Uit en Voor de Pers. Gemengd Nieuws. de Zondag te Grundkallen. De Neptun Berging Maatschappij uüStockholm bericht, dat Maandag hot schip in tweeën is gebroken en gezonken. Het is als totaal verlies te beschouwen. Het bergingsvaartuig Wiana bezaf zich Zondag naar het schip eu bood de bemanning aan van boord te gaan, hetgeen echter werd geweigerd. Maandagmiddag om 3 uur kwam de reddingboot langszijde doch do bemanning bleek intusschen het schip met eigen booten te hebben verlaten, althans de scheepssloepen waren weg. Tot heden zijn geen nadere berichten binnengekomen. Hot bergingsvaartuig Iïerakles rapporteert, dat Dinsdag, tweo ventilators, twee davids on da voor mast nog boven water uitstaken. Het was toen stormweder. liet schip was 2434 bruto on 1454 netto tons groot, in 1914 te Stockton gebouwd en behoorde aan de reederij A. C. Lensen te Terneuzen. Een telegram uit Stockholm meldt o.m. nog het volgende: Maandag voer de reddingboot van het station Singoe onder stormweer uit, doch kon het wrak niet bereiken. Van de bemanning van het schip of van do reddingssloepen was niets te zien. Gisteren voer de reddingboot weer uit, nadat de storm wat geluwd was, doch de Cornelis zonk toen; van de be manning was ook nu wederom niets te zien, doch wrakstukken van booten, welke men drijvende ge vonden heeft, doen vermoeden, dat de geheele be manning van 29 man omgokomen is. Msb. Uit de omstandigheid, dat beide scheepsreddings- booten Maandag weg waren, leidt men af, dat do ontscheping regelmatig heeft kunnen plaats hebben. De strandingsplaats was 10 mijl van den vasten wal verwijderd. Gehoopt wordt, dat de bemanning is ge land aan weinig bevolkte kusten der Alancla-oilan- don en niet terstond over de middelen beschikt om bericht te zenden. HET SPOORWEGPERSONEEL. „Het Volk" meldt, dat de Nederlandsche Voreeni- ging van Spoor- en Tramwegpersoneel 5 November in buitengewoon congres zal beslissen over de voor stellen der Spoorwegdirectie. HELDER. 17 Oct. In do raadsvergadering van hedenavond* kwam aan de orde de verkiezing van een wethou der in de plaats van den heer De Zwart. Zoo als wij hebben vermeld, was de heer De Zwart, tijdens eeno bespreking in geheimen raad van hot, navor deringskohier der plaatselijke directe belastingen, noga! scherp aangevallen dopr enkele leden eu daar zich hier ook een partijgenoot van den wethouder in deze discussie mengde, had deze zich genood zaakt gezien zijn mandaat neder te leggen. Het ge schil was inmiddels in den boezem der soc -dem. partij-afdeeling opgelost en naar'allen schijn zou de heer Zwart zonder meer weder als wethouder her kozen worden. Evenwel meende hot R.-K. raadslid, de heer Van Breda, namens de raadsmeerderheld de verklaring, te mooten, afleggen, dat de redenen, welke de wethouder voor zijne ontslag-aanvrage aan gaf, haar verbaasd hadden. Het was juist zijn beleid dat aangetast werd. Voor persoonlijke aanvallen, ook van de eigen partijgenooten. kan een wethou der toch niet bukken, meefcide deze heer. De heer Do Zwart antwoordde, dat juist het feit dat men hem niet op principieele gronden bestreed, doch zijn eerlijke bedoelingen ten, opzichte van het ge meentebelang verdacht maakte, voor hem reden wa ren geweest te bedanken. Juist van hen, die spr. het naast, staan, mag hij zeer zeker in dezen steun verwachten. Bij de stemming, waarbij het wild-soc. raadslid Schoefelenberger wegliep, werd de heer Do Zwart gekozen met 0 stemmen, terwijl 14 leden hun stem blanco uitbrachten. De heer De Zwart vond hierin aanleiding zijn benoeming 24 uur in beraad te houden. Omdat de raadsmeerderheid hij monde van den heer Van Breda verklaard had de "door den wethouder aangevoerde bezwaren niet te willen aan vaarden, had mon, aldus de heer De Zwart, inogen venvachten, dat deze dan ook zelf met een anderen candidaat gouden zijn gekomen. Spr. heeft den Raad den handschoen toegeworpen en niemand durft dien op te rapen. Maar de heer Grunwald (vrijz.) zeide, dat. daar hot hier een geschil betrof van de S.-I). partij onderling,, do andere raadsleden het niet i'uir hadden gevonden daarvan gebruik te maken door een ander naar voren te schuiven. EEN TEGENVALLER. Te Haarlem hebben drie personen getracht een 14- jarigen kantoorbediende der Haarlemsche machine fabriek van een trommel to borooven, onder voor geven, dat zij van het kantoor waron en dat er nog geld in den trommel'moest gedaan worden. De trom mel werd afgegeven, maargeld zat er niet in ai icon papieren en teekeningen. De drie daders zijn door <lo politie opgespoord. DE KEURING VAN INGEVOERDE VLEESCHWA* REN. Uit 's Gravenhnge, 17 Oct. De minister van Ar beid mnji,kt bokend, dat, de datum (1 November 1922)j wuurop de voorschriften regelende de keuring van ingevoerde vlcescliwaren, vastgesteld bij Konink lijk besluit van 6 Juli 1922 (Staatsblad no. 395), ten volle van toepassing zouden worden verklaard, tot een nader te bepalen- tijdstip is verschoven. KALMTE ALLEEN KAN JE REDDEN. Wat de „N. O." schrijft, gebeurde dezer dagen aan het Ben. Oosterdiep, dicht bij de Basculebrug. Daar lag een schipper met zijn vracht turf aan de landzijde. De schipper was met zijn vrouw even de plaats in. Maar geen nood, d'r bleef volk aan boord in 4e persoon van de 83-jarige opoe. Er kwam een ander schip aangevaren. En door welke omstandigheden ook, het schip schuurde langs de turfvracht en wipte 'n 70 80 turven in het ka naal. Opoe, die heel d'r lange leven door op de kleintjes had moeten passen, vond dat» niet toelaatbaar; -80 turven is wel 50 cent. En dus zou opoe zich in een bootje begeven om het zaakje weer op te pikken. Door onopgehelderde oorzaak echter, plompte het oude rnensch zelf te water. Ze wist naar den wal te krabbelen, toen tegelijk de heer S„ daar wonend, met de werkvrouw van dezen de hand tot redding gingen uitsteken. Ze wilden gaarne helpen en wa ren bleek van sclirik: een 83-jarige opoe in de vaart is ook. niet alles. Maar opoe scheon wel voor grooter moeilijkheden te hebben gestaan eti ze riep bemoedigend de ver bleekte omstanders toe: „Gedaord maor, ik heb mien verstand goud bie mekaor". Mon pakte haar bij de hand en hielp haar op den wal. Toen ging ze op het schip, knoopte het Jakje los en deed het uit, maakte de bovenrok los en liet het natte ding ploffen. Ze nam wat water, reinigde zich een beetje, liet zich toen in het achter onder zak ken, voorzag zich van droge kleeren, zette een sterk, heet kop theeen vischte later toch de tur ven op. Menig mensch, sentimenteel van aard en licht van streek, kan van dit,kloeke, oude vrouwtje lee- ron: „Kalmte alleen kan je redden!" MAATREGELEN TEGEN DRANKMISBRUIK. Te Purmerend wordt een oudergrondsche kabel gelegd voor de electriciteitsvoorziening der gemeen te. B. en W. hadden de bepaling gemaakt, dat personen die misbruik van alcoholhoudende dran ken maken, niet aan het werk zouden komen. Daar echter hierdoor in sommige gevallen ook vrouw en kinderen worden getroffen, is tenslotte met mede werking van den Bestuurdersbond overeengekomen om in dergelijke gevallen het loon inden vond van bonnen te betalen. Deze bonnen konden bij winkeliers voor levensmiddelen- enz. worden inge ruild. In de raadsvergadering heeft nu de burge meester medegedeeld, dat met deze bonnen wordt gesmokkeld. Men vroog b.v. bij een winkelier voor een de#l der lonnen geld in plaats van levensmidde len. b'. fi ander ging mot een hoeveelheid suiker naar e<m caféhouder, om deze tegen geld of drank in te ruilen. Bestuurdersbond had -hierover bij het hoofd der gemeente geklaagd. Burgemeester Kooiman, die een ernstig drank bestrijder is, waarschuwde de winkeliers en kaste leins om de maatregelen togen drankmisbruik niet togen to werken, daar anders tegen hen strenge maatregelen zullen worden genomen. Van een der caféhouders, die geen medewerking verleende te gen hei drankmisbruik is tijdelijk de muziekver- gunniug ingetrokken. De burgemeester hoeft ook eenige mededeelingeii gedaan over de „zwarte lijst" waarop de namen voorkomen van porsonen, die wegens veel drankmis bruik niet in een café mogen worden toegelaten. Deze „zwarte lijst"* over welker werking de politie nog steeds tevreden is, heeft een uitbreiding on dergaan. In overleg met den burgemeester van Ilpendam is ook een persoon van buiten d6 gemeente, n.1. ie mand uit Ilpendam, op deze lijst geplaatst. Tenslotte zij nog vermeld, dat het gemeentebestuur van Purmerend, aan de geheelonthouders een groot lokaal gratis beschikbaar gesteld heeft om daarin gedurende de kermis deze week. &on blauwe bioscoop le vestigen. BEZUINIGING. Ter bezuiniging worden, naar „Het Hagez.' meldt dit jaar geen rijksveldwachters meer aangesteld. Al leen indien in 1923 tengevolge der nieuwe Pensioen wet vacatures ontstaan, kunnen nieuwe aoDstellin gen verwacht worden Ook bij de marechaussees wordt, overwogen tot opheffing van standplaatsen te komen, indien zulks mogelijk zou zün. HET CONCERTGEBOUW-ORKEST TE HAMBURG De Berlijnsche correspondent, van h-at Hdbl. telefo neerde gisteravond uit Hamburg: Het eerste concert van het Nederiansch-Hamburg- sche muziekfeest heeft reeds een zoo groot succes gehad, dat men da volgende avonden te Hamburg en Berlijn met kalmte tegemoet kan zien. Het ge heel belooft een triomf voor Nederland te worden,., die veel verder reikt dan deze korte reis en die wij aan Mengelberg en het Amsterdamsche orkest te danken hebben. Om half acht was de groote zaal der Musikballe tot op de laatste plaats gevuld. De heeren waren gruo- tendeols in rok en smoking, de dames hadden veel toilet gemaakt. Schoon klonk^de Akademische Festouverture van Brahms. Een storm van. geestdrift dreunde door de zaal. Na do„ Eroica" steeg hot applaus tot een ova tie, maar toen de Amsterdammers met onvergelijke lijk élan Strauss' „Heldenleben" hadden gespeeld, namen de toejuichingen geen einde en nadat Men gelberg tien-maal xyas teruggeroepen en orkestmees ter Zimrnerrnann. door opstaan en handen drukken er in had laten deelnemen, juichte do volle zaal on ze landgenooten op zoo frenetieke wijze toe. dai het aan de geestdriftige avonden in het Amsicrdarnsche Concertgebouw herinnerde. Mengelberg kroeg oen bauquet en een grooten lau werkrans mot linten in de Noderlandsche kleuren. VREESACHTIGE GOÖPïïRATOREN. De Friesch-Groningsche coöperatieve beetwortel- suikerfabriek, staande in de gemeente Groningen, beleefde het vorige jaar oen zeer onvoordeeljge- cam pagne. Als gevolg van do onhandigheid dat er vele niet geheel gezonde bieten geleverd werden, kon er slechts oen betrekkelijk geringe hoeveelheid eerste soort suiker geleverd worden, dat een te lagen prijs opbracht en vorder werd de exploitatieberekening gedrukt door den ook in verhouding tot andere der gelijke bedrijven zeer hoogen loonstandaard en door do vroeg invallende vorst, die oorzaak werd dat, midden in de campagne, hét bedrijf gedurende eeni- gen tijd stop moest worden gezet en dat groote hoe veelheden reeds aangekochte bieten geheel waarde loos werden. De aandeelhouders In dn onderneming, zeer onte vreden over den loop der zaken en voor een doel uit hot oog verliezende dat aan deze ongustigo cam pagno zeer gunstige vooraf gingen sinds 1914. dur in 8 jaar tfjds. werd ombtreoks '4.000.000 algeschre- ven en er waren jaren dat. de bietenverbouwers per 1000 Kg. bieten moer dan f30 ontvingen blijken thans, na dit eene slechte jaar, reeds zoozeer door vroos bevangen voor de toekomst, dat sommigen hunnor. liever dan nog opnieuw risico ie loopen en misschien genoodzaakt te worden tot bijstorting, op ae in hun bezit zijnde aandeelen, die aandeel en zon der eenige betaling, voor de liefhebbers beschikbaar stellen. In 't jongste nummer van 't Groninger Land bouwblad komen niet minder dan vier advertenties voor, waarin aantléelen worden gepresenteerd, in twee gevallen „op billijke voorwaarden", in een ge val „gratis" en in oen geval zelfs „voor niets, met ca deau". Hdbl. GEMOEDELIJKE INBRAAK. In zekeren nacht hoorde de 76-jarige nachtwaker in de Willebrordus-stichllng te Katwijk eenig onraad en begaf zich oudergewoonte met zijn lantaarn op surveillance. Nog niet lang had hij gezocht of hij vond in oon hoek van het. vertrek ineengedoken een menschelijke gestalte. Bijlichtend ontdekte hij daar in den gewezen portier van het gesticht. Hoe ben jij hior gekomen? vroeg de oude trouwe nachtwaker naief. „Door dat gat", antwoordde de gewezen portier, wijzend op het raam, waar een ruit uitgesneden was. En waar zijn Je schoenen? Die staan buiten voor het raam, was het antwoord Nadat de trouwe nachtwaker en de min.lor trouwe oud-portier, die voor dit bezoek uit Amsterdam was overgekomen, nog eenigen tijd hadden gekout, vond de nachtelijke 'bezoeker het beter maar weer te ver trekken langs den,zelf den weg- waarlangs hl] geko men was, hoewel zijn ouden vriend hem ook wel door de deur had willen laten. De nachtwaker bégaf zich weer naar zijn kamer tje en toen men hem den volgenden morgen vroeg waarom hij geen alarm had gemaakt, zeide hij: Och, dan waren aUe patertjes wakker geworden. Of de inbrekor dezen keer ook zijn slag had gesla gen, vermeldt de geschiedenis niet, maar toen na eenigen tijd weder was ingebroken en werkelijk ver schillende zaken werden vermist, viel de verdenking het eerst op den oud-portier, die ook werkelijk de da der bleek en nu .al vast in voorarrest is gesteld. TWEE OPLICHTSTERS. De politie te Zeist, heeft de hand gelegdi op een tweetal sluwe oplichtsters, moeder en dochter De W. Deze dames hebben reeds vele jaren lang een deel van het land bereisd en gelogeerd in hotels en pensions, zonder te betalen. Laatstelijk hebben ze te Zeist, weer een drietal maanden in een- pension ver toefde Toen ze merkten, dat de pensionhouder hen begon te wantrouwen, vertrokken ze per auto naar oen andere gemeente, waar ze terstond' weer hun intrek namen in e en bekend hotel. Verschillende hotelhouders hebben vorderingen op dit tweetal van f 800 a f 1000. De dochter, die steeds de besprekingen voorde, is aangëhouden en ter beschikking van de Justitie gesteld. De moeder Is 84 jaar oud. ST. MAARTEN. Tot zetters der Rijks Directe Belastingen zijn alhier herbenoemd de heeren G. Bruin K. Gz. en A. Nottelman. BROEK OP LANGENDIJK Evenals vorige jaren tzullen hier weer Chr. Winter- lezingen gehouden worden, en wel op 26 Oct door Ds. Vunderink, met: „Uit het leven der ziel"; 24 Nov. Frof. Diepenhorst met „de Commune van ParijB" en 19 Jan. „Christus en de nieuwe mensqfibeid',, terwijl voor de vierde lezing nog geen spreker wordt opge- Door J. C. Wit Pza. is aan Burgemeester en Wet houders vergunning gevraagd voor de oprichting van een slagerij. WINKEL. Verloren een portemonnnio inhoudende 20 rente zegels van f0.60 en eenig kleingeld. Door den vinder kan een en ander worden gede poneerd ten raadhuize of bij den eigenaar den heer K. de Jong in den Groetpolder. st. HAAKTEN. Het herhalingsonderwijs is alhier, school St. Maarten, aangevangen met 10 leerlingen; school Valkkoog met 7 leerlingen, terwijl te Eenigenburg te weinig belangstelling was. De herziening tob onze eoelale verzekeringe- wetgevlng. Mr. H. W. Groeneveid schrijft aan de N. R. Ct. Onder de vraagstukken, waarvoor de tegenwoordige tijd een oplossing eisckt, neemt ongetwijfeld het vraag stuk van de vereenvoudiging,onzer sociale verzekerings wetgeving eene belangrijke plaats in. In den loop der laatste 2ü jaren zijn tot invoering gekomen de verplichte ongevallenverzekering van de arbeiders in de industri- eele- en handelsbedrijven, alsmede de verplichte invalidi teit»- en ouiierdcmsverzekering van arbeiders. Zoo aan stonds zal de verplichte ongevallenverzekering van de arbeiders in de landbouwbedrijven worden ingevoerd, terwijl ten slotte de Ziektewet-Talima nog s^eds op Invoering wacht. Ongevallenwet. Invaliditeitswet en Ziek tewet leggen geldelijke en administratieve verplichtingen op den werkgever, geven aanspraken op voorziening aan den arbeider. Maar de vervulling dier verplichtingen door den werkgever is in elk dezer drie wetten verschillend geregeld. Terwyi de Ongevallenwet den werkgever ver plicht tot halfjaarlijksche premiebetaling aan de hand oener door hem aan te houden loonlijst, geschiedt de premiebetaling ingevolge de Invaliditeitswet door het bij iedere loonsbetuling plakken van een rcnte.zogcl op de routekaart van den arbeider. De Ziektewet op haar beurt bepaalt, dat de premie in bepaalde termijnen in geld zal worden betaald aan met de inning daan-én belaste ambtenaren. Minder groote verscheidenheid biedt do regeling in deze drie wetten van de rechten der ver zekerden op uitkeering. Niettemin bestaan er niet onbe-, langrijke verschillen, waarvan "het belangrijkste wel is, dat ieder der betroxken wetten een eigen omschrijving geeft van het begrip verzekerde. De Ongevallenwet 1921 doet verzekerd zijn dengenc, die in loondienst arbeid •verricht in een veizekeiingspJichtig' bedrijf, waarbij het onverschillig is of die loondienst kan worden terug gebracht op eene arbeidsovereenkomst dan wel uit een andere rechtsverhouding voortvloeit. De Invaliditeits wet en de Ziektewet daarentegen beperken zich tot personen, die krachtens arbeidsovereenkomst werkzaam zijn, maar verschillen weder onderling in de aanwijzing der grenzen, waarbinnen de krachtens arbeidsovereen komst werkzaam zijnde, gerekend wordt tot den kring der verzekerden. Groote verscheidenheid biedt ook de regeling van het met de uitvoering der verzekering belaste orgaan. De Ongevallenverzekering wordt uitge voerd door eene ambtelijke rijks-instelling, de Rijksver zekeringsbank. De uitvoering der invaliditeitsverzekering is op haar bcurl opgedragen deels aan de Raden van Arbeid, deels aan ae vorengenoemde Rijksverzekerings bank, terwijl ten slotte de uitvoering 'der Ziekteverzeke ring in handen is gelegd van de Raden van Arbeid, met zeker aandeel in die uitvoering van erkende ziekenkassen Ei' bestaat geen meeningsverscibil over, dal deze, overi gens historisch te verklaren groote verscheidenheid niet in het belang is van een goede uitvoering der sociale verzekering en dat mitsdien het brengen van meerdere eenheid in ae onderscheidene declen dier verzekering niet alleen gewenscht, doch ook noodzakelijk is. Maar naast dazen eisch van unificatie stelt zich als tweede eisch die van vereenvoudiging van den opzet der verzekering. Onzo sociale verzekeringswetten, in het bijzonder de Invalidi teitswet lijden m.i. aan het euvel van te groote nauw gezetheid Met pijnlijke zorg heeft de wetgever ieder net zijne willen geven en er tegen gewaakt, dat de ver zekerde meer of minder zou krijgen dan de wetgever in ek speciaal geval oorbaar acht. Van déér de uiterst ingewikkelde regeling in do Invaliditeitswet van pre miebetaling en renteberekening met als gevolg de nood zakelijkheid om rond 1.800.009 verzekeringen ieder af- wonderlijk te administreeren. Voor elk dier 1.800.000 verzekerden moeten thans een rentekaart en andere kaarten worden opgemaakt en bijgehouden, moet wor den nagegaan of do verschuldigde premie is betaald enz. In die Ziektewet wordt op het zelfde verschijnsel gestuit. De wetgever regelt de verzekering individueel. Ieder onder de Ziektewet vallende arbeider moet met namen worden ingeschreven; op zijn hoodf moet minutieus aanteekening geschieden van de betaalde preiniön. Wil de verzekerde het hem eventueel toekomende ziekengeld liever ontvangen door middel van een bijzondere zie kenkas, dan geeft de wet hem daartoe de gelegenheid, met als gevolg de noodzakelijkheid van een angstvallig aanteekenen in de openbare registers of «v> betrokken verzekerde bij eer. bijzondere kas is aangesloten en van een controle op den yoortduur dier aansluiting. Bij de Ongevallenwet staat de zaak niet anders. Elk ongeval, van hoe geringe beteekenis ook, moet door het centrale punt, de Rijksverzekeringsbank worden behan deld, zoodat een ha 4 dogen geheel genezen gekwetste vinger van een timmermansknecht ergens in Drente het geheeio apparaat van het verzekéringsorgaan in beweging stelt. Daarbij nemo men in aanmerking, dat meer dan de helft der ongevallen van slechts luttele beteekenis zijn. Dit stelsel onzer sociale verzekering veroorzaakt hoe zou het ook anders kunnen? aanzienlijke admi nistratiekosten. Deze kosten bedragen alleen reeds voor de invaliditeitsverzekering rond 5 millioen gulden per jaar. terwijl de uitvoering der Ongevallenverzekering rond 3.5 millioen gulden per jaar aan administratie kosten medebrengt. Is dus m.i. vereenvoudiging- onzer verzekering dringend noodzakelijk, zoo zal naar mijn overtuiging die vereenvoudiging niet kunnen worden voltrokken zonder tevens daaraan gepaard gaande beperking van het bedrijf der overhelds-organen en het naar den voorgrond brengen van het ibedrijf der bijzon dere verzekeringsinstellingen. Mijnl in den loop eener 18-jarige loopbaan in de sociale verzekering gevestig de indruk is, dat 't openhaar bedrijf om, meer dan 'n reden noodwendig aanzienlijk duurder werkt dan hel. bijzonder bedrijf. Reeds aanstonds staat het bij- zoner bedrijf in dit opzicht bovenaan, dat het ge- n a kkelijk bekwame krachten tot zich trekt en'even gemakkelijk onbruikbare of weinig bruikbare krach- ten uitstoot. Stel daartegenover het vrijwel onmoge lijke om een voor zijn werk niet of slecht berekend ambtenaar uit den dienst verwijderd te krijgen! Voorts staat de leiding van het bijzonder bedrijf krachtiger zoowel tegenover zijn hulpkrachten als tegenover derden. Bij welk bijzonder bedrijf is bet denkbaar, dat tegen een door de leiding in het be- iang van het bedrijf noodig geachte reorganisatie, door het personeel, in dienst van het bedrijf, ge ageerd wordt op de wijze, als door ambtenaren van openbare bedrijven gemeenlijk geschiedt? Niet be vordering van een ambtenaar, een minder ge wen sch te overplaatsing, het Diet voldoen aan een ver zoek van een ambtenaar betreffende salaris-verhoo- ging, uitkeering bij ziekte enz. leidt In den regel tot ..met klem aandringen", „scherpe protesten',' „diepe teleurstelling" van een aantal „bonden", „vereenl- gingen", „genootschappen" enz. hetgeen, ook al wordt van dergelijke uitingen niet al te veel notitie genomen, do positie van den bedrijfsleider niet aan genamer maakt en hem wel eens. doet afzien van hot nemen van aan den dienst bevorderlijke maatrege len. Een derde reden acht ik de volgende. Hoewel ik zelf ook ambtenaar ben en mij als zoodanig geens zins een minder nuttig lid der samenleving gevoèl uls de werkers in het particuliere bedrijf, moet mij toch de verklaring van het hart, dat over het alge meen bij: breede groepen van ambtenaren speciaal bij de ambtenaren behooronde tot het lagere en het middelbare personeel overschatting bestaat van de waarde van hun arbeid. Dit leidt tot een opdrij ving van salarissen, welke ver gaat bov.en, 't peil der salarissen, betaald aan gelijksoortige 'krachten in het vrije bedrijf. Ten slotte nog deze roden. Het ontbroken van een bedrijfsleiding, welke even krachtig i9 als die van 't bijzonder bedrijf, heeft tot gevolg, dat de leiders van de bedrijfsonderdeelen in het openbare bedrijf meer invloed en macht bezitten dan hunne collega's in 't hijzonder bedrijf. Dit leidt wederom in 't openbare bedrijf tot een streven bij het bedrijfs-ondordeel naar een expansie, welke licht uitgaat boven de betee kenis van het onderdeel voor het geheele bedrijf. Do leider van het onderdeel ziet allicht in zijn sectie de meest belangrijke, welker ontwikkeling niet dan tot schade voor den dienst kan worden tegengehouden. Meer ambtenaren worden noodig geacht ten einde den dienst van het onderdeol te volmaken en alduB treedt in een stijging der kosten, welke bij meer krachtige centrale bedrijfsleiding had kunnen zijn voorkomen. RELLETJES IN OOSTENRIJK Uit Weenen aan de Frankfurter Zeitung: In hot ko lenbekken van Köflack hebben in do laatste dagen telkens botsingen plaats gohadi tusschen arbeiders on gendarmen, waarbij één persoon is gedood en ver scheidene gewond zijn. Een afdeeling gendarmerie, die een gewonde naar het hospitaal bracht, werd aangevallen door een groote menigte, die dachten, dat er een arrestatie plaats had waarbij de gendarmen van hun vuur wapenen gebruik maakten. Naar aanleiding daarvan leggen alle mijnwerkers het werk neer, gooiden de ruiten in de kazerne in en vielen de politie aan. Door tusschenkomst van socialistische afgevaardigden en ambtenaren van de vakvereenigingon, werd de orde hersteld. DROOGT DE AARDE UIT? Een dronk water kostbaarder dan een klomp qond. Het Polytechn. Tijdschr. ontleent aan „Fumpen und Brunnenbau, Rohrtecthnik", 1922, een beschouwing van prof. Dr. Axel Winckler over den steeds verminderenden waterrijkdom op en nabij de aardoppervlakte. Als bewijzen voert hij aan: de omvang der zeeën wordt geleidelijk kleiner, hooge bergtoppen van thans waren vroeger eilandies in den Oceaan; de rivieren wor den smaller en onbeduidender, getuige de thans land ge worden oerstroomdalen; zelfs in den loop dei* laatste honderd jaren worden steeds meer rivieren geleidelijk onbevaarbaar, meren en zeeën drogen uit. Maar ook de grondwaterstanden dalen; artesische bronnen weigeren op dep duur haar milde gaven, steeds meer daalt do grondwaterspiegel, waarvan de schrijver eenige voorbeel den aanhaalt. Als verklaring van deze verschijnselen neemt Proi. Winckler aan ae geleidelijk voortschrijdende afkoeling van de aardkorst volgens de theorie van Kant-Laplact; deze korst kan daardoor meer wdter hergen; de zoogenaamde ondoordringbare lagen''die der bodem der grondwatergtroomen vormen, zijn in werkelijk heid met volkomen ondoordringbaar; in alle gesteenten komen spleten en scheuren voor, terwijl nagenoeg alle klei toch nog eenigszins doorlaatbaar is. Vooral ook in den zeebodem dringt het water onder belangrijken overdruk door. Op deze wijze wordt steeds meer water aan den kring loop onttrokken; op grootediepte gaat het in water stof en zuurstof over. De schrijver ziet dan ook de toekomst zeer somber In. „Ein Trunk Wasser wird schlieszlich kostbarer werden als ein Klumpen Goldes, und nach erbitterten Kampfen werden die lezten Menschen am Rande des letzten Tiefbrunnens verschmachten."Tel. „NATTE" EN „DROGE" SCHEEPVAART. In de Telegraaf lazen wij dezer dagen: De strij'di tegen den drank, dien de- regeering der Ver. Staten voert, is in. een kritiek stadium gekomen, doordien men hem heeft overgeplant op het gebied van het internationaal verkeer en het internationale recht. Procureur-generaal Daugherty heeft nl. een reeds door president Harding bekrachtigd besluit van zeer verre strekking genomen, waarbij de aan wezigheid van alcoholhoudenden drank verboden wordt op alle Amerikaansche schepen in de geheele wereld, en aan alle buitenlandsche schepen het recht om zich binnen de Amerikaansche territoriale waleien te begeven, wordt ontzegd wanneer zij zul ke dranken, al dan niet verzegeld, aan boord hebben. Het besluit omvat ook die schepen, welke particulier eigendom zijn en onder Amerikaansche vlag varen. En eindelijk strekt het besluit zich zeffs uit over die buiten- landscne schepen, die van een vreemde haven naar een andere vreemde haven onderweg zijn; hebben zij alcoholia aan boord, dan mogen ze geen Amerikaansche havens aandoen. Ten aanzien van buitenlandsche schepen en die zijn hier degene waarop de niet-Amerikaansche wereld het oog gevestigd houdt staat op dit besluit als sanc tieinbeslagneming. Het is duidelijk, dat dit krasse Staaltje van Ameri- kaansch puritanisme", indien het in staat is, het leven te behouden, vooreerst fnuikend zal werken op de Ame rikaansche scheepvaart, die juist de laatste Uren zulk een punt van aandacht voor de regeering der Ver. Staten uitmaakte. De Shipping Board moet den drankverkoop op alle regecringsschepen staken, en zal daardoor, voor zoover op de groote vaart buiten Amerika werkende, een harden dobber hebben om de concurrentie tegen de „natte" schepen van Engelsche, Fransche e.d. maat schappijen, en, ten aanzien van de vaart op Noord- A^nerika zelf, die tegen de „natte" Canadeesche sche pen vol te houden. Lasker, de voorzitter van den Board, zief in het verschiet al den Ondergang van het Ameri kaansche passagiersvervoer. Erger is de internationale kwestie, die er aan vastzit. Natuurlijk zal het Supreme Court, wanneer het geroepen wordt om de overtredingen van het Daugherty-besluit (een uitbreiding van de Volstead Act) te berechten, al leszins kunnen vasthouden aan de bepalingen tegen den verkoop van sterken drank door Amerikaansche schepen. Iets anders is het met de rechtskracht der genomen be slissing tegenover buitenlandsche schepen, cLw.z. buiten- la ndsch territoir. Het spreekt vanzelf, dat Daugherty, 'door ook vreemde schepen te treffen, de vooigift die hij de buitenlandsche scheepvaart in ae oogen van hen die behalve hun droogje ook hun natje niet willen missen, heeft verleend, door dezen aanvullenden maat regel tegen de vreemde schepen weer wil te niet doén. Bij de Volkstead Act is o.a. bepaald, dat de eigenaér van verzegelde aiciohoflïa deze binnen de V. S. van plaats tot plaats mag vervoeren. „En het zou", schrijft de „New York World", „aan vreemde schepen, die de Amerikaansche wateren kruisen, niet vergund rijn zelfs verzegelde voorraden sterken drank' door te voe ren T Behalve in de Ver. Staten zelf gaan tegen dezen nieuwen maatregel in Engeland, maar vooral in Frank rijk stemmen op. De Fransche regeering heeft nu beslo ten, om den scheepvaartmaatschappijen in deze de vrije hand te laten, en zal zich eerst met de zaak bemoeien, indien er een proces uit voortkomt, of beslag wordt gelegd op eep Fransch schip. En dan z\jn haar voornemens, naar het schijnt, niet malsch. Want Frank rijk bovenal interesseert deze maatregel, waar de Fransche scheepvaartwet bepaalt, dat ieder fid van de bemanning van, 'n schip recht heeft op een halven. en iedere stoker 'pp een heelcn liter wijn per dag. Wanneer Fransche schepen dan al genoeg wijn meenemen voor de heenreis tot aan de territoriale zone der V.S. dap kunnen ze zich voor den terugtocht nimmer voorzien, daar wijn- levering buiten die zone of approviandeering in Cana deesche havens op onoverkomelijke bezwaren stuit. In de practijk zou eeh doorvoering van Daugherty's maatregel dan ook neerkomen op een dwang aan yreem- de schepen, die met Amerikaansche havéns of wateren te doen hebben, om1 „droog" uit te varen. Het is een poging „td rule the waves" op een geheel nieuwe" manier, die behalve schadelijk! voor het land dat ze loepast, onrechtmatig is. immers inbreuk maakt op de integriteit van buitenlandsche vaartuigen en op de vrijheid van de zee. Ook voor ons land is het behing er van niet to onderschatten, vooral in verband mei do gevolgen die een en ander voor onac scheepvaart kan hebben. Van daar dat wc van deze plaats wat dieper op de kwestie zijn ingegaan.

Schager Courant | 1922 | | pagina 3