W Ch. H. Th. SCHMALZ, beslist hel adres A. voetbAlweo'striid VOETBALWEDSTRIJD Witte Confectie Tegen zeer verminderde prijzen. HoornscheCrediet-en Eflectenbank Is lias ZELFÜDEUS, POOTAARDAPPELEN een Boerenlneclit, Confectie en Manufacturen - SCHAGEN. ALLE BANKZAKEN. Fransche Conversatieles dorschen met een Motordorsctimacliine, De dingen om ons heen. Stfoomerij, Stoomververif, Sloomwasschcrij Mdnmijwtsnigini Zondag 13 Augustus, Maandag 14 Augustus, te KOEGRAS, op ZONDAG 20 AUG. 1922, Speciale aanbieding van •GEVAAHLUÏE OPERATIE- Rente voor Jaar-deposito's 4'/2 °/o. De Hente voor SPAAHGELÜEN is met Ingang van 1 januari 1921 verhoogd tot 4 ongeacht weiit bedrag men op het boekje plaatst. Opzegging van bedragen tot f 1000.-- mei 1 dag, tot 3000.-- met 5 dagen, daarboven met 10 dagen. Oe rente gaat steeds in op den dag der storting. j|| Effecten H Coupons ProlongatliSn S Af E-DEPOSIT. Loketten In verschillende grootten te huur. Deposito's Safe Deposit Beschikbaar: Goud Horloge, Huishoudster. «irSINOÉRHORN. v"Tia vacante betrekking van keurmeester van vee en vfeesch te Helder, komt op het drietal voor de heer Ko°U alhier irn 2AND1 ^iirtene een kort maar hevig onweder, dat in den l™,, morgen van Donderdag J.l. boven Hollands jj n woedde, werd bij don heer P. Glas aan den Bosehweg nabij 't Zand, een stroorook door den bliksem getroffen. Men kan vun de nota van Balfour zeggen, wat men wil op dit eene na: dat zij een verrassing is ^Het^eénige wat er aan mankeert, is juist het ver rassend elemont, want elke zin, dien dit staatsstuk hevat, is al herhaaldelijk bijna hadden we gezegd tallooze malen neergeschreven of uitgesproken. Het standpunt der Britsche regeering is volmaakt duidelijk en voor iemand, die spreekt voor eigen belangen, zooals die regeering, is er feitelijk geen ander standpunt mogelijk. bitteraard is de logische consequentie daarvan, dat de andere belanghebbenden er precies andersom over denkon, Die anderen zijn: alle Europeesche schuldenaars van Engeland plus de Vereenlgde Staten. Dus niet zoo hoel weinig. Het geval ligt zoo. Engeland heeft op een der eerste aagen van den oorlog aan zich zelf en aan de wereld beloofd, dat het den strijd zou winnen met de „zilveren kogels" en die belofte van Lloyd George heeft het gehouden. A.19 Frankrijk niet den eersten stormloop had weer staan tot er een Engelsch leger was geformeerd, was nu de wereld Duitsch. En als Engeland niet had gezorgd voor mannen en munitie en schepen en oorlogstuig en voor geld, voor geld vooral, had Ame rika nooit den tijd gehad om te bemerken, dat het toch eigenlijk niet „te hooghartig was om te vech ten", zooals Wilson destijds zeide. Het geld heeft in den oorlog een groote rol ge speeld en feitelijk heeft het geld in hoofdzaak de overwinning gebracht, vooral toen technische hulp middelen van allerlei aard hoe langer hoe meer de levende strijdkrachten gingen vervangen. Dat geld is zoo goed als geheel van Engeland ge komen. Eerst uit de zakken der ir.teekenaars op de oor- logsloeningen in het eigen land. Toen en nog! uit die dor belastingbetalers en eindelijk uit Amerika. Om te beginnen uit de opbrengst van verkoop of beleening van Amerikaan- sche effecten on toen door directe loeningen op geen andere lmsis, dan een handteekening en goed ver trouwen. De andere Europeesche bondgenooten kregen een paar millioen, half uit medelijden, omdat Amerika nu oenraaal niet anders kon doen, waar Engeland honderd millioen kreeg. Bij alle sympathie voor België on Frankrijk, voor Italië en Griekenland, was er toch geen Amerikaan te vinden, die in een loe- ning aan die landen een behoorlijke belegging zag. De ecnige, aan wien men leende zonder voel frasen on tegon een normaio rente, was Engeland. Zoo kwam het, dat toen Groot-Britannie zelf geen geld genoeg moer had voor do zilveren kogels, die zijn eigen leger on vloot en die zijner bondgenoo ten noodig hadden, het zijn crediet aansprak. En geland ieonde en leende het zoo vorkregeu gold di rect weer uit aan zijn bondgenooten, die anders den strijd zouden hebben moeten staken. Engeland is dus vrijwel de eenige debiteur van Amerika, althans voor belangrijke bedragen. Alle andere landen staan bij Engeland in het krijt en wel voor een gezamenlijk bedrag van drie en oen half millioen pond met inbogrlp van Engelands portie in de Duitsche schadevergoeding en 700 mil lioen van Rusland, terwijl het zelf 850 millioen aan Amerika moet betalen, na aftrok van wat het kreeg als opbrengst van den terugverkoop van Amerikaan- sche obligaties, vroeger in Britsch bezit. Als Engeland had huisgehouden zooals bijv. Frankrijk, zou het er op papier dus zeer goed voor staan. Als het de vordering op Duitsehland en Rus- 1 land aanneemt op de volle waarde, zou het zelfs 3500 850 2050.000.000 al» batig saldo kunnen opschrijven voor zijn buitenlandsche credietopera- ties gedurende den oorlog Maar dit. heeft da zaken man in Londen niet gedaan. Hij weet, dat er uit Rusland zoo goed als zeker niets is te verwachten en zet dus voor die 700.000.000 alleen een nul op. Hij taxeert de Duitsche vordering, die in hoofdzaak als toekomstmuziek zou kunnen gelden ook op de contante waarde, dus ook niet heel ver van een nul en vermindert daardoor zijn tegoed zeer be langrijk. Zelfs heeft men in Londen - terecht trouwens net idéé, dat oon vordering op Frankrijk en ïtu- liö ook niet heelemaal pari waard is. En daar Bel gië, dat wel iets zou kunnen betalen, het recht heeft verkregen dit alleen te doen via de Duitsche beta lingen, is ook deze pretentie een schijntje waard. Engeland heeft derhalve een schuld van 850.000.000 die betaald moet en zal worden, tegenover een te goed van het dubbele, dat nul, en van nog oona dat dubbele, dat een beetje waard is. Bovendien heeft het zich in zeer zware binnen- landsche schulden gestpken on een doel van zijn be zit verkocht (wat dus ook werkelijke lasten zijn!) om daaruit aan zijn bondgenooten het verschil te kunnen leenen tusschen het totaal hunner schuld en het uit Amerika ten hunnen behoeve ontvan gen bedrag. Zooala het steeds gaat in do wereld: Engeland maakt minder leven over wat het uit eigen zak voorschoot en dus kwijt is, dan over het bedrag waarvoor hot als borg moet opkomen. Moet opkomen, want Amerika, ziet goon aanleiding om afstand te doen van «na goede geldbelegging, die bovondion 5 rente draagt als minimum, terwijl do gemiddelde rente voor prima belegging in de Staten slechts lYs 3 is. Amerika wil geen afstand doen en Engeland moet dus botalcn. Eerst voor zichzelf en dan als borg voor zijn eigen kwade betalers en dubieuse vorde ringen. Dat het Britsche publiek dat toch al zwaar be last is hierin zeer weinig zin heeft is duidelijk 011 dus bestaat er een aandrang om tegenovor die débiteuren ook wat pressie uit te oefenen. Wij leenden voor jelui, dus moet jelui ons be talen, wat wij als borg hebben neer to tellen. Niet ruoer, niet minder. Wat de wereld ons meer schul dig is, mag zij houden. Ziedaar het Britsche standpunt. Nu dat der anderen. Al dadelijk komt Frankrijk, dat plotseling, na nooit iets van financiën, boekhouden of rekenen te hebben begrepen in do laatste jaren, in één nacht tot inzicht schijnt te zijn gekomen. Men maakt rekensommen in Parijs! Gij, Engeland, wilt oon deel der vorderingen kwijt, schelden. Gij hebt viermaal meer te krijgen dan te betalen: welnu, verlaag dan alle vorderingen op 2ö en de zaak is klaar! Deze rekensom Is handig, Daar Rusland en Duitsehland de helft der vordering uitmaken, welke helft, zooals wij zagen, met ca. nul in Engelands balans voorkomt, zou Groot-Britanniö deze kwade posten dus met 25 moeten, boeken. Waardoor dan elk der geallieerden eveneens met 25 van zijn schuld zou afkomen. Dan zou Engeland blijven zitten met nooit be taald wordende vorderingen op Duitsehland en Rus land ten bedrage van ruim 400.000.000 plus rente, doch dit raakt den Franschman niet. Ja zelfs, is hij er eigenlijk zeer voor, dat Engeland er belang bij behoudt, dat Rusland en Duitsehland betalen, dat hun hei vuur aan de schenen wordt gelegd. Want, redeneert Parijs, als Engeland die bedragen werke lijk kwijt scheldt, staan wij er alleen voor om te trachten onze portie binnen te krijgen, wat veel moeilijker zal zijn, dan als Engeland ook als be langhebbende aan onze zijde blijft staan. Wat komt er dan terecht van de Duitsche milliarden, als En geland liever zaken doet met Rus en DuKscher, dan hun behoorlijk het vel over de ooren te halen en hen te laten betalen zonder iets terug te geven on zerzijds? Ook dit standpunt is te verdedigen,door een Franschman. En door ieder debiteur die graag zoo goedkoop mogelijk van zijn schulden afkomt. Met een algebraïsche formule zou men zelfs kunnen be wijzen, dat Frankrijk groot gelijk heoft. Al» men voor Ruslands schuld R zet, voor die van Duitsehland D en zoo vorder, krijgt men, dat, het tegoed van Amorika A zijnde, A (R D F B 4-1 4- wat") 4 en daar dit figuur ook geschreven kan worden A 1/4R 4 1/4D 4 IMF 4. 1/4B 4. 1/41 4. 1/4 „nog wat" is het „dus" voor Engeland precies hetzelfde hoe de uitrekening wordt gemaakt,. Alleon vorgoet men hierbij, dat Engeland voor R en D een 0 heeft aangenomen,-zoodat men die R en D moet laten wegvallen en dus F tot „nogwat." niet door 4, doch door 2 of hoogstens 3 moot dooien, wil men op A komen. Toch ligt hierin do oplossing. Het zal moeten komen tot een compromis en vermoedelijk wel zoo, dat Engeland niot geheel af stand doet van zijn vordering op Duitsehland. Dat het een doel blijft ontvangen van wat het uit dien hoofde toekomt, in geld, in waren of in den vorm vun concessies op handelsgebied. Bovendien zullen dan do andere bondgenooten wat meer moeten bo- talon, zoo, dat Frankrijk, dat dan toch altoos van rle vastelandsleden der Entente het best bij kas is, wat voor de anderen rneo betaalt. En misschien heel misschien laat Amerika ook nog wel wat vallen. De reeds verschenen rente bijv. Men moet niet vergeten, dat door de volledige kwijtschelding aan Duitsehland en Riuland feitelijk de andere Ententelanden door do verhooging hun ner portie óók voor die landen mee souden moeten betalen bij het gebruik maken vun Engelands in het algemeen zeer royaal aanbod. De Fran- sche en ook de Amerikaanscho opmerking, dat in den grond der zaak de gewezen hoofdvijand Duitseh land en de tegenwoordige algemesne vijand: de Sovietrepubliek er het meest van zouden prof (toeren is niet geheel en al ongegrond. Formeel is Uit al thans het geval. Feitelijk niet, omdat veeren pluk ken van een „onwilligen" kikker nu eenmaal reeds een zeer onprofijtelijk werk is geweest. Die twoe heb ben niet en als zij hadden zou de een toch zeker en de ander waarschijnlijk er niet over denken te betalen. Zulk een compromis, dat wij in do tegenwoordige omstandigheden als de waarschijnlijke oplossing be schouwen, heeft ontegenzeggelijk nieuwe en oigen- aardige gevaren. Speciaal dat Frankrijk minder kor ting zou krijgen dan de andere Ententelanden, iets wat bijna onvermijdelijk schijnt, en dat het dus voor die andoren iets zou betalen, lijkt ons op den duur niet zonder een zeer enistigen kant. Daarover in een volgend artikel. UITKIJK. NUllüïAOt SEC. Ie HÜÜKN, UREED 26 en 211. - Tnlel. 165 en 11)9 alle gordijnen, alle schoonmaakartikelen. Desverlangd zwart te verven rouwgoederen binnen 24 uren. Laat U ook in Hoorn wasschen? Best adres, groote inrichting. Wat niet geschikt is voor behandeling wordt ongedaan teruggezonden. Biirsingerhorn. tusschen Sparfa 1 Schnyen en een Elftal van den West- Frieschen Voetbalbond. Gecoslumecrde Humoristisch* tusschen „Vlug" en „INog Vlugger". De wedstrijden hebben plant» op het land van den heer D. SMIT Gz., achter Café N. DE JONG. Aanvang 3 uur. Prijsuitreiking 13 Aug. naafloop wedstrijd in calé N. DE JONG. I Prijsuitreiking 14 Aug.'s avonds 1 STIPIT 9 uur in café Jac. v, PRIAAN. n.m. 2 uur n.lbij 'I café van den heer KfJIIENBURü. Ie prijs 150, 2e prijs 125, 3e prijs 110. Aangifte vóór of op Donderdag 1/ Aug. bij den Voorzitter tien heer Jn. ZANDER Sr. te Koegras, Callantsoog. InlcQQdd voor nicl-leden I Qulden, HANDICAPPER de heer D. STAMMES fbz. De Secretaris, P. NIEUWLAND. luiere Telel No. IS. zooals Dames en Kindei hemden, Pantalót Tail- les, Rokken, Nachthemden en Onderjurken, Lakens en Sloopen, Tafel- en Ontbijtstellen, Ser vetten en Handdoeken, witte Katoen in diverse breedten en kwaliteiten. Graslinnen, Halflinnen en Witgoed aan het stuk. Zakdoeken zeer goedkoop. is het snijden van likdoorns. Door aanraking der slijm- kliertjes is reeds vaak het dooden der weefsels en zelfs den dood ingetreden. Door vuile scheermesjes is reeds vaak Sy ph i lis veroorzaakt zooals Dr. Mauriac en andere Doctoren bemerkt hebben. Likdoornzalt RADICAAL A f0.35 per doosje, verkrijgb. bij alle drogisten. Te Schagen bi] Centraal Drogisterij „Het Groene Kruis". Krommenie, Alkmaar, Amsterdam, Broek op Langen dijk, Midden-Deemster, Schagen, Zaandam. Het kantoor te Schagen is geopend op werkdagen van 8'/2 tot 4 uur. Zaterdags tot 1 uur. II HOORN, ALKMAAR, Dal 8. Oude Dracht 297. (Veilige bewaarplaats voor geldswaardige papleren en kostbaarheden). lies donderdags rilling te Sehlaen in Café „Cérès". Gij kunt het, weten. Gij kunt het zelf weten of ook gij door de algemeene kwaal van onze dagen aangetast zilt. De zenuwzwakte is „de" kwaal van onzen tijd. Slapeloosheid; gedurige vermoeidheid; gebrek aan eetlust: hoofdpijn die op vaste tijden wederkeert; suizen In het hoofd; suizen in de ooren: angst; zenuwachtig heid en prikkelbaarheid zijn alles verschijnselen van zwakke zenuwen. Die zenuwzwakte maakt Uw leven verdrietig en ongeluk kig. Wanneer gij die kwaal met vrucht wilt bestrijden, neem dan des morgens dadelijk na uw ontbijt en des middags een uur vóór den maaltijd één eetlepel SANGUINOSE. Gij zult er al heel spoedig de goede gevolgen van ondervinden. Prijs per fl. f 2.—, 6 fl f 11.—, 12 fi f 21.—. Te verkrijgen bij Apothekers en Drogisten. WACHT U VOOR NAMAAK, VAN DAM Co., De Riemerstraat 2c/4 Den Haag. Flesschen worden teruggenomen. LOODSGRACHT 69 HELDER. WONINGINRICHTERS. Solide. Billijk. Vertrouwd. Hypotheken en Credit ten. C. B. EPKER, -Administrateur, Gel- dersche kade 27a, (Beursplein) Rot terdam en Ottoweg 10, Heelsum, belast zich met het bezorgen van Hypotheken en Credieten. Momen teel kapitalen beschikbaar. Gelegenheid tot e.a. door FHANQA15E wordt de heele maand Augustus in CALLANTSOOG gegeven door E. LAUGEL, Pension Kos. Ondergeteekenden bevelen zich beleefd aan voor het dorschl schoon In den zak. H. OP 't VELD. A. SCHENK. Molenvaart, Anna Paulowtia. le hypotheek op boerderij, land, huizen of zaak. Billijke rente en aflossing. Aanvragen met postzegels voor antwoord te richten aan A. VAN DER VIS, Andijk West. Verloren gemerkt N.S., j 1 Zondagavond, bij BROER te Schagerbrug. Tegen belooning terug te be- zorgen bij J. BOONTJES, Koegras. TE KOOP: voor billijken prijs, bij J. DE GOEDE, Oudesluis. Verkrijgbaar ZAND, bij elke hoeveelheid, gelegen aan groot vaarwater. Te beviagen bij A. WIT en J. JONKER St. Panera?. Eigenheimers, prachtig gewas, vrij van bladrol. C. SMIT, Burgerbrug. Gevraagdeen nette Brieven onder letter ZB, Bureau van dit blad. BEVRAAGD: bij J. BAS, Ruigeweg, Schager brug.

Schager Courant | 1922 | | pagina 7