Schager Courant De Lijdensgeschiedenis met de tarieven van het P.E.N. NAAR FINLAND. DE WILDE JACHT Zaterdag 21 October 1922. 65sle Jaargang. No. 7116. TWEEDE BLAD. JURGENS PLANTENBOTER VOEDZAAM VQ0RQEELIG FEUILLETON. Indertijd schreef ik eenige artikelen over het p.E.N. Toen was het niet dit bedrijf, dat zoo'n mooie overheidsinstelling had kunnen zijn, reeds een lijdensgeschiedenis, al heb ik dit woord des tijds niet gebruikt. Ik schetste de inrichting van dit provinciale grootbedrijf, voor den bloei en de welvaart van onze provincie onontbeerlijk. Inzon derheid gaf ik eenige beschouwingen ten aanzien .van de financiëele misère, waarin het steeds meer '<wam te verkeeren. 't Is nu ruim anderhalf jaar later. Zijn we in- niddels veel verder gekomen? Laat me deze vraag •ens onder het oog zien. Jaren reeds staat bij ieder, die eenig inzicht heeft n dit grootbedrijf, de overtuiging vast, dat het be- ast is met al te veel millioenen déferin gestoken dichtingskapitaal. Jarenlang wordt anderzijds even zeer bij gemeenten, polders en grootindustrieelen iangedrongen op vrijwillige medewerking tot hoo- ?ere betaling voor den hen door het P.E.N. gele- verden stroom. De contracten zijn vóór den oorlog neerendeels voor een tijdvak van omstreeks 25 jaar afgesloten tegen tarieven, waarop het P.E.N. thans niet zonder verlies stroom kan afleveren. Gedeputeerde Staten hebben nu in Juni 1921 aan le Staten voorgesteld het P.E.N. finaal kwijt te ichelden ongeveer 6K millioen gulden, mits dan ook de gemeenten 'bereid zouden zijn tot aanvaarding van hoogere tarieven, zóó dat het P.E.N. voortaan we der zonder verlies zal kunnen exploiteeren. Het bedrag van iVA millioen gulden is samengesteld uit ongeveer 3M ■inillioen tot en met 1820 geleden exploitatieverliezen en ongeveer 3 millioen crisis- kosten begrepen in het stichtingskapitaal. In wezen is dit inderdaad een goed voorstel. De P.E.N'.-wagen was in het slop en hij moest er weer uit. Aan do zijde der provincie zijn bij de leiding van het bedrijf vele fouten gemaakt, waaruit. groot nadeel is ontstaan. Die fouten mogen zich niet wre ken op de. beurzen van de stroomverbruikers. Do g e h e e 1 e provincie dient de nadeelige gevolgen te dragen van de fouten van haar bestuurders en van de bedrijfsleiding. Anderzijds kan niet worden ont kend, dat de verouderde vooroorlogsche tarieven niet gehandhaafd mogen blijven. Die oude contrac ten. voor langen tijdsduur afgesloten, mogen dan al wettelijk onaantastbaar zijn, de gemeentebestu ren (overheidsorganen) mogen tegenover een ander i\erheidslichaam, de provincie, geen gebruik blij ven maken van regelen, gesteld in een tijd, waarin de toestanden .zoo geheel anders waren dan nu, zoo dat die regelen onmogelijk nu nog als juist kunnen worden aangemerkt. Bij de 3M millioen exploitatieverlies tot en met 1920 kwam over 1921 nog ruim f540000.De begroo ting voor 1922 raamt een verlies van f 1.18G.000, ter wijl op de begroeting voor 1923 f054000 is uitgetrok ken. In 1920 en 1921 heeft het meerendeel der gemeen ten togestemd in een verhooging der betaling we gens de maximale belasting met 50 pet. Zelfs nu nog zijn er een 16-tal gemeenten, die deze ■verhooging niet betalen. Dat is wel zeer hinderlijk voor d.e, ove rige en het is zeker de taak van de organisatie der stroombotrekkende gemeenten, om aan deze onge lijkheid tén spoedigste een einde te maken. Maar in hoever dienen de gemeenten boven deze 50 pet..nog verhooging toe té kenneh? Daarover is naar aanleiding van het bovengenoemde voorstel van Gedeputeerde Staten over kwijtschelding van 6J4 millioen. moeizaam en ernstig overleg ge pleegd tusschen afgevaardigden van de Provincie en afgevaardigden van de afdeeling Noordholland der véreeniging van Neerlandsche gemeenten. Van de zijde der provincie waren hiervoor aangewezen het lid van Gedeputeerde Staten Hendrix en de Staten leden Wiba.ut (voorzitter), Heerkens, Thijssen, Trap man, Van der Waerden en Do Jong Schouwenburg en door de geoqaeeniten- de heeren Kooiman, te Pur- merend (voorzitter), Kuipers te Beemster, Van Itte- sum te Apeldoorn, Lommen te Castricum, Van Deven ter te Alkmaar, Verhoeckx te 's Gravenhage en Wa- genfeld te Hilversum, na diens aftreden als wethou der vervangen door Van Engelenburg te Broek in Waterland. Dit overleg leidde tot overeenstemming in den boe zem der commissie. Vanaf 1 Juli 1922 zouden de ge meenten betalen naar tarieven, gebaseerd op de kost- prijsHjnen der vereeniging van directeuren van elec- triciteitsbedrijven in Nederland. Dienovereenkomstig werd een tarief ontworpen, hetwelk zou leiden tot een hoogere betaling per Kilowatt en per Kilowatt uur en tot oen vergoeding voor medegebruik van den hoogspanningskabel der provincie. Do provincie zou hierdoor naar schatting f 230000 per jaar meer in het laadje krijgen, ongeacht nog het bedrag dat thans niet binnenkort doordat gemeenten de 50 pet. ver hooging voor de maximale belasting nog niet beta len. J Gedeputeerde Staten gingen met dit resultaat ac- coord. De bekrachtiging vande Statenvergadering zou nu aan de zijde der provincie alleen nog noodig zijn. De vergadering der afdeeling Noordholland van de vereeniging van Nederlandsche gemeenten was minder inschikkelijk. Was dat zoo'n groot wonder? Weineen. Ik heb het op het eind in de commissie van overl6g met nadruk gezegd, dat daar veel en krachtige oppositie zou zijn te verwachten. De ge meenten geven haar rechtmatig afgesloten contrac ten natuurlijk hoogst ongaarne prijs. Wel had; de, af- j deelings vergade ring reeds het vorig jaar met alge- meene stemmen de billijkheid daurvan erkend, maar de tegenzin der gemeenten tegen V.E.N.-gedragin- gen valt niet weg te redeneeren en berust op goe den grond. Over de vraag hoever de verhooging zou gaan móest tenslotte wel veel verschil van inzicht blijken. Twee groote, langdurige cn moeilijke afdee- lingsvergaderingen hebben de juistheid van mijn vermoedens bevestigd. Ten slotte liop het zóó, dat de datum van ingang der verhooging een half jaar werd verschoven en dat de vergooding voor gebruik van de kabels der provincie kwam te vervallen. Daar na weiden de geamendeerde voorstellen met geringe meerderheid van stemmen aangenomen. De berekeningen der provincie van de opbrengst van eventueele kabelhuur liepen nogal uiteen. F.erst werd berekend ongeveer f60000 per jaar, later ongeveer f 33000. Hoe dit. intusschügn zij, op het ver vallen van de kabelhuur is de zaak nu weder eens gestrand. De Statencommissie voor de electriciteitszaken heeft thans namelijk aan Gedeputeerde Staten gead viseerd met de voorstellen van de afdeelingsvergade- ring geen genoegen te nemen.1) Zij heeft ook hier met de gemeenten nader overleg gevraagd, maar Ge deputeerde Staten geadviseerd zich tot de regeering te wenden met verzoek een wettelijke regeling te be- vorderon met behulp waarvan door de bestaande contracten een streep kan worden gehaald. De Sta- j tencornmi9Sie heelt van. dit advies aan de afdeeling Noordhollarud mededeeling gedaan. I Wat nu? Gedeputeerde Staten zullen zich naar mijn meening nog wel eens bedenken alvorens zij hei. geheel laten aankomen op wettel ijken dwang. De minister van Waterstaat heeft wel is waar onlangs medewerking dienaangaande in uitzicht gesteld voor het geval de gemeenten de bij het overleg ontwor pen tarieven niet zouden vvenschen te aanvaarden. Ik'houd me ook overtuigd, dat bij afwijzing zonder meer de gemeenten op wettel ijken dwang groote kans zouden hebben geloopen. Maar het, gaat thans nog om een betrekkelijk- gering verschil. Het wil er bij mij nog niet in dat de regeering het stuitende van wettolijken dwang tot vernietiging van volkomen te g( eder trouw, geheel naar den vorm en volkomen naar rechte afgesloten contracten om een dergelijk verschil zou willen aanvaarden. Evenmin, dat de nieuwe minister van Waterstaat gesteld hij acht zich door de toezegging van zijn ambtsvoorganger ook bij het verschil van f33000 (of f 60000) per jaar gebonden zijn ambtgenoot van Justitie aan zijn zijde zal vinden. Nog minder mag ik gelooven, dat de beide Kamers der Staten-Generaal in dit geval do rogeering voetstoots zouden volgen. Men moet ook niet uit het oog verliezen, dat onder de Noordhol- landsche gemeentebesturen bij de indiening van een dergelijk wetsvoorstel een storm van verzet zou opr steken. Er zijn ook nog wel andere contracten in particuliere en overheidsbedrijven loopende in electriciteitszaken en op ander gebied die thans onvoordeelig blijken. Als eenmaal een praecedcnt is geschapen, zal de regeering aandrang van andere zijden moeilijk kunnen weerstaan. Waar moet het dan -heen? De commissie voor electriciteitszaken der afdeeling Noordholland neeft gemeend, dat de gemeentebestu ren nu maar eens moeten afwachten en daarvan aan hen mededeeling gedaan. Wat moeten nu ech ter de electriciteitsbedrijven met hun begrootingen vcor 1923 doen? Die vraag werd me reeds gesteld Menig bedrijf zou door de verlaagde kolenprijzeri welke op den stroomleveringsprijs grooten invloed uitoefenen, zijn stroomprijzen eenigszins kunnen ver lagen als niet de verhooging van het provinciaal ta- tief boven het hoofd hing. Er is nu groote onzeker heid ontstaan. Ik meen dat het gewenscht is op de bogröotingen voor 1923 een flinken post voor on voorziene uitgaven uit te trekken, ten einde daar uit de verhooging eventueel te kunnen bekostigen. Blijkt ook met een flinken post voor „onvoorzien" penige' verlaging nog mogelijk, dan stelle men ver laging niet langer uit. Naar het mij wil voorkomen is de oplossing thans weder in een zóó vèr verwij derd verschiet komen te liggen, dat daarop met her ziening van de plaatselijke stroomtarieven toch eigenlijk niet langer meer kan worden gewacht. Wie weet wat de naaste toekomst nogbrengt! Wjuit sedert de afdeelingsvergadering, waarin deze zich tot medewerking aan het sluiten van nieuwe contracten nfet vermoedelijk f170000 per jaar meer opbrengst bereid verklaarde, is bekend geworden de begrooting van het P.E.N. voor 1923, die f 532000 min der exploitatieverlies raamt dan de begrooting voor 1822 deed. Het geraamd nadeelig slot is nu f654000. Nog een respectabel bedrag, maarwe zijn nu weer in vooruitgaande richting. Als dat geraamde verlies van f 654000 eens iets meeviel? Als alle gemeenten nu alvast eens betaal den de 50 verhooging voor de maximale belasting? Als verder eens in mindering werden gebracht rente en aflossing op de kwijt te schelden 6millioen Mogelijk blijft er voor de gemeenten dan nog wel minder dan f170000 per jaar te dekken over. De na de jongste afdeelingsvergadering bekend geworden begrooting doet wel een paar vragen rijzen. Deze onder meer of het thans, alles bijeengenomen en gezien ook het afwijzend advies der Statencom missie, eigenlijk maar niet het beste zou zijn, dat de gemeentelijke bedrijven voldoende middelen re serveeren, om bijv. nadat we nog eens een jaar ver der zijn, het P.E.N. zoo noodig tegemoet te ko men, maar inmiddels nog eens aan te zien of de noodzakelijkheid van tegemoetkoming wel inder daad zal blijken. Dat zou tenslotte voor provincie èn gemeenten nog wel de allermooiste oplossing zijn als na afschrijving der 6K millioen de 5 ver hooging, algemeen doorgevoerd, eens bleek voldoen de te wezen. D. KOOIMAN. P urmerend. Wonderlijke speling van het, lot! Juist toen ik dit geschreven had kwam er 3toring en ging het o'ectrisch licht, uit. Ik kreeg in den donker ruim schoots gelegenheid om te overdenken of dit wel licht, een symbolische verklaring was van de ver houding die door deze daad van do Statencommis sie tusschen gemeenten en provincie is ontstaan. REïSBRIEyEN. IV. Eten en drinken is voor den reiziger, die er op uittrekt om nieuwe indrukken te ontvangen, om landen en volken te leeren kennen, slechts bijzaak. Hot is hem voldoende als hij op lijd de behoeften van zijn maag kan bevredigen. Hij past zich wat de keuze van zijn spijs betreft, bij voorkeur aan bij de gebruiken van het oord, waar hij zich bevindt. Dit noemt echter niet weg dat 't hem niet geheel en al onverschillig kan wezen wat hij krijgt. Wel nu. wie van goed en degelijk voedsel houdt is in Finland op zijn plaats! En omdat het et.cn daar zoo sterk verschilt van het onze. moet ik er toch iets van vertellen. Juist om het bij uitstek typische. De dag begint met een heel licht ontbijt. Een kannetje met geurige koffie (in ons hotel was ze van zoo bijzondere kwaliteit, dat ik geen enkele keer naar mijn kopje thee heb verlangd) en een dun sneed je wit brood is alles wat men krijgt. Maar dan een paar uur later zoo ongeveer om tien uur!.... dan komt het! Dan is het tijd voor „Smörg-asbord" en het eigenlijke eten begint. Fn wat dit is? Och, daar heeft een Hollander geen begrip van. Het is zoo iets bijzonders, zoo iets aparts, dat het de moei te waard is om te bêschrijven. Stelt u voor: in de eetzaal staat een groote tafel of eon breed buffet. HEERLUK naar het Amerikaansch door ZANE GREY, Bewerkt door W. J. A. ROLDANUS Jr. 36. Creech raakte handgemeen met JoeL Er volgde een woeste, verbitterde strijd. Creech's haren stonden recht op; zijn gezicht had de uitdrukking van een' wilde furie en hij bleef vloeken en bevelen. Zij vophten om het bezit van den revolver. Maar Joel scheen bovenmen- scheliike kracht te bezitten. De revolver kon hem niet' ontrukt worden. Bovendien bleef hij trachten den revol ver op zijn vader te richten. Lucy schreeuwde. Creech oildo heesüh. Maar de jongen was niet te overweldigen. Lucy zag hem ondanks den wanhopigen druk daarop *ju arm buigen en den revolver afschieten. Creech's hecsche dreigementen verstomden, terwijl zijn greep om Joel verslapte. Hij waggelde. Zyn armen gingen in do hoogte met een tragisch, vrceselijk gebaar. Hij viel. Joel stond bevend en doodsbleek over hem heen, maar toonde niet het flauwste besef van zijn daad. Zijn handelingen waren instinctief. Hij was het dier, dat zich vrij geworsteld had. Een verder bewijs van zijn aberratie was, dat hij zijn revolver in *jn gordel wilde steken; hij maakte het gebaar ervoor, maar liet hem in het gras vallen. Het zien van dien gevallen revolver verbrak Lucys bctoovering van afschuw. Plotseling golfde het bloed als vuur door haar aderen. Zij mat aen afstand naér Sage King. Joel keerde zich om. Toen vloog zij naar den King, was bij hem, was reeds half op hem, toen hij begon te steigeren, waardoor zij hem wel met behoefde los te laten, maar hij toch belette, dat zij heelemaal op hem komen kon. Dan grepen ijzeren handen haar vast en wierpen haar als een ledigen zak in het gras. Joel Creech zeido niets, Zijn vertrokken gelaat had de spottende minachting! van een hooger wezen. Lucy lag plat op haar rug naar hom te kijken. Haar geest woikte snel. Zij zou voor haar lichaam en haar leven moeten vochten. Haar angst was met haar afschuw verdwenen. Zij was nu niet bang Voor dien krankzinni gen jongen. Zij was van plan te vechten, berekend als een sluwo Indiaan, woest als een wilde kat. Lucy bleef volkomen stil liggen, want zij wistdat ze neergegooid was vlak bij de plek, waai; de revolver lag. s zij u,:1JJ- En daarop prijken talrijke schalen en schotels met de visch, kluifjes, verschillende worstsoorten, ham, ossentong, boeuf, dan verder diverse saladen van to maten, biet, komkommer enz., daarbij nog onder scheiden broodsoorten, boter en kaas. En daar neemt ge zelf van wat u aanstaat Gij gaat met uw bord naar de ta fel of het buffet en bedient u zelf naar hartelust, zooveel ge maar wilt. „Ganz ohne kontroll" zooals mij de eigenares van ons restaurant zeide: Is één bord vol u niet genoeg, welnu dan laadt ge u een tweede vol en een derde als ge veel trek hebt. En wanneer ge genoeg hebt van deze koude voorspij- zen, wordt u een warme schotel opgediend (gewoon lijk een keuze uit drie) en dan krijgt ge nog een bord havermout of iets dergelijks met een glas melk toel Èn dit alles wordt met een vasten prijs betaald. Dat gebruik troffen we in Finland overal aan, niet alleen voor de morgen-uren (van 10 tot 2) maar ook voor het söuper. Een eigenaardigheid, welke den vreemdeling on middellijk treft is het gToote melkgebruik in do j restaurants. Ook zure melk, opgediend in glazen schaaltjes en gebruikt met suiker of met suiker waardoor peper is gemengd, wordt heel veel geno men. Ik was er op verzot! En de melk was van bui- I tengewone kwaliteit. I Maar nè. deze culinaire uitweiding gaan wij weer op reis. I Onze weg voert ons naar Viborg, Met den nacht trein gaan wij er heen. Voor de eerste maal zullen wij gebruik jnaken van den slaapwagen. Wij heb ben. derde klasse biljetten en zijn erg benieuwd hoe die slaapgelegenheid zal wezen. Maar 't is alles perfect in orde. Linnengoed, waarop de allernetste Hollandsche boerin zelfs geen aanmerking zou kun nen maken. Spoedig ligt ieder in zijn bed en de 1 trein rommelt Viborg tegemoet. Aan verschillende stations stoppen wij korteren of langeren tijd. Het is een heldere nacht. De maan schijnt, een fris9che lucht komt door het openstaande raampje binnen. Mijn makkers (we liggen met z'n drieën boven el kaar in een compartiment) slapen, maar ik kan den slaap niet recht vatten. Daarom lig ik wat uit te kijken. We staan een poos stil naast een anderen nachttrein en ik zie hoe op het balcon van een derde klasse wagen een paar Finsche jongelui, die zich geheel onbespied wanen, elkaar kussen. De men- schen zijn toch overal gelijk, denk ik en ik heb er plezier in. Dè nacht is vlug voorbij. De passagiers verschijnen in de gangen. Om half zeven zijn wij in Viborg. F.erst naar het buffet in de wachtkamer voor een licht ontbijt en dan onmiddellijk op stap. Wij ma ken een heerlijke wandeling naar Papula, even bui ten de stad. Het weer is schitterend. De zon, onze trouwe, vriendelijke gezellin op reis, laat ons ook nu niet in den steek. We beklimmen een heuvel langs een prachtig boschpad. Bovenop vinden wij leen uitkijktoren, welke wij natuurlijk bestijgen. Een verrukkelijk panorama. Ten Westen ligt de oude stad Viborg, wij zieri op haar neer, haar huizen, haar havenwerken, haar oude brucht. Aan de andere zijde zien-we bosch. bosch, niets dan bosch. Een eindeloosheid van golvend groen is het, waarover onze blik gaat. Nu richten we oze oogen naar het Zuid-Oosten. Daar ligt St. Petersburg. De afstand is te gyoot om het te zien. Vier uur sporens van Vi borg. Een poos nog blijven we staren over die gol vende zee van dennengroen, welke zich uitstrekt tot den gezichtseinder, dan dalen wij weer af naar be neden. Wij passeeren het terrein voor de skisport. Een hooge stellage vanwaar de skiloopers komen aansnellen naar beneden, dan eindigt 't plotseling en maken zij hun sprong of liever hun vlucht door de ruimte. 'tMoet een zeldzaam gezicht zijn in den winter, als die jonge, sterke, vlugge kerels zich oefenen en sprongen maken van 25, 30 Meter 1 Op de grens van Viborg wacht ons de tram en wij gaan de stad door naar de oude burcht en het marktplein. O! die oeroude burcht! Zwaar, massief staat zij daar met haar vijftig meter hoogen, plompen, ron den toren. Als zij eens spreken konl Wat zou zij ons kunnen vertellen van het verleden, zij die altijd is geweest .de bewaakster van den toegang tot Fin land uit het Oosten. Gebouwd in 1293 door Torkei Knutson stond deze feodale burcht oorspronkelijk eenzaam als een schildwacht op een verlaten post. Later ontstond er een klein marktplaatsje en eerst in 1403 wordt Viborg gesticht en in 1477 tot ves ting gemaakt. Tallooze malen is deze plaats het tooneel geweest van strijd, voornamelijk tusschen Zweden en Russen. Hier hebben de troepen van Pe ter den Groote gelegen, hier werd nog in 1793 de Zweedsche vloot geblokkeerd. Ik heb de geschie denis nog eens nagelezen. Dat is zoo interessant, wanneer men ter plaatse zelf is geweest! Maar wij gaan verder de stad in. Wij treffen het; het is juist markt. ïlet groote plein staat vol met boeren wagentjes. De paarden zijn niet uitgespan nen. De .boertjes uit den omtrek hebben hunne waren aangevoerd. Er is van alles. Groenten en aardappelen, vruchten, bloemen, brood, boter, kaas. Het ligt in kraampjes. Een schilderachtig gezicht. Een interessant stukje volksleven. Sommige boer tjes zien we weer weg rijden naar huis. 't Is aan alles te zien dat 't „martelaartjes" zijn. Armoedig ziet alles er uit toch zijn de paarden goed ge voed. Hoever zullen zij gaan? Tot ergens ver in Het zou het werk van een oogenblik zijn. Zij keek naar Joel, terwijl hij naar haar keek. En zij zag. dat hij zijn voet had op net touw aan Sage King's nek. De. King bod een afkeer aan touwen, li ij was zenuwachtig. Hij schudde zijn kop om het 'af ie gooien. Creech, die Lucy geen oogenblik uit het oog verloor, greep naar het touw, trok den King dichter en dichter bij en maakte den knoop los. De King bleef nu kalm met afhangende teu gels staan. In plaats van een zadel had hij een deken op. Het scheen, dat Lucy de plaats van den revolver wist, zonder haar blik van Joel af te wenden. Zij verzamelde al haar krachten rólde zich vlug om en nog eens en greep den revolver juist toen Creech als een panter op haar sprong. Zijn gewicht drukte haar plat neer. Zijn kracht rukte haar den revolver uit de hand. Lucy lag met haar gezicht op den grond, niet in staat haar lichaam te ewegen, terwijl hij over haar heen stond. Dan sloeg hij haar, geen verdoovenden slag, maar den harden tik, welken een wreede ruiter geelt aan een paard, dat zijn eigen zin wil doen Onder dien slag verloor Lucy echter haar bezinning niet; integendeel zij begon er nog scher per door te denken. Die slag bewees, aat Joel krankzin nig was. Zij zou een krankzinnige de baas kunnen worden, terwijl een man, die alleen slecht was, haar zou overweldigen. Creech probeerde haaryom te draaien. Lucy verzette zich. En zij was sterk. Verzet prikkelde Creech. Hij sloeg haar met zajn vuisten en rukte dan met handen als staal haar blouse uit. De aanraking van haar bloote lichaam door zijn hénd deed Lucy een oogenblik verslappen en Creech trok aan haar tot zij schijnbaar machteloos voor hem lag. En Lucy zag, dat er, nu hij haar zoo aanschouwde, iets gekomen was tusschen Joel Creech's krankzinnige motieven en hun uitvoering. Eens had hii haar lief gehad haar begeerd. Hij streelde haar schouder. En er kwam een ander, zachter licht in zijn vreemde oogen. Lucy voelde bij instinct, dat zij verloren was, als zij zijn krankzinnige woede niet weer opwekken kon. Zij moest dat vreeseüjke gevecht beginnen, waarin zij hoopte, dat hij haar gauw dooden zou. Vlug en gemeen als een kat zette zij haar tanden in zijn arm. Zij beet diep aoor en hield vast, Creech jankte van dien woestea irap was hevig, maar toen hij haar met het touw over haar blcoten rug striemde, gilde zij het uit. Lenig en vlug sprong zij op en liep weg. Ver geefs. Met enkele sprongen had hij naar weer te pakken en lichtte hij haar beeentie. Lucy viel over het lijk van den vader. Maar zelfs dat deed haar haar bezinning niet verliezen. Al de woestheid van een in de wildernis geboren wilde culmineerde in haar, die vocht voor haar leven. 1 Creech boog zich voorover en zwaaide den opg|e- roden lasso rond. Hij wilde meer doen dan haar daar mede striemen. Lucy's handen schoten als slangen uit en klampten zich vast aan zijn lang haar. Met een gil richtte hij zich op en lichtte hij haar van den grond op. Een oogenblik zag Lucy alles als in een roode mist'; zij voelde een hevige pijn in haar polsen, waaraan Creech klauwde. Toen hij haar dwonghem los te laten, had zij handenvol haar in haar vuisten. Zij viel neer en had de kracht niet ora op te staan. Maar Creech ging als een bezetene te keer en slechts weinig van zijn gebroken taal was begrijpelijk. Met zijn spitse knie drukte hij haar neer. Hij sneed het touw in stukken. Handig, als een pikeur in oogenblikken, ddt snelheid een eisch is, bona hij het eene einde van het i'touw oni haar enkel en het einde van het andere stuk om haar pols., Op dezelfde manier zou "hij een wilden mustang gebonden hebben. Opstaande hield hij beide touwen vast. Hij ging achteruit en liet ze door zijn han- ;den glijden. Dan greep hij met een vlugge beweging I Sage King's teugel. I' Creech hield een oogenblik op; zijn gelaat drukte triomf uit. Dan bracht hij het paard naar Lucy. j Voorzichtig boog hij zich voorover. Hij wist niet, dat |Luccy's krachten uitgeput waren. Hij was bang, dat zij i nog zou ontsnappen. Hij pakte haar beet, lichtte haar op en wierp haar op den rug van den King. Dan drukte hij haar naar beneden. Lucy's verzet was haar eenige kans op redding. Zij bood alleen tegenstand, waartoe zij in staat was. Hij sloeg haar armen om den nek van den King en bond ze Lucy kon haar gezicht ver genoeg draaien? om Creech 'te zien. Ais een duivel verkneuterde hij zich in zijn werk. Plotseling raapte hij Zijn revolver op. Kijk hierheen," riep hij heesch uit. Zonder haar uit het oog le verliezen en vreeselijk grinnikend liep hij naar een plek, waar het lange gras niet neergetrapt was. De wind, die uit den canon kwam, blies nog hard. Creech legde den revolver in het gras en schoot dien af. Sage King steigerde. Maar hij was niet bang voor schieten. Hij kwam weer kalm op zijn zware hoeven terecht. Lucy kon weer zien. Een dun geel rookkolom metje steea op een klein, slangachtig vlammetje een zacht-knetterend gesis. Lucy had vergeten, dat Creech van plan geweest was haar in het vuur te jagen. De plotselinge afsdhuw voor dat alles deed haar bijna begrijpen. De heftige aandoe ningen verdoofden haar gehoor en verduisterden haar gezicht. Maar Creech's harde handen brachten haar weer tot het leven terug. Zij kon hem nu zien, hoewel niet duidelijk. Zijn gezicht leek onmenschelijk, mis vormd, grijs. Zijn handen rukten aan haar armen een laatste voorzorg, om te zien of zij stevig vastgebonden was. Dan liet hij Sage King's teugel los. Lucy kon haar oogen niet gelooven. Wat deed den yKing zoo stil staan? Zijn ooren gingen rechtop staan stijf spits. Creedh ging achteruit en legde zijn hand op Lucy's Jdeeren. Zij verdraaide haar nek om naar hem te kijken. Maar zij kon daardoor niet veel 'beter zien. Toch zag zij, dat hij haar geheel naakt wilde uitkleeden. Hij zette zich schrap voor een krachtigen ruk. Zijn gele tanden lip. Zijn verschillend gekleurde drukten zich diep in zijn lip. zy pogen fonkelden van krankzinnij Mi zinnig genot, met stc enkel vast. Dan rukte hij en bond dat aan h: hard aan het touw om haar lar anderen enkel. als een hond Hij sloeg haar. Hii rukte, worstelde. Dan lichtte hij haar op en dat oplichten van haar'lichaam rukte het vleesch uit zijn arm, waardoor zij hem loslaten taoest. Lucy stond half op, sprortg naar den revolver. ai rJ 0. Zij kreeg cfien te pakken ook, doch slechts even, want Als zij dien bemachtigen kon, zou zij Joel dooden. Oeech trapte hem dadelijk weer uit haar hand. De pijn nu ve{anaerae in naar geest de hoop op den dood, dien rij gezocht had, in de hoop op het leven, dat nog moge lijk was. Al de macht, die zij ooit over den King gehad had, lag in haar stem. Als Creech den teugel' maar los liet als Sage King maar vrij zajn kon, om te galop- peeren. aar tot rukken kwam het met Iets trok zijn aan dacht. Hij keek. Hii zag iets. Het beest in hem werd mensch de krankzinnigheid veranderde in redelijk heid de duivel in een lafaard. Zijn aschkleurige lippen uitten een gesmoorden, vreeselijkcn kreet. Lucy voelde, dat de King over alle spieren beefde. Zij wist, dat dit angst was. Zij verwachtte zijn luid gehin nik en schrok niet, toen dat weerklonk. Dadelijk zou hij steigeren. Dat wist zij. Zij huiverde. Zij trachtte iets tegen hem te roepen, maar haar lippen weigerden. Creech scheen verlamd. De King veranderde van hou ding én het laatste, wat Lucy van Creech zag, was iets dat zij nooit vergeten zou. Het was, alsof Creech dé brandende hel zag. Dan hinnikte de King cn steigerde. Lucy hoorde snel dof hoefgetrappel. Hoefgetrappel van een snel paard in

Schager Courant | 1922 | | pagina 5