VOETB A Li Gemengd Nieuws. met schepen vol aanvoeren.. De handel wordt er door gedood, doch er zal niets aan te doen zijn. De heer Veldhuis merkt op, dat do Noordzeevis- scherij door het Duitsche bedrijf geheel vermoord wordt. Met de binnenvisscherij gaat het denzelfden weg op. Verdere bespreking wordt hierover niet gevoerd. Het zal in de algemeene vergadering ter sprake gebacht worden. De heer J. Vlug wijst er op, dat het vervoer nu zoo snel kan geschieden, dat de visch in 18 uur tijd in Frankrijk aan de markt is. Dit voordoe! wordt echter teniet gedaan door de verdubbeling van het vrachttarief. Bij de rondvraag pleit de heer Veldhuis voor meer geschoold toezicht. Het optreden van do po* litie is van dien aard, dat er soms groote schade uit voortvloeit. Ze zitten b.v met een schepnetje zoolang in een kaar met paling te scharrelen, tot de heele kaar vol ziek is. Ook gaan ze de fuiken lichten om te zien of de zaak in orde is. Hebben ze daar hel recht toe? Als er dan toezicht noodig is, dan meei geschoold, doch geen bende kwajongens, ze zijn ab soluut onbevoegd. Spreker wil er in de algemeene vergadering met klem op wijzen, dat geschoold toe zicht noodzakelijk is. Voorzitter deelt mee, dat de heer Veldhuis, daar toe als afgevaardigde van den N.H. Bond volkomen in de gelegenheid is. Verdere gesprekken worden persoonlijk, waarom de voorzitter tot sluiting overgaat. HET NIEUWE KABINET. Het Kon. Besluit, waarbij met ingang van Maan- j dag 18 dezer aan de leden van het demissionaire kabinet ontslag wordt verleend, is het nieuwe ka- binet-Ruys de Beerenbrouck benoemd. Het is sa mengesteld als volgt: Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, Binnen- landscho Zaken en Landbouw, Nijverheid en Handel a.i.; Jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, Buitenlandsche Zaken; Mr. Th. Heemskerk, Justitie; Dr. J. Th. de Visser, Onderwijs, Kunsten en We- tenschappen; E. P. Westerveld, Marine; Jhr. mr. D. J. de Geer, Financiën; J, J. C. van Dijk, Oorlog; Prof. G. J. van Swaay, Waterstaat; Mr. P. J. M. Aalberse, Arbeid; S. de Graaff, Koloniën. De nieuwe Ministers. De nieuw benoemde minister van Marine, de heer Evert Pieter Westerveld, sinds November 1918 direc teur-generaal der Posterijen en Telegrafie, behoort tot het corps der oud-zeeofficieren. Den 21en Augustus 1878 te Haarlem geboren, be gon hij zijn loopbaan bij de marine op 1 Septem ber 1889 als adelborst 3e klasse. Na eenige uitne mende examens te hebben afgelegd, trad hij in 1908 als luitenant ter zee le klasse op. In 1904 was hij, na verschillende zeereizen te hebben gemaakt, als luitenatn ter zee 2e klasse, tijdelijk gedetacheerd bij het Marine-etablissement te Soerabaja voor de betrekking van ingenieur van scheepsbouw bij die inrichting. Na achtereenvolgens eenigen tijd in Ne derland en dan weder in Indië werkzaam te zijn geweest, werd de heer Westerveld in 1914 in com missie gesteld bij 's Rijks werf te Willemsoord om zich op de hoogte te stellen van de inrichting van het bedrijf, enz. en van 1 Januari 1915 af den direc teur dier werf van voorlichting te dienen bij het invoeren eener coramercieele boekhouding. Daarna werd hem met ingang van 1 Maart 1915 op zijn verzoek eervol ontslag uit den zeedienst ver leend en werd hij benoemd tot directeur van 's Rijks werven, directeur van 's Rijks werf te Willems oord, welk ambt hij heeft vervuld tot een volgende benoeming, die van directeur-generaal der Poste rijen en Telegrafie, hem naar de residentie riep. Prof. G. J. van Swaay, die thans als minister van Waterstaat zal optreden, werd den 22en Juni 18G7 te Loenen a.d. Vecht geboren. Hij bezocht de H. B. S. te Utrecht, deed in 1885 eindexamen en behaalde in 1889 het diploma van civiel-ingenieur aan de Polytechnische School te Delft. Het volgend jaar werd hij benoemd tot assistent voor de toe gepaste natuurkunde aan de P. S., welke functie hem in de gelegenheid stelde den cursus in elec- trotechniek te volgen, die zijn verdere studierich ting bepaalde. in 1893 werd de heer Van Swaay leeraar aan de R. H. B. S. te Winterswijk, het volgend jaar te Tilburg. Begin 1898 werd hij benoemd tot leeraar aan de P. S. tot het geven van onderwijs in- de toegepaste natuurkunde; bij K. B. van 6 Juli 1904 volgde zijn benoeming tot hoogleeraar. In deze laatste functie geeft prof. Van Swaay onderwijs in de electrische meetkunde en de electrotechnische toepassingen. In 1902 verscheen zijn werk over magnetische en electrische metingen. Hoe hoog zijn werk wordt aangeslagen, moge blijken uit het feit, dat eenige jaren later het boek in het Duitsch werd vertaald. Prof. Van Swaay nam steeds een belangrijk aan deel in de aangelegenheden op electrotechnisch ge bied in ons land en wel in de volgende qualiteiten: Lid van de Staatscommissie in zake electriciteits- voorziening, adviseur van het dep. van Waterstaat omtrent aangelegenheden op electrotechnisch gè-t bied, adviseur van de prov. Noord-Brabant in zake de electrificatie van dat gewest, evenzoo van de prov. Overijsel. In 1911 werd de nieuw benoemde minister ge kozen tot lid der Prov. Staten in bet kiesdistrict te Delft; den 2en Juli 1913 tot lid van Ged. Sta ten, welke laatste functie echter onvereenigbaar bleek met het ambt van hoogleeraar, reden waar om hij als lid der Staten bedankte. Sinds December 1913 heeft prof. Van Swaay, die te Nijmegen woonachtig is, zitting in de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Nieuwe Kamerleden. Vijf van de nieuw benoemde ministers zijn tevens 'lid van de Tweede Kamer, n.1. de heeren Ruys de Beerenbrouck, De Geer, De Visser, Heemskerk en Van Dijk. Hoewel het geen vereischte is, dat zij, na hun herbenoeming tot minister als Kamerlid bedanken, is hèt toch een traditie geworden, dat beide func ties niet vereenigd blijven, zoodat verwacht mag worden, dat de vijf genoemde ministers binnen kort voor hun Kamerlidmaatschap zullen bedanken. Hun opvolgers zijn: voor jhr. Ruys de Beerenbrouck, de heer P. J- Rutten (R.K.); voor mr. Th. Heemskerk, de heer Chr. van den Heuvel (A.R.), landbouwer te Haarlemmermeer; voor den heer Van Dijk, de heer Th. Heukels (A.R.), oud-onderwijzer, lid van den Rotterdamscben gemeenteraad; voor jhr. De Geer, Jhr. dr. J. W. Rutgers van Rozenburg (C.II.), burgemeester van Baarn; voor dr. J. Th. de Visser, dr. H. J. Lovink (C.H.), oud-directeur-generaal van het Departement van Landbouw, oud-directeur van Landbouw in Ned.- Indië. De heer Lovink is voorzitter van de op 23 Augustus ingestelde commissie voor hernieuwd on derzoek naar de baten te verwachten van de droog making van de Zuiderzee. ELECTRISCHE UURWERKEN IN KERKTORENS. De „Res.hode" verneemt dat van gemeentewege te 's-Gravenhage onderzocht is, welke kerktorens in aanmerking zouden komen voor een electrisch uurwerk, dat dan door de gemeente kosteloos zou geleverd worden. Dit onderzoek is thans afgeloopen; zoo goed als alle hooge torens komen ervoor in aanmerking. Het overleg met de kerkbesturen heeft geen moeilijkheden opgeleverd, zoodat de desbe* treffende voorstellen spoedig hij den raad zullen komen. DE HUURWETTEN. Naar wij vernemen, ligt bet in het voornemen der regeering, binnenkort bij de Staten-Generaal een wetsontwerp in te dienen, waardoor de geleidelijke opheffing van de Huurwetten mogelijk zal worden. KAS TEKORT. Voor eenige dagen vertrok de heer T. Mulder, directeur van het post- en telegraafkantoor te Kol- lum (Fr.), van zijn standplaats, zonder adres ach ter te laten. De administratie heelt thans in zijn ka9 een tekort ontdekt van ruim f 24.000. RAADSVERKIEZING MET HINDERNISSEN. In den gemeenteraad te Gorinchom had o.a. ook zitting de heer H. de Nies, destijds gekozen als communist. Deze fracti9 zegde hem het vertrouwen op. wijl hij niet voldoende voor die fractie deed; l hij bleef lid van den Raad maar bezocht de ver- j gaderingen nooit. Onlangs is hij vertrokken en heeft toen als raadslid ontslag genomen. In zijne plaats werd de heer Snoek gekozen, die echter geene zitting mocht nomen, daar zijn broeder als j sociaal-democratisch lid zitting had. De lijst van de communisten was uitgeput en v/egecis het kies stelsel kwam nu in aanmerking de lijst van den Vrijheidsbond en werd onlangs gekozen de heer A. Kuijpers Heepks, die ook weer geene zitting kon nemen daar zijn zwager, de heer Nieuwst ad (com munist), raadslid is. Thans is de Vrijheidsbonder, de heor M. C. de Korver, gekozen. SCHAGERBRUO. Dinsdagmiddag had alhier de jaarlijksche hard draverij plaats, gehouden door de Hardraverijver- eeniging „Voorwaarts" Er kwamen 12 paarden in de baan. De le pijs, f250, werd gewonnen door Har- rol d. var den heer S. de Ridder Az., Noorder-IJ- polder; 2e prijs, f 100, Cathrien R, van den heer J. Schoon, Medemblik; 3e prijs, f50, Meteor, van Stal Z.; Hoorn; 4o prijs, f 10, Bandage van den heer J. A. Bakker, Wieringerwaard; 5e prijs, f10, Adam, van den heer K. Zijp Jbz., Twisk. Dö handicap liep van 315 to 340 Meter. Er was groote belangstelling, de draverij liep op een klein ongeval na en nogal wat stagnatie, goed van stapel. ARRONDISS. RECHTBANK TE ALKMAAR. Uitspraken van Dinsdag 12 September JÖ22. P. Kos, Oudkarspel, (gedet.), verduist., t> m. gev. J. J. M. Bottemanne, Alkmaar, voorwaardelijk vonnis ten uitvoer gelegd. B. Vlessing, Alkmaar, mish., f10 of 10 d. h. S. Commandeur, Beemster, mish., f40 of 40 d. h. J. den Oudendammer, Hoorn, 5 mnd. gevang. F. Schagen, Blokker, overtr. motor- en rljwielwet, (hoogerberoepzaak), vrijgesproken. A. de Leeuw, huisvrouw P. Vader, Helder, belem mering, f10 of 10 dagen hecht. P. Vader, den. Helder, wedersp., 1 mnd. gev. IETS OVER ZAAIZAAD., POOTGOED EN ZAAI ZAAD ONTSMETTIN G. Het volgende zal wellicht tniét algemeen bekend zijn-' lo. Bij jarenlange vergelijkende proeven in Zweden met alle rogge- en met alle tarwesoorten kwamen Svalöfs Staalnogge en Svalöfe Pantsertarwe II bijna doorloo-- pond met de hoogste productiecijfers uit 2o. Over ovengenoemde, geheel nieuwe Svalöfs Staal rogge wonden hier tnu ook reeds belangrijk hoogere cijfers dan 60 H.L. per Hectare gemekt 3o. Svalofs Pantsertarwe II staat met linar cijfers ook op de Nederlandsche Rij'ksproöf velden. bovenaan. 4o. Beide bovengeooemae liassen hebben stijver stioo dan allo andere gebruikelijke rassen. 5o. Veerkamp's Triuntf-aardappel hoort men dezen zomer vanuit alle provincies bijzonder roemen. 6o. De laatste paar jaar U door tal 'van nauwkeurig genomen deskundige proeven grondig bewezen, dat niet alleen nfot-Ofntsmelte zaajgerst, doch evenzeer talLooze. gerstgewnjssen, waarvan het zaaizaad met kopervitriool was behandeld, tnog In veel te erge mate door strepen- z&ekte werd geteisterd. Door die proeven is gebleken,, dal tot nu toe de totaal-productie door bedoelde ziekte in veel erger mate is belemmerd dan algemeen werd gedacht,, ter wijl bij diezelfde proeven doorloopcnd schitterende resul taten werden geconstateerd met „Germisan" oen nieuw Duitsch middel van de Saccharinfabrik Aktiengcseilschafl te Maagdenburg. Stond de landbouw dus tot heden deels machteloos tegenover bedoelde ziekte, voortaan kan dit gevaar bijna zeker worden afgewend door ontsmetting met Ger- misan. De ontsmettin^kosten mogen weinig beteek innend worden genoemd, in aanmerking genomen: de daaruit voortvloeiende yeel grootere zekerheid voor een gezond en daardoor belangrijk meer opbrengend gewas. Vanuit Dén Haag wordt telkens bij den Landbouw aangedrongen op versobering, moge men deze versobe ring evenwel het aderlaatst toepassen op het aanschaffen van het beste zaaizaad, het beste pootgoed en het beste middel voor fflaizaadonlsmeUing. Door een besparing van tienduizenden zou allicht de Nederla ndsche productie een schade van mibioenen kunnen wordfcn berokkend. In aansluiting hierop zij aller aandacht gevestigd op onze aanbiedingen, voorkomende in de advertfcn.tic- rubriek van dit nummer. M. WIERSUM. ZU1DSCHARWOUDE. De Tiunbouwvereetniging „De Toekomst" ml met een collectie groente^ uitkomen op de tentoonstelling te Alkmaar. Ook van particuliere zijde zal wordetn ge ëxposeerd met verschillende soorte» van tuinbouwpro ducten. LANGENDIJK. We vernemen, dat verschillende tuinbouwvereenigin- Ciïi West-Friesland besloten stappen te doen, die toen kaden tot steunverleening üoor de Regeering, hetzij door regeeringscrediet hetzij anderszins, om tege moet te komen aam, den nood, waarin de tuinbouwers yerkeeren. t- ZUIDSCHARWOUDE. De heer A. Grabowsky, vroeger hoofd der o. L school alhier, komt, als ito. 1 voor op de voordracht ter benoeming va!n een hoofd der U.L.O.-school te Hoorn- OUDESLUIS. Dinsdagavond, de duisternis begon reeds in te vallen, had nabij het dorp een ongeluk plaats, dat betrekkelijk nog 'best is afgeloopén. Een arbeider van Mej. de Wed. Metzelaar kwam met een wagen zaad van het land huis waarts. tearwijl van den anderen kant de heer P. Visscher met zijn motorfiets, waarop ook de heer van. Balen gezeten was, kwam aanrijden. De paarden, bang gewor den door hét zware signaal, sprongen bij1 het passeeren zijwaarts, waardoor de wagen omsloeg e/x in de wijde slioot nabij het sluisje terecht kwam. De voerman, en paarden bleven, gelukkig op den kant. De motorfiets en berijders kwamen bi de sloot er tegenover terecht. Per soonlijke ongelukken hadden gelukkig niet plaats. KOEGRAS. Door het bestuur van den polder Het Koegras is het maken van ©en betonbrug over de Langevliet te Juliana- dorp. opgedragen aaoi den laagsten inschrijver, den heer G. Hoornsmatn aldaar, voor de som van f 3100. ANALPHABEET RAADSLID. Men meldt uit Maastricht: Tot lid van den gemeenteraad is gisteren be noemd verklaard, in plaats van wijlen dr. De Rijk, de heer E. J. Paulussen, ovenwerker. Naar wij vernemen kan de benoemde lezen noch schrijven. DE ITALIAANSCHE KROONPRINS NAAR ALK MAAR. Omtrent het bezoek van dan Italiaar.schen kroonprins aan Alkmaar wordt ons het .vólgende gemeld: Het bezoek zal plaats hebben op Zaterdag 16 September a.s. De Nederiansch-Italiaa&isehe Kamer van Koophandel te Ajnsterdam zal dan met hare hooge gasten waartoe, behalve de kroonprins, zullen behooren de commandant, officieren en adelborsten der oorlogsschepen San Mar- tino en Ferruccio, te ongeveer lis/* uur aan boord van die „Alkmaar" van de Maatschappij Alkmaar Pocket itu deze stad aankomen- Met muziek zullen de bezoekers ver volgens jnaar het Stadhuis worden geleid, waar de gevallen. De gemeentelijke autoriteiten te Königs- burgemeester hen ^elkom zal heetem. Daarna brengt hütte hebben instructie ontvangen, zich zooveel mo het gezelschap een bezoek aain de Landbouwtentoon- ,i!t~ jf stelling, waarna de terugtocht naar Amsterdam zal ge schieden een deel per extra-trein en een déél mét de „Alkmaar". GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 9 tot 12 Sept. 1922. Geboren Comelia Elisabeth. dochter van Jan Hoog land cm van Maria de Graaf. - SPANBROEK. Zondag j.L hield de wreemigmg Stormvogels te Span broek hare bekerwedstrijden. De twee fraaie bekers wer den gewonnen door Forward van Hoorn en L.W'.Y.G. van Lutjewinkel. Zij werden op uitnoodiging van het bestuur van Stormvogels, (namens den wi.FvV.B., uit gereikt door den heer Van Dijk, compeLitieleider van dien bond. die de ontvangende vereeniging hulde brachi voor wat zij door deze en vorige .eriew^'strijden in net belang vatn de voetbalsport deed en wekte de ingezetenen van Spanbroek en Opmeer op. haar zooveel mogelijk'te steunen. De aanvoerders van de winnende elftallen \oer- den daarna het woord, om dank te zeggen voor de uitnoodigiing en de vriendelijke ontvangst. Uitslagen: Forword—S.D.W. (Oudorp) 41; Storm vogels—-L.W.V.C. 2—3, (na verlenging.) Uit en voer de i'ers. Het nieuwe Ministerie. gelijk te onthouden van politie- en militair ver toon op straat, ten einde de bevolking niet te pro- voceeren. BANK VOOR 32.000 PND. ST. OPGELICHT. Zwendelaars, die zoowel van China, als van Quebec (Canada) uit opereeren, hebben een bank te Londen opgelicht voor oen bedrag van niet min der üan 32.000 pond sterling. De bank in kwestie is het Londenscho filiaal van le Guaianty Trust Company te New-York, een van de grootste bankinstellingen .in de Vereenigde Sta ten. Het berdog moet al een maand geleden gepleegd zijn, maar kwam eerst dezer dagen aan het licht bij ue ontvangst der post van de schriftelijke afre keningen uit China. In deze afrekeningen werd na melijk met geen woord melding gemaakt van een telegram uit China, waarbij aan de Londensche bank opdracht was gegeven om bovengenoemd be drag uit to betalen aan iemand te Londen. Dit telegram was, zooals gebruikelijk, in code schrift gesteld, geheel met de cijferteekens, welke de bank voor haar geheime telegrammen gebruikt en bevatte bovendien het speciale-code-woord, dat correspondenten der bank in China plegen te go- bruiken. iloe de oplichters den sleutel van het code systeem in handen gekregen hebben, is een raadsel. De man, die het geld te Londen opnam, schijnt dadelijk daarna per telegrafische bankorder, het be- „Het Handelsblad" zegt, dat op zichzelf het. bericht i drag weer naar China te hebben doen overmaken, over de samenstelling van het. nieuwe kabinet niet iraar in t^ee gedeelten. veel bespreking waard is. Hot blad verheugt zich JAgenten aer bank in het Oosten zijn er inmiddels niet over de stoel vastigheid van den heer De Graaf i in„f£^l2ïT?.Cl(Trioïï T&°^TTT^cn2S krijgen, doch zal „waarlijk niet onwelwillend tegenover: ^Y.^fkNOOD DUITSCHLAND. dit ministerie gaan staan, omdat een zoo welwillend Berlijn, 12 September. In Frankfort a.d. man als do heer Ruys premier is gebleven." Ma in» is de vergadering geopend van de Vereem- „Het Vaderland", Vrijheidsbond, ziet in het optre- bevoruermg van de Volksgezondheid. Het den van minister Westerveld „een bewijs, dat hei belangrijkste punt op de agenda is de woningnood, kabinet meer en meer met de oude anti-these poli- Prol. 'r Mor, enrot deelde mede. dat op het oogen- liek bieekt; de heer Westerveld is toch geen man ''Pk in Brrijn 11^9 gezinnen m kelders huizen en van rechts". 22 800 gezinnen in hokken, kleiner dan gevangenis- Voorts schrijft het blad: I cellen. De tijd, waarin dit ministerie zijn taak moet Over de gevolgen, die deze feiten hebben, legde vervullen, i9 angstwekkend, nu het economische le ven over gansch de wereld een chaos is, en zijne taak buitengewoon zwaar. In zulke omstandighe den is het de plicht van ieder, om dit ministerie, le steunen, zoolang dat mogelijk is. Wie daartegen over kleine politiek zou drijven, door politieke nee- ringziekte zoo bevangen, dat hij het gemeenschaps belang niet meer ziet, bedenke, dat hij niet alloen BLEEF, de gemeenschap ten zeerste benadeelen zal, maar I Veertig jaar geleden stopte een Jongen zijn zak- ook de politiek nog slechter naam zal geven dan ze doek in een holte tusschen de steenen van de Ebe- ioeds. zij het dan ook ten onrechte, heeft, en het nezer Primitive Methodist Chapel te Iïalifax in En- parlementair stelsel ondergraven. Daarom zij de op-; geland. Tot zijn schrik bemerkte hij, dat hij de positie inderdaad Her Majesty's loyal opposition. zakdoek er niet meer uit kon halen. Onze beste wenschen voor het welslagen van hetDe jongen is thans wethouder en plaatsvervan- kabinet in zijne zoo weinig benijdenswaardige I gend burgemeester van de stad Halifax, doch zijn taak. En evenals in 1918 zeggen wij: Wij wachten jzakdoek heeft hij nog niet vergeten. Dezer dagen op uwe daden", (werd de kerk afgebroken en de wethouder verzocht den aannemer eens naar den zakdoek uit te kij- kpn. De aannemer beloofde het, en werkelijk werd de zakdoek gevonden en door den aannemer aan VREUGDEBETOON DER TURKEN. j den wethouder teruggezonden met een briefje, De overwinningen van de Turken in Klein-Azië vvagrin hij zeide: „Ik begrijp niet, hoe u het zoo hebben naar van zelf spreekt vrijwel overal lang zonder zakdoek hebt kunnen stellen". de Mohammedaansche wereld aanleiding ge- j DE DRANK IN AMERIKA, geven tot heftig vreugdebetoon en luidruchtige de- j Een bericht, dat niet zonder eenige vroolijkheid monstraties. In Konstantinopel zelf was de opwin- zal worden gelezen, is het volgende: De clandes- ding niet het geringst. Maandag vond in Konstanti- tiene drank-fabricage en drankhandel hadden ncpel en Pera een optocht plaats, waaraan 150000 naar nu pas ontdekt is hun vertakkingen tot Turken deelnamen. De betoogsrs zongen Turksehe zeHs in de befaamde New-Yorksche strafgevange- nationale liederen. Bovendien smeten zij de ruiten nis Sing Sing. De politie deed er een inval en he in bij de Grieksche militaire missie en in tal van .trapte drie gevangenen en een bewaker, die samen Grieksche en Armeensche winkels en woonhuizen.1 een koperen distilleertoestel bedienden. Blijkens de De oprukkende Turken zijn opnieuw opgeschoten modedeelingen van somige gevangenen was het in de richting van Ue Dardanellen en het neutrale in enkele afdeelingen van Sing-Sing een vroolijke gebied. Reeds hebben zij Karassi en Balikesri bezet. boel. De hoofd-cipier van de gevangenis heeft zich Dit laatste wordt n.1. geseind door den Daily Ex- aan de spits gesteld van de beweging om te komen press-correspondent te Konstantinopel. De Turksehe pers dringt aan op oorlog, indien de Dardanellen teniggegeven. aangevallen, alsmede de bureaux van het Fransche blad „Bosphore". Er vielen ettelijke dooden, en de politie is machteloos. Uit Kairo komen gelijksoortige verhalen. Ook daar voorloopig vrijwel alle goederenvervoer, behalve zijn de successen der Kemalisten de bron geweest voor levensmiddelen. De bedoeling is zooveel mo- voor een ontzaglijke voldoening. In Kairo zelf was gelijk locomotieven beschikbaar te hebben voor het het nog niet tot bepaalde demonstraties gekomen, vervoer van anthraciet naar New York. wel te Alexandrië, waar volgens een bericht van de Egyptian Gazette tal van stoeten rondtrok ken. In een dier optochten werd een groot kruis hof. dr. Kautwig verklaringen af. Hij zeide dat de reserves aan volksgezondheid en volkskracht bijna opgebruikt zijn. en door deze opeenhooping van de bevolking spoedig geheel zullen zijn verdwenen. De gevolgen op zedelijk gebied zijn niet minder verwoestend. EEN ZAKDOEK, DIE VEERTIG JAAR ZOEK tot betere bruikte hij toestanden in, Sing-Sing. Vroeger ge- zelf alkoholica op de dagen dat een niet weer aan de controle door de Turken worden teiechtstelling hem in zenuwachtigen toestand had In Pera zijn vele Britsche en Fransche winkels dimrsgelofte-afgelegd. gebracht. Maar thans heeft hij de geheelonthou- DE ANTHRACIETNOOD TE NEW YORK. Uit New York, 11 September. Verscheiden spoor wegen in het Oosten van de Ver. Staten weigeren DE RAMP VAN DE „HAMMONIA", Uit Madrid, 11 September. In tegenstelling me' de tot dusver gepubliceerde berichten, wordt thans beeld meegevoerd, 't welk was middendoor gebro- uit Vigo gemeld, dat 100 opvarenden van het Duit ken. De autoriteiten grepen niet in om deze belee- sche stoomschip „Hammonia", dat nabij de Spaan- diging voor de talrijke Christenbevolking te be- 9che kust schipbreuk leed, niet gered zijn door d( letten. schepen, die op het hooren van het noodsein assis In Kairo wordt er in Mohammedaansche krin- tentie kwamen verleenen. hen op aangedrongen dat een groot diner zal wor- HENRY FORD EN HET DRANKVERBOD, den aangeboden aan den Franschen gezant als be- Henry Ford. de bekende autofabrikant, die a wijs van dankbaarheid voor de pro-Kemalistische vaak van zich heeft doen 9preken door zijn exen politiek van Frankrijk. tricteit, maakt bekend, dat hij, in verband met d i laksheid der autoriteiten bij het uitvoeren van d BLOEDIGE ONLUSTEN IN OPPER-SILEZIë. (bepalingen van het drankverbod, voornemens is De onlustejn dn het industriegebied va:n Poolsch Opper- de zaak in eigen hand te nemen voor zooveel be Silezië, hebben hedenavond hun hoogtepunt bereikt Ter- 'treft de personen. *lie werkzaam zijn in zijn fabric wijl te Kattowitï door de ifkondigiing van' den staat ken. Hij deelt mede dat hem den laatsten tijd vei van beleg e» het dreigen met de doodstraf in geval van scheidene gevallen ter kennisse zijn gekomen va pluadei^ig de rust was hersteld hebben zach arbeiders, die binnen de muren van zijn fabrie heden bloedige onlusten voorgedaan te Bismarckhiltte^ ken dronken waren en in enkele gevallen daardoc dat tusschen ICc/ningshütte en Kattowitz ligt. Aan de arbeiders van de Bismarokhütte was mede- gedeeld, dat de uitbetaling der Loomien a.s. in Poolsche valuta zou plaats hebben. Op gromd van deze mededee- ling hebben de arbeiders vergaderingen gehouden, waarin de uitbetaling der toornen in Poolsch geld geweigerd werd. De arbeiders beschouwden dezen maatregel als valuta- zwendel der werkgevers en trokken ten eetalë van zes k achtduizend man naar de villa van den directeur- generaal Kalldnhorn. De betoogers eischten inlichtin gen over deze aangelegenheid. Toen de directeur de menigte kalmeerend wilde toespreken, werd hij door de arbeiders overschreeuwd. De betoogers wilden niet onderhandelenzij drongen de villa binnen, sleepten den directeur naar buiten en voerden hem mede naar het stadhuis. Voor "het directiegebouw van de Bismarck- hutte werd Kallenbonn daarop geslagen en getrapt tot hij met bloed bedekt ineejizonk. Zwaar gewond moest hij in Jiet ziekenhuis worden opgenomen. Tegen half vijf kwam een sterke afdeeÜng politie te JBismarckhutte aan. De menigte werd gesommeerd, uit een te gaan. De betoogers stoorden zich niet aan dit bevel; zij drongen dp de politie in en ontwapenden deze. De geweren werden tegen een paal stuk geslagén- De betoogingen voor het durectiegebouw namen in ,'omvang toe. Tegen den avond kwam uit Königshute een af- deeling infanterie ter plaatse aan. Op het markt plein werd een machinegeweer opgesteld. Nog maals werd de menigte gesommeerd, uiteen te ,raan. Opnieuw gaf men hieraan geen gevolg. Plot seling knalden er schoten, waarop ook het ma chinegeweer begon te vuren. Naar verluidt, werden de soldaten van uit een over het marktplein ge- "egen tuin met steenen geworpen, waarop de com mandant bevel gaf op de menigte te vuren. In weinige oogenblikken was het marktplein ont ruimd. Acht arbeiders en een politiebeambte wa ren gedood; bovendien was het marktplein bedek; met een groot aantal zwaar en minder ernstig ge wonden. Even voor achten ontving de politie opnieuw ver sterking. Om tien uur 's avonds had op het stadhuii een vergadering plaats om over de afkondiging van den staat van beleg te Bismarckhütte te beraad slagen. De arbeid te Bismarckhütte staat geheel stil en zal waarschijnlijk ook morgen niet hervat worden. Te Königshutte zijn tot dusver geen onlusten voor- ernstige ongelukken hebben gekregen. Hij zal daa» om voortaan eiken arbeider, die riekt naar bie. wijn, of sterken drank, of van deze dranken b zich heeft, of daarvan thuis in voorraad, zonde meer ontslaan. DUURTE EN INFLATIE IN DUITSCHLAND. Men schrijft uit het Rijtriland aan de N. R. Ct.: We leven weer eejns voor de zooveelste maal in tijd van katastrofefa. En ditmaal is het de maagl van hc volk', een teer puint, die daaronder gevoelig moet ltijde Zoo largzÊmcriiana waren we uit de oorkxjsellend en ontbering geraakt. We aten weliswaar duur voc de Duitsche beurs witte brood met boter, belegde de boterhammen met Btneedies worst of ham én konde 's middags op tafel een Stukje vLeesch zien verschijnej We dronken koffie, heusche „Bohnenkaffee" of thee e begonnen weer te leven. De plotselinge daling der Rijksmark heeft aan al di heerlijkheid een einde gemaakt. Ditmaal., zonder oorlog blokkade, moeten duizenden en duizenden gf&zirüie al die „weelde" vaarwel zeggen ein overgaan tot oorlog: kost: -droog, slecht brood en koffie-Ersaitz. In vredestijd gtfing de huisvrouw Zaterdags inkoopt doen met een biljetje van twintig Mark., kocht vlees cl boter, worst, ham, kaas en wat lekkernijen in, pruttel* echter, als ze maar een paar mark overgehouden ha In de tweede periode, d.i. na 1918, ging ze met 1( mark óp weg en pruttelde evenzeer of Yïever nog mee En nu voor eenige weken ging ze met 1000 mark c weg en kreeg nauwelijks voor hetgeen ze voor 15 mar in vredestijd kom koopen. Zoo iets gaat door merg en been' van heel het vól' doordringt alle standen. Het gaat als een siddering do< heel dit volk van zestig millioenen. In vier weken tijd is de boter van 80 tot':280 mar regen, de margarine van 50 tot 180, het vleesch v; tot 160, de suiker van 26 tot 130, koffie 90 tot 60 wittebrood 12 tot 60, melk 8 tot'26, eieren 3.90 tot 1 Men rexene eens uit, hoeveel deze verft oogt ngen P<" week in eein familie met kinderen uitmaken- Loonsvea hoogingetn zijn weliswaar in aantocht, doch zelden z< hoog als de grooter wordende kosten van het leven- onderhoud. Daarbij komen de vele ontslagen arbeiders i fabrieken, die als bij de margarine- en textielnijverhei I niet voldoende grondstoffen meer kunnen inkoopet Dat komt alles door de duurte, zooals men dagelijl in de dagbladen kan lézen, zooals men in trams e treinen ieder oogenblik kan hooren- In winkels en s.

Schager Courant | 1922 | | pagina 2