Alicneei Nieiws- SPAANDER 1 Cc., ALKMAAR. Raad Schagen. NIEUWE ABONNÉ's 1EERENKLEED1NG HET WITTE HUIS. HEEREN- en K1N0ERKLEEDING. Zatmlng 23 September 1922 65ste Jaargang. No. 7100. UlttjRVfirsN.V. v.h. TüAPIWAN Co, SchaQGn EERSTE BLAD. ontvangt» <le nummers dio nog tot 1 October u.s. verschijnen, G li A T I S. ALKMAAR'S ROEM. Tabaksfabriek d. R. KEtJSS Alkmaar. PRIMA STOPPEN ea VOKKESO. H. S. S&OESK, JOmWK. SC H A G E R COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag on Zaterdag. BIJ Inzending tot 's morgens 8 »ur, worden Adver- tentiiln nog zooveel mogelijk In het eerstultkomend nummer geplaatst. POSTREKENINO No. 23330. INT. TELEF. no. 20 Prijs per 3 maanden 11.85. Losse nummers 8 cent. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regela 11.10, Iedere regel meet 20 cent (bewljsno. Inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMHER BESTAAT DIT VIEB BLADEN. Vergadering op Donderdag 21 September 1922, des middags te half 3 uur. Voorzitter de heer J. Cornelissen, Burgemeester, secretaris de heer A. C. Roggeveen. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering volgt de goedkeuring der notulen. De lieer Kunnen legt als loco-secretaris <le ver- oiHchte eeden af. Ingekomen is goedkeuring van Ged. Staten van wijziging verordening op de heffing van plaatselijke inkomstenbelasting; dito schoolgeldheffing voor het lager- en vervolgonderwijs en voor cursus Fransche taal; dito geldJeening f8000 verlenging Schager sluis; dito verkoop grond aan den heer De Geus; 1 dito 8e suppl. begrooting dienst 1921; dito betalingen uit den post van onvoorziene uitgaven; dito suppl. begrooting, dienst 1922. Is ingekomen verslag over 1921 der Handelswin- toj avondschool. Alles voor kennisgeving aangeno- j men. Van Ged. Staten waren een paar bemerkingen in gekomen op de verordening op den keuringsdiensi i \an vee en vleesch. B. en W. stellen voor aan de ze opmerkingen te voldoen en de verordening in dien zin te wijzigen. Goedgevonden Is ingekomen de bekende brief van Ged. Staten. naar aanleiding van de salarieering van gemeente- I ontvangers. B. en W. adviseeren de periodieke ver-1 hoogingen van den titularis in te trekken en bij vacature de jaarwedde te bepalen op f 1200, zonder periodieke verhoogingen. B. en W. deelen tevens moe, dat zij niet weten welke andere werkzaamhe den, met zijn functie verband houdende, hem nog zouden zijn op te dragen. B. en W. merken nog op, dat zij het niet met Ged Staten eens zijn, waar deze voor den tegenwoordi ge» titularts de thans geldende jaarwedde wenschen te handhaven. Voorzitter deelt nog mede, dat het voor B. en W. moeilijk is, werkzaamheden te vinden, die door den gemeente-ontvanger zouden kunnen worden ver richt. Alleen zijn hem en'kolo werkzaamheden in verband met de malariabestrijding opgedragen. De hoer Helder kan zich volkomen met het ad vies van B. en W. vereenigen, maar vraagt, wanneer (led. Staten niet tot verlaging van het salaris van den gemeente-ontvanger overgaan, of er dan van B. en W. een voorstel bij den Raaid te wachten is, het salaris te stellen op het bedrag in het advies genoemd en daarop, desnoods tot in hoogste instan tie. de goedkeuring op te vragen. Voorzitter denkt niet, dat een goedkeuring daarop gemakkelijk is te krijgen. Wanneer de Raad niet liet door Ged. Staten vastgestelde bedrag op de be- gmoting plaatst, doen Ged. Staten dat en verplich ten ons op die manier. De heer Van Nuland wil toch den door den heer Helder genoemden weg volgen en meent, dat wan neer meerdere gemeenten op deze wijze dmng op Ged. Staten uitoefenen, dit college tenslotte wel ge volg zal geven aan dien drang. Beroep op de Kroon zal ook niet voel helpen, ais GecL Staten bet besluit niet goedkeuren. De heer Rempt vraagt, of er geen werkzaamhe den gevonden kunnen worden aan het gasl>edri]f. Voorzitter antwoordt, dat op de uren, waarop de ontvanger schrijfwerk voor het gasbedrijf zou kun nen verrichten, hij op zijn eigen kantoor moet zijn. liet accountantswerk staat daar buiten. Als er werk is, zullen B. en W. er zeker rekening mee houden. liet advies var. B. en W. wordt daarna algemeen goedgekeurd Ged. Staten hadden een paar bemerkingen op de instructie van den plaatselijken geneesheer. De lioofdaanmerking betrof de schorsing. Dat schorsen van ambtenaren kan uit tweeërlei oogpunten geschie den, nl._ als straf dan wel om de overheid in de ge legenheid te stellen zich te beraden in hoeverre plaats gehad hebbende feiten al dan niet tot ontslag moeten leiden, waarbij het gewenscht kan zijn, den ambtenaar, hangende dat onderzoek, van het uit oefenen van zijn functie uit te sluiten. De schorsing kan hier alleen bedoeld zijn als middel om het gemeentebestuur ongestoord in de gelegenheid te stellen informaties in te winnen en daarom dient het salaris door te gaan. B. en W. zijn van oordeel dat schorsing volstrekt niet behoeft te. worden gevolgd door een eervol ont slag en toch deze schorsing als strafmaatregel kan worden toegepast, waarom zij den Raad voorstellen om niet aan het verlangen van Ged. Staten te vol doen. Aldus wordt besloten. Van mej. Dommisse is bericht ingekomen, dat zij haar benoeming tot onderwijzeres aan de U.L.O.- school aanneemt. Zij is bereids in functie getreden. Wordt aangeboden het rapport over de kanalisatie van Westfriesland, uitgebracht door de Commissie- Van Aalst. Zal bij de leden circuleeren. Van de vereeniging voor Landbouwhuishoudonder- vvijs is een verzoek ingekomen om voor haar hier te houden cursussen een subsidie te mogen ontvapgen van 11725. Voor huur van lokalen enz. wordt f900 „ei ugont vangen. B en W. stellen voor onder de aangegeven vergoe- ,ling voor de schoollokalen de gevraagde subsidie te erleenen. Allen voor. Van den Schager Bestuurdeisbond was ingekomen een adres om voor een te houden cursus voor vol wassenen beschikbaar te stellen een verlicht en ver warmd lokaal en tevens een subsidie te verleenen. B. en W. zeggen, dat bereids maatregelen zijn ge nomen om in den komenden winter tot een zooda- nigen cursus te komen. Het Hoofd der Openbare School heeft zich bereid verklaard het onderwijs to geven f2.per lesuur (vorig jaar f2.50) met be paling dat als er meer dan 20 leerlingen zijn nog eeri onderwijzer wordt aangesteld en als er onder de cursisten analphabeten zijn, het aantal les uren zal moeten worden uitgebreid. B. en W. stellen voor, daarom dit adres voor ken nisgeving aan te nemen. Den heer Rempt, doet het genoegen, dat B. en W. thans voorstellen bedoeld onderwijs te doen geven, waar het vorig jaar op de hooge ko6ten is afgestuit. De heer Helder vraagt, of B. en W. nu ook voor stellen het onderwijs onder de door den heer Brou wer gestelde voorwaarden te doen geven. In hun voorstel staat alleen dat het adres van den Scha ger Bestuurdersbond worde aangenomen. Do heer Trapman meent, dat nog steeds wordt voortgeborduurd op een vorig jaar door den Raad genomen besluit. Ook toen is reeds met den heer Brouwer gesproken over de analphabeten. B. en W. echter hebben geen bezwaar een dergelijk voorstel te doen. Besloten wordt, het adres van den Schager Be stuurdersbond voor kennisgeving aan te nemen en een cursus van onderwijs aan volwassenen te doen houden, onder goedkeuring van de door den heer Brouwer gestelde voorwaarden. Voorzitter meent, dat den heer Brouwer dank toe komt voor zijn thans lagere eischen. Van den heer R. Ileilijgers is een adres ingeko- nen om zijn werkplaats, die hij aan den Stations weg heeft gebouwd, zonder vorgunning van B. en VV. op een stuk grond waarop bouwverbod rust, daar nog 1 jaar te mogen latèn staan. Adressant meldt, dat hem dit verzoek door B. en W. is ge weigerd, tem i jl hij eerst schijnbaar zijn gang kon gaan. B. en VV. deelen mee, dat adressant inder tijd een verzoek heeft gedaan om vergunning tot {Hg* Koopers van een Rijwiel bij A. en J. PRINS, Rijwielhandelaars «n -reparateurs, Heerbnstraat 38, schagen, worden GRATIS VERZEKERD tegen de gelde lijke gevolgen van RIJWIEL-ONGEVALLEN bij de Ongev. Verz. Mij. „Fatum", Den Haag. Vraagt in 1 i chtingen 1 De heer Hopman merkt op, dat de 'heer Bregman dus zijn woorden in twijfel trekt. De heer Bregman vindt het vreemd dat 5 weken later de boodschap komt dat het gebouw verwij derd moet worden. De secretaris deelt mede, dat Ileilijgers den vol genden dag reeds kwam en zei: wat moet ik nu, het ding staat er al. De heer Bregman zegt dat 17 Juli de toezegging kwam en 21 Augustus kwam de aanzegging om het gebouv.' te verwijderen. De heer Trapman wijst er op, dat de heer Breg man vergeet de mondelinge mededeeling, die adres sant heeft gehad. Eerst is kameraadschappelijk ge zegd: bouw om den hoek, daar staat geen bouw verbod op. De heer Bregman zegt, dat in het aanbod van terrein in de Oosterstraat ook eenzelfde bepaling staat van het ontruimen van het terrein, als B. en VV. adressant daartoe aanschrijven. Voorzitter: Dat is logisch, het is een tijdelijke keet en de Raad zal die toch niet laten staan als hij het terrein goed kan verkoopen en er een behoor lijk huis gebouwd zou worden. De heer Bregman meent, dat adressant er inge werkt is met bet buren van het perceel. Voorzitter is van oordeel dat de Raad daarmede niet heeft te maken. De heer Bregman meent, dat, waar het gebouw er nu staat, het niet 7.00 erg is, de toestemming uit te rekken. Adressant wil zelf bouwgrond zien aan te koopen. Voorzitter ontraadt het geven van uitstel, dan wel eens afstel zou kunnen worden. De heer Trapman wijst er op dat het hier niet is een onwillendbeid van B. en VV. tegenover adres sant, maar het gaat om een door den Raad geno men besluit, dat door Ged. Staten is goedgekeurd. En B. en W. hebben dan toch niet de macht om daarin verandering te brengen. Een dergelijke ver andering zou bovendien weer naar Ged. Staten om goedkeuring moeten, dat gaat maar niet tusschen duim en vinger door. Dat B. en W. adressant ter wille willen zijn, blijkt wel hieruit dat grond dispo nibel is gesteld die feitelijk niet disponibel is voor dit doeE Print geurige PIJPTABAK gefabriceerd door de Neemt proet met deze prima kwaliteiten in fraaie verpakking. VRAAGT ZE UWEN WINKELIER. GEMAAKT EN NAAR MAAT ('T BETERE GENRE). het. bouwen van een steenihouwerswerkplaats aan den Stationsweg. Daarop werd gunstig beschikt, mits de werkplaats zou worden gebouwd op 't per ceel Sectie C 466, waarop geen bouwverbod rust, ter wijl op eerste aanzegging van B. en VV. de werk plaats moest woruen verwijderd. In afwachting van deze boschikking liet adressant de werkplaats bou wen op het perceel grond waarop bouwverbod rust en werd hij aangeschreven om ae werkplaats voor 1 Noy. to verwijderen. Op zijn verzoek om uitstel is afwijzend beschikt. Daarna vroeg Heilijger» een perceeltj0 grond te mogen thuren aan de Oowter- straot. B. en VV. hebben hierop gunstig beschikt en intusschcn doet adressant nu hot verzoek om uit stel aan den Raad. B. en W. stellen voor, hierop afwijzend te be schikken. daar het niet opgaat om af te wijken van het vastgestelde en goedgekeurde uitbreidingsplan. De heer Helder vraagt tot hoe lang dus adressant uitstel is gegeven. Voorzitter: Tot 1 November. De heer Bregman zegt. dat er is gezondigd wel door adressant het minst. In de eerste plaats door den verhuurder van het land die toch wel wist dat er bouwverbod op het land rustte en door do gemeente, die toch een teekening heeft gehad, e\engoed een stuk afgeeft dat. gebouwd mag worden, terwijl dan later de bouwpolitie komt met de bood schap dat het gebouwtje moet worden verwijderd. Waarom is de politie niet eerder met die boodschap gekomen, zoodoende heeft de man nu weer de kos ten van verplaatsing. Voorzitter zegt dat B. en W. verlof tot bouwen hebben gegeven, maar op een gedeelte terrein waar op geen bouwverbod rustte. Overigens was spr. met vacantie en weet hij dus niet geheel hoe de zaak zich hoeft toegedragen. De heer Hopman deelt, als loco-burgemeester in dien tijd, mede, dat de voorstelling die de heer Bregman bier van de zaak geeft, van a tot z onjuist is. Op een Maandagmorgen is de timmer man, die met de uitvoering van dat werk was be last, bij spr. geweest en heeft gevraagd of alvast met den bouw mocht worden begonnen. Spr. heeft toen gezegd er niet tegen te zijn, dat er met de voorbe reidende maatregelen werd begonnen, maar dat er 's avonds vergadering zou zijn van B. en W. en de aanvraag dan in behandeling zou komen en een besluit zou worden genomen. Dien avond heeft spr. voor bet eerst de teekening onder de oogen gekre gen en denzelfden avond heeft de opzichter op dracht gekregen den belanghebbende mededeeling te doen van het besluit van B. en W. en den volgen den dag is het schriftelijk antwoord aan adressant verzonden. De gebeele voorstelling van de zaak is dus van a tot z onjuist. De heer Bregman gelooft toch wel dat het gegaan is zooals spr. str&ks heelt gezegd. De heer Helder kan bet voorstel van den heer Bregman niet steunen. Waar zou men dan tenslotte belanden. De gemeente moet. eik oogenblik de be schikking over het terrein kunnen hebben en niet 3 of 0 maanden moeten wachten op adressant, wan neer daar een huis moet worden gebouwd. Spr. ge- looit dat het gebouwtje is geplaatst zonder toe stemming 'en adressant bod dus feitelijk een procea- verbaal moeten l.ëbbeo. De heen Van Nulanrt komt op bet onaange name voor adressant en wil iu dit geval goedkeu ring hechten aan de afwijking van e*:.».! eerder ge nomen raadsbesluit en adressant toestaan dat ga- bouw daar een jaar te hebben. Sr wordt wel meer een uitzondering gemaakt en dat er dan weer een brief naar Ged. Staten moet worden gestuurd is toch zoo erg niet. Voorzitter: Erg niet, maar het wordt op die ma nier een janboel. Waarvoor heeft de gemeente dan een uitbreidingsplan. De heer Van Nuland zegt dit als een uitzondering te willen beschouwen. Spr. begrijpt niet, dat adres sant niet eerder is gewaarschuwd. De heer Hopman zegt voor de zooveel3te maal er op te willen wijzen dat er een halve dag is ver- loopen tusschen de aanvraag en het antwoord van B. en W. De heer Roggeveen vraagt wie de eigenaar is van dat terrein. Voorzitter zegt van de heeren Rasch, Van Nuland en Stam. De heer Roggeveen vraagt of de heer Van Nu land dan niet wist dat er bouwverbod op dat ter rein rustte. De heer Van Ntiland zegt over die zaak geen woord te willen zeggen. De heer Overtoom is van oordeel dat wanneer iemand wil laten bouwen, hij over dergelijke zaken inlichtingen moet vragen bij bevoegde personen. De heer Bregman wil dan maar voorloopig uit stel geven en daarbij de voorwaarde stellen dat het gebouw op eerste aanzegging van B. en W. moet worden verplaatst. De heer Trapman meent dat het voor adressant weinig geeft. B. en W. kunnen het hem dan morgen wel aanzeggen. B. en W'. wisten geen betere op lossing en als de Raad nu over zooiets een heele discussie moet voeren, weten B. en W. aanstonds niet meer of zij de besluiten van den Raad al of niet moeten uitvoeien en handhaven. De heer Rempt geeft den heer Bregman in over weging zijn voorstel maar in te trekken, doch de heer Bregman handhaaft zijn voorstel om In te gaan op het verzoek van adressant. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen, tegen de heeren Bregman, Rempt en Van Nuland. Tot onderwijzers voor het vervolgonderwijs wor den benoemd de heeren Brouwer, Porte en mej. Buter. Aan de orde is benoeming onderwijzeres aan de openbare lagere school. Onder overlegging van het rapport van het Hoofd der School en den Inspec teur, bieden B. en W. de navolgende voordracht aan: 1 mevr. M. P. G. Hasselo-du Crocq te Alkmaar, 2. mej. E. de Boer te Kerkebuurt, 3. mej. A. J. T. Moorman te Helder. Nadat de Raad een poosje in comité ia geweest, wordt mevr. Hasselo-du Crocq met 8 stemmen be noemd, terwijl 1 stem was uitgebracht op mej. De Boer en 2 op mej. Moorman. B. en W. stellen voor om de straat waaraan de 16 middenstandswoningeu worden gebouwd, den naam te geven van d'Oultremontstraat en den nieuwen Stationsweg, tot heden bekend onder den naam van Nieuweweg, voortaan te noemen Spoor laan. Voorzitter licht toe dat de eerste naam is uit de geschiedenis van Schagen, terwijl de naam Nieuwe weg nogal eens verwarring geeft met den Nieuwen- weg in Burghorn. De heer Helder kan zich met beide namen niet vereenigen. De naam d'Oultremont zullen zeer ve len niet goed kunnen uitspreken en geeft het niet anders dan narigheid. Bovendien heeft de heer d'Oultremont als heer van Schagen niets gedaan voor Schagen. Hij heeft het slot niet in behoorlijken staat kunnen onderhouden en heeft tenslotte het recht tot het voeren van den titel: Heer van Scha gen, verkocht. Er is dus geen enkele reden om zijn naam, op de door B. en W. bedoelde wijze te eeren. Spr. zou de straat b.v. liever willen noemen Middenstandstraat. Voorzitter wijst op andere plaatsen waar men ook vreemde straatnamen heeft, in het spraakgebruik leert dat wel. Het is voor B. en W. niet gemakkelijk geweest om een naam te vinden die betrekking had op de geschiedenis van Schagen. De heer Trapman zegt dat ook is gedacht aan Kees da Bock. Voorzitter vindt den naam Middenstandstraat een vrij nuchtere naam De heer Helder zegt dat hij ook bezwaar heeft tegen den naam Spoorlaan. Liever had spr. gezien dat B. en W. voorstelden den Nieuwenweg in Burg horn Burghornweg te noemen of anders om het hier bedoelde gedeelte ook maar Stationsweg te noemen. Een laan is het niet, het is een weg met boomen er langs. Voorzitter zegt dat verandeiiiig van naam buiten de kom niet zoo practisch is, omdat daar geen naambordjes worden aangebracht. De heer Overtoom heeft ook bezwaar tegen die vreemde namen. Plattelandsche namen vindt spr. beter, die vreemde namen is niets voor onze plaats, men zou er den spot maar mee drijven. De heer Roggeveen vindt den naam Spoorlaan wel geschikt, maar die uitheemsche namen niet. Ook spreker acht dan den naam Kees de Bockstraat beter. Voorzitter vindt dan beter Cornelis de Bockstraat. Het voorstel vaa B. en W. ten opzichte van de d'Oultremoiitötraat woidi tuet 8 tegen 5 stemmen verworpen, tegen stemden de heeren Rempt, Over toom, Koemeester, Van Nu land, Scboorl en Helder. Besloten wordt de straat Cornelis de Bockstraat te noemen, hiertegen stemde de heer Koemeester, die den naam ie ]ang vond. Zonder hoofdelijke stemming wordt goedkeuring gehecht aan den naam Spoorlaan. Wordt aangeboden 4e suppletoire begrooting dienst 1922. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor de algemeene politieveror dening te wijzigen wat het los-drijven van vee op marktdagen betreft. Indertijd is dat reeds op 9 Mei 1917 op verzoek van den lieer Marcus Dinsdag goed gekeurd, maar de politieverordening is daarmee niet in overeenstemming gebracht. Daarom stellen B. en W. voor de politieverordening in dien zin te wijzi gen, dat het drijven van vee vanaf de markt ge schiedt in kopp^-s van niet meer dan 20 stuks, mits n et 4 volwassen geleiders. Goedgevonden. B. en W. stellen voor om naar aanleiding van een ingekomen verzoek om een vischrookerij mid den in de gemeente op te richten, waarop door B. en W. afwijzend is beschikt, doch tegen welke be slissing beroep bij de Kroon is aangeteekend, een wijziging te brengen in de verordening art. 4 der Hinderwet en te bepalen dat vischrookerij en opge richt mogen worden mits buiten den kring van 200 M. buiten den bebouwden kom. De Gezondheidscommissie berichtte geen bezwaar te hebben. Goedgevonden. B. en W. bieden den Raad aan een verordening als bedoeld in artikel 5 der Veewet, waarin ver- n.eld uren der markt, plaats van hot verschillend aangevoerd vee enz., en tevens ontheffing aan te vragen van de bepaling dat de markt van den openbaren weg moet zijn afgescheiden. De verordening wordt goedgekeurd, terwijl naar aanleiding van het voorstel tot het vragen van ont heffing, de Raad in comité gaat, nadat de heer Hel der den wensch daartoe had te kennen gegeven. Na heropening wordt besloten de voorgestelde ont heffing te vragen. Aangeboden wordt door B. en W. de verordening tot heffing van keurloon voor slachtvee. Dit keur loon is: éenhoevige dieren f2.—; rund f2.—; kalf f0.50; varken f 1.25; schaap f0.50, geit f050. Goed gekeurd.

Schager Courant | 1922 | | pagina 1