bedenkt, dat in verhouding tot het zielental Egmond even sterk getroffen is als Duitschland. SEANCES VAN HYPNOTISEURS. Een commissie uit den Gezondheidsraad heeft, naar wij in de Verslagen en Mededeelingen betreffende de Volksgezondheid lozen, do vraag in studie genomen of de vertooningen van hypnotiseurs, die in dezen tijd door het publiek met groote belangstelling wor den bezocht, ongestoord moeten worden toegelaten en of het uit een oogpunt van volksgezondheid niet gewenscht is maatregelen daartegen te nemen. De commissie bestond uit de heêren dr. D. Scher mers, dr. J. H. Schuurmans Stekhoven, dr. J. W. Jenny Weyermans, dr. C. H. A. T. Fehmers en jhr. mr. H. A. M. van Asch van Wijck. De besprekingen werden bijgewoond door de hoofdinspecteurs G. Oosterbaan en dr. J. Th. Terburgh, terwijl de zenuw artsen de heeren J. F. Plet uit Den Haag en dr. Is. Zeehandelaar Jbzn. uit Amsterdam van voorlichting dienden. In haar rapport schrijft de commissie, dat het waar moge zijn, dat van bepaald ernstige feiten tijdens openbare voorstellingen hier te lande althans, weinig is gebleken, toch werken deze, al is het dan meer indirect, onmiskenbaar schadelijk op de lichamelijke en geestelijke gezondheid van degenen, die er aan deelnemen. Reeds de kolossale belangstelling voor de séances is bedenkelijk van aard en kweekt 'n geheel verkeerden geest. Onmerkelijk is, dat sommigen, die de séances veelvuldig plegen te bezoeken, een zekere voorliefde aan den dag leggen om zich in hypnoti- schen slaap te doen brengen. Dit. werkt zooveel te ongunstiger, omdat dergelijke personen meestal reeds een labiel zenuwgestel hebben, waardoor zij gemak kelijk in hypnose zijn te brengen. De hypnotische influencecring gaat wijders in zeer vele gevallen geenszins onopgemerkt voorbij bij de genen, die zich daaraan onderwerpen. Het niet goéd wekken heeft moeheid, hoofdpijn, congesties, misse lijkheid e. d. ten gevolge. Droomtoestanden, spraak- verlies, blijvende katalapsie, toevallen, slapeloosheid, stoornissen in het evenwicht, verlammingen, halluci natie enz. zijn waargenomen. Volkomen normale per sonen zullen in den regel deze gevolgen niet onder vinden, maar het zijn juist de t.alloose debielen, im- becillen, hystericae, psychopathen en zulke minder- goeden, van wie misbuik wordt gemaakt en on der welke de slachtoffers worden gemaar&t. De commissie beveelt aan, dat aan de burgemees ters langs officieelen weg wordt medegedeeld, dat, naar het gevoelen van den Gezondheidsraad, hyp notische séances en dergelijke vertooningen oen na- deeligen invloed kunnen hebben op de gezondheid, physiek, zoowel als moreel, van degenen die daaraan deelnemen en zich aan hypnotische proeven onder werpen, en dat de £aad het mitsdien in hooge mate gewenscht oordeelt, dat zulke vertooningen van over hcidswege zooveel mogelijk worden belet, Sparta I—W.F.V.B, Voor den op Zondag 25Jiim alhier te spelen voetbalwedstrijd tusschen Sparta I en een elftal van den West-Frieschen Voetbalbond, is het bondseJftal' als volgt samengesteld: Doel M. J. Porie (L.W.V.C.); links back H. Kappere (N.V.V.).; rechts back G. Smits (L.W.W.C.); links half J. W. Koning (N.V.V.)spü G. Kat (L.W.V.C,): rechts half Joh. Gouwenberg (Quosego); links buiten Jl>. Gou- wenberg (Quosego); links binnen H. de Beer (fi.b.Oj midden voor H. Wilbrink (N.V.V.); recht» binnen H. Peereboom (N.V.V.) rechts buiten P. de Boer (H:F.G.); Reserves: doel D. Waal '(S.O.V.V.); back C. P. Kroon (H.F.C.); half A. Mol (S.O.V.V.); links voor W. van Stralen (S.O.V.V.); rechts voor C. Goet (N.V.V.); Grensrechter S. Brcebaart, Kolhorn; Scheidsrechter A .Smorenberg, Alkmaar. Voor dezen Wedstrijd rijn door den W.F.V.B. 11 bronzen draagmedailles voor de spelers van het win nende elftal uitgeloofd, welke direct na afloop en tegé- lijkertijd met de medailles, uitgeloofd voor po. 2- aer eerste klasse W.F.V.B., gewonnen door Quosego 1 en voor de kampioen van de tweede klasse, gewonnen door Sparta III, ra het Noordhollandsch 'Koffiehuis van den heer L. Zwaag worden uitgereikt MEDEMBLIK, 20 Juni 1922. Aardappelen: Groote muizen f 3 al 3.30. Kleine mui zen f 1.15 a t 1-25. Aanvoer: 700 manden of zakken. NOORDERMARKTBOND, Noorrischarwondo. 20 Juni 1922. Schotscne muizen f 7.30 a f 12.80. Drielingen 2.80 a f 5.50. Kleine 1.30 a l 1.50. Aanvoer: 10688 Kg. aardappelen 28 st. bloemkool1. LAN GENDÏ JKER GROENTEN VEILING, Br. op L. 20 Juni 1922. Wortelen 1*4.60 a I 7.10. Schotsche muizen f 9.60 a I 16. Drielingen f 5.20 a I 7.10. Klein© f 1.40 a f 1.80. PURMEREND, 20 Juni,. Op de heden gehouden markt waren .aanvoer en prijzen als volgt: 16 stapels fobrickskaas f 42 per 50 Kg., njksmerk f 44; 51 st .boerenkaas f 39 per 50 Kg., met rijksmerk £44; 1 st oommissiekaas per 50 Kg., met rijksmerk £40; 6 st Goudscho kaas per 50 Kg. met rijksmerk 1 43; 1661 Kg. boter f 2.20—t 2.30 per Ka.- 721 runderen iv.o. 320 vette f 0.85—f 1.30 per Kg., 3/7 melk- en geldekoeien f 150—f 400, handel stug: 24 stieren, 54 paarden f 200—f 300, handel stug; 187 vette kalveren f £50f 1.65 per Kg. handel stug; 363 nuchtere kalveren waarvan slachtkalVeren f 10—f42 en tokkal- veren f 14—f 34, handel stug428 vette varkens voor de zouterij f 0.88—f 0.92 per K.g., slachtvarkens f 0.88 tot f 0.94$ handel stug; 65 magere varkens f 26—f ?48, handel stug, 207 biggen f 12—f 26, handel iftatig; 1252 schapen f 27--f 55, 705 lammeren f 9 tot f 22, handel stug; 45 bokken; kipeieren f 7—8 peer 100, eenjd- eieren f 6.50 p. 100. Wenschl U prima werk wendt U lol LENIN NAAR HET BUITENLAND? Uit Berlijn, 20 Juni. In Sovjetkringen te Reval wordt beweerd, dat Lenin, op wensch van zijn dok toren, in het buitenland waar is niet bekend een kuur zal doen. De ziekte van Lenin geeft aanleiding tot allerlei geruchten over aanstaande veranderingen in Rus land. Dan heet het dat Tsjitsjerin zijn opvolger zal worden, dan dat er een driemanschap zal optreden, waarin o.a. Kamenef zou zetelen, dan weer worden andere mogelijke „opvolgers" van Leningenoemd. Veel waarde zal men vooralsnog aan al die berich ten niet moeten hechten, omdat nog geenszins vast staat hoe het eigenlijk met Lenin is gesteld. Volgens de officieele Russische berichten is hij wel ziek, maar toch zoo goed als weer beter. Volgens andere berich ten echter die onderling volkomen tegenstrijdig zijn zou hij ten doode zijn opgeschreven. En het eenige wat vaststaat is, dat hij ziek is en dat eenige Duitsche specialisten den ongekroonden tsaar be handelen. Waaruit kan worden geconcludeerd, dat de ziekte niet zoo onschuldig is, als de officieele be richten uit Rusland het willen doen voorkomen. Maar met de speculatieve beschouwingen die nu aan deze ziekte worden vastgeknoopt, is het toph wel geraden voorzichtig te zijn. Ook al zal men er kennen, dat het verlies van Lenin de krachtige wil onder de bolsjewistische leiders ongetwij feld voor zijn partij ernstige gevolgen zal hebben, omdat hij althans nog de verschillende stroomin gen in een bedding kan leiden. Wat lieden van klei ner statuur wellicht niet zal gelukken. Hbld. BESTRIJDING VAN EEN RÜPSENPLAAG. Uit Londen. In Kent heeft men voor het eerst een vliegtuig gebruikt om vruchtboomen, die door rupsen verwoest werden, uit de hoogte te bespuiten met een insectenmiddel. De proef slaagde volkomen. Nauwelijks een rups bleef er in leven. Men acht het een goedkoope en afdoende methode. VOLKSREFERENDUM. De burgerlijke partijen in Saksen hebben met hun beweging ten gunste van bet volksrefondum een mooi succes behaald. Terwijl 287,000 onderteekenra gen noodig*waren om dit referendum mogelijk te maken, waren de lijsten gisteren reeds bijna met een half millioen onderteek^ningen voorzien. Te Dres- den en te Leipzig. toekenden 100.000 kiezers, te Chemnitz 50.000 en to Plauen ongeveer 20.000. In sommige gemeenten teekende tot 50 pet. kiezers. De Landdag zal nu zelf tot zijn ontbinding kunnen overgaan. Anders zal vermoedelijk in Augustus of uiterlijk begin Septembor het referendum over het lot van den Landdag, moeten beslissen. DOOR EEN BIJENZWERM GEDOOD. Te Troussey in het departement van de Maaa heeft zich een zeer zeldzaam feit voorgedaan. Een bijen zwerm streek er namelijk neer op 't paard van een hooiwagen en na enkele oogenblikken bezweek het dier onder do steken. De voerman, die het paard had willen verdedigen, werd zoodanig gestoken, dat hij in levensgevaar verkeert. DE RAMP IN DE HAMBURGSCHE HAVEN. Draadloos wordt gemeld dat bij het scheepsonge- luk in de Hamburgsche haven van de Braziliaan- sche bemanning van het s.s. „Avere" 27 personen worden vermist. Veertien Duitsche arbeiders wor den nog vermist. EEN HONGERSTAKER. Uit Berlijn, 20 Juni. In de vesting Niederschörie- felde is de communistische afgevaardigde Sauer, die daar gevangen zit, als protest tegen zijn veroordeo- ling tot celstraf de hongerstaking begonnen. EEN BUITENKANSJE VOOR MAARSCHALK PIL» SOEDSKI. Maarschalk Pilsoedski. het staatshoofd va» Po len, heeft een enorm fortuin geërfd. Naar de te Warschau verschijnende „Gazeta Po- ranna" meldt, is een familielid van den maarschalk, Ernst Pilsoedski, naar de Ver. Staten geëmigreerd. Na verloop van tijd kwam hij aan het' hoofd van een bouwonderneming, die zeer goede zaken maakte. Eenige weken geleden stierf hij to Boston. Hij liet 'n testament achter, waarbij hij zijn fortuin aan den maarschalk vermaakte. De nalatenschap beloopt, naar de Daily Chro- nicle" verneemt, ongeveer 50 millioen dollar, of wel zestigduizend millioen Poolsche marken. DE SOVJETREGEERING EN DE KERK IN RUS LAND. De sovjetregeering volgt op het oogenblik ten opzichte van de kerk een dubbele taktiek. Eensdeels is ze op verscheidene punten in regelrechten strijd met de kerkelijke autoriteiten in zake de opvordering der kerkschatten en in zake aan de geestelijkheid toegeschreven tegen-revolutionnaire drijverij. Ander deels tracht zo binnen de muren van de kerkelijke veste invloed te verkrijgen door het verheffen tot 'de hooge kerkelijke ambtén van geestelijken, die zich tot partijgangers van het bolsjewisme verklaren en waar de sowjet-regeering creaturen en instru menten ten hare nutte in hoopt te vinden. Zoo zijn op 11 Juni in de groote kathedraal van Moskou twee aanhangers van de bolsjewiQkschgezinde richting in de Russische kerk, Albinski en Tsjensof, die beide deel uitmaakten van de delegatie, die de afzetting van patriarch Tichon bewerkte, op plechtige wijze tot bisschop verheven. ERNSTIG ONGELUK OP DE TAAG. Uit Lissabon, 20 Juni. Tijdens de viering van het welslagen van den tocht der Portugeesche avi- ateurs over den Atlantischen Oceaan, had op do Taag een ontploffing plaats op een lichter met vuur werk; de boot zonk. Twintig personen verdronken, terwijl veertig gewond werden. VERKIEZINGEN IN IERLAND. De volledige i^itslag van de verkiezingen in Zuld- Ierland is thans nagenoeg bekend. De tegenstanders van het Engelsch-Iersche verdrag hebben een ern stige nederlaag geleden. Tot dusvor zijn in Ierland 73 voorstanders van het Verdrag gekozen en 26 tegenstanders. ONDERHANDELINGEN OMTRENT LOONSVERLA GING IN HET HAVENBEDRIJF. Uit Londen, 20 Juni. De vertegenwoordigers der arbeiders en werkgevers in het havenbedrijf kwamen bijeen ter bespreking van het voorstel van laatst genoemden om de loonen der havenarbeiders over geheel Engeland opnieuw met twee shilling per dag to verlagen en de betaling van stukwerk naar even redigheid te verminderen. Beide partijen besloten haar lastgevers te raadplegen. Intusschen worden de onderhandelingen voortgezet. De toestand wordt eéh- ter als zeer mooilljk beschouwd. HANENGEVECHT. Het was met groote belangstelling dat Dinsdag avond in Cérèó een goed bezette zaal dit blijspel van D. II. Scheffer volgde, dat door de Wilsons van Hoorn werd opgevoerd. Ja, met groote belangstelling, want dit blijspel is vlot geschreven en de personen daarin uitgebeeld, zijn van Öien aard, dat zij ons vasthouden en dwin gen als 't ware om hen te volgen in de verwikke lingen van dat deel van hun familieleventje, dat aan ons te zien wordt gegeven. Het is al een bij zonder eenvoudige intrigue en ook geen nieuwe. Een bijzonder lief meisje komt te logeeren om den zoon .iies huizes, een eenigszins droge, aan een vrouw te helpen. Twee heeren van 45 jaar worden smoorlijk op hét lieve kind, maar het slot is dat toch do zoon Christiaan het jonge ding tot zijn vrouw neemt. Zooals gezegd, zeer eenvoudig en niet nieuw, maar ln elkaar gezet met groote aantrekkelijkheid. Schef fer heeft hier iets gemaakt, dat-amuseert, bezig houdt, kostelijk doet lachen. Vooral als het gespeeld wordt zooals de Wilsons dat deden. Alle rollen, het geheel tot in de puntjes verzorgd. Fijn spel, alles als op wieletjes loopend. Trouwens, al wat de Wilsons bieden, is steeds zoo uitnemend verzorgd. Zeven personen treden er in dit blijspel op, maar alle zeven verdienen alle hulde voor hun spel en karakteruitbeelding, het was werkelijk subliem. De heeren Jac. on Joh. Wilson waren de beide heeren van 45, sterk van elkaar verschillend in le vensopvatting, maar tenslotte beiden tot over de ooren verliefd. En het Was pittig, leuk, bijzonder knap, hun werk. Ook mej. Ma Bierman, als Gonne, de schoonzuster, was bijzonder goed; hetzelfde mag gezegd worden van den heer Joh. Wilson Jnr., die als de zoon Christiaan het geheel opvoerde. Emmy Viban was een pittige, knappe bakvisch, terwijl mej. Sunder- mann als de op Dr. Peter verliefde Engelsche, niet weinig heeft doen lachen. Mej. Bets Rijmsent was een knappe Zeeuwsche. Wij herhalen nog eens gaarne, het was een mooie, buitengewoon geslaagde uitvoering. De aanwezigen gaven ruimschoots van hun instemming te kennen. TROPENADEL. De Tooneelveroeniging va» Hoijermans gaf voor een volle zaal bij den heer L. Zwaag het bekende Indische spel van Wcrmeskerken: Tropenadel. Het is al sinds enkele jaren dat Tropenadel zijn triom fen viert cn de menschen vermaakt. Het is vooral een successtuk voor mevrouw De Boer—-v. Rijk, die als mejuffrouw Van der Kooij als plat Amsterdam- sche, de menschen doet schateren van het lachen. En artiste met groote gaven als mevr. De BoerVan Rijk is. heeft zij ook hier alle harten ingepakt Ook de verdere uitbeelding van het aantrekkelijke stuk is ditmaal heel goed geweest, terwijl de aan kleeding enz., ook goed verzorgd was. Het is een goed geslaagde uitvoering te noemen en belooft, wat spel on vertolking betreft, alles goeds voor de verdere voorstellingen, die geannon ceerd zijn van dit gezelschap. Er is. hartelijk geapplaudiseerd en uit alles bleek dat de vele aanwezigen zich uitstekend vermaakten. Vanavond: Op Hoop van Zegen, een der mooiste spelen van Heijerman». DROOGMAKING DER ZUIDERZEE. In Stbl. 341 is opgenomen de Wet van 19 Mei 1922, tot vaststelling van dé begrooting van Inkom sten en uitgaven van het Zuiderzee-fonds voor het dienstjaar 1922. Wij stippen hieruit het volgende aan: Voor jaarwedden en toelagen van den directeur-ge neraal cn het verdere vaste personeel bij de Zui derzeewerken is uitgetrokken f129.500. Voor beloo ningen van tijdelijk personeel f36.600. Reis- on ver plaatsingskosten f30.000. Bureel- en lokaalbohoeftcn, instrumenten, kaarten on verdere benoodigdheden t' 27000. Voor druk- en bindwerk, aanbestedingskosten alsmede advertentiën „en daarmede ln verband staande uitgaven" f7000. De eigenlijke werkzaomhedon, welke ln moor direct verband met de droogmaking staan ,on welke op de begrooting zijn ondergebracht onder den post: „Uit voering van werken, met betrekking tot de afslui ting en in verband daarmede", zijn begroot op f 3.050.000. Aan „Kosten van den Zuiderzeeraad" vinden wij uitgetrokken een bedrag van rond vier millioen gul den. Tel. EERSTE-KAMERVERKIEZINGEN. De Provinciale Staten van Noord-Holland tellen 44 linksche en 33 rechtsche leden en de provincie is in dé Eerste Kamer vertegenwoordigd door 5 leden van den Vrijheidsbond, 2 soc. democraten en 2 vrijz. democraten, In een dezer dagen gehouden conferentie hébben ^dezo drié partijen besloten tot samenwerking bij de Don derdag a.s; to houdön verkiezing van Eerste Kamerledén;. Het resultaat hiervan was, volgens de,;0. H. Cl.", nat co S.D.A.P. 4 vertegenwoordigers zal krijgen, de Vrijheids bond 3 en de vrijz. democraten 2. Bij deze s'tcmbus hebben Rood en Blauw dkaar dus, na eenige jaren scheiding, weer gevonden en d'e be groeting wa$ blijkbaar zoo hartelijk dat de laatste aan dea boezem van de eerste half dood werd aedrukt. De Vrijheidsbond zal dus twee zetels aan de S.D.A.P. moeten opolleien. Wij kunnen ,akhis het Hdbi., bovenstaand bericht bevestigen, De besturen 'der Statenclub van de S.D.A.P., van den Vrijheidsbond en van de Vrijzinnig Oemocra- tischen Bonu hebben geconfereerd en besloten, aan db Woensdagavond te houden clubverga (leringen voor te stellen, de vertegenwoordiging van Noord-Holland in de Eerste Kamer aldus te verdeden: viër soc. dem., drie Vrijheidsbonders en twee 'Vrijzinnig-democraten.. Er zijn drie vacatures van'den Vrijheidsbond, de zetels der heeren mr. F. S. van Nicrop, J. T. Cremer en dr. J. Kraus. Twee daarvan zullen 'door de soc.-democrn- ten worden bezet, de twee aftredende soc. dém. Eerste Kamerleden: mevrouw W. G. B. Pothuis—Smit en do heer W.H. Vliegen, zullen wederom een candidatuur aanvaarden, voor wie de beide andere plaatsen bestemd zullen rijn, moet in de algemeene Qubvergadering wor den uitgemaakt. De Vrijzinnig Democraten zujlen weder huïme al tredende Eerste Kamerleden stellen, dé lieerén pro fessor dr. D. van Embden en mr. M. Slingtóhberg. De Vrijheidsbond moet nog uitmaken, wie. zijn derdo Eerste Kamerlid zaf "rijn. De aftredende Vrijheidsbonders, de heeren K. Cz. de Boer en D. J. van Houten, 'laten zich weer candideeren. HEERHUGOWAARD. Op Woensdag 21 Juni hoopt de heer' Jacob van dor Ham, ploegbaas bij de II.IJ.S.M., op de lijn Alkmaar—Hoorn voor hot baanvak Hecrhugowaard Obdam, den dag te herdenken dat hij voor 25 jaar geleden bij de IT.IJ.S.M. in dienst kwam als wegwer ker. Den jubilaris, die sinds ongeveer 21 jaren aan de halte Middenweg alhier woont, waar zijne echtr gonoote gedurende dien tijd wachteres is, zal het op dezen dag wel niet aan belangstelling ontbreken. WIERINGERWAARD. De arbeider-telegrafist C. Mook, is met ingang van heden als zoodanig overgelaatst naar station Scha- gen. In zijne plaats is hier aangesteld T. Oomee uit- Utrocht. BREEZAND, Dinsdagavond 20 Juni hield de Ilarddraverijver- een iging een vergadering in het lokaal van den heer Jb. Borst. Bij afwezigheid van den voorzitter, den heer S. Spigt, opent .de heer C. van der Linden de vergadering en heet de aanwezigen welkom. Wegens bedanken van den penningmeester, den heer F. Blaauboer, wordt de heer Blom als zoodanig gekozen, die zijn benoeming aanneemt. Het blijkt, dat de rekening in ontvangston cn uit gaven sluit met f 196.09. Er is een saldo van f9.G4. Na bespreking zal geppogd worden, om een dra verij te houden met paarden, uitsluitend uit de eigen gemeente, waarvoor men zich reeds dadelijk zal kun nen opgeven. Do muziekvereeniging Concordia zal worden uit- genoodigd om de draverij met muziek op to luiste ren. ARRONDISS. RECHTBANK TE ALKMAAR. Uitspraken van Dinsdag 20 Juni 1922. B. L. Peuschens. Amsterdam, appèl vonnis kan tongerecht, 3 m. f 30 boete of 3 m.. 30 d. h. C. Brouwer, Texel, diefstal, vrijgesproken. B. J. Goos, Enkhuizen, verduistering, 4 mnd. gev. voorw. met 3 proefjaren. M. C. Pladdet, Gorssel, verduist., £25 of 25 d. h. G. Zwart, Medemhlik, eenv. beleed, d. d. ambt., £20 of 20 d. b. P. de Waard, Egmond Binnen., appèl vonnis kan tongerecht f 4 of 2 d. h. P. J. Kimpel, huisvr. A. D. Haak te Helder, eenv. beleed, f 25 of 25 d. h. N. Jonker, A. Paulowna.eenv. beleed, f 15 of 15 d.h. P. Donker, Schellinkhout, mish., f 10 of 10 d. h. N. Florig, minderjarig, Spanbroek, Th. Rood, Hoog woud, huisvredebreuk, le 6 mnd. tuchtsch. 2o 3 mnd. gev. voorwaardelijk. N. Floris, Spanbroek, kinderw. zaak, gesloten deu ren, f20 of 20 d. h. Stendert Johannes Kroon, Den Helder, verduiste ring, 4 mnd. gev. voorwaardelijk. DE PENSIOENWETTEN. De nieuwe Pensioenwetten, zoowol voor de bur gerlijke rijksambtenaren als voor do militairen van land- en zeemacht, zullen\)p 1 Juli a.s. in werking troden. TWEE JONGEMANNEN VERDRONKEN. Dinsdagavond waren een drietal jonge mannen in het Rijn-Scliiekanaal onder de gemeente Leiden in een roeibootje aan het varen, toen zij werden aan gevaren door een met groenten geladen groenten- schui,t waardoor het bootje omsloeg. Eén dor jonge mannen, die kon zwemmon wist den wal to borei- .ken. De twee andoren, gebroeders Do Graaf, bleken, nadat zij op het. droge waren gehaald, verdronken. OOK DAAR VERLIES! De Staatsmijnen in Limburg leverden in 1921 een verlies van f 1.712.686, tegen een winst van f 3.900.000 in 1920. DE NIEUWE ZILERBONS 's-Gravenhage, 20 Juni. De minister van finan ciën brengt ter algemeene kennis, dat, vermoedelijk reeds in den loop dezer maand, zilvorbons van f 250 in omloop zullen worden gebracht, welko eenige af wijkingen vertoonen van de thans in omloop zijnde bons. Do voorzijde van het nieuwe model is 'onveranderd gebleven, doch aan de achterzijde zijn do in het middenvak, aan beide zijden van het medaillon aan gebrachte versieringen achterwege gebleven, waar door de in verticale richting staande «jfers „2.50" voorkomen op het blanco papier. Hierdoor wordt de roodo en blauwe vezel, welke in hot papier is ver werkt, goed zichtbaar. St. Crt. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 17 tot 20 Juni 1922. Geboren: Aaltje Aafje, dochter van Gerrit Baken en van. Cornelia Spaans. Getrouwd: Lourentius Roozondaal, 23 Jaar, land bouwer te Sint Maarten en Anna Cornelia Praat, 22 jaar, zonder beroep te Zij po.

Schager Courant | 1922 | | pagina 2