Brieven uit Rome. Uit en Voor de Pers. Gemengd Nieuws. st. maartensVlqtbrug. Naar ons werd medegedeeld zal op Zaterdag 21 CM. a.s. te 10 uur voorin., de najaarskeuring worden gehou den van de Ruudveeiokvcreeniging op het terrein van den heer Sluijs to St. MaartenSVlotbrug. st. maartensbrug. Mét het leggen van de huizen voor de waterleiding heeft men hier reeds een begin gemaakt. -- ZIJPE. Voor de betrekkingen van Administrateur ou Ltynwer- jfcer van het Gem. Electriciteitsbedrijf alhier, hebben zich respectievelijk 23 en 27 sollicitanten aangemeld OUDESLUIS. Aan vlcö heer P. Vcrwcij is met ingang van J Novem ber a.s. eervol ontslag vei-!eend als tijdelijk ouderwijzer aan de O.L. School alhier. Op genoemden datum zal de heer Iloogvorst, thans in militairen dienst, weer in functie treden. zijpe. Dc zuivere opbrengst van de in deze gomeentee ge houden «collecte ten behoeve van het Hoodo Kruis, bedraagt f 144.79. wieringen. Do levering Van brandstoffen voor de gemeente-ge bouwen alhier, is rta gehouden aanbesteding, gegund aan ile heeren D. Doves (turf) en Jb. Lont en H. Smit (steenkolen). wieringen. Door( Burgemeester cn Wethouders dezer gemeente tzijn, ter uitvoering van de Vlecsclikeuringsverordening, inplaats van Dinsdag en Donderdag, welke laatste dég bij do slagers bezwaren opleverde, als slachtdagen aan gewezen Dinsdag cn Vrijdag. wieringen. Do Ex-Kroonprins heeft bij het motorrijden zijn voet verstuikt, en heeft ce lichte verkoudheid opgeloopen, doch heide ongevallen zijn aan de beterende hand. wieringen. Tot zetters voor Rijksdirecte belastingen zijn voor deze gemeente benoemd de heeren J. S. Rotgans ie Stroe en O. J. Bosker te Hippolytushoef. broek op langendijx. De heer A. Ouwehand, sedert 30 jaar Hoofd1 der bijzondere school aihier, heeft pensioen aangevraagd en gaat deze gemeente verlaten om zich to vestigen te Rijswijk^ De bijz. school verliest aan den heer Ouwehand een uitstekend onderwijzer.. Dat hij nog vele jaren van zijn welverdiende rust mogo genieten. broek op langendijk. Moj. Ooievaar, onderwijzeres aan de Bijzondere school alhier, gaat dezo week deze gemeente verlaten, orri to Schoonhoven in dicnist to treden, waar zij on langs werd benoemd. breezand. Mot ingang van 15 October a.s. Is het Hulppostkan toor alhier des Zondags den geheelen dag gesloten. st. maartensbrug. Maandagavond hield de verooniging Nut en Genoe gen alhier een vergadering in het lokaal van den heer De Beurs. Na opening volgde voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige bijeenkomst. Vervolgens rekening en verantwoording van den penningmeester over het afgeloopen jaar. Nadat de rekeniug was nagezien en in orde bevonden en den penningmeester dank werd gebracht voor zijn nauw keurig beheer, werd tot bestuursverkiezing overge gaan. De heeren J. Sleutel, J. Raven, H. Vouger, C. Sluis. W. den Hartog en W. Blaauw werden bij ac clamatie herkozen. In de plaats van den heer A. 'Appel werd tot bestuurslid gekozen de heer P. Grin. De eerst volgendo vergadering voor leden on gekitro- duceorden zal worden gehouden op Zaterdag 2 De cember, in het lokaal van den heer Kossen. De dilettantcnclub was bereid op dien avond een too- neolstukje op te voeren, terwijl eenige dames en heeren zich disponibel stelden iets ten beste te ge ven. Vorder werd besloten de gezelligheid te verhoogen door het geven van muziek. Do leesbibliotheek zal worden opengesteld op 25 October a.s. lederen Woensdag zal gelegenheid be staan itusschen 2—3 uur boeken af to halen. De bi bliothecaris de heer Langerveld deelde mede, dat in hot afgeloopen seizoen door 47 leden 474 boeken wa ren gelezen. Daar do rondvraag geen bijzonderheden opleverde, sloot voorzitter mot dank voor de medewerking de vergadering, in de hoop dat iedereen zijn best zou doen om door het leoron van eenige voordrachten enz. do gezelligheid van dien avond te verhoogen. PROF. STEGER EERSTE KAMERLID. Do 1'rovinciale Staten.' van Zuid-Holland kozen gisteren ln devacature-Van Swaay tot lid van do Eerste Kamer prof. dr. A. Steger (R.-K.) met 42 van do 75) uitgebrachte stemmen. Voort verkreeg Van Kol 18 en mr. Rink 13, prof. Van Vollenhoven S, •Ir. Tb. Stoop 2 stemmen, 1 blanco. ondeugdelijke worst. To Maastricht is het huisgezin van een hoofdcon- ductour na het eten van worst, die afkomstig was uit Rotterdam, ongesteld geworden. Do inmiddels ge roepen geneesheer constateerde lichte vergiftiging. Du worst is in beslag genomen en. wordt onderzocht. toevallig* Te Kerk rade werd door tlo politie, op aanwijzing van cru Duitscher, een persoou uit Heerlen gear resteerd. verdacht van diefstal van het rijwiel van dien Duitscher. in een plaats bezijden Aken, meldt de Msb. Het toeval wilde, dat de gearresteerde en kele uren te voren aangifte was komen doen, dat hom tijdens den slaap in do wachtkamer van het station Herzogenrath ontrold was zijn portefeuille met t'240 inhoud en zijn rijwiel, hetzelfde, dat hij van den Duitscher gestolen had. COMITé VAN ACTIE SPOORWEGPERSONEEL. Het Haagsche Correspondontiebureau meldt: In de bespreking, die Zaterdag jJ. plaats had ius- schon do directie der Nederlandsche spoorwegen cn de (lommissie van actie uit de erkende organisaties over dc loonkorting van 8lA werd door deze com missie de keuze tusschen deze loonsverlaging of de pensioeukorting van 8A niet aanvaard. Zij heeft echter toegezegd, omtrent de quaestie zich te willen beraden, indien daarbij verscheidene andere ver slechteringen, die ook dreigden, nader onder de oogen werden gezien. Als gevolg dezer besprekingen werd door de directie toegezegd, dat er tot 1 Jan. j.924 geen loonsverlagingen meer zullen plaats heb ben, terwijl ook verder in dien tijd geen verslech teringen in de arbeidsvoorwaarden zullen worden ingevoerd. Met betrekking tot de classificatie werden vrij ge ruststellende mededeelingen ontvangen omtrent het bedrag, dat men daaruit dacht te balen. Zonder dat do directie zich te dien opzichte wilde binden, gaf zij toch als hare jneening te kennen, dat daaruit nei. moer dan twoe millioen zou worden gehaald. Omtrent een meer doelmatige vermindering van dienstkleeding wil de directie" nog nader overleg plegen, al mag niet verwacht worden, dat daarvan nog veel resultaat te wachten is. Ten opzichte van het werkplaatspersoneel werd be toogd, dat voor diait personeel deze korting van 8% zeer drukkend zou werken. Do directie verklaarde zich echter bereid, om deze quaestie nog nader te overwegen. Zij heeft thans medegedeeld:, dat zij bij net opleggen der pensioenkorting van 8% de reeds ingevoerde loonsverlaging van 10 terug za]g brengen tot 7 De commissie zal nu nog in nadere onderhandeling treden. WINTER VERPLEGING BIJ HET CENTRAAL GE NOOTSCHAP. De winterverploging bij het Centraal Genootschap Wordt, behalve in het herstellingsoord' te Nunspeet, dat permanent open,, is, toegepast in d:e tehuizen Zwartendijk te Egmond; aan Zee, Huis Heelsuim. te Heelsurn, en hot Rivierhuis te De Steeg1. Het Bestuur van het Centraal Genootschap dringt or steeds bij afdeelingon- en anderen! sterk op aan de kinderen zoowel 's winters als zomers te zenden. Voor /.wakke kinderen zijn do resultaten 's winters niet m'mder dan zomers; relatief komen de kinde ren T »viatei3 zelfs in betere conditie. •/oor hel opleiden en hot behouden van geoefend personeel is de permanente verpleging onontbeerlijk. Dit Is een hoofdvoorwaarde om het ..vak" vooruit te brengen. In dit opzicht' gaan we in Nederland reeds fliuk in de goede -richting. Uit een zuinigheidsoogpunt is do winterverploging teni slotte een gebiedende eisch. Van Mei tot Octo ber heeft het Centraal Genootschap chronisch plaats gebrek. Met een algemeen toegepaste permanente verpleging hebben do bestaande tehuizen een; dubbele capaciteit. De belangstelling der overheid wordt ook steeds* grooter. De provincie Noordholand hoeft de subsidie voor het tijdvak 1 Oct. tot 1 Mei verdriedubbeld en op 75 cents per dag en per kind gebracht. Door de stedelijke autoriteiten van Amsterdam wordt de winterverpleging zeer bevorderd. Voorwaaarden van opneming worden gaarne ver strekt door den administrateur A. C. Bos te Egmond aan Zee. HET SALARIS VAN DEN LEIDSCHEN BURGE MEESTER. Uit Leiden, 16 Oct. De hoofdschotel van de agen da voor den gemeenteraad was heden bet verzoek van den burgemeester aan den Raad, om aan Ged. Staten te vragen onder Kon. goedkeuring zijn jaar wedde met ingang van 1 Jan. 1923 te willen vaststel len op f 10.000 's jaars., waardoor deze met 1/6 ver minderd zal worden. Toen dit. verzoek aan de orde kwam, verliet de heer De Gijselaar 'die vergadering en droeg het praeskiium over aan den wethouder mr. J. van der Lip, die namons de grootst mogelijke meerderheid van B. en W. voorstelde aa.u het ver zoek van den burgemeester te voldoen. Door mr. D. A. van Eek (S.D.A.P.) was namens zijn fractie voorgesteld om aan het voorstel de over weging te verbinden, dat het gewenscht is, om ook de t.ractementen van hoogbezoldigde ambtenaren lo verlagen teneinde daardoor te voorkomen dat de jaarwedde en loonen van 't lagere overheidspersoneel ten gevolge van den grooten zuinigheidsdrang' ver mindering zullen ondergaan. Alleen als die overwe ging aan bet voorstel voorafging, zcuden zij bereid zijn met het voorstel mee te gaan. De voorsteller, dit verdedigend, vreesde, dat uit hot verzoek deze consequentie zou worden getrokken, dat de salarissen van het overheidspersoneel over de gansche linie zullen moeten worden verminderd. De wijze, waarop de heer De Gijselaar zijn verzoek toelicht en de commentaren er op gemaakt, verster ken hein in die vrees. De heer Mcijnen. (Chr.-Hist.), die daarop het woord voerde en sympathiek tegenover het verzoek van den burgemeester stond, liet doorschemeren, dat het inderdaad dien. weg zou moeten opgaan, wilde men 'niet dieper in de malaise komen. De heer Heemskerk (R. K.) en prof. kerdmans (V.B.) bestreden het voorstel, hce sympathiek zij te genover deze daad van den burgemeester overigens stonden. De heer Sanders (R.R.) om de voorzitter mr. Van dei- Lip schaarden zich later ook aan de zlj.de van de be strijders. Mevr. van Itallie van Embden (V.D.) zag er een zedelijke daad in, die tot het geweten der hoogbecml- digden zal moeten spreken. Do heer Sijtsma (V.D.) zeide, dat, toen in 1929 do wedde van f 8000 op f 12000 werd gebracht, zijn frac tie zich daar tegen heeft verklaard. Hoeveel te meer stemt hij nu met dit voorstel in. Ten slotte werd het. voorstel van B, en W. zich aansluitende bij het verzoek van don burgemeester, aangenomen met 18 tegen 11 stemmen, die der so ciaal-democraten en de heeren Sanders (R.K.), Ileeins kerk (RK.), Eordmans (V.B.) en mr. Van der Lip CC -TT.). Tel. SMOKKELAARS-LIST. Bij een verhuizingsboedel werd bij Terapel in een kaohol verborgen, oem hoeveelheid gesmokkelde cog nac door de grensambtenar.cn aangetroffen. Toen men do kachel nader onderzochtbleek ze van donkergroen carton te zijn en alléén als omhulsel te dienen. STAATSCOMMISSIE-DROOGMAKING VAN DE PLASSLN BEOOSTEN DE VECHT. Bij Kon. besluit, is ontbonden de staatscommissie inzake hot instellen van een onderzoek omtrent het vraagstuk dor droogmaking van do plasser, beoosten de Vocht, onder dankbetuiging aan den voorzitter ie loden en den secretaris, voor de bewezen, diensten BEZOEK VAN DEN KONING EN DE KONIN GIN VAN NOORWEGEN. Volgens de Stand, zullen ook de Koning .en Ut Koningin van Noorwegen in hot komende voorjaar een .bezoek aan ons land brengen. Carapagna Romana. De andere zoo slecht gehu meurde was nu in plaats van "grauw-geel, blauw achtig grijs, alsof hij bij hot wereldsche gedoe binnen die 9toere wallen niet al te veel wilde afsteken. Zooals ens op de schilderijen der primitieven, die wonderlijk lichte kijkjes verheugen, die de kunste naar door een portiek of venster-opening voor ons verbeeldde, zoo verrasten ons hier tua&chen de af sluiting dor grauwe kanteel en, dia schitterende stuk ken lucht mot bergglooiingen, koepols, huizen ou boomgroepen, Als we de hooge trap van het kasteel zijn opgegaan, zijn we blij-verwonderd dit heerlijke panorama voor on© te zien, verdeeld in evenveel schilderijen als er kasteelen zijn, een reeks van lichteffecten, naast elkander, die alleen reeds den op gang tot aan de Loggia loonen zou. Boven ons op het Üak staat de groote bronzen figuur van een en gel, die zijn zwaard in do schede steekt. Zekere Ver schaffeit, een Hollander, maakte deze figuur, wier symbolische beteekeni© weinig past bij de^gruwelen en. moorden die binnen dezen ringmuur bedreven zijn, waar Beatriee. Cencl in den kerker zuchtte on verscheidene kardinalen en pausen gedood werden, maar als we a! teveel aan het verleden terug, den ken. waar zouden we dan, in de Tiberstad vooral, nog vroolijk kunnen rondloopen? ....„Tout passé"1 Wat is er nog over van het schitterende mausoleum, dat die geniale kunstenaar- keizer Hadrianus voor zich bouwen liet, toen in dat van Augustus alle nissen hun urn bevatten?. Door een tijdgenoot werd het beschreven als een monu ment uit blokken van marmer opgetrokken, de eer ste verdieping had den vorm van een kubus, daarbo ven verhieven zich twee cylindervormige étages, die rijk met beelden en pilaren versierd waren, het vergulde kogelvormige dak, slak hoog boven heel Rome uit. In de middeleeuwen kon het niet missen, of zulk een soliede bouwwerk werd in een vesting herschapen, de Gothen hielden er huis en toen Ro me de zetel der Pausen word, was St. Angelo het bol werk waarheen het hoofd der kerk vluchtte wan neer zijn leren in het Vatikaan gevaar zou loopen. Die Engelenburg was een geduchte vesting vol histo rische herinneringen. „Het komt niet te pas hier bin nen, zoo'n wereldsche markt te organiseeren", zei ge- ergerd een schraal uitziende archeoloog, die alle steeneni en inschriften met groote belangstelling be studeerde; de jonge man tegen, wien hij dit zeide, vroeg hem, of hij den vorigen avond in het theater geweest, was en op een ontkennend antwoord zei hij: dal is jammer, er zijn dingen die belangrijker zijn dan oude monumenten; er werd een stuk van Lui- gi Pirandello gegeven, hij is de beste onzer moderne tooneel-schrijvers; d'Annunzio, gaf alleen het pas sioneel lever, hij schreef ze voor Eleonora Duse, con loVnani belle", maar I'irandello is een filosoof; in elk van zijn stukken komt hij ons verzekeren, dat de wereld een groot gekkenhuis is, dat de dingen „zijn zooals ze zich in ons weerspiegelen", niets kunnen we ais do waarheid of als werkelljk-bestaand beschou wen, alles, alles is illusie! Wie Itaië niet kent, zoo- als gij, die uit het Noorden komt, stelt u voor,, dat dit zonnige land bevolkt is met blije en gemakkelijk lo vende menschen, maar al is dit landschap ook vriendelijk en vol teore nuances, al schijnt de zon ook koesterend de maanden, dat bij u de regenvla gen niet ophouden, de daken der huizen te geeselen al dat licht en; die warmte clie hier zoo snel doet opbloeien en verwelken, maakt de menschen mis schien in den 'grond sceptischer en molancholieker. Waar werd een droef geestiger, sceptischer dichter geboren dan onze groote Leopardi? „De wereld !s slijk en modder, anders niet", klinkt het uit zijn ge folterde ziel. en deze Pirandello nu, al is hij geen Leopardi, is toch een man van beteokenis, die een heele stapel origineele navollen, drama's en comedies heeft geschreven, hij behoort ontegenzeggelijk tot on ze liovclmgs-autours en tot welke slotsom komt de ze wijsgeer? Dat alles dwaling en lougen en de moeite van het sterven niet waard is...." „Het geluk hangt als een druiventros", lachte mijn ir etgezet. terwijl hij de anderen aan ons voorbij liet. „Kom .laat ons die mooie glanzende tros koopen en or heel filosofisch van genieten zonder ons al te veel te vordiepen in do dingen, die voort)ij zijn. Toen en r. u ging de zon stralend goud achter de Monte Ma- rio onder! Zij hebben Paus Innocentius II neerge legd in de sarkofaag, dio hier de ascb van keizer Tlaidriaan bevatte en hot fanfarecorps cjai carabdniers speelt nu zijn vroolijke wijsjes boven -ie plok, waar do tombe van Mare Aurelius in den grond verd neer gelaten. Tout pa9Sö. maar de drehen groeien in schitterende overdaad elk jaar opnieuw E. F. Het Druivenleest In Castel St. Angelo. October is wel de mooiste maand in Rome. Dan is de zwerm vreemdelingen or nog niet op neer ge streken, dan is do atmosfeer zoo verroind na de on weersbuien, die de heete zomer op de vlucht joegen. Verfrischt wiege?i de kruinen dor dennen en ceders in dei villa Borghese zich tegen de lucht, die nu zoo wonderlijk ver en doorzichtig is geworden. \s Mor gens hangt er een grijze nevel in de straten, we zou den vreezen, dat ze een regendag voorspelde, als de ondervinding ons niet geleerd had, dat tegen- tien uur de zon heeniboort door dien sluier en een stroom van goud over en om ons heen, giet. In October staan zelfs op de elegante via Veneto, de karren met drui ven; de verkQopors hebben drukke klandisie, ieder een neemt van die goud-groene trossen mee naar huis en wie zich onbespied' meent, begint er al onderweg van te eten. October, dat is: gouden zon en gouden druiven- vreugde in Romel Dezen Zondag was het „Hruivenfeest" in Castel St. Angelo. De naam „feest." is wel wat weidsch voor de ze tentoonstelling en fancy-fair, maar de Italianen noemen nu eenmaal alles „Festa", dus „Festa della Uva" ook nu. De vracht van Bacchus, was van alle provincies van Italié naar hier gezonden om de schoonheids prijs te veroveren-, door den minister van Landbouw gekeurd en bekroond en den dag daarop aan den meestbiedende- verkocht te worden. In al hun purperen en lichtelijk gebronade kleu rengloed, in al hun lachende overdaad, waren zo uitgestald in de wijde Loggia, dio om do vesting heenloopt, de overdekte open galerij, van waaruit de soldaten, onder aanvoering van Benvcnuto Celli- ni in 1527 denj Cennetable van Bourbon doodden, die aan het hoofd der Fransche troepen Ro-me kwamen verwoesten. In riienzelfden ommegang, waarin toen de belegerden za< h zoolang vordedigden en zoovelen van hen vielen, liepen we nu allemaal met kleine manden of trossen druiven cn leunend over de borst wering, keken we neer op de etad, en ovor heel de Op twee dingen letten. De „Standaard" driestart: liet slagen van de voornenlens der Regeering hangt ten nauwste samen met de volkspsychologie. Daarom moet met ongekende energie worden opge treden tegen allle onnut geld uitgeven. Dezer dagen vermeldde de „N. R. Courant" een staaltje van als het juist is meer dan ergerlijke verkwisting („Duur zand u bezuiniging"). Het is zoo verklaarbaar dat zelts rusti- gon, bejaarden menschen het bloed naar het hoofd vliegt, wanneer zij zulke dingen lezen, terwijl rij zelf een aderlating van 8l/a pCt. moeten ondergaan. Die ader lating achten wij onvermijdelijk; we gaan ten deze met' de Regeering mee. Maar men moet daarnaast de overtuiging wekken, dat er geen cent onnut wordt uitgegeven. Is zulk een verhaal nu waar of niet? Is er schuld? Schuld als gevolg van domheid of erger? Laat in het eerste geval de betrokken hoofdingenieur dan ergens loopjongen worden en in het tweede hem gegeven worden wat hem toekomt En als er van het verhaal niets waar is, laat men het dan kloek tegen spreken en zoo althans een der vossen uitdrijven, die den Regeeringstuin dreigen te benadeelen. Maar dan valt, ook' op .psychologische gronden, aan nog een tweeden cisch te Voldoen. De Regeering behoort, waar rij het niet eerder deed, althans nu met volledige plannen te komen ten aanzien van hare voornemens met het personeel in publieken dienst Het spreekt vanzelf, dat waar bijna de helft van het geheele Staatsbudget aan salarissen heengaat, een afdoend herstel niet te krijgen zou rijn, indien men dit deel rustjg liggen liet Maar het is niet onredelijk, dat men althans voor 1923 weet, waar men aan toe is. Verder dan 1923 Knn niemand rien en over verdere voornemens behoeft, dus thans niet 'gesproken to worden. Maar voor het eerstvolgend jaar kan men nu toch wel alles zeggen wat men noodig acht te doen. Laat men dit dan, be hoorlijk toegelicht, voorleggen aan de instellingen die men voor het georganiseerd overleg in het leven riep. Dat men het door overleg eens zal worden verwachten ook wij niet, maar do mogelijkheid is toen niet uitge- i sloten dat do afstand tusschen Regecring en personeel er minder groot door wordt LLOYD GEORGE HEEFT GESPROKEN. Langen tijd reeds hebben verschillende berichten er op gowezen, dat de binnenlandscho politieke toe stand in Engeland verre van gunstig is. Allorlei leert ons dat de oppositie tegen Lloyd Goorge- de kop op steekt. Vooral de strubbelingen: in hot Oosten en de groote kans op oorlog clioi er ia geweest, heeft dio op positie nog versterkt. De groote Engelschman heeft hot gevoeld, dat hij zijn standpunt eens uiteen moest zetten en dit is dan ook Zaterdag te Manchester gebeurd. Het spreekt vanzelf, dat heel Engeland', ja de heele wereld met belangstelling heeft uitgekeken wat Lloyd George zou zoggen. Of die belangstelling be vredigd is, weten wij niet, of liever, wij geloovem het niot. Lloyd George is te Manchester schitterend ontvan gen. Dit is zijn geboortestad en daarom hoeft hij er zeker de voorkeur aan gegeven, dajir te spreken. Ilij werd luide- toegejuicht door -die menigte in de straten cn meer dan 7000 menschen hadden om plaatsen verzocht, ofschoon er voor maar 300 plaats was. Sprekendo over het naburige Oosten zeide Lloyd George, dat de regeering den eenigen veiligen weg naar den vrede was ingeslagen,» en dien bereikt had. Hij vervolgde: Dit is grootendeels te danken aan do tact, het oordeel, en de vastberadenheid van Sir Charles Harington, onzen vertegenwoordiger te Kon- stantinopel, en Sir Horace Rumbold, onzen wijzen raadsman, en. het is ook voor een groot deel te dan ken aan het geduld en den ijver van lord Curzon, maar en daarmee zeg ik niets tot hun nadeel hot zou onmogelijk zijn geweest, als er geen vastbe radenheid en beslistheid betoond was met het zenden van hulp aan Sir Charles Harington, hetgeen indruk heeft gemaakt op de Oostelijke ziel. Het doel van de regeering daarbij- was drievoudig: lo. wilde zij de vrijheid der engten verzekeren voor den handel van alle volken; 2o. wilde zij beletten, dat de oorlog zich zou uitbreiden naar Europa, met al de ondenkbare mogelijkheden van 'n wereldbrand en 3o. wilde zij, in Konstantinopel en in Griekenland, de herhaling voorkomen van de tooneelen van onduld bare verschrikking, dio zich in de laatste zes of zeven jaar in Klein-Azië hebben afgespeeld. Het was een toestand vol gevaar, en toch hadden: wij vlug, beslist en vastberaden te handelen. Zoowel onze maritieme als onze militaire autoriteiten zeiden ons, dat wij do vrijheid der engten niot konden verzekeren aan den vreedzamen handel, tenzij wij beide kanten bezet hielden. D eTurken rukten tegen ons op. De Fran- si-hen trokken terug en de Italianen, volgden hen dicht, op de hielen. Stel eens, dat wij gedwee achter Frankrijk hadden aangeloopen. Dan zouden de Ke- malistisone strijdkrachten te*Tsjannk hebben gestaan Het volgende, wat' er gebeurd zou zijn, zou zijn, dat zi; de engten waren overgestoken. Zou er iemand heen zijn gegaan om de Turken later uit dio posi tie te verdrijven, als zij niet hadden toegegeven, vóór de conferentie? Natuurlijk niet. Ook zou er iets gebeurd zijn, aan den Bosphorus. De Turken zouden te Konstantinopel hebben gestaan. Wat daar zou hebben kunnen gebeu ren, als wij hen dadolijk hadden toegestaan, o-ver te steken, is te afschuwelijk om eraan te denken-. Het geeft niets te bluffen tegen een eerste klas vechters baas en' dat is de Turk, wat hij dan ook verder mag zijn. Ge kunt trachten te bluffen tegenover lafaards. Het geeft, niets tegenover werkelijk dappere mannen Zij weten instinctief, wanneer gij spijkers met kop pen wilt -slaan, en wanneer niet. Gij kunt, als ge wilt zeggen, dat wij hebben gedreigd. Hot is altijd een fout, te dreigen, tenzij men het rneent, en het is om dat wjj niet alleen hebben gedrei-gd, maar het ook meenden, en omdat de Turken wisten, dat wij het meenden, ,dat wij nu vrede hebben," In dit verband bracht, de premier warme hulde aan de vlugheid, de beslistheid en het enthousiasme, waarmee Australië en Nieuw-Zeeland het moeder land hadden gesteund tijdens de crisis, en van Frankrijk enz. werd nog gezegd: Slechts enkele weken geleden kregen, wij bericht van do Franscho regeering, dat, als die Grieken of de Turken de geal lieerde zones binnenkwamen, de geallieerden hen met geweld zouden weerstaan. Wij aanvaardden dat. Wij: dachten, dat zij: het meenden. Hoe moesten wij gelooven, dat het maar voor één zijde bestemd was? Voortgaande sprak hij. over de kritiek van de libe rale leiders, w. o. lord Gladstone, lord Grey en As- quith. Een meer persoonlijke noot aanslaande ver klaarde Lloyd George, dat hij in 1916 het eerste- ministerschap niet had gezocht. Drie jaar geleden had hij weer zijn ontslag .willen nemen en Bonar Law gevraagd, of deze zijn functie van hem wilde overnemen, maar'hij had geweigerd. In het begin van dit jaar schreef hij aan Chamberlain om hem voor te stellen, dat hij zijn functie over zou nemen, en beloofden hem allen steun, zoolang-de politiek van de regeering een vredespolitiek zou zijn. Zijn ambt-genooten waren., na erover gesproken te1 hebben, van andere meening. Hij voegde eraan toe: „Mijn gedrag is duidelijk. Ik zal elke regeering steunen, die zich wijdt aan maatregelen, die geen voortdurend nadoel aan het land berokkenen, of die maatregelen reactionnair of revolutionnair zijn. De toekomst is moeilijk en er liggen moeilijkheden op het pad van elkeen, maar de toestand van ons land en de we reld is te ernstig voor een- ieder, om, in welke partij ook, uit persoonlijke oogmerken een rol te spelen. Ik zal geen persoonlijk- of partij-spel spelen. Ik plaats de nationale veiliglieidb oven de belangen, van elke partij. Als- ik, tengevolge van diie. positie dio ik höb ingenomen,„en waarbij ik van plan ben' te blijven alleen in de woestenij afdwaal, zal ik mij altijd met trots herinneren, dat iki in staat ben gesreld geweest met de hulp van loyale collega's in donkere uren hulp te verleenen aan mijn land. Ik zou trotscher dan allen zijn, op het feit, dat het mij: gegeven is ge weest, de macht van dit rijk in de weegschaal te wer pen om hen te beschermen, die §r op hadden ver trouwd, en die op dit oogenblik God ervoor danken, dat Brit-tannië Groot Brittannië zijn woord beeft gehouden". Er werd luid en langdurig gejuicht, toen Lloyd George,weer ging zitten. Lloyd George had met groote geestdrift gesproken, maar of men er veel wijzer door is geworden? Een verslaggever van de.Daily Express zegt er van: „Toen hij. ijlings naar Blackpool vertrok, liet hij een gezelschap wild-geestdriftige, maar volkomen verbijsterde noenmaalgasten achter. Er waren er 300, en toen de rede voorbij was, waren er 300 strijdige meeningen aangaande wat hij bedoeld mocht hebben. Een uur en een kwartier lang werkte hij op elke emotie van oen zorgvuldig gekozen publiek. Hij w<ts beurtelings nijdig, uitdagend, pleitend, pathe tisch, luimig en heftig bitter. Hij sprong met ver bazingwekkende behendigheid van den hak op den tak. Het eene oogenblik zwaaide hij met de armen en verklaarde hij hartstochtelijk dat, zoo lang God hom kracht -schonk, hij: het zwaard in de hand zou n houden en vechten. In het volgende daalde zijn jj stem tot een fluistering, rustten zijn handon. op tafel en zeide hij, dat hij vermoeid was van de kluisters van zijn ambt. Als beroep op de ontroerbaarheid van het pu bliek trof de rede iemand als een buitengewoon knappe poging, maar zij was in haar wezen een rede voor een monster-bijeenkomst van.de soort, die gemakkelijker over liet voetlicht hoen gaat dan in koele drukletters te genieten is. Het was oen groote praestatie. Het was géén) groote rode". In Frankrijk is men al heel slecht over deze rode te spreken. Men acht zijn woorden aan het adres van Frankrijk gesproken, uitnemend geschikt om een botsing tusschen Frankrijk on Engeland uit te lok ken, en wij twijfelen niot of vanuit Parijs zal men hierop wel antwoorden. Of Lloyd Goorge do politieke horizon gezuiverd heeft met zijn rede? Wij twijfelen er aanl

Schager Courant | 1922 | | pagina 3