Gemengd Nieuws. GNVLILIG TWENTE. In eten nacht vau Zaterdag op Zondag, omstreeks drte uur, bemerkten twee survcilleerende agenten van politie t8 Almelo, in de nabijheid van de villa van den heer A. M. Tilanus aan den Wierdensehen weg aldaar een persoon, die bezig was verschillende zilveren voor werpen in een tasch te verbergen. Bij bun nadering bleek het hun, dat hij ook twee rijwielen bij zich had, waarvan hij de herkomst niet kon opgeven. Even later voegde zich een brigadier wan politie bij de agenten. Met z'n drieën stelden zij zich verdekt op, vast "vermoedende, dat nog een tweede bij den eerst- oangehoudene behoorde. Hun vermoeden werd bewaar heid, want eenige ©ogenblikken later kwam eeen tweede individu uit bovengenoemde villa, die ook in het bezït van verschillende zilveren voorwerpen was. Bij onderzöok bleek nu, dat de twee aangehoudenen Duitschers zijn, en 'dat zij zich 'door middel van break van een buitendeur en verschillende meubelstukken zonder dat een der bewoners wakker was gewonden uit bovenvermelde villa hadden toegeëigend diverse soor ten zilveren lepels en vorken, twee rijwielen, een re volver met bijbehoorendc patronen, een kistje sieren, en ongeveer f 150 aan geld. De aangehoudenen bleken voorts in het bezit te ziin van de gebruikelijke elcclrische zaklantaarns, een breek ijzer en een groot aantal loopers. EEN ZONDERLINGE TOESTAND. Onder dit opschrift schrijft M. (mr. Marchant) in ..De Vrijzinnig-Democraat: De dagblaaen berichten, dat de Koningin verschil lende autoriteiten hoort naar aanleiding van den uit slag der vorkiezingen. Men bericht, dat het zittend kabinet de portefeuil les ter beschikking heeft gesteld, is niet gepubliceerd Toch sluit het eerste bericht de mogelijkheid in, dat een kabinetswisseling zal plaats hebben. Zou dan (le Koningin adviezen inwinnen over de vraag of Hare raadslieden, die hebben gemeend, hunne por tefeuilles niet ter beschikking te moeten stellen, zul len z«jn uit te noodigen, dit alsnog te doen? Het. schijnt ons een eenigszins zonderlinge en on gewone toestand. PETTEN. lieden spoelde alhier aan een lijk hetwelk aan de kleeren, die het aan had, zeer zeker een visschers- man zou zijn. De heer Burgemeester vermoedde dat bet wel een van de visschers kon zijn van den log ger thuisbehoorende te Den Helder, welke den 6 Juli vergaan is. Per kustwachtlijn werd 't havenkantoor te den Helder met het vinden in kennis gesteld. Nog ilenzelfden dag arriveerden hier eenige personen uit den Helder en herkenden direct den persoon, als te zijn Jan (Hessen, hun broeder en zwager. Na de ver eist- hte verklaringen te hebben afgelegd, is nog den zelfden dag hot lijk naar zijn woning vervoerd. Door de familie is aan den Burgemeester de uitgeloofde f 20 voor het vinden van den verdronkene uitgereikt. WARMENHUIZEN. Onze plaatsgenoot, de jongeheer Jb. Dalenberg, leerling aan de H.B.S. te Alkmaar, werd dozcr dagen bevorderd van de 3e tot de 4e klasse. WIERINGERWAARD. Do jongojuffr. Annio Schenk Kz., alsmede de jon- geheeren Gorard Schröder en Rens Blaauboer, allen loorlingen aan de R.H.B.S. te Alkmaar, zijn bevor- doi'd van do 2o tot de 3e klasse, terwijl onze vroegei e plaatsgenoot, Jan Hazeloop, werd bevorderd van de le tot de 2e klasse. NOORDSCHARWOUDE. Toen wo voor een paar weken terug schreven dat met do komende Burgemeestersbenoeming de ge dachte aan samenvoeging van gemeenten weer werd Opgewekt, schreef de Langcndijkcr Courant dat het hier wel een persoonlijke gedachte zou zijn, en de wensch do vader van do gedachte. Toen do benoeming bekend was, schreef hetzelfde blad dat hot punt Langendijk één stellig weer naar voren -zou komen; nu zegt het blad er stellig van overtuigd (o zijn, dat samenvoeging zeker zal plaats hebben, al zou bet ook zonder Broek zijn. Wat do oorzaak is, dat het blad zoo spoedig van gedachten veranderd is, is ons niet duidelijk: Waar do redactie tevens nog eens schrijft tegenstander van .samenvoeging te zijn, kan bij haar niet de wensch de vader van de gedachte zijn. Wellicht heeft zij nu dezelfde stemmen gohoord die wij toen reeds hoor den. OUDKARSPEL. Bij de gehouden herstemming voor een notabel dor Ned. Herv. gemeente alhier werd gekozen do heer Jb. Kocen met 40 stemmen. Op den heer F. do Boor Fz. werden 30 stemmen uitgebracht. OUDKAR3PEL. 1 October as. zal hot 25 jaar geledon zijn, dat de heer J. G. Vogelenzang, arts alhier, zijn intrede in deze gemeente deed eh als gemeentegeneesheer be noemd werd. We vernomen, dat do hoer Vogelenzang deze week in huisol ijken kring het feit herdacht heeft, dat hij voor 25 jaar promoveerde. OUDKARSPEL. Verschillende ingezetenen die hun binnenleiding klaar hadden, zijn in don loop dezor week aan de waterleiding aangesloten, Het gebruik van leiding water beeft hier dus zijn intrede gedaan. OVDKAKSPJEk We vernomen, dat do Ingezetenen van de Dleps- noer, dio sinds mecschenheugenis hun genees- en verloskundige hulp uit deze gemeente ontvingen, deze nu entvangen van den geneesheer te Warmen- huizen. GALLAKTSOGG. De muziektent, die reeds een jaar midden op het Dorpspie: i staat, is nog steeds niet meer dan ccn tribune; óo kap breekt tot dusver. Door deheeren A. Thomasz en M. Mooij Jbz. ii in samenwerking met den burge meester getracht do voor ccn bekapping benoodigdo gelden bijeen to brengen. Naar we vernemen is het hun gelukt ongeveer het benooeïigde bedrag te verzame len zoodat waarschijnijk binnen korten tijd de muziek tent zal worden afgebouwd. CALLANTSOOG. Waren verleden jaar hier omstreeks half Juni verschei dene zomergasten, dit jaar is het evenals op veel andere plaatsen malaise. In hotel Duinzicht en pension S. Kos zijn nog maar enkele gasten, terwijl nos niet veel aan vraag voor de vacantie is ingekomen. Ook gemeubileerde kamers en woningen zijn niet alle verhuurd, slechts een paar families --zijn gearriveerd. Daarbij komt, dat het Zondag-zomerweer nog steeds uiï blijft, zoodat ook het aantal dagjcsmenschen heel gering blijft. ANNA PAULOWNA. w D. Harder en R. Blankevoort zijn van de voorberei' dende kjasse der Zeevaartschool te Helder naar de eerste klasse van den twee-jarigen cursus bevordora. BROEK OP LANGENDIJK. Een driejarig zoontje van den heer G. alhier, geraakte Zaterdag in een onbewaakt oogenblik te water en werd levenloos opgehaald. ST. PANCBAÜ. Onder geleide van het onderwijzend personeel m het bestuur van de schoolfeestvereemging hebben de kinderen dor 1—3e klas weder hun schoolfeest genoten, dat bestond uit een rijtoer naar Bergen en Egmoind non Zee, mogelijk gemaakt door de beschikbaarstelling van een achttal rijtuigen. Prachtig weer begunstigde dit feest den 7den Juli. Ln d«n lden Juli gingen de leer lingen dor 4—6e klas naar Artis. Ook op dien dag genoten de kinderen weer volop en deerde een weinig regen bij de thuiskomst geen een. Met genoegen kan dus op beide feestdagen worden teruggezien. FEN MINISTERIE VAN LANDBOUW. Naar do Ros.bode van betrouwbare zijde verneemt, is reeds de voorbereiding voor een afzonderlijk mi nisterie van Landbouw tor hand genomen. 1 1 N OPLICHTER? Eenige dagen geleden logeerde in «en van de eerste hotels een advocaat Uit Fais-Lotharingen, die een bank te Rotterdam wilde oprichten. Hij huurde een groot bankgebouw in de Van Oldcnbarnevckltstraal en wilde de huur voor vier jaar vooruit betalen echter met voor 15 Juli. Hij plaatste In de kranten advertenties, waarin hij personeel vroeg legen vooruitbetaling. Aan een meubel handelaar vroeg hij, de bank 'te installeeiren voor f 7500 en wilde nog f 150.000 besteden voor het koopen van een villa, en het meubilair daarvan. Alles moest direct geleverd worden en hij zou op 15 Juli betalen. Al deze bedragen kwamen de politie verdacht voor en bij onderzoek bleek, dat iJe „advocaat" in bezit was van een valscken Franschen pas «n dat hij een Hara- burgsche kantoorbediende was. Zijn hotelrekening kon hij niet eens betalen, want zijn bezitting was slechts 2/1/» cent en 50 pfennjg. Zijn opdrachlgcver uit Golimar zou hem geld sturen, zeidie hij. Maar dit geld is tot heden toe nog niet gekomen. De „advocaat is naar het Huis van Bewaring over gebracht. DIRKSHORN. Zondag jl. heeft ons Fanfarecorps weder een nieu we lauwer gevoegd bij' de vele welke het reeds heeft behaald. Op het Nationaal Concours te Oostwoud be haalde het in de le afdeeling een eersten prijs met 170 punten, benevens een gouden medaille voor het hoogst aantal punten, dien dag toegekend. Onze hulde voor de nieuwe overwinning aan het geheele corps voor de getoonde ambitie, maar voor al aan den directeur, den hoer Blaauw, voor zijn prestatie. Want naast de volharding van de leden, is toch het herhaaald succes te danken aan de toe wijding en de bekwaamheid van den directeur. Maakte het corps in de eerste jaron van zijn be staan weinig vorderingen, nadat in 1911 de leiding in handen van den heer Blaauw was overgegaan, is het steeds voortgesneld op de baan der overwinning. Reeds in 1912 werd te Purmeiend een le prijs behaald in de 3e afd., gevolgd door een 2de te Zuid-Schar-i woude in 191^ e«h le te Noord-Scharwoudc in 1918, een 2e te Amsterdam in 1919, een le in de 2do afd. te Hoorn in 1920, benevens 2de eereprijs, enz., totdat met het laatste succes op Zondag j.I. net'corps is overge gaan naar de afd. Uitmuntendheid voor alle concoursen, nadat te Medemblik in 1921 en Kronimcnfcr m '1921 en KoLhorn in 1922 reeds de 2e afd. en, de le afd. waren doorgeblazen. Voorwaar een mooie staat van dienst. Bij gunstig weer 2al 'het corps Donderdagavond een concert in de open lucht geven te Dirkshorn. EEN VROUWELIJKE KANTOORBEDIENDE GE MOLESTEERD. Uit Heerlen, 17 Juli. Nabij Nieuwenhagen is Zaterdagmiddag een kantoorbediende van den aan nemer Vreuls. mej. 1>die met het weekloon van Je arbeiders van ue bank kwam, door een tweetal jnbekende. personen, vermoedelijk Duitschers, aan gehouden; haar werd het geld, circa f3000, af handig gemaakt De marechaussee werd onmiddellijk verwittigd. Naar het bleek, hebben de beide personen zich naar Duitschland begeven. Vermoed wordt, dat het vroegere arbeiders van den aannemer zijn. EEN ONGELUKKIGE SPRONG. Te Enkhuizen sprong Zaterdagavond een 17-jo- rige voetballer over een greppel om een verdwaal den bal op te halen en kwam met den voet terecht op een tusschen het gras liggende zeis. Het lichaamsdeel werd nagenoeg afgesneden. GESTRAND. Zaterdagavond is, vijf palen benoorden de Koog op Texel, gestrand oen groote lichter, geladen mot turfmolm. De lichter werd van Ilarlingen gesleept door het s.s. „Gaasterland", en door het ruwe weer losgeslagen. De sleepboot ..Limburg",, van Nieuwo- diep. ter assistentie vertrokkon, is aldaar Zondag middag teruggekomen. Beter weer moet worden afgewacht om do lichter af te brengen. OVERTREDING DER LOTERIJWET? Voor het kantongerecht te Breda was gedagvaard de naamlooze vennootschap „Kwatta" te Breda, be schuldigd van overtreding der Loterij wet, twee maal gepleegd Op 10 April opende Kwatta de go lf genheid door uitgave van zoogenaamde sta- Kstieklbons. Toen de directeur do ellende zag, die het systeem veroorzaakte, eindigde hij oogenblik- kelijk verdere uitgave. Er was voor een en een kwart ton aan bons uitgegeven. De ambtenaar van het kantongerecht achtte over- i reding der loterij wet tweemaal gepleegd en eischté tweemaal drieduizend gulden boete. DE MELKPRIJS TE HELDER. Zooals wij indertijd mededeelden, aldus het Han delsblad, was door den Raad der gemeente Helder oen maximum-melkprijs vastgesteld, ten einde aan den exhorbitant hoogan prijs van dit product een einde te maken. Al dadelijk word van verschillende zijden de wettigheid eener dergelijke verordening aangevochten; men meende, dat do gemeente de be voegdheid miste aldus den melkhandel te dwingen. De boeren, geholpen door de slijters en gesteund door deze uitlatingen, besloten dan ook, in afwach ting van een rechterlijke uitspraak, de verordening, die onmiddellijk na de afkondiging in werking 7. ra mooten treden, op zij te zetten. Een aantal verba len werd opgemaakt, maar hoewel de boeren reeds eenige weken geleden weder den prijs der melk wil den verhoogen. durfden de slijters deze verhooging niet aan. zoodat do oude prijs van 15 cent gehand haafd werd, en do slijters een gedeelte van hun verdienste aan de boeren moesten afstaan. Nu hooft dagen é.3 ka.»,tonrechter het eerste vonnis go- wezcz, waarhb du Ui <nertrodi/jg zijnde slijters van rechtsvervolging werden ontslagen. Ook In het col lege vau (ied. Staten was een sterke strooming om de verordening niet goed to keuren, omdat Inder daad de gemeente niet het recht heeft een maximum prijs vast te stellen. Het. gevolg is. dat thans de melkprijs met 1 cent per liter verhoogd is en op 16 cent gebracht. WINKEL. Op het Nationaal Concours te Ooslwoud werd door Winkels Harmonie in de 3de afdeeling Harmonie ebn 2de prijs behaald. WINKEL. De heer A. Volger, ouderling der Ned. Herv. Kerk alhier, is benoemd tot lid-ouderling van het Classicaal Bestuur te Alkmaar. WINKEL. Bij het ^overgangsexamen van de 2de naar de 3de klasse der R.H.B.S. te Alkmaar, slaagde o.a. de jongeh. W. O. Schaap, alhier. NOOFDSCHARWOUDE. De heer J. Vlug Jz. slaagde voor het diploma van de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen. WARMENHUIZEN. Onze plaatsgenoot, de jongeh. G. Rij'pma, leerling aan de H.B.S. te Alkmaar, werd dezer dagen bevorderd van de 2e tot \le 3e klasse. BARSINGERHORN. Bij het eindexamen der Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam is geslaagd de heer C. Spaans Sz. vroeger alhier woonachtig. LUTJEWINKEL. Het woonhuis met erf, en tuin alhier, bohoorende aan den heer Jb. Spaans, is door dezen onderhands verkocht aan den bewoner, den heer J. Ham Sr. LUTJEWINKEL. De Zaterdagavond in het café van den heor R. Nap, ten overstaan van notaris G. J. van Leersum ge houden veiling had den volgenden uitslag: Het huis met erf te Lutjewinkol, groot 2.67 A., eigendom van den heer J. Keijzer, werd gekocht door mej. de Wed. P. Smit alhier, voor f2940 en het huis met erf en tuin aan den Wateringskant, groot 10.80 A., eigendom van de erven P. Smit, werd gekocht door den heer S. v. d. Wal, alhier, voor f2465. ZUEDSCHARWOUDE. Ons fanfarecorps „Kunst na Arbeid", behaalde op het Nationaal Concours den eersten prijs in den eerewedstrijd. HuldeI NOORDSCHARWOUDE. Vc.ii de 3e naar do 4o klasse, der Rijks II.B.S. zijn o m. bevorderd de leerlingen R. Kooij en P. Gouds- bi or: \at. do le naar de 2e klasse ging over E. Vlug en van de 2e naar do 3e klasse de jongejuffrouw M. .lunsonius. LUTJEWINKEL. Zondag jl. hield de Gemengde Zangvereeniging „Weot-Frisia" onder leiding van haar Directeur Jb. Hovenier, een concert, dat door het slechte weer niet, zco&ls Ue bedoeling was, in de openlucht gehouden Vud -vorden, maar in 't lokaal van den heer R. Nap. Een 8-fal liederen werd gezongen, wat op lang niet onverdienstelijke wijze gebeurde. Niettegenstaande de omstandigheden hebben wij genoten. VRUCHTBAAR WEER. Een boer te 't Moer (Fr.) constateerde, dat op zijn stuk goed gemest hooiland hot gras van Vrijdag middag tot Zaterdagavond een handbreedte gegroeid was. Of het dus ook vruchtbaar weer is. EEN CHINEEZEN-GEVECHT. Uit Amsterdam, 17 Juli. Hodenmiddag om 2 uur is het etablissemont Javakado weer twist ont staan tusschen de Chlneezen, werkzaam bij de maatschappij „Nederland". Een der Chineezen werd doodgeschoten; de kogel ging door den rechterarm en dwars door do borst en kwam door den linkerarm er weer uit. Een tweede Chinees is zwaar gewond naar bet Binnengasthuis gebracht. In do Bantammerstraat werd de strijd voortgezet en worden tusschen de Chineezen verschillende scho ten gewisseld. De politie heeft bij verschillend© Chineezen tal van wapenen, waarondor bijion on revolvers in beslag ge nomen. Toon de politie nadat'de eerste schoten waren gelost, daarheen snelde, vond zij op de tramrails van hoi Scheenvsarthuis een gewonde Chinees. Op hetzelfde oogenblik zagen zij een ftnderen Chinees den man naderen en opnieuw een schot op hem afvuren. Toen de inspecteur dezen aanvaller wilde grijpen, richtte deze ook op hem zijn revolver, maar trachtte le vluchten, toen de inspecteur hem op zijn beurt zijn vuurwapen voor den neus hield. Een burger wierp hem zijn rijwiel voor de voeten, zoodat hij 'kwam te vallen, en nu was do moordenaar spoedig overweldigd, ontwapend en geboeid. Maar in tusschen was weer een anuere Chinees op den nog steeds op da tramrails in een bloedplas liggen- den gewonde afgekomen, en ook deze loste op het slachtoffer nog een revolverschot. Ook hij "werd on middellijk aangehouden. Do gewonde is met schoten door ziin beide nrmen en een vermoedelijk levensgevaarlijk© borstwond naar het Binnengasthuis vervoerd.' Gisterenavond laat was hij nog in leven. AUTC-ONGELUK. Zaterdagavond ongeveer negen uur is op den Utrecht- schen Straatweg nabij den Fluitermantschenweg to Rcn- kura een ernstig ongeluk gebeurd. W. A. v. Grol, onder baas op do papierfabriek te Renkurn, zou van liet fiets pad den straatweg oversteken haar den Flullermaatóche- weg, Juist kwamen twee auto's ui.t Renkum'. De eerste auto wos juist gepasseerd en de tweede auto die links van den weg reea is waarschijnlijk n*ïet opgemerkt door v. Grol, met hot noodlottig 'gevolg, dal v. G. gegrepen werd. Hij werd op slag gedood. Gistermorgen liad een onderzoek plaats door hel parket uil Arnhem. De chauf feur wos 1^- Ede, van Arnhem. Dienzelfden tkig had genoemde chauffeur ook nog qsn ongeluk bij "Lochem, waar hij tegen een booin reed. De chauffeur was echter na het ongeval doorgereden en te Oosterbeek aangehou den door de Oosterbeeksche politie. ST. PAN C RAS. Dezer dagen werden P. Peereboom en S. Zeegans be vorderd resp. van de 2e naar de 3e klas der Handels school1 en van de lo naar de 2e klas van do H.B.S. t« Alkmaar. HET 8CHIP VAN DRESSELHUY8. De Maasbode geeft de volgende hymne; liet wrakke schip „de Vrijheidsbond" Zit vast èn stevig aan den grond, ik zouwel1 durven wedden, Dat Drcsselhuys de kapitein, Hoe handig hij ook moge zijn, Het ding niet meer kan redden, liet valt met staand en loopend want, Natuurlijk onder sloopcrsliand. 't Is mogelijk, maar 't staat lang niet vast Dot die er nog cett mouw aan past, Door nog (te romp te bergen. Maar stellig kun je er wel op aan: Er zal 'n zware wijs op gaan; 't Zal moeite en kosten vergen. En op de politieke zee Telt ,,'t vrijhcid"-scheepje niet meer mee. Van de equipage van het schip, Dot strandde op 'n blinde klip, Zijn enkelen omgekomen. 'k Bedoel: ze zijn tot hun spijt, Hun Tweede Kamerzetel kwijt. Iloc zwaar zo er over boomen, Ze moeten 't nu voorloopig doen. Mot eenige guldens pensioen. lieer Drcsselhuys de grrroole man, Die liep met een regeeringsplan; En in zijn stoute droome» Minister liuys de Becrcuhrouck. Reeds dacht te 'zetten in den hoek, Om in diens plaats te komen, Na veel reclame en groot gedruiseh, Kwam yan 'n kouwe kermis thuis. 't Abuis van mr. Drcsselhuys, Men noeme 't strop of wel een kruis Is dat hij zich vergiste; Zijn politieke rekening En stembusleus „bezuiniging" Hun beider doel weer misten, 't Vermoeden is niet ongegrond. Dat 't uit is met den „vrijheidsbond". VLIEGTUIG NEERGESTORT. Vijf dooden. Uit Parijs, 17 Juli. Men is niet bijzonder geluk kig den laatsten tijd op do luchtlijn Le Bourget Straasburg. Gisteren-namiddag is een „spad" dat als 4e vliegtuig van Straatsburg naar Le Bourget vertrok, nabij Sapern neergestort, waarbij de vi«-r passagiers, allen Engelschen en de Fransche be stuurder zijn gedood. Tengevolge van het buitengewoon slechte weer heeft het vliegtuig, dat op tal van toeschouwers reeds den indruk maakte, niet al te regelmatig te functionneerren, met het gevolg dat het,' ongeveer ter hoogte van de bekende ruïne in de nabijheid van Saperne kantelde en neerstortte. Er zijn twee lezingen omtrent het ongeval. Vol gens het eerste zou men den indruk hebben gehad, dat dé bestuurdor zijn machine niet kon beheer- schen door de slechte weersgesteldheid en dat bij van plan is geweest te zwenken, om naar de .»p- stijgingsplaats terug te keeren. Het toestel zou bij die poging, over oen der vleugels zwenkend, zijn afgegleden. Volgens een ander bericht zou men 400 M. voor do plaats waar het vliegtuig is gevallen, de helft van de schroef hebben gevonden, waaruit zou blij ken, dat het breken van de schroef de oorzaak van het ongeluk is, waarbij dan het feit, dat de spad' zich slechts op zeer geringe hoogte bevond, het den bestuurder onmogelijk .heeft-gemaakt, het vliegtuig behoorlijk te doen landen. Msb. DORPSDRAMA. Het kleine dorp Pcrier, dat slechts 300 inwoners telt. is voor de tweede maal in een maand tijd bet tooneel geweest van een geheimzinnige misdaad Werd eenigen tijd geleden een alleenstaande boe renwoning in brand gestoken, zoodat de bejaarde echtelieden, die haar bewoonden, in de vlammen om kwamen, terwijl bun 16-jarige kleinzoon np eeni gen afstand van het. huls vermoord werd gevonden, thans heeft zich oen soortgelijk mysterieus geval voorgedaan. De echtelieden Bortrand, dio een kleine boerderij bewoonden, maar toch tamelijk welgesteld ware werden dezer dagen niet meer huiten gezien. Bij een onderzoek vond men hen belden in oen -ch'iur liggen, badende in hun bloed. Het aanvankelijk vermoeden, dat diefstal uo drijfveer tot do misdaad was, werd nlot bo vaar held. Men neemt aan, dat beido ongolukklgcn het slachtoffer van een wraakneming zijn gewon, m, want er blijkt In hun woning niets gestoten to zijn. Een klein fortuin in offecton, bankbiljetten on spe cie werd teruggevonden. ONTPLOFFING OP EEN SPORTVELD. Naar uit Watertown bij New-York wordt, gemeld, waren daar een aantal kinderen op een sportveld aan hot spelen, toen plotseling hot geluid weer klonk van een geweldige ontploffing. Een groote granaat, die hot vorige Jaar bij schiet oefeningen was afgeschoten en niet ontploft was, bevond zich namelijk op het terrein. Het projectiel prijkte als een soort curiosium op het grasveld en werd als absoluut ongevaarlijk beschouwd. Vermoedelijk doordat een der kinderen mst mui houten hamer op do granaat sloog, ontplofte deze, waardoor acht kinderen werden gedood. DE GRAANBOUW IN RUSLAND. liet. -hulpcomité voor Rusland deelt mede: Volgens do jongsto berichten uit Rusland blijkt, dat het de sovjetregeering gelukt is, ca. 190.000 ton koren on der de boeren te vcrdeelen om in den herfst uit tc zaaien, zoodat 73 van het gebied, dat in 1920 was bebouwd, kan worden bezaaid. De sovjet had be gin van dit jaar besloten ton minste 460.000 ton koren te verdeelen. Op 28 Juni waren reeds 500.000 ton door bemid deling der sovjetregeering on 70.000 ton door «ie American Reliei' Administration e.a, hulporganisa ties verdeeld. De noodzakelijk geachte hoeveelheid koren bedraagt 550 000 ton. DALING DER VALUTA VERHOOGING DER LOONEN. Uit Berlijn. 17 Juni. De depreciatie der valuta der laatste weken heeft weder tot nieuwe looneischen der Berlijnsche stedelijke arbeiders geleid. Zij elschen thans een verhooging van 12 mark per dag, hetgeen een verhooging der stedelijke uitgaven met twee milliard per jaar zou beteekenen. I)o eischen van het trampersoneel alleen beloopen 400 millioen mark EEN SPOORWEGONGELUK. Uit Boekarest 16 Juli, Door het breken van een spoorbrug is de sneltrein Boekarest-Weenen in de rivier de Prahova bil Slnaia gestort. Kr zijn tot nu toe twee dooden en 24 gewonden geteld. Uit Weenen. 16 Juli. Volgens do bladen, is het déraillement van den sneltrein Weenen-Home aan een misdadige» aanslag te wijten, welke ten doel had. de trein te plunderen. EEN AANZIENLIJK TEKORT OP HET VATI- CAAN. Uit Rome wordt gemeld, dat de boekhouding van het Vaticaan sluit met een tekort van 7 n 8 millioen lire, ten gevolge van de groote mildadigheid, d.ior den overleden Paus gedurende den oorlog aan den dag gelegd. De nieuwe Paus heeft thans gelast, dat er daar om bezuinigingsmaatregelen moeten worden getrof fen. HEVIGE BRAND TE SPANDAU. Uit Berlijn, 16 Juli. In do te Spandau gevestigde rijtuig- en wagon fabriek van de firma Orenstein und Koppel is in den nacht van Zaterdag op Zondag door onbekendo oorzaak brand uitgebroken. Ronds bij aankomst van de brandweer ter plaatse stond de wagonafdeeling der fabriek in lichtelaaie, zoodat noch de aanwezige voorraden noch do machines of de wagons konden worden gehouden. Twintig bijna voltooide wagons werden een prooi dor vlammen. De fabriek je geheel uitgebrand. Do firma kan de orders echter over haar andere fabrieken verdc; ten, zoodot de arbeid niet behoeft te worden stop gezet. KOSTEN GENOEG. Hot blad Anèp geeft een uitvoerig oyorzicht van do kosten wolke de militaire controle-commissie der entente aan Hongarije voroorzaakt. Deze bedragen per maand 18.5 millioen Ilongaarscho kronen, waar onder alleen 600.000 kronen voor gebruik van auto mobielen. EEN KLOKKENSPEL. Hot Borlinor Tagoblall; meldt, dat, to Moisson oon porceloinen klokkenspel in don toren komt. liet caril lon zal bestaan uit zestig klokken, van welke do grootste 70 c.M. zal wezen en oen grootste diameter zal hebben van 50 c.M. DE DALING DER KROON. Uit Weenen, 15 Juli. Dc daling der kronen heeft in Oostenrijk een paniek verwekt. Sommige bladen eischen een regeering die energiek tegen de Entente o;zal treden, daar de Entente door haar politie]: alle pogingen van Oostenrijk om zich door eigen kracht economisch te herstellev<. onmogelijk maakt. TE I.AAT HERSTELD ONRECHT. po Fraitscho bladen maken meermalen melding van doodvonnissen van krijgsraden tijdens den oor log, waarvan achteraf blijkt, dat voor die vonnissen geen voldoende grond aanwezig was. Kon sterk staal tje is dezer dagen voor de strafkamer van het liof van Cassatie behandeld. Den 12en Februari 1915 veroordeelde de speciale krijgsraad van het 60ste regiment infanterie le Fon- tenoy den soldaat Bersot wegens muiterij en weige ring van gehoorzaamheid te dood. Don volgenden dag werd hij doodgeschoten. In September 1918 werd het vonnis van den krijgs raad wegens een vormgebrek vernietigd. Dezer dagen heeft de strafkamer van het Hof van Cassatie ingevolge een onlangs aangenomen wet het vonnis gewijzigd en daarbij de nagedachtenis van den soldaat Bersot gezuiverd van de uitgesproken veroordeeling, terwijl aan de weduwe 5000 francs schadevergoeding werd toegekend en 15000 francs aan de minderjarige dochter. De „muiterij" moet op het volgende zijn neergeko men: Bersot had een. nieuwe broek,noodig en wend de zich tot den fourier, die er hem een had gegeven, dio vuil was en met bloed bevlekt. Hij weigerde di" kleedingstuk aan te nemen en werd door een luite nant hiervoor met 8 dagen gevangenisstraf gestraft. Bersot en verscheidene zijnor kameraden protesteer den hiertegen collectief in bewoordingen, die den kolonel zouden hebben doen gelooven aan werkelij ke muiterij. Gevallen als deze zijn ongetwijfeld een gevolg van oorlogsmentaliteit en zenuwspanning, maar toch ook van oen militairisme waarvan altijd werd beweerd, dat Duitschland er het monopolie van bezat. EEN VROUWELIJK DIPLOMAAT. Bulgarije zal de eerste staat zijn, die er een Iogatic secretaresse op na houdt en wel mej. Stanciof, dc dochter van den Bulgaarschen gezant te Londen, die in het najaar voor dio Bulgaarsche rcgocring naar Washington vertrekt. Hoewel pas 28 jaar oud, spreekt zij vijf talen vloeiend. Zij heeft n.1. met haar vader, die rcexfe ,35 jaar in de diplomatie is, in verschillende steden van Europa, o.a. Parijs, Pietersburg en Rome gewoond en daar liaor opvoeding genoten- Tot 'dusver was zij in hoofdzaak werkzaam als translatricc, als hoedanig zij verschillende conferenties, o.a. tc Genua en Genève, meemaakte, en als secretaresse van den Bulgaarschen minister-president. Personen, die de jongste internationale conferenties bij woonden, zijn van meening, dat zij waarschijlijk de beste diplbmatieko tolk ter wereld is. In haar vrijen tijd schrijft zij novellen in het Kransch en het Eingelsch. Alvorens naar Washington te vertrekken zal zij do vergadering van den Volkenbond i|n September a.s. to Genève bijwonen Mejuffrouw Stanciof heeft tegenover een vertegen woordiger van de „Daily CJironiclé" liaar voldoening

Schager Courant | 1922 | | pagina 2