L 1. PIS, Co, Zaterdag 9 September 1922. illtntü Nitiis- 65ste Jaargang. No. 7092. Uilgeversi N.V. vl TRAPMAN Co, Scltagen EERSTE BLAD. tod St. Maarten. Uit en Voor de Pers. Heerenstraat F 24 SCHAGEN. i Binnenlandsch Nieuws. ALKMAAR'S ROEM. Tabaksfabriek «J. R. KEUSS Alkmaar. MEERENKLEEDING GEMAAKT EN NAAR MAAT j OliRANT. Dit blad verschijnt viermaal pen week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 sur, worden Advor- tentiën nog zooveel mogelijk in bet oerstuitkomend nummer goplaatst, POSTREKENINO No. 23330. - INT. TELEF. no. 20 Prijs per 3 maanden f 1.65. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN-- TIöN van 1 tot 5 regels fl.10, iedere regel moen 20 cont (bowijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. Vergadering van dert Raad op Vrijdag 8 Septem ber, des morgens 10 uur, Afwezig de heeren Blok en Slot. Voorzitter do heer A. Klerk, burgemeester, teven® secretaris. Na opening volgt lezing der notulen, die ongewij zigd worden vastgesteld. - Medegedeeld wordt, dat aan den heer J. Visser eervol ontslag is verleend als zetter en dat in ftijn plaats ia benoemd do heer A. Nottelmau. Ingekomen is de circulaire van de Vereenigtog van burgemeesters en secretarissen, waarin mede- deoling wordt gedaan, dat nog geen overeenstem ming ls verkregen met do gemeente Alkmaar over de bi i dm go der buitengemeenten voor het bezoeken dor onderwijsinrichtingen in die gemeente. Alk maar maakt o.a. bezwaar togen bet binnenhalen van God. Staten, doch hot. comité wijot er op, dat dc bemoeiing alleen betrekking heeft op de bijdrage, dat. rechten tegenover verplichtingen staan. Geadvi seerd wordt op geen afwijkend voorstel van Alk maar in te gaan, en bij weigering van toeloting van leerlingen hiervan mededeeling te doon aan bet co mité, Ten opzichte van do bezwaren, dio het comité heeft tegen de begrooting van den keuringsdienst, wordt medegedeeld, dat deze zaak is behandel in 't openbaar voor GecL Staten doch dat de beslissing nog niet bekend is. De circulaire wordt voor kennisgeving aangeno men. De federatie Het Noorden van do Ned. Vereen, tot afschaffing van alcohlohoudende dranken vraagt subsidie. B. en W. adviseeren afwijzend te beschikken, bo ter als zij achten, dat de bestrijding aan de particu lieren wordt overgelaten. Aldus wordt besloten. Door do Algemeene Ned. Vereeniging *,Het Groe ne Kruis" te Utrecht wordt gevraagd om een subsi- dio van minstens f 10. Waar we In Noordholland de Noordhollandsche vereeniging „Het Witte Kruis" en hier daarvan een afdeeling bestaat, en deze vereeniging voorziet in hetzelfde doel., stellen B. en W. voor, het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Aldus geschiedt. Onderzocht zijn de gemeenterekening cri rekening Burgerlijk Armbestuur. De commissie had geen op- of aanmerkingen. De hoor Limmen zegt, dat betreffende de reke ning van het Armbestuur alleen de wcnschelijkheld werd uitgesproken, dat van enkele stukken meer bowijzen werden overgelegd. Voorzitter zegt, dat de secretaris-boekhouder van het Armbestuur do toezegging heeft gedaan, dat voortaan meer bescheiden zullen worden, overgelegd. De rekeningen worden ongewijzigd vastgesteld, dio van de gemeente sluit met een batig saldo van f f >95.98. Aan den heer Schermerhorn wordt dank ge bracht voor zijn gehouden beheer voor het Armbe stuur, aan den gemeente-ontvanger voor zijn keuri ge administratie. Vervolgons worden aangeboden do gemeente-be grooting in ontvangst en uitgaaf op f45896.20, met onvoorzien van f794.13, en hoofdelijkcn omslag van f 13250, vorig jaar f 15800; Algemeen Armbestuur ont vangst on uitgaaf f9046.80, met een gemeentelijke subsidie van f1800; van het electriciteitsbedrijf in ontvangst, en uitgaaf op f8900. Tot tijdelijk onderwijzeres voor het vervolgonder wijs te Eenigenburg wordt wederom voor een jaar benoemd inej. Teenuma. In behandeling komt do elektrificatie van Eoni- genburg. Alle perceelon hebben zich voor aanslui ting opgegeven on met een handteekening i» dit be krachtigd. Deze toezegging betrsft 53 aansluitingen hot aantal lichtpunten, dat opgegeven is be draagt 53 opgaven voor een le lichtpunt, 47 voor 2e lichtpunt, 31 voor 3e lichtpunt en 0 0 voor een 4e lichtpunt. Ter bespreking gaat de raad in. comité. Na heropening deelt voorzitter mede, dat de raad besloten heeft de beslissing over deze zaak aan te houden tot de volgende vergadering. Van den secretaris der gemeente Barsingerhorn is ingekomen een verordening op de vleeschkcuring. De Gezondheidscommissie rapporteert, dat zij geen bezwaar maakt tegen deze verordening. Na voorlezing wordt de verordening goedgekeurd, alleen zal worden bijgevoegd dat zoo noodig afge weken kan worden van de uren voor keuring be paald. Do heer Limmen merkte op, dat wanneer de ver- ovilening werd uitgevoerd, zooals zij luidt er meer bedorven vleesch zou komen dan tegenwoordig. S >r. vindt namelijk den tijd tusschen keuring en herkeuring te ruim. Voorzitter meent, dat wol rekening gehouden zal worden met de praktijk. Voorzitter doet vervolgons enkele mededeelingen o\er besluiten, genomen door de commissie ven uitvoering, van de gemeenschappelijke regeling kouringsdienst, centrum Barsingerhorn. Besloten is de rogeling voorloopig aan te gaan voor 6 jaar. Vast gesteld is de instructie van den keuringR-vocarts, en de jaarwedde is vastgesteld op f1500, met H 2-jaar- lijksehe verhoogingen ad f 100, over 10 jaar, dus een maximum van f2000. Voorts is vastgesteld de instructie voor de keur meesters, salaris f2000, met 5 2-jaarlijksche vsrhoo- gingon; maximum dus over 10 jaar van f2250; in structie administrateur, salaris f 600 per jaar. Voorts is besloten dat keurings-veearts, keurmeesters en administrateur prexnievrij pensioon zullen, genieten. Hot beluit betreffende bet salaris van keurings-vee- nrts en keurmeesters en hot verl oenen va» premie vrij pensioen werd bij meerderheid van stemmen go- nomen. De werktuigen voor microscopisch onder zoek en de vervoermiddelen zullen door de func- tionnarisson zelf moeten worden betaald. Verdere in lichtingen zal voorzitter straks in comité geven. Bij de rondvraag wijst de beer Glaa op den slech ten toestand van het tuinbouwbedrijf, waardoor spr. straks werkloosheid ducht, Spr. bepleit de wenscbö- lijkheid in overleg te treden met. den nnrmoïnf.f van het leggen der waterleidingbui/ro. hl.-.f zijnde wgrkleozen te werk worden, gêsteM. Voorzitter deelt mee, dat 14 dagen gehelen eenj vergadering in Schagen is gehouden, waar de loosheid ter sprake is gebracht. Van dei*» directeur der werkloosheidsverzekering hoeft spr. vernomen, dat de workloozon zich voor dat werk tot spr. zou den kunnen wenden. Mocht dan de aannemer van het werk aan het verzoek om tewerkstelling van de werkloozen geen gehoor geven, dan kan de tusschen- komst van de Arbeidsbemiddeling te Helder worden ingeroepen. Spr. zal «venwel eerst een bespreking houden met den aaiLkemet^ Hierna sluiting. De Kabinetscrisis. ,.De Standaard" (a.-r.) schrijft onder het hoofd „Hei eerste station": I Wij bedoelen dit in een dubbelen zin. i De vereischte overeenstemming tusschen den Ka- binetsformateur en de drie groepen dor Rechterzijde is verkregen, maar daarmee heeft men het eind station nog niet bereikt. Er k. een werkprogram voor het toekomstige Kabinet en met dat werkpro gram is door de drie groepen der rechterzijde thans instemming betuigd. Op den grondslag van dat ontworpen cn aanvaarde 1 program, moet de formateur nu op zoek naar een aantal ambtgenooten, die bereid gevonden worden op die basis eene portefeuille te aanvaarden. En de onderhandelingen daarover kunnen natuur lijk nog allerlei verrassingen brengen, al venvachten wij die niet bepaald. Het blad komt dan tot zijn eigenlijk onderwerp: de beteekenis der verkregen overeenstemming met betrekking tot den toestand van 'slands financiën: Men kan de richting wei aanwijzen van het ver loop van 'slands inkomsten, maar over cijfers be schikt. tnen niet. En wie ze noemen gaat voor de jaren 1924 en 1925 gooit er met de muts naar. Dit alleen mag als vaststaande worden aangeno men. dat de daling van de inkomsten afgezien van wijzingen in ons tegenwoordig belastingstelsel -v zul doorgaan tot in het jaar 1925. Dat wil derhalve zeggen, dat ook al slaagt men er iri voor het jaar 1923 de Staatsuitgaven in overeenstemming te bren gen met do inkomsten, men in 1923 en 1924 weer voor een soortgelijk probleem zal staan als waarvoor men thans in 1922 staart. Soortgelijk, dat is al wat men er van zoggen kan. De bedragen waarover het gaan zal. zijn. echter, zooals wc reeds opmerkten, volstrekt onbekend. Maar daarom ook was het uit- GROOTE SORTEER1NO Rijwielen, Banden, Onderdeelen, Zaklantaarns en Batterijen, vindt men bij S FRECO/^ H «WH KAIKTC BIJ EXAMEHVHEt/.OVM/MK- ■WN6,/LJPE100/I1HMN W EH SEJAMIMH» PER KOKE" 60 CENT BU EJJIE DR041/I» ALLEEN tot lelkens hernieuwd beraad. Dit is misschien vrat ongewoon, maar de omstandigheden waaronder we leven zijn evenmin gewoon. En het feit, dat de eerste hindernis, voor zooveel de partijen on den formateur betreft, zonder noemenswaardige moei lijkheden werd genomen, stemt tot vertrouwen voer do toekomst. Ieder heeft bij de onderhandelingen wel eens wat moeten laten schieten wart hem lief was, maar ernstige bezwaren zijn er niet geweest. En voor zoover wij in staat zijn om. Uit te beoor- deelen, zat bij allen do ernstige wensch voor, om den heer Ruys in zijne poging te doen slagen. Naast- oen gelukwensch met. het aanvankelijk suc ces u t ons blad daarbij gaarne den wensch, dat do formateur nu spoedig met zijn ambtgenooten aan den arbeid zal kunnen gaan. DE B V AND TE GELDERMALSEN. Naar de „Msb." meldt is bij den brand in de Ne derlandsche Chamottefabriek te Geldermalsen het hoofdgebouw, waarin vele houten zolders waren met een inhoud, die een waarde van 10 millioen gulden vertegenwoordigde, geheel uitgebrand. De fabricage van vuurvaste steen welke, op dit hoofdgebouw is aangewezen, kon geen voortgang hebben, zoodat van de 200 werklieden het grootste deel werkloos wordt. Persoonlijke ongelukken hadden bij den brand niet plaats. DOOR DEN ELECTRISCHEN DRAAD. 'i'e Rossum is gistermiddag een droevig ongeval gebeurd. Terwijl de moeder in de school aan het werk was is het 10-jarig zoontjes Versteeg op het dak gekropen, waar hij in aanraking kwam met een electrischen draad, waardoor hij doodelijk werd ge troffen. NOODLOTTIG ONGEVAL. Na afloop van de schuttersfeesten te Haaksber gen, op den terugtocht naar het dorp, viel van een der schutters het geweer op den grond. Toen deze zich bukte ging het geladen geweer af en trof de kogel drie personen, die zich in de nabijheid be vonden. De kogel ging eerst door de borst van een zekere W.. wiens longen tevens geraakt werden, ver volgens trof hij den arm van een ander man. ten- N. Noot, Julianadorp; J. Boekei, Callantsoog; L. v, d. Oord en F. Randwijk, 't Zand; D. de Graaf en II. borst, Breezand; P. Neuvel, P. Muntjewerf, G. do Jcng, Anna Paulowna; M. v. d. Klooster, Ivolhorn; Wed. K. Stapel, Winkel; J. Kruif, N. Niedorp; Dro gisterij „Het Groene Kruis", Schagen. Voor engros Gebrs. Rotgans, Schagen. Prima geurige PIJPTABAK gefabriceerd door de Neemt proef met deze prima kwaliteiten in fraaie verpakking. VRAAGT ZE UWEN WINKELIER. gesloten, dat men maatregelen beramen kon voor betgeen geschieden moet om het hoofd te kunnen bieuon aan den toestand, zooals die zich aan het eind van het volgend jaar zal voordoen. We verduidelijken dit met enkele cijfers. Onderstel dat de inkomsten voor het jaar 1923 eens 100 mil lioen lager geraamd moeten worden dan de uit gaven voor het loopende jaar 1922 hebben bedra- gen, dan moetors die uitgaven met 100 millioen om- laftg om voor '1923 wem sluitende begrooting te ver krijgen. Maar stel nu, dal de Inkomsten over 1924 opnieuw 100 millioen lager zijn dan die over 1923, dan zou de begroeting aan uitgaven voor 1924 an dermaal met 100 mtuloen omlaag moeten. Het is duidelijk dat wo dan to staan komen voor een ge heel andere imdchting van onze Staathuishouding: dat de wijzer van de klok dan achteruit zou moeten worden gezet. Hoe men dit ook betreuren mocht, er er zou geen ontkomen aan zijn. Maar hert spreekt van zelf, dat in zulke omstandigheden nieuw cfver- leg. nieuw beraad noodig zal zijn; dat men thans niet beraadslagen kon over een hypothetischen toe stand waarover we na 1 of 2 jaar geplaatst kunnen worden. Het was met het oog hierop, dat wij spraken van bet eerste Srtation. Het overleg tusschen de drie groepen kon zich, voor zooveel de financiën betreft, niet verder uitstrekken dan tot wat noodig was voor het jaar 1923. Geheed bevredigend is dit natuurlijk niet, maar het kon niet anders. Het vraagstuk van het her stel van hot financieel evenwicht vereischt groote. omzichtigheid, wil men aan gewichtige volksbelan gen geen onberekenbare schade toebrengen. Maar daaruit volgt dan ook, dat men niet in een paniek stemming dingen moet gaan doen die later wellicht zouden blijken niet noodig te zijn geweest. Voor 1923 moest natuurlijk worden ingegrepen en ge tracht worden tot een zoodanige samenstelling van hot budget te geraken, dat er redelijk uitzicht be stond op evenwicht tusschen inkomsten en uitgas- ven; zij het niet onmiddellijk, dan toch in een na bije toekomst. Maar daarbij moest men natuurlijk een. nog verdere daling der middelen voor het ocgenblik buiten beschouwing laten. Dat komt, naar onze stellige overtuiging, later. Het middelencijfer zien we in de toekomst zakken tot een bedrag dat niet veel boven de 400 millioen per jaRr zal zijn en om de uitgaven daarmee in overeenstemming te brengen, zal nog heel wat moor overleg en beraad noodig zijn dan nu vereischt werd met het oog op den toestand, zooals die zich over 1923 voordeed. Men bedenke slechts, dat de gewone uitgaven voor 1922 nog op rond 650 millioen staan. Al is het dus dat op andere punten van Staatsbe leid eene bevredigende oplossing verkregen werd, die de Kfiheele driejarige periode dekt, voor zooveel de financiën betreft, zal men er zich op voorbereid moetan houdsn, dat de omstandigheden nopen zullen slotte liep een muzikant ook nog lichte verwondingen op W. is in hoogst ernstigen toestand naar het zie kenhuis gebracht. De beide andere gewonden zijn vrij goed. FFN KORENBEURS TE AALSMEER? Aalsmeer. 7 Sept. Pogingen worden in het werk gestold om alhier een korenbeurs te vestigen. Ge legen in een centrum van graanbouw, veeteelt, mel- kerij en tuinbouw is Aalsmeer daar uitermate voor geschikt. 'Tusschen de ter plaatse gevestigde handelaren in granen, fourage en kunstmeststoffen worden reeds beprekingen gehouden tot vaststelling van den meest geschikter! dag en plaats. ('T BETERE GENRE). SCHANDELIJKE TOESTANDEN. Uit Drente lezen we in het Algemeen Nederlandsch Landbouwblad, overgenomen uit do Asser Courant: Dat het jachtveld van Baron v. d. Feltz te Dol- dersum rijkelijk voorzien is van wild, kan blijken dal de landbouwers aldaar dit jaar bijna geen rogge verbouwd hebben. Dc landbouwers hebben nu daar besloten om den geheelen esch in 't gaas te zetten, circa 4000 meter gaas is daarvoor aangekocht en is men reeds met zetten begonnen, 't. Is voor ge noemde landbouwers een groote uitgaaf, doch men rekent dat men deze kosten in één jaar aan de veld vruchten wel terug krijgt. Het Is inderdaad nuttig dat dergelijke wantoe standen zooveel mogelijk onder de oogen van het publiek worden gebracht; misschien begint onze Minister van Landbouw dan ook eens te begrijpen, dat de tijd voor een radica leherziening der totaal verouderde jachtwet is aangebroken. VEEUITVOER. In de 4 weken van 30 Juli tot 26 Aug. jl. werden uit ons land 9626 runderen naar het buitenland ver zonden, waarvan 6958 naar Frankrijk, 2366 naar Bel gië 230 naar Tsjecho-Slowakije, 183 naar Spanje en verder 20 naar Italië, 5 naar Uraquay, 6 naar Mexi co en 3 naar Cuba. NIEUWE MARKTEN. Uit Hollands Noorden werd in deze week de eerste wagon rundvee naar Tsjecho-Slowakije, het vroegere Boheme, hoofdstad Praag, verzondan. MAXIMUM SNELHEID TE ILPENDAM 10 KJkL llpendam, 7 Sept. In den bebouwden kom van net dorp zijn eenige zeer gevaarlijke bochten. waardoor, vooral met het rijden met motorrijtuigen;, de veiligheid van het verkeer in gevaar wordt, gebracht De huizen daar hebben veel te lijden van het drukke verkeer met zware vrachtautomobieLen. In de muren van enkele woningen rijn reeds scheuren ontslaan. Nadat eenige malen over een en ander geklaagd was, is op voorstel van burgemeester Peereboom dloor den gemeenteraad een motor- en rijwielverordening goedget keurd, waarin do maximum-snelheid voor motomj tuigejn voor het genoemde gedeelte op 10 K.M. per uur is bepaald. Er bestond eenige vrees dat een. zoodanige sncl- heidbeperking niet door Ged. Staten "Zou worden goed gekeurd. Jin» tfe laatste raadsvergadering deelde de burgemeester echter mede, dat tegen de verordening geen bezwaar bestond. De provinciale hoofdingenieur die over deze zaak aan Ged .Staten rapport had uitgebracht, was tot de con clusie gekomen., dat de bochten iin den bebouwden kom van Ilpendam zeer gevaarlijk zijn. Naar zijn .meening zullen met een snelheid van 10 K.M. slechts met goede handhaving van art. 15 der Motor- en Rijwielfwet ongelukken daar kunnen worden voorkomen. De gemeenteraad besloot nu de voorgeschreven waar schuwingsborden te plaatsen en voor de politie chrono meters aan te schaffen. Aan den burgemeester is dajpik gebracht voor zijn werk in deze verricht. HET A.S. REGEERINGSPROGRAMu De Nieuwe Courant schrijft: Zoo wij wél-ingelicht rim dn wij hebben redenen om dat te gelooven zal het program, waarmede het te vormen kabinet voor de Kamer zal optreden, een teleurstelling zijn voor hen» die een program hebben verwacht van groote, forsche lijn. Het schijnt, dat de samenwerking van de drie rech- terzijdepartijeh wél met heel veel moeite te verkregen, doch de groote verschilpunten onopgelost laat. Door minder beteekenende te laten varen, heeft mén dé toél nadering tot sljatnd doen komen. ST. MAARTEN. Alhier is het eerste begin gemaakt met de waterleiding en wel met het leggen vain zinkstukken bij het brugje van den heer Limmen en bij het sluisje te Stroet. Het wachten is voorts op buizen om aan de wegleiding te beginnen, du avbijr' echter j jg niet heel vlof U gaan. Wij willen hopen, dat deze echter spoedig af komen, zoodat nog een aardig stuk afgewerkt kan worden voor wij do nettel /tnoesson krijgen. CALLANTSOOG. De .kermis alhier heeft het weer goed getroffen. Er heersebte een gezellige drukte, vooral den eerstén dag. Do zweefmolen en de schiettent en hot noofd van Jut hebben goede zaken gemaakt; fook de caféhouders, kunnen I tevreden rijn- De Rederijkerskamer, die Maandag in j hotel Duinzicht een uitvoering gaf, had een stampvolle I zaal. Dinsdag was het dc dag voor kinder- en volksf I feesten. Deze dag is ook zeer .gezellig verloopen, véél publier en groote deelname. Het fanfarekorps heeft de feesten opgeluisterd met muziek, wat de feeststemming ten zeerste bevorderd heeft. De wedstrijden voor kimderén hadden den volgenden uitslag: Stoelendans voor meisjes 1. Greta Bakker; 2. Rensje Hollander; 3. Aaitje Kooger, Wasch ophangen voor meisjes: 1. Maaike van Helcren; z. Betje Kos; 3. Grietje ten Boekei; Vlaggetjes planten voor meisjes: 1. Dieuwertje van Twuijver; 2. Aafje Vos; 3. Maric Bakker. Hoogspringen voor jongens: 1. Jaeob Mooij Cz.; 2. Jan de Haan; 3. Jacob Bakker Jb. Az.Zak- loopen voor jongens: 1. Marlinus Hoornsman; 2. Jan Zeeman3. Hendrik Bakker. Balgooien voor jongens: 1. Jan Weij Sz.; 2. Arie Kruit; 3. Jan Schuurman- De kinderen, die geen prijs gewonnen hadden, mochten deelnemen aan een tombola zonder nieten, met mooie prijzen. Het geheel is een mooi en geslaagd kinderfeest geweest. Het ringsteken met hindernissen voor grooiere "meisjes nad tot uitslag: .1. Geertje Mooij Jbd.; 2. Geertje Brouwer, 3. Maart je Baken Sd.het sprietLoopen voor grooiere jongens en mannen1. Daan van He te ren; 2. Adr. Vos J. Az.3. P. Vos Jbz.; 4. Arie Hoornsman. Voor bedde wedstrijden werden geldprijzen toegekend. NOORDSCHARWOUDE. Van do deze week gehouden kolfwedstrijd in „Con- cordia" is de utislag als volgt: le klas: le prijs C. Langedijk Pz. alhier, met 148 punten, 2e prijs C. Langedijk Cz. alhier, met 140 punten; óc prijs Ci. Inngodijk Pz. te Oudkarspel met 124 punién.; Serioprijs R. Luyting te Zuidscharwoude met 49 puntnn. 2e ldas- le prijs D. Keppel alhier, met 116 punten; 2e prijs J Ootjers alhier, met 101' punten; 3e prijs C. Kuiper alhier, met 98 punten; Serieprijs A. Groot alhier met 37 punten. De wedstrijd stond onder leiding van de sociëteit. Ook in de kolfbaan van den heer 7. de Bakker had een kolfwedstrijd plaats, waarvan de uilslag is als volgt: le prijs W. Kostelijk te Oudkarspel, met '142 punten; 2e prijs C. Langochik Cz. te Oudkarspél, met 138 punten; 3e prijs C. Olthoff alhier, met 138 punten; 4e prijs Jb. Hopman alhier met 135 punten; Serieprijs J. Vlug le Oudkarspel., met 51 punten; Twaalvenprijs G. Lan- gendijk alhier. NOORDSCHARWOUDE. In „Concordia" alhier had' een biljartwedstrijd plaats .met den volgenden uitslag: le prijs W. Kuiper alhier; i 2e prqs C. Swager Cz. te Oudkarspél; 3e prijs K. Boot Jz. alhier.

Schager Courant | 1922 | | pagina 1