Binnenlandsch Nieuws. VOETBAL. Uit en Voor de Pers. Ir. ,X msor klakkeloos ln Bolle bespreking ko- *on q„r juicht deze wijze van behandelen niet toe te veel als de Ingekomen stukken den voortong k'ni^hec Van Breda is het hiermee eens en wil H.t de ingekomen stukken geprea-advlsoerd wor- i»n naar de desbetreffende commissies, waardoor Jf° meeningon meer tot hun recht komen. ne heer Grondemo meent daarontegon dat het „-e(i gaat en zooals het op de agenda staat. Met 9 tegen 7 stemmen werd besloten adhaesie ^ontvel-zoek om ad'haesie-betuiging op een adres van don Kamor van Koophandel te Vlaardlngea in zake de centralisatie van den postcheque- on giro dienst, wordt gostold in handen van do llnantioele commissie. Thans komt in behandeling oen verzoek tot wij ziging van het wetsontwerp, waarbij sprake ia van do afschaffing van premieön op openbare verpach tingen, de strijkgelden. De heer Ringers is van oordeel, dat d© strijkgel den gehandhaafd moeten blijven. De heer Jm. Blaauboer Kz. acht de strijkgelden voor den landbouw een groot nadeel. Strijkgeldhaal- ders bieden zonder soms te weten waar het ver kochte ligt en jagen op die wijze voor de landbou wers de prijzen onnoodig omhoog. Ook de heer G. Nobel is tegen het strijgeldsystoem, omdat het ton aanzien van don landbouw een spe culatief karakter hoeft. Spr. sluit zich dan ook bij het betoog van den beer Blaauboer aan. Ook de heer Kabel schildert do ellende rtio som tijds door het strijgeld halen ontstaat voo* de kleine menachen. De heer Grondsma stolt zich meer op het stand punt van den vorkoopej: en wil de strijkgelden liand- havtii^eer meent ook, dat wanneer men dien weg opgaat, men de heole effectenbeurs wol kan afschaffen. Door hot strijkgeld heeft de kleine man ook wel kans iets te krijgen. Spr. noemt het van de regeering niet verstandig dat men voor die wets wijziging geen monschen uit de praktijk hooft ge raadpleegd. De heer Hoogland dacht dat ons stroven moest wezen, den koopor en verkooper zoo dicht mogelijk hij elkaar te krijgen en het komt dan ook spr. vreemd voor dat men in dezen dat verloren geld, een belasting op hot artikel, wil handhaven. Hot strijk geld toch is een verzwaring van den handel en spr. wil het bedrijf voor die onnoodige kosten vrijwaren. De heer Dokter hoeft het strijkgoldhalen eenmaal in de praktijk gezien en had er toen genoeg van. Spr. vertelt hoe in den oenen hoek zakenmonschen zaten die geen belang hadden bij den verkoop van 't aangebodene, in een anderen hoek evenwoi de mon schen die grond met hun handen moeton bewer ken on hoe die toen werden gotreiterd en gedwon gen werden zeer hooge buitengewone prijzen te be steden. Spr. heeft toen het verschil tusschon beide groepen gezien on hot systeem hoel afkeurenswaar dig gevonden. De heer Arntz daarentegen heeft verkoopingon ge zien waar hot precies andersom ging en waar een groep aanwezig was met het plan om hot verkochte voor een appel en een ei in den zak te krijgen. Juist door de premie mislukte die poging. De heer Grondsma meent te moeten protosteeren tegen het gezegde van den heer Dokter, die het doet voorkomen alsof in den oon eonon hoek niet an ders dan knappe menschen zaten en in den anderen hoek de groaaiers. Spreker wijst er op dat de Ilollandsche Mij. van Landbouw hot kwaad meer zoekt onder de landbouwers zelf, die de boel omhoog jagen. De heer G. Nobel wijst er op, dat blijkens het wetsontwerp de rogeering oon andero meening is toegedaan on voor een wetsontwerp wordt ontwor pen, eerst een nauwkeurig, onderzoek wordt inge steld. Wuar de meeningen der groepen ln deze Ka mer zoo verschillen, wil spr aavlieeron hot schrij ven voor kennisgeving aan to nemen. De heer Ringors stolt ovonwel voor adhaesio te be tuigen. Dit voorstel wordt met 9 tegen 7 stommen aan genomen, tegen de hoeren Van der Kleij, Blaauboer, Dokter, Nobel, Kabel, Hoogland en Wagonaar. De heer Hoogland betreurt hot dat met een be trekkelijke kleine meerderheid nu adhaesie wordt betuigd. De heer Grünwald zegt dat do Kamor uit verschil lende belangen is samengesteld on dat dus de minderheid zich moet onderwerpen aan de meer derheid. De heer G. Nobel acht het gewenscht, dat in de adhaesiebetulging duidelijk gemotiveerd wordt hoe het besluit is genomen. De heer Van der Kleij wil daarom, wanneer tot een adhaesiebetulging op deze wijze wordt besloten, vermelden mot hoeveel voor on hoeveel togen het besluit genomen is. - De heer Arntz meent dat dan elke waarde aan de adhaesiebetulging is ontnomen. De heer G. Nobel acht het hier een belangrijke zaak en waar het besluit met 9 tegen 7 stemmen is gonomen, zou hij dan ook niemand onrecht wil len doen. Voorzitter voelt wel het bezwaar en in de volgende vergadering zal worden overwogen hoe bij dusdanige gevallen zal worden gehandeld. (Rest morgen WIE RINGEN. Gisteravond werd door de uitgevers der Schager Courant hier een bulletin aangeplakt, dat tot Bur gemeester dezer gemeente was benoemd de heer L. C. Kol ff Jr. te Velp. Deze benoeming was de wensch der Wieringers en werd met ingenomenheid vernomen. De benoem de is een zoon van den overleden burgemeester Kolff, 29 jaar oud en ambtenaar ter secretarie aan de afd. financiën te Renkum (G.). Wij hopen, dat de nieuwbenoemde, voor onze ge meente, evenals zijn voorganger, een goed burge meester moge zijn. OUDKARSPEL. De kinderen van de hoogste klasse en zij die met April de school verlieten, hebben onder begunsti ging van prachtig weer hun schoolreisje weer ge had. In een zestal rijtuigen ging het naar den trein van half acht, om naar Amsterdam te gaan. Daar hebben ze natuurlijk ruimschoots gezien en geno ten. Vooral Artis en het Aquarium zijn voor de kin deren steeds een ware attractie. Om zeven uur re den ze onder luid gejuich weer binnen en alles is als steeds uitstekend gegaan. OUDKARSPEL. Dinsdagmiddag raakte het zoontje van W. van een stilliggenden motor bij de houtzagerij te water en verdween in do diepte. De knecht van den schipper sprong het jongetje achterna en ook van hem was direct niets meer te zien. De arbeider T. was ge lukkiger. Hij begaf zich vanaf den wal te water en wist beiden ongedeerd weer op het droge te bren gen, zoodat dit ongeval goed afliep, GASONTPLOFFING TE ZWOLLE. Uit Zwolle, 11 Juli. Hedenmorgen omstreeks negen uur heeft een groote ontploffing plaats ge had in het achterste gedeelte van het huis van don, heer v. d. V. aan de Thorbeckegracht alhier. Den vorigen dag had de gasfitter P. t. Z. eenige lampen afgedraaid in verband met het verhuizen van de bovenbewoners. Hierop had de gasfitter de hoofdkraan afgesloten even voor hij het huis ver net. Een afsluitdop bevestigde hij echter niet aan ae gaspijp, met het gevolg, dat toen do heer v. d. V. dienzelfden avond de hoofdkraan opondraaide, het gas de kamer binnenstroomde. Den volgenden mor gen bemerkten de bewoners een eterke gaslucht. De gasfitter werd gewaarschuwd en zag dat er geen dop op de pijp was gedraaid. Hij stuk eun lucifer aan, om zich te overtuigen, of do koppeling zuiver sloot. Een ontploffing volgde, dio plafond, plinten, onz. zoor boschadigde. Een groote vlam sloeg den heer v. d. V. in het gezicht. Hij werd echter niet ernstig gewond. Tel. LANGERE WERKTIJD. Ook aan de Coop. Zuivelexportvereen. te Alkmaar is mot ingang van Maandag 10 Juli jl. de 48-urige werkweek, ingevoerd. MINISTER AALBER8E. „De Tijd" vernoemt, dat in leidende kringen der rechterzijde bijzonder prijs wordt gestold op bet aan blijven van Minister Aalberso, Men is van mooning, dat. geen bewindvoerder beter dan hij ln staat is, do continuïteit in do sociale wetgeving te verzekeren en mot namo om ook hierin do bezuiniging door te voeren, welko volgens den olsch der tijden en van Rechts on Links voor alle depurtomenten geboden is. OPENING 8TATEN-GENERAAL. Naar men weet treedt op Maandag 24 dezer de ontbinding der Staton-Gencraal als gevolg van de Grondwetsherziening in en beeft Dinsdag 25 dezer de opening der nieuw gekozen Kamer plaats. Naar verluidt zal hot in de bedooling liggen, dat die opening op den 25sten zou geschieden door do Koningin, terwijl dan do oponing van hot gowone zittingsjaar in September d.a.v. nutuons de Konin gin door een commissie van Ministers zou plaats hebben. LANDBOUWONGEVALLENWET Naar bet „Centrum' vernoemt zal de Landbouw- ongevallenwet 1 September e.k. worden ingevoerd, met de bedooling, dat ze dan op 1 Januari 1923 in werking treedt. IN STRIJD MET DE LOTERIJWET. Rotterdam, 11 Juli. Door do politie is heden pro cesverbaal opgemaakt tegen do firma C, Jamin, koekfabrikant. Deze firma gaf in haar filialen stem biljetten uit, waarop de verschillonde artikelen dor firma vermeld staan, en waarop men, evenals bij de verkiezingen, een cirkeltje zwart kon maken ach ter het artikel dat naar de meening van de deelne mers het meest gevraagd wordt. Onder do goede op lossers worden dan geldprijzen verloot, wat naar het oordeel der polite in strijd is met de loterfjwet. De stembiljetten zijn in beslag genomen. DE STAKING IN HET RUN-SLEEPVAARTBE DRIJF BREIDT ZICH UIT. Uit Rotterdam, 11 Juli. De staking in do Rijn- sleepvaart breidt zich uit. Telkens wanneer boo ten uit Duitschland komen, wordt do bemanning in kennis gestold van het ftakingeboaluit, waarop dan de vuren gedoofd worden. Ook in Duitschland zijn verschillende sleepbooten, die op hun plaats van be stemming kwamon, stopgezet. Morgen vergaderen de sleepbooteigenaren en sloepagonton in hot Notaris huis, daartoe bijeengeroepen door do oommissie tot regeling dor loonen en arbeidsvoorwaarden in het Rijnsleop- en -scheepvaartbedrijf. De staking bij do Gebr. Roelofs, reedorij „De Roo ds Ster", dienst Rotterdam, Vreeswijk-Amsterdam, is geëindigd, wijl de diroctie hot bestuur van don Centralen Bond heeft toegezegd, de aangekondigde loonsverlaging in te trekken en de oude arbeidsvoor waarden te handhaven. HET WERKPLAATSPERSONEEL DER SPOOR WEGEN. Uit 's-Gravenhoge, 11 Juli. BJJ beschikking van den Minister van Waterstaat van 5 Juli 1922 La R. ufd. Spoorwegen, is het voorstel van do directie van de Nederlandsche Spoorwegen tot vorlaging van do uurbezoldiging van het werkplaateporeonoel met 10 pet. goedgekeurd, zulks met terzijde legging van het advies van don Loonruad voor het spoorwegper soneel. ERNSTIG ONGELUK BJJ MILITAIRE OEFENIN GEN. Uit Arnhem, 11 Juli. Eon ernstig ongeluk heeft hedenmorgen bij de militaire oefeningen alhier plaats gehad. Er word velddionst gehouden in de buurt van don Apeldoornschon weg, waarbij mitrail leurs met losse patronen schoten. De manschappen, behoorende tot de kaderopleiding van het 8e regi ment waren verdeeld in patrouilles on verspreid over het terrein. Op eon oogenblik, waarop plotso- ling de mitrailleurs begonnen te vuron, sloegen de paarden van een boer, dio in do nabijheid aan het ploegen waren, op hol. Eon dor manschappen van oon patrouille, de 19-jarigo Kley uit Wageningen, beboerend tot do lichting 1922, schijnt van dezo op hol slaando paarden geschrckkon to zijn. Vermoo- dolijk wilde hij op zij springen en is do kolf van zijn geweer uitgoglodon. HU vioi in zijn oigen ba jonet en kreeg deze dwars door hot lichaam. HU trok zelf nog de bajonet uit de borst, doch overleod bijna onmiddellijk daarop. Zijn lijk werd naar het Militair hospitaal overgebracht. De officieren en manschappen van. de Koehoorn- kazorne zUn ten zeorsto onder den indruk, dat aan oen van do boste en meest opgewekte kameraden het leven heeft gekost. Tel. SCHOOLMEESTERS WIJSHEID. Honderd koer heb ik hier voor do klas staan bo- toogen, dat twee helften altijd precies gelUk zijn. En altUd weer moet ik tot do bodroovende conclu sie komen, dat de grootste holft van jullie niet in staat is die eenvoudige waarheid te begrijpen. EEN HELDHAFTIG MACHINIST. Zaterdag jl. sprong tijdens den rit, van een goede rentrein nabU bet station Zutpben, een bout uit den ketel van de locomotief, waardoor veel stoom aan den voorkant, de plaats waar de machinist staat, ontsnapte. De machinist, meldt de „Msb". trachtte al tasten de door den stoom het handel te vinden om den trein tot stilstand te brengen, eerst met zijn eeno hand, toen met de andere, welke beide door den stoom hevige brandwonden kregen, alsook zijn bei de benedenarmen. Toen hem dit niet gelukte, sprong hij van den trein en trachtte op de treeplank van den bagagewagen te komen, hetgeen hem gelukte. Daarna kon,hij in den bagagewagen de remkraan overhalen, waardoor de trein tot stilstand kwam. Tot overmaat van ramp had hij bq bet van de locomo tief springen ook zijn linkerbeen verwond. Terstond werd uit Heino de geneesheer ontboden, die hem heeft verbonden. DE LOONSVERLAGING IN DE MIJNEN. In een Zondag gehouden hoofdbestuursvergade ring van den Alg. Ned. Mijnwerkersbond werden de voorstellen der mijndirecties betreffende de loonre geling, zUnde een vermindering van 10 pet. bespro ken. In verband met het ontbreken van ieder be hoorlek gegeven omtrent den toestand der particu liere mUnen, daarbij in acht nemende het feit, dat de minder gunstige resultaten over 1921 van het Staatsmijnbedrijf niet als maatstaf kunnen en mo gen genomen worden voor een beoordeeling van den toestand, aangezien het meerendeel dezer mUnen on der zeer ongunstige omstandigheden in bedrijf zijn gebracht en er in de aanvangsjaren meer van de capaciteit dezer mijnen is gevergd dan met onder normale omstandigheden werkende bedrUven het geval is, heeft het bestuur van den Alg. Ned. Mijn werkersbond aan de MUndirecties bet volgende voor gesteld: a. er wordt een arbitrage commissie benoemd, sa mengesteld uit buiten het bedrijf staande personen. b. Zoolang deze commissie geen rapport heeft uit gebracht, blijft de bestaando loonregeling van kracht. De samenstelling der commissie wordt als volgt voorgesteld: Er wordt een Regeeringsvortegenwoordiger in aan gewezen, een bestuurder van het Ned. Vakverbond en een bestuurder van het R.-K. Vakbureau. De taak der commissie zal moeten zijn: a. na te gaan of inderdaad de toestand der be drijven het noodzakelijk maakt nog verder beneden het bestaansminimum te gaan als thans roods het geval is; b. of er een loonregeling kan worden ge troffen voor den duur van minstens één jaar. W1ERINGEN, BIJ Kon. Besluit is benoemd tot Burgemeester de zer gemeente de heer L. C. Kolft te Velp, zoon van don overleden Burgemeester* PULIANADORP. Vliegtuigongeval bij de Kooi). Gistermiddag omstreeks halfvier is een Spijker vliegtuig C 30 op ongeveer 20 M. hoogte door weige ring van den motor naar beneden gevallen, nabij vliegkamp de KooiJ. De inzittende aviateur J. Schule lt ing is er zondor verwondingen afgokomon, terwijl de milicien-vliegenier Vorroon zijn boon op twee plaatsen heeft gebroken. Het vliegtuig is totaal ver nield. WIERINGEN, Op verzoek van den loco-burgemeester alhier is to Texel gearresteerd de blikslager M. L., .wolko zondor vaste woonplaats is. L. wordt verdacht van het plegen van ontucht met kinderen. Na afgeno men verhoor is de verdachte overgebracht naar do strafgevangenis te Alkmaar. WIERINGEN. Voor de bewaking van den Ex-Kroonprins ie al hier gedetacheerd de rijksveldwachter M. Gljawljt van Den Helder en van zijn detachement ontheven de rijksveldwachter Kassen van Sijboc&rspol. WIERINGEN. De voormalige Dultsche Kroonprins ls wedorom voor een 5-tal dagen naar Doorn gegaan om zijn vador een bezoek te brengen. De kroonprins is per eigen auto, welke hij zich heeft aangeschaft, gegaan. Chauffeur is de heer Druul. Te Van Ewijcksluia is Mr. J. B. Kan ter begeleiding mede in de auto ge stapt. —WIERINGEN. De heer Jac. Vissor, S.D.A.P., nieuw aangewezen raadslid in de vacature van den heer Brouwer A.- R., vertrokken, welko door don Raad niet als lid werd toegelaten als zijnde volgons de meening van den Raad deze aanwijzing in strijd is mot de Kies wet ©n do Gemeentewet, is bij Ged. StatoD hier over ln beroep gegaan. WINKEL. Aan de vergunning- ©n verlofhoudore ls toege staan hunne lokaliteiten tijdens den duur der zomer tijdregeling tot elf uur open te mogen houden. LANGENDIJK. De bouwers klagen en terecht. De aardappelen brachten heden tot f4.50 per 100 K.G. op, de worte len tot 3 cont per bos. Voor ieder is het duidelijk, dat zoo de tuinbouwersstand naar den rand van den afgrond gaat. Nog steeds zijn de exploitatiekosten van dien aard, dat de prijzen dubbel zoo hoog moesten zijn, wilde men van een bevredigende winst spreken. Deze toestand duurt nu S jaar en do tookomst teekent zich zoodanig af, dat men Reen pessimist behoeft te zijn, om grooto verbete ringen to verwachten, 't Is wel ontmoedigend. LANGENDIJK. We vernemen, dat de meeste der tuinbouwers, die nog niet bij de Tuinbouw-Ondorlinge waren aan gesloten, dit thans doen. Voor een voordeolige ver zekering en om het mogelijk te maken, dat de Tuin- bouw-Onderlinge rendabel werkt, is dit noodzakelijk. Laten alle tuinbouwers zich aansluitenl BROEK OP LANGENDIJK. Alhier is opgericht eene afdeeling van don Chris- telijken landarbeidorsbond, met aanvankolljk dor- tion leden. BARSINGERHORN. Aan den heer N. Dubbelman is op zijn verzoek, wegens gevorderden leeftijd, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking als buitengewoon gemeente veldwachter tegen 15 Juli a.s. DE POLITIEKE TOESTAND. De Koningin heeft Maandagmorgen jhr. Ruys de Beeronbrouck op Hot Loo ontvangen ter bespreking van den politieken toestand. Tegon Woensdag zijn ter conferentio uitgenoodlgd de voorzitors van de Eerste on Tweede Kamers en de vico-president van don, Raad van State. DOODELIJK ONGELUK. In de fabriek „Excelsior" te Schiedam was oen 21- Jarlge workman bezig met het walsen van buizen mot een electrischo walsmachino. Door het uitglij den van zijn voot geraakte hij tusschon de kamwie len, waarbij een dor boenen boven do knie word af geknepen, meldt do „Msb." Onmiddellijk word hij naar liet gem. ziekenhuis getransporteerd. De ongei lukkigo overleed enkele uron later. BEDOLVEN. Do heer L. Houbiers., wethouder van St. Geertrui- de (Limb.) is, toen hij met eenige arbeiders een kuil aan het delven was, door 'n massa instortende aar de bedolven, schrijf de N.R.Crt., Hij werd er leven loos onderuit gehaald. OUDKARSPEL. We hebben eens oen vergolijking gemaakt met de verkiezingscijfers van 1918. Als we do cijfers van 1918 verdubbelen, komen we tot het volgende: voor Broek op Langendijk do Anti-Rev. stijging van 392 op 431; Chr.-Hist. van 232 op 294. R.-K. daling van 21 op 15. Vrijz.-Dem. stijging van 28 op 113, S.D.A.P. stijging van 46 op 64. In 1918 waren op do liberale oariij verdubbeld 200 stommen uitgebracht, waaraan nu zeker de Dem.-partij haar 15, de Vrijheidsbond zijn 51 stemmen en don V.-D. Bond zijn vooruitgang te danken heeft. Voor Zuidscharwoude de Anti-Rev. een stijging van 20 op 26; de Chr.Hist. van 4 op 9, de R.-K. een daling van 306 op 298, do S.D.A.P. een daling van 184 op 139, de Vrijz.-Dem. een stijging van 128 op 147. De 87 stemmen voor de Dem.-partij, de 105 stemmen voor den Vrijheidsbond en de 17 stemmen winst voor de V.-D. komen voort uit de 140 liberale stemmen van 1918 en de 45 stemmenverlies van de S.D.A.P. De S.D.A.P. heeft hier een veer moeten laten aan de Dem. Partij en vermoedelijk aan de Vrijz.-Dem. Te Noordscharwoude hadden de Anti-Rev. een kleine stijging van 74 op 81, de R.-K. een daling van 250 op 237, de V.-D. een stijging van 234 op 335, de S.D.A.P. een stijging van 76 op 126. De 30 stemmen van den Vrijheidsbond, 7 Dem. Partij, 13 Plattelands partij en de 100 stemmen vooruitgang van de V.-D. zullen komen uit de 146 liberale stemmen van 1918. In Oudkarspel daalden de Anti-Rev. van 44 op 35, de Christ.-Historischen stegen van 2 op 7, de Chris ten-Democraten daalden van 14 op 2, De Vrijz.Dem. stegen van 434 op 472, de S.D.A.P. van 138 op 203 en de R.-K. daalden van 184 op 172. Het is wel opmerkelijk, dat de R.-K. in alle 4 ge meenten eenigszins een daling hadden te boeken, te samen van 42 stemmen. De Nieuwe Katholieke Partij heeft hierop geen invloed, want die had in to taal slechts 4 ptemmen. Te Oudkarspel hebben de V.-D. voor de S.D.A.P. een veertje moeten laten, doch dit verlies werd dubbel gedekt door de 78 li berale stemmen van 1918. Aan den Langendijk zijn door de groote versplin tering in het linksche kamp slechts weinig stemmen verloren gegaan. De Democratische Partij had in de ze versplintering het grootste aandeel. In totaal zijn aan den Langendijk vooruitgegaan de V.-D. met 245, de S.D.A.P. met 100, de C.-H. met 81 on de A.-R. met 43 stemmen, terwijl de Katholie ken met 42 stemmen teruggingen. In 1918 haden de liberalen en de Econ. Bond sa men 564 stemmen, de Vrijheidsbond en do Dom. Partij nu samen 324. Hierbij hebben wo do getallen van 1918 dubbel genomen. w. r. v. b. In de vergadering van het Hoofdbestuur van den W.F.V.B. van 10 Juli werd besloten, dat do jaarver gadering van het college van Afgevaardigden zal worden gehouden Zondag 6 Augustus, 's morgens half elf te Schagen. De vergadering, die voor alle le den van den W.F.V.B. toegankelijk is, zal des namid dags worden voortgezot. na den strijd. De stembusstrijd is nu gestreden, Wo mogen weor onszelve zijn, Do leuzen worden opgeborgen, In 't politieke magazijnl Wo zijn weer ulledaagscho menschjcs, Mot stevig strijden is 't gedaan, We zoeken knusjes weer ons wegje Naar oigon, zorgeloos bestaanll We zijn soms oven warm geloopen Voor practlscho bezuiniging, Voor 't recht der kleine middenstanders, Voor vredo door ontwapeningl Voor rijker, dieper geost'UJk loven In een volmaakte maatschappij, We dweepten mot do knanpo koppen En 't ideaal van „de partij 11 Wo zochten naarstig geestvorwanten, We kropen 's nuchts soms langs do straat Eu schilderden do kwaliteiten Van d'een of and'ren candidaatl We smeerden lustig langs do muren, W© juichten ter vergadering, Ons haantje moest victorie kraaien, Met ons de kiosvereenigingt! Nu zijn wo weer gewone menschon, We hooren weor bij Jan Publiek, En tappen ongepaste moppen Op de verkiezings-politiekll De grondbeginsels gaan verbleokon, Het „feu sacró" is uitgodoofd, Want do principes van de duiten, Die spelen alweer door ons hoofd! I Maar gij, dio als zooveel profeten Door stede' en dorpen zijt gegaan, Die vaak voor dichtbozotto zalon Vol vuur te pleiten hebt gestaan, Gij met uw hooge idealen, Waart ge een zegen of oen straf?? 11 Welaan, do uro is gekomon, Toont uw gelaat II.... Do maskore af lil Nadruk verboden. Juli 1922. KROES. Het Kamerlid A. C. A. van Vuuren (r.-k.) schrijft in „Ons Noorden" o.m.: De crisis moge desnoods tweo maanden of langer duren, maar do regeering steke niet van wal, vóór- aloor oen absolute overeenstemming is verkregen tusschen de drie rechtscho partijen omtrent hot re- geeringsprogram. Mijn grief tegen den huldigen ka binetsformateur indien men het eon grief wil noo- men is altijd geweest, dat hij, gemoodelijk Lim burger als hij is, in dit opzicht wel wat al te ve9l vertrouwde op zijn goed gesternte en op de persoon lijke sympathie, waarin hij zich verheugt. Zonder of met eon kleine meerderheid ging dit nog, om dat ieder lid van rechts op het beslissende oogen blik begreop, dat zijn afwijking ongelukken kon maken. Deze overtuiging is uit den aard dor zaak altijd voel minder levendig bij een groote meer derheid, wanneer ieder geneigd is te gelooven, dat men zich de weelde van uit den band te springen wel kan veroorloven. De drie rechtsche groepen, do gekozen zoowel als de kiezers, leven bovendien op dit oogenblik in den roes der overwinning. Ieder voor zich meent daarom in veel sterker mate dan anders nog, dat men met hen rekenen moet en wordt in die richting gestuwd en gestijfd door zijn volge lingen en zijn pers. En daarom thans vooral, als men geen ongelukken wil zien gebeuren, tot geen prijs van wal gestoken, voor men het volkomen eens is over de haven, die men wil aandoen cn de la ding, die men wil lossen. In hot program moet, ook tij dons de vaart, geen verandering worden gebracht door een minister op eigen houtje, maar alleen door de regeering, na zekorheid te hebben gekregen, dat zij op haar meerderheid kan rekenen. De N. Haagsche Ct. (a.-r.): De uitslag der verkiezingen plaatst de rechterzijde voor hoogst ernstige vragen. De taak haar opgelegd is van dien aard, dat ons hoofdorgaan met volle recht van „beangstigende verantwoordelijkheid" sprak. Voor de toekomst zal een nieuw program moeten worden opgesteld, waarin tot uitdrukking dient te komen de inhoud van hot votum van vertrouwen door het Nedorlandsche volk de vorige week in zeen stelligen vorm aan de drie groepen van rechts ge geven. De vraag omtront de samenstelling van het kabi net achten wo daaraan zelfs ondergeschikt, al is zij ongetwijfeld ook van zeer. groot belang te ach ten. Er kan niet zoo maar op' den ouden voet worden voortgegaan. Daar zouden misschien al heel spoe dig ongelukken van komen. Met groote zorg dient te worden nagegaan wat in de aanbrekende parlementaire periode, die feitelijk slechts drie jaren zal omvatten, dient te geschieden. Speciaal het financieele probleem zal tot een op lossing moeten worden gebracht. Daarover moet volkomen eenstemmingheid komen. Niet de minste onduidelijkheid mag blijven bestaan. En is men het met elkander eens geworden, dan zal de gansche rechterzijde als één man voor de uitvoering dienen te staan. Do taak dej S, D. A. P.* „Het Volk" geeft zich als volgt rekenschap van de nieuwe politieke constellatie en schrijft, dat wel is waar de Vrijheidsbond, die als eerste kampioen voor de bezuiniging optrad, de eigenlijke nederlaag leed, maar: „Toch heeft de nieuwe koers, door den Vrijheids bond sedert een paar jaar ingeluid, allesbehalve de nederlaag geleden. Of hijzelf dan wijl zijne „filialen van rechts" aan onze politiek dien koers zullen pp- dringen, is voor den socialen vooruitgang betrekke lijk onverschillig. De naaste tookomst zal aan sociale reactie gewijd zijn. Daarbij zullen de rechtsche par tijen in den Vrijheidsbond niet slechts eon bond genoot, maar veelal een gangmaker vindon. Het be zuinigingstrio Van Gijn-De Geer-Colijn ls in do Ka mer aanwezig en kan daar rekenen op eon aan hang van 70 man", Voor de S.D.A.P., die in dit nieuwe parlement den strijd tegen de reactie voornamelijk voor hare re kening heeft, is dan ook een tijd van geweldige krachtsinspanning aangebroken. Niet slechts in de Kamer, waar voorloopig weinig directe resultaten van haar werk zijn te verwachten, maar vooral daar buiten. Reods in den aanvang der verkiezingscam pagne spraken wij, wat de verovering van nieuwe rechten en voordeelen voor de arbeidersklasse betreft van den „stillen tijd" die ons wacht. Gezien den buitengewoon slechten uitslag, niet zoozeer wat de algemeone politieke gevolgen voor ons volk betreft, herhalen wij thans met to moer nadruk, dat die stille tijd vóór alles besteed moet worden aan geeste- lijke verdieping ln onze eigen kringen on daar bui ten onder de arbeiders. „Het geestelijke voorop", in dien zin, dat vóór alles naar intolloctuoelo en geeste lijke versterking on verdieping moet worden ge streefd noodzakelijke voorwaarden voor vordere po litieke en economische verheffing, zij thans onze leuze. Do zegevierende reactie zal wel zorgen, dat voor het voeren van den politieken klussonstrijd ge regeld de noodige brandstof op hot vuur wordt ge worpen",

Schager Courant | 1922 | | pagina 3