Het Geïllustreerd Zondagsblad. Reclames. Maagpijn, VOETBAL Uit en *'ocr de Pers. INT KEKEN BILJET. GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD binnenlandsch Nieuws. Uitspraken op 28 September 1922. strijd gespeeld en wc! tegen K.V.V. 2 te Krommenie. S., Hoc^voud en P. V., Callantsoog, bouw verord. Per autobus werd om 8 uur s morgeus Schagen 2en, vrijspraak. K. B., W armenhuizen, 458 W. v. verlaten, omdat om 10 uur gespeeld moest worden. Door pech kwam Sparta evenwel om lD/t uur in Krommenie T. Schooi-, --- Sr., f 5 of 3 cL S. E., HeMer, arb. wet, f 3 of 3(1. C. L. v. d. B., Schagen Polv. Schagen, f 4 of 4 d. PIETJE BELL. Zondagmiddag werd hier door het Genootschap Jeugd Afhusement een opvoering gegeven van de groote kinderklucht Pietje Bell. Dit tooneelspel is bewerkt naar het bekende jongensboek, dat stoeds zooveel succes heeft bij do jeugd om de avonturen en kwajongensstreken die er in worden beschreven. Pietje Bell, de hoofdpersoon, werd 'uitgebeeld door Lily Bouwmeester en het mag gezegd worden met succes, en ook de anderen pasten zich uitste kend aan om het geheel te doen beantwoorden volop aan het: lachen, lachen, en nog eens lachen. Want werkelijk, er is door de kleine maar ook door de groote bezoekers gelachen naar hartelust. Het was bijzonder leuk en opgewekt en groot en klein amuseerden zich. De zaal was best bezet, zoodat#de uitvoering ook In dit opzicht volkomen is geslaagd. LANDBOUWWINTERSCHOOL. Als leerling van de Rijkslandbouwwinterschool alhier is na afgelegd examen nog toegelaten Pieter Bakker Kz. te Dj meer. EUPHONIA. Zaterdagavond vergaderde de gemengde Zangvereen „Euphonia" bij den heer Zwaag alhier. Een veertigtal leden waren aanwezig, toen de voorzitter, de heer Meme link, de vergadering met een welbomsgroet opènde. Notulen cn jaarverslag van den secretaris werden onder dank goedgekeurd, evenals verslag penningmeester. Uit dit verslag biedt, dat Euphonia eea Sdeüa tekort heeft, dat spoedig gedekt zal) 'kunnen worden, door inning van achterstallige contributie, enz. Het bestuur stelde voor een kinderkoor op Se richten, onder leiding van den heer Pilage, wat goedgevonden werd. Door het bestuur zullen nu de noodige stappen daartoe worden gedaan. Het .geheele bestuur trad af en stelde zich weder beschiknaarj behalve de voorzitter, die de plaats gaat verlaten. Bij acclamatie werden allen herkozen cn in de plaats van den heer Memelink, werd met bijna algemeeno stemmen do heer J. de Vries ala voorzitter benoemd. De rondvraag leverde aiets op, waarna de voorzitter met een hartelijk woond van dank aan oliën de vergade-, ring sloot, Na afloop der vergadering Marf men ncc een poos, gezellig bijeen, en sloot de nieuwe voorzitter dit offieieuse gedeelte met 't voorstel om de heer en Mevrouw Meraé- ünk tot eereleden van Euphonia te benoemen, wat aller instemming vond. Het eereiidmaatschap werd dank baar aanvaard. CURSUS VOLWASSENEN. Voor den cursus woor volwassenen alhier hebben zich 12 cursisten aangemeld. Het onderwijs zal voor namelijk bestaan in Nederlandsche taal en rekenen. GESLAAGD. De heer P. Mulja uit gemeente, heeft te Weltevreden, Nederl.-ïndiG, met goed gevolg exa men voor 2en stuurman, groote vaart, afgelegd. PLOEGBAAS. De heer J. Spreeuw, spoorwegarbeider alhier, is be noemd tot ploegbaas te Nieuwe Niedorp ter vervan ging van den heer Haringhuizen, die met pensioen gaat. krampen, brakingen, slechte spijsvertering, verstopping, enz., moeten spoedig zwichten voor Foster'» Maagpillen, het ideale, zacht werkende laxeermiddel. Prijs t'0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. WE8TFRIE3CHE VOETBALBOND. Programma voor Zondag 15 Oct. 1922. Eerste klasse Hoogwoud: H.F.C.—Excelsior 2 uur; scheidsrechter de heer L. F. Klei terp. Nieuwe Niedorp: N.V.V. I—Stormvogels I, 2 uur, scheidsrechter de heer A. van Dijk. OudesluisD.O S.K.O. I—iYlV.VJ. I, 2 uur, scheidsrechter de heer P. Wijn. Tweede klasse Aj Anna Paulowna: Excelsior II—Sparta III, 2 uur, scheidsrechter de heer P. Keek WieringerwaardW.F.C.—Excelsior III, 2 uur, scheids rechter de heer S. Breebaart Tweede klasse B Spanbroek: Stormvogels II—N.V.V. II, half 3, scheids rechter de heer Ff Becker. Kolliom: K.F.G. I—D.F.G., 2 uur, scheidsrechter de heer A. Wiechjk. Lutjewinkel: L.WLV.C. II—K.F.G. II, 2 uur, scheids rechter de heer G. Smit Uitslagen Zondag 1 Octoher D.O.S.K.O. I—Excelsior I. 2—1. H.F.C.—Voorwaarts L 5—1. N.V.V. II—L.W.V.C. II, 10-2. K.F.G. I—Stormvogels II, 40. Voorwaarts IID.b.G., 0—9 Sparta III—Excelsior II, 4—1. D.O.S.K.O. II—Quosego II, 2—2. Excelsior III—Sparta IV, 0—7. Sparta H—S.V.S. II, 3—L Zondag heeft Sparta II haar eersten competitiewedstrijd gewonnen. Van beide kanten wordt dirert mni aingrpAkt en we krijgen een aardig, zich ancd1 verplaatsend spel te zien. De partijen zijn vrijwel aan elkaar gewaagd. Onver wachts weot S.V.S. met een kalm schot "etwat gelukkig de leiding te nemen, De aanvallen van Sparta worden steeds gevaarlijker, er wordt goed gecombineerd en reeds spoedig zien we de gelijkmaker onhoudbaar in het net vliegen. Ook Sparta's ^achterhoede werkt nu uitstekend. Ze keeren alles en de voorhoede wordt flink aan het werk gezet Na mooi opbrengen en goed samenspel weet Sparta vlak voor de rust met eeu prachtschot de leiding te nemen. Na hall-time wegen de partijen weer vrijwel tegen elkaar op. Toch zijn de Sparta-aanvallen gevaarlijker. Met een goed genomen penalty weet Sparta de^ stand 31 te brengen. Het laatste kwartier is S.V.S. iets in de meerderheid, doch Sparta'® achterhoede weet van geen wijken en als Bos, die do niet opgekomen scheids rechter verving, inrukken fluit, heeft Sparta verdiend met 3—1 gewonnen. Zondag a.s. gaat Sparta II naar Zeemacht III, ver reden j'aar de zwaarste tegenstander van Sparta L Taai verdedigen zal' hier wel het eenige middel rijfc, om een inmaakpartij to voorkomen. Sparta IV—Sparta HL 1—8. 's Morgens moesten Sparta in en Sparta IV een bondswedstrijd tegen elkaar spelen. Sparta TV was echter geenszins, van plan de overwinning cadeau te geven en Btreed mét de moed der wanhoop. De eerste helft gaf, vooiral van Sparta IV, mooi, enthousiast en verbazend vlug spel te zien. Reeds spoedig weet Sparta JV na een schermutseling voor doet de leiding te nemen en deze tot vlak voor rust te behouden. Ale aanvallen van Sparta III weten die jongens te keeren. Ze weiken al& paarden en lat^n bal noch man maar een oogenblik vrij. Kort voor rust komt op voor Sparta III zeer fortuinlijke wijze de gelijk maker. Na rust blijkt Sparta IV al zijn krult verschoten te hebben. Ze hebben nog niet dat uithoudingsvermogen van Sparta IIL dat nu eerst begon te toonen wat het kan. Sparta IV verdedigt nu met man en macht, doch telkens weet da uitstekend oombineerende voorhoede van Sparta III een gaatje te Vinden en de score te verhoogen. Met 6—1 voor Sparta III komt tenslotte het einde. Scheidsrechter Keet voldeed goed. K.V.V. 2—Sparta 1, 2—1 Zondag heelt Sparta I rin eersten competitie-uitwed- aan. Dank zij de welwillendheid van scheidsrechter en K.V.V .-spelers kon de wedstrijd toch doorgang vinden. Om haLf twaalf precies moest begonnen worden, de spelei^ moesten. zich nu hals over kop verkleeden en het vekl (in. Van even intrappen, was geen sprake, toen de scheidsrechter dan och floot, waren er nog maar 9 spelers, welke neg stijf van het lange zitten waren. Onmiddellijk na den aftrap ondernemen* de K.V.V.- ers een ren op het Spartadoel en geen 2 minuten later was reeds een doelpunt gemaakt (10). De 2 ontbrekende spelers kwamen nu ook in 't veld, zoodat Sparta nu met elf man speelde. Zoodra was weer afgetrapt of K.V.V. had de bali ook weer en onweerstaanbaar werd onmiddellijk voor de tweede müal gedoelpunt (2—0). Sparta was totaal overrompeld, maar begon nu even ingespeeld te raken en beter op dreef te komen. Nu ontwikkelt zich een op en neer neer gaande strijd. Nu is het Krommenie, dan weer Schagen die aanvalt Een enkele maal komt Sparta nog wel eens voor het ILV.V.-doeL, maar een goed schot ontbreekt. Na rust (Sparta kreeg nu de wind in den rug) wordt weer met goeden moed begonnen. Sparta valt uitstekend aan en de K.V.V.-achterhoede moet zich steeds meer terugtrekken, na een 20 min. spelens weet Sparta's midvoor vrij voor doel staande, onhoudbaar te doelpunten en zoo Sparta's. eer te redden. (2—1). K.V.V. komt nu geweldig opzetten en Sparta werd totaal teruggedreven en ingesloten, Sparta's keeper werkt evenwel enorm en aan dien is het dan ook alleen te danken, dat niet meerdere doelpunten gemaakt werden. Eindelijk gelukt het Sparta deze insluiting te doorbreken, en weder het spel meer naar het midden te verplaatsen, zelfs wordt af en toe een doorbraak geforceerd, zonder «het minste succes evenwel. Een struikelblok is de invaller in die halflinie, welke bijzonder weinig pres teert. Tegen het einde was het met Sparta totaal gedaan, heel K.V.V. komt naar voren en schot op schot moet de keeper verwerken, met K.V.V. sterk in de meer derheid komt het einde, van dezen toch wel' spannenden wedstrijd. De scheidsrechter voldeed uitstekend, hoewel de buitenspelregel wel wat ai te krap toegepast werd. K.V.V. is een faire ploeg met uitstekende verdediging en goede voorspelers, in Sparta waren geen uitblinkers, alleen de keeper was prachtig Op dreef. Het verba nq .ontbreekt nog steeds in onze ploeg, die anders hard genoeg werkt. Volgende week het sterke R.G.Z. 1, dan mag Sparta wel zeer volledig uitkomen en het beste beentje voorzetten om eenig goed figuur te maken. WINKEL. Zaterdag 7 dezer had ten huize van den heer Bakker te Winkel een vergadering plaats van scheidsrechters, bestuurders en aanvoerders van veréenigjugen. De heer Ven Zoonen hield aldaar een inleiding over de stelregels, waarhij spr. voorat de nadruk legde op de gevallen van „hands" en x,offeide". Eenvormigheid en Beslissingen volgens de meuwo spelregel® waren z.1 zeer wenschelyk. Na de Interessante rede vaa den Sneer Van Zoonen was er debat, en worden diverse aangelegenheden in het algemeen besproken. Ongeveer 10 uur sloot de Bondsvoorzitter, de heer Breebaart, deze geanimeerde vergadering. ST. PAN CR AS, Vrone 3 trok Zondag naar Alkmaar voor een ontmoe ting met Alcmaria Vlctrix 8 en won den wedstrijd/ met 3—1. Vnone 2 ontving op eigen terrein Schoorl 2 en versloeg haar gasten met 4—0. Hoewel Schoorl 2 flink haar best deed, verwierf ze geen enkel doelpuntVrone 2 bleek haar de baas. Zelf maakte Vrone 2 voor de rust maar 1 goal; ze was mot 't schieten onfortuinlijk. Doch na de rust plaatste' ze het leder nog 3 maal in Schoorl'® doel, zoodat ze won met 4—0. OUDKABSPEL. D.T.S. I was Zondag op bezoek naar Aio. Victrix VI en verloor daar met 7—1. D.T.S. II speelde op eigen terrein legen Hofland II uit Noordscharwoude en won met 2—1. Volgende week D.T.S. I tegen Holland I. OUDKARSPEL. De korfbalclub S.S.S. I was Zondag op b#zo«k naar V.I.O.S. II van Alkmaar en verloor met 3—0. NOORDSCHARWOUDE. Holland I speelde Zondag op eigen terrein tegen Rood—Wit II uit Alkmaar en verloor met 2—1. OUDE NIEDORP. V.V.V. IN.V.V. I. Zondagmiddag kwart voor twee floot scheidsrechter Klink beide elftallen in het veld. Al spoedig na den aftrap blijkt dat N.V.V. de sterkere is, maar door de V.V.V.ers wordt met enorm enthou siasme gewerkt, waardoor het N.V.V. niet gelukt te doelpunten. De V.V.V. aanvallen zijn echter ook lang niet zonder gevaar en bij een dier aanvallen weet V.V.V. het le doelpunt te inaken. Met rust stand 1-0 voor V.V.V. Na de rust weet N.V.V. uit een hoekschop te doel punten, wat haar kort dabrop nog eens gelukt, welk punt echter volgens velen niet zat, omdat de keeper (clen bal stopte en deze niet over de'doellijn ging. Het einde kwam voor V.V.V. met 1—3 Na dezen wedstrijd volgde V.V.V. II—K.F.C. I. In dezen wedstrijd waren beide partijen ongeveer te gen elkaar opgewassen, hoewel het ons scheen dat de V.V.V.-aajnvallen gevaarlijker waren dan van K.F.C. Was de stand met do rust 1—1, het einde bracht hierin geen verandering. Scheidsrechter Klink, die beide wedstrijden leid de. voldeed zeer goed. Op den weg der bescherming. In ,.De Vrijzinnig Democraat" schrijft M. (mr. Mar- chant), dat het drama van de Tabakswet thans een verlengstuk heeft gekregen. Aan die wet is vastge koppeld een beschermende maatregel door heffing van een invoerrecht van 30 op tabak en sigaren en van 45 op sigaretten. Na herinnerd te hebben, hoe de Regeering de do- aerzijdsche bezwaren tegen deze maatregelen heeft trachten te ontzenuwen, schrijft mr. Marchant: Wij hebben hier te doen met een beschermenden maatregel, die de goedkoope sigaren duurder zal ma ken, met zoogenaamde valuta-bescherming. Als voor deel van deze belasting verwacht men de versterking van de sigareninduatrie en vermindering van de werkloosheid. Moeten wij ons dit nadeel om het voordeel getroosten? Mocht deze vraag bevestigend worden beantwoord, dan is dit antwoord tevens gegeven voor alle andere artikelen, waarvan de fabrikanten concurrentie heb ben te verduren vanuit het Oosten. Juist dezelfde argumenten gelden voor leder en schoenen, voor kleeding, klompen en wat niet al. De gevolgen van een maatregel als deze reiken ver der dan men oppervlakkig kan zien. Komen de Duit- sehe sigaren er niet meer in, dan zullen ook geen Duitsche sigaren van hier worden uitgevoerd. Houdt nen ze erbuiten, dan zullen de maatregelen van weerwraak niet uitblijven, en de tabak als grondstof voor Duitsche sigaren zal wel niet meer uit Neder land worden geleverd. Het is wel eenigszins te verwonderen, dat men thans hiermede is aangekomen. Elders is men ons met de proef met deze verweermiddelen tegen de valutaconcurrentie voorgegaan, met bedroevende uit komsten. In Zwitserland heeft men er niets dan na deel van ondervonden. Een Staatscommissie van de Deensche regeering heeft overal een onderzoek in gesteld. Zij is met de boodschap teruggekomen: zoek het weren van de valuta-cpncurrentie nooit in ver hooging van invoerrechten. Niettemin komt de Regeering met een voorstel, in enkele regels toegelicht, dat ons verder zal voe ren op dezen weg. En tegelijkertijd laat men den vertegenwoordiger van Nederland in don Volken bond een schoone redevoering houden over de nood zakelijkheid van vrij ruilverkeer als middel tot her stel van de welvaart.. Er gebeuren vreemde dingen tegenwoordig. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Albertus, zoon van N.' Mulder en van A. Meiten. Wilhelmina, dochter van J. Voorthuijzen en van F. van der Vaart. Ondertrouwd: Hendrik Hermanus Pennekamp en Grietje Zeeman. Getrouwd: Simon van der Zaal en Gerrigje Antonia Wilhelmina Boer. Willem Winter en Johanna Cor- neiia op 't Veld. Cornelis van Oorschot en Catharina van der Peet. Overleden: Evert Jan Garrits Addink, oud 61 jaar echtgen. van G. Weaterveld. GEMEENTE WARMUNHUIZEN. GeborenPetrus Cornelis, zoon van Franciscus Mosch en van Grietje van Duin. CornoTisj zoon van Fredericus Hermanus Stijgers en van Goertruida Heddes. Hillebrandl, zoon van Cornelis Dekker en van Agatha Afra Reinders. Gornélis Gerrit, zoon van Simon Krijgsman en van Dieuwertje Hoogvorst. Martinus Johannes., zoon van Adrianus de Groot en van Geertruida Maria Pronk. Johannes Antonius, zoon van Petrus Hoogeboom en van Grietje Blom. Ondertrouwd en getrouwdPieter Zeeman, oud 25 jaar en Niesje Mosch, oud 23 jaar. Overleden: Rensje Tesselaar, oud 21 jaar, dochter van Petrus Tesselaar en van Neeltje Appelman. Cornelis Ligthart, oud 4 maanden, zoon van \vilhelmus Ligthart en van Catharina Maria Mosch. Jan Bakker, oud 44 jaren, echtgenoot van Bregje Kuit, overl. te Alkmaar. Wij zouden aan Velen onzer lezers ter kennisma king, een ex. van de inderdaad prachtige Illustratie, welke wij tegen een zeer lagen prijs* verkrijgbaar stellen. Onbegrijpelijk komt het ons voor, dat nog niet alle abonné's op onze courant inteekenden op dit Geillustreerd Zondagsblad, welke zulk eene voor name plaats inneemt onder alle illustratiën hier te lande verschijnende. En wel zéér goedkoop is de prijs, (slechts 72/4 CENTS PER 3 MAANDEN) zoodat het voor nie mand onzer lezers een beletsel behoeft te zijn zich de geregelde toezending van deze uitnemende II- lustratio te verzekeren. Voor slecht® 72Y» cents per 3 maanden, ontvangt men wekelijks een tijdschrift van 12 groot folio pags,. dat uitmunt door boeiende, belangwekkende ver halen en door prachtige gravures. Deze illustratie geeft wekelijks de voornaamste GEBEURTENISSEN VAN DEN DAG (ACTUALI TEITEN) in woord en beeld- Voor slechts 7214 cents per 3 maanden, dus nog geen 5X CENTS PER WEEK, verschaft men zich elke week uren van genoegelijke ontspanning. DE UITGEVERS. Nieuwe abonné's ontvangen de bladen vanai 1 Oc toher. De ondérgeteekende verlangt geregeld te ontvangen het tegen den prijs Tan 72'/« ct. per 3 maanden. WOONPLAATS: NAAM: BOND VAN GEMENGDE ZANGVEREENIGINGEN IN NOORD-HOLLAND. Te Zaandam had gisteren in het paviljoen van het Volkspark do algemeene vergadering plaats van bovengenoemden bond. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren Jb. de Jong, van Hoogkarspel; R. Sasburg,'van Benning- broek en G. Groen, van Medemblik. Besloten werd de volgende vergadering te Hoorn te houden. Het zangersfeest in 1923 zal te Abbekerk plaats hebben. Door Heerhugowaard was voorgesteld aan het ver slag van de jury voor het zangersfeest een punten- lijst toe te voegen. Het hoofdbestuur achtte dit niet gewenacht, om dat het bezwaarlijk gaat in punten vergelijkingen te maken tusschen de vereeniglngen onderling, die een bron zou worden van ongezonden naijver. Na eenige discussie, waarbij in het licht word ge steld. dat het voor de vereenigingen van meer waar de is een critisch verslag te ontvangen, waarin op J de gemaakte fouten gewezen wordt, dan dat zij haar prestatie in punten zien uitgedrukt, werd het voor stel verworpen. i Daarop kwam opnieuw in bespreking een voorstel I om in de plaats van het zangersfeest een concours te houden. Nadat het voor en tegen van een concours was uiteengezet werd het voorstel opnieuw (het vo rige jaar- geschiedde dit met 16—8 stemmen) ver- I worpen. Thans verklaarden zich 16 vereenigingen te- gen en 3 voor e^p. concours. i Besloten werd niet in ie gaan op het denkbeeld van i Friesland en Groningen tot het stichten van een na- tionalcn Bond van Gemengde Zangvereenigingen. I DE INVOER VAN GRAAN IN DUITSCHLAND. Het Duitsche rijksgraanbureau heeft het besluit genomen, dat de graaninvoer vanuit zee over Ne- c.erlandsche havens zal worden geleid. Deze maat- II egel wordt gemotiveerd door de overweging, dat er p het oogenblik in de haven van Hamburg gebrek is aan opslagruimte. Van Hamburgsche zijde wordt echter verklaard, dat het rijksgraanbureau, hetzij verkeerd is ingelicht, hetzij zich heeft doen inlichten door personen, die er belang bij hebben, dat de graaninvoer over Ne- derlandsche havens wordt geleid. De Hamburgsche Kamer van Koophandel, heeft reeds tegen den graan invoer over Nederland geprotesteerd. In de naaste toekomst worden verdere stappen van Hamburgsche zijde verwacht. Tel. DE ONTHULLING VAN HET MARINEMONU MENT TE HELDER. Op Zaterdag 14 Octobal zal te Helder een monu ment worden onthuld, dat door het comité Neder land gedenkt de slachtoffers der Marine is opge richt ter nagedachtenis aan de tijdens de mobilisa tie ten gevolge van "hun plicht gevallen mannen. Dit monument, ontworpen door den beeldhouwer Van Lom, te 's-GraVenhage, zal door de Koningin worden onthuld en vervolgens door het comité aan de ge meente worden aangeboden. De Koningin zal des middags te 1 u. 49 min. per extra trein in Den Hel der aankomen, waarschijnlijk vergezeld van den Lf rins. Vóór dien tijd, t.w. na aankomst van den ochtend- sneltrein, waarmede de nabestaanden van de slacht offers en eventueele deputaties zullen aankomen, wordt op het kerkhof te Huisduinen een bezoek ge bracht aan het gemeenschappelijk graf van 6 slacht offers, alsook aan afzonderlijke graven van twee der omgekomenen, waar kransen zullen worden neerge legd, Ged'Jipnde een uujj zullen tijdens dit bezoek de klokken in de gemeente Helder luiden. H.M. zal aan het station worden begroet door den burgemeester van Helder den heer W. Houwing, en door een zangkoor, dat op het stationsplein zal zijn opgesteld, wordea toegezongen. Verschillende vereenigingen zullen langs den weg geschaard staan ter begroeting van de Koningin, die zich van het station naar het stadhuis zal begeven en daar door B. en W. en den gemeenteraad wordt ontvangen. Ongeveer 2 uur heeft de onthulling van het mo nument op het Havenplein plaats. Prof. P. J. Blok, hoogleeraar aan de universiteit te Leiden, zal daar bij een redevoering houden. De onthulling zal worden aangekondigd door 5 saluutschoten het saluut voor den jongsten officier daarna een minuut ab solute stilte bij wijze van zwijgende hulde aan de slachtoffers, weer een kanonschot. Een cantate zal met medewerking van de stafmuziek van de marine door een zeer groot aantal zangers worden igezon- gen na de onthulling, waarna een ommegang rondom het monument met kranslegging de plechtigheid zal besluiten. Een eerewacht van marineschepelingen zal des avonds voor h"et dan verlichte monument worden betrokken. Onmiddellijk na afloop van de plechtigheid van do onthulling zullen de Koningin en de Prins weer ver trekken. STAATSBEGROOTING. Naar wij vernemen, is het af deeling sonderzook van de begrootingen thans geheel gereed gekomen. Zooals gewoonlijk was de aftleeling van den heer Nolens weder het eerst met haar arbeid gereed. Dg afdeelingsvergaderingen zijn vrij druk bezocht gevvee3t. Dit is mede te danken aan het feit, dat zeer belangwekkende beschouwingen zijn gehouden over het optreden van het nieuwe kabinet. Verwacht wordt, dat met name van de zijde der sociaal-demo craten groote o-pposjtie tegen het gereconstrueerde kabinet zal worden'gevoerd. Het standpunt van de ze fractie is, dat de christelijke arbeidersgroepen die de regeering bij de stembus hebben gesteund, zeker niet hebben gewild, dat te hunnen koste een bezuinigingsveldtocht zou worden ondernomen. Maar ook van andere zijde werden erpstige klach ten vernomen, over het ongewoon langdurig over leg tusschen de verschillende groepen der rechterzij de; men ging zelfs zóo ver, deze geheimdoenerij in constitutioneel te noemen. Geëischt werd daarom een meer uitgewerkt plan dan.de vage openingsre de heeft gege\en, hetgeen zelfs van de .zijde van rechtsche loden instemming schijnt te hebben gevon den. Het is dan ook met groote bolangstelling, dat do Memorie van Antwoord op deze afdeeimgsbeschou- wingen, in parlementaire kringen wordt tegemoet ge zien, omdat de Regeering dan zal moeten komen mot meer concrete plannen, die een inzet van de parlementaire beraadslaging kunnen vormen. VALUTA-C ONCURRENTIE. Men schrijft van de Oostgrens: Er is sinds eenigen tijd wederom eene nieuwe va- luta-concurrentie ontstaan, nu de Holland sehe grensplaatsen schier dag aan dag bezocht worden door Duitscho schilders, teekenaars, en fotografen. Vooral deze laatston schijnen hier goede zaken te kunnen doen. Uit den aard der zaak voeren zij eene scherpe concurrentie en doen derhalve onzen Hol- landschen fotografen geducht afbreuk HET ONGELUK AAN DE POPPE. Omtrent het ongeluk aan de Poppe tusschen Olden- zaal en Benthcim, wondt nog het volgende geméld: De ontploffing van do 50 kisten knalkurken geschiedde juist, toen de auto zou vertrékkbn eq de visitatie, verricht door den om hot leven gekomen kommies Van Tilburg, was geëindigd. Het vreeselijk verminkte lijk van den 19-jarigen chauffeur J. Oude Stegae uit Oldenzaaï, werd een 50 M. ver weggeslingerd; ae kommies, wiens schedel door een stuk van de vernielde auto gedeeltelijk verbrijzeld werd, een 10 tal meters. Stukken van do kisten en van auto werden op 300 400 M. teruggevonden. Toen de ontploffing plaats {had, bevond zich de kommies-ontvanger Bos met zijn vrouw en zijn zoon in het douanekantoor. Alle drie werden gewond door stukken van het vernielde kantoor; de vrouw ernstig aan borst en buik. Haar toestand is echter niet zeer gevaarlijk. Een dochter van den heer B., die zich achter het woonhuis bevond, bleef ongedeerd. Het Rijksgebouw, bestaande uit kantoor en "drie woningen voor de ambte naren, werd geheel geruïneerd. De zending was afkomstig uit Dtusseldorf en tot Benthetei per trein vervoerd. Daar de Nederlandscho spoorwegen ze niet mochten vervoeren, nam de expe- ditieftrma Bleckman en Co. te Oldenzaat het transport naar Almelo op zich per auto, waarmee W. Oude Stcjggo, broeder van den verongelukten chauffeur, belast werd. In voorgaande weken moeten ook reeds een tweetal ladingen knalkurken op dezelfde wijzo naar Almelo zijn overgebracht. Van ingelichte zijde vernemen we, dat deze kurken een gering kwantum van een zeer gevaarlijke springstof, picrinezuur, bevatten en dat daarohi #e kurken 'sxeods zeer zorgvuldig in kisten, omgeven door een dikke laag zaagsel, worden verpakt. Een drietal jaren geleden is ook te Rotterdam een kist met dergelijke kurken, dio op een karretje zou geladen wordeü, ontploft, waarbij één man en een drietal personen werden gewond. Van de beide thans verongelukten was de heer Van L. gehuwd on vader van één kindje. De chtuffeur was ongehuwd. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. WIERINGERWAARD. Dat een flinke motorrijder toch ook een ongeluk kan oploopen, bleek Zondagmorgen. Do heer J. B. alhier, die aan den Meeldijk voor een rijtuig zou uitwijken, geraakte onverwachts zijn suui! kwijit, kwam te vallen, met het gevolg, dat drie zijner tanden werden gebroken, en zijn lip bescha digd. Het had veel erger kunnen zijn. SCHAGERWAARD. De groote windmotor, die door het polderbestuur is opgericht nabij het stoomgemaal, ter verbetering der bemaling, en waardoor de watermolens kunnen vervallen, is thans gereed gekomen. Men deelt ons mede, dat de motor Woensdagmorgen zal proefma-- len. De ingelanden zullen deze proefmaling onge twijfeld met veel belangstelling volgen. EEN ONGELUK. Een "28-jarige man te Beilen nam zonder mede weten van zijn vader diens jachtgeweer en ging op i jacht. Toen hij over een hek wilde klimmen, strui- jkelde hij, waardoor het geweer afging en hij de volle lading in de maag kreeg. De dokter kon slechts den dood constateeren. DE HOOGE VRACHTPRIJZEN. 1 Men meldt uit Friesland: Omdat de vrachtprijzen per spoor zeer hoog zijn, wordt het vee van do Leeuwarder markt per stoom- boot naar Holland vervoerd. Een stoomboot is daar- Ivoor in de vaart gelegd. Op het Friesche platteland is het getal auto's voor publiek vervoermiddel in den laatsten tijd zóó toegenomen, dat spoor en tram het door verminde ring van het getal passagiers merken. Zelfs uit vér afgelegen, kleine dorpen, rijden flink ingerichte wa gens geregeld op Sneek, Heerenveen, Leeuwarden. SLAPTE. Op van Deventer's Glasfabrieken te Delft werden Zaterdag 40 arbeiders ontslagen cn tegen Zaterdag i 14 dezer is aan circa 100 man ontslag aangezegd. Het geheele bedrijf zal op één kleine oven na stil komen te'liggen. JULIANADORP. Zondagmiddag had het uitgeschreven concours-hippï- mie plaats op het sportterrein van iden heer J. v. [Werf. Begunstigd door het mooie weer, was er veel 1 publiek aanwezig. Zooals reeds is medegedeeld, hadden zich daarvoor 24 deelnemers opgegeven, welke ook allen rijn opgekomen. Gereden werd in ploegen van acht De jury had zeker wel een moeilijke taak, om daaruit de prijswinnaars vast te stellen. De prijzen werden dan als volgt: le prijs C Tromp, 2e prijs D. Vries, 3e pr. C. Maters, 4e prijs N. Bellis, 5e pr. P. J. van der Oost, 6e pr. P. Delver, 7e pr. L, Vader. I Daarna had springdemonstratio plaats met het paérd Wild-Fire, van den heer P. Hoogsehagen, berijder den heer T. Noot Wz. Doch doordat Wild.-Fire niet erg veel zin scheen te hebben, ging hij nog "al ceus een keer bij de hindernissen om," inplaats van er overheen.

Schager Courant | 1922 | | pagina 2