NAT. WONINGRAAD; Uit Amsterdam, 15 Aug. Ds Na-tic aal- Woölag- raad heeft een tweetal adressen aan den Minister van Arbeid gericht: Hot eerste luidt o.m. als volgt: „Het bestuur van den Nationalen Woningraad heeft de eer het volgende onder uw aandacht te brengen. Als gevolg van de huurverhoogingen der laatste jaren treedt het verschijnsel naar voren, dat de hu ren der oude/e woningen, daarmede bedoeld de wo ningen, welke geëxploiteerd worden zonder bijdrage in de annuiteit, relatief, hooger zijn dan de huren der nieuwe vereenigingswoningen, hoewel de laat ste zonder uitzondering tegen aanzienlijk hoogere stichtingskosten werden verkregen en somtijds meer woongeiief bieden. Ook komt het meermalen voor, dat in één bouw- vereening voor een ongeveer gelijk type woning een verschillende huur moet worden gevraagd. Vooropstellend de wenschelijkheid, dat de legee- ring de huur dor (oudere) woningen bepaalt vol gens één vast systeem, van kracht voor alle ver- ecnigingen en voor alle woningen, en erkennende do billijkheid, de huurders der oude, goëdkoopere, wo ningen ook iets te doen bijdragen in den last der hocgere huren van de nieuwere woningen, achten wij het toch billijk, dat aan de huurverhoogingen der woningen een zekere grens wordt gesteld cn het lijkt ons de meest juiste weg dat hiervoor de zelfde limiet wordt gehandhaafd en dezelfde maat staf wordt aangelegd als de Huurcommissiewet stelt voor won'ugen van particulieren. De huurders van vereenigingswoningen behoeven niet in betere, doch mogen ook niet in slechtere conditie worden geplaatst dan de huurders van par ticuliere woningen, waar de Regeering do Huurcom missiewet instelde om de ongemotiveerde winsten van particuliere huiseigenaren tegen te gaan en huuropdrijving te voorkomen, komt 't ons voor in strijd te zijn met de opvatting ton opzichte der ver gaan dan de Huurcommissiewet toestaat, nl. 50 pet. boven de huur van 1916. Bereids zijn in sommige gevallen de huren der oude woningen met 10 pet. boven de huur van 1916 verhoogd. Op grond hiervan hebben wij de eer U te verzoe ken de huren der oude woningen niet hooger te stellen dan 50 pet. boven den huur van 1916, hiertoe slechts geleidelijk in het komende exploitatiejaar tot dat peil te verlagen." Aan het tweede adres is het volgende ontleend: Hot Bestuur van den Nationalen Wo ningraad neemt de vrijheid uw aandacht te vesti gen op de financieele nadeelige gevolgen, welke de woningbouwverenigingen ondervinden door do la te vaststelling de Rijksbijdragen in de annuiteit, van de voorschotten, wolke aan do verenigingen zijn verleend, overeenkomstig de bepalingen van do Woningwet. Hoewel de verenigingen tijdig en volgens den oisch voldoen aan haar financieel© en administra tieve verplichtingen, ten opzichte van Rijk sn ge meente, verloopt or geruimen tijd alvorens de vcr- eenigingen de beschikking krijgen over de Rijksbij drage in de annuiteit, welke zij bereids voldaan heb ben. Daar de bouwverenigingen het bedrag der annu iteit niet geheel uit eigen kasmiddelen kunnen vol doen, zijn zij, in afwachting van de uitkeering der Rijksbijdrage genoodzaakt het ontbrekende gedeelte op te nemen bij de gemoente of een crediotinstelling togen een rentevergoeding van circa 8 pet. p. jaar. Aangezien de uitkeering der Rijksbijdragen ge woonlijk 6—24 maanden na de storting der annuï teit geschiedt, zijn vele verenigingen verplicht aan zienlijke bedragen jaarlijks aan rent© te betalen. Ingeval de bouwverenigingen de betaling der an nuiteit uitstellen totdat zij de Rijksbijdrage hebben ontvangen, vervallen zij in een rentevergoeding aan het Rijk ad 6 pet, per jaar over het bedrag der ach terstallige annuiteit. Kortom, welken weg de bouwverenigingen ook volgen, steeds staan zij voor do verplichting rente te betalen, waardoor haar exploitatie-uitgaven, res pectievelijk de huren harer woningen, verhoogd worden. Hoewel wij volkomen beseffen, dat de vaststelling der Rijksbijdrage door het Departement van Arbeid steeds tijd zal vorderen, waarmede renteverlies ge paard gaat, vermeenen wij toch dat de verenigin gen niet aansprakelijk mogen worden gesteld voor do finantieelo schade, welke uit een te late vaststel ling der Rijksbijdrage voortvloeit en wij verzoeken U een termijn te bepalen, binnen welken, na ont vangst der betrffende aanvrage de Rijksbijdrage ral worden uitgekeerd, met dien verstande dat, bij evenueele overschrijding van dien termijn de bij drage zal worden vermeerderd met een rentever goeding van 6 pet per jaar" SCHIET-ONGEVAL. Bij een te Zeelst gehouden schietwedstrijd had door onvoorzichtigheid oen ernstig ongoluk plaats. Een schutter uit Heeze, die de patroon niet in het geweer kon krijgen, met de hand, probeerde dit door er met een hamer op te slaan, tengevolge waarvan de patroon uiteenspatte. De man kreeg het kruit in het oog, dat hevig bloedde. Hij werd direct per auto naar Heeze gebracht en zal waarschijnlijk het oog moeten missen. Enkele omstanders kregen kleine verwondingen m het gelaat. BRAND IN EEN STOOMCAROUSSEL. Waarschijnlijk door het achteloos wegwerpen van een sigaren-eindje ontstond op de kermis te Hel mond een begin van brand. De confetti en serpenti nes onder den houten vloer vatten vlam, wat door de draaiende beweging van den caroussel word aan gewakkerd. Even 'n paniekje, hevig gejoel van da metjes, maar spoedig was het brandje geblucht en men draaide weer zonder zorg. GELDVERSPILLING. Men meldt aan de Msb.: Het''derde hoofdgebouw der Ned. Spoorwegen te Utrecht is met het tweede door een tunnel verbon den, Dicht bij deze tunnel is in het tweede gebouw een lift. Eenige passen slechts verder is pas een nieuwe tweede lift gemaakt, die dichter bij de tun nel uitkomt. Dezo lift bespaart een aantal passen, wellicht een vijftig. Tijd is geld, zal men zeggen. Jawel! Maar die nieuwo lift is alleen voor de hoo gere ambtenaren toegankelijk, BEDROG BIJ WERKLOOZENSTEÜN. Men schrijft uit Tilburg aan de Msb.: Do Officier van Justitie te Breda heeft de aandacht der gemeentebesturen in zijn ressort gevestigd op het feit, dat er bedrog plaats heeft bij het verleenen van steun aan werkloozen. in zoover, dat werklie den, ondanks het feit, dat zij werk hebben, toch zich als werkloos aangeven en daarvoor gaan stem pelen. Dit schijnt door sommige werkgevers m de band to worden gewerkt door den werknemers het verlof te geven, noodig om, dikwijls vrij ver, elders in de gemeente te gaan stempelen, terwijl het zelfs schijnt voor te komen, dat uitdrukkelijk dit. verlof om te gaan stempelen door den pseudo-werk.looze wordt geëisoht cn door den werkgever wordt toegestaan Waar deze bedriegerijen ook bier ter stede door den Gem. Dienst voor werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling opgespoord zijn en tot heden al' loon terugstorting van het frauduleus ontvangene geëischt werd, zullen in den vervolge tegen bedrij vers van zoodanige bedriegerij van werkgevers- en werknemerszijde, zoo streng mogelijke maatregelen getroffen worden. Een en ander op verzoek van voornoemden Officier van Justitie. DE „EENSTAPPER'. Dr. Milo, arts-orthopaedist, schrijft aan „Het Vad." Er is op het oogenblik een stuk speelgoed in ge bruik dat bij de kinderen zeer in den smaak valt. Ik bedoel de „eenstapper", het houten plankje met howeeglijke voorwiel, "verbonden met stuurinrich ting, en vorksgewijs in .genoemd plankje geplaatst achterwiel. Naar roijr overtuiging meet dit speel goed schade berokkenen aat? dc kinderen, din er verzot op zijn. Wat is hef. geval? Het kind plaatst een voet op de treeplank en zet met groote kracht met hot andere been af, om snelheid te ontwikke len. Als men goed oplet, wordt gewoonlijk de lin kervoet op de plank geplaatst en met het rechter been afgezet. Het linkerbeen, van huisuit het slechtst ontwikkeld dient slechts als standbecn, hot rechter, wordt geoefend, waardoor het verschil in ontwik keling vergroot wordt. Maar er is meer: door het afzetten met het rechterbeen ontstaat er bij eiken trap een ruk op de weeke deelen van de liesstreek er komt telkens een ongewenschto trekking van het betreffende heupgewricht tot stand Bestaat er ge vaar voor liesbreuk dan zal zeker de Botwikkeling er van in dc hand gewerkt worden, bovendien worden de handen van hot heupgewricht overmatig gespan nen wat tot pijnlijkheid aanleiding geeft. Indien men 'n kind leert schaatsenrijden wordt er angstvallig voor gewaakt, dat bet aanstonds leert met beide beenen uit te slaan. Hier wordt willens en wetens een éénzijdige, niet ongevaarlijke oefe ning in de hand gewerkt; daarom heb ik gemeend tegen het toestel te moeten waarschuwen. ONTSPORING. Bij Hoogkarspel is Dinsdagnamiddag de goederen- trein, die om vijf uur te Enkhuizen moest aanko-1 men, gedeeltelijk gederailleerd, waardoor het perso nenvervoer AmsterdamEnkhuizen groote vertra ging ondervond. HOOGE BELASTINGEN. Men meldt uit Velp aan „De Standaard": De eigenaar van het kasteel „Biljoen'" zal hoogst waarschijnlijk, door de zware belastingen gedwon gen, het bosch „Beekhuizen" verkoopen. Als dit schoone wandelbosch dan voor het publiek wordt gesloten (wat men vreest), dan zal dio verkoop voor het dorp Velp een diep betreurd gevolg hebben. Maar misschien grijpt do A.N.W.B. of Heemschut of dergelijke vereeniging nog ten goede in? DE KABINETSCRISIS: Het Haagsche Corr.-bureau meldt: Naar wij meenen te weten, zou de efend van de kabinetscrisis op dit oogenblik aldus zijn. dat Mi nister Ruys do Beerenbrouck, wien door de Konin gin Zaterdag 22 Juli j.1. opdracht werd gegeven tot het vormen van een kabinet en die korter tijd later een door hem ontworpen regeeringsprogram had ge zonden naar de drie partijen van de rechterzijde, de zer dagen van twee dier partijen antwoord op dat program heeft ontvangen. Het inkomen van het ant woord van de derde partij, zou nog deze week kun nen worden verwacht. TOENEMEND GASDEBIET TE ARNHEM. Zooals men weet hoeft onlangs de minister van Binnenlandsche Zaken een circulaire gericht aan Ged. Staten der Provinciën, welke via dit college fer kennis van de gemeentebesturen is gebracht betref fende het overwegen van de vraag of niet door ver eeniging van voorzieningsgebieden tot opheffing van eenige gasfabrieken zou kunnen worden overgegaan. De bedoeling van de circulaire was maatregelen te beramen teneinde het gemeentelijk gasbedrijf in meer economische banen te leiden. Ten aanzien van de gemeente Arnhem kunnen wij meodeelen, dat in antwoord op deze circulaire aan Ged. Staten is meegedeeld, dat er van wordt afge zien om gas beschikbaar te stellen voor naburige gemeenten. Naar een berichtgever van het Hdhl. verneemt, neemt het debiet van de gemeentegasfa briek te Arnhem met verrassende snolheid toe en is het te verwachten, dat binnen twe jaren tijd het gas debiet dezelfde hoeveelheid zal omvatten als in de jaren vóór den oorlog. Deze omstandigheid heeft tot de beantwoording van de ministerieel© circulaire in boven aangege ven zin geleid. Met. name is afgezien van verdere onderhandelingen over een eventueele overneming van de geconcessioneerde gasfabriek te Oosterbcok. Het is toch te verwachten, dat binnen een betrekke lijk korten tijd over do goheelo capaciteit der Arn- hemsche gasfabriek mo6t worden beschikt ten dien ste van de bevolking van Arnhem. ZUIDSCHARWOÜDE. We vernemen, dat de heer Jn. Schrijvor zijn ont slag heeft gevraagd als directeur van de zangver- eeniging „Gemengd Koor" alhier. BARSINGERHORN. De kermis alhier is weer voorbij. De hier bestaande Ilarddraverijvereeniging had ook nu weer gezorgd voor uitspanning op de ker misdagen. Zoo was er op Zondag, 's namiddags, voet balwedstrijd tusschon Schagen en Barsingerhorn (in een vorig nummer uitvoerig beschreven) hetwelk veel toeschouwers lokte, en 's Maandags op dezelfde plaats weer, doch toen meer in den vorm van een vermakelijke „onderonsje", o.a. gecostumeerd, waar bij natuurlijk om de aardigheid weer door de groo te menigte een kijkje genomen werd. Op Dinsdagavond gaf „het Kleine Tooneel" van Noordscharwoude voor een overvolle zaal van den heer Van Stipriaan, uitvoering van het kluchtspel „Armoede zoekt Uitvluchten", uit het Duitsch. Dat deze toonéelvoorstelling in don smaak viel, was te verwachten; men kent daarvoor de genoemde too- neelvereeniging, waarbij alles tot in bijzonderheden keurig verzorgd en net afgewerkt wordt. Het vormde dan ook een lustig slot aan de ker mis. OUDE NIEDORP. Gisteravond vergaderden verscheidene ingezete nen, ten einde op Maandag 20 Augustus ter gelegen heid van de kermis eenige festiviteiten te houden. Besloten werd om ten eerste te doen houden een voetbalwedstrijdvoor gehuwde personen, die nog nimmer hebben gevoetbald. Deze wedstrijd ral in costumes gehouden worden. Voorts zal voor anderen „paling grijpen", ton- kruien en meer door het bestuur aan te wijzen ver makelijkheden worden georganiseerd. OUDE NIEDORP. Het programma van de serie wedstrijden van V.V.V. voor aanstaanden Zondag luidt als volgt: A. 2 uur, Sparta IA.S.V. I; B. 3)4 uur, N.V.V. I— M.F.C. I; C. half 5, Verliezer AVerliezer B; D. S% uur, Winnaar AWinnaar B. OUDE NIEDORP. De herijk van maten en gewichten zal dit jaar ge houden worden te Nieuwe Nieuorp in het Raadhuis aldaar, voor Oude Niedorp van 11 tot 1 uur en voor Zijdewind van 2 tot 5 uur, op Maandag 28 Augustus. MILLIOENENWINSTEN. De Almelosche korrespondent van Het Volk schrijft: Het is nu ongeveer 15 jaar geleden, dat schrijver dezer regelen in het toentertijd verschijnende S. D. weekblad „De Nieuwe Tijd", een staatje publiceerde van de inkomsten der 17 hoogstaangeslagenen in deze gemeente (zie „de Nieuwe Tijd" van 12 October 1907). De hoogstaangeslagene was in die dagen de heer E. ten Cate Jr., die was aangeslagen voor een bedrag van f 100.000. De 17 hoogstaangeslagenen uit die da gen hadden een gezamenlijk inkomen van f796.283, dus ruim drie kwart millioen. Het loon van een textielarbeider bedroeg toentertijd ongeveer f6 f9 per week. Nu er den laatsten tijd een algemeene roep om loonsverlaging is, en ook de textielfabrikanten in enkele plaatsen schijnen te meenen, dat het tijd wordt de loonen der textielarbeiders te verlagen, om dat deze fabrikanten anders niet kunnen concurree- ren, hebben wij gemeend goed te doen dit staatje eens te vergelijken met de inkomsten die de heeren in de laatste jaren, en wel na den grooten oorlog .verdiend" hebben. In 1907 hadden de inwoners met een inkomen grooter dan f20 000 een gezamenlijk inkomen van zuiver f796.283. In 1919, dus het eerste jaar na den oorlog hadden te Almelo de 57 aangeslagenen bo ven de f20.000 een gezamenlijk belastbaar inkomen van f9.743.256. Het aantal belastingbetalers bedroeg in dat jaar 3782, dia gezamenlijk een belastbaar inkomen hadden van f 12.154.750. De 57 hoogst aangeslagenen dus een belastbaar in komen van f9.743.256, de overige 3725 belastingbe talers een belastbaar inkomen van f2.411.494. In 1920 in totaal 3596 aangeslagenen met een be lastbaar inkomen van f 14.912.230. Thans 64 aange slagenen met een grooter inkomen dan f20.000 mot een totaal aan belastbaar inkomen f 10.953.650. 20 dezer 64 hoogst aangeslagenen die meer dan f 100.000 verdienden, hadden echter reeds een belastbaar in komen van f 9.071.350. 3532 aangeslagenen hadden een gezamenlijk belastbaar inkomen van f3.958.580. Het belastbaar inkomen van do 64 hoogstaange slagenen is dus in een jaar bijna evenveel gestegen dan het belastbaar inkomen van 3532 aangeslagenen met een lager „loon" dan f 20.000. In 1921 wordt het nog erger. Aantal aangeslagenen 6557. Belastbaar inkomen f 16.462.833. Het aantal belastingbetalers dus bijna verdubbeld. Hot belastbaar inkomen met R/j millioen verhoogd. Het belastbaar inkomen der 20 aangeslagenen bovep de f 100.000 bedroeg thans f 9.273.500. Het belastbaar inkomen der 67 aangeslagene» boven de f 20.000 bedroeg thans f 11.351.850. De overige aangeslagenen 6490 in getal hadden thans een gezamenlijk .belastbaar inkomen van f 5.110.783. Het belastbaar inkomen der 67 hoogst aangesiagenem in 1921 is dus bijna evengroot dan het belastbaar inkomen van alle ingezetenen in 1919. In 1907 enkele jaren voor den oorlog de hoogst aan geslagene een „.loon" van f 100.000. In 1919 de hoogst aangeslagene -dus een jaar tnfl den oorlog een loon van f 922.600 dus bijtaf 10 keer zooveel. In 1922 de jioogst aangeslagene een inkomen van f 1.422.650, dus ongeveer 15 maal zooveel dan in 1917. Fabrikanten als Ten Bos, in 1907 eetn inkomen heb bende van f 20.000, hebben thans een inkomen van bijna f 400.000, dus 20 keer zoo veel. Fabrikanten als Hedeman in in 1917 een inkomen van f 80.000, thans f662.000 en f 657.000. De kroon spant natuurtlijk Ten Cal©. In 1907 een inkomen van f 100.000 en 1921 eefa zuiver inkomén vap f 1.422.150. De vier firmanten van de firma Ten Cate hadden in 1921 een gezamenlijk inkomen van f 4.358.025, dus meer dan 25 pCt. van hot "totale belastbare inkomen vajn 6557 aangeslagenen, die een gezamenlijk belastbaar inkomèn hadden van f 16.462.633. Cijfers vermoeien nietwaar? Wii zullen er dus fuet nog meer geven Wij meenden eenter, ebt deze cijfers voldoende zijn om aan te tooneji welke ontzaggelijke bedragen de Almelosche fabrikanten de laatste (aren hebben ^verdiend" NOORDSCHARWOUDB. Gistermorgen staakten de boonenimslekers in de corx- servenfabriek van den heer Verburg. Een loon van 71/* cent per 10 Kilo was hen te weinig. In de» namiddag zijn ze echter weer aan het werk gegaan, zonder succes behaald te hebben. OUDKARSPEL. De schutsluis welke de Diepsmeer met het 'Geestmcr- ambacht zal verbinden ia gereed gekomen. Dinsdag is de eerste proef genomen. Er kunne» twee driekwart pra men en een schuitje tegelijk geschut worden. Deze sluis zal de verbouwers aan de Diepsmeer een groote verbe tering brengen. OUDKARSPEL. Heden is het jaarverslag verschenen over 1921 van do gemeenschappelijke lichtbedrijven aan den Lan- gendijk en St. Pancras. Het algemeen overzicht daaruit zegt het volgende: Ook dit jaar ging de gaslevering achteruit, voor namelijk wel, omdat de oude ovens geleidelijk zoo slecht waren geworden, dat Ue kwaliteit van het gas niet constant kon worden gehouden. Met hot In werking treden der kamerovens kon direct beter gas van een constante calorische waarde wordon gepro duceerd, zoodat het verlies thans door reclame en andere tarificeering als anderszins moot worden in gehaald. In October word door do firma Stokvis en Zn. oen kookdemonstratie gegeven, die druk bezocht werd en waarbij wel bleek hoo weinig economisch in hot algemeen het gas gebruikt wordt. Wat de in het vorige verslag vermeldo uitbreidin gen betreft, werden in 1921 de volgende werken aan besteed. A. het uitbreiden van het kantoorgebouw; B. het maken van schoeiingen en hekken; C. het maken van straatwerken, rioleeringen, enz.; D. het maken van een cokestransportbaan; E, het maken van een fundoering voor de transportbaan resp. voor achter staande bedragen: 8831.50, 2566.—, 8669.—; 270300.— mark en 2100 gulden voor montage kosten cn f 6488. Van de gemeente Zuidscharwoude werd de naast- bijgelegen akker aangekocht voor f 2562.50, terwijl het grondwerk na aanbesteding werd uitgevoerd voor f2260.—. De kamerovens kwamen op 29 Augustus gereed om drooggestookt te worden; den 20 October werd voor het eerst geladen bij wijze van proef en den 24 Oc tober had de officieele inwijding plaats. Van de oude ovens was no. 1 op 23 October gedoofd, no. 2 op 24 October en no. 3 op 2 Noveml>er. Na dien datum voorzagen de 3 kamerovens in do geheele productie. De kamerovens werkten tot volle tevredenheid; het eigenlijke stokerswerk is tot een minimum geredu ceerd. zoodat het losse personeel, dat tot 1 Januari in dienst was, geleidelijk 4 man kon worden ont slagen. Een verder belangrijk voordeel van de ka merovens is het geringe cokesverbruik, vergeleken bij de oude halfgeneratorovens, terwijl de gasopbrengst per 100 kilo kolen belangrijk hooger is. Waar nog slechts 2 maanden de kamerovens in gebruik zijn ceweest. is natuurlijk aan de resultaten van het be drijf niet te zien, welken invloed deze ovens gehad hebben. Van de andere uitbreidingswerken kwamen ver der nog gereed de kantooruitbreiding, de schoeiingen, de grondwerken, het straatwerk met de rioleeringen, de fundeering van de cokestransportbaan; echter kwam de transportbaan niet gereed door een ver andering in de constructie. Door een en ander heeft de fabriek een ingrijpende wijziging ondergaan en zijn verbeteringen verkregen, waaro reeds jaren gewacht werd. Op den duur zullen dan ook de groote uitgaven aan deze uitbreidingen verbonden, ruimschoots te rug ontvangen worden. Verdere bijzonderheden omtrent de kleine uitbrei dingen zijn onder het hoofd: toestand fabriek, ver meld. Hierna wordt meegedeeld de salarisregeling van het personeel, de toestand van het terrein, van de gebouwen en van de ovens. Daaruit blijkt dat door de bestrating van het terrein een groote verbetering wat betreft het aanzien, verkregen is, dat de gebou wen in 1922 geschilderd dienen te worden, dat de inotorkamer afdoende verbeterd is, dat de motoren zijn verplaatst en van de noodige beveiligingen voorzien en de waterpomp uit de motorkamer werd overgebracht naar de oude stokerij en ingericht voor electrische kracht. Door den toestand waarin de oude ovens verkeer den, is het cokosverbruik abnormaal hoog geweest. Na het in gebruik nemen van de kam<yovens, bleek de schoorsteentrek nog niet voldoende te zijn, waar in bereids voorzien is en om tegen storm bestand te zijn, is de lifttoren van houtbekleeding voorzien, in plaats van de bestaande asbestbekleeding. De werkvloer van den oven dient van beschutting te worden voorzien. Er werden 266 kamers geladen met gemiddeld 1460 kilo kolen: de opbrengst was circa 600 M3. per ka merleiding. Met den afbraak der oude ovens werd een begin gemaakt. 249 straatlantaarns zijn geplaatst, waarvan 21 gas lantaarns. Bijgeplaatst werden 1 te Zuidscharwoude en 3 te St. Pancras. 27910 HJL. kolen zijn verbruikt, waarvan dc prijs f 1.77 per H.L. was. In 1920 was deze prijs f4.45. De gasproductie bedroeg per H.L. kolen 27)4 M3„ tegen 27 M3. het vorig jaar. Verkocht werden 13054/4 H.L. cokes cn 2007 H.L. gruis. De opbrengst van de cokes was f 1.21 per H.L. en van de gruis f 0.65 per H.L. Ivoolteei; werd verkocht 103718 K.G., terwijl er nog 70.000 K.G. in voorraad is, tegen 50.000 K.G. hot vorig jaar. Dc opbrengst was f 4.96 per 100 K.G. Geproduceerd werd 2600 K.G. zwavelzure ammo niak, 16050 K.G. grafiet. De gasproductie was 764900 M3. Vergeleken bij het vorig jaar was de vermindering van het totale gasverbruik 17.3 pet., grootendeels een gevolg van de omstandigheid,, dat de ovens ge heel af waren en daardoor de kwaliteit van hot af geleverde gas niet al te best was, alsmede door de lagere petroleumprijzen. In het eind van het jaar werd deze kwaliteit door het in gebruik nemen der kamorovens belangrijk beter. Het gasverbruik was: licht- en kook gas 61 pet.., muntgas 26.56 pet., industriegas 0.73 ...:;itver- lichting 1.20 pet., fabriek en eigen verbruik 4.".5 pet. en verlies 5.51 pet. De grootste etmaalproductio was 3350 M3., de kleinste 1690 M3. Het aantal gas verbrui kers, het aantal licht- en kookgasverbruikers was 1474 tegen 1470 bet vorig jaar, muntgas 686 tegen 085 het vorig jaar, industriegas 5, ovenals het vorig jaar. Ho aantal muntgasin.-iallatios bedroog op 1 Ja nuari 706, waarvan 21 bieren gebruik. In 1921 wer den nieuw aangelegd 16 er uw geplaatst 6, ter wijl werden gesloopt en trerkorfet 7 Installaties, zoo dat het aantal installaties op Januari 1922 bedroeg 715, waarvan 29 buiten gebruik. De fabricatieprijs van het gas was 11.466 cent,, de Uistributieprijs 2.096 cent, cn voor bijkomende kos ten 2.919 cent, totaal alzoo 16.481 cent. De gasprijzen bleven het geheelo jaar voor licht- cn Rookgas, muntgas en industriegas resp. 18, 19 en 15 cent, Hot bedrijf is dit jaar zeer abnormaal beinvloed, als bijzondere bate is ten gunste der steonkolenreke- ning gebracht de uitkeering van de centrale brand- stoffenvoorziening ad f 12458.74, aan welke uitkeo- nngi het dan ook te danken is, dat er een batig sal do ontstond. Aan don anderen kant moet in aan merking worden gt&onoou, dat door de uitbreiding der fabriek vele veranderingen en wijzigingen wer den gemaakt in de gebouwen, leidingen, enz., Al do- zo kleine veranderingen worden niet geboekt op uit breiding, doch op onderhoudskosten. Verder werden de uitgaven voor nieuwe aansluitingen op aanslui- tingskoston geboekt en niet meer op uitbreiding. erder is reeds een afschrijving van f 7021 en een van f 420 toegepast op de nieuwe ovens, terwijl dezo pas in October in gebruik werden genomen. De brutowinst d,or exploitatie bedroog na do ge bruikelijke en genoemde afschrijvingen f25750.13. Deze werd verminderd met: rente f21444.96X, on kosten commissie f476.35, afschrijving debiteuren, afschrijving en onderhoud meubilair en brandspuit f574.17, zoodat het winstsaldo bedroeg f 3254.64)4, welk saldo geheel gebruikt word voor afschrijving op voorbereidingskoslen. Het reservefonds daaldo van f 16311,22X op f 13614.87)4, door afschrijving van het restant oude ovens. Het elocriciteitsverbruik verminderde mot 1,3, doordat het netverlies 6994 K.W.U. mindor was. Het nuttig aantal afgeleverde K.\y.U. vermeerderde met 2.6 pet. De stroomprijzon blovon hot geheele jaar: lichtstroom 45 cent, krachtstroom 30 cent, dag tarief licht 15 cent, dagtaricf kracht 20 cent. Vele klachten kwamen in over to lage spanning; aan hot, P.E.N. word dit in ondorzook gegeven. Waar noodig is verbetering gobracht. Aan het kabelnot werd geen uitbreiding gegevon. In het net bevindt zich nog 2000 M. ij zei-draad. Het andere is alles koperdraad. Van de in 1921 ingekochte 197230 K.W.U. wordon nuttig afgcloverd 1G1801 K.W.U. Het netverlies wtü« 5.0 pet. liet aantal stroomverbruikers is 1105 voor licht en 87 voor kracht, tegen 1052 en 70 het vorig jaar. liet aantal aangesloten motoren is 125, met 276.70 P.K., tegen 92 met 251 >4 hot vorig jaar. Hot aantal straat lantaarns is 228, alle voorzien van 100 N.K. lampen. Do automatische ontsteking blijft uitstekend vol doen. Aan loonon en lampen word ruim f650 min der uitgegeven dan hot vorig jaar. Do uitgaven aan uitbreidingen waren f 34-15. Do fin.mtieole resultaten waren: bruto-winstcijfer f 13431.52, verminderd met betaalde rente f 7733.83 on afschrijving debiteuren f30.30, zoodat het zuiver winstsaldo is f5677.39, welke is verbruikt als volgt: afschrijving restant oprichtingskosten 13952.81)4, extra afschrijving geleidingnet f 1700, saldo over brengen op do nieuwe rekening f 24.57)4. Do boek waarde van het gasbedrijf met alle toebehooren is f401280.--, terwijl de oorspronkelijke waarde, plus de uitbreidingen tot 81 December 1921 was f496100, zoodat het bedrag aan afschrijvingen totaal 194820 is. Van hot. electrisch bedrijf do boekwaarde f130035, de oorspronkelijke waarde plus uitbreidin gen f154475.--. RIJKSMIDDELEN. De rijksmiddelen hebben over do afgeloopen maand f 1.27 millioen meer opgebracht dan over Juli 1921; over do eerste zeven maanden van dit jaar f2.20 millioen meer dan over die periode in 1921. (Bij deze berekoning is do accijns op de tabak bui ten beschouwing gelaten.) VRACHTAUTO IN BRAND. Dinsdagnamiddag is op den Zeeweg te Bloemen- daal door onbekende oorzaak een vrachtauto, gela den met huisraad, plotseling in brand gevolgen en geheel vernield. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. OUDKARSPEL. Het Nutsdepartcmcnt hield Woensdagavond haar jaar vergadering in het lokaal van den heer Vis. De belang stelling was gering. Behalve zes bestuursleden, waren slechts 3 leden opgekomen. De Voorzitter, de heer A. C. Kroon., heet bij de ope ning allen van harte ikom e» sprak zijn leedwezen1 uit over de geringe opkomst, wat trouwens niet minder is dan vorige jaren. Van den neer A. Swager is een schrijven ingekomen, dat hij als bestuurslid bedankt Hem werd dank gebracht voor al hetgeen hij in de lange reeks van jare» voor het vNut'' gedaan heeft. Uit de rekening van den peftmuigmeester blijkt eeh ontvangst en uitfipaf van f 1316.87, met ee» voordeelig saldo van Jf 140.76. De huisvlijttentoonstelling, verloting, e»z., heeft een voordeelig saldo opgeleverd van f 675, waardoor het bestuur in staat was de schulden te delgen ©n er zelfs gelegenheid was een voordeelig saldo te boeken. Uit het jaarverslag blijkt, dat het ledental is gestegen van 49 op 58 en 1 eere-lid. Er waren 11 nieuwe lede» toegetreden en 2 afgeschreven. In het bestuur kwam geen verandering. Bij de spaarbank weid in hetafgeloopen jaar aaf, spaargelden ingelegd: f 36.735.45V2 terugbetaald f 37236,48y2. Aan rente werd bijgeschreven f 2896.99. Aan hypotheken en obligatiën werd afgelost f 5678.92| geplaatst f 4150. De rente voor spaargelden werd per 1 Juli 1921 tot 4V* pCt verhoogd: Iteéft de spaarba u de laatste jaren op naar effectenbezit moeten afschrijven, over 1921 kon ze een koerswinst boeken va» t 1152.19, waardoor het reservefonds steeg tot f 6901.22^/2. Met genoegen werd opgemerkt 'dat door den accoun tant werd meegedeeld, dat het effectenbezit zeer solide is belegd en ..het reservefonds voor een kleine bank als deze, óp het 'oogenblik bijzonder sterk mag genoemd worden. Van de volksbibliotheek is de belangstelling ongeveer gelijk aan vorige jaren. Er werden 1486 bande» uitgereikt De bibliotheek bevat 920 banden, welk aantal dit jaar successievelijk zal worden vergroot l>e inhoud der portefeuille werd met 3 tijdschriften vermeerderd. Ev werd op gewezen, dat vooral met het oog op de hoogo kosten het aanbeveling verdient ora dc illustratie»,

Schager Courant | 1922 | | pagina 2