3 Uit en Voor de Pers. Mark t berichten. aantal bezoekers was dien dag heel weinig. Maandag, de tweede dag, iets beter weer, maar nog lang niet mooi, cenige kinderen in actie, anders nïets. L>es avonds was er echter in beide café s een uitvoering. Bij den heer Sluis werd door „Het Kleine Tooneei' van Noord-Scharwoude opgevoerd het blijspel „Armoede zoekt .uitvluchten." De zaal was vrijwel bezet. Eeze zoo gunstig bekend staande vereeniging heeft zijn goede reputatie wederom schilterend gehandhaafd. Het stuk, bijzonder geschikt voor een kermisavond, viel zeer in den geest ^an de aanwezigen, er werd hartelijk om gelachen en daverend geaplaudiseerd. De opvoering was zonder uitzondering eenig, zelfs de theatre-directeur Ka- rel Semmelman deed je denken aan een. raszuiveren Jood uit de Jodenbuurt. Bij den heer Kreijger gat 'de heer Daan Pool, met medewerking van eenige heeren musicus voor .piomh cella en viool, en de heer Wiggers als cabaretzanger, een uitvoering. Naar wij vernemen was de zaal tjokvol, en heeft het publiek ook daar een zeer genotvollen .avond gehad. Dinsdag, den derden dag, wederom Plecht weer en op de kermis bijzonder stil. En nu hopen wij maar weer £p beter voor een volgend jaar. HET REGEERINGSJUBILEUM VAN DE KONIN GIN. Naar „Het Centrum" meldt, heeft mr. P. J. Focke- ma Andreae, burgemeester van Utrecht, alle burge meesters van de provincie Utrecht tot een vergade ring bijeengeroepen, ter voorbereiding van een na tionale hulde aan de Koningin bij haar 25-jarig re- geeringsjubileum. Men verzoekt ons te melden, dat vereenigingen, die alsnog instemming wenschen te betuigen met een landelijke herdenking van het 25-jarig regee- ringsjuhileum der Koningin, zich daartoe tot uiter lijk 31 Juli a.s. kunnen aanmelden bij de Vereeniging Oranjebond, Lutherscheburgwal 13, Den Haag of bij Alb. van der Horst, Emmastraat 10, Amsterdam. EEN STUK CRISIS-GESCHIEDENIS. De liquidatie-commissie van de Kaasvereeniging heeft als een lijvig boekwerk van ruim 1000 blad zijden het licht doen zien: „Enkele hoofdstukken productie-, distributie- en uitvoerpolitiek. De kaas vereeniging 19151918 door G. J. Blink". (Gedrukt Pij Gebrs. J. en H. van Langenhuysen te 's-Graven- iiage). De commissie schrijit, dat haar tot ue uii- gave o.m. heeft bewogen de historische waarde van liet gebeurde. Voorts de practische waarde voor het geval van een herhaling van hetgeen wij in de genoemde jaren hebben doorgemaakt. In de derue plaats om een antwoord te kunnen vinden op de vraag, hoe de voormannen uit de organisaties van zuivelindustrie en zuivelhandel de taak hebben vol bracht, door de overheid op hun schouders gelegd. LOUWVAKKEjn TL ARNHEM. De patroons in de bouwvakken te Arnhem heb ben den 8/4-urigen werkdag ingevoerd. Op verreweg de meeste bouwwerken houden de arbeiders zich aan den 8-urendag en staken om kwart over vier den arbeid, in plaats van een half uur later. Door de organisaties is een conferentie met de patroons aan gevraagd. DE ALKMAARSCHE TRAM. Men meldt uit Alkmaar: Naar wij vernemen heeft het comité tot reorgani satie der Alkmaarsche tram, naar aanleiding der ucor B. en W. bij den Raad ingediende voordracht, aan dit college bericht, dat de izx die voordracht genoemde voorwaarden zoo zeer met de aanvrage om steun verschillen en tevens zoo bezwarend zijn, dat een concessie voor de exploitatie met dezen voorgestelden steun zijnerzijds niets te aanvaarden is. lntussehen zullen, tusschen B. en W. en het ccmité nog nadere besprekingen worden gehouden. INBRAAK. In den nacht van 10 op 11 Mei jJ. is te Noordwij- kerhout een brandkast met f7600 ten nadeeie van de lianze-Bank te Zoeterwoude ontvreemd. Ondanks de nasporiDgen van rijks- en gemeentepolitie was lot lieden niets van do brandkast of van do daders te vinden, totdat de vorige week door de Ijverige na- sporingen van de Rijksveldwachters E. D. Piquilot te Leiderdorp en J. S. Pieters te Zoeterwoude in een wetering te Noordwijk de brandkast ledig is terug gevonden. Ook de daders zijn thans aangehouden, en ter beschikking van de justitie gesteld. ONTSLAG VAN RIJKSPERSONEEL. Uit Delft, 18 Juli. Behalve eenige losse werklie den zullen ook enkele leden van het vaste per soneel, verhonden aan 's Rijks constructiewerkplaat- sen alhier, uit den dienst worden verwijderd. Benige werklieden, en wel zij, die tot de physiek minder sterken behooren, kregen aanzegging om zich aan een keuring, te onderwerpen. AARDAPPELTEELT. Men meldt uit Zeeland: Er zijn waarschijnlijk nog nifhmer zooveel aardappelen gepoot als dit jaar en beziet men oppervlakkig de velden, dan is de al gemeen gehoorde uitdrukking: „ze staan er prach tig voor", maar vraagt men een deskundige er naar, dan is diens antwoord niet zoo gunstig. Er is mis schien ook nog nimmèr 'n jaar voorgekomen, waarin meer afwijkingen in de aardappels voorkomen dan juist nu bij zoo'n mooien stand. Men schrijft dit in het algemeen toe aan onzuiver pootgoed, en, bij den stand van het gewas thans, laat het zich voor zien, dat de hoeveelheid zuiver pootgoed, dat Dij dezen oogst zal verkregen worden uiterst gering zal zijn. Ken uitstekend plan bestaat bij het dagelijksch be stuur der Zecuwsche Landbouwmaatschappij in ver band met de slechte verwachtingen van het poot goed; op voorstel van de keuringscommissie voor de gewassen, zullen de leden der genoemde Maat schappij in de gelegenheid gesteld worden hun oer- ccelen aardappelen van allerlei soort te laten keu ren op wat genoemd zou kunnen worden „bruik baarheid voor uitplant in 1923". Van dit „bruikbaar pootgoed worden evenwel geen certificaten afgege ven en met nadruk wordt gezegd, dat deze keuring geheel afgescheiden van onze gewone gewassenkeu- ring plaats vindt en daarmee niets heeft uit te staan. PURMEREND. In do laatste raadsvergadering vroeg de heer h. Drost (V. B.) aan den voorzitter inlichtingen over de onkosten der stembureaux. Volgens geruchten zouden die kosten van twee stembureaux zeer uiteen loopen en van één zelfs abnormaal hoog zijn. Het is volgens spr. gewenscht, dat dergelijke zaken over gelaten worden aan den burgemeester, van wien het bekend is dat hij voor de gemeente de zuinigheid betracht. Burgemeester Kooiman vond het moeilijk om bij deze aangelegenheid in appreciatie te treden. Wel kon hij mededeelen dat de rekening van de consump tie voor de stembureaux 1 en 4 was ruim f30 en die van de andere door den heer Drost bedoelde stem bureaux beliep tegen de f70. De heer Drost dankte voor dit antwoord en merk te op, dat dus loopende praatjes over de abnormaal hooge kosten vrijwel uit de lucht gegrepen waren. De heer Drost heeft nu echter aan den voorzitter een schrijven gezonden waarin hij mededeelt het antwoord op zijn vraag inzake de kosten van de stembureaux verkeerd te hebben begrepen. Bij na der onderzoek is hem n.1. gebleken, dat de stem bureaux 1 en 4 met nog één man meer personeel te zamen ruim f 30 onkosten hebben gemaakt, zijnde ongeveer de helft der beide andere. Derhalve ver zocht hij een nader onderzoek, daar hij van mee ning is, dat in den tegenwoordigen tijd van zwaren belastingdruk de uitgaven van gemeentegelden voor dergelijke doeleinden moeten beperkt worden tot het hoogst noodige. FEESTEN JULIANADORP. Jl. Zondag hadden de uitgeschreven Volks- en Sportfeesten plaats op het terrein van den heer H. Hoornsman. Hot weer was beide dagen verre van schitterend, wat zeker wel invloed op het bezoek heeft gehad. Op uitnoodiging van het Bestuur van V.V.V. werd een korfbalmatch gehouden tusschen K.V.K. Comb. Alkmaar en H.K.C. Comb. Helder. Van beide partijen was veel actie. Toch was Aikmaar de sterkste, wat wel bleek dat door Alkmaar 2 puntjes werden gemaakt, zoodat dus de strijd eindigde in het voordeel van Alkmaar en wel met 20. Aan de verschillende wedstrijden was veel deelna- j me. De uitslag van staande paardrijden! was: le pi ijs J T. Noot Wz., 2e P. Roos, 3e W. Roos, allen te Koegras. Hardloopen voor heeren: le prijs Koningstem; 2e A. Dienaar, beiden te Helder; 3e Jb. Bijvoet, Koegras en van de dames: le prijs B. van Zoelen te Helder. Hardrijden met bindernissen op paarden: le prijs W. Roos, 2e W. Tiel, 3e P. Roos, 4e A. Kooij, 5e T. Noot Wz., 6e I. Roos, 7e Jb. Bijvoet, allen te Koegras, 8e J. Slijkerman, 't Zand. Hardloopen met hindernissen: le prijs J. Slijker man, 't Zand, 2e T. Noot Wz., 3e C. Bregman Hz., 4e J. Bichhold, 5e W. Roos, 6e R. Blaauboer, 7e J de Graaf Pz., 8o P. Roos, 9e I. Roos,* allen te Koegras en 10e P. Slijkerman, 't Zand. Zakloopen met hindernissen, twee aan twee: le pr. H. Tichelaar en Jb. Jimmink, 2e N. Rienstra en G. Kuit Pz., 3e Jb. Glas en C. van Nuland, allen te Koe gras. Flesschenzetten: le prijs de dames T. Blaauboer, 2e J. v. der Haag, 3e T. Heijblok, 4e D. v. Wilsums, 5e B. van der Heek, 6e D. Blaauboer, 7e T. v. der Herik, allen te Julianadorp. Des Maandags bad een voetbalmatch plaats tus schen J.V.C. I en Dosko I van Oudesluis, om een zilveren medaille, uitgeloofd door V.V.V. Direct na aftrap was J.V.C. in den aanval. Na ongeveer 10 mi nuten zet de rechtsbuiten netjes voor en de midden voor zet de bal prachtig in den bovenhoek, 1—0. Dan gaat het ongeveer gelijk op. J.V.C. mist dan nog een kans door afside staan. Na rust heeft Dosko de wind mee, wat men dan ook direct kan merken. J. V.C. vededigt echter goed, weet zelfs in den wind nog een tweede punt te maken, 2—0. Dat is te veel voor D.O.S.K.O. en ze doet alle mogelijke moeite om de eer te redden, wat haar dan ook weldra gelukt cioor een prachtbal van den rechtsbuiten. Nadat Dos ko nog een strafschop miste blies de scheidsrechter af. J.V.C. was over het algemeen de stCxkaie, zoodat een 21 verhouding zeer goed was. Het was voor J.V.C. 1 dan ook wel een paar succesdagen, want daags tevoren had J.V.C. ook nog een medaille ge wonnen met een match tegen dezelfde club en wel mot 32. Een wedstrijd tusschen J.V.C. II en Dosko II bleef onbeslecht en wel met 0—0. Eveneens waren er dien zelfden dag ook nog eenige wedstrijden en wel Damesfietsen met hindernissen: le prijs de dames C. Hoep, 2e P. de Graaf, 3e N. Blaauboer, 4e D. Mooij, 5e J. Blaauboer, 6e M. Baken, le mej. K. Bakker, allen te Koegras. Van versierde fietsen: le prijs mej. J. Speur, 2e pr. mej. N. Blaauboer. Versierde motorfietsen: le prijs H. Schilderman, te Anna Paulowna. Een compliment voor den heer Schilderman voor de keurige versiering van het mo torrijwiel, voorstellende een sloep, mag niet achter wege blijven, eveneens voor zijn demonstraties, Mastklimmen: le prijs W. Roos, 2e G. Kant, 3e S. van Scheijen, 4e T. Noot W., allen to Koegra3. Sprietloopen: le prijs P. Roos, 2e W. Roos, 3e S. v. Scheijen, 4e J. Bakker, 5e C. Bregman, 6e C. v. Hen, allen te Koegras. Het feest werd beide dagen opgeluisterd door onze onmisbare harmonie „Kunstzin"., hetwelk zeker ook wel tot de gezelligheid heeft medegewerkt. Bei- do avonden was het terrein schitterend verlicht. Het electrisch licht hetwelk werd opgewekt door 'n trac- tor van de Dorschvereeniging alhier en een dynamo van het P.E.N. van Schagen, is schitterend geslaagd. Aan den heer Heijtmeijer en zijn personeel te Helder mag een woord van hulde voor hun vlugge en ac curate afwerking, hetwelk wel daaruit blijkt, dat het licht absoluut zonder eenige stoornis heelt gebiand, niet achterwege blijven. Des avonds vuurwerk, hetwelk ontstoken werd door ue hceien Maarten en Jan Smit, mag schitte rend worden genoemd en werd de laatste groep, wel ke werd voorgesteld „Lang Leve V.V.V." met een da verend applaus begroet. Des avonds gemaskerd bal, waarvan we grooter deelname hadden verwacht. Eenige teleurstelling van de zijde van het publiek en gamaskerden was wel nadat er bekend werd gemaakt dat démasqué üen anderen avond zou plaats hebben in café Vader, hetwelk dan ook is geschied, voor een gering aan tal opgekomen gemaskerden en publiek. Daaromtrent nam de heer J. Blaauboer namens het Bestuur daarover het woord; zijn spijt uitdruk kende over het verkeerde inzicht, daar het toch be ter ware geweest om het démasqué direct na het Masqué te doen plaats hebben, doch, zegt spr., ge dane dingen nemen geen keer en zal een volgend jaar daarmede rekening worden gehouden Hierna werd overgegaan tot het bekendmaken der prijswinsters. De le prijs was toegekend aan de da mes Jannie Blaauboer, Annie de Graaf, Nel Blaau boer en Jans Speur, allen te Julianadorp, voorstel lende „Odol", Aan de maaksters dezer costuums, de dames Rempt van lolhorn, mag zeker wel een woord van hulde worden toegezegd voor de nette bewerking dezer costuums. 2e prijs mej. G. Brak, voorstellende „Do Nacht", 3e prijs mej. G. Kant. Koegras, als „Na tuur', 4e prijs M. Brak, Schagerbrug, als „Doorn roosje", 5e prijs mej. K. Iianze, lielder, als „Harke- lijn", Gc prijs mej. M. Kant, Scbagerbrug, als „Oud- Holland^ De grootste attractie op bet feestterrein mag zeker de danstent wel genoemd worden, waar vooral des Maandags zeer druk gebruik van is.gemaakt. Aan de caféhouders, de heeren Vader, Slikker en Veul, door wie die tent gezamenlijk was gehuurd, mag ook voor diens durf een woord van hulde niet achterwege blijven, want daar toch heerschte gedurende beide dagen een gezellige drukte. Diegenen die dan toch niet alleen heengingen voor een dansje, gingen dan toch wel heen om te genieten van de mooie muziek en om de vroolijke paartjes zoo lustig over den spie- gelgladden dansvloer te zien zweven. De tent was op gezet door den heer J. de Graaf wien ook een woord van dank mag worden toegezegd voor do vlugge op- bouwing. We mogen dit verslag niet sluiten alvo rens aan de ziel van dit afgeloopen feest en wel aan het Bestuur van V.V.V. een groote hulde langs dezen weg te geven voor de royale opzet van alles, voor het beleidvolle tact over dit feest en moge men zich al is hef niet meegevallen door het slechte weer, niet laten ontmoedigen en hopen wij dat wanneer de tijdsomstandigheden dit eenigszins toelaten, door te gaan met zoo'n jaarlijksch feest. Mijne heeren, wij danken u. - ST .MAARTENSBRUG. Begunstigd -door vrij goed weer vierden Dinsdag de kinderen van de laagste klassen huin schoolfeest. Reeds vroeg in den morgen was het in het dorp e&n bedrijvig heid van belang. Zij die niet wisten wat 'er aan. de hand was, werden .al spoedig op de hoogte gesteld door de jeugd, die in groeten getale in de Smidsbuurt verzameld was. Doch niet alleen het 'kleingoed" maar ook mannen met hooge boorden en blauwe kielen, vrpuwen met tVÏAr nV,lw,n(iM on /Huprcp blPiA/ïll wnr<*r» flJlnU/flTitJ rvm omstanders, in het bijzonder voor hen, "die van kindertn houden, een waar genoegen de van vreugde stralende gezichten der opgewonden „rakkers" te zien- lntussehen waren eenige dames en heeren, die de leiding van dé vroolijke troep", op ach 'hadden genomen, ijverig bezig appèl te houden. Eindelijk 'waren allen persent en was de „inlading" spoedig geschied. Toen: eew hoerageroep met handgeklap en niet lang daarna zagen wij op de ,hoekjesscherweg" een lange „rist' Van 15 rijtuigen en een „bollenwagen", met de bedoeling de kinderen in het mooie Schoorl, Bergen en Bergen aan Zee eenige uurtjes volop te laten genieten. Of dit gelukt is? Vraag het maar aan de kinderen en zij zullen U evenals ons, zeggen: „we hebben merakel veul schik had en lekker „smikkeld" van alles wat we kregen.'' Ons dunkt, dat deze kinderlijke ontboezeming reeds meer dan voldoende is om te kunnen, .nagaa'n dat het 'school feest uitstekend geslaagd is. Dank 'zij de goede zorgen van de 4ames en heeren, die het feest meemaakten, kwarten falie kleuters weer behouden en wef 'bij moeder thuis. Een hartelijk woord van dank aan allen die den kinderen dit genot verschaft hebben. ANNA PAULOWNA. Hoewel het plan, om in onze gemeente een concours hippique te houden, pas enkele dagen geleden ter sprake wordt het thans ten uitvoer gebracht in een tempo dat geen twijfel overlaat, of men zal Dinsdag 25 Juli stellig gereed zijn. Dagelijks is men bezig, met het terrein ach ter de Ned. Herv. Kerk in orde te maken en 'daarvoor komt nog heel wat kijken, want het heeft een lengte van niet minder dan 180 Meier. De ingaing zal zijn tusschen do perceelen Koorn en van Teuliingen- Wat de prijzen betreft, er zal voor f 300 verreden won den, terwijl bovendien reeds drie medailles ter beschik king zijn gesteld. Het programma zal beslaan uit drie hoofdnummers: a. een span volbloed Belgische paarden; b. een span landhouwtuigpaarden c®. c. een vrij nummer. Verschillende bekende deelnemers worden verwacht. Dat het concours door muziek zal worden opgeluisterd, spreekt natuurlijk vanzelf. Bovendien worden pogingen aangewend, om gedaan te krijgen, dat 'ter gelegenheid van dit concours-hippique een vliegtuig eenige demon straties zal verrichten. Welnu, deze pogingen zijn met schitterenden uitslag bekroond, want niet door slechts één, maar minstens door vijf vliegtuigen zullen cies mid dags demonstraties worden gedaan boven de Kleine Sluis. OUDKARSPEL. De ziekenvereeniging „Hulp in Nood' vergaderde Woensdagavond in het lokaal van detn heer P. Kuilman. Aanwezig zijn 18 leden. De Voorzitter, de heer Jb. v. Meurs, opent met een woord van welkom de vergadering en hoopt op deze eerste door hem geleide vergadering pp de volle mede werking te mogen rekenen. Ook de secretaris, die voor het eerst als zoodanig fungeert, vroeg medewerking en clementie, las hierna, do notulen, welke worden goedgekeurd. In verband met het voorstel in de vorige vergadering gedaan van de rekening op de achterzijde van de con vocatie te vermelden, stelt het bestuur voor, hierop niet in te gaan, omdat hierdoor minder bezoek 'op do ver gaderingen gevreesd wordt en hoogere kosten meebréngt. Na ©enige bespreking gaat de vergadering hiermee» accoora. Medegedeeld wordt, dat de volgende verga erf ng ais bestuurslid aftredend zijn de heeren J. Ooievaar en Jb. van Meurs. Uit de half-]aar-rekening van den penningmeester blijkt een ontvangst van f 1249.66, een uitgaat van f 1288.50, alzoo een nadeelig saldo van f 38.84. De uilgaven aan uitkecringen zijn geweest f 1035. Hel aanlal uitkeeringen is 152. gedaan aam 52 ver schillende personen. Over het le kwartaal is uitgekeerd f 772.50, over het 2e kwartaal f 262.50. Door het nadeelig saldo is het bezit gedaald tot f 2193.60, waarvan f 2048.74 op Üc spaarbank. Medegedeeld wordt, dat 8 nieuwe leden zijn toegetre den, 11 leden zijn vertrokken, 1 overleden, 2 leden be dankt en 2 hebben dc volle uitkeering genoten, zoodat het aantal leden met 8 is teruggegaan. Met het nazien van de volgende rekening worden belast de heeren Jn. v. Exter en L. Wit, als pl.v.v. de hcer^J. Bruin». Door den secretaris wordt hierna verslag uitgebracht Van de te Amsterdam gehouden bondsvergadering, waar van een aangename discussie het gevolg is. Naar voren komt de noodzakelijkheid van een zoo algemeen mogelijke aansluiting in verband met (ie ko mende ziektewet en de vraag of een contributie van 2»/j cent per Verzekerde gulden algemeen voidoondé wordt geacht, met uitkeering gedurende 104 weken, daar dc cijfers in de plaatselijke ziekenkas zeker andere cijfers zullen .geven. Op dit laatste wordt geantwoord, dat door de ver plichte algemeene aansluiting de uitkomst voordeeliger moet zijn. Voorlezing wordt gedaan van het 'overzicht inzake het te stichten sanatorium. Voor steun hiervan worden bon nen a 10 ets. beschikbaar gesteld, waarvan door de aanwezigen reeds een 70-tal gekocht \vorden. Na de rondvraag die niets oplevert, wordt de vergade ring gesloten. OUDKARSPEL. Bij B. en W., die handelden in opdracht van de 4 Langendijker gemeenten, en Harenkarspel, is de goedkeuring ingekomen op hot besluit om de bc- staanden keuringsdienst met de nieuwe vleeschkeu- ringswet in overeenstemming te brengen. Hierdoor kunnen we voorloopig onze bestaande regeling voor vleeschkeuring handhaven en kan de nieuwe wet met slechts zeer geringe vermeerdering van kosten worden uitgevoerd. OUDKARSPEL. Blijkens ingekomen bericht, zijn voor de lichting 1923 in deze gemeente wegens broederschap vrijge steld Jn. Kos, W. J. Stegers en A. Vlug, waarvan Ste- gers tijdelijk. LANGENDIJK. Verschillende ingezetenen hebben reeds met den inspecteur, belast met een uitvoering van de waren wet, kennis gemaakt We vernamen reeds van het af keuren van enkele partijen bessensap, waarvan het gohalte te larfg was en van een proces-verbaal we gens in het bezit zijn van verdunde molk. OUDKARSPEL. Uit betrouwbare bron vernemen we, dat het oude huis, dat dateert van 1659, en dat bij vajen bekend is als „Het Circus", zal worden afgebroken om plaats te maken voor een zestal arbeiderswoningen. CALLANTSOOG. De heer J. Langhorst, hoofd der school alhier, is benoemd als zoodanig te Den Helder. KRANKZINNIGENGESTICHT MEDEMBLIK. Het krankzinnigengesticht te Medembiik, aan het Rijk' toebehoorend, zou 1 Juli jl. worden gesloten. ln tussehen waren tusschen Ged. Staten onzer Provincie en de Regeering onderhandelingen geopend over het verhuren van dit Rijksgesticht aan de Provincie. De ze huur zou plaats hebben voor 30 jaar voor gratis, mits de Provincie het gebouw behoorlijk onderhield en dat deel van het personeel dat het Rijk niet meer rioudig had, overnam. Deze voor de Provincie zeer vöordeelige voordracht werd in de zitting der Staten van Noordholland jl. Woensdag met 8 tegen 53 stemmen aangenomen. Voor Medembiik is dit besluit van groote betee- kenis. DUISTER HELDER. In de jongste raadsvergadering der gemeente Hel der werd door een lid geinterpelleerd over de apo calyptische duisternis der straten, waarin uit be zuiniging! slechts hier en daar bij een brug een lantaarn brandt. Voor een uitgebreide bebouwde kom van eenige uren in omvang en een bevolking van 30,000 zielen, is deze *oestahd wel wat erg primitief l Duister Helder contradictio in terminis 1 VERPLETTERD. Gisteren was te Leeuwarden bij een heiwerk de 34- jarige heibaas H. de Wilde, uit Harlingen bezig met een paal. De staaldraad brak, waaraan het 100 Kg. zware blok hing, hetwelk het hoofd van de Wilde verpletterde. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen na. HERBENOEMD. De heer Jhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester van Heemstede, is als zoodanig herbenoemd met ingang van 8 Augustus. EEN BESPIEGELING. Het Tweede Kamerlid Mr. Bomans geeft in het Roomsch Katholiek orgaan „Het Noord-Hollandsch Dag blad", de volgende bespiegeling over de toekomstige samenstelling van de Staten vam Noord-Holland. Het is ditmaal, gelet op de groote hoeveelheid kleine partijtjes, wel uiterst moeilijk zich een beeld te vormen van de samenstelling der Provinciale State»n in 1923 op den grondslag der Kamerverkiezingen 1922. Van de totaal uitgebrachte 560.208 geldige stemmen in onze provincie kunnen wij er slechts 247.528 als rechts georiënteerd aanmerken. Is de rest dus links? Wij zullen het wel moeten aannemen", willen wij tot een uitkomst kunnen komen. Maar er is eon schifting te maken door aan den „Middenstand" van Amsterdam te zamen met den Bond van Belastingbetalers een zetel toe te wijzen, dien zij nu reeds in dc Staten bezetten. Eveneens worden gehandhaafd twee Christen-Demo craten die al weder 14600 stommen van rechts weg- sleepen. De kiesdeelcr is namelijk 7300. Anderzijds gevch wij aan Communisten, versterkt met Rapaille-stemmen, aanhangers Ider Socialistische en andere kleine wilde partijtjes: 5 zetels, wegvagende 36500 stemmen van links. vVij zien ons ook genoodzaakt een 7300 stemmen, van linies te verecnigen, samengegaard uit Teems tra-mannen, Onafhankelijken, Vrijdenkers, Alg. Nederl. vrouwen, Volkswelvaart, om aan de Vrijzinnig Democraten één zetel te geven boven hun officieel stemcijfcr. Hetzelfde is het geval met den Vrijheidsbond, dank zij de Van Houten-stemmen en een eigen overschot op dc officioclö lijsten der Vrijheidsbonders. Het is immers bijna zeker dat als er kleine partijtjes zijn, de groote partijen tóch de zetels zullen krijgen. Wij doen goed reeds dadelijk daarmede rekening te houaen. Wij hebben dus reeds: Middenstand (altr.) 1 Christen Democr. e.a. (aftr.J 2 Vrijheidsbond (bijeengegaard) 1 Vr. D. (uit vele kleine partijen) 1 Comm. en geestverwanten 5 te zamen 10 waarvan 3 recht en 7 links georiënteerd. Na deze schifting wordt 'de taak gemakkelijker, door den kiesdeeler te deelen op het stemcijfer der groote partijen. R.K.,: 123990. AJR.46732. C.H. 44809. S.D>,A,J\ 141.124. V.D. 47876. V.B. 52147. Met den kiesdeeler van 7300 zullen toegewezen wor- den aan de R.K. 18 plus een overschotzetelS.D.A.R 20; A.R. 6 plus een overschotzetel; V.B. 7 (overschot reeds verrekend); V.D. 6 plus een ovcrschotzelelC.H. 6 met kans op een restzetel. Zetten wij nu do verkregen resultaten in de onderschei ding „rechts-Unks" onder elkander: (tusschen, haakjes, samenstelling thans). R.K. A.R. C.H. C. Dem. Middx Rechts V. Bond Vr. Dem. S.D.A.P. Coinm1. Iv 19 6 7 2 1 35 8 (10) 8 7) 20 (22) 5 U) links 41 Er zijn echter geen 76 maar 77 zetels te bezetten. Aan welke partij valt de laatste toe? Gelet, op de vastheid van het kiezerscorps waardoor dc overschottenberekoning vrij nauwkeurig kan nagegaan worden en do lijslt-n der Provinciale kieskringen onverbonden kinnen blijven, welke anethode ons in 1919 twee zelels boven ons aantal bezorgde, aarzel ik niet 'te zeggen: deze ze lel valt toe aan de Roomsche Staatspartij 1) en mot ineer kans dan wij reeds een zclcl toedeelden na& V.B. en V.D. zoodat de R.K. 20 zetels zullen bezetten. Aldus: rechts 36, linies 41. Het merkwaardige doet zich hier voor <uu' Lij benoe mingen (b.v. 1ste Kamerleden en Gedeputeerden) de Communisten consequent «leeds buiten stemming blijven, zoodat links net meer dan 36 «temmen ka,n uitbrengen, juist het maximum waarover rechts beschikt. 1). De lijst Arts (73), N. K. P. (2256) cn Rckveld (R.K.) (976) kunnen dan opgenomen worden in het R.K, itemcijfer. Het doet evenwel aan dc uitkomst niets af SCIIAGEN, 20 Juli. 15 Stieren f 100 a 330, 22 geldekoeien, inag. f 200 a 350, 73 idem, vetto f 250 a 560, 11 kalfkoeicn f260 a 460, 19 pinken f 60 a 140, 38 nucht. kalveren f 15 a 30, 198 schapen, mag. f 14 a 20, 566 idem, vette f 34 a 54, 292 lammeren f 14 a 20 a32. 9 bokken geiten. 66 varkens vette per Kg. f 0.88 a f 0.98. 121 biggen f 18 a f 27. 65 konijnen f 0.50. a f 1.25. 400 kippen f 0.73 a f 2. Haantjes f 025 a fl.10. 165 Kg. boter f 2.20 a f 2.40. 9578 st kipeieren f 6 a f 7. 1836 sL eendeieren f 5.75. MEDEMBLIK. 19 Juli 1922. Aardappelen: Groote muizen f 1.15 a f 1.40. Kleine muizen f 1.00 a f 1.15. Koksche muizen f 1 a f 1.15. Groote ronde f 1.70 a f 2.10. alles per 25 K.G. WARMENHUIZEN, 19 Juli 1022. Schotsche muizen f 4 a f 7.50. Schoolmeesters f 2.90 a f 4.30. Graafjes f 10. Julia's f 4.10 a f 4.30 Drielingen f 1.90 a f 3.70. Aanvoer: 73285 'Kg. aardappelen. WINKEL, 19 Juli 1922. Aalbessen f 10—f 34. Kruisbessen f 5f 17. Aard beien f 30—f 40. Frambozen f 3545. Peulen f 4—f S. Doppers f 4—f 9. Slahooncn 14f 21.50. Kropsla 1 lot f 2. Wortelen f 1—f 2.50. LANGENDIJKER GROENTENVE JLING, Br. op L. 19 Juni 1922. Bloemkool le soort 15.80 a f 20.60. 2e soort 8. Wortelen f 1.90 u f 2.60. Roode kool le soort f 8 a f 9.50. Witte kool le soort f 8.60. Schotsche muizen ff 3.40 a (T 9.90. Schoolmeesters £3.20 a 7.20. Drielingen f3 a f 5. Kleine f 1.40. Graafjes 14.20 a 14.90. Gladblaadjes f 9.70. Koksianen f 3.90 a 4. Duc. f 3.40 a 4.10. Negentigvoud 3.90. Tuin boonen ff 2.50. Aanvoer: 1342 st. bloemkool, 13325 Kg. roode kool, 3750 Kg. witte kool, 12385 bos wortelen, 383.300 K.g. aardappelen, 11.700 Kg. driel. aardappelen, 425 Kg. tuinboonen. NOORDERMARKTBOND, Noord-Scharwoude. 19 Juli 1922. Schotsche muizen i 3.80 a f 9. Julia f 4.50. Koksianen f 3.80 a f 4.20. Duken f 3.80 a f 4.10. Schoolmeesters f 2.60 a f 6.10. Negentigvoud f 3.80 n f 4.20. Drielingen f 2.90 a f 420. Klein© f 1.10 a 1.20. Roode bessen f 55. Roode kool f 7.30. B<oswortelen f 1.90 a f 2.30. Bloemkool, 2e soort f 19 a f 20. Aanvoer 18 Juli: 278977Va Kg. aardappelen, 4^/2 Kg. peulen, 371/» Kg. tuinboonen, 125 stuks bloemkool, 1500 Kg. witte kool, 600 Kg. roode kool, 2340 bos wortelen. ALKMAAR, 19 Juli 1922. Aardappelen f 5 a f 7.80. Bloemkool, le soort, f 15.20 a f 22.80. Aardbeien f 44 a £72. Aalbessen f 29 n f 73. Wortelen f 2.20 a f 5.20. Doperwten f 15 a 23. Tuinboonen 2.30 a f 4.50. Kropsla f 1.20 a f 3.25. Snij- boonen f 45 a f 64. Spercieboonen f 34 a f 48. Zwarte bessen f 0.61 a 1 0.70. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT Amsterdam, 19 Juli. Op de heden gehouden vee markt waren aangevoerd: 228 vette kalveren, le kw. f 1.70, 2e kw. f 1.40, 3e kw. f 1.05 per Kg., 63 nuchtere kalveren f 16—22 per stuk, 464 vette varkens, le kw. f 1.20, 2c kw. f 1.16 per Kg., schoon gewicht, spokvar- kens f 1.10 per Kg. schoon gewicht. Predikbeurten. ZONDAG, 23 JULI. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, nam. halfacht, Ds. van Dijk. Winkel, geen dienst, wegens vacature Kerkebuurt. Oude Niedorp, geen dienst. Veenhuizen, voorrn. 10 uur, Ds. Schormerhom. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. v. Loon Scbagerbrug, voorm. 10 uur Ds. Buiskool. Oudesluis, geen dienst. Burgerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Tinholt. St. Maartensbrug, geen dienst. Oudkarspel, voorm. halfelf, Ds. de Leeuw. Huisduinen, voorm. 10 uur, Ds. Onnekes. Kerkebuurt, voorm. 10 uur, Ds. Ockhuijsen.

Schager Courant | 1922 | | pagina 2