fti ZENü|tf.Tè(ji,ÊOEH §75 Gemengd Nieuws. grond voor lagen eenheidsprijs aan te voeren. In mijn vlugschrift van 1915 stelde ik mij voor, dat 20 gAondzuigers met persleidingen, elk löGO M3. grond por uur kunnende verzetten, daarvoor aan het werk zouden worden gesteld. De aanschaffings prijs van circa een half millioen gulden per stuk, dus tien millioen gulden tezamen, is niet te hoog, daar niet alleen de afsluitdijk, maar ook de tienmaal langere moerdijken voor de inpolderingen, met deze zuigers kunnen worden gemaakt Thans zou ik dit voorstel willen aroendeeren, door nog grootere eenheden aan te bevolen, dte gedreven worden door electrischen stroom, van de bestaan de electriciteitsweiken te betrekken. Bijvoorbeeld eenheden die 5000 M3. grond per uur verzetten. De electrische kracht maakt dat het vaartuig niet te groot behoeft te rijn. Bij het groote vermogen be hoort een persleiding van zeer wijde buizen. Hoe wij der deze buizen zijn, hoe zwaarder zij kunnen wor den gebouwd en hoe beter zij bestand ziin tegen het dobberen in de Zuiderzee. Tien van deze baggerwerktuigeu verzetten teza men per uur 50.000 M3. grond. Het geraamde grond verzet van honderd millioen M3. kan in twee dui zend uren worden uitgevoerd, of in honderd werk dagen, indien dag en nacht wordt gedraaid. Zoo eenigszins mogelijk moet het materieel zóó sterk zijn dat de afsluitdijk in één werkseizoen wordt vol tooid. Dan kunnen daarna de meerdijken in enkele jaren worden gelegd. Dat dit mogelijk is, werd mdj nooit bestreden. Het is ook niet overmatig kostbaar, want. de een heidsprijs van den aldus te baggeren grond zal zeer gering zijn. Het baggeren van 1 M3. grond, béieekent het oppompen van pl,m. 7 M3. van een mengsel van water en grond, en het persen daarvan door de pers buis, die een lengte van 500 a 1000 M. kan hebben. In 1915 schatte ik den prijs op tien cent per M3. grond. Laat deze nu, niettegenstaande den gunstigen invloed van het grootere werktuig, verdubbeld zijn, dan kost het door mij geraamde grondverzet voor den afsluidijk, dien door het Amsteldiep mede inbe grepen, twintig millioen gulden. Dat is ongeveer het bedrag dat de staatscommissie noodig had om haar schralen dijk tegen de zee te verdedigen, Eii oven groot ongeveer is het bedrag dat men in 1925 zal hebben uitgegeven volgens het thans geldende plan, waarvoor dan alleen do afsluiting van het Amstel- diep zal zijn verkregen. Deze dam door het Amsteldiep zal, volgens mijn voorstel, ongeveer tien millioen M3. bevatten. Met een grondzuiger van 5000 M3. vermogen zou de dam kunnen worden gelegd, met behulp van groote zand zakken, waarin de grond gespoten wordt, zoolang de stroom in het zeegat nog niet is afgesloten. Beide middelen, de groote grondzuiger en de groo te zandzak, moeten vóór het gebruik in de Zuider zee, tusschen Wieringen en de Friesche kust, wor den beproefd en bestudeerd. De lezer, behoeft dus niet te huiveren, als een jon gen die zijn eerste zeebud in het seizoen neemt, voor de geldelijke gevolgen van mijn voorstel. Want in de eerstvolgende jaren zouden de uitgaven niet groot zijn, en zou toch kunnen worden verkregen wat, voor méér geld, de directie der Zuiderzeewerken wil tot stand brengen: de afsluiting van het Amsteldiep. Doch, na met behulp van zuiger en zandzak, dien dam te hebben gelegd, zal men zijn kracht kennen, en weten of de afsluitdijk tusschen Wieringen en do Friesche kust, en daarna de moerdijken, voor een prijs kunnen worden gemaakt die niet to hoog te in verband met de te bereiken voordooien der afsluiting en drooglegging. Nu zal men zeggen: indien de groote zandzuiger met persleiding het voordeeligste werktuig ia voor het grondwerk in de Zuiderzee, dan zullen de vak mannen, de aannemers, dien wel gebruiken. Doch het thans gevolgde stelsel van uitbesteden, bestek vóór, bestek na, verbiedt dat één aannemer zich ge heel voor het geheele werk inricht. Vermoedelijk zou dit ook niet door de directie worden gewenscht en er zou inderdaad het gevaar aan zijn verbonden, dat die aannemer het werk zou monopoliseeren. Daarom zal de directie op andere wijze, dan do ouderwetsche, het werk in het Amsteldiep moeten leiden, ten einde te ervaren, wat met den zuiger en den zandzak kan worden verricht. Dan kan zij sterk staan, wanneer zij berekent dat de overige werken snel en goedkoop kunnen worden gemaakt. Doch zwak zal zij, en zal hare zaak, de afsluiting en drooglegging der Zuiderzee, staan, indien zij op de thans voorgenomen wijze over vier jaren het Am steldiep zal hebben afgesloten ten koste van onge veer tienmaal de som die daarvoor door de staats commissie is geraamd. HET KOEGRAS. In den polder Het Koegras had Woensdag eene verkooping plaats van te veld staande gewassen. Voor ongeveer W* H.A. voor ruim de helft bezaaid met haver en voor het overige deel met suikerpe nen werd f 725 betaald. VLEKZIEKTE. De vlekziekte is op verschillende plaatsen bijna gelijktijdig uitgebroken. In de gemeenten Nieuwe Niedorp, Winkel, Zijpe, Heerhugowaard komt zij op verschillende boerderijen voor. Wie nu nog dieren heeft die nog niet ingeënt zijn, haaste zich dit te doen. LAND- EN TUINBOUWONGEVALLENWET 1922. Nader deelt men ons mee dat, de inwerkingtreding van de Land- en Tuïnbouwongevallonwet 1922 met uitzondering van artikel 2 dier wet tegen 1 Ociober a.s. tegemoet kan worden nazien en de wet in haar vollen omvang vermoedelijk op of omstreeks i Ja nuari 1923 in werking zal treden. Het blijkt voorts in de bedoeling te liggen als voor waarde voor de erkenning als bedrijfsvereeniging o.m. te stellen: dat tenminste 1000 werkgevers als lid moeten zijn ingeschreven en dat tenminste een be drag van 10 millioen gulden per jaar: door do aan gesloten werkgevers moet worden verloond. Voor vereeniging van werkgevers in de land- en tuin bouwbedrijven, welke reeds op 3 Augustus 1921 land en tuinbouvvarbeiders tegen ongevallen hadden ver- zekerd, zouden echter vorenbedoelde eischen van er- kenning worden verzacht tot 750 werkgevers en een loonbedrag van f7.500.000. CONCOURS TE HOOFDDORP. Men meldt ons uit Hoofddorp, Haarlemmermeer: De Veroengiing „Vooruit" geeft a.s. Woensdag 19 en Dondeidag 20 Juli liear 14e Concours-Hippique mot springconcours, wat thans het grootste is" vit Nederland. Het programma bestaat uit 25 nummers fokpaarden, tuigpaarden, rijpaarden, springconcours, dressuur van boerenpaarden door een landbouwer op commando en een schitterend CArousselnummer. Iedere paardenliefhebber verzuime niet, hier tegen woordig te zijn. Woensdag begint het namiddags om 2 uur, Donderdag 10.30 uur. Ér is een overdekte tri bune voor 2000 zitplaatsen en een amphitheater voor 6000 personen. Uitgeloofd worden aan geldprijzen meer dan 5000 gulden, behalve de vele gouden en zilveren medailles, cups en kunstvoorwerpen. Hoofd dorp, wat zeer gemakkelijk vanuit Amsterdam en Haarlem is te bereiken en waarvoor extra-treinen zuilen rijden, doet ons niet twijfelen, dat die dagen duizenden van hun belangstelling blijk iullen ge I ven. i VAKSCHOOL VOOR MEISJES VOOR HELDER EN OMSTREKEN. Opleldino Nijverheidsonder* j wijsakte Na (Handwerken). Bij Ministerieele beschikking van 11 Juli 1.1. is toe- stemming verleend bovengenoemde opleiding in het I leerplan der school op te nemen. Voor deze akte kunnen worden opgeleid: le. leer lingen der Vakschool, die den 3-jarigen cursus met vrucht hebben gevolgd; 2e. zij die einddiploma M.U. L.O. of Handelsschool bezitten of 3 jaar de H.B.S. bezochten; 3e. zij, wier algemeene ontwikkeling vol- I doende blijkt te zijn. De akte Na, te behalen op 21-jarlgen leeftijd, geeft recht les te geven in de lagere klassen dor Nijver heidsscholen, op een salaris van f1950—f2950 per jaar, respectievelijk te verminderen met 4 of 8 pet. standplaatsaftrek. Het onderwijs omvat: naaien, knippen en verma ken van onder- en bovengoed, prijs- en atofbereke- nen, stof versieringen, strijken, décoratief teekenen. taal, geschiedenis, aardrijkskunde, Fransen, admini stratie, hygiëne, opvoedkunde en warenkennis. IN HET STEMHOKJE. Een juffrouw; te Enkhuizen,, die met senige moeite voorzien van het stembiljet, het hokje w&s binnen geloodst, meldt de Msb., kwam er een heel poosje later uit, zich beklagend dat niemand was komen op dagen, dien zij stemmen kon. Tot groote hilariteit van de nabijzijnöen had ze een paar malen duide lijk hoorbaar „volk!" geroepen. BEZUINIGING BIJ DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Dezer dagen stond Ik bij het station te Venlo te kijken naar eenige schilders, die- bezig zijn een lucht brug op te verven. Naast mij staat een spoorman. „Dat noemt, men nu bezuinigen", zegt deze tegen me. „We hebben hier zelf in Venlo vaste schilders aan de Maatschappij, doch deze mogen die brug niet op verven, maar moeten alle dagen heen en terug rei zen naar Roermond, om daar te werken. De schilders die hier werken, zijn eveneens in dienst van de Maatschappij, doch wonen te Nijmegen en moeten ook. alle dagen het reisje van Nijmegen naar hier en omgekeerd maken". ARRONDISS. RECHTBANK TE ALKMAAR. Uitspraken: Ario Mosterd, Wieringen, god., misdr. art. 247 Wetb. v. Strafr., 8 maanden gev. Jan Noordstrand, Waarland, H.K., wegmaken van goederen, f 10 boete, subs. 10 dagen en betaling van f 40.35 schadevergoeding aan F. v. Schagen. WINKEL. Bij het overgangsexamen van de le naar de 2e klasse der H.B.S. te Hoorn, slaagde de jongeheer G. J. van Leersum. dat mijn oude het ook gelooft. En misschien ben ik het wel! Maar ik zal Van doodenl". „Neen! Neen! Joel, je weet niet wat je zegt. Ik houd niet van Van. Ik geef niet meer om hem dan om een anderen pikeur of of om jou." Dat is een leugen, Lucy Bostill" „Hoe durf je zeggen, dat ik lieg? Ik heb heet veel lust' om je heelemaal links te laten liggen. Ik probeer mijn fout goed te maken en jij jij be- leedigt me!" „Je praat mooimaar aan praatjes heb ik niets. Je hebt niets gedaanWil je met me trouwen?" „Neen, dat wil ik niet!" Lucy's bloed kwam in opstand en zij kon de minachting niet uit haar stem en haar blik houden. Dat was de eerete maal. dat zij tegenover Joel iets getoond had, dat het belache lijke nabijkwam. De uitwerking was merkwaardig. Als een zweepslag op een open wonde deed het hem ineenkrimpen, maar voor Lucy beteekenden het plotselingen, krampachtige werken van zijn mond cn de wilde uitdrukking van zijn oogen nog veel meer. Zij keerde hem vlug haar rug toe, niet uit minach ting, maar om voor hem weg te vluchten. Hij sprong haar na en pakte haar ruw beet. „Laat mij los!" riep Lucy, die weerloos staan bleef. De harde greep van zijn vingers wekte een wilde heete woede in haar op. Joel lette niet op haar bevel:. Hij drong haar te rug. Hij praatte onsamenhangend. Eén blik op zijn gezicht voegde angst aan haar woede toe. „Joel, je* weet niet wat je doet!" schreeuwde zij en zij begon te trachten zich uit zijn greep los te worstelen. Een kort, verbitterd gevecht volgde Joel kon Lucy niet blijven vasthouden, maar hij trok haar blouse aan flarden. Het scheen Lucy toe, dat hij het woest deed. Zij rukte zich van hem los en hij greep weer naar haar. Met al de kracht, die in haar was, sloeg zij hom in zijn gezicht met haar zware, leeren zweep. Dat deed hem terugdeinzen. Hij viel bijna. Lucy sprong naar Sarchedon. In een oogwenk was zij in den zadel. Joel vloog naar haar toe. Bloed op zijn gericht! Bloed op zijn handen! Hij was niet de Joel Creech, dien zij kende, „Blijf staan!" schreeuwde Lucy woest. ^Anders rijd ik je onder den voet!" De groote zwarte sprong op bij een aanraking van een spoor en k.wam weer bevend op zijn beenen terug, gereed om te steigeren. een ec/ice koker H A.MIJNHARDTn CT. en is altijd voorzien van de n naam .MIJMHAR0T met handtekening Gkn£lÓ2lÉ ELECTRICITEIT OP DE BOERDERIJ. Een En- gelsch voorbeeld. Sir R. Borlase Matthows deelt in The J-^irn. of the Ministry of Agriculture van Juli j.1. riJG onder vinding mede omtrent de toepassing! van electrici- Creech sprong ter zijde. Zijn gezicht was doods bleek, behalve waar da bloedige striem liep. Zijn kaak scheen er los bij te hangen, wat hem het spre ken heel moeilijk maakte. „Pas op hijgde hij heesch. „Ik zal op de loer liggen en jo uitkleeden en je op een paard vastbinden en je naakt door Bost/U's Ford ja gen". Lucy zag de nutteloosheid van al haar goede be doelingen in. Er was iets in Joel's hersens gebroken. En in haar eigen geest had een vriendschappelijke gezindheid plaats gemaakt voor een woede, die zij niet in zich kende. Voor de tweede maai gaf zij Sarchedon de sporen. Hij sprong weg, vloog langs Creech en stormde den weg op. Het eenige wat Lucy doen kon was zijn vaart bij de eerste steile helling te breken. HOOFDSTUK IV. Drie wilde-paardenjagers sloegen op een avond een kamp op naast een klein riviertje in het Se- vier Dal een vijfhonderd mijil in rechte lijn van Bostil's Ford. Deze jagers hadden een armzalige uitrusting, be halve hun paarden. Het waren jonge mannen, lenig en gehard door het leven in den zadel, gebronsd als Indianen, met rustige trekken en scherpe oogen. Twee hunner schenen doodmoe te zijn en deden met moeite hun werk. Toen het sobere maal klaar was, gingen zij met hun beenen over elkaar voor een gescheurd dekkleed zwijgend ritten eten en drinken. De schaduwen van den avond vielen snel en het was donker tegen den tijd, dat, de jagers met hun maaltijd klaar waren. Tot dusverre had het kamp vuur laag gebrand. Een der drie sleepte doode ceder- takken aan en stapelde het vuur weer op. Vlug laai de het op met de voor droog cederhout zoo karak teristieke witte vlam en geknetter. De avondwind was opgestoken, en huilde door de knoestige ceders naast hen en blies den geurigen houtrook in de ge zichten van de twee jagers, die te moe schenen om zich te bewegen. „Ik denk. dat een pijp mij zal heipon om enn be sluit te nemen", zeide er een. „Nou Bill" antwoordde de ander droogjes, „je besluit is genomen, anders zou je niet over w-oken praten". teit op zijn. eigen farm in East Grinstead, groot 210 H.A. Hij hield voordrachten over dit onderwerp voor The Farmers Club en Th© Institution of elec-trical Enginoers, terwijl geschriften van zijn hand zijn uitgegeven bij the Eleetiical Development Associ- ation, Savoy Street, Strand, W. C. 2, Londen, ver krijgbaar 60 cent per stuk. De ondervinding door hem opgedaan is hoogst be langwekkend voor onze landbouwers, nu zij van lie verlede haast overal over electrische kracht en Jicht kunnen beschikken. Hoewel Matthews reeds een zeer ruim gebruik van electriciteit maakt op zijn boerderij, is de aan wending nog niet zoodanig als ten slotte mogelijk zal zijn. Nieuwe toepassingen worden alleen inge voerd na zorgvuldig onderzoek, zooowel wat de methode als uitrusting betreft. Het dool is uitslui tend door de toepassing van electriciteit de uitgaven te verminderen en de inkomsten te varhoogen, wes halve 't commercieel© voordeel van .iedere uitbrei ding vooraf zorgvuldig ls nagegaan Door middel van een zeer gedétailleerdo toepassing van een eigen systeem van boekhouding worden do verkre gen uitkomsten zeer nauwkeurig onderzocht. De uitkomsten hiervan leveren het onomstootelijk bewijs, dat rationeel toegepaste electriciteit in de boerderij zoodanige voordooien geeft, als geen an dere bron van kracht kan bieden. De electrischo verlichting geeft behalve gemak en zindelijkheid het groot© voordeel dat door het. ont breken van vlammen het gevaar voor brand zeer aanzienlijk vermindert, een zaak van te meer Nvtee- kenis, waar het zulk ontbrandbaar" materiaal als hooi en stroo betreft. Behalve dit onwederteprbaar voordeel heeft de ervaring aangetoond, dat uit .het clectrisch licht op zichzelf voordeel te behalen is. Bij installatie van electrisch licht in pluimvee stallen en daardoor verlenging van hot aantal licht- uren in den winter, kan een verhooging van 10 der eierproductio korden verkregen. Als hierbij ge bleken is, dat dc kosten van verlichting slechts on geveer 5 cent per kip per jaar bedragen, is het voordeel als gevolg van die toepassing teer groot. Een merkwaardig resultaat der verlichting in de koestallen is dat de kosten der toppende aanslui ting (pl.m. 20 ct. per eenheid) worden goedgemaakt door de besparing wegens voorkoming van morsen met melk door beter licht. Hoewel tot nog toe over dit onderwerp weinig is nagegaan, lijdt het geen twijfel, dat electrisch licht een groote rol speelt om zoowel dieren als plan ten sneller tot rijpheid te brengen. De jongste proe ven met lammeren, evenals met bloemen, zooals tulpen, zijn in dit opricht veelbelovend. Waar electriciteit wordt gebruikt voor verlenging van het aantal licht-uren, kan het worden in- en uitgeschakeld door middel van eenvoudige automa tische inrichtingen. Het is dus niet noodzakelijk hot aantal werk-uren te verlengen, ten einde do ^oor- doelen van een langeren voeding.vdac; te verkrijgen. Wanneer de stallen met voedlngstrodhters worden voorzien, die gevuld kunnen worden op ge schikte tijden tijdens de werkuren, kunnen arbeid en ongemak in vergelijking van vroegers methoden aanzienlijk worden verminderd. Het moet echter niet worden verwacht, dat de meerdere voorziening van kunstlicht bevredigende uitkomsten zal geven. Wat gevraagd wordt is „illuminatie". Dezelfde speciale ervaring en technische kennis, welke noodig is voor een bevredigende „illuminatie" van eon fabriek, is noodig voor het verkrijgen van eenzelfde verlich ting, zelfs waar het betreft een pluimveestai. Do voordeelen van electriciteit voor kracht zijn naar verhouding even groot gebleken. Een d8r meest succesvolle toepassingen op Matthew's farm is die voor het aandrijven van gierpompon. Door mid- del hiervan worden de gierkarren snel en zindelijk gevuld, met het resultaat van betere arbeidsverdee- ling en botere behandeling van de landerijen. In de gebouwen wordt electrische kracht gebruikt voor het aandrijven van machines voor veevoederborei- ding on voor melken. Eon speciale eigenschap van de electrische motor is zijn practisch constante snelheid bij ulteenloopende en wisselende belasting, en zijn geschiktheid tot werken bij belangrijko overbelas ting. Daarom vormt electriciteit de idoalo kracht voor het drijven van hakselmachines, koekbrekers, bietensnijders, maal- en kneusmolens, die alle een constante snelheid vereischen onafhankelijk van de groote wisseling in kracht, die van seconde tot se conde tijdens het w*rk wordt gevraagd. Matthew's ervaring met electrisch gedreven Hin- man melkmachines leert, dat bij oen snelheid der pompen van 42 slagen per minuut, in plaats van de grootere snelheid als gebruikelijk, de eisch van na- melken met de hand verminderd kan worden. Men moet in acht nemen, dat de melkmachine niet snel ler melkt dan de hand. Als echter één man zes of meer melkmachines kan behandelen, wordt de melk tijd belangrijk verminderd, waardoor aan arbeid en tijd veel gewonnen wordt. Een melkcentrifuge en flesschen-schoonmaakma- chine worden ook electrisch gedreven. De sluiting die dient om d© flesschen met 1ste kwaliteit meik te ver zegelen, wordt aangehecht met een speciaal daartoe gemaakt electrisch verhittingstoestol, dat 25 30 flesschen per minuut hermetisch sluit. Do melk die naar het station moet over pl.m. 3 K.M. afstand, wordt daarheen vervoerd met een electrisch gedre ven voertuig. De kosten bedragen pijn. 5 cent per K.M., hetgeen gunstig afsteekt hij die voor paarden- ol petroleum-vrachiwagena. Electrische kracht wordt voorts gebruikt voor broed- i machines, dorsclien, zuiveren van graan, schapen I scheren en paarden knippen. Omdat do watervoor- I ziening onder druk reeds bestond, wordt hiorvoor i geen electriciteit gebruikt. Op de moeste boerderijen zal het echter blijken voor dit doel uitermate ge schikt en voordeelig te zijn. In Denemarken vervangt electrische kracht steeds meer die van den wind, zoowel als in Nederland, voor dit doel. De ervaring leert. dat. de electromotor meer betrouwbaar is dan de windmotor, en men pompen kan als het noodig is Om aan te toonen wat gedaan, kan worden voor do kosten van een eenheid, n.1. 1000 watt verbruik per uur, uitgedrukt in landbouwwork, is de volgende ta bel naar uitkomsten op Matthew's boerderij, door hem opgemaakt: Soort van werk. Gemiddelde tijdsduur. 950 Ko. hooi of stroo snijden 10 mfn. 6000 Ko. voederbieten snijden 60 min. 7 H L. haver pletten 25 min. 1—OII.L. koren malen 5 min. 53 koeien melken 35 min. 80 K.G. boter kamen en bewerken 60 min. 2/6 II.L. tarwe dorschen 11 min. Drijven van de waaiers ecner broed machine voor 2240 eieren 15 uren. De eenheid van electriciteit doet het bovenstaande werk onafhankelijk van den gewonen tijdl De ge middelde tijden zijn meer gegeven om den nadruk te leggen op het bijkomende voordeel van snel wer ken. als gevolg dor toepassing van de electrisch? krachtbron. Afgezien van de opgesomde voordeden, iis het groote geraak waarmede de electromolor wordt I aangezet, in het bijzonder voor den landbouw var. j onschatbare waarde. Zonder eenige inspanning I werdt hij aangedreven cn stilgezet. Hij werkt mot j zekerheid onder alle omstandighedeu. Matthews Jnjveelt het gebruik van aparte note ren voor de meest belangrijke machines aan. Waar dit. niet mogelijk blijkt, is hot gebruik van een ver plaatsbare motor zeer aan te bevelen, verro boven do installatie met voordrijfwork. Menigeen meent, dat j het gebruik van een motor met tusschendrijfwerk J het voordeeliget is. Dit oordeel is geheel onjuist. Op I de farm van Matthew's worden de voederbereldings- machines via tusschendrijfwerk vroeger voor een benzinemotor ingericht thans door een electro motor gedreven. Door nauwkeurige metingen bleek, dat 5/6 van do kracht verloren gaat voor het drij ven van het tusschendrijfwerk c.a. Met electriciteit a 20 cent per eenheid zijn dc jaar- lijkscho kosten aan vermorste kracht, daardoor zoo groot, dat hiervoor een nieuwe motor van 3—4 P.K. kan worden aangekocht. Door de meerdero onnoo- dige kracht moot do kabel minstens de helft dikker zijn, terwijl bij bet gebruik van voorraadhattorijon deszelfs capaciteit ampère-uren verdubbeld moet, worden. De kosten van installatie zoowel ais van electriciteit wordea dus geheel onnoodig vergroot. Gewoonlijk wordt verondersteld. dat do voordee- len van electriciteit slechts kunnen worden verkre gen door de groote grondbezitters, dcch volgens Matthew's is dit geheel onjuist. Dit leert ook reeds de ervaring hier te lande. Bij juiste aanwending wordt de kleine landbouwer ontheven van velo der meer eentonige werkzaamheden, en maakt hem vrij voor werk dat kennis en vaardigheid vereischt. Do eerste kosten van installatie zijn niet. groot, en de geschiktheid tot voortbrenging is veel grooter dan van eenig andier deel van de uitrusting del- boer derij. Tel. Reclames. Moeder! denk er om. Vrouwen dienen meer rust te nemen. Als volwas aenon deden wal zij onderwijzen vroeg naar oeci gaan zouden veel minder menschen lijden aan nierkwalen. Hot is niet verstandig om na de inspan ning overdag 'b avonds nog laat te strijken, verstel len, stoppen enz. Denk er om, moeder! Laat naar bod gaan, zorgen, overwerking, on on geregelde maaltijden overladen het bloed met uri nezuur, en het filtreeren van zulk vergiftigd bloed verzwakt de nieren. Die pijn in den rug, in de len denen en zijden, is een waarschuwing van nier zwakte, die als niets gedaan wordt, kan leiden tot nierontsteking, blaaskwalen, nierwaterzucht, nier- gruis en -steen. Besluit zulke gevaren te vermijden. Verminder de inspanning der nieren. Vermijd laat naar bed gaan en onverstandige gewoonten. Geniet meer frissche lucht, wandel meer buiten, en zorg voor meer ge zondheid-gevende slaap. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u bijstaan in uw poging om gezond te worden. Dit geneesmiddel Ivoor de nieren bereikt zulke uitstekende resultaten doordat bet uitsluitend op de nieren en b!ans werkt doch niet op de ingewanden. Vroege behandeling te het best. Bijtijds genomen, kunnen Foster's Rugpijn Nieren Pillen de ontwikkeling van nier- en blaas kwalen voorkomen. Duizenden dankbare vrouwen danken haar geluk en gezondheid; aan dit speciale niergeneesmiddel. De handteekenjng van James Foster. komt voor op elke echte doos. Te Schagen verkrijgbaar bij de be kende drogisten fl.75 pet' doos. „Hoe zoo?" „Omdat er, nauwelijks drie -pijpen van die kost bare tabak over zijn". „Dat is dus één voor iederLan, kom de laat ste pijp met ons rookenl" De grootste van de drie, degene, die het hout aan gesleept had, stond in het heldere licht van het kampvuur. Hij leek de geboren ruiter, licht, lenig en sterk. „Zeker, ik rook mee", antwoordde hij. Hij nam de hem toegestooken pijp aan en ging naast het vuur zitten. „Dus dat rooken beteekent, dat jullie allebei te rug wilt?" vroeg Lin, wiens scherpe blik donker scheen in den gloed van het vuur. „Ja, we willen terug. En lieve hemel, wat voel ik me daar opgelucht door", antwoordde de eene. „We hebben het zoo lang mogielijk uitgesteld ter wille van jou, Lin", voegde de tweede er aan toe. Lin trok langzaam aan zijn pijn en blies do rook uit. als kostte het hem moeite ervan te scheiden. „Laten we verder gaan", zeide hij kalm. „Neen. Ik heb meer dan genoeg van het jagen op dien vervloekten wilden hengst", zeide Bill kor tal'. De ander spreidde zijn handen uit en liet een afkeurenden blik op Lin. rusten. „We zijn tweehon derd mijl weg", zeide hij. „Er is nog maar een klein beetje meel in den zak. Geen koffie! En zoo goed als geen zout Alle paarden behalve jouw groote Nagger zijn uitgeput We rijn reeds in een vreemd land. En je weet even goed als ik wat we ervan gehoord hebben en hoe het nog verder Zuidelijk is. Allemaal canons on wat verder die vreesdijke canon, welken geen van ons volk ooit gezien heeft. Maar wij hebben ervan gehoord. Een vreeaoiijke streek!" Hij zeide het met een overtuiging, dat niemand één woord inbrengen kon tegen het verstandige van zijn redeneering. Lin bleef zwijgen, als was hij onder den indruk ervan gekomen. Bill hief een stevige, lenige, bruine hand op ln een onstuimig gebaar. „We kuriuen Wildfrle met van gen!" Dat scheen hem blijkbaar een nog overtuigender argument dan dat van rijn kameraad. „Bill heeft zeker gelijk, als ik ongelijk heb, wat niet het geval is", ging de andere voor'. „Lin, we hebben dien wilden hengst nu zes weken vervolgd. Dit is de langste jacht die ooit op hem gemaakt is. Hij heeft zich van zijn troep afgescheiden. We heb ben aile trucs, die we kenden, toegepast. En hij is ons te slim af. Lieve hemel, wat een paard! Met dat jagen op Wildfirie zijn we bijna voor dc haaien geweest, Lin! En nou kan ik niet meer en ik ben er blij oml" Ër volgde weer een kort stilte, die opnieuw door Bill verbroken werd. „Lin, ik vind 'het beroerd het op te geven. Ik ont ken niet, dat ik lang hoop gehad heb Wildfirie to vangen. Hij is het grootste en mooiste paard, dat ik ooit gezien heb. En ik geloof, dat niemand, behalve misschien een Arabier, er ooit zoo eén gezien heeft. Maar dat doet niets ter zekeWe moeten terug". „Jongens, ik geloof, dat ik Wildfirie blijf volgen", zeide Lin cp denzelfden kal men toon. Bill vloekte tegen hein en de andoro jager werd opgewonden. „Lin Slone, bon jij krankzinnig geworden door dat roode paard?" „Ik geloof', antwoordde Slone. Zijn makkers konden duidelijk het werken van zijn keel zien, toen -hij slikte. Bill keek zijn makker aan als om een plotselinge overeenkomst tusschen hen t.G bevestigen. Zij na men Slone's besluit ernstig op en schudden twijfel achtig hun hoofd, zooals zij gedaan zouden hebben, wanneer Slone hen juist in kennis gesteld had met een 'hopeloozen en wanihopigen hartstocht voor een vrouw. Het teekende de natuur der jagers, dat zij zijn besluit aanvaardden on eerbied hadden voor zijn gevoelens. Voor hen voranderde de toestand eenigszins. Weken lang haddon zij met al do kracht die in hen was, jacht gemaakt op een onschatbaar paard. Zij waren tot do grens van hun uithoudings vermogen gegaan en hot was tijd terug te koeren. Maar Slone was 'bezeten door dat vreemde verlan gen naar een paard een hartstocht, dien allo pi keurs begrepen, zoo niet doelden. En zij wisten, dat hij Wildfirie zou vangen of bij de poging daartoe sterven. Van af dat oogenblik veranderde hun hou ding tegenover Slcne. Do ernst en hot sombere verdween van hun gezichten. Het leek, alsof zij berouw hadden over wat zij gezegd hadden omtrent het DUttelooze van een poging om Wildfire to v.an- gen. Zij wildon niet, dat Slouo hot hopeloze van zijn werk inzag of voelde". Wc£it vervolgd-

Schager Courant | 1922 | | pagina 6