Uit en Voor de Pers. Binnenlandsch Nieuws. Voorzitter hoort niet veel mopperen. Er uitgaan evenwel is niet gemakkelijk, want «men k&eft niet direct een woning. Mutaties maken ze niet- en on langs heeft spr. er één moeten zeggen, dat hij rijn zaken beter moest behartigen. Hij was wel uit zijn humeur, maar hij had het verdiend. Het voorstel-Poland, f100 verhooging, wordt hi"*" na verworpen, vóór alleen de heeren Poland en Groen. Een voorstel-Groen, f50 verhooging, onder gaat hetzelfde lot, voor de heeren Pol and en Groen. Thans moet. overgegaan worden tót de benoeming van een heemraad, wegens overlijden, van den heer J. Schilder. Van den hoofdingeland, den heer P. Kieft, is inge komen een schrijven, waarin hij mededeelt, dat hij zich voor die functie beschikbaar stelt. Voorzitter vraagt, of nog meerderen zich aanbe velen. De beer Oudeman heeft niets tegen den heer Kieft, maar acht het gewenscht dat er iemand uit' het Noordeind wordt benoemd. Het Dag. Bestuur komt heelema&l al uit het Zuideinde. t Voorzitter meent, dat wanneer de hoofdingelanden dit oordeel onderschrijven, zij er hun stem naar kun nen uitbrengen. De bestuursleden van den polder zitten voor de 'belangen van den geheelen polder. De stemming heeft tot uitslag, dat de hoer Kieft wordt gekozen met 12 stemmen, 3 op P. Groen, 1 op J. v. d. Oord, 1 op J. Oudeman en 1 stem blanco. De heer Kieft accepteert en dankt voor het ver trouwen in hem gesteld. Hij hoopt zooveel mogelijk in het belang van den polder werkzaam te mogen zijn. Voorzitter feliciteert den heer Kieft sa b.wyk, dat deze het goede voorbeeld van zijn voorganger moge volgen en vertrouwt op een aangename samenwer king, evenals met den heer Schilder heeft plaats ge had. Bij de rondvraag wijst de heer Pol and op een on diepe plaats in doRingsloot, zoo dat een schipper niet tot den steiger kon komen, maar midden in de Ringsloot moest blijven liggen. Spr. noemt dat een wantoestond en stelt voor, daarin verbetering te brengen. Na uiteenzetting van den toestand belooft voor zitter, dat verbetering zal worden aangebracht. Ook andere leden wijzen op onvoldoende diepten in de Ringsloot op de noodige herstelling van straat werk, enz. enz. Voorzitter belooft onderzoek. Straatwerk wordt zooveel mogelijk uitgevoerd, maar er zijn veel plaat sen, die verbetering behoeven. Er zijn 150.000 steenen aangekocht, maar misschien moet er nog wel bij. Spr. wijst op het zwaardere verkeer en op de moge lijke verordening die hierop is te verwachter». De secretaris dankt mede namens zijn familie, den voorzitter voor de belangstelling1 tijdens de ziekte en na het overlijden aan zijn vader bewezen en voor de hartelijke woorden na het overlijden gesproken. Ook dankt spr: heemraden, penningmeester en den baas voor de belangstelling. Hierna sluiting. Eerste Kamerverkiezingen Noord-Holland. De „Nieuwe Rotterdamsche Courant" is zeer ont* slemd over het bericht, dat de samenwerking in Noord-Holland twee Eerste Kamerzetels van den Vrijheidsbond aan de S.D.A.P. zal doen overgaan. Wij behoeven, schrijft zij, na hetgeen wij nog kort gele den schreven over Kamerverkiezing bij partenovereen komst, niet te zeggen, hoezeer ons deze „samenwer king" grieft en hoezeer wij haar afkeuren, Liever hadden wij gezien, dat de bij den Vrijheidsbond aan gesloten Statenleden eindelijk zich den moed had den verworven van minderheid te zijn in de Staten, en dit te erkennen door bij de verkiezing huu candi- daten in eerlijken strijd te zien vallen, dan dat zij met de sociaal-democraten kongsi maken en sociaal democratische candidaten helpen verkiezen. Deze overeenkomst is te meer te bejammeren, om dat zij vlak voor de algëmeene verkiezing er niet weinig toe bijdragen zal, om de kiezers op een dwaal spoor te brengen. Wij weten wel, dat de Vrijheids bonden in de Noordhollandsche Staten een eigen zinnig troepje, is, dat zijn eigen weg gaat, zonder zich aan anderer inzicht veel te storen. Doch de mas sa weet dit niet, en het valt te voorzien, dat deze al lerongelukkigste „samenwerking" bij de verkiezing van Juli aan den Vrijheidsbond verre van goed za! doen. Is het hoofdbestuur van den bond niet gerechtigd tusschenbeide te reden? Kan het althans niet eene poging doen, om de „samenwerking", die voor zoo veel den Vrijheidsbond aangaat veel gelijkt op een zelfmoord, alsnog te voorkomen? En anders in ieder geval openlijk en beslist te desavoueeren7 DE TWEE TON VERGIFT. De correspondent van de N.R.Ct. schrijft: Twee groote Nederlandsche chocolade-fabrikanten, vechtend om de oppermacht, hebben elk een ton gouds aan premiën uitgeloofd, die ze in den vorm van bonnen van één tot vijfhonderd gulden toe, (naar het heet; het minimum is gemakkelijker te con- troleeren dan het maximum) in de door hen ver vaardigde chocoladereepen „verwerpen". Dies is er sinds eenige weken hier ter stede een war» nm van jong en oud op de winkels en winkeltjes waar de chocoladë-reepen-„met geld" verkocht werden. Ik weet niet of het hier erger is clan elders; men zou het haast afleiden f uit de omstandigheid, dat men er van andere plaatsen zoo weinig over boort; maar: in ieder geval: hier is het oen ware rage! Duizenden worden er, vooral in de volksbuurten, weggesmeten aan deze verkapte loterij, die een Broekhuis moet doen watertanden.. Vooral Zater dags, als het werkvolk pas geld „gevangen" heeft, gaat de vloer van de talrijke snoep-winkeltjes in die buurten, en niet zelden ook bet trottoir voor den winkel, schuil onder een dikke laag van bont gekleurde papiertjes; de omhulsels van de choeo- lade-reepen, die de koopers er zoo maar, voor de toonbank, vanaf gerist hebben, heet op het daarin verborgen geld. Ik behoef niet te zeggen, dat hun hoop meestal teleurgesteld wordt elke loterij heeft nu eenmaal moer nieten dan prijzen! maar dit belet niet dat de menschen steeds weer terug komen, en evenmin, dat er altijd meer nieuwe liefhebbers opdagen, aangelokt door de begeerte naar het ge makkelijk te verkrijgen geld, en verleid door de won derverhalen die daaromtrent in de stad de ronde doen. En de winkeliers, die er goede zaken mee ma ken, zorgen er wel voor, dat de lust er bij het pu bliek in blijft; dat de begeerigheid niet inslui mert. Van boven tot beneden hebben zij hunne ven sterglazen behangen met verklaringen van gelukkige winners en met geldbonnetjes die gevonden zijn of heeten te zijn in de reepen, die zij in hun „geluks- kantoori' verkochten. Als je zoo'n volksbuurt doorloopt, en je ziet de menschen met glinsterende oogen staren naar al die verklaringen en al die bonnen; of zich door de nauwe deur-openingen naar binnen dringen: opge schoten jongens zoowel als volwassen arbeiders en moeders met kinderen (die ook al om hun „puur- reep" schreeuwen); als je ziet hoeveel, bij welke on gemeten hoeveelheden, er verkocht wordt; bij tien en vijf-en-twintig stuks tegelijk (honderden doozen, van honderd stuks elk, op één avond, in één zaak); als je hoort hoe de waanzin allerlei gezinnen aantast, en doordringt op vele kantoren en werkplaatsen, waar van het personeel (en dan speciaal het jongere ge deelte), dag in dag uit, systematisch en regelmatig, een zelfde groot aantal chocolade-reepen koopt; niet uit snoepzucht, maar uit gelddorscht (hoewel het eerste ongetwijfeld het gevolg zal zijn van het-tweo- de), als je de waarschuwingen leest vaxt de choco lade-fabrikanten-?èlvfcu tegen oneerlijke verkoopers, die door middel van een speld of door eenvoudig doororeken van de reepen, degene die een s.g. cod- trole"- of „Btatistiek"-bon bevatten, weten te- onder kennen en die bonnen natuurlijk voor zichzelven houden (de gebroken reepen worden openlijk voor den halven prijs verkocht); als je leest van kinderen die geld van hunne ouders stalen om cbocolade-ree- pen te kunnen koopen en als je denkt aan het ge vaar van opeens veel geld in handen van eon kind; dan begrijp je eerst recht welk een bron van zedelijk verderf dit reclame-middel van de twee chocolade fabrikant™; is; welk ecu ontzaggelijk moreel kwaad hiermee gesticht wordt; welk een zie Is vergift door die twee ten gouds onder het volk verspreid wordt. En je vraagt te mèt het raadslid Boekman af of hiertegen, tegen den verkoop van dien „gokreep" gelijk de kenschetsende, populaire beraming is niet door de overheid moet worden opgetreden! DE OLIFANT OP DE KNJF.ëN. Op een terrein tegenover Huize Doorn werd door Hagenbeek een demonstratie gegeven met twee oli fanten en drie kameelen, ten bat» van het Russische kind. Door een groot aantal belangstellenden werd deze voorstelling bijgewoond. De dieren vonden des avonds in een schuur een onderdak, doch de oli fanten moesten op hun knieën naar binnen kruipen. MOTORONGELUK. Dinsdagavond had op den Hoofdweg te Nieuw- Vennep een ernstig motorongeluk plaats. Een motor rijwiel, waarop twee heeren gezeten waren, reed in woeste vaart over den weg, toen door het springen van oen band het, rijwiel over den kop sloeg. De bestuurder raakte ernstig gewond w werd voort oo- pig door een dokter verbonden. Daarna- werd hij per auto naar Amsterdam vervoerd. De andere be rijder liep eenige lichte kwetsuren op» Eet zStOtog- rijwiel is vernield. EEN UITBREKER INGEREKEND. Te Rotterdam is aangehouden Theodorus Schab- bing, die op 13 Februari 1.1. uit de strafgevangenis is ontvlucht. Naar men weet is over die ontvluchting te Scheveningen indertijd nog al wat te doen geweest en is zelfs naar aanleiding van de ontvluchting van Schabbing een vraag uit de Kamér aan, den mi nister vaii Justitie gesteld. De man die in Schevenin gen een straf van een jaar uitzat, hem opgelegd in verband met den diefstal van twee motorrijwielen, verklaarde voor de Rotterdamsche politie geen hel pers bij zijn ontvluchting te hebben gehad. Hij liep vrij in de gevangenis rond, werkte in de keuken, had op een goeden dag een slot opengepeuterd met een ijzerdraad. Men had hem al eens verteld, dat de sloten zoo eenvoudig waren en had zoo op de binnenplaats kunnen komen en was met behulp van een ijzeren haak, dien hij daar vond, gemakkelijk over den muur geklommen. Hij had dus in het ge heel geen hulp noodig gehad. Na zijn ontvluchting heeft hij aen tijd in Duitach- land gewerkt, was zei fa in Bremen al een» gear resteerd, omdat hij geen papieren bad, doch weer op vrije voeten gesteld. Omdat zijn vrouw en kin deren geen pas voor Duitschland konden bekomen, was hij naar Holland teruggekeerd. Vanmorgen kwam hi] met den trein uit Haarlem te Rotter dam. Nauwelijks in de stad zag hij bij de Boschjeskerk een damesrijwiel staan dat hij wegnam. De koster der kerk zag het feit, liep hem na, doch Schabbing fietste de linker Robbekade op en zette in de Goud- schestraat, toen hij geen vervolgers meer zag, de fiets in een portiek neer. Even later ontmoette hij tot zijn ongeluk echter den conciërge weer in de Jonker Fransstraat, die hem aan een paar agenten aanwees. Hij vluchtte weer de linker Robbekade op in het kantoortje van een pakhuisdienst, waar bij gegre pen werd. EEN ROEIBOOTJE OMGESLAGEN. Uit Leiden, 20 Juni. Hedenavond waren een drie tal jonge mannen in het Rijn-Schiekanaal onder de gemeente Leiden in een roeibootje aan het varen, toen zij werden aangevaren door een met groenten geladen groentenschuit, waardoor het bootje om sloeg, Eén der jonge mannen die kon zwemmen wist den wal te bereiken. De twee anderen, gebroeders De Graaf, bleken, nadat zij op het droge waren gehaald, verdronken. ST. PANCRAS. Voor de vacante betrekking als onderwijzeres aan de openbare school alhier hebben zich 12 sollicitan ten aangemeld. BROEK OP LANGENDIJK. De algqmeene bezuiniging is oorzaak, dat aan den beambte op bet Post- en Telegraafkantoor, den heer K. Po Ijs, mot ingang van 14 Juli a.s. eervol ontslag is verleend. WINKEL. Naar wij vornemen is door eenige dor huurders van land van de Ned. Herv. Kerk, die het vorige jaar Kerstmis bij de publieke verhuring daarvoor abnor male prijzen hebben geboden, een adres tót het Kerkbestuur gericht met verzoek om verlaging van huur. Nu het veehoudersbedrijf geen winstgevende zaak meer is, kunnen de hooge huren volgons hen niet worden, betaald. WINKEL. Ook de rapaillepartij zal, evenals de andere par tijen vóór de verkiezingen haar standpunt uiteen zetten. Zij zal dit doen in deze gemeente op Zaterdag a.s. bij den heer D. A. de Bruijn en wel door den heer Klaas Driehuisen, die zingende zal verkondigen wat zijn partij wil. Debat is gewenscht, doch alleen zingend debat. Waar andere partijen weinig belang stelling hebben kunnen Wekken voer hun politieke rede, zal deze partij het probeere» met zang. In deze vergadering zal ook het woord worden gevoerd door den heer G. Rijnders. BURGERBRUG. Voor den door het Nut te houden cursus in een voudig boekhouden gedurende de a.s. wintermaan den hebben zich reeds een achttiental deelnemers opgegeven. Er moeten er zich nog eenige voor aan melden, want het getal moet minstens 20 zijn. Zoo als men weet, melden belangstellenden zich aan bij een der bestuursleden, de h.h. K. Bos Jr., Bregman en J. Raat. Het cursusgeld is 12^ gulden, bij den aanvang van den cursus, te voldoen. Natuurlijk mag het getal deelnemers meer dan 20 zijn. Laat ieder dus, die voor deelname voelt, zich zoo spoedig mo gelijk aanmelden. Na 1 Juli worden geen personen meer toegelaten. OUDELUIS. Naar wij vernemen, zal op Maandagavond van de kermis alhier in liet café van den heer Kreijgor op treden de heer Daan Pool met medewerking van do heeren Jan Wiggert, Eef Druijf, Bram Wubben- horst en Jaqu Braaksma, respect, voor cabaret, cel- la, viool en piano. Voor liefhebbers staat dus een mooie avond te wachten. WAARLAND. Na oene duidelijke uiteenzetting van den heer P. J. Oolders, Administrateur van het Landstorm Ver band, over het doel en het nut van een Vrijwilligcn Landstorm, werd alhier eene afdeeling opgericht. De heer Jac. Morsink zal optreden als leider, terwijl in het bestuur gekozen werden de heeren J. Zut als voorzitter en J. Renaud als secr.-penn. WAARLAND. Alhier zijn gister de eerste buizen voor de water leiding gearriveerd. Verwacht v/ordt, dat men nu gauw zal beginnen met den aanleg. Ging hier deze winter nog een lijst rond om tegen de waterleiding te ageeren, waarop bijna elkeen toe kende, thans roepen al verscheiden© huismoeders: „Was de waterleiding er nu maar". WAARLAND. In aansluiting met de lessen van den tuinbouw- cursus maakten de leerlingen met hun leeraar een excursie naar het Westland en Rotterdam. De trein bracht ze tot Leiden en verder per fiets over Voor schoten, den Deil, den Haag, Rijswijk naar Naald wijk. Daar werd hier en daar op een tuinderij door gebracht. De verschillende glascultures werden met belangstelling bezichtigd, 's Avonds werd nog een poosje genoten op Scheveningen. Den volgenden dag werd een bloempottenfabriek bezichtigd in Delft, een tuinderij in Schiehroek en Rotterdam. Vandaar bracht de trein ze weer naar huis terug. Bij voldoende deelname zal a.s. winter weer ,een cursus worden gehouden. ZUIDSCHARWOUDE. De schoolfeestcommissie, die, daartoe alle belang stellende burgers had opgeroepen, vergaderde bij P. Kramer, onder voorzitterschap van den heer Du Burck. Deze sprak er bij zijn openingswoord zijn vreugde over uit, dat zoovelon aan den oproep had den gehoor gegeven, waaruit de conclusie word ge trokken, dat. het schoolfeest nog steeds veler sym pathie heeft. Het reglement werd onveranderd vast gesteld. Als leerlingen meer dan 10 willekeurige ver zuimen hebben, za) de commissie uitmaken, of het treurige noodzakelijkheid dan wel onmacht is ge weest, die deze verzuimen heeft doen ontstaan. Het hoofd der school, do heer Van Minnen, deelde echter mee, dat het schoolverzuim zeer gering is en dat er maar één leerling is die verzuimd heeft: deze is nl. geen enkele keer op school geweestI Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat ontvangen was f 501.05 en uitgegeven f 482.25, eon voordoelig saldo alzoo van f 18.80. Met de opgespaar de centen van cle kinderen is dit ongeveer f70. Tooh zal er weer flink op de lijst moeten geteokend wor den, wil het schoolfeest weer gevierd worden als al tijd. Daartoe zal weer een beroep op de mildheid van do ingezetenen worden gedaan. Het, feest werd be paald op 20 en 21 Juli. Als het mogelijk is, weer naar Amsterdam en Den Haag voor de groot,ere en naar Bergen voor do klemde kipdemi, lp de plaats van de heeren A. Kist, Jb. Kroon, P. Tuin, P. Bierman en P. Wonder werd herkozen de heer A. Kist, herkiesbaar en gekozen voor de niet- herkiesbaren de heeren' A. B. Jansen, C.è Oudendijk, P. de Ruiter Cz. en C. Kliffen Wz. Besloten werd bij de R.K. niet meer rond te gaan met lijsten. Alleen bij hen, die nog kinderen op de openbare school heb ben, zal worden gecollecteerd. Mét den w.ensch, dat de bijdragen weer flink zul len vloeien, werd de vergadering gesloten. OUDXAHSPÉL, Gisteravond hod in het loken 1 van den heer Vis een vergadering plaats van commissieleden, etn belangstel lenden om te bespreken >of ook dit jaar weer een school feest zal worden gehouden -en waarin dit feest ditmaal zal bestaan. Aanwezig waren een twintigtal personen'. Van den heer Zaagman etn van mej, Timmerman- Visser was bericht ingekomen, dat ze als lid van de commissie bedanken. Dit jaar waren aan de beurt vaft aftreden volgens rooster mej. Borst—Slotemaker, on mej. Mosk—Brak, waarvan de laatste zich niet opnieuw be- schkboari stelde. Vooraf was op voorstel van Burgemeester Kroon besloten, om art. 6 zoodanig te wijzigen, dat de aflre- denden terstond herkiesbaar zijn- Mej. Borst*—Slotemaker werd daarna bii acclamatie herkozen. Alzo» waren er drie commissieleden afgevallen en weid besloten deze vacatures niet aan te. vullen, omdat in aanmerking genomen het aantal kinderen, h?et 'aantai geleiders öok zonder aanvulling voldoende werd geacht. De rekening van het vorig jaar was nagezien en in orde bevonden door de heeren H. Bakker en. H. de Geus. Deze sloot met een voordeelig saldo. Over de vraag of een schoolfeest zal worden gehouden, werd niet gediscusseerd. Dit was als vanzelfprekcnd. al thans als de ingezetenen 'hunne finantieelo bijdragen weer 51s voorheen gjaan geven waoraaln natuurlijk niet getwijfeld wordt. Ofschoon aanvankelijk voorgesteld was, om met de hoogste klasse naar Den Haag te gaan, werd wederom Amsterdam gekozen ter,wijl met de jongeren weer een rijtoer werd vastgesteld naar duin dn1 strpnd. Op 29 Juni Zal de commissie opnieuw bijeen komen en in dien tusschcjntijd zullen de commissieleden trachtëh de finantieéle bijdragen binnen ie krijgen. Op de voigbnae vergadering zal de verdere regeling van a© feesten gé- houden worden. De gehouden rondvraag leverde niets op, waarna de Voorzitter met een woord van dank voor de belangstel ling de vergadering sloot, AARTSWOUD. Heden Dinsdagavond trade© voor ae afdeeling van den Vrijzinnig Democratische© Bond op Mevr. Aukes en de lieer Ketelaar. De Voorzitter, Ds Spaargaren, opende en sprak etn zijn genoegen over uit, dat de opkomst zoo goed was, daar vorige week een politieke vergadering wegens ge ringe opkomst niet kon doorgaaln. Ongeveer 60 perso nen waren aanwezig, waardhoer een 20-tal dame». Hierna kreeg Mevr. Aukes het woord, die in hoofdzaak sprak voor de belangen der vrouw. Wij vrouwen, moeten inët de mannen samen werken, ook in 's labels bestuur, want wij allen zijn een klein radertje in het groole uurwerk. Uitvoerig stond spr. stil bij het onderwerp: De vrouw van vroeger cn thans. Daarna behandelde zij het programma van de Vrijzinnig Democraten en wees er op dat dit de eenigste partij was, die steeds pal stond en heeft gestaan voor haar beginsel. Spreekster verwachtte voor hare partij van de vrouwen veel stemmen. Het kon de vrouw toch niet onverschillig zijn, hoe het schip van staat zal worden bestuurd. Het is dan de Vrftannjg Democratische Bond die dit vaartuig tus- schen de klippen Reactie en Revolutie m behouden haven wil brengen met vajsten hafod Reeds jaren heeft de V.D.B. geijverd voor vrouwenkiesrecht en daarom verwachtte spreekster cr veel heil van. Ten slotte werd behandeld <de Huwelijkswetgeving. Met eenige voor- Leekten wera duidelijk gemaakt, hoe weinig rgcitt de gehuwde vrouw bezit en hoe noodig het is, dat daann verandering kome en gelijkheid van rechten voor man en vrouw. Met een opwekking om op 5 Juli te steramen op lijst 19 en om ook lid te worden van de Vrijzinnig Democratische KiesvereenMng, sloot spreekster haar een voudig pleidooi voor de vrijzinnige beginselen. Hierna kregen we den heer Ketelaar, welke als onder werp behandelde: De nieuwe eroepeeringen. Wijzende op het nut van de Evenredige Vertegenwoordiging stond spreker stil bij het huidige kiesbiljet, welke voor het district Helder 34 verschillende lijsten telt, terwijl er toch hoogstens 10 politieke partijen zijn- Enkefe lijsten werden gehekeld en .noemde spreker dwaasheden. In hoofdzaak: behandelde spreker de Vrijheidsbond en haar programma. Enkele punten wérden naar voren fïbracht en werd op de vage onduidelijkheid gewezen. preker was niet tegen den Vrijheidsbond, doch duin moest deze zich niet uitgeven voor Vrijzinnig, doel) voor Behoudend. Er is voor de Vrijzinnige Kiezers slechts te kiezen tusscheai de Vrijzinnig Democraten cn do Conseravtiove Vrijheidsbonders. Wensoht metti dat ons land in Democratisohen geest wordt geregeerd, dan s'emme men op de .jSt-Maraiiant. Uitvoerig werden de beginselen der V.Di. in het licht gesteld tegen (le soms dwaze beginselen van de© V.B. Slot voorbedden werd uit de practijk verduidelijkt, o.a. bij de behandeflti|0 van do Legerwetten. Ook spreker gat in overweging zien vooral bij een Kiesvcreeniging aan te sluiten, omdat men dan ook medezecgingsehap krijgt óver het stellen van candidaten. Met deze opwekking eih ook als men Democratisch gevoelt, te stemmen op ïijjsl 4lNo. 19, sluit deze politicus zijne boeiende rede. Hierna ging de Voorzitter der afdeeling rono, om loden te werven, waarvan het resultaat was, aat zien «ine heeren en een dame lieten inschrijven. Van de gelegenheid om vragen te stellen, werd door den heer P. Iiartog gebruik gemaakt. Deze vroeg hoe de Vrijzinnig Democraten dachten over de registratie rechten bij de 'veilingen. Hierop antwoordde de beer Keelaar, dtat zijn Bond was voor opheffing. Met een kort woord van dank sloot de Voorzitter deze goed geslaagde vergadering. AARTSWOUD. Tot geldhaalder en bezorger van de VereemgCng van Tuinbouwers ïs benoemd de heer W. Hartog. HOOGWOUD. Onze plaatsgenootcn, de heerdn H. Kaffer en D. Schil der hadden het geluk fn de Opmeersche verloting de hoofdprijs, Zijnde paard en kar, te winnen. LANGENDIJK Bij verschillende tuinders aan dein. Langend Ijk is door do aanhoudende droogte van de gezaaide planten weinig of niets terecht gekomen, waardoor ze genoodzaakt zijn bij anderen die door gunstig#? ligging van het land, of andersinds daarmee gelukkiger geweest zijn, de benoo- digde planten voor dure centeü. in te koopen. Voor honderden guldens zijn op deze wijze verloren gegaan. Het is dus weer een slecht begin. GEEN STAATSPENSIOEN. Op het van het Hoofdbestuur van den Bofnd van Steatspensionnerüng aan den Minister van Arbeid d.d. 26 Mei 'j.1. gericht adres, heeft de Minister het volgende ge? n t woord: In antwoord op uw neven,vermeld schrijven deel ik u mede. dat ik niet mijne medewerking kón tfbrloeneQ tot de invoering van staatspensioen. Afgezien van de reeds talloozo malen herhaalde &n u bekende principieel© bezwaren zou reeds de bcdenké- lijke toestand van 's Lands geldmiddelen zich tegen inwilliging van het verzoek van uwen Bond verzetten, invoering van cc© staatspensioen vali 3 gulden por week zou naar .uwe berekening de eerstkomende jaren cenj uitgaaf vergen van rond 45 millioeai gulden. Dit bedrag zou uiteraard moeten worden verminderd met hetgeen zou worden bespaard op: a. de Staatsbijdragc, bedoeld bij art. 20 der Invalidi teitswet; b. de staatsbijdrage, bedoeld bij het eerste lid van art. 4 der ouderdomswet 1919. c. de Staatsbijdrage, bedoeld by het tweede lid van dit wetsartikel. Hoewel het juiste bedrag dier eventueel© vermindering! op dit oogenblik niet valt aan te geven, zou naar mijn raming die vermindering op ten hoogste 35 millioeu gulden kunne© worden ge»stekl. zoodat de hoogere kosten ten minst© 10 mlllloen guldón zouden bedragen. Bij die berekening ging ik uit \m een pensioen vuh 3 gulden per weck. Men zal cr echter op mogen renenen, dat dit pensioenbedrag niet aan de wenschen van de voor standers van het Staatspensioen zou voldoen. Ook ai zou voorloopig met dat bedrag genoegen worden guno- nien, dan zou naar zijm overtuiging ai zeer spoea.g cun agitatie worden gevoerd om dit bedrag te verhoogen. Wannetfr ik aanteekew, dat verhooging met 1 gulden per week aan den Staat jaarlijks rond 15 millioen gulden zou kosten, behoef ik zeker niet verder »e verduidelijken tot welke schromelijke gevolgen voor de staatsfinanciën deze verhooging zou leiden. Met des te meer kracht mag ik mij tegen uwe denkbeelden verzetten, omdat ik meen voldoende ge toond te hebben niet blind te zijn voor de belangen onzer bejaarde, maatschappelijk minder gunstig go- situeerde, burgers. Het zal u bekend zijn, dat op mijn initiatief tot stand is gekomen de Ouderdomswet 1919, welke wet gedurende eenige jaren aan de per sonen, die op 3 December 1919 ouder waren dan 34 jaar, en niet een bepaalde weistandsgrens te boven gaan, de gelegenheid opent om tegen betaling van een weekpremie van slechts 39 centen zich met in gang van het 65e levensjaar een rente van 3 gulden per week te verzekeren. Van deze gelegenheid werd tot nogtoe door ongeveer 250.000 personen gebruik gemaakt met dat gevolg, dat thans van de ouderen dan 60 jaar, die in de terinen van deze verzekering vallen, rond 75 pet. is verzekerd. Overigens opent, gelijk u mede bekend zal zijn, bedoelde wet thans aan alle burgers de gelegenheid zich op veilige wij ze tegen een redelijke premie bij de Rijksverzeke ringsbank een ouderdomspensioen te verzekeren. Uwe mededeeling dat door of namens 524.898 Ne derlandsche meerderjarige vrouwen en mannen met. de actie van uwen bond instemming isbetuigd, heeft op mij niet dien indruk gemaakt, dien u er blijkbaar van heeft verwacht. Uwe actie tegen do Invaliditeitswet, welke bij het minder ontwikkelde deel van ons volk den indruk moe achterlaten, alsof die wet een aaneenschakeling ou zijn van onrecht, doet mij ernstig betwijfelen, of u wel over voldoende mate van bekendheid met de voordeelen der bij die wet geregelde verzekering be schikt, om het Nederlandsche volk in deze aangele genheid naar behooren te kunnen voorlichten. Ongetwijfeld is de Invaliditeitswet niet volmaakt en zijn in het bijzonder de uitkeeringen, welke die' wet geeft, bescheiden. Maar de honderden weduwen en weezen van overlede© verzekerden, die thans reeds nadat de wet nog' slechts ruim twee jaren in werking is, een zij het ook bescheiden rente genieten en de honderden verzekerden, die totnogtoe doordat hun op kosten der Bank de noodige geneeskundige hulp en verpleging kan worden verschaft, zich in hun bedreigde gezondheid hersteld hebben gezien, zijn de levende bewijzen hoeveel leed geheel onver- zacht zou zijn gebleven, hoeveel arbeiders hun ar beidskracht zouden hebben verloren, indien uw actie tegen do Invaliditeitswet doel zou hebben getroffen. MOORDAANSLAG. Voor eenige maanden had een kapitein te Rotter dam een stoker ontslagen wegens wangedrag. Van dien tijd af had laatstgenoemde met wraakplannen rondgeloopen. Toen de kapitein korten tijd later van een reis te ruggekomen, zich bevond op het khntoor van de maatschappij, waarvoor hij voer, was de ontslagen stoker wel eens op hem afgekomen en had op hem geschoten. De kapitein had daarvan geen werk ge maakt. Gistermorgen kwam de kapitein wederom in 'de Rotterdamsche haven aan en begaf zich per tram naar zijn woning. Op de Zeevischmarkt gekomen, zag hij daar den ontslagen stoker weer. Zich niet vei lig voelend, stapte hij van de tram en wilde zich naar twee agenten begeven; maar vóór de kapitein dit had kunnen doen, loste de stoker twee revol verschoten op hem, welke beide misten. Dadelijk had.de politie den dader van dezen moord aanslag gearresteerd: die den kapitein nog had toe gevoegd: „Een volgenden keer beter!" VERDUISTERING. De Utrechtsche filiaalhouder der firma Van Halto ren en Co. uit Amsterdam verliet Maandagavond zijn magazijn in de Elisabethstraat te Utrecht om daarin niet meer terug te koeren. Na raming vermiste de firma een som kasgeld ten bedrage van f600 tot f1000. De winkelhouder, die, naar men vermoedt, een Duitsch meisje in zijn ge zelschap heeft, is voortvluchtig cn wordt door de politie gezocht. ZUINIGHEID UITVOERING VEEWET. De minister van Landbouw heeft bij circulaire van 17 Mei 1921 bericht, dat de bepaling van het uurloon voor de werkzaamhoden verricht ingevolge de Vee wet, aan de burgemeesters zou worden overgelaten, en dat hot uurloon kon worden vastgesteld op een bedrag, hetwelk in evenredigheid is mot den loon- standaard in de betrokken gemeonte on in do om geving daarvan. Zonder aan de strekking van deze circulaire to kort te doen, meent do mintoter thans, naar wij in de „N. R. Ct." lezen, dat uit oen oogpunt van de noodige zuinigheid voor 's Rijks kas oen uitzonde ring dient te worden gemaakt voor gemeente-amb tenaren of beambten die eon vast salaris genieten. Hot komt hom voor, dat toekenning aan deze per sonen, voor workzaamhodén tor uitvoering van do Veewet eon uurloon van 25 cent als voldoende mag worden geacht. Er mag hot Rijk niet meer dan dat bedrag in rekening gebracht worden. GEMEENTERAAD VAN HELDER. God. Staten hadden do gomeentebegrooting 1922 te ruggezonden met eenige bemerkingen, waaraan B. en W. tegemoet kwamen. Zij betroffen in hoofdzaak wijzigingen van administratieven aard, specificaties van enkele posten, e.d. In verband met eon gemaak te opmerking inzake het gasbedrijf is aan den ad ministrateur der bedrijven thans opdracht verstrekt een begrooting in te dienen aan do hand van do thans gevoerde prijspolitiek, dus op do bekende ge gevens, reeds sedert 1 Januari 1922 toegepast. Over deze verandorde houding van het collego drukten eenige raadsleden hun voldoening uit. Verder was hot schrijven van Ged. Staten voor enkoio leden aanleiding mot, voorstellen te komen tot niet-lnvoe- ring dor straatbelasting en vermogensbolasting-op- centen, maar na de uiteenzetting van don wethou der,, dat, deze post slechts administratief was on an ders een anderen tegenpost moest worden gecreëerd,

Schager Courant | 1922 | | pagina 2