r t laad Hoordscharwouds. Zaterdag 1 Juli 1922. 65sle Jaargang. No. 7Ü5I. Voltallige vergadering van den Raad dezor ge- meteno, op Vrijdag 30 Juni. De voorzitter opont de vergadering, welke voor Z. E. de laatste zal zijn, met een woord van welkom, waarna door den socretaria de notulen worden gele zen en onveranderd vastgesteld. Verzoek om afschrijving of vermindering van H.O. is ingekomon van A. v. Nijkerkon, G. Kos, dames Dun on v. Scliaik, KI. Boot Jr., J. Blom, T. G. Nol en J. Grootes. Verzoek om vormindoring en afschrijving van van schoolgold is ingekomon van M. Sint, C. Kraak man, kindoren wed. Kraakman, C. Kuiper, J. Schuit en M. Kuiper. Eon on ander zal ln handen van de commissie worden! gesteld. Goedkeuring is ingekomon op do gomoontebogroo- ting voor 1922. Ingekomen is de mededeeling van schatting voor de vergunningen, waaruit blijkt, dat do schatting voor elke vergunning 25 gul don is. Van de Gezondheidscommissie zijn enkele mede- deolingen ingekomen in verband met do vleesch- keuringswel. Van den Inspecteur van de Volksgezondheid is do mededeeling ingokomen, dat do kosten voor water- onderzoek f 10 of f3 zijn. -Door den Rijksontvanger is aan d^n gemeenteont vanger uitbetaald f 842.40. Goedkeuring is ingekomon op het besluit inzake dekking van hot tekort van het distributiebedrijf. Goodkeuring is Ingekomen op de geldlooning, groot f 12000.—. Van don klokkenist is de mededooling Ingekomon dat het torenuurwerk het minder nauw begint te nomon. Zo gaat soms stilstaan en do gang is onre gelmatig door den oudordom. De wekolijkscho afwij king was den laatsten tijd 10 minuten, wat in de 20 jaar nooit is voorgekomen. Voorzittor zegt, dat de klok dateert van ongeveer 300 jaar terug. Van den minister van Binnenlandsche Zaken is dé mededeeling ingekomen, dat geen termen bestaan om de plaatselijke inkomstenbelasting in eigon ad ministratie te houden. Van het gemeentebestuur van Schagen ia de me dedeeling ingekomon, dat deze gemeente niet tot de gemeenschappelijke regeling inzake den keurings dienst zal toetreden. Ingekomen is de borderel!» van do N.V. Spoor, waarvan onze lezers in ditzelfde nummer verslag vinden. Bericht is ingekomen, dat het bedrag dor nooduit- keering over het eorste kwartaal van dit jaar f120 is. Door den Rijksontvanger is aan den gemeente ontvanger uitbetaald f 350.71. Op verzoek van hot Prov. Bestuur zal worden over gegaan tot vaststelling van verordeningen en in structies inzake do vleesckkeuringswot. Wethouder Ootjers doelt moe, dat do regeling, zoals deze nu gemaakt zal wordon, voor de ge meente 't voordeeligst is. Wol zullen de koston iets hooger worden, doch ze zijn goed te dragen. Eon en ander wordt door den voorzitter nader toegelicht. Van het R.-K. Par. Kerkbestuur is de mededeeling ingekomen, dat volgens hun oordeel de Raad in vorband met de aanvrage om voorschot voor school- bouw, niet vroegtijdig eon besluit heeft genomen en zij alzoo van oordeel zijn, dat het verzoek als toege wezen moet worden beschouwd, reden waarom ze verder zullen handelen, zooals de wet aangeeft, waarbij gewezen wordt op de groote bolangen die er voor de 300 kinderen aan verbonden! zijn. Op verzoek werd aan den heer A. v. d. KooiJ eer vol ontslag verleend als ljd van de commissie tot we ring van schoolverzuim en van de pl. commissie van toezicht op het L.O. In deze functiön wordt benoemd de heer R. Schuil, het nieuwe hoofd der bijzondere school Oe heer Du ij vos vraagt bij deze gelegenheid, of de geheel e commissie in verband met de nieuwe wet niet behoort af te treden. De secretaris deelt mee, dat het niet noodig is. De heer Duijves wijst er op, dat de meeste leden geen kinderen meer op school hebben, wat niet ge- wenscht is. Ook zou hij de commissie van 7 op 5 leden willen inkrimpen. De heer Keizer meent, dat de kwestie in den raad behandeld is en besloten is de commissie te hand haven. Inkrimping is wellicht niets tegen, ofschoon wel eens dingen voorkomen, die krachtdadig optre den noodig maken en niet altijd alle leden aanwe zig kunnen zijn. Voorzitter zou liever de zeven leden willen hand haven. De heer Duijves is van oordeel, dat zij die benoemd worden, ook de betrekking dienen uit te voeren. Voorzitter merkt op, da tdit niet altijd mogelijk is. De heer De Geus merkt op, van den heer Duijves nog geen overwegende bezwaren tegen 7 leden ge hoord te hebben. De heer Duijves: Het brengt onkosten mee en er moet bezuinigd worden. Voorzitter: Ja, 't presentiegeld is een gulden en de secretaris heeft 10 gulden per jaar. De heer Keizer: Het vorig jaar is 3maal vergaderd. Op een desbetreffonde vraag van denheerOotjers deelt de heer Duijves mee, dat zijn doel is de heele commissie te laten aftreden, dan 51eden to benoemen waarvan elk jaar een deel volgens rooster Jaftreedt. De heer Heeman merkt op, dat reeds 3 van do le den aan de school verbonden zijn, zoodat er voor de overige ingezetenon niet veel overblijft. De heer Barten voelt er toch wel voor, dat hot op vijf leden gebracht wordt. Vijf leden kunnen het werk wel af. Met het oog op de nieuwe leerplichtwet zullen meer vergaderingen noodig zijn, waardoor hooger kosten. De heer Ootjers wil zich er voor verklaren, omdat het voorstel van een commissielid komt en deze het kan weten. De heer Keizer had niet gedacht, dat do Raad di rect voor een beslissing gesteld zou worden. Hij wil echter de 7 leden handhaven, vooral ook omdat een broeder inzicht meermalen noodig is. Enkelen meer uit de burgerij is niet ongewenscht, wanneer om trent voorvallen meer breedvoerig© inlichtingen wen- flchelljk zijn. Voorzitter die roods tot stemming was overgegaan, wlldo opnieuw gaan stommen, waartogon y.ich do hoor Barten verzot, Do hoor Ootjers raorkt on oen desbetreffondo vraag op zijn «tetó gogoven lo bobben, doch gomoond to hebben dat hot in do ooinmJfiHlo besproken was, wat nu niet hot goval schijnt to zijn. Iliorna wordt mot 4—3 stommon besloton de com missie van 7 op 5 loden te brengen. Tegon stommon do heeron Kelzor, De Geus on Hooman. In verband mot eon gedaan verzoek van moj. C. M. Blom om eon jaar studieverlof, was van don In specteur oon schrijven ingekomen, dat deze het niet dienstig acht hot vorzook in te willigen, omdat het door do schaarschto meestal niot mogelijk is, ge schikte tijdelijke hulp to krijgen. Ze zal dus, wil zo haar plan volvoeren, ontslag dienen aan te vragen. Do voorzitter meent, dat hot verzoek don hoeren be kend is on doelt moe dat moj. Blom voor een jaar naar Engeland wil om do acto Engolecho taal to halen. De heor Koizor herinnert zich niet dat eon adres is ingokomen. De hoer Hooman weot dat or besprekingen ovor gehouden zijn. Voorzitter: Hot verzoek is 10 April, ingekomon en in don Raad bosprokon, Besloten wordt het verzoek niet toe to staan, waar na do vo9i-zittor het vermocdon uitspreekt dat zo nu wol zal blijven on haar vacanties benutten zal om n&ur Engeland te gaan. Het voorstel van de gascommlssie om eon rechts geding togen den Staat aan te gaan, wordt goedge keurd. Voorlezing wordt gedaan van eon schrijven van don Commissaris der Koningin, waarin wordt moe- gedoeld, dut aan den Burgemeester eervol ontslag als zoodanig vorloend is mot ingang van Juli, vol gens Kon. besluit van 20 Moi. Van don heer C. Brinkman, Burgemeester, is eon verzoek ingekomen om eervol ontslag als Ion amb tenaar van den Burgerlijken Stand met ingang van 1 Juli. Ik bad, zoo doolde do voorzitter men, waarschijn lijk in rloze functlo ook kunnen blijven, doch do vornllchting om dagelijks twee uur op het raadhuis te zijn, zou te zwaar, drukken. Na voorlezing van dit verzoek wordt door don heer P. Zut oon schrijven aan don voorzitter overgeroikt, geteekend door 4 raadsleden, met verzoek om voor lozing. Voorzittor weet den inhoud niet, doch merkt op dat. hot tijdens do zitting zoo onder de handen ge schoven wordt. Dit had beter voor de zitting kunnen geschieden. Als do heeren het echter goedvinden, zal ik het behandolen. De heer Ootjers stelt voor aan den Burgemeester op de meest corvolle wijze ontslag to vorleenen als ambtenaar van den Burgerlijken Stand, waarmee alle hoeren zich kunnen veroenigen. Het overgereikte schrijven wordt hierna voorgele zen en or blijkt uit, dat do ondertcekenaren, de heeren Zut, Duijves, Barten on Hoeman oen uit spraak van den Raad willen uitlokken aan wion do Raad als Burgemeester dezer gomoonte do voorkeur geeft, dit om daarmee bjj de Kroon invloed to kun nen uitoofonen. De heeron Ootjers, Keizer on De Geus gaan het stuk nog eens ovorlozen, goduronde wolken tijd oon doodscho stilte heerscht, wat den heor Barten do opmerking doet maken: Do heeren Schijnen onder den indruk. De hoor Keizer: Neen, mijnheor do voorzitter, niet zoozeer onder den indruk, maar hot komt zoo onvor- wacht. Hot komt bij verrassing tor tafel on dan gaan de gedachten in vorschillondo richting. Het doet zoo eigenaardig aan. Het best zal zijn eorst te stemmen of het adres behandeld zal worden ja of neen; welke sollicitant zal worden voorgedrngon als do Raad zich uitspreekt. Er zal geen eenstemmigheid zijn, want copiöeron kan men niot meer. De stemming is na tuurlijk vooruit reeds bekend on do enndidaat die men naar voren wil breng, ook. Ik had liever deze verrassing niot gezien, vooral ook, om het min of meer pijnlijke dat er achter zit voor do menschen die de achtifig der burgerij genieten en hierdoor in een eigenaardig licht komen. Ik zal mo dan ook in beide gevallen aan stemming onthoudon. De heer De Geus: Het doet eigenaardig aan. Steeds hebben we alle zaken gemeenschappelijk en vriend schappelijk behandeld en nu wordt een dusdanig stuk in don Raad geslingerd, alsof do zaak moest overrompeld worden, evenals dit met do gecirculeer de lijst geschiedt is. De heor Barten acht net in het belang van de gemeente, wanneer de Raad eenigszins geluid geeft wie zij het liefst wenscht. Het gaat niet tegen personen. Er mag van passceren niet gesproken wor den. Gewoonlijk spreekt een Raad zich voor aan beveling uit. Dat is niet misplaatst, al had het ver zoek mogelijk -©enige dagen vroeger kunnen gebeu ren. De heer De Geus: Ik keur het stuk als ^oodanig niet af, doch alleen de wijze waarop het wordt in gediend. Het is een adres van beteekenis en diep ingrijpen en we haddon er vooraf over kunnen spre ken. Niet dat ik me gepasseerd gevoel, doch het is een overrompeling. Elk ingekomen stuk behoort 3 dagen te voren aanwezig te zijn. Dit wordt zoo in den Raad gebracht, zonder er over te kunnen den ken. Dat acht ik onbillijk. De heer Ootjers: Het doet min of meer pijnlijk aan. Het betreft een stuk, van leden van den Raad die toch dienen te weten, hoe het behoort. Op zijn zachtst uitgedrukt beschouw ik het als een overrom peling, Een stuk behoort op de secretarie te komen, vandaar bij B. en W. en dan bij den Raad. Hot is hier geen toevalligheid of een onwetendheid en het kan dan ook niet anders dan een overompeling zijn. We staan hier voor een voldongen feit, dat noem ik een kleine overrompeling. De hoer Barten: Als er geen stuk gekomen was, doch een voorstel, bij de rondvraag, zou er niemand over gesproken hebben. Dat het stuk laat is ingeko men, zit op verschillende omstandigheden vast, 'die ik hier niet behoef te bespreken. De heer Ootjers.: Een zoodanig ernstig stuk kan bezwaarlijk zoo behandeld worden, 't zou een ta melijk persoonlijke discussie worden. De heer De Geus: Er worden personon in kwestie de dupe van. Ik accepteer het ook niet. De heer Barten: Als de heeron ernstige bezwaren hebben, is er wel een andere weg. We zouden de volgende week weer vergaderen kunnon en het dan behandelen. Ik had niet gedacht dat het zoo zwaar zou wordon opgenomen. Ik geloof, niet, dat de an dere heeren daar ook op. tegon zullen hebben. Goedgevonden wordt do behandeling eon week uit te stellen. Goodgokourd wordt hlorna eon suppl. bogrooting op fO:k'81,7.lX on do af- on overschrijvingen op f 2770.57 X. Do vorordoningon op do hoffing on invordering van plnatHoliJko bolastingon wordt vastgesteld. liet hof- flngBuercoiitngo wordt voor de oorsto 4 manndon van 1922 bopaald op 1,0 on voor hot Jaar Mol 1022—'23 o]> 2 pet. Dit omdat de invordoring volgons hot Rijkskohier f24000 zou zijn en or f32000 noodig is. liet kohlor hondenbelasting wordt vastgostold .op f141. Eonige administratieve wijziging ln do go- meonschappolljke llchtbodrljvon wordt goodgokourd. Goodgovonden wordt, voor den Rijksontvanger oon zittingslokaal gratis beschikbaar to stellon om to voorkomen, dat, do zittingsdagon naar Zuidschor- woudo verhuizen. Rondvraag. Do hoor Keizer hosprookt het on derhoud van don toegangswog on vraagt, of ook do brug voor rokoninn van do gemeente is. Nu or vou do stichting van eon hoofdpostkantoor niets zal komen, is hot mot hiiRJk hot als verkeersweg te bUJvon beschouwen, en het onderhoud van de brug is behalve dat, toch dubieus. Voorzitter deelt mede, dat over deze zaak nog steeds niot het rcchto licht vcrschcnon is. Do hoer Kcizor: Er is alles voor, om to trachten hét onderhoud van do gcmeemlo af to Wontelo'n, nu hoi kantoor daar niet zal komén. Hierna gaat do voorz. tot sluiting over. Het is, zogt Voorzitter, do luatstc vergadering, welke door mij geloiu zal worden, Mijn tijd is er. Mot ingang vah 1 Julrheb ik aii1slaa en het is nu do laatste dag van Junk De heer Ootjers, wethouder, zegt'hierna ongeveer het volgende iMijnhccr do Burgemeester. In vorband mot het 'feit, door u genoemd, acnt ik het me tot 'een plicht oen enkoi woord to spreken. U weet, 'dat 'u yan mij geen lange rode kimt verwachten. Ik 'zal het dan 'ook kort doon. Het 'is gedurende 21 jaar, dat go het Burgemeesterschap van ónze gemeente bekleed hebt en hu hebt gc gcraecna, dat 'uw tijd gekomen is, 'om ontslag to vragen, hetwelk U don ook moest'eervol verleend is. Een uur van scheiden is altijd een pijnlijk fets. Op zoo'n moment ^ornen or voel herinheringen on Vcef gebeurtenissen lont men dan do revue nasscereta. Critlck i ook Ui niot onthouden, -Wat 'begrijpelijk is, want hoe hooger men op do maatschappelijke ladder staat, hou coriior men daardoor getroffen wordt. Vooo mo zolf heb ik do overtuiging ,dat go meermalen do dupe zijt geworden van uw welwilcnaneld en goedhartigheid. "liet zijn gocn al to slechte karakLerlrekkon, doch zo vmacn veelal „geen voldoende ingang bij het "publiek. Als u terugziet, 'kunt ge zien ,dat 'gedurende dien tijd In do gemeente veel tot stand gekomen is, waar go trots op kunt zijn. Hot'hoofd der gemeente heeft aan "dergelijke zaken meestal het meest werkzame aandeei. "Namcnts don raad en zekor ook namens do burgers, breng tito u don voor alles wat ge in dio lange Jaren in het belang van dc gemeente deed, en ik hoop, dat 'hot u gegeven jnag ziin, nog lange jarén met Uwe oChtgcnooto een verderen bloei van do gemeente mag aanschouwen cn het 'zij hier of elders, ge steeds eon aangename 'her innering aan "uwe gemeente mag behouden. Er zijn momenten geweest van mindere sympathie. "Dat is vanzelfsprekend, toch geloof ik, dat do gemeente mot dankbaarheid jegens u gestemd zal zijn. Wij meenden u Blfl qbyjk van herinnering edn' kleinigheid "to mooton geven ïn den vorm van een mooie klok (welko tegelijk overhandigd werd) Ik hoop dat go deze wilt aanvaarden. Het "is oen schoono klok, ik hoop dat zijn welluidende} klanken u aangenaam in 'do ooren mogen klinken oh 0 W 1 W Bde Nvhzerplaat cif het aanbooren van do klanken een aangename horiifüoring aan do gemeente bij u mag worden wakker geroepen, ik dank u nogmaals. (Appaus). Do Burgemeester overhandigde hierna, zeer bewogen, het amblsteeeken aan don len Wethouder, om het voor den opvolger te kunnen rescrvcoréh eh to dragon, zoolang niet in de benoeming is voorzioh. Het is met gemehgdo gevoelens, aldus de Burgemeester, dat ik dozen daad vorricth. Sinds 1 October 1879 wijdde ik mjjn krachten aan dc gemeenteadministratie, voor de gemeente, dio toen circa .900 zielen telde en die ik sindsdie zag opklimmen tot 1747 Inwoners. Do gemeente heb ik 43 jaar gediend naar mijh beste weten. Naar mijn best» weten en zoo goed mogelijk heb ik mo van mijn taak cékweten. Mijn leeftijd is echter oorzaak dat ik het werk aan jongeren moet overlaten. Het *is moeilijk to schcdien. 43 Jaar heb ik 'do gemeente zied opbloeien. Van een kleine gemeente is v ze een bloeiende geworden. Het is met gemengde gevoelens, dat ik m'ijn werkzaamheden vaarwel zeg. Ik hoop, dat het u met uwe gezinnen gegeven mag zijh, hog lnhge jaren do gomcénto in bloei to zien toenemen éh go og vole jaren ais lid vian den raad aan dien bloei zal kuhheh medoworkeh. Ik dank u nogvoor het hartelijk aandenken' óh zal het met genoegen in 'ïnijn huis hebbeh. Hiermede verklaar ik de vergadering voor gesloten. Op de publieke paats waren eenige heJangstelIentfbh aanwezig, waaronder de hee ijP, Verburg, voor wienis rekening een prachtig bloemstuk Verd binnen gébracht. De ij eer Verbuig sprak hierbij ongeveer .de volgende woorden: [Mijnheer de Burgemeester. Het "is bif ons gewota(a leden van de gemeente niet de gewoo'ute op de raads vergaderingen te komen, doch ditmaal stelde ik er prijs op, van die geWoonte af te Wijken. Ik begrijp, dat het voor u belangrijke oogenblikken zijn. Wij allen krijgen mijlpalen in het leven. Ik heb er pas zelve ook een gehad. Ik 'begrijp, dat 'terugblikt op de afgolfde le.vensbaan en daarom wilde ik net voetspoor van den raad volgen, door u op mijne wijze te huldi gen, overtuigd daarmee namens vole ingeza.tbnen te spreken. Ge hebt. in uw ambt niet altijd gedaan wat des ambtenaars wWas, doch dikwijls hebt ge menschen gehol pen en bijgestaan. Ge hebt zekér voor de gemeente veel gedaan en velen kunnen daarom met dankbaarheid aan u 'terugdenken. Dit past 'mü in de eerste plaats. Hot is nu 28 jaar geledon, 'dat ik de eerste voet 'ïn deze ..gemeente zette en zonder u en uwe fabriek zou ik hier waarschijnlijk nooit gekomen zijn. Voor allca wat ik hier heb mogen genieten, past mij u te dajikéü. IJ, is het middel geweest, dat ik hier ben gekomen. Daarvoor deze bloemen. Ik 'hoop, dat deze stap u er niet .toe zal brengen, deze gemeente te verlaten, doch gét kunt besluiten uwe rust in deze gemeente te gahtt genieten, met "uw vrouw en een goede gezohdheiden levensvreugde ge uw verdere cvensdogen in gé- mcente zult gaan sijten. Applaus. De Burgemeester dankte aen heer Terburg voor de gesproken woorden en wees nogmaals op het modüijke van scheiden. Lang heb ik geaarzeld, deze stap te doen, want mijn werkzaamheid was altijd 'mijn lust. Ik ga' niot 'stil in bef hoekje zitten, dat 'zou ik niet kun hen. Hoe ik mijn verdere levensdagen zal regelen, weot ik nog niet Ik dank u voor de blijk van waardeerfhg hoop nog eenige jaren van gozohdheid te kimheh mee maken. Met .genoegen zal ik 'dan tterugdehkc'n na'ü do dagen en aren in do gcmechto doorgebracht. Nogmaals donk aan u en uwe familie*

Schager Courant | 1922 | | pagina 13