ROMMELKRÜID. DE JONGENS YAN DEN MOLEN Even laehen. Ook in voor-historische graven, in Schotland in de Jura en op vele andere plaatsen, heeft men rookgereedschap gevonden, steeds in den vorm van een pijp, maar soms van de vreemd soort igstc vormen. Een eigenaardig soort pijp wordt tegenwoor dig nog gebruikt op vele eilanden in den Groo ten Oceaan, tot het werelddeel Australië be- hoorende. Die pijp wordt B&ubau genoemd, en bestaat uit een stuk bamboe van een me ter lang en ter dikte, van een arm. Aan den Neenen kant is de pijp open, aan den anderen afgesloten. Daar is terzijde een gaatje geboord waarin een soort peperhuis van bladeren ge stoken is, dat met tabak gevuld wordt. De ta bak wordt aangestoken, en door het mond stuk aan het uiteinde wordt de pijp vol rook gezogen. Daarna wordt het peperhuis wegge nomen en het mondstuk afgesloten Door de kleine opening, waarin eerst het peperhuis stak, zuigt men dan. den rook naar binnen, dien men geheel inslikt. De pijp gaat van hand tol hand de hecle rij van rookers langs en ieder slikt op zijn beurt een deel van den rook in. Dit duurt net zoo lang, tot allen be dwelmd op den grond liggen. Zich een roes rooken schijnt ook in Saksen gebruikelijk geweest te zijn. Mag men oude kroniekeu gelooven, dan brachten de bewoners van het dorpje Wachau van. de Leipoger Mes- se Hanauertabak en pijpen mee, welke zij in den mond staken, waarna ze aan 't vuurvre- ten en rook-uitblazcn gingen. Hierdoor wer den hun koppen duizelig, Die sloegen zij dan net zoolang tegen den muur of ttgen den rand van de tafel, tot zijn er bij neervielen. M 7 HET EENZAAMSTE EILAND. Een zekere Mn. Frooks, te Kingscote in Dorcbester heeft een brief ontvangen van baar vriendin, de vrouw van den predikant Hogers, die thans met haar man woont op het eiland Tristan da Cunha, beschreven als het „een zaamste eiland ter wereld", dat in het aller zuidelijkste gedeelte- van den Atlantisch en Oceaan gelegen is, ruw uitgedrukt: tusschen kaap Hoorn (Z. Amerika) en Kaap de Goede Hoop (Z. Afrika). Rev. Rigers leidt daar het missiewerk en de school. En de „Daily Mail" haalt uit den brief, waarin deze verlorenen hun. bestaan ver tellen, het volgende aan: Op de rijen kruisjes moet, zoowel van boven naar beneden, als van links naar rechts gele zen, dezelfde Noorhollandscbe plaats te le zen zijn. Voor *t gemak wil ik er bijvoegen, dat deze plaats ligt in H gedeelte van West- Friesland, dat door de Zuiderzee wordt om spoeld. 3. Tot slot een paar strikvragen: a. Op welke stoel zit men nooit? b. Wie leeft van den wind? c. Welke haan lust geen haver? d_ Hoe zou men loopen, als de brug weg was? Inzendingen aan L. Roggeveen, Loet 41, Schagen. Vervolg. Jan mik.e een kereepit precies op den schou der van Jaap, de molenaarsknecht Jaap keek om zich heen, zonder de jongens te zien. „Zouden we regen krijgen?" mompelde hij. De joi-gens hadden groote moeite, om niet in lachen uit le barsten. Jaap wreef met zijn vinger langs zijn neus, trok een heel diepzinnig gezicht en zei toen weer: „Zouden we regen krijgen? Ik zie toch nergens een wolkje". Toen ging hij weer aan zijn werk. Nu konden de jongens vrij uitlachen, en dat deden ze ook. Maar nu moeten jullie niet den ken. dat ze ^ap uitlachten! Neen, ze wisten wel, dat Jaap er niet boos om zou zijn gewor- ,De huizen zijn er volkomen kaal. De men-, schen leven er vooral van visch en aardappe len. Vee kan er in het algemeen slechts matig gedijen, ten gevolge van de rattenplaag, den velen regen, wind enz. Het landschap is prach tig. De menschen zijn zeer goedig, maar weten letterlijk niets. „lederen dag is er school; we bebben 60 leerlingen, waarvan 35 tusschen 3 en 15 jaar, de rest volwassenen. Men heeft hier veel ver stand van het kaarden en spinnen van wol en het breien van wollen kleeren. De vrouwen maken hun meeste kleeren zelf. Graag dragen ze bedrukt goed. Ze zijn van zulk een omvang dat men 3J20 meter goed noodig heeft voor een blouse en 3.70 meter voor een rok. „De mannen hebben een geweldig tekort aan kleeren. Heel veel jassen en broeken zijn één gat al gat. „De menschen gaan trouw naar de kerk, zelfs door de week. Het spijt ons erg, clat ons klein huisorgel nooit is aangekomen. Ze houden van zingen, maar kunnen geen wijs houden. Ov er- zindelijk zijn ze niet, maar hoe zou dat ook kunnen? Soms zitten ze 14 maanden zonder zeep! _Van brood heeft men hier nooit gehoord. Ik wou, dat ik flink wat rijst had meegenomen want zomers, wanneer er weinig aardappelen zijn, zou men dan tenminste iets hebben; het visch-eten, vooral waar de visch heel andei* is dan in Engeland, gaat ten slotte vorvelen. We hebben bet overigens heel goed en heel druk en verwachten met ongeduld de komst van de „Quest", daar ons leven hier erg een zaam is." EEN NIEUW ALPHABET VOOR BLINDEN. Het is een nadeel van het Br&ille-schrift, dat het alleen kan w -nlen c ntciiferd door J^genau. d?e net hebben geleerd. De corres pondentie tusschen blinden en zienden blijft dus tot een l»epaalden kring beperkt. Om deze moeilijkheid te ontgaan, heeft men Jangen tijd naar een sciirift gezocht, dat met gewone letters zou worden geschreven en voor allen leesbaar zou zijn. Da aerste pogingen in deze richting deed Braille zelf, maar zonder bevredigende resul taat. Ook door de heeren Ba llu, Clé en prof. Roya werd aandacht aan dit onderwerp be steed. Dezer dagen heeft de heer P. Cantonnet een schrijfmethode en relief uitgevonden, waarbij de gewone leiters werden gebruikt. Deze me thode heef*, de goedkeuring verworven van hei congies interallié des mutïlés. Dii alphabet volgt zooveel mogelijk de Ro- meinsche letterteekêns en bewaart den sym- metriscben vorm. Sommige letters, als de T. den, als iiij gemerkt had, dal de regendrop pel een kersepit was. Jaap hield we', van een grapje, en hij was een beste vriend van de jongens. Hij hielp ze dikwijls, als zo een vlieger wilden maken, of hij beschilderde hun tallen, met mooie kleuren. AI gauw waren de kersen op. Alleen Grietje had er nog een paar. Ze at voorzichtig het vruchtvleesch om den pit weg, en hield dan het steeltje met de pit over. Dat was flink ge daan van zoo*n kleine meid. „Daar", zei ze tegen Jan, en gaf hem nog een kers. „Is die nog voor mij", vroeg Jan. „Jan ziek", antwoordde Grietje. „Wat meen je?" vroeg Jan. „Ze zegt, dat je die kers nog mag hebben, omdat je ziek bent", zei Dirk. ..Is dat zoo, zas?' Vroeg Jan- „Jan kes. Jan ziek," zei de kleine meid weer. „Dankje wel, hoori\ zei Jan. Hij gaf zijn zus een zoen en at de kers op. O wee daar slikte hij bij ongeluk de pit ook door! „Dan krijg je een kerseboom in je lijf", zei Willem. ,Js dat waar?" vroeg Jan, en hij keek een beetje angstig. „Weineen, T is maar een grap", zei Dirk", „Kennen jullie dat verhaaltje van den baron van Munchausen!" vroeg hij toen. „Nee,'hoe is dat?" „Kijk, zoo: De baron van Mönchausen was eens op de jacht. Opeens zag hij een hert met een prachtig gewei. Hij dacht: Dat hert wil ik de I, of de L, zijn precies als de onze, behalve dat zij gevormd worden door een reeks pun ten in plaats van een gesloten lijn. Met deze methode heeft zich een systeem van den heer Nouet vereenigd, en het schrift Cantonnet-Nouet is aangenomen in het Con gies voor verbetering in het lot der blinden, dat den 21en Juli jl. te Parijs gehouden werd. ZONDERLING. To IIobarL. in de Britsche kolonie. Tasmanië, heeft zich een zonderlinge gebeurtenis afgespeeld. Een werkman van de Hobart Cily Corporalion had tot driemaal toe een zelfden droom1 waarin hij een vrceselijk ongeluk zag gebeuren met een hijschkraan. waarmee hij en zijn kameraden pleeg den te werken. Het droomgeval weixl door hem en zijn makkers in den breede besproken. Een week later kwam een staaldraad., bij de bediening van de kraan gebezigd, in contact met een hoogspanningsdraad. Een arbeider., die de kraan bediende werd daardoor geëlectrodu- ceercL Precies zoo had zijn kameraad de toedracht van het ongeluk gedroomd en de herinnering aan dien droom maakte^ een diepen indruk op do overise arbeiders. MERKWAARDIGE REDDING. Te Seaton (Cumberland) was een boerin in een weiland nabij haar boerderij bezig kippen te voederen, toen een wild geworden koe op haar afkwam, haar tegen den grond wierp en de vrouw begon te steken met haar hoorns. De boerin begon Ie schreeuwen, en op haar hulpkreten kwam haar trouwe herdershond toe- loopen om haar te „ontzetten". Het moedige dier sprong tegen de koe op, beet har^r in den neus c-n in de pooton en maakte het haar zoo lastig, dat ze na verloop van eenige minuten, gedurende welke de vrouw hulpeloos op den grond lag het bp een loopen zette. De boerin wist ten slotte weer overeind te krabbelen en naar huis te strompelen, waar ze leelijk toegetakeld aankwam. Haar wonden waren dank zij de tijdige redding, door den hond ge bracht, gelukkig van dien aard, dat levensgevaar was uitgesloten. ENGELAND HET SMERIGSTE LAND IK EUROPA. Aldus luidde het oordeel van Lord Newton in het Hoogerhuis bij dc 2elezing van de „wet ter bestrijding van den rook". Deze wet is het resultaat van het rapport der commissie tot be strijding van den rook, hetwelk door Lord Newton wordt gepresideerd. Dc wel is een uitbreiding van de Public HeaHh Act, welke straf stelt op het ver schieten. Hij nam zijn geweer en wilde het la den, toen hij bemerkte, dat hij geen kogels meer had. Alleen had hij nog een handjevol kersen. Toen at hij gauw een paar kersen op en de pitten deed hij in zijn geweer. Met die pitten schoot hij op het hert. Maar hij had *t zeker niet geraakt, want het dier liep weg". „Is 't nou uit?" vroeg Jan. „Welnee, luister maar! Een paar jaar later was de baron van Munchausen weer op de jacht. Hij zag toen een groot hert, met een geueï. zooals hij nog nooit gezien had. Nu had hij wel kogels bij zich. Hij legde aan, schoot en het hert viel dood neer. Toen hij naderbij kwam. zag hij, dat tusschen *t gewei op den kop van het hert een klein kersenboompje groeide, met kersen er aan. Het was hetzelfde hert, dat hij een paar jaren geleden met ker- sepitten had willen schieten. Toen waren de pitten wel ie den kop van het hert gekomen, maar *t was niet gestorven. En uit die pitten was een kerseboompje gegroeid". Kn wat deed dc ln»ron uen?" vroeg Willem „Hij plukte de kersen en at ze op. Ze smaak ten fijn", lachte Dirk. „Is 't eerlijk gebeurd?" vroeg Jan. „Weineen" lachte Dirk toen. „1 is maar een sprookje, maar is wel leuk!" „Misschien heeft die baron van Mönchau sen wel nooit bestaan", zei Willem. „Best mogelijk", antwoordde Dirk. „Wat zeg jij, zus?" „Muun gause kessepit", zei zus. En toen lachten zo allemaal! Wordt vervolgd. ■■nainaw spreiden van smerigen cn voor de gezondheid schadelijken rook. Tot dusver bleek deze wet on voldoende, zoodat bij de thans in behandeling zijnde wet de bevoegdheid dor autoriteiIgn is uitgebreid, en zij gemachtigd zijn om particuliere huizen en fabrieken te verbieden vooje hun ver warming of hun bedrijf steenkolen te gebruiken, die een schadelijken rook verwekken. Lord Newton betoogde dat de Engclschen de gewoonte hebben zich zelf om hun zindelijheid te prijzen., doch hij meende dat Engeland en Schotland over het algemeen genomen de sme rigste landen van Europa zijn. In Lofnden valt elke maand 25 ton roet per vierk. mijl. Dit is in een jaar genoeg om een pyramide te bouwend welke vier of vijf maal zoo hoog is als de Wesuninster Clock Tower. De gevei van hei Parle ment is zóó vuil en verwaarloosd, dat een groot aantal mannen gestadig bezig is zorg te dragen dat het 'sierwerk met naar beneden valt. Sleden als Sheffield en Rochdale schamen zich zóó voor haar vuilheid, dat zij er van af zien statistieken te publicecren over de door roet veroorzaakte schade I In Manchester alleen worden de extra-kosten voor het wasschcn van boorden die door roet zijn bevuild, op 50 duizend p. sL per jaar geschaf (ge lach). In het 'industricefe Duitschiand is de toe stand veel beter, hetgeen te danken is aan het weinige gebruik van huisbrand, het vele gebruik van gas en de doeltreffendheid van het gebruik van beter soort kolen voor induslrieele doeleinden. WAT MET BOKSEN VERDIEND WORDT. Het Engelsche blad Boxing rekent uit, wat Dempsey sedert hij den titel van wereldkam pioen zwaar gewicht heeft behaald, verdiend heeft en komt dan tot het lieve sommetje van 800.000 dollarin 3 jaren. Gespecificeerd wordt het aldus: 200.000 dollar voor engage ment bij het café-ch&ntant, 27.000 dollar voor het gevecht met Willard, 55.000 dollar voor dat met Miske, 300.000 dollar voor dat men Carpentier, 100.000 dollar voor dat met Bren- nen en waarschijnlijk ruim 200.000 dollar van de film. Toch klaagt Jack nog overarmoe de. Veel medelijden echter ontmoet hij niet. DE „DORSTIGSTE" STAD. Roemoeroeti een klein plaatsje in Kenva, eischt de onderacheidix^ voor zich op, de ,dorsügste' stad te zijn in het Engelsche rijk. misschien wel van de wereld. In dit plaatsje wonen tien volwas sen Europeanen en bet heeft niet minder dan vier drank vergunningen terwijl het plan bestaat er een .hotel tc bouwen, waardoor het 'een vijfde vergunning zou krijgen- SCHADELOOSSTELLING. Een eerzaam inwoner van Londen werd dezer dogen gearresteerd en eenige weken in hechténis gehouden. Naar ten slotte bleek: ten onrechte, de man had niets op zijn geweten. „Punch" verneemt nu dat men bef slachtoffer dezer rechterlijke dwaling bij wijze van com pensatie een klein misdaadje zal verooriooven. DE OORZAAK VAN MOEDERVLEKKEN In het Cbr. Schoolblad „Onze Vacatures"' geeft C. bet volgende voorbeeld van ki oderetym oïogie Het is op school, 'n Paar kleine jongens hoor ik legen elkaar pralen. „Jó 'o jó, wa "be jij *n moedervïckke op je arm. Jonges, kijk die jó 's een slaag van rn moe-" den ccliad tiebbè „Nietes niks van waar!" ..Ja wè-waar. Doe tan nog 's je mouw zoo op. Kijk tan zelf. Kijk dé£r. één, twee drie.' „Jó schei uit: Blijf van m'n arm, bè je wijs, dat sijn moedeTvlekke, ben *k mee gehore.' .,Ja da soa je willeDa's alleen ais je slaag van ie moeder gehad heb. daar krijg ie ze van. Daarom nieten het moedervfekke. "Wat doch ieT HOOGE PRIJZEN VOOR CHINEESCH POR SELEXN. Dezer dagen werden te Londen twee kleine Chineesche vazen van nes duim hoogte voor den piis van 30.000 p. steri. door een Amerikaan gekocht. Deze vazen, die ongeveer 400 jaar oud zijn, behooren tot de fraaiste stukken in groen gevlekte perzik bioezemkleur. Op dezelfde veiling werd een vaas uit de Kangh- dynastie voor 2400 pond Verkocht en een paar tóen Lung-vazen voor 1700 pond. DE WRAAK VAN DEN HOND. Een bnrikspreker kwam met z"n hond een tapperij binnen en bestelde een glas bier. .Geef mij er ook een", zei de hemd. De tapper, keek verrast naar het beest cd vroeg: „Kan die hemd praten!* „Natuurlijk ban ik praten", zei de hond, schiet een beetje op met je drinken." De tapper was verrast over het leuke beest, en zeide: „dat is een buitengewone hond. Wil je hem soms verkoopen?" „Nou", zei de buikspreker, ,wat Jieb je er voor over?" „Wel vijf en twintig gulden", antwoordde de tapper. „Maar wat wiL je met hem doen?" vroeg de ander. ..Wel hem tentoonstellen, en er geld mee ver dienen." „'t Gaat me aan m'n hart", zei de eigenaar. Maar ik kan het geld goed gebruiken..," Toon bukte hij naar den hond. pakte hem bq z'n kop. en legde hem in den hoek. „Is 't meenens baas, dat je me gaat verkoopen? vrooö de hond. „Houd je goed, ouwe kerel," zei de buikspreker, terwijl hij het geld opnam. „Ik heb er spijt van, maar 't moet". „Wel", zei toen de hond, terwijl z'n haas de deur uitging, „ik hang me nog Tjever op, dan dat ik nog ooit een woord spreek". En hij hield woord. MINDER MENSCHEN. Op het te Londen gehouden vijfde interna tionaal congres voor malthusianisme is mee gedeeld, dat het geboortecijfer voor geheel Europa gedaald Is van 40 per duizend in 1876 tot 36.5 in 1921, wat overeenkomt met een ver mindering van drie millioen geboorten per jaar voor Europa alleen, terwijl met Amerika en Australië samen de vermindering waar schijnlijk stijgt tot ongeveer vijf millioen 's jaars. BEVOLKING VAN FRANKRIJK. Volgens het Journal Officiel telt Frankrijk 39.209.666 inwoners. HAAGSCHE BLUF! De conferentie in den Haag Heeft alles overwonnen! De wereld juicht, Europa leeft, Het recht heeft overwonnen Men was er sober met het woord, Met dwaze ideaaltjc3, Nu komen, dank den goeden wil.... De puntjes bij de paaltjes!!! De allerhoogsten van elk volk Had men hierheen gezonden! Spontaan verbond men er elkaar De diepgeslagen wonden Men deed concessies, ruim en grootsch, Elk wou de eerste wezen, Om met zijn heerlijk liefdewerk, Zelfs Rusland te genezen!!! Hoe innig klonk die lieve toon Van kinderlijk vertrouwen! Dit was het eerste stralend licht In tijden vol benauwen!! Men kleurd' er z'n betoogen niet Met rouge, of poederdonsje, Hoera! De vrede zegeviert! Dit was gaan onderonsje !1 Hoe snakte ieder naar dit uur, waarin men weer kon toonen De hechte solidariteit Van oud-Europa's zonen! Het nationale breed gebaar Bij t liefdevol vergeven!! De kunst om met en vóór elkaar Endóór elkaar te leven !1 Welaan gezegend zij den Haag, Dit noemt men resultaten! De doodsklok luidt de levens uit Van alle diplomaten 1 De Duitscher wordt weer „mensch" genoemd, De Rus: „en trouwe broeder"! Zacht ruste T onvoldragen kind Der Genueesche moeder!!!! (Alle rechten voorbehouden.) Juli 1922. KROES. WARE WOORDEN. Gelezen op een bord in een park: „Een verstandig wandelaar loopt op den weg en niet op het gras. Daardoor onderscheidt hij zich van het vee." Men zegt, dat de vrouwen nieuwsgierig zijn. Maar *t is niet waar, want als z'en nieuw kleed of 'n nieuwen hoed moeten hebben, vra gen ze nooit aan den man, waar hij het geld haalt. Het berouw is de Mei der deugden. Het ongeluk kan de menschen beter maken, het kan ook ten verderve voeren. Met den eenen steen immers kunt gij uw mes slijpen, met den anderen een ruit ingooien. MIS VERSTAAN. „Wat zou ik nu krijgen, als mijn huis morgen afbrandt", vroeg de huiseigenaar, die juist be zig was zijn pand te verzekeren. „Ik denk drie of vier jaar", zei de agent van de brandverzekering. MENSCHENKENNIS. „Zoo, bent u apotheker? Dat dacht ik eigen lijk ai, u hebt zooiets zalvends". HAD ZE ZE MAAR! Moeder tot baby, 11 maanden oud, die niet gauw genoeg naar haar zin „papa" zegt: An ders heb je zoo'n praats en nu sta je met je mond vol tanden". DE TEL KWIJT. Een klein jodenmeisje vertelde 's morgens ver rukt óp school, dat ze een nieuw broertje gekregen had. En hoe heet "T jongetje?" vroeg de onder wijzeres vriendelijk. „Aron," antwoordde het meisje. Een paar dagen later vroeg de onderwijzeres: „En hoe mat 't met Aron?" Het joaenkindje keek de vraag&r niet begrij pend aan. vWei je nieuwe broertje Aron", hield de onder wijzeres aan. „O, Aron!" riep nu het meisje. „Ja juffrouw dat was een vergissing. Hij heet Mozes, en hi£ maakt 't heel goed. Ziet o, vader en moeder merkten later, dat ze al een Aron hadden.' ZUN VADEB*S EVENBEELD. „lieve jongen", zei de grootmoeder, je wordt het levend beeld van je vader. Je hebt tje vaders' oogen, z'n neus, en je vadert mond." .,En of* zei Jantje trotsch, jk heb z'n broek ook al aan". VOOR EEN WINKELRUIT STAAT: NEEM EEN KODAK MEE. Agent tot een (hef, die een Kodak-fotogra fic- toestel uit een winkelraam steelt: „Zoo deze keer snap ik te." Dief: „Verduiveld, waf mot je van me? Ik doe toch alleen maar, wat ze in de etalage vragen? KLEINE BIJZONDERHEDEN. Er zijn vuurpijlen van 25 Kg. gewicht, die 10 KAL hoog in de lucht kunnen afgeschoten worden. In Engeland zijn twéé millioen meer vrou wen dan mannen. In 1921 waren in ons land bijna 20.000 ver gunningen en 16000 verloven. Voor den oorlog staakten er jaarlijks gemid deld 800.000 arbeiders, terwijl dat aantal in 1919 klom tot twee en een half millioen. Volgens professor Gerald Here zijn er in Ja pan geen oude vrijsters. In China werden reeds 5000 jaar geleden bankbiljetten in circulatie gebracht Vele moderne vrouwen in Engeland willen geen trouwring dragen, omdat zij de trouw ring als een symbool van dienstbaarheid be schouwen. In Th dringen ia een belasting op den bruid schat ingevoerd. Door verwarming zet ijzer uit door afkoe ling krimpt het in. Als de zon even achter een wolk verdwijnt, wórdt de hoogte van den Eif- f el toren direct iets kleiner. De kans, dat de eéne vingerafdruk absoluut gelijk is aan een andere is slechts 1 op 64.000.000.000. ic

Schager Courant | 1922 | | pagina 12