Groots Landbouwtentoonstelling Alkmaar. TWEEDE BLAD. Donderdag 14 September 1922. 65ste Jaargang. Mo. 7095. cultuur op den Noord^Hn'l(«orftoelicr fcuCotu tm vrert itat in dci'i pmvinds in 1921 de Oppe.vic.kt? voor ui- kor- on tuinbouw bestemden grond 07526 H.A. en hot grasland 126920 H.A. besloeg; dat 13 14 pot. van ai het grasland In Nederland ln Noordhollatid wordt gevonden on van Neerlands tuingrond 14 pot. in deze provincie moot worden gezocht, zal ai aan- stonde vermoeden, dat aan do veeteelt en don tuin- 1 bouw eere ruime plaats zal zijn gegevon. Voorts dat aan de rubrieken rundvee er; schapendo noodige zorg zal zijn besteed. De rundveestapel van Noord Holland, hoewel teruggaande met de verraoerde- ring van het bouw- en tuinland en de vermindering van het grasland, bedroog toch ln 1821 nog 193200 Wat was dat een troosteloos begin voor bet comité der Alkmaarecho tentoonstelling, toon togen het uur van de officiöelo opening de regen bij stroo men neerviel. JammerI een helder zonnetje geeft Juiat het aspect dat men noodig hoeft en wat voor hot volijverig comité en .!e andere commissieleden voor al hunne bemoeiingen on arbeid de beste belooning waro ge weest. Maar, helaas, bet was zóó nJet en het weer dwong den voorzitter van- de afdeeling Alkmaar der Holl. Maatschappij van Landbouw, om zijn openingsrede te houden in de overdekt* tribune van het Sport park. Maar laat ons eerst no,^ vertellen' dat eerst op Hot. Raadhuis nog een officieel® begroeting had plaats gehad. Burgemeester Wandelaar had daar in tegenwoordigheid van wethouders en raadsleden hot Hoofdcomité, het F.ere-Comité en het Afdelingsbe stuur toegesproken ca getuigd van Alkmaar» algo- meene bolangstolling in den landbouw en duo ook in dit feest. De 'heer v. d. Koogh, voorzitter der Holl. Mij, van Landbouw, beantwoordde deze speech, waarna de eerewijn werd rondgediend. En toen dan al deze officieel© menschen op het Sportpark waren aangekomen en op de overdekte tribune waren gezeten, nam de heer D. Go vers, de voorzitter der afdeeling Alkmaar der Holl Mij. \an Landbouw het woord en zeido: Het zij mij vergund als voorzitter van de afd. Alkmaar van do Holl. Mij. van Landbouw u allen welkom te heeten op deze plaats, waarbij iki u tevens hartelijk dank zeg voor uwe tegenwourdig- heid, waardoor u zoo ruimschoots blijk geeft, van uwe belangstelling in den landbouw. Het is mij een behoefte allereerst mijn teleurstelling uit to spre ken over het feit dat H. M. de Koningin, die wij zoo gaarne in ons midden hadden gezion, door een buitenlandsche reis verhinderd is hier,tegenwoordig te zijn. Nu dit het geval Is. .breng ik* met het uit spreken van de beste wenschen voor een voorspoe- digen terugkeer, aan ons Kon. Huis hartelijk dank voor de beschikbaar gestelde medailles, waaruit blijkt hoe ons geliefd Vorstenhuis medeleeft met den landbouw, die de grondslag is van ons volks bestaan. Aanstonds zal na oen korte inleiding mijnerzijds loor den Inspecteur van den Landbouw de ten toonstelling worden geopend. Het behoeft geen betoog, dat de afd. Alkmaar hot als oen groot voorrecht beschouwde, om juist. 20 jaar nadat zij de algemeene vergadering in haar midden mocht ontvangen, thans ln. de gele genheid te zijn gekomen, 't driekwart eeuwfeest op nieuw in haar midden te mogen viertm. Of het haar gelukt is, in hot korto tijdsbestek wat haar restte na het bekend worden van dit voorrecht, aan de verwachtingen te beantwoorden, zal, hoop ik, u in de volgende dagen blijkon. Getracht heeft zij het zeer zeker. Dnt zij daarbij veler steun noodig had, zul u duidelijk zijn. Allen daarvoor afzonderlijk dank te zeggen, zou mij te ver voeren. Toch wil ik daarvan enkeion noemen, n.1. hot Gemeentebe stuur dezer stad voor zijn financieelen on moreelen steun, het hoofdbestuur der Holl. Mij. van Land bouw voor zijn financieele on organisatorische me dewerking on hot Noordholl. Veroenigingswezen voor zijn moreelen on daadwerkelijken steun. Ove rigens^ aan allen, wion het ook moge gelden, miin hartelijk<ui dank voor do verleende medewerking. Namens de afd. Alkmaar spreek ik don wensch uit dat in herhaling van 1902 ons landbouwfeest in dit centrum; dat met en van. den landbouw leeft, een waar succes moge zijn on dat. als voorheen van Alkmaar opnieuw de victorie moge uitgaan. Thon* geef ik gaarne het woord aan den Inspecteur van den Landbouw, De heer I. G. J. Kakebeeke, Inspecteur van den Landbouw, deoldo mede dat de Directeur-Generaal de heer Van Hoek, door de portefeuillewlsseltng aan het Departement, tot zijn spijt onvoorzien niet naar Alkmaar heeft- kunnen komen. Toch zal hier zijn stem weerklinken, omdat de re de die spreker nu houden zal de woorden weergeeft welke de Directeur-Generaal hier had willen uit spreken. Wij ontloenen daaraan dat de Dir.-Genoraal .niet geaarzeld zou hebben om te komen, ofschoon de vele te vele tentoonstellingen op land- en tuinbouwge bied te veol beslag leggen op zijn tijd. Toch heeft, hij zijn belangstelling willen doen blijken van den arbeid van dit comité dat, met zooveel moed en voortva rendheid zich heeft gekweten van de taak om de al gemeene vergadering der H. M, v. L., gehouden ter herdenking van haar 75-jarig bestaan, met een ten toonstelling op te luisteren. Spr. wijst er nu op, hoe de pogingen om in Den Haag een landbouwweek te houden, zijn gefaald en dat daarna Alkmaar is aangezocht en bereid is ge vonden, een daad waai* moed toe behoorde. Daarbij bleef Alkmaar trouw aan wat in vroe ger jaren deed. Immers in 1850 werd met succes daar de eerste tentoonstelling ter gelegenheid eener aleemeene vergadering gehouden. En steeds werd te Alkmaar groote belangstelling getoond voor alles wat den landbouw betreft. Dat is niet te verwonde ren als men bedenkt weike een belangrijke markt deze stad is voor landbouwproducten, en vooral van vee en veeteeltproducten en boe nauw haar welvaart met die van den tuinbouw samenhangt. In 1743 wees haar kroniekschrijver Van der Wou- de daar reeds op en noemde haar „de voornaamste beecke der lichamelijke nooddruftigheden van ge heel Holland; spijskamer, korenschuur van 't vruchtbaar Noord-Holland". Spr. herinnert met genoegen aan de gegeven me dewerking der landbouworganisaties, zoowel van Alkmaar zelf als van geheel Noordholland, en daar door is een programma samengesteld kunnen worden dat aller sympathie heeft. Spr. veronderstelt dat het nu en dan wel eenige moeite zal hebben gekost om den moed er bij de medewerkers in te houden. De alom ingetreden ma laise, die op de plattelandsbevolking en inzonder heid op de tuinbouwers zoo zwaar begint te druk ken, zal de veerkracht bij menigeen wel eens heb ben verslapt, terwijl de groote droogte, die de voor-» uitzichten voor velen in hooge mate versomberde, zonder twijfel wel eens afbreuk aan de animo zal hebben gedaan. Het verdient daarom te grooter waardeering, dat het comité zijnen arbeid mot voortvarendheid heeft voortgezet en thans op zijne terreinen aan een zeer voldoend getal exposanten plaats geeft. Het zal U gaan als mij: wij allen zullen gaarne nagaan, wat op deze expositie is bijeengebracht en wat zij ons te leeren geeft. Wie bekend ie met de 100 H.A. bouw.gras- en tuingrond, d.i. moer dan maal bot gemiddelde over uezelfdo oppervlakte iti geheel Nederland. bpr. wijst ,op het feit, de.t de tentoonstelling oen zuiver organisatorisch karakter zal dragen en er nuar is gestreefd dat organisatie en controle eikan der de hand reiken. Dit verheugt spr., want wil üe veehouder zoovool mogelijk profijt trekken van zijn dieren, don moet hij hun productievermogen leeren kennen en dio zoo hoog mogelijk trachten op te voeren. En door deze productieve dieren te houden kan do veehou derij moor winstgevend worden gemaakt. Ja door een goede controle in. alle richtingen kan de produc tie van het gebéele bedrijf worden vergroot, zon der evenredig hoogere kosten. Spr. wtjst nog op de rubriek Wetenschap en or ganisatie, die in een gebouw van 50 X 13 M. haar plaats vindt. Spr. eindigt, met de hoop uit te «preken, dat bij ve len het vertrouwen in eigen kracht, inzicht en me thode van arbeiden tnogo versterken.. Aan dat ver trouwen toch1 hebben de land- en tuinbouwers insde- zen tijd, waarin do toekomst voor voleu zich zoo uiterst somber laat aanzien, groote behoefto. En dit te moer, omdat op hulp van buiten, met name van de Regeering, die ook met allerlei zorgen heeft j to kampen, weinig valt te rekenen, zoodal, op eigen I arbeidzaamheid, op oigen kennis en kracht zal rnoe- I ten worden gesteund, wil men het hoofd boven wa ter houden. I Gelukkig hebben, velen der hier aanwezige ou- doren ervaren, boe men de malaise der tachtiger I Jaren van de vorige eeuw is te boven gekomen. De beprefda middelen van toen, waaronder organisa ties op allerlei gebied en toepassing van de resul taten der wetenschap, gepaard aan zuinigheid en vlijt eeno groote rol speelden, staan ook th&.mi. cn voorzoovar de eerstgenoemde betreft tn rmmero mate, ter beschikking cn grcoi*r Ifc het getal der genen, die geleerd hebben deze middelen in toe passing te brengen, waardoor het aeinpasaingsvexv* mogen van land- cm tuinbouw aan gewijzigde om standigheden in belangrijke mate le vergroot. Laat d oze tentoonstelling ons loeren dat wij ftiood moeten houden ook in moeilijke tijden. I«aat deze Alkmaarsche tentoonstelling, *nu donkere wol ken alle dreigen te overschaduwen, een lichtpunt zijn, evenals de victorie, die in 1573 va.n deze stad I uitging een lichtpunt was in den. groot,en worstel strijd voor Nederlands vrijheid. Mot dezen wensch verklaar Ik d©2e tentoonstel ling voor geopend. (Applaus cn fanfares). De heer J. v. d- Koogh, voorzitter der Holl. Mij. van Landbouw, wees evenoens op het plan om een Landbouwweek in Den Haag ie houden. En waar deze aan gebrek aan belangstelling niet kon door gaan, behoorde or bij het bestuur dor afdeeling Alkmaar moed exi zelfverloochening toe, om nu toch met ambitie aan Ic pakken. Moed, omdat de tijd van voorbereiding kort was», zelfvetfooohentag om dat het nu bij gebrek aun boter goed gouoeg was, de taak te vervullen. Tentoonstellingen kunnen nuttig zijn als ze niet te vaak worden gehouden. Laat echter do afdooling die do algemeene vergadering wenscht te qntvan- gen, niot te veel uitbeelding aan zijn tentoonstelling geven. Het kan wel bescheidener, dan de richting, die het do laatste jaren uitgaat. Groote gebouwen, groote tribunes, bezorgen de afdeeling, de gemeente en uilen die er aan medewerkten, ton slotte een strop. Laat de tribune weg, richt op bosebdden schaal dan uw tentoonstelling iu en bepaal u er toe, om den landbouw, do veefokkerij, de cultuur uit do be trokken streek te demonstreeren. dan behoeft het, meende spr., geeu onkel aideelingsbestuur af te schrikken om do algemeen® vergadering voor to bo- reidon. Met de boste wenschen voor het succes dezer ten toonstelling on dat zij mogo bijdragen tot meerdere kennis ln ruimon krir.g van den Landbouw in deze zoo vruchtbare streken met hoor energieke bewo ners, eindigt spreker. Hierna sprak de heer Govers nog een kort woord van dank on gingen allen rond om de tentoon- i stolling te bezichtigen. Het terrein waarop deze tentoonstelling is ge organiseerd, het Alkmaarsche. Sportpark, leent zich I bij uitstek daarvoor. Hét is ?-uim or list een prat-., tische en doelmatige onderverdeling too, terwijl tevem) alle gedegenheid voos een «naak volle aan kleeding dfi&r was. Zonder overdaad, had men toch den goeden smaak den tol gegevon en was hot middelperk met zijn sprekend on veelzeggend opschrift: „Bid on Werk', iets wat direct de aandacht trok door haar aantrekkelijk geheel. Verder was door hier en daar een groep groen mot tuinmeubelen enz., het algemeen aanzien zeur opgevroolijkt. Ook de eorepoort, die toegang gaf tot het terrein, sjoot zich, wat goeden smaak en een voud betreft, /bij het geheel aam Onwillekeurig richtten wij onze schreden het eerst naar het hoofdgebouw, waarin, de afdeeling We tenschappen Organisatie ondergebracht is. De in zendingen hier zijn onderverdeeld in die van Re- geeringszorg en Particuliere Organisatie. Het gebouw maakte len bijzonder goeden indruk. Het was practisch ingericht en tal van inzendin gen vroegen door haar aantrekkelijke rangschikking direct onze volle aandacht Ze allen te noemen, zou ondoenlijk zijn, maar toch willen wij even aanstippen, dat de inzending van de Rijkslandbouw- winterschool te Schagen een bijzonder goed figuur maakte. Ook de inzending van het Landbouwhuis- houdonderwijs was als steeds weer goed vorzorgd. Op veeteeltgebied trok de aandacht de inzending van den Bond van Rundveefokvereenigingen, de Voreenigingen van de Schapenfokkerij» Varkens, en Geiten. Het Nederlandsch Rundveestamboek en het Neder- landsche Tjrekpaardenstamboeek gaven eveneens een duidelijk beeld van hun streven. Op zuivelgebied muntten uit de inzending van den Bond van Zuivelfabrieken, en die der Boter- en Kaascontrolestations „Noord-Holland1". Hier had werkelijk goede smaak en vindingrijkheid een bij zonder aantrekkelijk geheel gegeven. De Coöp. Zuivelexportvereeniging had eveneens een zeor smaakvolle etalage, een goede reclame dus voor haar bedrijf. De Coöp. Zuivelbank bad eveneons gezorgd voor .iets, dat de volle aandacht vroeg. Een goede reclame had de Westfriesche Kanaal- vereeniging. Overzichtelijk en duidelijk als deze in zending was, trok zij wel de aandacht en bracht zij het stroven van deze vereeniging goed naar voren. Een bijzonder goedgeslaagde reclamebriefkaart werd tevens uitgereikt. Met deze enkele korte aanteekeningen moeten wij volsta&u, maar nogmaals, dit Hoofdgebouw W8S een bezoek tqn waard cn sal menigeen een leerrijk, maar ook aangenaam uurtje hebben vorscbaft. De inzenders hadden alle eer van hun werk. Ook de afdeeling Akkerbouw, hoewel niet groot, I van omvang, was zeer het bezichtigen waard. De Zaaizoadvereeniging Z.A.P. te Anna Paulowna was o.i. al heel gelukkig met haar inzending. Er was van i deze otalage veel werk gemaakt, terwijl een mooi ovorzicht was verkregen van dit bedrijf, dat over- I al reeds haar goeden naam hoeft gevestigd. Evon- l eens was vertegenwoordigd op zeer loffelijke wijze de afd. Zaaizandkouringen van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, onder leiding van den Hoofdcontroleur, den heer W. Komen Jz. te Anna Paulowna. BIJ do afdeeling Pootgoed trokken vooral de be langstelling hot gecontroleerd pootgoed van den heer Dijt te Texel en van de Vereeniging van Aard appel solectours te Anna Paulowna. Do Tuinbouw was in één woord schitterend verte genwoordigd. De verschillende tuinvruchten waren in haar besten vorm geötaleerd. Het was vooral do Langedijk, Warmenhuizen en Dirkshorn, die hier den, boventoon vierden. Bijzonder toepasselijk en niot minder sierlijk, als wij dit woord mogen ge bruiken, waren de volgeladen pramen met allerlei veldvruchten. Het fruit en niet minder de inzending bloemen, gaven kleur aan do omgeving, waarin zij waron ge plaatst. Ook hieronder vond raen de mooiste exem plaren, die tevens een goede getuigenis waren van hun kweekers. Een groote tent was gevuld met de afdeeling Pluimvee en Konijnen. Hier vond men voor lief- hebbors, maar ook voor belangstellenden, een keur van hot boste. Het is altijd een afdeeling die vol* doening schenkt., zulk een collectie van allerlei families on rassen van pluimvee en konijnen. Hier is altijd veel te zien en te bewonderen. Wij kregen een volslagen overzicht over wat op hot gebied van pluimveehouderij en konijnenteelt in onzo provincie is bereikt. Do afdooling Bijen, hoewel bij het groote publiek minder populair, gaf veel to zien on op te merken. Deze afdeeling was absoluut ongevaarlijk en achter glas waren de nijvere beestjes in al hun verrich tingen te volgen. Hun producten, zoowel honig als was, waren eveneens in voldoende boeveelheid uit gestald. Verder vonden wij nog uitgestald verschillende vachten wol, waaraan kenuors hun hart kunnon ophalen, maar dat voor ons als loek niot veel aan trekkelijke had. Het practischo vak van den srnid vond in don vorm van allerlei hoefbeslag, eveneens een ruime vertegenwoordigd. Hoefbeslag, abnormaal als nor maal, was ingezonden. Werktuigen kwamen vandaag door hot ellendige weer al heel slecht tot hun recht. Zij stonden ver laten op hun plaats.. Het doel was bij deze afdee ling: le. het tentoonstellen, beoordeel en en even tueel bekomen van nieuwe vindingen; 2e. de bevor dering der inzendingen voor speciaal gebruikte werktuigen of werkwijzen; 3e. het houden van een open machinemarkt. Onze plaatsgenoot, de firma Berends had ingezon den oen hijschinrichting met lóoptakel, terwijl ook tal van andere werktuigen waren ingezonden, in zijn geheel eon belangwekkende inzending vor mend. Van de firma Jac. Met on Co. to Alkmaar was oen Fordsontractor present, die zeer de aandacht trok. Do laatste rubriek is die der diversen, waarbij van allerlei Is ondergebracht. Wij noemen rijtuigen, transport,auto's enz., dor firma Met te Alkmaar, boe renwagen, stortkar, enz., van A. Jonk te Kolhorn, Vissers Chemische fabrieken1 te Uitgeest met kaas- atromsel en -kleursel; Bertels Oliefabrleken; T. Duljvis Jz. Oliefabrieken to Koog a. d. Zaan; Wes- sanen's Koninklijke fabrieken te Wormervoor; Krol on Co., Kunstmesthandel te Alkmaar; W. Zaad' noordijk te Alkmaar; A. Peereboom to Nieuwe Nie- dorp, Calvó Delft: Twljnstra's Oliefabrieken te Maarsen enz. enz. te veel om op te noemen. Alles te zamen, zoowol ais ieder op zichzelf, bet bekijken, volkomon waard. En hiermee hebben wij onze lezers ln vogelvlucht eon overzicht gegeven van de Alkmaarsche tentoon stelling, dio het bezichtigen volkomen waard is. Wij hopen, dat good weer de volgende dagen meer ge nietbaar zal maken dan dezen eersten dag, die vol komen is verregend. BIJ onze wandeling door de stad betzelfde troos- tolooze gezicht als op het vrijwel verlaten tentoon stellingsterrein. Ook hier slapneorbangende vlag gen en druipende parapluies. Een aardige eorepoort vonden wij aan den In gang van do Nleuwpoortslaan. Een reclame van Kog's Thee, die hot uitstekend deed on mat zijn toepasselijke kiekjes op Waaggebouw on hot land bouwbedrijf precies op zijn plaats stond. Aan hot begin van den Kenaemorstraatwog was men nog eon «erepoort aan bet optuigen. Het werd zoo op het gezicht af een bloemenhulde aan allen, die daar doortrokken. En zoo opeens stond mon midden in het stadsfeest, do winkelweek van do Alkmaarsoho Ml dd n iïï-n r«vereen! gi-1 En hot mag gezegd worden: hel wos niet alleen eon algemeene deelname, manr ook eon uiting van wat de winkeliers var Alkmaar op dat punt ver mogen. Menige etalage, keurig en smaakvol ingericht, sprak van echte intelligentie in het Alkmaarsche zakenleven. Het was voor de Alkmaarsche middenstanders een goede en tevens inslaande reclame- Vooral 's avonds, als elke winkel zich in een zee van electrisch licht baadt, zal het een echt weelde- gezicht zijn. De verlichting van den Waagtoren en het Waag gebouw deed het eveneens schitterend! Mooi weer is het eenige programmapunt, dat nog ontbreekt; laat ons hopen op beter! Wij hebben voor ons liggen een half boekdeel vol bekroningen in de verschillende rubrieken die van daag Woensdag gekeurd zijn. Het is een te lange lijst om die allen te vermelden en daarom moeten wij ons tot de velgende beperken: Pluimvee: Goud- en Zilverlaken, lo en 2e prijs A. v. d. Zaag te Heertiugowaard; Buff Orpingtons, le prijs Jb. Smit Jr. te Spanbroek; Minorca's, Jb. Smit Jr. te Spanbroek; Rhode Islands, eervolle ver molding Jb. Smit Jr. te Spanbroek; Hollandsche krielen, 2e prijs mevr. K. J. v. d. Woude te Heer- hugowaard; Sierduiven, le prijs Jb. Smit te Span broek, Akkerbouw: De beste inzending gecontroleerd zaaizaad, le prijs gouden! medaille, Zaaizaadver- eeniglng Z.A.P .te Anna Paulowna. De beste inzending gecontroleerd Pootgoed: le prijs M. D. Dijt te Texel. Bekroning Vereeniging Aardappelselecteurs Anna Paulowna. Tuinbouw: Verzameling Groenten, le prijs Tuin- bouwvereeniging Algemeen Belahg Alkmaar, 2e pr. Langedijker Groentevereeniging, Broek op Langen- dijk. Verzameling Groenten, gekweekt voor markt of veiling, een duidelijk beeld gevend van het bedrijf van den inzender: le prijs P. Kloosterboer te St. Pancras, 2e prijs C. de Boer, Wz. te Zuidscharwou- de. Verzameling vroege aardappelen op naam door ■electie veritregen en met MftéchrijTlBg vm de ras eigenschappen, le prijs Proeftuin AndJJk, 2s prijs P. Glas te Broek op Langendijk, 3o prijs Proef tuin Kennemerland te Alkmaar. De besto inzending BloetAkool: le prijs S. Koppes te Akersloot, 2e prijs C. Timmerman te Broek op Langendijk. De beste vroege roode kool: le prijs K. Stam Mz. te Koedijk, 2o prijs Jan N. Otto te Koedijk, eerv. vermelding J. Verkroost te Zuidscharwoude. De beste roode bewaarkool: le prijs P. Slot te Warmonhuizen; 2e prijs Gebr. Mulder te Zuidachar- woude. De beBte Deensche bewaarkool: 2e prijs Gebr. Mulder te Zuidscharwoude, Do boste witte kool voor inmaak: le prijs K, Stam Az. te Koedijk, 2e prijs P. Slot te warmon huizen. De beste gele bewaarkool: lo prijs Gebr, Ven te Broek op Langendijk; eervolle vermelding J, Ver kroost te Zuidscharwoude. De beste gele Savoye kool: le prijs L. Doeke^ Dirkshorn; 2e prijs D. Swart te Stroet. De boste winterwortelen: 2e prijs J. Kuiken, Broek op Langendijk. De beste dubbele stamboonen: eervolle vermel ding 8. de Boer Kz. te Zuidscharwoude. De beste ulon: le prijs P. Slot te Warmenhuizen en le prijs en 2e prijs J. C. Kannen, Broek op Lan gendijk. In verschillende rubrieken van deze afdeeling be haalde de proeftuin Kennemerland le, 2e prijzen en eervolle vermeldingen. Fruitteelt: In de rubriek een verzameling fruit in de gebruikelijke verpakking, verkreeg de Fruit- en Groentenvereeniging Winkel den 2en prijs. In de rubrieken de 5 schoonste en grootste tros sen Franken thaler en Black Aliconte verwierf de heer D. Saai Wz., Wognum, de eerste prijzen. In do rubriek Handgesmeede hoof ijzers van ab normaal beslag behaalde de hoer P. Blom, Oudkar- spel een eervolle vermelding. Te Alkmaar had Woensdag nog een eigenaardige feestviering en de herdenking daarvan plaats. Dien dag was het 300-jarig bestuansfeest van het gilde der Alkmaarsche kaasdragers. En bij dio gelegen heid bood de Vereeniging van Kaashandelaren in Nocrdholland een cadeau aan, bestaande uit 28 tin nen bekers. De heer Grondsma, voorzitter der Vereen, van Kaashandelaren, deed dat met een rede, waarin hij wees onder het motto de Gilde viert en de Gilde juicht, op de rodon tot Juichen voor een vereeniging wier bestaar.srocht roods 300 jaar was gebleken en dio haar bestaan bad weten to handhaven in do woeligste en moeilijkste tijden die roods achter ons liggen en ook waarin wij thans nog loven. Dat dit is kunnen gebeuren komt voort uit het feit, dat dit gilde steeds is verbonden geweest aan den handel. En de handel is het fundament waarop het gebouw van Neerlands welvaart is opgebouwd. De handel is de bron van alle leven. Niet alel mon- schen zijn overtuigd van het groote nut van don handel en vooral in do oorlogsdagen hebben men schen verbonden aan N.O.T. en N.U.M., haar bij de regeering zwart gemaakt en afgebroken. Vooral de I kaashandelaren hebben het speciaal moeten ontgal* j don en enkele leiders der producenten hebben, j toen zij hun kans schoon zagen om voor goed een i einde te maken aan het bestaan der kaashandela ren, zich niet ontzien om dat te doen cp unfaire ma nier, onder de leuze: de regeering eischt geheelo kaasproductie :n oón hand to brengen. Ook de kaas markt te Alkmaar en elders werd bedreigd. Was onze vereen, niet zoo actief geweest, het was met U kaasdragers, gedaan geweest. De spreker herinnert, hoe toen oen deputatie uit Alkmaar, Hoorn en Purmerend naar don Haag is geweest om van do regeering te hooren dat zJJ nooit i geöischt had dat de handel in één hand zou komen. Spr. brengt huid-» aa nallen die toen hun hulp en j medewerking hebben verleend. I Spr. gaat daarna na do redenen die er toe heb ben geleid om de handel te willen uitschakelen on I deze waren: Vooreerst om het ideaal: van Producent tot Con sument, ten tweedo: de naam van het product zou in het buitenland omhoog gebracht worden als do handel niet langer magere soorten voor votte I daar invoeren kon, do hooge markt-, wik- en weog- gelden zouden bespaard worden. Spr. gaat wat dioper op deze motleven in om te 1 ooncludeeren dat. de beoogde resultaten niet zijn boroikt. Men heeft don handel van hot binnen- naar het buitenland verplaatst. Men beeft in 't buitenland kaas in depot of consignatie gegeven en daardoor zijn door buitenlanders groote sommen verdiend. Do belangen dor producenten worden daardoor niet gediend. Op do markt verkoopt deze contant, terwijl door de organisaties de portemonnaie van den boer naar hethultonland wordl gezonden, het aan de boloefdhoid van den buitenlander overla tend of er wat uit gonomeni wordt on hoeveel. Do handel is niet uitgeschakeld, maar naar hot bui tenland verplaatst. De vrije markt is het eenige ware. Spr. wijst er tevnet op hoe de vraag naar magere kaas ia toegenomen. Men ziet hieruit dat de bul- tenlandor zelf bepaalt wat hij wil eten en dat niet laat bepalen door cööp. Idealisten. Ook de wik- on woogloonen noemt spr. geen be zwaar daartegen, toch staan groote voordoeion, nl. geen geld op rokenlng, goen gewichtsverlies, geen risico van betaling enz. Mon vangt als producent contant geld zonder verder eenige verantwoordelijk heid. En als grootste voordeel van de vrije markt noemt spr. de hoogste prijs die noch hier noch in Friesland door eenige coöp. exportvereeniging is uit betaald kunnen worden. Met ©en warme opwekking om alles te doen om de markten te Alkmaar, Purmerend en Hoom te be houden, eindigt spr. en overhandigt hij het cadeau. Hierna nam de heer Jac. Met het woord en zei- de: Het Bestuur van den Nieuwen Bond van Zuivel fabrieken heeft gemeend hier eenige blijken van belangstelling te moeten toonen ter gelegenheid van uw 300-jarig jubileum. Ik zal hier niet te veel over zeggen, omdat mij niet alles bekend is wat er in' dat groote tijdperk is voorgevallen. Wel weet ik bijna van een halve eeuw terug, dat Alkmaar eene bloeiende, beroemde kaas markt bezat, welke echter eenige jaren terug doou crisismaatregelen en door andere omstandigheden teekenen van verval begon te vertoonen. De Nieuwe Bond van Zuivelfabrieken en vele han delaren meenden dat zij de vrije markt niet konden missen, en door gezamenlijk optreden is het, zouden we haast durven zeggen, gelukt dat de Alkmaar sche kaasmarkt weer in bloei toeneemt. Mijne Heeren, ik hoop, dat GIJ nog vele jaren Uw besto krachten aan de Alkmaarsche kaasmarkt moogt geven, ln hot belang van Uzelf ook in het belang van Alkmaar ep in het bijzonder voor do kaasproducenten. Als blijk van waardeering voor Uwen arbeid bied ik U namens het Bestuur van den Nieuwen Bond een gesloten envelop aan. Hierna veerde nog bet woord Burgemeester Wen- delaar en daarna een der Hulpkaasdragers. Er was veel belangstelling.

Schager Courant | 1922 | | pagina 5