I FOTOGRAFIE. llit het Hart Yan Holland. K Brieven uit Rome. TERUG IN HET LEVEN. Atelier NiestadtSchagen. Zondags geopend. De Haagsche Conferentie Zaterdag 24 Juni 1922. 65ste Jaargang. No. 7047. TWEEDE BLAD. FEUILLETON. Onze veeljarige ervaring, waarborg! een juiste Uitvoering. Dagiicb! en Electriscb Kanstlicbt Atelier. Gedurende de Kermis iederen avond tot 11 uur geopend. Alle '.tivnschcn, die de oude periode nog nebben mee gemaakt, dut men geen bezoek van eenigc beteekenis kon maken zonder cylindcr, dat geen voorstelling Van een schrijnworkerstooneclvereeniging, geen uitvoering van den rurnclub, geen doop of begrafenisplechtigheid mo- Iel ijk was, zander hoogen zij de, hebben hun „hondo- okje' \<*or den deg gebaald en gepoogd ir weer een „huit reflets" van te maken. Natuurlijk is do stille hoop buiten hun buurt te worden aangezien, voor 'n gedelegeerde. Etj zijn vele eerzame Hagenaars, die ztph in gewone tijden vergenoe gen met Avondpost of Haagsche Courant, aocli zich ni* aan hun hoogen hoed verplicht gevoelen een Daily Mail of Petit Parissicn te koopen en daarmede naar Schcveningen te trammen. Waarom niet? Het is een verheffend gevoel, door oen krantenver- kooper, kersvers, van de Gedempte veracht, te worden aangesproken met t„Dijli Mijl" Sur?1, En waarlijk zelfs uit een oogpunt van geldbelegging is een der Ejngelschc kranten, 'Innes -of Telcgraph zoo'n slecht zaakje niet, aangezien je voor je drie stuivers vast driemaal meer papier krijgt dan voor de negen centen aan een N.R.Ct ot Handelsblad betaald. Lees je het ding niet uit, aan. staan er plaatjes in voor je kinderen» of modeprenten! voor ie vrouw, terwijl het papier best is voor kastpjon- koobeKleeding. Heel den Haag voelt zich gastheer en gastvrouw, al is waarschijnlijk het ding waarop men zich van die functie het meest bewust zal worden..., tiet benls'tinabiljet, van wege de extra-bewakingsk oston ,do prachtig nieuw uitge monsterde bereden agenten voor het Vredespaleis en de rechercheurs bij alle gebouwen waar een gedelegeerde vertoeft. Dat zal natuurlijk een vriendelijke duit kosten en als straks de Russen er zijn, zal het vooral niet vermin deren. Dah komt er natuurlijk nog een of andere ont vangst van do gemeente oanj de gedelegccrdn en misschien schiet er van stadswege ook nog wel wat over voor al de builenlandsche journalisten. En zoo ga je door. Een gemeentethee op Marlot is ai mee het minste. Dat beteekont honderd raadsleden cn ambtenaren met hun vrouwen, plus honderd journalisten zonder. Dat wil zeggen driehonderd ijsjes, 'n halve hectoliter thee, een paar gfros petit fours en kisten sigaren, sigaretten en andere snoeperij, plus muziek' en bloemón p n andere kleine uitgaven, hamen dus (vanwege de publieke zuinig heid) een duizend gulden of vier. Een koopje, als je daarvoor vat gratis reclame voor je stad in een hon derd wereldbladen en "Nederlandsche blaadjes kan machtig worden. Zoodat ik maar zeggen wil, dat de burgerij wel degelijk gastvrouw is, al zit zij dan alleen per procuratie aan. Een goed ding heeft de conferentie al vast uitgewerkt, n.1. dat net publiek wordt overstroomd met aankondigin gen van winkels, restaurants en dergelijke, die, Wonder aller wonderen, thans niet alleen adverteeren, dat zij diner of supper met dancing enz. servcercn, doch er tevens bijvoegen dit is eigenlijk het wonder hoe veel dat den burger zal kosten. Tot dusverre moest men maar ergens binnen stappen om dan bij 'het bosteUah van oen maaltijd of wat ook vaak gebeurde, bii het afrekenen, gewaar te worden, hoeveel die heerlijkheid liad gekost en wat er aan kleinigheden voor een ditje cn een datje was bijgekomen. Nu heeft Den Haag plotseling ervaren, dat het moge lijk is voor een daalder tc middagmalen cn het voor twee gulden goed te hebben in plekken, die men 'nis niet oweeür op grooter of kleiner Behaal placht uit den weg te gaan. Dit is een groot voordeel en naar ik denk niet alleen voor den bezoeker, maar ook voor den ondernemer, die liet anders had moeten hebben van een paar waaghalzen of. van menschein, voor wien geld er met op aan komt, omdat zij het beroemde "paardje" op stal, dan wel het boompje waaraan,je maar hebt te schudden fii hun achtertuin hebbein, staan. Van tien kwartjes op tien diners ben je altoos nog beter af dau van den gulden op één maaltijd, een waarheid, waarvan onze hotels cn restaurants nog steeds niet genoeg doordrongen wpren. Naar liet heette om do zaak deftig tc houden. Maar thans gaat het opeens ov«(r teen anderen boeg. Nu kaïn, wat vroeger niet kon en doen de heeren zaken, ook omdat de klanten terugkomen. AVat zii niet deaen, flls huw cenige her- portomönnaie was. neiegevosl volstrekt niet neer erh restaurant te gafitt met of zender wijn en muriekdweng. 'Men kan óók thuis blijven cn zijn geld steken in een df A^tre gerenommeerd goede instelling. Het resultaatis hetzelfde. Het geld verdwijnt even goed. In 6én week hebben wiï de deconfiture gehad van de Spaar- en Voorschotbank, waar spaarders een voor schot en voorechotnemers een spaarbankboekje konden krijgen, resp. moesten nemen. Een bank, die voor ©en net mensch ilp; tijdelijke moeilijkheid in "het bezit van een of twee borgen dikwijls een uitkomst is geweest. Maar terwijl men er geen honderd gulden, van het bestuur kon loskrijgen, zonder borgen Cn informaties, blijkt het nu. dat de administrateur, die zoo motdo bank veneenzelfd was, dat bij' in. den volksmond als peet der olndcrnJemiiig optrad, mot óf zonder borg en zotter zonder eönigo controle heeft zoek gjemaakt. En terwijl wij dit schrijven, "komt het "bericht, dat de Oranjebank, oen schepping van den 'Oranjebond voor Orde georganiseerd dient to worden, omdat de directeur^ een Zoon van minister De Visser, de bankkas voor zyn eigen .portefeuille heeft aangezien en met een paar ton van de bank naar het buitenland is. Na Russen Oostenrijkers en Marken was dit precites het eenige wat er nog aan mankeerde om de Nederlanjd- sche burgery op straat te brengen. Eerst do scheepvaart toen do cultures, "daarop de industrie en ïiu de geldin stellingen Hot belooft een prachttijd voor den minister vatt financiën, die valn] een volk zoo uitgekleed straks nieuwe belastingen zal moeten gaain heften of de oude fcelaaungen zaï Aoeten gaan invorderen. A. innoring aan een diner een leeg gevoel ih maag en rtemonnaie was. Nu behoeft men trouwens voor dat leege portenion- De voorlaatste dag van het Eucharistische con gres, ter bijwoning waarvan duizende katholieken uit alle werelddeelen naar Rome kwamen, viel op een Zondag. Het Allerheiligste zou, voor het eerst na vijftig jaar, weer door de straten van de Tiberstad gedragen worden, opdat geheel de bevolking er zich aanbiddend onder den blooten hemel voor zou kun nen neerbuigen en zegenend zou het midden in de eeuwige stad, eeuwig ook in haar strijd en verdeeld heid, boven het volk worden opgeheven, als een lich tend, vredebrengend symbool. Dit buitengewone feit, was met zijn voor en tegen maanden vooruit al ijverig besproken en daarbij werd telkens nauw hoorbaar de veronderstelling ge uit, dat Pius XI nu buiten het Vatlkaan zou komen waardooor een einde gemaakt zou zijn aan de vrijwillige gevangenschap, die sinds '70 dateert en aan de vijandelijke houding, die het opperhoofd der katholieke kerk aannam tegenover de monar chie, sinds deze hem zijn grondgebied Rome en de kerkelijke staat door geweld van wapenen ontrukte. Maar Pius XI, die niet alleen een vroom, maar ook een zeer wijs man is, heeft duidelijk getoond, dat hij niet het hoogste godsdienstige, feest en het mo ment van opperste aanbidding, wilde vertroebelen door politieke vraaagstukken. Zijn geest was met d.e honderdduizenden, dio buiten het Vatikaan in ado ratie neerknielden, maar om alle demonstratie te vermijden, trok de paus zich na de laatste, mis in de St. Pieter, aanstonds in zijn vertrekken terug en te vergeefs trotseerden de menigte de brandende zon nestralen op het plein voor de basiliek, in de vaste overtuiging, dat zij althans van af de „Loggia", den pauselijken zegen zouden ontvangen. Wie in den vroegen ochtend van den 28sten Mei in een vliegtuig boven Rome zweefde, zal als een groot nest het Kolosseum, tot aan den nok met men- schen gevuld aan zijn voeten liggen, terwijl de stra ten, die er heen liepen, zoo vol priesters en pelgrims waren, dat het wel scheen, alsof er een groot net over de stad gespreid was, waarvan de zwarte dra den samen kwamen in dat éone middelpunt: het oude amphitheater van Flavius. Daar waar eens do arena zich uitstrekte was nu on der 'n baldakijn een altaar opgericht, te midden van een boschaadje van groene palmen; daar reikte de bisschop van Triest, de communie uit aan duizen de kinderen, die vanuit de stad en de omliggende plaatsen hierheen stroomden. Ten tijde der Caesars spanden zeelieden een groot zeil uit boven het Kolos seum als daar geheel Rome vereonigd was om er te genieten van de spelen der gladiatoren en wilde die ren, van den doodstrijd der martelaren, die er voor hun geloof stierven, nu welfde zich een diep-blauwe lucht boven die bonte menigte en het' was alles zon neschijn en blijheid; de kinderen zongen vrome hym nen, terwijl tusschen het volk de priesters heen en weer liepen met de overdekte kelk, waarin zich de hostie bevond. Wie neerknielde ontving het Sakra ment zoo was geheel het amphitheater in een kerk herschapen en wie er op een schralen winter- <lag de ruines van dit schrikkelijke gevaarte bestu- I deerde, het in gedachten reconstrueerend, terwijl de I gruwelijke tooneolen voor zijn geest verrezen, die zich hier afspoelden, zou niet gedroomd hebben van dezen Zondagochtend, zoo vol poëzie en vreugde, vol onvergankelijke schoonheid en levenl Tegen vier uur stelde de groote processie zich in beweging, waarmee het Sakrament van de S. Gieva- ni naar S. Maria Maggiore zou worden gebracht en Naar het Engelsch van WILLIAM J. LOCKE Voor Nederland bewerkt door W. A. J. ROLDANUS Jr. Uitgave van W. DE HAAN, Utrecht. Toen do trein onder veel gewuif met hoeden en zakdoeken Charing Cross Station uitreod, ontsnapte Baltazar een diepe zucht van verlichting .Als God het wilde, was de jongen nu gered. Gered, in ieder geval, van de vrouw, met wie hij op zijn eerewoord beloofd bad, niet te zullen correspondeeren, zoolang hij in Frankrijk was. En de jongen zou zijn woord houden. Triomphantelijk liep hij het stationsplein over. Hij voelde zich sterk neen, meer almachtig. Een kracht, waarvoor alle ratten van Donnithorpes en ad vocalen moesten buigen. Hij had geen plannen ge maakt; wist niet hoe hij zich tegen de intriges van Donnithorpe zou verweren. Hij was zijn geheele le ven gewoon geweest op het gevaarlijke moment te wachten en dan in to grijpen. Hij had een heerlijk geloof in zijn lot. Het zijne en dat van Godfrey. Het lot van het Huis van Baltazar, Wanneer de oorlog voorbij was, zou Godfrey oon lief Engelsch meisje vinden en trouwen; en er zou een zoon gebbren wor den, om den fakkel verder te dragen en dien op zijn beurt aan het volgende geslacht over te geven. Toen hij de St. James's Street inliep, zag hij de baby, maakte hij berekeningen. Hij zou zeker vijf en zeven tig worden. De kleinzoon zou dan bijna man zijn.... Hij lachte. Vreemd, dat hij vijftig jaar had moeten loven alvorens te droomen over de voortzetting van zijn geslacht. Die beroorde jaren in China! Hij ver vloekte ze. Maar wat hinderde het ook eigenlijk? Als hij steeds do zekerheid gehad had, dat zijn naam zou blijven voortloven, zou hij de heerlijkheid van het heden gemist hebben. Het was een vroemde wereld. Hij lunchte in rijn club met Weathcrley en Burting- shuw. was optimistisch lot snpevens toe, voorpeicJe het spoedige einde van. deni oorlog; dan bet duizend jarig rijk van den wereldvrededc wereld, geregeerd door Angél- Saksichc geest- en lichaamskracht, bezield door het La- tijnschc genie de samenwerking, welke de beschaafde wereld nu reeds eeuwen zocht. Om tien minuten vóór drieën nam hij afscheid van hen en rood i'n tebn taxi naar hel advocatenkantoor in Bedford Row. Hij werd in een kamer gelaten, 'waar Edcar Donn- thorpe cn een oudere man met een gezicht als van een paard op hem wachtten. Hij voelde^ dat hij binnenkwam als een onweerstaanbare kracht. HOOFDSTUK XXIH. Een uur later stond hij weer op het "trottoir van die stille en eenzame straat en staarde naar de laatste catastrophe, die hij, evenals, alle andere in zijn impulsief leven, met opzet bewerkt had. Tot dusver besefte huj nog niet volkomen zijn nederlaag want een nederlaag was het, een totale' en "onvoorwaardelijke overgave. Hij zette zijn hoed achterover en veegde zijn voorhoofd af cn hep dan langzaam de straat 'op. Hij was zonder plan de campagne binnenbaan, vertrouwend op zijn mtellec- tueele kracht om haar "bewind van omstandigheden te handelen. OnmeedoogeiiLooze sluwheid en lage wraak zucht wachtten hem. In den warmen zonneschijn maaklte een woest gfevoel van schaamte hem nog warmer en het zweet"druppelde van zijn gezicht. Hij was alleen maar in staat geweest met ijdele weerwraak te 'dreigen. De grijze rat 'van een kerel had hem gemeen uitgelachen. De advocaat met het paardengezicht had zijn schouders opgehaald over zijn snoeverij. „Ik zal dit en dat doen,' zeide hij. „Dan zullen wij zus of zoo handelen,' ant woordden zij. Evenals de hertog van Wellington riep hij uit: „Publiceer Verdomme allesf" Zij wezen er met ijskoude logica op, dat "niet "zij, maar hij en de 'zijnen daardoor veroordeeld zouden Worden. „U en de uwen." Dat was bét 5 wat de advocaat gezegd had. En bij die twee laatste woorden hadden zij hem veelbeteekenend aangekeken. De onmiskenbare toespélmg de eenige gedurende het 'geheele gesprek 'op Godtrey's medeplichtigheid had hij met groote veront waardiging afgewezen. De gevolgen gingen alleen hem aan. Zij glimlachten weer. „Dat 'zullen we dan maar aannemenzeiden zij. Terwijl hij door de gloeiende straat liep, vroeg hij zich ar wat zij wisten cn wat rij gisten. Behalve aien eenen veelbeteeköitendëh blik waren do grijze rat en de langlippige advocaat even ondoor grondelijk geweest als Bo-edna beelden. En hij, 'John Baltazar ,was hopeloos verslagen. Toch had hij, al had het een hoogen prijs gekost, het spel gewonnen. Godfrey was gered. Werktuigelijk bracht hij zijn hand aan den borstzak van zijn aunne zomerjas en hij voelde het compromitteerende document onaer dien druk kreukelen. Dat en de twee bladzijden harts tochtelijke liefde .die hij beweerd had geschreven te hebbenBrokstukken uit het onderhoud kwamen weer bii hem op. 2l[n tegenstanders hadden', dreigend ver zekerd, dat zij met alleen op het geschreven verraad van do geheimen van het Ministerie 'van Oorlog stonden. Zij konden bewijzen, dat Lady Edna m dein laatsten tijd aan anderen belangrijke militaire inlichtingen verschaft had. Hij kon het makkelijk gelooven. Het geschreven document kon bijna niet de eenige onvoorzichtigheid van den verliefden jongen man geweest zijn; en wat Lady Edna betreft nu zii haar ware karakter had laten zien, achtte hij haar tot leótx. verraad lu staat. Grootspaak vandaar langs de triomf-boog van Conetatijn terug naar de Lataraan-kerk.' Hoe vroolijk zagen de straten er reeds 's ochtends uit! Tapijten, bonte doeken en kleeden van allerlei kleur hingen uit de ramen; de armen hadden hun po vere gordijnen of een paar matjes buiten gehangen, maar rijke stoffen wapporden uit do lagere verdie pingen en rijk getooid waren de huizen in de voor namere straten, waar de stoot door heen zou trek ken. En welk een kleurgewemel,, welk een schilder achtige verscheidenheid onder die lange rijen pel grims, monniken, corporaties en geestelijken van alle landen, met hun honderden banieren, vaandels en emblemen! Dio processie was anderhalf uur lang, want niet minder dan dertig duizond mannen, vrouwen waren uitgesloten namen er aan deel; de voorsten waren dan ook al aan de S. Maria Mag giore aangekomen, voor nog hot Allerheiligste uit do S. Ciovanni naar buiten werd gedragen. Toen het volk, dat al uren geduldig op hot plein stond te wachten, do goud-lakon baldakijn in het portaal van de basiliek zag verschijnen, klonk een vreugdekreet uit do menigte en terwijl duizende postduiven uit de „loggia" werden opgelaten, begonnen de klokken to beieren en een geestdriftig „Viva Gósu" begroette het Sakrament. Maar het mooiste schouwspel bood toch do hcoge trap van de S. Maria Maggiore aan, toen daar de klerus, vele honderden waren het, in hun wit priester-gewaad naar buiten kwamen; allen droegen ze een lange brandende kaars in de hand; langzaam namen zij hun plaatsen in ter weerszijde van het altaar, dat tegen den achtermuur van den absis was opgericht. Vijf in 't wit gekleede kindeiyyn, die de vijf en twintig steden representeerden, waar het Eucharistische congres vroeger gehouden werd. Toen de deken der kardinalen, de 83-jarige Vanute- li met het Sakrament naar buiten trad, strooiden zij laurier en myrthe en een regen van bloemen voor het Allerheiligste. De stoet van zestien kardinalen, in hun lang-slepond staatsiegewaad van purper zij de, schaarde zich om het altaar, driemaal weer klonk het fanfaresignaal, de soldaten presenteerden het geweer, het volk viel op de knieën en geheel het Esquilino-plein, dat zacht glooiend tot aan de basa- liek naar boven gaat, scheen in een heuvel van lich tende sneeuw herschapen en riep in onze herinne ring de legende terug, die aan de stichting van deze basaliek verbonden is; immers zou in den nacht van den 5den Augustus 342 het wonder gebeurd zijn, dat ter dezer plaatse sneeuw viel en de Moeder-maagd verscheen, die aan paus Liberiaan liet weten, dat zij wenschte. dat op deze plek een kerk zou worden ge bouwd. Wie haar nu, dezen zonnigen middag zag uitrijzen boven die honderden priesters in hun smetteloos ge waad, waarboven de vlammen der kaarsen in 't heete zonlicht heen en weer dansten, die scheen het, alsof hij uit de wereld der werkelijkheid verplaatst was in een droomwereld, waarin als een visie de „Louteringsberg" voor hem verrees.... Toen de avond gevallen was, werd de illuminatie ontstoken. De anders zoo vale Tiber, weerkaatste nu zóóveel gekleurde lampions, dat de rivier wel met smaragd, robijn en topazen bestrooid scheen. Heel Rome stroomde naar den St. Pieter. De laaste maal, dat wij ons nog zoo laat hierheen spoedden, was op dien donkeren Januari-avond toen Benedictus er was neergelegd; een groot rouw kleed scheen toen heel het plein te bedekken. Het overschot van dien fijnen denker en goeden mensch, rust nu al sinds vijf maanden in de krypt, naast de tombe van die bizarre avonturierster, Christina van Zweden, die door hare tijdgenooten een even slechte Christin als vorstin is genoemd.... Maar wat al geheimenissen bevatten de steenen sarkofagenin de kolders van den St. Pieter, en hoe weinig kunnen wij benaderen, de gevoelens, de ver wachtingen, het geloof van die duizenden en dui zenden, dio in deze week het voorhoofd ootmoedig drukten tegen de voet van St. Petrus-beeld, of die met Pius XI, de lange nachtwake onder den koepel Wenscht D prima werk wend! D lot of niet, hij was voor de bedreiging gezwicht. Zoolang het papier in Donnitorpe's bezit was, verkeerde Godfrey in ernstig gevaar..u en de uwen." De woorden ver volgden hem. Als hij heu tartte zouden zij door hem Godfrey treffen. Begrepen zij de klucht? Zoo ja, waarom schenen zij dan op "öie eene bedekte toespeling na zoo weinig om Godfrey, den werkelijken amant, to geven? Tijdenp het'onderhoud was hun houding hem een raadsel geweest" tot hij begrepen had, dat Donnithorpe een onverzoenlijke vijandschap tejgen hem, John Baltazar, koesterde. En thans vroeg hij zich af, of de pose van den beleedigendö echtgenoot niet een voorwendsel was voor wraak, die in diepere beweeggronden wortelde. Een dag of veertien geleden pas had Godfrey tegen hem gezegd: „Die kleine rat haat li als de pest' Hij had gevraagd waarom. En als een papegaai 'had hij Edna nagepraat: „Van een Triton als u krijgen die politieke stekelbaars jes de stuipen." Hij had gelachen om die overdrijving. Maai* had de jongen per slot van rekening gelijk? Zeker had hij heel weinig aandacht geschonken aam Donnithorpe, op wien hy met minachting neergezien had als op het broedsel kleine wezens, dio nog paratiseerden op hot Rijk, dat zij hun best gedaan hadden ten gromde te richten. Was dat de wraak van het verachtelijke kleine injsect? Hij bleef staan bij het 'drukke kruispunt van Hart Street cn BLoomsbury, nam "rijn hoed af en veegde weer het zweet van zijn voorhoofd. De woorden van dr. Rewsby van Water-End kwamen in zijln herinnering terug: „Hebt u gewoonlijk uw leven volgen# deze over- idreven principes geleid en... „Ik zou zeggen, dat u er een heel slechte gewoonte op nahoudt en als ik u was, zou ik dio maar gauw opgeven." En hij her innerde zich rijm bekentenis aan den scherpzannigen dokter: „U hebt tde meest ttrtoostelijke manier om mij te zeggen dat ik de grootste ezel van het Heelal beu." „De diagnose van dien man," zeido Baltazar tot zich zelf. terwijl hij zijn hoed opzette, "was volkomen juist. Ik ben het^ Diep in Gedacht on verzonken liep hii verder. Ja, nogmaals haa de oude geschiedenis zich "herhaald. De zelfde oude overdreven principes haddon nogmaals de overhand gehad. Zij waren het voornaamste deel van rijtn, wezen, onweerstaanbaar als het noodlot. Nogmaals had hij, zonder één gedachte voor de toekomst, het schitte rende heden weggegooid. Nogmaals had hij bewezen do Groote Ezel van net Heelal te rijn. Maar wat kwam het erop aan? Godfrey was gered. Weer voelde hij de papieren in rijn zak kreukelen. Hij had hem gezegd, ebt hij rijn leveu voor hem wilde geven. Trotsch liep hij verder. Bij God. Hij mocht nog zoo'n groote ezel zijn, maar bli nad nooit in zijn leveö rijn woord of zijn van Mirhel-Angeïo hebben doorgebracht en nn weer vol nieuwe indrukken en goede voornemens, op het punt staan de eeuwige stad het: vaarwel! toe te roepen, weg te reizen naar andere landen on wereld deelen en zich nog dezen laatsten avond als met koorden getrokken voeten naar deze historische plek! De groote fakkels, die onder de kolonnades zijn aangebracht, werpen een fantastisch licht op de ar chitectuur en op al die gezichten, zoo verschillend van ras en type. Sommigen herkenden elkaar even bij dat grillige schijnsel en wisselden een groet, maai. aanstonds waren ze elkaar weer kwijt, gezichten en gestalten schoven weg in de schaduwplekken, geen vond den ander meer terug.... Maar de blikken van de duizenden, die daar samen gestroomd waren, vereenigden zich allen op hetzel- de punt, op het lichtende kruis, dat boven op den koepel aangebracht, tot ver in vte campagna zicht baar was. De zwart-blauwe lucht had den omtrek van den koepel en van heel het monument als opgezogen en zoo scheen dat stralende kruis daar als een lichtend teeken aan den hemel te zweven, in dien voor zoo menigen pelgrim onvergetelijken laatsten Meinacht in Rome. E. F. Ai, ziet, hoe schoon- hoe lieflijk is 't De confettislflg is aïgeloopen. De heeren hebben elkander vriendelijkheden vertéld zonder eimd§, rij zijn het allemaal roerend eehs, ieder noemt het speciaal voor rijn land een zaak van de allerhoogste beteekenis, dat Rusland wordt geholpen en allemaal rijn rij bereid met allemaal mede te werken voor dit herstel Het doet den onbevooroordeelden toeschouwer le vendig denken aan een schooltje, waar alle kinderen zoo voorbeeldig zoet en kalm rijn, dat zij bepaald een ergen boefjesstreek uitgevoerd, of op hetoog hebben. Zooveel kalmte en eensgezindheid is onnatuurlijk, m kinderen zoowel als in volkeren^ Nu diejnt te worden toegegeven, 'dat fer al heel "weinig reden was voor de heeren om onderling haken ein oogen te maken. Zij zullen Karnebeék heeft het In Genua gezegd en in den Haag herhaald r één Iijtn hebben te trekken ten aanzien van Rnslahd als rij tón: "minste iets willen bereiken, dat op een algemeene regeling gelijkt Dit is absoluut onontbeerlijk. Zeker zij Tmnneto op voetspoor van Duitschland, Czechoslowakije, Italië en Engeland, evenals Polen en de andere Ralndstaten, particulier^ economische overeenkomsten tmet 'Rusland sluiten, al wachtend op een ratificatie daarvan dvx,. Moskou, dan •wel op een mededeeling met welk geld of welke ruil waren Rusland denkt te betalen voor evehtueele leve ranties van allerlei aard. Engelamld, dat het eerst vatoi de Westelijke mogendheden overging tot tiet sluiten' vainl zulk' een overeenkomst, nu anderhalf jaar geledejn', moet er het eerste werkelijke voordeel nog van zien. De paar verzonden en ontvangen ladingbn zullen vermoedelijk» door den Engelschen handel met Ilarlinge bijv., iü volume en waarde worden "overtroffen Partieele overeenkomsten rijn uit den booze, reeds daarom, dat Rusland dringena behoefte heeft aan cre- dieten en dat die credieten de draagkracht van elk Emd op zich "zelf verre te boven gaan. Ais een geheel spoor wegnet gereconstrueerd moet worden, helpt net 'weinig ot A. wat wagens, B. wat locomotieven, C. wat rails, of vut geld voor aankoop en werkloon disponibel steUt Alleen als zulk een herbouw in zijn geheel kan! worden aangepakt, kan hij economisch geschieden, d.x. spaarzaam! en beantwoordend aan het 'doel. Het vereischt betere, bekwamere comtaercieele én technische krachten, dan waarover Rusland thans be schikt, om een reeks zulke afzonderlijke aanbiedingen te coordineeren, zóó, dat tiet beste effect 'wordt bereikt. In een toestand, als waarin Rusland 'veikeert 'is het zaak voor wie wil helpen, "dat de put nog ifiet Jbodemloozer' gemaakt wordt, ook mertiet oog op de financieele hulp bronnen dergenen, die willen medewerken tot het'herstei Met partieele overeenkomsten wordt het doei dus niet bereikt, dan wel de te geven *ntr> wordt veel kostbaarder en veel minder werkdadig dan uoodig was. Dus eensgezind. En werkelijk ziet het 'er naar uit, alsof Europa (fit is gaan inzien- Nu juiche men niet te vroeg, Want is ook tnog een ding, dat 'politiek "heet 'én een ainder, bijna nog leelijker ding: geldgebrek bij de heipers zelf. De pofitieK heeft reeds den kop opgestoken en het "heeft 'in dezen* kring- van „technici" heel wat moeite gekost om te maken, dat niet reeds dadelijk leelijke dingen gebeuren. Maandag toch, toen de algemeene commissie zou worden samengesteld, was er nog steeds geen zekerheid wat Frankrijk zou doen. Wij schreven 'er reeds over. Parijs wilde niet hooren van politiek en het wist zeker, dat men geen vijf Russen, genre Litwtaow en Rakowsky. met hun staf naar den Haag kan laten komen, zohder dal de politiek aan alle kanten naar buiten druppelt Vandaar dat Poincaré biet wilde gedoogen, dal rijn missie meer dan „toehoorders" zou rijn, tenzij 'hij do extra-garantie krceg? dat polititek 'zou zijn uitgeschakeld cn dat men Frankrijk niet als spelbreker zou beschouwt#* gelofte gebroken. ..Afgezien van de hartstochtelijke liefde, die hij voor den jongen had opgevat, was geen genoegdoening even redig aan de twintigjarige veronachtzaming. Hij zwaaide woest met rijn stok. Dit was de wereld van het jongere geslacht. Oude mannen als hij telden feitelijk niet meer mede. Godfrey moest zijn kans hebben in deze nieuwe wereld, welke "zijn generatie, beschimmelde tradities op een algemeen vreugdevuur werpend, zou moeten vormen- Hij riep een taxi aan en liet zich naar huis rijden- Het huis scheen somber en vcrlateta. Quong Ho was uitgegaan. Godfrey hij dankte God was op weg naar Frankrijk. Dwaaslijk had hij gehoopt, dat Mar- celle er op hem wachten zou om de laatste berichten vajtf den jongen 'te hooren, maar zij was et niet. Önddnks al dc tapijten en den gczclligen jve-vJoed van meubelen scheen het huls, als ware het een ledige school, vol echo's te zijn. Voor het eerst in zijn leven deinsde hij, bijna 'bang, terug voor de ondragelijke sombcriu-a vAn het lot, waartoe hij zichzelf vcroordedeld had. Het lïïMste jaar had hij toegegeven om rijn lang opgekropt verlangen naar menschelijke toegenegenheid. Hij had zijn ziel ge worpen in de orgie van liefde, welke hij afgedwongen had .van de drie eenige wezens, die hem iiY de wereld dierbaar waren. Het 'was meer geweest dan riiin dage- lijksch brood. Het was een soort dageliiksche uitspatting geweest. Hot bad hem boven' Zichzelf uit vernevonj. Mnrcelle had hem lief, Quong Ho had hem lief, God frey had hem lief, ieder op zijn eigen wij zo. Zij waren steeds bij de hand om don honger van het oogenblik to stillen. En thans had hij zich van die geliefde drie afgesneden. Do liefde zou blijven. Dat wist hij. Maar van het heerlijke voedsel der da- gel ijksche uitingen ervan zou door oceanen en vaste landen duizonden mijlen gescheiden zijn. Op zijn dor- tigste jaar kon hij de liefde ttorzaken en do eenzaam hoid onder het oog zien met het vertrouwen van den dapperen dwaas. Maar thans, nu hij vijftig was, schrikte hij bij het vooruitzicht. Drio jaren geleden had .hij do eenzaamheid omhelsd als een bruid, om zich van den ondergang te roddon. Maar toen woa zijn hart steenkoud geweest, niet verwarmd door één menscjielijko aanraking. Hij had zich als een onge- wonschte zwerver op een vroomdo planoot gevoeld. Spendals Farm was oon vluchtoord, een Edon van eenzaamheid geweest. Maar de Duitscho bom had een omwontoling gebracht in zijn wereld; had hem weer in aanraking gebracht met menschelijke din- gon. die hom onuitsprekelijk dierbaar geworden wa ren. En thans nogmaals finia aan de episode, waar van hij gedacht had, dat zij hot goheolo verhaal was, dat slechts eindigen zou mot den dood. Werktuigolijk ging hij aan de schrijftafel in zijn bibliotheek zitten en begon hij de brieven open te maken, die goduronde zijn afwezigheid gekomen wa«

Schager Courant | 1922 | | pagina 5