Plaatselijk Nieuws. B rgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. Raad van Zijpe. Heerhugo waard, geen dienst. Oterleek, voorm. 10 uur, De. de Groot. Nieuwe Niedorp, nuin. half acht, Da. Schermernorö. Callantsoog, geen dienat. Petton, geon dienst. DOOPSGEZ. GEMEENTE te: Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. v. d. Veen. Burgervlotbrug, voorm. 10.15 uur, Ds. Luikenga van IJmuiden. Nieuwe Niedorp, nam. halfacht, Ds. Haors. Hippolytushoef, voorm. halfelf, P. J. Smidto, Thool. Cand. Kook a. d. Zaan. EVANGELISATIE to: Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Boeke. Hippolytushoef, in „Reoboth", voorm. halfelf, ae Evang. Eppinga. GEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Broeklozen. Nam. half drie, Preeklezon. FEEST VERGADERING. Zatordagavoud zal te Heldor in doctf do D. Kioaverecnlglng aldaar oen faostvargadoring mat Mr. I'. J. Ilad woldon gehouden.. Ouza V.-D. Kicavor- ecniging is daartoe uitgonoodigd en voor belangstel- lenden is nog gelegenheid om moe naar Heldor te gaan" gemeente schagen. Geboren: Cornelis, rron van Ydkert Hooiveld tb Anna Brocdcrsz. Jacoba, dochter van Johaen*» Reven* cD van Catharina Cornelifi Glandorf. POLITIE. Verloren: een zilveren armband; eeia damespantotfel. Gevonden: een .horloge in onntond. GEMEENTE ZIJPEL GoborenTrijntje, dochter van Cornelis Nierop en Trijntje Bregman. Comelia Maria, dochter von Petrus TuJn en Anno Vudcr. OvcrJeden: Antjc Mooijboor, 78 jaar, weduwe van A. II. Vogelzang. Aaltje Groenveld, 51 jaar, eclitgenoote van Willem Gulieer. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Johanna Maria, dochter van P. Porlegljs en van \V. Wiinker. .loehem, zoon van .C. Blaauboer en van M. rjmfenbergh. Ondertrouwd, gehuwd en overleden geenc. GEMEENTE HOOGWOUD. Geboren: Adriana Maria, dochter van Jaoobun Pe trus Koopman en van Agatha Boerepoot. Jan, zoon van F.lse List en van Gezina Aleide van Aalderen. Abraham, zoon van Abraham Mes en van Etijatje Kistcmaker. Overleden: Een levenloos aangegeven Eind von Eise List en van Gezina Aleida van Aalderen. DE MOORDENAARS VAN MAARSCHALK WIL- SON. De gehoele bchandoling van het geding te Lon den tegen Reginald Duun en Joseph O'Sullivan, de twee moordenaars van maarschalk Wiison, die zoo als gemold is gisteren ter dood veroordeeld, was in drie uur afgoloopen. Do rechtzaal in de Old Bailey bood schrille tegen stellingen. Volgens de traditie, droegen de leden van het hof ruikers bloemen en voor hen lagen kleine bosjes welriekende kruiden een gebruik uit de dagen van de Groote Pest die de zaal vervulden met den geur van kruizemunt, thijm en marjolein. Sir Kroest Pollock, de procureur-generaal in de regeering, die als openbaar aanklager optrad, was in drie minuten met zijn requisitoir klaar. Do be klaagden bewaarden aldoor een hooghartige, onaan doenlijke houding. O'Sullivan toekende poppetjes, waarvoor hij als voorheeldon den aanklager en een van de rech ters nam. Telkens toonde hij zijn toekoningen aan zijn medchoklaagde, die grijnsde en dan voortging mot, het maken van aantoekeningen. Dunn richtte ten slotte hot woord tot de gezwore nen. Hij zeide dat hij er trotsch op was dat hij Ier was en trotsch dat hot de eerste maal was, dat hij voor een rechter verscheen. „Verscheidenen uwer bobben ongetwijfeld?,, vervolgde hij, „hun best trachten te doen in don laatsten grooten Kuropec- sehen oorlog. Ik heb ook aan dien oorlog deel genomen en gevochten voor do beginselen, waar voor dit land opkwam. Die beginselen werden ech ter, naar mijn meening als Ier, niet toegepast op mijn eigen land en ik heb daarom getracht een slag voor mijn land toe te brengen. Ik twijfel niet, of gij zult mij schuldig verklaren, maar ik wensch u te verzekeren, dat zelfs uwe beslissing niet voldoen de zal zijn om mij als misdadiger aan te klagen voor de leden voor mijn ras. „Men heeft mij bestempeld als een bandiet on een moordenaar en zoo meer, maar ik wensch te vor- klaren dat de beweegredenen die mij bij deze daad dreven, ernstig overwogen waren, even goed als ik geloof dat dit het geval was met de redenen die tot al het benemen van menschenlevena in den groo ten Europeeschen oorlog hebben geleid. Ik heb geen geld ontvangen. Ik vertrouw dat een booger gerochts- hof het eenige hof, waar het op aankomt mij zal oordeolen naar mijn daden in deze wereld en de zuiverheid van mijne bedoelingen zal erkennen". De rechter sprak, nadat hij volgens het gebruik de zwarte kalot op bet hoofd had gezet, na de schuldig verklaring van beiden door de jury, het doodvonnis uit. O'Sullivan zeide dat hij, wat hij gedaan had, voor Ierland gedaan had en trotsch was om te sterven. Toen de rechter Dunn ter dood veroordeelde, voeg de hij er de gebruikelijke woorden aan toe: „en moge de Heer uwe ziel genadig zijn". „Dat zal Hij mylord", sprak Dunn kalm en een voudig. Middelerwijl stond O'Sullivan recht opge richt, met op elkaar geperste lippen. In zijn oogen speelde een uittartende glimlach. Toen klonk zijn stem plotseling, trillend van hartstocht, door de zaal: „Gij kunt mijn lichaam dooden, my i o r d, maar ncoit zult gij mijn ziel dooden". Op dat. oogenblik riep een man uit het publiek op gewonden: „Ja, gij zult zijn ziel niet dooden!" Het was de stem van O'Sullivan's vader, een ouden rnan met een witten baard, wien do tranen over het ge zicht stroomden. Nadat de veroordeelden waren weggevoerd, ge waagde de rechter van het leedwezen van heel het land over Sir Henry Wilson's dood: „Het is een hardvochtige en noodelooze moord geweest", besloot hij. „en het slachtoffer was een groot man, die, ge ëerd door de natie, in zijn graf afdaalde". EEN ERNSTIGE ONTPLOFFING. Uit Brussel. 19 Juli. Hedenochtend is een hoog oven in de Usines Mótallurgiques du Hainaut te Couilet uiteengesprongen. Er zou een doode zijn. Verscheiden arbeiders worden vermist; een dertigtal heeft, ernstige brandwonden opgeloken. Ten gevolge van de ontpioöing te Couillct moeston 31 arbeiders naar het hosptaai worden overgebracht. Allen hadden gruwelijke brandwonden gekregen. Twee nrliei- ders werden op slag gedood, terwijl twee anderen niet op hel appèl zijn verschenen. Vier arbeiders zijn aan hun wonden bezweken, terwijl tien in levensgevaar verkoeren. Hedenavond hadden tien nieuwe ontploffingen plaats, waardoor de schoorsteencn van veertig meter hoogte werden vernield. DE PRIJSSTIJGING IN DUITSCHLAND. Men meldt uit Duitschland: De duurle neemt snel toe. I>e prijzen «tijgen met don De op handen zty»de> '^Thocrfng vet* dx kali prijzen en van de steenkeleripryi^i in ceide gevallen jnet 25 pCt„ zal verdere prijsverhoogingen tengevolge hebbtn. UIT SOWJET-RUSLAND. De commissie voor d^ verlichting van dim hon gersnood in Rusland meldt: Volgens hot rapport van den Franschen economischen deskundige, door Nan- sen naar de Oekraine gezonden, moesten de zieken huizen te Sjurkof gesloten worden ten gevolge van gebrek aan medicijnen cn levensmiddelen. Eenige steden In de Oekraïne zouden meer dan 85 pet. van de bevolking verloren hebben. Uit Moskou wordt gemeld, dat Anatoly, do aarts bisschop van Siberië, ter dood veroordeeld is om dat hij geweigerd heeft aan do sowjet overheid do kostbaarheden uit de kerk to Riga af to staan. Twintig leerlingen van de militaire school te Kroonstad, die weigerden do lessen to volgen en verzocht hadden in de kazernës ingedeeld te wor den, hebben terecht gestaan en zijn, volgens eon telegram uit St. Petersburg, ter dood veroordeeld. SLECHT WEER IN DUITSCHLAND. Geheel Duitschiand heeft, op lust oogenblik te lij den onder de slechte weersgesteldheid. Meer dan gewoonlijk omstreeks dezen tijd van hot jaar komt op verschillende -plaatsen onweer voor, gepaard gaande met storm en regan. In den afgaloopen nacht veroorzaakte te Berlijn eon he' lge storm veel scha de in do parken en plantsoenen. Ook de telegraaf- en telefoondienst werd hierdoor ernstig gestoord. In geheel Hommeren wordt zeer zware omveera- schade bericht. de spoor wegdïen8t in vorarlmtttt door regens onderbroken. De directie der Zwitsersche staatsspoorwegen heeft Zondag het volgende bericht ontvangen: De onafgebroken regens hebben, de Cerlbergspoor- lijn tusschen Imst en Schönwies ondermijnd. Het goederenvervoer is gedurende 24 uur geheel onder broken geweest; het personenverkeer wordt door overstappen gaande gehouden. De hoofdlijn dreigt op drie plaatsen in te storten. Op de lijn Feldkirch- Buchs heeft men het geheele verkeer moeten sta ken. De Illbrug is in gevaar. Do lijn door het Mcmta foudal is eveneens onderbroken, Twea treinen ?!ju komen te vervallen. De exprestreln -vacht in Inns- bruck tot de schade hersteld is en bij zal, daar le lijn van Feldkirch tot Ruche onbetrouwbaar is, rijden over Bregenz, St. Margarothen, om zoo Zurich te bereiken. DE ARMOEDE VAN OOSTENRIJK. Uit Weetien, 18 Juli. Een treffend staaltje van le toestanden in Oostenrijk komt voor in bet po litierapport van het commissariaat Ost Bahnhof. In len sneltrein naar Boedapest, constateerde de met le controle aan de grens belaste beambten, dat «en Amerikaan in zijn portefeuille 1.200.000 kronen had. Er op opmerkzaam gemaakt,, dat het maximum bedrag, dat mocht worden uitgevoerd, was vastge steld op 200.000 kronen, stek de burger der Vereer.ig- le Staten 4 biljetten van *50.000 kronen in den zak an zijn vest en wierp nijdig de rest uit het coupé raam op de lijn. Daar verzamelden zich spoedig tab •ijke personen, terwijl de beide dienstdoende insper- 'euren van politie den Amerikaan naar een wissel kontoor brachten. Nadat zij de bankbiljetten weer hadden bijeengeraapt. In het wisselkantoor zat >old Wölfling, de voormalige aartshertog, die daar J.en betrekking had gevonden. Deze constateerde, dat, Tr nog 948.000 kronen aanwezig waren, welke hij bereid was voor den Amerikuan in vreemd geld in to wisselen. Deze vriendelijkheid bracht den Amerikaan weer •n een goed humeur. Hij wilde onder geen om standigheid het geld terug hebben en wenschte, dat het onder de arme kinderen zou worden verdeeld. Do voormalige aartshertog belastte zich met de op- lraoht en de Amerikaan moest althans een quitantle hiervoor in ontvangst nemen. Een millioen Oostenrljksche kronen heeft thans een waarde van niet meer dan 30 dollar. Tel. OPERATIE EN GENEZING PER DRA 4DLOQZF. De scheepsdokter aan boord van <le „President Har ding", dr. Wllliara Ir win, ecu pionier van. t?.e „draud- looze chirurgie" heeft, naar do „Daily Chronicte mee deelt, eon lid van de bemanning van. een andcff Schip, dal geen dokter aan boord had, vier dagon buig draad loos behandeld. Dr. Irwin kreeg van den kapitein van het tweede schip onophoudelijk alle mogelijke inlichtin gen betreffende het'ziektegevalde temperatuur van dén patiënt, zijn pols, zijn ademhaling, «nz. Het schip was honderden mijion verwijderd maar vier dagen lang werden de berichten, omtrent den patiënt gewisseld, waarbij dc dokter do noodige aanwijzingen gaf. Deze werden opgevolgd met als resultaat, dat dc kapitein kon melden, dal do patiënt cp weg manr dc beterschap was. Nog veel verbazingwekkender is oen geval, waarhij de dokter eens een operatie leidde, die op 800 mijl van hot schip plaats vond. Do dokter was toen op weg van New York naar Gentraal-Amerika. I'r kwam een bericht bin nen, dat de bewaker van een vuurtoren op een eenzaam eiland in do Caraïbische 'Zeo verwondingen; aan zijn voet had opgcloopcn, die hem veel pijn veroorzaakten. Dr. Irwin vroeg het geheele ziekteverloop cn kwam tot de conclusie, dat onmddellijk operiatief ingrijpen nood zakelijk was, omdat zich reeds koudvuur had voorgedaan. Er Waixsn geen chirurgische instrumenten en verdoo- vingsmididelen op "het eiland, maar onder nauwkeurige aanwijzingen van dun dokter volbracht een kok, die zich op liet eiland bevond do «parade nxct behulp van een keukenmes cn een vkeschZ3±&. Dank zij hot krachtige geste/, van den patiënt, wiens verdere verpleging door araadlooze behandeling werd geleid, herstelde de geopereerde, en kort géleden kwam hij dr. Irwin san boord van diens 'schip eon bezoek brengen om hem zijn dank le betuige». GODSDIENSTONDERWIJS IN RUSLAND STRAF BAAR. Uit Londen, 18 Juli. Een nieuw licht wordt op de houding der Sovjets tegenover de godsdienstige instellingen in Rusland in verband met de jongste vervolgingen geworpen door art. 161 van het nieuwe Wetboek van Strafrecht dat, goedgekeurd is door het Al-Russisclie Executieve Comité, on thans iu wer king getreden is. Het zegt, dat „personen, die godsdienstonderwijs geven aan kinderen en minderjarigen, hetzij in staatsonderwijsinrichtingen, hetzij in particuliere in richtingen van onderwijs, zullen worden gestraft, met dwangarbeid van ten hoogste een jaar". ZEE VLIEGTUIG CONTRA OORLOGSSCHIP. In groote geheimzinnigheid zijn op 7 Juli in het Engelsche Kanaal vlootoefeningen gehouden, waar bij zeevliegtuigen een grooten aanval op oorlogssche pen hebben gedaan. De Daily Express zegt nu eon tipje van den sluier te kunnen oplichten. De uit komsten dan hebben bevestigd, wat men vermoedde, namelijk dat een eilandrijk niet langer veilig is, ais het zich niet alleen ter zee, maar ook in de lucht afdoende kan verdedigen. In do Vereenlgde Staten had men, gelijk bekend is, reeds vroeger met proef nemingen de kwetsbaarheid van linie-schepen voor aanvallen uit de lucht aangetoond. Over den loop van do oefeningen in het Kanaal, waarbij de Koning op de vloot tegenwoordig was, vertelt het blad: De vloot was gewaarschuwd zich gereed to houden" voor eon aanval uit de lucht. Het was niet precio|^bekei«l, wanneer hij los zou ko men. Plotseling Aanschouwde men een zwerm zee- vliegtuigen en do vloot wijzigde toon hücjr koere om zoo min mogelijk doelpunten aan te bledeu en len aanval te mijden. Het wus slechts een schijn- aanval, want dadelijk daarop werd om de vioot heen mot groote nauwkeurigheid eon rookgordijn .introkken, Door dit gordijn been kwam do eigenlijke aanval los uit een onversvachton hoek.. Hij werd uitgevoerd door een smaldeel vliegtuigen met tor- pedo-laneeerinrlchting. Anderhalve minuut nadat men deze vliegtuigen voor het eerst in hot gezicht had gekregen, wierpen zij hun torpedo's (die olie bevatten om de juiste eet plaatsen aan te geven) op korten afstand en wurm zij weer gevlogen. Vitale plaatsen van de oorlogs schepen werden getroffen. Allo vliegtuigen keerden veilig naar hun steunpunt terug. Dg aanval werd uitgevoerd op een afstand van niet veel meer dan 32 K.M, van d& kust, zoodat do zoevliegtuigeu opereerden' binnen oen kleiner ge bied dun vermoodolijk in oorlogsomstandigheden hei. geval zou geweest zijn. Maar hot succes van don luchtaanval heeft een diepen indruk gemaakt. Het luchtministorio is van plan de proef binnenkort to herhalen. De moraal is voorloopig dat een vloot zondor verdedigingsmiddelen in dc lucht, een vrij gemakkelijke prooi voor een aanval is. REIZEN IN DUITSCHLAND. Eon lozer die een dag of 10 in Beieren is, eerst een paar dagen in Munchen en daarna in Gmain bij Relchenhaü, deelt mode, dat hij in tegenspraak mot de berichten in do Ilollandscho bladen omtrent duurte en afzetterij van vreemdelingen in Duitsch iand, en speciaal in Beioren, hot loven daar voor Hollanders zeer aanzienlijk goedkoopur heeft gevon den dan in Nederland, bij den tegenwoordige» stand vun de Mark zeker niet duurder dan verleden jaar. Alleen de hotelprljzon in Munchen maken hierop een uitzondering, maar zijn toch volstrekt niet over dreven hoog; ik betaalde voor een goede kfijpier, al dus verhaalt de lezer in een 'hotel van den al- lereersten rang M. 425 plus 45 Wohnsteuer, In een prima hotel te Gmain, de duurste kamers in den Neubau (stroomend water, warm en kpud). waar van ik de allereerste bewoner ben, betaal ik voor volledig pension M. 450 plus slechts ca. 4 Wohn steuer. Dezelfde prijs wordt ook door Puttschers be taald, zooals mij bleek uit nnderhand-Uügen met. nieuw aangekomen gasten, waarven ik toevallig getuige was. „Verteringen onderweg in restaurants, hotels on Wirthachaften zijn voor onze begrippen nog altijd spotgoedkoop: in het algemeen niet hooger dan 0.1 van hetgeen men hij ons te lande nog altijd zoowel in do groote steden als in kleine plaatsen vraagt. Slechts een paar voorbeelden! In Munchen kostten mij 2 maaltijden in goode restaurants mot wijn on fooien totaal niet meur dan M. 2051 Hier in de buurt betaalde ik voor 2 personen koffie mat Kuchen (fooi inbegrepen) totaal 'M. 25. Een rijtuig in Roreht- tergaden van half 10 's morgens tot 6 uur s mid dags kostte mij met fooi M. 700. DE DALING VAN DE KROON. Zooals reeds ls gemeld, is de waarde van de Oostenrljksche kroon de laatste dagen weer sterk achteruitgegaan, in die mate zelfs, dat Maandag te Londen de koers op \V oenen een hoogte bereikte van 150.000, d.w.z, 150.000 kronen voor één pond sterling. Het slot was weliswaar iets beter op 140.000, doch per saldo was er, in vergelijking met Zaterdag toch een verdere depreciatie van 13.000. De waardevermindering van de kroon hoeft dan ook te voren ongekende afmetingen aangenomen, waartóe te Weenen bet sein werd gegeven door de geweldige aankoopen van buitenlandsche valuta's en aandee- len van ïndustrieele ondernemingen. Vooral j.1. Maandag is, volgens een telegram aan the Times, ■iet aanbod van kronen tot aankoop van buitenland sche betaalmiddelen met name van ponden, daar buitengewoon groot geweest, met het gevolg, dat b.v. hit pond sterling dien dag niet minder dan 26.000 kionen omhoog liep tot een noteering van 156.000 von- biljetten en 164.000 voor chèque op Londen aari het slot van den heurstijd. Natuurlijk ontbrak het, zooals gewoonlijk onder dergelijke omstandigheden, niet aan allerlei sombere geruchten. Zoo werd het gerucht verspreid, hetwelk ook hier te lande de ron de hteft gedaan, dat in polieke kringen te Weenen do modedeeling was ontvangen, dat er binnenkort een intergeallieerde commissie in Oostenrijk zou ko men om zich met de controleering en de regeling van de Oostenrljksche financiën te belasten Hot bestuur van de beurs heeft gepoogd do han delaren op dat punt gerust te stellen, doch slaag de daarin niet. In den namiddag werd het bedoelde gerucht ook tegengesproken door (1e Pol. Korr., het orgaan van het Oostenrljksche departement van buitenlandsche zaken, maar het feit, dat van dezelf de zijde werd toegegeven, dat naar allo waarschijn lijkheid een Itali&ansche finantieele controleur toe zicht zal gaan houden op de onlangs door Italië aan Oostenrijk toegestano leening en in dezelfde functie zal optreden als de heeren Young en de Mones nu reeds in verband met de Engelsche on Fransehe cre- dieten doen, wakkerde de vrees van het speculee- rende publiek aan, dat do geldgevende mogendheden vroeg of laat in Oostenrijk een financieel lichaam zullen vormen, dat zich rechten zal gaan aanmati gen, welke eon souvoreine staat angstvallig voor zich zelf moet trachten te behouden. N.R.Ct. EEN REUSACHTIGE PROEFNEMING INZAKE DE WAARDE DER KOEPOKINENTING. De „histoire intime" van de jongste groote pok kenepidemie op de Philippijnen is zoo leerzaam zoo wel voor voorstanders als voor tegenstanders van den vaccinatiedwang, dat. wij ons haasten de bijzon derheden mede te deel en die daaromtrent in de Journal of the American Mcdical Association (1 Juli 1922) worden medegedeeld door Heiser en Leach (Manilla). Onlangs hebben verschillende berichten de ronde gedaan in Amerika dat, de pokken-epidemie op de Philippijnen wel het beste bewijs was voor de on- werkzaamheid; der vaccinatie. Gedurende de laatste jaren toch zijn raeor dan 50.090 personen daar aan ide pokken gestorven. De bewering was dat die alle naar behooren ingeënt waren. De schrijvers toonen met feiten aan dat dit laatste nu niet bepaald juist was. Gedurende het Spaansehe regime en enkele Ja ren na de Amerikaanscho bezetting der Philippijnen stierven er geregeld 40.000 personen per jaar aan de pekken. Zoodra systematische, goed gecontroleerde vaccinatie werd ingevoerd verdween de ziekte op slag. In Manilla bijvoorbeeld daalde de mortaliteit van 6000 per jaar tot 0. In de jaren 1908 tot 1914 kwam te Manilla geen enkel pokkensterfgeval voor. Alleen in de binnenlanden kwamen nog enkele sporadische gevallen voor onder personen die men niet met volwaardige poklymphe had kunnen enten, om de eenvoudige reden dat de temperatuur op de Philippijnen het geheele jaar door ongeveor 100 gra den Fahrenheit bedraagt, (met uitzondering van de hergen van Noord Luzon). Bij die temperatuur bleef de toenmalige poklymphe slechts enkele dagen vol waardig, dus te korten tijd om in do afgelegen stre ken met succes te worden gebruikt, te meer waar voor het vervoer niet overal ijs beschikbaar was. Na 1914 werd met de algemeene inenting de hand gelicht. Weliswaar werd er voldoende poklymphe geproduceerd en verzouden, maar bij onderzoek is gebleken dat een deel van de aangevraagde pok stof nooit gebruikt werd, een ander deel roods lang bedorven was toen men ze gebruikte. Het is droevig maar waar gebleken dat een belangrijk deel der ondergeschikte gezondheidsbeambten on tallooze vac. cinateurs hot veel gemakkelijker vonden te volstaan met. oen officieel berichtje dat zij zoo en zooveel in entingen verricht hadden dan deze kunstbewerkin gen op groote schaal te verrichten. Zoo vond men bij onderzoek heele bezen dingen poklymphe terecht gekomen indo prullemand. In sommige gevallen werden zelfs vool moor inëntingon gerapporteerd dan mogelijk zou zijn geweest met (lo verstrekte pokstof, ja de vaccinatours van Pangasinar brach ten het samen tot een inenting-recordcijfer dat 50.000 meer bedroeg dan de werkelijke bevolking!I Commentaar is wel overbodig en liet is ook niet meer dan begrijpelijk dut het op de Philippijnen, waar in de binnenlanden nog steeds sporadische gevallen van pokken voorkwamen, zoodoende ge makkelijk tot eon reusachtige epidemie kwam. Die epidemie liet ook inderdaad niet lang op zich wach ten en haastte zich 50.000 slachtoffers te maken. Toon gingen ineens de oogen open on kwamen de hoogere gezondheidsautoriteiten achter het feit, dat, zij eenige jaren lang op even geraffineerde als mis dadige wijze opgelicht waren door hun ondergeschik ten. Onmiddellijk werd de verplichte vaccinatie met allo gestrengheid doorgevoerd met het onmiddellijk gevolg dat do epidemie even snel verdween als zij kwam, Gelukkig beschikt men thans ook over pok stof die hij de temperatuur- en verkeorsverhoudin gen Voldoenden tijd volwaardig blijft. En nu nog enkele merkwaardige cijfers: in dc provincie, dio het slechtst gevaccineerd was cn de meeste slachtoffers telde bleek in 88 pet. dor ge vallen de ziekte voor te komen bij kinderen die sinds 1914 hadden behooren geönt to zijn. In Manilla zelf kwamen 1326 govallen voor mot v 989 dooden, daarvan waron 813 nooit geönt (sterfte 080), 336 zondor succes govaccineerd (249 dooden) en 177 wel gevaccineord (60 dooden). Alles dooreen bestond 93 pet der sterfgevallen uit niet of onvol doenden gevaccineerde» en slechts 7 pet,, uit govac- cineerden. Dit laatsto nog niet te verwuurloozen per centage ls toe te schrijven aan de buitengewone vi rulentie van hot pokvirus bij do onderhavige epi demie. Wanneer men hot aantal slachtoffers be schouwt In verhouding tot de geheele bevolking dan stierven er ln die paar jaar naar verhouding meer Plillippiro's aan de pokkon dan er Ameri kanen gesneuveld zijn in. den wereldoorlog. Do waarde der koepokinenting blijkt nog uit eenige andere gegevens. Do bemanning der schepen die de verbinding tusschen do verschillende eilanden onderhouden vele duizenden in getal, - werden voor 1914 behoorlijk ingeënt; van 19051914 kwam aan. boord geen enkel pokgevai voor, terwijl in 1918 bij do bemanning van niet minder dan 10 schepen pokken geconstateerd werd. Zoodra ook voor de schepelingen de vaccinatie weer met gestrengheid doorgezet werd kwam geen pokgevai meer voor. Nog sprekender is dc verhouding hij de Chineezen, die ten geta'e van 30.000 op de Philippijnen leven. Deze worden, zeer nauwkeurig geregistreerd en dien tengevolge is ook na 1914 do vaccinatie onder de Chineezen behoorlijk uitgevoerd, met dit resultaat dat hij do groote epidemie van 1918 slechis een paar Chineezen ziek werden, hoewel alle 30.000 aan de in fectie waren blootgesteld. Deze gegevens overtuigen wel ieder, die voor over tuiging vatbaar ia. N.R.Ct. Vergadoring van den Raad op Woensdag 19 Juli 1922, des middags 2 uur. Afwezig de heer Hooij. Voorzitter de heer Jb. de Moor, burgemeester, secretaris de heer J. A. de Boer. De vaststelling der notulen wordt tot een volgende vergadering uitgesteld. De heer Grootes vraagt of er voor de aanstaan de werkloosheid werk in het zicht is. Als de hooi tijd voorhij is verwacht spr. groote werkloosheid. Voorzitter hoopt dat aanstonds begonnen wordt aan de waterleiding en wanneer straks de voor stellen van B. en W. worden aangenomen, wat den aanleg van electriciteit betreft, zal ook daarmee dadelijk worden begonnc-n. Er zal straks hij (le voorstellen blijken dat de aannemer niet eerder be gint met. arbeiders uit andere gemeenten of hij moet weten dat er in deze gemeente geen meer zijn zon der werk. Mij dunkt dus, zegt voorzitter, dat er werk genoeg in het zicht is. Medegedeeld wordt dat de gewone rijksuitkeering over 19*22 bedraagt f 11827.12, terwijl, bovendien de nooduitkeering zal bedragen f 11827.12. Van den Ned. R.-K. Politiebond is een verzoek in gekomen om subsidie voor een politievakschool. B. en W. adviseeren afwijzend te beschikken en wij zen er op dat. reeds subsidie wordt gegeven voor de vakschool te Hilversum. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Aan den heer P. Dekker Pz. wordt op zijn ver zoek ontheffing verleend van artikel 18 der Bouw en Woningverordening en wordt dus goedgevonden dat de steegruimte niet 75 maar 50 c.M. bedraagt. Don Raad worden aangeboden de volgende reke ningen over 1921: Gemeenterekening: ontvangsten f 220635.80, uitga ven f 203311.31 K, batig saldo f 17324.48^; Algemeen Armbestuur: ontvangsten f36569.6714, uitgaven f 37405,35>4, nadeelig saldo f835.68; Algemeen Weeshuis: ontvangsten f 12634.05*4, uit gaven f8167,63, batig saldo f 4466.42*4. Tot leden der commissie belast met het onderzoek dezer rekeningen, worden aangewezen de heeren Schilder, Kapitein en Hooij. B. en W. stellen voor het vermenigvuldigingscij- fer van de plaatselijke inkomstenbelasting, dienst 19221923 te bepalen op 1.5. Ingelicht wordt dat op de begrooting voorkomt eon bedrag aan hoofdelijken omslag van f80.000. Niet gerekend is op de nooduitkeering van f 11000. zoodat er van de f80.000 afgaan f 10.000, blijft f70.000. Dan is er reeds ontvangen 4 maanden om slag van een bedrag van f85 a 86000, is f28000, zoo dat er nog een opbrengst zal moeten zijn van f 42.000. Met het voorgestelde percentage schatten B. en W. dit bedrag te krijgen. Ook vorig jaar was het percentage 1.5. Allen voor. Inzake de electrificatie van de Zijpe komen B. en W. met de volgende voorstellen: a. de gemeente aan te sluiten aan het hoogspan ningsnet van het P.E.N. Goedgevonden. b. B. en W. te machtigen een stroomleverings- contract met het P.E.N. te sluiten. Allen voor. c. Een geldleening aan te gaan van ten hoogste f175.000, tegen eene rente van hoogstens 6 per jaar, af te lossen uiterlijk in 30 jaren, te beginnen een jaar na het in werking treden van het bedrijf. B. en W. stellen voor dit punt van de agenda af te voeren en in een volgende vergadering te behan delen, omdat zij nog niet klaar zijn- met eon lee- ningsplan, zooals het naar Ged. Staten ter goed keuring moet worden gezonden. Goedgevonden. d. Den bouw der laagspanningsnetten en hot ma ken der huisaansluitingen enz. op te dragen aan „Heemaf" te Hengelo, zoodra vaststaat dat 't Zand officieel wordt aangesloten (in verband met do daan bestaande „Electra"-maatsrhappiJ. Voorzitter zegt dat dus wordt voorgesteld een onderhandsche aanbesteding. B. en W. doen dat voorstel op do volgende gronden: BIJ publieke aan besteding gaat or vóór dat met het werk wordt be gonnen, heel wat tijd heen. We gaan den winter tegemoet en bij onderhandsche aanbesteding wordt I er zoo spoedig mogelijk met het werk begonnen en j zal een groot gedeelte voor den winter ln oxploi- i tatie genomen kunnen worden. Dat. ls een voordsel (voor oen bedrijf als hot hier geldt, dat niet uit bot oog mag worden verloren. Want anders verloopt er een groot tijdperk van Btroomlovering. „Iloomaf" ls een dor grootste en beste maatschappijen en is ons ten zeerste door den hoofdingenieur Booin aanbe- volen. B. on W. zijn overtuigd dat de offerten zoer goed en zeer geschikt zijn. Dat zijn in hoofdzaak de motieven waarop B. un W. hpt voorstel tot orider- handscho aanbesteding doen. De hoer Hoogland zegt dat do aanbiedingen van j Ileemaf wel mooi zullen zijn en misschien ook wel l goed, doch de Raad stuut vrijer wanneer er oen publieke aanbesteding wordt gehouden. De heer Kapitein gelooft dat li. on W. hun voor- stol doen mot do beste bedoeling, maar spr. oor deelt dut de Raad do consequentie van een onder handsche aanbesteding nlot kan aanvaarden. Spr. geeft niet om ui die beloften van Heemaf, hij Ih te veel koopman om hot niet anders te verwachten. Ook spr. meent als hij alles nagaat, dat ftn do Raad èn B. on W. vrijer staan wanneer publiek wordt aan besteed. Ook al is het een bezwaar dat niet oftrder kan worden begonnen met het werk, zal apf. toch in geen geval voor onderhandsche AfmbOHtddlng stommen. De heer Dlgnum stelt zich op hetzelfde stnndptmt als do hel do vorige sprekers. HIJ heèWVènoord, dat „Heemaf" mlaschinn voor 1 December klaar zou zijn. Is dat ook niet mogelijk bij publieke aanbesteding?

Schager Courant | 1922 | | pagina 3