Binnenlandsch Nieuws. WIERINGEN. f LOUIS CHARLES KOLFF. De Vrijheidsbond en Staatspensioen. personen te tappen,di ein „kennelijken staat' zijn; dat in kennelijken staat zija moet Svkrt voorkomen. De lieer C. schrijft verder, dat de eieun van oen, goed deel der burgers niet voldoende is, doch foeter die der caféhouders. Welnu, in Deventer had men den „steun" of de „medewerking" der caféhoude r Hoe konden de raadsleden dan zoo klagen over dron kenschap en een op één dag 12- gevallen van erg© dronkenschap tellen, terwijl 't vorig jaar op das^l.f den dag, ondanks de prikkel tot verzet tegen 't tap- verbod, 8 govallon waren geccngtssteerd? Hoe koa men dan in 't Deventer dagblad soe ov®y schap klagen? Hoe konden dar» de laatst-© 3 dagen, nadat de politie wat was wakker geschud, 116 pro- cessen-verbaal wegens dronkenschap worden opge maakt, tegenover 11 tijdens het voor 't eerst sss©- voerde verbod (op dezelfde dagen) in 1920? Toch wil ik pertinent de beslissing laten ift handen van de belanghebbenden. Ai betr©»r Sfc, Ju ^leriei opzicht, dat 't eigenbelang zóón groots rol' speelt., 't kan ook de beste waarborg zijn voor da handhaving \«»n een besluit door óf namens de meerderheid genome'n. Maar als ik spreek van belanghebbende^ heb ik niet op 't oog een handje vol menèchen (caféhouders)^ doch de bevolking in haar geheel, waaronder altijd door, de alcohol zijn slachtoffers grijpt. Welke wordt gedegene reerd mede voor een groot deel door „den drank" waaruit de alcohol zijn slaven recruteert, waaronder hij de vrouwen én moeders in leed en ellende en wanhoop doet ten onder gaan. Eb ki'nderbn zonder opf- voeding en zonder alles wat 'des kinds moet zijn, doet „opgroeien" of verkwijnen. D« bevolking waaróm hij aantast dc bracht, de échoooisfisg, de wolvaart, I fétak. De bevolking voor welke hij eek Veak dfe kermis ongé- nietbaar en voor haai» kinderen gevaarlijk maakt. En als die bevolking haar belangen (ook die van baar genoegens) goed inziet, "dan zal zij dén alcoholhouden der drank niet wijlen, handhavdn. En als men op den steun van een „goed deel" van das bevolking denkt te kunnen rekenen (jammer dat men, nu mede door de ondemocratische houding vau o®n c^:smfi>ci^232ïi Sfeafe- lichaam, daar wel! eens naar gissen moet), dan kan. mén. ik herhaal dat nu nog eens, ,,'t wel! eens met tapverbod benroeven", en zal h«t, dnt „goed deel", beter als dc politie vooral als een onwillige politie tot de naleving kunnen medewerken en vertrouw ik daar meetr co als q$ de medewerking" van 'n handvol belanghebbenden. Trouwens, ölis laatstbedoeïden beper king voorstaan, waarom werken ze dan met reclame- middelen, meestal hun door hoogere goden in den drankhandel versteekt? Dat zooieits niet direct volmaakt kan heeten, lijkt me geen reden om direct tot nog minder volmaakte middelen terug of over te gaan Doch ik ben niet voor tepverbodL of een andere, maatregel, wanneer aan te nemen is, dei een groot deel der bevolking er niet mede accóord gaaf. Doch, rooalr» gezegd, wanneer de kennis aangaande t alcoholvraagstuk voldoende verbreid is en vooral als deze ook gesteund wordt door gemeenschapszin en naastenliefde, dan is. volgens mijn stellige overtuiging, do meerderheid des volks voor dez© maatregel, zoolang geen betere haar tan. dienste staat, te vinden, terwfole van zichzelf en degenefc, waarmede zy' moet samen leven (en feestvieren), ierwille vooral van de jongeren. Ter vcrbrekliiig dier kennis en 't meer gemech goed maken van gemeenschapszin en naastenliefde, roep 'ik aller hulp In. Als de caféhouders mecnen belang té hebben bij een net verloop der kermis ,dan kan dat zijn omdat ook zij mcnsch zijn dn 't goede willen, 't kan ook 'zijn, omdnl zij zakenman zijn en voorzien, dat anders krasser maat regelen kunnen wordkn getroffen. M. de R., hoewel nog lang ïiiet „üitgeschrevafy" zijnde, zie ilc' in hierbij te moeten laten. Ik blijfc inmiddels tot 't geven van nadere toehchühg gaaluci bereid. Nogmaals dankend, JAN KREJJGEiF Rzn. Anna PauLoWaa, E 51, 27 Juni 1922. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van de vergadering van den Ned. Bond van arbeiders, in het land-, tuin- en zuivelbe drijf van Zaterdagavond, komt het mij gewenscht voor, om de dingen eens recht te zetten aangaande het loon dat wij op de Kooijplaats geven. Ten eerate, onze vaste arbeiders die op de plaats wonen, ver dienen negen maanden f 21 en drie maanden f 23 per week, daarbij komt 30 Roe land voor aardappelen. Dit land werd voor hun schoon gehouden, de aard appelen gerooid en thuis bezorgd. Als zij ziek zijn, wordt hun volle loon uitbetaald, zij wonen zeer goedkoop, minstens een gulden onder de waarde, Daarbij mogen zijn og een geit houden, waarvoor zij het voer krijgen, zoodat alles bij elkaar genomen on ze vaste arbeiders niets minder hebben als bij een ander. En wat de losse arbeiders betreft, als zij bij een ander meer kunnen verdienen hebben zij het recht om direct te gaan, maar totnogtoe schijnt dit wel niet zoo te wezen. Tevens raad ik den heer Kok aan eerst te onderzoeken, wat of do waarheid is, om zoodoende de dingen niet in een valsch daglicht te stellen. Hoogachtend, B, LUBBERT, de Kookplaats, Brsezond, N.-H. In den ouderdom van 54 Jaar fea alhier jl. Dinsdag avond plotseling overleden onze hooggeachte burge meester, de Ed. Achtb. heer L. G. Kolff. Dit zoo geheel onverwachts verscheiden maakte op' de ingezetenen een dieren indruk, wént burgemeester Kolff was algemeen geacm en bemind. Des namiddags had ZJEd.Achtb. nog prettig én opgewekt de wethoudem- vergadering geleid en na afloop daarvan de wethouders cn den secretaris, mei'hun dames, zijn nieuwe wo'ning de villa „Wieron", welke hij voor korten tijd had betrokken, laten bezien en met "hun gezellig thee ge dronken. Een oogenblik later, toén T gezelschap vertrók ken was. ging de droeve tijding, dat burgemeester KolS zich tijdens het middagmaal onwel- gevoelde en zich naar zijn kamer had begeven, om wat uit te rusten;. Mevr. Kolff welke spoedig een kijkje In zijn kamer ging nemen, hoe burgemeester fict maakte, zag, dat da toestand van haar m^/n er niet og verbeterde en zond direct de bediendo om Dr. Piccardt. Deze, spoedig aanwezig zijnde, kón niets anders dan 'den dood con- stateeren. Wat een vreeselijke tijding voor mevr. Kolff en ook Voor ons Wieringers, want 'in één woord, burge meester Kolff was voor Wieringen de rechte man op de rechte plaats, welke mét 'hart 'en ziel de belangen van 't eiland diende. Niemand, hetzij groot of klem' rijk of arm, een ieder was hem hef en wederkeer ig hield do burgerij van hem. Zijn heengaan Is Yoor 't eiland dan ook een zweren slag, evenjzoo voor zijn vrouw en kinderen. Burgemeester Kolff werd geboren te 'Arnhem, 25 Dec. 1867 en woonde later 'te Wassenaar, waar hij lid van den gemeenteraad en tevens volontair ter secretarie was. Vandaar werd hij benoemd; tot Burgemeester dezer gemeente en dat was op den 5 October 1896. Tot 1 Mei 1902 bekleedde hij dit ambt en ging toen om de studie van zijn kinderen'naar Den Haag. Gedurende die jaren had burgemeester KolS zich hier zeer bemind gemaakt en speet het de bevolking, dat hij hei#n ging. Burgemeester KolS kon \Vieringen echter met vergeten en Wierinjgen hem niet, want gedurende zijn afwezigheid van 1 Mei 1902 tot 1 Sept 1920, onder hield hij met velen alhier bïrefwissêling enz. en bracht van tijd tot tijd 't eiland een bezoek. In 1901 organiseerde burgemeester "KolS met den toen- maligen burgemeester van Edam, "den heer H. J. Gal- koen dc groote vlootrevue óp de Zuiderzes, Waarbij H.M. dé Koningin aanwezig was, 5m die revue gade te daan. Ook was hij irddcr iu do arde van Granje- cu M£5-ijd Ststee. NctsxS- Hoiland cn sinds 1 Sept 1920, wegens bedanken van burgemeester Peerebooni, wederom! bugemeester onzer gemeente, geheel overeenkomstig den wensch der Wie- ringeis. Óp. 1 Sept 1920 luisterrijk ingehaald, heelt zijn burgemeesterschap thans niet van langen duur mogen zijn, hetgeen voor 't eiland zeer Ie betreuren is, en zien wij met droefheid zijn leege plaats in d« gemeente aan. Ook de algemeene liefdadigheid, waaraan burgemeester Kolff veel' deed, verliest vrel in hem, terwijl het ver- cenigingdeven, want cr was geen énkele vereeniging of burgemeester Kolff was cr voorzitter, ©erelid, be schermheer, enz. cm. van, rijn, heengaan zal betreu ren. Dat hj| trusts in vrede. M. Jb. M. Uit Amsterdam, 27 Juni. Naai: aanleiding van de houding van den Vrijheidsbond bij de Eerste Ka merverkiezingen, waardoor *1 tegenstanders van Staatspensioen in de Eerste Kamer worden ver kozen, heeft het Tweede Kamerlid, de heer J. E. W. Duijs, tevens hoofdbestuurder van den Bond voor Staatspensionneering, zich met het volgende schrij ven tot dit hoofdbestuur gewend: Aan het Hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensionneering, Geachte Mede-Hoofdbestuursleden, De wijze waarop deze week de Vrijheidsbond de belangen onzer ouden van dagen weder eens voor de zooveelste maal heeft opgeofferd aan zijn ellendige reactionnaire partijpolitiek, is van dien aard, det ik v dringend vereoek nog deze week een Hpoedbijeenkomst van ons HênMbs* stuur bijeen te roepen, ten einde te hemmen, wat daartegen ia te doen. Zal ooit een behoor lijk Staatspensioen tot stand komen, zullen wij ooit verlost worden van die omslachtige dwang verzekering met zegeltjesplakkerij in dit opzicht, dan zal het toch zeker niet zijn met behulp van de methode die de Vrijheidsbondsche hoeren op advies van de heeren Dresselhuijs en Co. deze week hebben te zien gegeven en de Eerste Ka mer vol zetter» met tegenstanders van Staatspen sioen en met voorstanders van het saet honder den millioen wegsmijten van het daarvoor bënoo- digde geld aan militarisme, voorstanders der Vlootwet 500 millioen, enz,, enz,, enz. Ik meen, dat aan een dergelijk Vrijheidsbondsch spel met onze ouden van dagen paal en perk dient te worden gesteld, terwijl wij dan tevens eens kunnen te weten komen, wat wij er aan hebben personen in ons Hoofdbestuur te hebben als bijv. jhr. de Muralt, die als zoogenaamd Staatspensionneerder optreden op meetings van den Bond voor Staatspensionneering, en tegelij kertijd als Vrijheids bonder, di6 Staatspen sionneering don nek helpen omdraaien. In de hoop dat ons Dagelijkach Bestuur ge legenheid mogo vinden ten spoedigste aan mijn verzoek te voldoen, zoodat onze Bond hij monde van zijn Hoofdbestuur alsnog vóór de verkiezin gen van a.s. 5 Juli eventueel zijne maatregelen kan hebben uitgevoerd, blijf ik met de meeste hoogachting, Uw dw. (w.g.) J. E. W. DUIJS. ANNA PAULOWNA. Algemeen© vergadering van de Coöperatieve Boe renleenbank, op Maandag 26 Juni 1922, in Veerfourg. De heer C. Wijdenes Spaans Jr.. die als voorzitter en directeur het laatst aanwezig Is, opent de verga dering, met de volgende rede: Mijne Heeren! Wij menschen hebben oen eigen schap, die met een mooi woord genoemd wordt ons aanpassingsvermogen. Dat vermogen stelt ona ln staat groote smart diepgaand leed té loeren dragon en ons, na het vele dat moest worden doorstaan, we der op te werken, tot onze vroegere hoogte van kracht en opgewektheid, In zulke gevallen fs die eigenschap voor ons van groot nut. Immers, wan neer alle leed en smart ons even sterk bleef aangrij pen, als dit aanvankelijk het geval was, dan zouden wij daaronder zoozeer gebukt gaan, dat het leven één groote last was. Maar aan de andere zijde is datzelfde aanpassings vermogen ook oorzaak, dat wij zoo gemakkelijk weer do vreugde en het genot verliezen van wat ons aan goeds wedervaart. Met hoeveel vreugde zal me nigeen hier indertijd de oprichting hebben begroet van onze Boerenleenbank, nu ongeveer 14 jaren ge leden. Hoevelen hebben daarin toch gevonden een veilige plaats voor rendabele belegging van tijdelijk te missen geld en hoevele anderen, die vroeger elders onder zeer bezwarende omstandigheden de noodige middelen voor hun beroep of bedrijf moesten leenen, hebben zeer dankbaar ervaren het groote voordeel, dat die leenbank hen bood? Ik geloof niet te veel te zeggen, wanneer ik beweer, dat meerderen daardoor eerder en meerder tot stoffelijken vooruitgang zijn gekomen I Doch ook dit alweer gewoon worden en door de meeste der betrokkenen wordt deze toestand alweer als vanzelfsprekend beschouwd. Daarom is het zoo goed, dat althans éénmaal per jaar de léden van onze Leenbank bijeenkomen. Dan hooren zij weer het een en ander van het bedrijf, vernemen zij den gang van zaken en zullen zij hier door allicht weer worden opgewekt om met de mid delen, welke hun ten dienste staan, de goede zaak te helpen steunen. Ik hoop in uw aller belang, dat samengewevon is met het belang dezer Leextbank, dat die mogelijk heid werkelijkheid zaI worden en u dezen avond van hier zult gaan met het vaste voornemen, de verdere werking van de Leenbank daadwerkelijk te steunen. Mijne Heeren, ik verklaar onze vergadering voor geopend en heet u allen hartelijk welkom. De heer A. de Boer leest vervolgens de notulen, welke onveranderd worden vastgesteld, met dank voor samenstelling en juiste weergave. Voorzitter deelt mee, dat van verscheidene leden bericht van verhindering is ingekomen. Velen deden dit met de eenvoudige mededeeling: „Door omstan digheden verhinderd, de vergadering bij te wonen". Doch dit gaat inderdaad niet aan. Juist de omstan digheid dient vermeld te worden, opdat het bestuur zal kunnen beoordeelen, of deze inderdaad een gel dige reden voor wegblijven kan worden geacht. Periodiek aftredend is d eheer C. Wijdenes Spaans, die zich niet herkiesbaar stelt. De heer Wijdenes Spaans verklaart, aan de aangename verhouding, die steeds bestond, verschuldigd te zijn, eenige toe lichting te geven op zijn besluit, om na 14 jaar te hebben samengewerkt, zijn functie neer te leggen. Dit geschied namelijk op aandrang van zijn huis dokter, alsmede van een specialist, die het voor zijn gestel noodig achten, dat hij de betrekkingen, die hij eenigszins kan neerleggen, niet langer vervult. Vandaar dan ook, dat hij niet op zijn besluit terug kan komen. In plaats van den heeï Wijdenes Spaans wordt nu met overgroote meerderheid gekozen de heer G. -J. Lovink. Tot plaatsvervangende bestuursleden worden her kozen de heeren D. Stammes en J. C. Geerligs Gz., die periodiek moesten aftreden- Tot lid van den Raad van toezicht wordt herkozen het aftredend lid, de heer D. Stammes. Als commissie voor het nazien dor rekening wor den gekozen de heeren J. Smit Az., P. Visser en C. D. Rezelman en tot plaatsvervangende leden de heeren A. de Graaf, D. Lubbe rten J. H. Teuteling. Uit het jaarverslag, door den directeur uitgehracht releveeren wij het volgende: Elke maand controleer de het Bestuur de boeken bij den kassier; de Raad van Toezicht deed dit elke 3 maanden. De boekhou ding bleek steeds volkomen in orde. In de maand Augustus werd de administratie van 't geheele jaar nauwkeurig onderzocht door een Inspecteur der Centrale. Het rapport van dit onderzoek luidde 2eer gunstig. De opgaven van den Inspecteur, gezonden aan dé houders van spaarboekjes, voorscheiboekjas en boekjes in L.R. bleken alle accoord zijn. De bode is 10 maal rondgegaan voor 't innen van spaargelden. Totaal is opgehaald f 7956.15. Bijna elke maand werden nieuwe spaarboekjes aangevraagd.. Ilct aantal spaarboekjes bedroeg op 't eind van 1921 totaal 482, het aantal voorschotboekjes 168, en 't aan tal boekjes in L.R. 17. In 't begin van 1921 telde de Bank 262 leden, 2 le den moesten uittreden wegen failliesement, 1 omdat hij lid was van 2 Boerenleenbanken {wat volgons de Statuten niet geoorloofd is) en 0 nieuwe loden tra den toe, zoodat het ledenaantal steeg tot 205, Het eindcijfer der rekening bedraagt f420.434.88H. Het vorige jaar was dit cijfer f5O35l7.10.Vi, alzoo een vormindeling van f77082.22, wat wel verband zal houden met de ingetreden algemeens daling der prij zen van roerende goederen. Spaargelden. Aan spaargelden stond op 't. einde van 1920 een bedrag van f 217878.59 H. In 1921 werd daar bijgeplaatst f234.116.77. Teruggenomen werd fl94565.33H, Einde 1921 was dus het totaal der spaargelden verminderd met I39551.43H, zoodat de Bank aan spaargelden in beheer had f257430.03. Voorschotnemers. Aan voorschotten was op 1 Jan. 1921 uitgegeven f 223310. Uitgeleend werd aan 29 personen f41300. Afgelost werd f39740. De voorschot ten vermeerderden aldus met f1560. en beliepen op 't einde van 1921 f224870. De rente werd door allen prompt betaald. Deze bedraagt f 12482.47. Loopende Rekening. In L.R. was de Bank op 1 Jan. 1921 schuldig f 16649.69. Uitgegeven is in L.R. 1145011.87, en ontvangen fl24951.43H, zoodat de Bank op 31 Dec. 1921 te goed was f3410.74H. Aan renté in L.R, werd tmirêBMtn 12414-71, on viitgeg© ven f 1289.17. Winst. -- Na aftrek van alle onkosten bleef aan zuivere winst over f 1576.45, welke op de reserve moet worden geplaatst, waardoor het totaal der re- serce wordt f 14376.35 De commissie, die zich belast heeft met het nazien van rekening en balans over 1921, verklaart, bij monde van den heor J Smit Az., alles volkomen in orde te hebben bevonden en; adviseert tot goedkeu ring, waarop de rekening aldus wordt vastgesteld. Het salaris van d«» kassier wordt over 1928 vast gesteld op f 1100, Besloten wordt, wegens de weinige belangrijkheid van den beschrijvingsbrief, geen afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Utrecht te zenden. Bij de rondvraag zegt de heer D. C. Rezelman,: Ik denk wel, dat het de leden van de Boerenleenbank, evenals mij, spijt dat de heer Wijdenes Spaans ge noodzaakt was, zich niet meer herkiesbaar te stel- 'en als bestuurslid van de Bank en wij hem zoodoen de voortaan ook als directeur moeten missen. De p^er Spaans was een der oprichters van de Bank, ja, hij was méér, want op zijn initiatief is deze instel ling tot stand gekomen. Hij heeft daarmee iets ge daan, waarop hij met voldoening mag terug zien. Menigeen is daardoor aan niet te düur geld geholpen. Velen zijn er die voor de gemakkelijke manier van be leggen, hun geld voor korten of langen termijn bij een bank brachten, hetgeen anders wel eens achter wege bleef. En de laatste twee jaren heGft onze in stelling ook bij verscheidene den spaarzin opgewekt en aangekweekt, door ze in de gelegenheid cc stellen, het geld aan huis af te dragen. Zoolang de Bank bestaal, dus al van 1908 af, was de heer Spaans onze directeur, In al die jaren is er veel tijd door hem belangloos gegeven en heoft hij steeds zijn best gedaan den bloei van do Bank te be vorderen. Ik meen dan ook, dat ik mede uit naam van de leden kan spreken, als ik den beer Spaans hartelijk dank zeg voor hetgeen hij in die 14 jaar voor de Boerenleenbank heoft gedaan. Applaus. Ook de heer A. de Boer brengt den directeur dank voor de hulp en bijstand die hij van den heer Spaans in zoo hooge mate mocht ondervinden en die hem vooral in den eersten tijd, toen de functie van kassier hem nog zoo heel nieuw was, van onschatbaren dienst zijn geweest. De heer Spaans zegt: Bij mijn afscheid voel ik mij gedrongen in de eerste plaats een hartelijk woord van dank te brengen aan den heer Rezelman, niet al leen om het zooeven door hem gesprokene, maar ook in ander opzicht. Hij was een der oprichters en hij bleef zich geven aan de Bank met hart, met ziel. Heb lk, naar zij zeggen, veel voor de Bank gedaan, ik antwoord dat er nu eenmaal heel wat moest ge daan worden. Maar de heer Rezelman heeft mij al toos zeer krachtig en met groote toewijding bijge staan. Hij was achter dc schermen, de regisseur, wiens nuttige wenken mij immer van grooten dienst waren. In den watersnood evenwel, toen het werk mij van alle kanten overstelpte, stond de heer Rezel man mij niet slechts bij met raad, maar ook met daad. Ja, wat meer zegt, toén was hij de directeur en ik was het slechts in naam. Ook later, toen ik mij weer als vroeger aan de Boerenleenbank geven kon, heeft hij mij verder nog heel vaak bijgestaan. Ik breng hem voor dat alles hier gaarne openlijk mijn hulde. Doch ook met het verdere bestuur en den Raad van Toezicht heb ik immer prettig samengewerkt. Na tuurlijk dat verschillende menschen over eenzelfde zaak niet altijd hetzelfde denken, en er was dan ook wel eens meeningsverschil, maar ik dank Bestuur en Raad van Toezicht voor de aangename wijze, waarop steeds gezamenlijk naar een goede oplossing werd gestreefd. En toch, wat was de Boerenleenbank, als daar niet was mijnheer De Boer, die ten allen tijde, voor een ieder gereed stond eni van wiens al te groote welwil lendheid wel eens misbruik werd gemaakt. Typee rend is het voorzeker, dat door velen niet van de Boerenleenbank, maar van De Boer zijn leenbank wordt gesproken, zooals ik bij een andere gelegen heid als eens heb opgemerkt En u leden, wensch ik te zeggen, blijft alle vertrou wen schenken aan de instelling, die ge hebt leeren kennen en waardeeren om haar in stand te doen blijven, ja zoo mogelijk te brengen tot hoogen bloei. In zou het zoo jammer vinden, als de Bank moest verkwijnen en verzinken. Blijft dus bij voortduring met haar medeleven, blijft haar uwe belangstelling toonen, doe mij, vraag ik u, dat groote pleizier. Dat zij leve! Ik heb gezegd. Applaus. Hierop wordt de vergadering gesloten. WIERINGEN. Eerste Wieringer Bioscoop Hotel de Haan. Hier liep deze week weer een groot meesterwerk van Duitsche filmkunst, nl. „Frederieus Rex" Zoo groot dat er geen plaats in het programma overbleef voor een journaal of klucht. „Frederieus Rex" is een his torisch drama in 11 afdeelingen, waarin de voor naamste rollen vervult worden door de zeer beken de filmartisten, nl. Friedrich Wilhelm 1 door Al- bert Steinruck, die er uitmuntend in geslaagd is de zen ruwen, zeer militairistischen en dikwijls onver- dragelijken vorst op de film weder te geven. Otto Gebühr vervult den rol van den kroonprins, die lie ver met de knappe dochter van den koster muci- seert dan aan zijn toekomst denkt, die door zijn va der met gestrengheid in icilitairistische richting go- dreven wordt. In de tweede actie krijgt men to zien wat de „De mooie blauwe jongens", de soldaten van Friedrich Wilhelm al zoo te doen hebben en dat be staat zoowat uitsluitend uit excerceeren. Wanneer de koning een inspectiereis gaat maken moet Frits mee en de intrigues gedurende deze reis bezorgen Fritz een zware straf en kostte zijn vriend von Katte het leven. Gedurende de afwezigheid van den koning worden er feesten in de paleizen to Pots dam en op „Sanssousi" gegeven, waarbij op de film de regiseur gelegenheid kreeg fraaie massascènes te scheppen, waarvan hij dan ook dankbaar en mot succes gebruik maakte. Het bal in het schitterende paleis, waar een stijlvol mennet gedanst wordt, is een fraai gedeelte uit deze costuumfilm, evenals de plechtigheden voor de troonbestijging van Fritz in de prachtige zaal in de laatste acte en het tuinfeest in de 9e afdeeling. Het soel van Albert Steinruck is karakterestiek, vooral in de 10e acte, wanneer Fried rich zijn einde voelt naderen en dan nog eens do Garde wil zien marcheeren. Waar verschillende too- neelen. op de historisch juiste plaatsen, als de palei zen van Postdam (Sanssousi) bij het fort Kustrin, enz. opgenomen zijn en do cnsconoering en vooral ook de costumes zeer verzorgd zijn, is onder leiding van den regiseur Wilhelm Prager eon mooie en in teressanto film verkregen. Ook do goedpassende spo- ciale musicale begeleiding werkte tot het welslagen mede. De voorstellingen hadden dan ook eon druk be zoek en waren allen voldaan over deze prachtfilm. WINKEL. Woensdagavond vergaderde de afd. Volksonderwijs tot regeling van de oanstaande schoolreisjes, bij den heer J. van Stipriaan. Tegonwoordig waren 23 leden. Nadat door den voorzitter de vergadering is geopend, en door den secretaris de notulen der vori ge vorgadering zijn goedgokourd, worden de com- missiën benoemd voor het nazlon dor rekeningen on wel voor het nazien der rekening van den penning meester de heeren K. Zoilemaker Jz. on J. Dekker. Voor het nazien der rekening van do schoolspaar- bank te Winkel do heeren A. Egmond en J. Zeiloma- ker. Voor het nazien der rekening van de school- spaarbank te Lutjowinkol de heeren J. do Voer en H. Over. De schoolreisjes worden geregeld als volgt: De 6e en de 5o klas naar Amsterdam, waar o.a. Artis be zocht zal worden, op 28 Juli; de 4e klas naar IJmui- den op 26 Juli; de 3e klas naar Bergen op 27 Juli; de 2e en de le klas zullen een plaatselijk schoolfeest jo hebben op Woensdag 26 Juli, Alle vervoer zal dit jaar per auto geschieden. 8CHAGERBRUG. Zondag 2 Juli nam, 2 uur hoopt Ds. H. Buiskool, beroepen predikant te Noord-Zijpe, zijn intree te doen, na des morgens 10 uur bevestigd te zijn door den consulent Ds. F. France van Callantsoog. Beide diensten worden, gehouden in de Hervormde Kerk te Schagerbrug. ST. PANCRAS De voordracht ter benoeming van een onderwijze res aan de openbare school alhier bestaat uit de da mes G. J. Maas te Haerhugowaard, J. P. Tjalsma te Helder en A. M. Jurriaaus te Kroinmoiiie. BEESTACHTIG. In een bijna voltooide villa in de Van Dorpstraat te Scheveningen, welke villa nog niet bewoond en ongemeubileerd was, is in den afgeloopen nacht op een beestachtige wijze huisgehouden. Men heeft zich door verbreking van een raam toegang ver schaft en alles wat voor vernieling en bederf vat baar was, is vernield en bedorven, zelfs de panee- len uit de deuren getrapt, glas in lood kapot ge maal*, de verfpotten van de aldaar werkzaam zijn de schilders, die boven stonden, op de vloeren om gekeerd en de wanden beschreven met obscure op schriften; ook de ramen of de vaste spiegels in de wanden, alles is besmeerd met verf of vernield. Ten slotte heeft men onder de trap in den kelder ge tracht brand te stichten en meteeen de waterlei dingsbuis in den kelder doorgehakt. De rook, die uit de ramen sloeg, trok de aandacht van eenige voor bijgangers, die de brandweer alarmeerde. De poli tie was ook zeer spoedig ter plaatse, die een onder zoek instelde. Reeds zijn enkele personen als ver dacht gearresteerd. Nader vernemen wij dat de personen, die in ver band met deze vernieling aangehouden zijn, ontsla gen werklieden aan dit bouwwerk zijn en wel een 24-jarige metselaar en een 51-jarige schilder. Zo zijn in voorloopige verzekerde bewaring gesteld. Hdbld. MINISTER DE GEER EN DE BEZUINIGING. Naar wij vernemen, is minister Do Geer voorner mens om het voorbereidende werk voor de invoe ring van de nieuwe burgerlijke Pensioenwet, in het bijzonder het aanleggen van een kartotheek betref fende de pensioengerechtigden, te doen verrichten ,,in eigen beheer". Zijne Excellentie schijnt nl. van plan om ongeveer 200 losse krachten voor avondwerk aan zijn dopari©- ment te verbinden, aan wie zal worden opgedragen om de noodige gegevens nopens diensttijd, bezoldi ging, pensioengrondslag enz. uit het stof der depar tementale archieven op te delven. Deze moeizame ar beid zal voor de gewone penny-a-liners worden beloond met f 0.75 pei* uur oftewel f 2.25 per avond, terwijl de betaling van de met de leiding te belasten personen nog aanmerkelijk hooger zal zijn. Menig departementsambtenaar, staande op de laagste sport van de ambtelijke ladder, krijgt nu de gelegenheid om zijn vrij karige bezoldiging een weinig op peil te brengen 1 Waar echter de duur van den arbeid wordt ge schat op negen maanden, hetgeen neerkomt op pl.m. 200 arbeids-avonden, zullen de totale kosten onge veer gaan beloopen 200 X 200 X f2.25 d.i. circa f 100.000. Zonder nu een armen slokker iets te mis gunnen, zal iedereen zich tocb afvragen of een der gelijke uitgaaf in deze tijden van „versobering" ge wettigd mag heeten en of de, anders zoo op de kleintjes passende, minister niet beter deed wan neer hij den arbeid zonder extra-betaling verdeelde over de autoriteiten in den lande, die de gegevens betreffende hun onderhoorige ambtenaren natuur lijk voor het grijpen hebben en Zijne Excellentie dus veel spoediger en veel goedkooper aan de go- wenschte inlichtingen kunnen helpen, VERDUISTERING VAN I 50.000.—. Uit Haarlem, 28 Juni. Bij de politie te Haarlem heeft zich aangemeld W. C. P. J. te Oude-Wetering, die mededeelde, ten nadeele van een bank, waar hij administrateur van was, f50.000.— te hebben ver duisterd. Door gewetenswroeging deed hij aangifte. De politie stelt een onderzoek in. WIERINGERWAARD. Ons land wordt thans bezocht door een achttal Zuid-Afrikaners, w.o. de voorzitter en leden van het Zuid-Afrikaansche stamboek voor zwartbont Hol- landsch vee. Onder leiding van deze heeren werden een honderdtal dieren, bestaande uit stieren, koeien en jongvee, meerendeels gefokt uit dieren vóór den oorlog, uit Nederland in Afrika ingevoerd, naar En geland uitgevoerd en aldaar publiek verkocht. Hoe dit vee in Engeland gewaardoerd wordt, bewezen do buitengewone prijzen die er voor betaald werden. De Afrikaners hadden trouwens dieren met hooge melkopbrengsten en met een goed vetgehalte ten verkoop aangeboden»' Nederland, dat voor den oorlog veel stamboekvee naar Afrika uitvoerde en bezig was een groote uit breiding aan dien uitvoer to geven, zag door den oorlog alle connecties verbroken, die nu, na 8 jaar, wederom zijn aangeknoopt. De Afikaners, die met den verkoop van hun vee in Engeland zooveel succes hadden, waren vol ver langen te zien hoe de stand van de veefokkerij in ons land na die 8 jaar zou zijn, waarom ze thans een rondreis door de beste fokcontra van zwartbont stam boekvee maken. In Noordholland, waar ze o.a. in onze gemeente Wieringerwaard enkele fokkers be zochten, waren de heeren vol lof over het geziene. Eén der heeron zei, nooit zulke beste dieren te heb ben aanschouwd. Mochten de grenzen in Afrika wederom geopend worden, dan zal het zeker niet aan belangstellende koopers ontbreken. Laat dit voor de fokkers een aansporing zijn om niet te versagen, maar met volharding op den in geslagen weg voort te gaan. WIERINGERWAARD. Voor rekening van den veldwachter H. Boekei, zal aan den Molenweg een nieuw burgerwoonhuis worden gebouwd, welke bouw is opgedragen aan den aannemer G. Veeter alhier. HEERHUGOWAARD. De vorige week heeft de ploegbaas Jb. v. d. Ham alhier zijn 25-jarig jubileum bij den spoorweg her dacht. Omwonenden kwamen met gelukwenschen cn bouquetten den dag blijde inzetten. Maar er volgde meer. De opzichter on onderopzichter kwamen uit naam van de directie don jubilaris gelukwenschen, waarhij eerstgenoemde hem een oorkonde aanbood en oen hartelijke toespraak hield en laatstgenoemde

Schager Courant | 1922 | | pagina 2