AliEiGti Nienws- iiitnnüt- Liltmllil PLANTA SPAANDER Co., ALKMAAR. Dit het liart van Holland. HEERENKLEEDING -lURGENS' PLANTENBOTER Zaterdag 8 Juli 1922. 00ste Jaargang. No. 7056. Uitgevers t N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen EERSTE BLAD. GEMAAKT EN NAAR MAAT Ingezonden Stukken. Gemengd Nieuws. ALKMAAR 'S ROEM. Tabaksfabriek d. R. KEtJSS Alkmaar. CLCCÊNT PER POND Reclames. Freco's Maagtabletten schager cTOMt. Dit blad vorschljnt viermaal pen woek: Dinsdag, Woensdag, Dondor- dag en Zaterdag. BIJ Inzending tot '8 morgens 8 worden Advor- tentlën nog zooveel mogelijk ln het eerstultkomenapnmmer geplaatst. POSTREKENINO No. 23330. - INT. TELEF. no. 20 Prijs per 8 maanden 11.85. Losse nummers 8 cent, ADVERTEN- TI6N van 1 tot 5 regels 11.10, Iedere regel mees 20 cent (bewljsne. Inbegrepen). Groote lettors worden naar plaatsruimte berekend. dit nummeb bestaat dit twee bladen. Als dezo regels den lezer onder de oogen ko men, heeft Nederland de regeering, die het ver dient. Waarmee het deze verdient heeft, weet ik niet en ik twijfel or aan of het thans reeds de tijd en gelegenheid is een onderzoek te gaan in stellen naar de daders. In ieder geval is er een ding gebleken, althans in Den Haag, dat zoo goed als alleen de roode en zwarte broeders met hun drukwerk een soort strijd durven voeren. Voor zoover mijn brievenbus be treft, die is herhaaldelijk verstopt geweest met strooibiljetten van allerlei groepen, maar alleen van de katholieken en sociaal-democraten waron er krantjes of althans lectuur bij. Nu spreekt het vanzelf, dat de neutraal-vrijzinnig of vrijzinnig-neutrale pers een groot aantal gezin nen bereikt, waar noch de clericale, noch de roode bladen komen, zoodat er voor deze twee groepen meer aanleiding bestaat voor het propageeren hun ner beginselen bij allen, die niet als hun voorstan ders of partijgenooten bekend zijn. Doch bij het groote aantal twijfelaars en bij het verdubbelde ge tal kiezers, had men toch eenige meerdero actie van de verschillende vrijzinnige groepen mogen ver wachten. Nu deze zoo goed als geheel uitbleef, heeft men bet zich zelf te wijten dat do uitslag is, als hij is, n.1. van een vrijzinnig standpunt gezien: mi serabel. Maar nu ooren en hoofden van het publiek na tuurlijk nog tuiien van politiek, kan ik me voor stellen, dat zij wel eens wat anders "willen hooren. Straks begint het abele spel toch weer en „zelfs" van politiek kan men te voel krijgen. De conferentie zeult zachtjes voort. Men verga dert een keer of tien per week een uurtje, waarom trent dan nietszeggende communiqués worden ver strekt en als de heeren van het Correspondentie- bureau niet goed Engelsch konden, zouden do Ne- derlandsche lezers vermoedelijk niet heel veel meer dan die communiqués onder de oogen krijgen. Hoog stens zou de speciale medewerker van een of ander blad er in slagen een min of meer handige omwer king en beschouwing van dat communiqué te le veren. Nu echter het kleine Russische secretaris]e Le- vidow na elke gemengde zeen woord of twin tig Engelsch komt fluisteren, terwijl daarna Mr. Steward een dicté aan zijn landgenooten geeft van circa een half uur, weet men tenminste iets meer en behoeven de „beschouwingen" niet zoo heel ma ger te zijn. Er nu tenminste eenig houvast! Dan zijn onze Fransche en Amerikaansche pers broeders tenminste andere kerels. Ik zal niet zeg gen dat er een woord waar is van al de onthullin gen, die zij seinen, van den beraamden aanslag op Litwinow en dergelijke grapjes bijv., maar zij ge ven hun publiek althans wat te lezen. Ik ben over tuigd, dat zij precies weten, wat Krassin zou heb ben gedacht op den G Juli, als zij er maar in ge slaagd waren op 7 Juli een vierkanten duim van zijn hoed te zien te krijgen. Dat is werkt Maar het komische van het geval is, dat er *n jn-jmalist, rondom de conferentie meeloopt, die re laties beet te hebben met een der grooter© Neder- iandsche bladen en die bovendien voor een reeks buitenlandscho kramen werkt. Al de ontdekkingen, die hij doet en zij zijn. vaak zeer lezenswaardig, al zijn zij niet altoos „heelemaal juist"l geeft hij aan zijn buitenlandsche bladen, zoodat de eene vreemde krant 't verhaal van de andere bevestigt. Zijn eigen blad mag ze dan overnemen uit die bui tenlandscho bladen.... Dit is een van de manieren, waarop men wat lezenswaardigs ondeu de oogen krijgt. Maar voor do pers wordt dan, behalve wat nieuws betreft, door de Nederlanders uitstekend gezorgd. Daartegen is niets in te brengen. Eerst hebben de Ilaagsche journalisten hun buitenlandsche collega's laten zeilen en hen den avond daarop zoo gefuifd, dat het officieele einde om half twaalf werd bereikt tot aller tevredenheid behalve van een groepje die tegen drieën 's morgens nog aan het kijken wa ren, of er ergens in de Residentie „nog wat te doen" was. Toen kwam de gemeente Den Haag, die toch bin nenkort een nieuwe leening moet gaan sluiten, met haar boottocht aan gedelegeerden en krantenmen- schen, eindigend in een zeer knappen lunch in Al- phen-aan-den-Rijn, waarhij de conserfatiefste en zwartste mencoren van de pers mot. zooveel geest drift ter eere der Russen de Internationale zongen, dat. die arme Devidow dacht, dat hij nu zeker op bot punt was te worden gelyncht door „sociaal-revo- lntionnairon". Donderdag ging de pors naar de Rotterdamsche havens on het nieuwe vliegveld van de I.V.A.C. Zaterdag en Zendag gaat men naar Arnhem, de Voiuwe on den Achterhoek, en zoo Joopt het pro gramma verdor af. Als de vreemde journalisten nu nog niet tevreden zijn, mot wat zij to zien en te genioten krijgen, zijn hot ontevreden schepsels, die geen goed gedaan kan worden. Of hot moest natuurlijk zijn, dat zoor vele hunner van mooning zijn, dat een t.ologrammetje naar hun krant of oen interview met X, IJ of Z be langrijker ia dan 'n boottocht. Eon standpunt, waar in zij niet zoo gehool ongelijk hebben. Daardoor is het te vorklaron, dat een aantal der „groote man- ('T BETERE GENRE). nen" onder de krantonlui bij al die uitstapjes en fuiven schitteren door afwezigheid en op zulke da gen liever in den Haag wat kopie maken, inplaats van de „Meren" of de „Tuin", of weet ik wat van Holland te gaan bekijken en lunches, teas, en di ners tn verwerken. Opmerkelijk is bij dit alles, dat er zoo weinig mu ziek wordt gemaakt. Alleen op den journalisten- avond werd er even gemusiceerd. Bij de boottochten was het eenige instrument dat bespeeld werd de Ki- nemakickdoo8 van Albert Frèros. En dat in een stad, waar in 99 pet. der restaurants muziekdwang heerscht en waar je geen Sandwich kan eten, dan op de maat van een Shimmy of Foxtrott.... Misschien is dit juist een delicatesse der verschil lende gastheeren, die beseffen, dat een journalist al genoeg gelawaai en gezanik aan het hoofd heeft, dan dat hij niet blij zou zijn, nu en dan eens niets te hooren, dan het klotsen van het water on eventueel het opentrekken van een wijn- of limona- deflesch! A.: Heer Hugowaard, 5 Juli 1922. sdacteuri komt 'ondergeteekende u een plaatsje Mijnheer de Redacteur i Woor komt 'ondergeteekende u eon plaatsje vragen Inaar aanleiding van Hoor Hugowaard's raadsversLagi Ik .geloof, dat Heer Hugowaard zoo langzamerhand n groote vermaardheid zal verkrijgen. Het zou mij zclfe niet verwonderen als het binnen o.fzionbaren tijd de belangstelling van tou.rist.en zou opwekben, aange trokken door de antiquiteiten. Want als men do raads- verslngen leest, dan moet men wel den indruk krijgen: dat is nog eens een plaats dat zijn isolement weet te bewaren, aaar heeft men door alle werel'dgel>eurtenissen heen, z'n zeden en gewoonten uit den oertijd nog over gehouden. Doch scherts terzijde: is het nU toch werkelijk' niet diep treurig', dat,'terwijl bijna, iedereen snakte naar water terwijl overal om ons heen de waterleiding is of wordt aangelegd, men hier, met taaie volharding (een betere zaak waardig) zegt: wat jullie doen, gaat buiten ons om. wij doen het nu eens lekker niet.'En als er dan gevraagd wordt, hoe in het nijpend watergebrek le voorzion, is het antwoord: 1-,x 't punt onder voor water, epidemiën, de gezondheid van den mensch gaat toch zeker boven het geldelijk belang? En dan de dwang; Ja ,dat moet. inslaan bij het pu bliek, want niemand laat zich graag dwingen, dat prikkelt tot verzet. Volkomen waar; doch iemand die zich laat kiezen tot raadslid mist het recht om dit to zeggen. Een raadslid neemt toch de verant woordelijkheid op zich' om voor en over de burgerij to spre ken en men verlangt dat ieder zich daaraan onderwerpt. Men verlangt steeds tenrechte of ten onrechte (dat zuilen we maar in 't midden laten) dat de besluiten van den Raad worden geëerbiedigd, anders worden wij or wel toe gedwongen, het heele stelsel berust toch zeker op dwang. En zou men nu, waar het be lang moet worden opgeofferd, hiervoor terugschrik ken? Durft men dan de consequentie vatn zijn u stelsel niot aan? Of is het een truc om den kost smakolijk to disschen? M. de R., ik mag niet meer van u vergen, mijn hartelijken dank voor uw geduld. Moge dit, oen klein steontje bijdragen tot het optrekken van het groote gebouw voor de volksgezondheidl C. DE JONG. Mijnheer de Redacteur. Heeft u voor 't volgende een plaatsje? Hiervoor dank. Aan do gevers en geefsters voor het Amsterdamsche Vacantio-kinderfeest. Naar aanleiding van het 'artikeltje van deni heer Stomperius in dit blad, j.L, "ben ik zoo vrij onder uwe aandacht to brengen, dat 'door mij in den loop dor volgende weck weer eon beroep op uw goede hart en beurs gedaan, zal worden. Waar hier reeds zooveel en graag gegeven is voor builoufrvpdertjes, daar Twijfel ik niet, ol ook voor het arme stadskind uit on» eigen land zal nog wel' wat te missen zijn. Ik hoop dan ook, dat mijn moeite hiervoor weer even vruchtdragend mag zijn a's vorige jaren. Rekening en verantwoording wordt u aangeboden bij de lijst Hoogachtend, J. ROOS—Breed. Schagen, 8 Juli 1922. DE RAMP TE HAMBURG. In de „Homb. Corr." vinden wij, aldus hot Hdbld., de volgende bijzonderheden over de ramp op de ter- Prima geurige PIJPTABAK gefabriceerd door de Neemt proef met deze prima kwaliteiten in fraaie verpakking. VRAAGT ZE UWEN WINKELIER. LI fcj VOEDZAAM HEERLIJK VQQRQEELIG tusschen maar door in het stinkende en vuile slootwater. Want het is immers niet bewezen, mijnheer Krom!, dat in de niet-aangesloten plaatsen het sterftecijfer hoo- ger is? "Wilt u werkelijk daarmee zeggen, dat do volks- gaZöndheid geen motief kan wezen. Durft u, die ook de, et vorig jaar door de Afd. van „Het Witte Kruis' uitgeschreven openbare vergadering bijwoonde, waar iemand uit de practijk, een geneesheer, alles haarfijn vertelde, durft u, vraag ik u, in dezen het belang der volksgezondheid ontkennen? Maar dan is dat, -een voor een raadslid schandelijke onwetendheid, of (wat pog erger is) misleiding. En wat te denken van uw gezegde, dat er tot nog 90 pCt er P< handteekeningen? Laat ik u dan even Baseert u die wetenschap op de toe geen 10 pCt van de burgerij mee sympathiseert, dus gelegen! kkenen. Ik tart u dan ook om te bewijzen, wat u zei. truèt iedereen in de nhei d is m zeggen, gesteld on dat lang om te teé- Kan u dat niet, "dan hoop ik dal u zich dan een man zal toornen, en eerlijk uw woorden terugnemen. En nu net voorstel-Krom, de menschen zich te laten uitspreken door middel van een referendum. O, wat klinkt dat mooi, maar wat 'schuilt er een gevaarlijke adder onder. Want het 'is geen referendum, wat de heer Krom voorstelt. Een referendum is, dat .ieder meerder personen biljet moeten uitreiken, dan kroeg men een zuivere stemming. Maar niet, zooals u voorstelde, drie kroegen aanwijzen, waar men dan wel naar .toe kon gaan. Want daar goot verreweg hot 'grootste gedeelte der vrouwen en een flink percentage mammen' niet naar toe. Wat ook nog te zeggen van den heer Wijnkcr1^ woorden „we hebben het al zoo Tang buiten water gered, men moest maar een put slaan". Ja, dat is tenmin ste goed genoeg voor hot vee, dus waarom zoudon de menschen nu meer verlangen? Zoo zou ik nog wol oen heele poos kunnen door gaan, want hot geheelo betoog der tegenstemmers is zoo teekenend voor de mentaliteit der heeren, dat men or gewoonweg van walgt. Maar ik vrees het snoeimes van don redacteur. Doch twoo argumenten die tenminsto zakelijk zijn zou ik nog oven willen bohandelcn. Het zijn de kosten on do dwang. Kosten zijn er zeer zeker aan verbonden, doch waar volgens den heer Kostelijk, (wnt. door niemand weersproken is) do menschen voor f0.25 per week water zouden hebben, en de aanlegkosten in 10 jaar botaald kunnen worden, acht ik dit bezwaar niet opwegen togen de kans die men loopt op mogelijke reinen van de N. Duitsche Spiritusfabriek. Als een loopend vuurtje ging het gerucht over een reusachtigen brand door geheel Hamburg. De meest tegenstrijdige berichten werden vernomen. Er zou den heel veel dooden zijn. Hoewel deze berichten ge lukkig niet bewaarheid zijn, is de ramp toch groot genoeg. Aan de Billwarder-Neuerdeich liggen de N. Deut sche Spritwerke, welke een groote oppervlakte be slaan, waar in tallooze vaten, in ijzeren en in ge metselde .tanks taillioenen liter spiritus waren opge slagen. Pas nog in de laatste dagen was een groote zending aangekomen. De terreinen lagen dus stamp vol. Dag en nacht werd dan ook gewerkt met ver schillende ploegen.. Gelukkig is elke ploeg slechts 25 man sterk, anders zou het ongeluk nog veel grooter zijn geweest. "s Morgens om kwart voor acht, tijdens het om- stukken muur en hout 'vlogen door de lucht. Verschil lende ontploffingen volgden- "De vlammenzuilem wefden een vlammenzee. In een oogenblik snelden van aile kanten de brandspuiten toe om den strijd met het 'vuur te beginnen; tevens kwamen de ziekenauto's aangereden. Do politie bad de handen vol óm tje nieuwsgierigen op een afstand te houden. De brandweer poogde het vuur te omsingelen, daar groot gevaar voor de omgeving be stond. Om half negen volgde een tweede geweldige ont ploffing: een .groote tank met cenige 'duizenden iitens spiritus, was tri do lucht gevlogen. Tallooze ruiten in de omliggende huizen vlogen aan scherven; de bewoners begonnen meubilair en bedden goed uit do woningen te sleopen en trachtten zich en het Ruime In veiligheid te brengen- Om negen uur weder een luid gekraak een nieuwe tank was uiteengebarsten. De brandweer deed boven- menschelijke pogingen om1 het 'vuur meester te worden, maar moest wijken. En .rond vloog do mare: er zijn brandweermannen omgekomen- Helaas was het gerucht juist: bij de tweede ontploffing waren de muren van een gebouw ingedrukt. Onder de puHïhoopcn lagen eenige verplettcrdó lichamen- Met doodsverachting gingen ae kameraden intusschen bedaard hun gang. Nader is gebleken, dat 'een brandwacht gedood is, terwijl acht brandwachten zwaar gekwetst zijn, en een licht gewond werd. Om tien uur was do brandweer intusschen zoo ver Corderd dat, men het 'brandpunt van de vuurzee, het •ge hoofdgebouWj kon naderen, lu dat gebouw be- zijn afdoende tegen maagzuur, oprisping, pijnlijken stoelgang, gebrek aan eetlust. Deze zijn wetenschap pelijk bereid. Per koker 60 cent. Verkrijgbaar bij: N. Noot, Julianadorp; J. Boekei, Callantsoog; L. v. d. Oord en F. Randwijk, 't Zand; D. de Graaf en H. Borst, Breezand; P. Neuvel, P. Muntjewerf, G. de Jong, Anna Paulowna; M. v. d. Klooster, Kolhornj Wed. K. Stapel, Winkel; J. Kruif, N. Niedorp; Dro gisterij „Het Groene Kruis", Schagen. Voor engros Gebrs. Rotgans, Schagen. vonden zich de pompinstaIIaties3 waardoor 'de spiritus in de kleinere tanks wordt overgebracht Maar tegelijk trad de politie tegen de menigte op om 'deze terug te drijven. Die nieuwsgierigen verdwenen van balkons en venstens; elk' oogenblik kan de hoofdtaak ontploffen, zoo werd gewaarschuwd. Angstige oogenblikken. Met verdubbelde inspanning .wierpen 'de brandwachts gewel dige watermassa's op de vuurzee. Tot zij tenslotte de overwinning tslinaldej en het geweld der vlammen werd gebroken: de groote teak was gereed. Nu ging het pas voor [jas verder, de vijand werd teruggedreven; steeds wer den dé van uiteen- ten eenige afdee- stoods meer i vlammen, steeds minder ao barstende vaten. Tegen den middag ko "~~in van de brandweer inrukken. et terreincomplex biedt een aanblik van ontz. vorwoealing. In het midden ligt een volkomen in gewrongen groote tank de ongelükstank, waaruit de eerste vlammerizuil opschoot, 'toen "de werkman Mar- tens op de gebruikelijke wijze naging hoeveel spiritus nog in de tank was, hetgeen geschiedt door het plaatsen van een houten paal in de tank. Juist toen Mariens het daartoe dienende luik opende, was het ongeluk meteen gebeurdhet dak 'van de tank werdi ver weg geslingerd: darlens was verdwenen. Om twaalf uur werd zijn af schuwelijk verkoold en verminkt 'lijk gewonden- De teitefijhe oorzaak is nog onbekend. Die schade wordt op minstens 50 millioen M. geschat De gebouwen Pn een groote hoeveelheid materiaal zijn vernield. De brandweer blijft ter plaatse om' het telkens weer uitslaande vuur meester te blijven. Het is gelukt 'drie reusachtig groote tanks, 'die terzijde staan en eenige miilioenen liter spiritus inhouden, te redden. MODERNE ZWERVERS. Een correspondent der N.R.Gt ïn'Djuitschlaiid schrijft: Toen in de jaren 1920"21 de „boom in zaken begoüj to "verminderen en de malaise zoo langzaam aan begon to naderen, brak juist 'in Duitschland de tijd van de „Hocheonjunctur" aan De koopfar.acht van de markt was in Duitschland ongeveer 4 maal grooter dan zo naar den stand der valuta was, zoodat het leven iq Duitschland voor hem die over ponden, Scandinavische kronen, guldens en dergelijke betaalmiddelen beschikte, buitengewoon goedkoop was. Men herinnore zich' Me verhalen van oe in Duitschland 'doorgebrachte vacanties in 1920-1921. In dezelfde jaren begonnen1 futot 'in die landen', welke de waarde van het geld op peil wilden houden, b.v. Nederland en Engeland, de belastingen, zeor druk kend 'to worden. Vooral ook. doordat de üjd van het gemakkelijke verdienen voorbij was. Het is daarom] .heele- op de gedachte kwam naar 1 land te verhuizen. Maar wei verwonderlijk is de onber zorgdheid. waarmede dikwijls de bruggen in het vader land werden afgebroken- Ik heb menschen ontmoet, die huis en Inboedel verkocht hebben bij tijdis weet u, nu zqn de huizen veel lager in prijs en nu in JDuitsch- iand van hotel naar bofcéf trekken. Eb' zijn er ook die een woning zoeken maar dat is bij den enorm&q woningnood hier gemakkelijker gezegd dan gedaan. Vraagt men zulke zwervers dan of hun een dergelfljk) leven bevalt, dan krijgt men een reeks van voordeeJetij opgesomd, waaronder het feit, dat ze voorloopig geen belasting behoeven 'te betalen, een groote rol speelt. Maar juist het opsommen der vele voordLeelen verwekt toch' ook 'dikwijls den indruk, dat de menschen al heel 'gauw genoeg hebben van het hotelleven en weer terugverlan gen naar eigen haard. Eh hetv geval wordt tragisch' alg de menschen dan beginnen, 'te vertelle'tt van de duurte, m het eigen land en van de onmogelijkheid 'daar var} een bescheiden rente rond te komen. Want menigeen voelt wel, dat het leven hier op den duur niet zooveel goedko is een )per kan blijven. Het snelle stijgen der prijzen kwaad voortecken. Als nu nog de mart gaat stijgen wat dan? Het is niet aanbevelenswaardig het leven op de mark op te bouwen. Anderen weer ontmoet men, die naar Duitschland trekken om hier werk te zoeken. Ook een gevaarlijk en onzeker beginnen- Want boe lang is er bier dan nog werk? En als ook in Duitschland de werk loosheid haar offers 'begint op te eiscken dan zijn zeker de buitenlanders de eerste slachtoffers. Het aantal dezer verschillende categorieën moderns} zwervers is grooter dan men misschien wel aanneemt. Dat echter deze eigenaardige na-oorlogs verschijning van langen duur zal zijn, geloof ik hi,et Verreweg üo meesten zullen wel weer gauw den weg naar het vaderland terugvinden. SCHADE AAN DEN OOGST. Wij hebben al eens melding gemaakt van berich ten over al te overvloedige regens in Rusland. Een Orienttelegram uit Riga meldt nu, dat de overma tige regens groote schade doen aan de le velde staande gewassen in centraal Rusland. Ook zou de sprinkhanen-plaag groote schade doen in de Wolga- districten in den Kaukasus, Koeban, de Krirn en Si berië. DE ONGEREGELDHEDEN IN DUITSCHLAND. Uit Berlijn, 6 Juli. In verschillende wijken van Zwickau hebben plunderingen en requisities van le vensmiddelen on auto's plaats gehad. De onderhan delingen tusschen het stadsbestuur en het. comité van actie leidden echter tot het herstel der orde. Nadat tusschon patroons en werknemers overeen stemming was bereikt inzake do vergooding voor 't loonverlies, is hot werk overal hervat. Te Zwickau in Saksen werd na de demonstraties op 4 dezer en tengevolge van eenige incidonton een comité van actie gevormd. GEBREK AAN PAPIERGELD IN DUITSCHLAND Een draadloos bericht meldt, dat wegens de Bcrlijn- sche drukkersstaking reeds aanmerkelijk gebrek is ont staan aan papiergeld; de rcgccring onderhandelt met do stakingsleiding over het vervaardigen van papiergeld voor regeeringjsbeteUngcn,

Schager Courant | 1922 | | pagina 1