Noteer even! LEHGHAÜS' KLEERMAKERIJEN DERDE BLAD. Raad Yan Schagen. I Schaper Cont Zaterdag 21 October 1922» 65ste Jaargang. No. 7116. Vorvolgv au het 2a blad. Volgt gemeente-begrooting. Voor het nazien dor begroetingen, was omü wii.u- mifl.sle benoemd, bestaande uit do hoeren Ih. L. Overtoom, D. P. Timmerman en J. Bregman. De commissie rapporteert, dat haar is gebleken dat B. en W. hebben gestreefd bij het opmaken der oegrooting naar bezuiniging, hetgeen zeer zeker in >en tijd als dezen is te waardeeren. De commissie inaakt de volgende opmerkingen: 'aarwedde Wethouders. De minderheid der coromis- •ie wil dezen post verlagen met f 200, niet uit ge- •ingschatting ten opzir.M» v^n de prestaties der vethouders, doch uit overweging dat in een go- leente als de onze de post meer moet worden beschouwd als vergoeding voor tijdverlies dan wol ls jaarwedde en waar bezuiniging in dezen tijd is •eboden, acht de minderheid dezen poet voorver- aging aangewezen. t - In haar antwoord op dit rapport der Commissie «rengen B. en W. de Commissie dank daarvoor. Wat de jaarwedde der wethouders betreft, wen- ichen B. en W. dezen post op f800 te handhaven. De heer Koemeester: Dat dacht ik wel dat de .vethouders niet voor verlaging van hun eigen so- arts zijn. Voorzitter zegt, dat Juist hij zich tegen verlaging ïeeft verzet. De heer Bregman vraagt of er geen minderheid )ij B. en W. was. Voorzitter: Neon, het voorstel is unaniem. De heer Bregman: Dan ia de heer Trapman ze ker veranderd. De heer Trapman zojrt, in de vergadering van B. cti W. gezegd te hebben over deze zaak geon .voord meer te zullen zeggen. Vorig maal heeft, spr. een echec geleden met zijn voorstel tot verlaging van het salaris en spr. heeft gezegd dat het nu *een pas gaf als minderheid van hot college weer met een dergelijk voorstel te komen. Wel heeft apr. zich het recht voorbehouden testemmen voor hot voorstel van de minderheid! der begrotingscom missie. Spr. heeft dit willen zeggen naar aanlei ding van de vrienlelijkheid van de heeren Koe- meester en Bregman en de heer Koenieester heeft dus verkeerd gedacht, door te denken dat de wet houders niet voor verlaging van hun eigen sala ris zijné Voorzitter: Dat was een grapje van den heer Koemeester. De heer Trapman: Wel een beetje misplaatst. De heer Helder stelt voor niet tot vermindering van het salaris over te gaan. Als Jaarwedde is f400.-— veel te gering en zelfs als men 'de f400 be schouwt als een vergoeding voor tijdverlies, is hot nog zeer laag. Spr. weet hoeveel werk er aan Je functie verbondon is. Behalve de vergaderingen is er nog veel werk en is men nog dikwijls in ge dachten bezig met de gemeentezaken. Voorzitter noemt verschillende werkzaamheden behalve de vergaderingen, van de wethou ders op, conferenties, het bezoeken van hoof den der scholen, van gasfabrieken voor on derzoek gassystemen enz. Bovendien zou bij een verlaging ook mijnheer Hopman worden getroffen, die bij afwezigheid van den burgemeester loco-bur gemeester is. De heer Overtoom, de minderheid van de com missie,, vraagt of de wethouder die een maand het werk van den burgemeester doet, daarvoor niet extra kan worden tegemoet gekomen. Voorzitter: Niet ten koste van den burgemeester. De heer Overtoom: De een doet het werk, de an der krijgt het geld, dat is onlogisch. Voorzitter: Zoo is de wet. Met het vervangen van den kantonrechter is het ook zoo. De heer Overtoom wijst er verder op dat dit een post is, die voor hem in aanmerking komt om ver minderd te worden. Verlaging van andore posten ligt buiten onze bevoegdheid, onderhoud enz. zijn zoo laag dat daarop niet meer kan worden bezui nigd en daarom Heeft spr. gemeend, deze gelegen heid te moeten aangrijpen. De heer Hopman maakt bezwaar dat voorzitter in zijn toelichting sprekers naam noemt. Aanstonds is het 1923 en kunnen er andere wethouders wor den benoemd en spr. zou dan ook liever zien dat gesproken werd van „de wethouders". Spr. is tegen verlaging, omdat de functie dan alleen sou kun nen worden waargenomen door die personen die in eei goede omsfon 1 ighenen verkeeren en niet. zoo de org voor hun gezin hadden. Spr, vindt het niet goed als de keuze tot die personen werd beperkt. De heer Van Nuland heeft er zijn verwondering over geuit, dot aan dit salaris wordt getornd. Spr. .gelooft wel dat de tijd is aangebroken ora tot be zuiniging over te gaan, maar dan van boven af. Is dit het stjeven geweest van de minderheid der commissie, dan is het toe te juichen. Spr. zou dam evenwel willen een verlaging in generaal en zal straks in bespreking brengen Ged. Staten te ver zoeken de salarissen te herzien. De heer Roggeveen noemt f400.een zeer mi nieme vergoeding voor de werkzaamheden die in het belang der geheele gemeente worden verricht. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen, tegen de heeren Overtoom en Trapman. Over het presentiegeld der leden van den Raad stelt de commissie voor deze te verlagen van f3. op f2.— per vergadering. De post kan dan ver minderd met f165.De commissie wenscht ech ter de toezegging van den Burgemeester te ontvan gen, dat behoudens lange agenda's, voortaan de vergaderingen in de avonduren worden gehouden, opdat de loonderving voor diegenen der raadsle den, die in dienstverband werkzaam zijn, tot een minimum wordt beperkt. Togen verlaging presentiegeld raadsleden is geen bezwaar en voorzitter zal met den wensch tot het houden van avondvergaderingen rekening houden. Voorzitter zegt dat voor korte vergaderingen hij al rekening met. dezen wensch houdt, hoewel hij die avondvergaderingen persoonlijk' niet prettig vindt. De heer Bregman noemt het antwoord van voor zitter vaag. Door de heeren Helder e» Va» Nu land is ook al eens gevraagd om avondvergaderin gen en dit Jaar zijn er geweest 10 vergaderingen, waarvan 2 onder leiding van den heer Hopman en 's avonds gehouden, van de overige 8 zijn er 5 over dag gehouden, terwijl ze soms niet langer duurden dan anderhalf of twee uur. In andere gemeenten wordt soms tot middernacht vergaderd en wanneer de agenda te lang is kan de vergadering den vol genden avond worden voortgezet. Voorzitter: Dat kost dubbel. Spr. kan niet voor uit, zeggen of een vergadering lang zal duren of niet. Spr. wil zich niet binden, de wet geeft hein de bevoegdheid de vergaderingen uit te schrijven op de uren die hem gewenscht voorkomen. De heer Bregman: Dan zal ik tegen verlaging van presentiegelden stemmen. De heer Helder zegt, dat de bepaling van tiet bedrag der presentiegelden afhangt van de loonen die worden betaald aan hen, die in loondienst zijn. De voorzitter is volkomen, vrij de vergaderingen over dag to houden, maar dan moet ook de ver goeding in overeenstemming zijn met de rcfogelijk^ loonderving. En al zijn de tijdsomKlaiidigheóóh dun ook veranderd, dan zijn/ we nog r-lcn" gekomen iot een bedrag van f2.—-; zelfs f3.— 'n vergelijking met omliggende gemeenten een laag presentiegeld, in Barsingerhom is het, geloof ik f4.Als ik do- zelfde godachtengang volg als de heer Trapman, dan is het voor mij geen bezwaar het voor f2.— te doen, ik beschouw de betrekking Rog als een eerepost, maar ér zijn menschen die hun loon er voor moeten missen. Spr. gelooft dat. het bedrag op f 3.bepaald moet blijven. De post kosten vergade ringen is belangrijk verminderd, doordat zeker het voornemen bestaat "niet meer een geheelen dag te vergaderen, waardoor koffiedrinken niet meer noo- dig is, en dit geeft reeds een belangrijke bezuini ging. Spr. geeft wel in overweging met den wensch van den heer Bregman rekening te willen houden. Het voorstel om het presentiegeld van f3 op f2 te brengen, wordt aangenomen met 6 tegen 5 stom men, tegen de ÏÏeeren Rempi, Van Nuland, Helder, Koemeester en Bregman, De beer Trapman tot den neer Koemeester: Jij stemt wel tegen je eigen salarisverlaging, dat valt me niet direct mee. heele begroeting wtt aanban doe. De heer Bregm*n: Alleen dezen post. De heer Trapman legt het Werkliedenrfiglsmentarbeider» bet zoo best hebben., de landarbeiders over en zegt dat artikel 20 bepaalt dal als loon der niet meegerekend, ze mogen bet nu wat beter heb- dat ge Uw HERFST- en WINTERKLHEDING het voordeeligst koopt in te WINKEL en HOOGWOUD. Vraagt stalen. Overal te ontbieden ge» va» dep feeer, Ketelaar aa» dos» Minfetrr eg de actie va» andere vrijrinwtf^emoprat*». Dat, werklieden uitsluitend wordt bepaald een week loon dat na overleg met de vakorganisaties wordt vastgesteld. Over pensioenstorting en pensioenrege ling is in het heele reglement geen sprake. En dat de heer Bregman dat zelf wel heeft gevoeld, blijkt wel, doordat hij als lid der begrotingscommissie met geen enkel woord gewezen heeft §p het ple gen van overleg. Spr. is beslist tegen „feet uitstallen van dezen post, omdat het een zaak is die buiten de competentie van dit werkliedenreglement valt. De heer Bregman zegt in de begrootingscommfs- sie geen opmerking te hebben gemaakt, omdat hij niet met het werkliedenreglement bekend wa3, hij heeft er niet een in bezit. Ten opzichte van het ple gen van overleg wijst spfr. op artikel 3 er; 13. De menschen zullen voor die pensioénstortiJlg S5 stui vers per week moeten, betalen, 'wat spr. org on democratisch noemt, het is éen verkapte verlaging van Salaris. Dó heer Trapman, opnieuw tiet werkliédwuroglö' mout openslaande', /egt dat artikel 3 gaai over dé alge me ene Instructie en algemotmo dienstregeling, artikel 13 over de roosters van werkuren, gewone interne aangelegenheden, die geheel buiten deze kwestie staan. Spr. ziet niet in dat de pensioen bijdrage is een loonsverlaging en heeft vroeger, toen het in omgekeerde richting ging, nooit gehoord van een loonsverhooging. Bovendien is het hier een voor stel betreffende alle ambtenaren, ook die \velke bui ten het werkliedenreglemfint vallen. ,/Cou men wil len dat met al die personen afzonderlijk ovorleg werd gepleegd? De heer Bregman zegt, dat het een tekortdoening aan de ioonen is. Vorig' jaar werd door den h8er Trapman vacantietoeslag noodig geacht, toen werd opgehemeld, dat die toeslag noodig was en nu krij gen wo een voorstel waardoor er van het weekloon afgaat. Er is toch niets tegen overleg met de vak organisaties te plegen. De heer Trapman vraag; sdt h af waai-om dan de vertegenwoordigers van die organisaties zelf niet aangedrongen hebben op een dergelijke clausule. Het reglement is zeer minutieus en zeer consciëntieus behandeld en wel door uw eigen menschen die zeer doorkneed zijn in dat werk. De heer Bregman blijft het voorstel erg ondemo cratisch vinden. De heer Helder zegt dat svel blijkt dat het Werk liedenreglement niet voorschrijft dat overleg noodig is en dat de heer Bregman deze zaak niet in bet be- grootingsrapport heeft opgenoemd, komt volgens den jieer Bregman, doordat hij niet op de hoogte* was "van dat reglement. Het is mogelijk dat de heer Breg man in onwetendheid heeft gezondigd, doch de heer Rempt was allang op de hoogte van het reglement en had dan, als mede-vertegenwoordiger der ar beiders, opde ketting moeten springen. Spr. is er van overtuigd, dat de heeren er zelf te laat aan heb ben gedacht. Spr. wijst er verder op, dat het voor stel van B. en W. tengevolge heeft, dat alle amb tenaren en werklieden, die recht op pensioen heb ben, daarvoor zullen moeten storten, dus ook die ambtenaren, van wie de Raad de salarissen niet \aststelt. Indien men overging tot verlaging van sa larissen, dan zcu dat alleen mogelijk zijn voor de werklieden en ambtenaren wier salarissen de Raad- vaststelt, en daardoor zouden we krijgen een groote onbillijkheid ten opzichte van de ambtenaren wier sularissen de Raad niet voorstelt. Spr. is met B. en W. volkomen ervan overtuigd, dat thans het tijd stip is gekomen, die pensioenbijdrage op de amb tenaren en werklieden te verhalen, lettende op de veranderde tijdsomstandigheden waarin de koopr kracht vari den gulden is vermeerderd en waar de burgers over het algemeen minder inkomen hebben dan die ambtenaren. Spr. gaat daarom met het voorstel van B. en W. mee. Het voorstel-Bregman om het punt aan te houden wordt verworpen met 9 tegen 2 stemmen, die van de heeren Reir^pt en Bregman. De heer Van Nuland zegt tegen verlaging van salaris te zijn. De heer Trapman 'betoogt wel dat het geen loonsverlaging is, maar hij mag het kee- ren en draaien zooveel hij wil, het is een loonder ving voor de arbeiders. In normale tijden zou spr. zich dan ook jlaar tegen verzetten. De gemeente arbeiders verdienen een behoorlijk loon, een loon dat een groote categorie lang niet heeft, en we moe ten in het "oog houden, dat die loonen der gemeente arbeiders en -ambtenaren moeten worden opge bracht door een groote categorie van arbeider» en middenstanders, die in dezen tijd aan den lijve on dervinden wat belastingheffing is. De eisch is dan ook alles te doen wat verlaging van belasting ten gevolge heeft en het is zeker gemotiveerd de sala rissen in alle takken met een zeker percentage te verlagen. Bovendien die verlaging door pensioenbij drage is schijnbaar, doordat de pensioenen belang rijk zijn verhoogd. Spr. gelooft dat wanneer andere vaste arbeiders het uitzicht hadden van zulk be langrijk pensioen, tegen de voorgestelde bijdrage, zij dat met beide handen zouden aangrijpen. De heer Rempt gaat mee met het gesprokene door zijn collega Bregman, waar deze het noemt een heer De commissie wenscht de post kleeding en rusting van agenten van politie en veldwachters be groot op f 500, tot f 200 te veriagen. Dit bedrag komt de commissie voldoende voor. Na aftrek^ van f30 als bijdrage in het onderhoud der rijwielen, Sslijft voor elk der veldwachters over f85. De post kleeding veldwachters te verlagen op f200. kunnen B. en W. niet goedkeuren. De burge meester doet toezegging dat hij evenals steeds, de noodige zuinigheid zal betrachten. De heer Trapman wijst er op dat B. en W. don post reeds met f200 hadden verlaagd. Voorzitter heeft het jammer gevonden dat de „om-missie' geen vertrouwen in den burgemeester stolt. Spr. is er altijd op uit zoo zuinig mogelijk te doen en spr. hoopt dat het bedoeling niet van de commiésie is geweest den burgemeester een hak te zotten. Spr. heeft aan de wethouders verteld hoe een pak voor den nieuwen veldwachter is ge maakt uit dat van den vorige, dat prijsopgaaf aan 6 firma's is gevraagd en dat bij de goedkoopste firma een pak f85 kost. Als het voorstel van de commissie werd aangenomen, zou er niets over blijven voor schoenen, petten. De heer Van Nuland: En revolvers. Voorzitter deelt nog mede, dat over 1922 voor kleeding en uitrusting is uitgetrokken f700, er is nog slechts f 156.65 uitgegeven. Wel een bewijs dat evengoed de zuinigheid wordt betracht. De heer Roggeveen had den post op f 400 willen brengenv maar na de uiteenzetting van voorzitter, heeft hij geen bezwaar het voorstel van B. en W. te steunen. De heer Helder wil den post op f250 brengen, nu blijkt dat het geraamde bedrag niet noodig is. Spr. vindt hét niet, goed den post opzettelijk zoo hoog te houden. Voorzitter mocht eens in de ver leiding komen. Voorzitter zegt dat die verleiding voor hem niet sterk. is. Spr. is altijd zuinig, maar wat vrijheid moet hij hebben. De heer Overtoom begrijpt niet hoe voorzitter in dit commissievoorstel kan zien de mogelijkheid om den burgemeester een hak te zetten. Spr. noemt HH I. die opmerking misplaatst. De commissie toch is er Ij"oó^ve'rTaging.' Jaren"is"door"ons."'zegt"de' oin uit to visschen of er op een of anderen post be- Rempt, gevochten voor premievrii pensioen en nu'l>e- aulnifed- km- worden, eer, post die misschien aan de ie„. democratische Raad hét eerst te komen aandacht van B. en W. zou zijn ontsnapt. Do com missie nu meent dat een nieuw stel kleeren yoor- toopig niet behoeft te worden aangeschaft, omdat we' pas nieuwe veldwachters hebben. Voorzitter geeft zelf toe met f 156 toe te kunnen. Onze. aan dacht is op dezen post gevallen, kunnen B. en W. met een pensioenheffing. Ze hebben hïer een flink tractement, is gezegd, dat wil ik niet tegenspreken, maar jaren hebben dó ambtenaren en werklieden voor een klein beetje moeten1 loopen en nu het, wat beter Is, moeten wo niet een, twee, drie van onzen eisch afstappen. Het Rijk gaat in deze wel ons beier overtuigen, welnu, dan leggen wij ons er voor, ntaar het is nog niet zeker, dat die pensioen- bij neer, maar men mag ons niet van kwaden bijdrage doorgaat, daartegen wordt door ons nog strijd gevoerd. De heer Trapman wijst er den heer Van Nu land op, dat hij niet behoeft te draaien en te kee- ren, maar dat hij altijd vierkant zijn meening weer geeft. Spr. herhaalt dat het hier niet is een loons verlaging, het is een inkomstenderving, dat is een heel ander begrip en de heer Van Nuland laat dat trouw beschuldigen. Het spijt voorzitter, dat de heer Overtoom vlam vat op zijn aanmerking, maar misschien waren sprekers woorden daarnaar. Spr. v/il die woorden dan wel intrekken. De heer Trapman zegt dat B. en W. den post al hebben teruggebracht van f700 op f500 en het is een post waarin eenige speling moet blijven. Door in zijn inconsequentie ook zelf uitkomen, waar deze voorzitter is wel verteld dat hij het pak van deij wijst op de verhooging van pensioen dat men hier- vorigen veldwachter heeft laten pasmaken voor voor in de plaats krijgt. Met de motieven die de diens opvolger, maar dat is niet altijd mogelijk en heer Van Nuland verder aanvoert, kan spr. mee- we kunnen over 3 of 6 maanden wel weer een gaan. Deo heeren Bregman en Rempt antwoordt de anderen veldwachter krijgen. De groote spaarzaam heid van den burgemeester is straks al gebleken en wanneer het anders mocht worden, zijn de wethou ders er nog om een oogje in hét zeil te houden. Een begrooting is niet zoo precies pas te maken en spr. adviseert om den post op f500 te houden. De begrotingscommissie trekt haar voorstel in, doch de heer Helder stelt voor den post op f250 te brengen. Het voorstel wordt verworpen met 9 togen 2 stemmen, voor de heeren Van Nuland en Helder. Over het verhaal van bijdragen voor pensioen in gevolge art. 36 der Pensioenwet 1922, verklaart de minderheid der commissie zich .tegen dezen post. Zij zou de premie, welke pas 1 Januari 1921 voor alle gemeenteambtenaren voor rekening der ge meente is genomen, ook thans niet willen verhalen en het premievrij pensioen willen handhaven. Het voorstel tot verhaal van pensioen wordt door B, en W. gehandhaafd. De heer Bregman wil dit punt aanhouden, om dat geen ovorleg is gepleegd met de gemeente werklieden. Het voorstel houdt in een tractements- heer Trapman, dat zij zich op een al te beperkt standpunt plaatsen. Zij vragen alleen naar het be lang van de arbeiders,, maar B. en W. moeten zich op een heel wat ruimer standpunt stellen. B. en W. moeten vragen wie moeten het betalen en hoe moet het.betaald worden; het betreft hier een bedrag van ruim f2700. B. en W. hebben te beoordeelen hoe de belasting moet worden opgebracht; en waar de draag kracht va.n de burgers en van den boerenstand zeer veel is verminderd, meenen zij dat de ambtenaren en werklieden wel in zulk een positie komen tegenover hen die hun inkomen ba£d zien verminderen, zonder in de toekomst zeker te zijn van eenig belangrijk pensioen, dat zij in een deel van de pensioenetorting kunnen betalen. Spr. wijst er verder op dat het Rijk zal verhalen 8^ B. en W. stellen voor 5 hun eerste 6tap is dus heel wat nobeler. Waar onderwij zers enz. straks 8% moeten bijdragen, zouden deze in een scheeve positie komen ten opzichte van onze gemeenteambtenaren en -werklieden. Dat B. en W. ondemocratisch zouden handelen, is onwaar, ze zijn in deze richting gedreven door het heilige moeten, de finantiëele toestand onzer gemeente noiftiiDUDu, ,uuioioi xiuuv*b ijj, ecu I XUUDIDU, ViO llUttUMOÖlO IrUCattUUU UUIÖf güülUtilil/U verlaging en volgens artikel 20 van het Werklieden-1 dwingt he» er toe, dit is hun hoofdmotief geweest, reglement moet er eerst overleg worden gepleegd. Grootere koopkracht van het geld, enz., dat zijn bij- Het Werkliedenreglement is door dit democratisch komstig^ omstandigheden, waarmee B. en W. geen college tut stand gekomen en spr. acht het billijk rekening hebben gehouden. dat eerst overleg wordt gepleegd en later een bo- De heer Rempt had gaarne gezien dat B. en W. sluit wordt genomen. gewacht hadden met hun voorstel tot volgend jaar. Voorzitter vraagt zich af of het wel een tracte- De heer Bregman ziet den beer Trapman afzak- mentsverlaging is en of de heen Bregman dan do ken naar den Vrijheidsbond, Spr. wijst op de vra - ben, maar ze hebbes een tijd gehad dat ze op één klomp of één schoen moesten loopen en nu ze op een heele schoen kunnen loopen, wordt hun maar heel gauw wat afgenomen. De heer Trapman zegt dat de heer Bregman heusch wel aan hem kan overlaten hoe te moeten handelen naar zijn. politieke overtuiging, en van eenige sympathie voor den Vrijheidsbond is bij hem werkelijk nog geen sprake. Dat partijgenooten van spr. een andere meening hebben over deze zaak, welnu, spr. loopt niet in een partijharnas zooals de sociaal-democraten, maar is als vrijzinnig-democraat vrij zijn eigen meening naar voren te brengen, en rekening te houden met de eisch en die de gemeente stelt, waarvan bij wethouder is. Spr. heelt nog nooit een gemeente-arbeider in Sobagqn op één klomp of één schoen Men loopen, integendeel, ze zijn steeds zeer gesoigneerd gekleed ön gedekt t§ voorschijn g6^ komen. Voov'/.iUéi- meent, ook, dai de politiek# overtuiging wel frt-.hvèrwögö kan blijven., wo riUon bior vopr de belangen dor gemeente. Do heer Bregman meent, dat als er bezuinigd moet worden, er op andere dingen nog wel te bezuinigen is. De heer Trapman zegt, dat de heer Bregman als lid der begrotingscommissie alle gelegenheid heeft gehad die dingen dan naar voren te brengen. De heer Bregman zal, waar hij opdoelt niet als commissielid, maar straks bij de rondvraag naar veren brengen. Het voorstel van B. en W. wordt met 9 tegen 2 stommen aangenomen, tegen de heeren Rempt en Bregman. De heer Rempt vraagt bij de verdere behandeling der begrooting nog, of toezicht van rijkspolitie in de Halen gedurende de kermis nog langer noodig is. Voorzitter meent, dat het toezicht wel preventief werkt. Spr. wil er evenwel wel met den majoor der rijksveldwacht over spreken. Andere leden 'oordeeien het toezicht gewenscht, en tenslotte wordt besloten,' het politietoezicht daar te handhaven. De heer Helder vraagt, of onze gemeente nog deel neemt san de gemeenschappelijke nachtcontrole. Voorzitter zegt, dat B. en W. in hun laatste ver gadering hebben besloten tot betaling in de kosten, doch door wijziging in de werkuren van den rijks veldwacht is het buitengewoon politietoezicht opge houden en wordt dit dcor de Rijksveldwachters ver richt. Be heer Helder stelt voor, den post f25 subsidie voor de politieschool te Hilversum te schrappen. Nadat er door B. en W. op is gewezen, dat de post op verlangen van de meerderheid van den Raad is opgenomen, wordt zonder hoofdelijke stemming be sloten den post te schrappen. De heer Helder vraagt, nog enkele inlichtingen o.a. over de hooge verplegingskosten van krankzin nigen. Voorzitter noemt als oorzaak de verhooging van de verpleegprijzen. In hoogste ressort hebben B. en W. doen beslissen dat de verpleging van een twee tal patiënten voor rekening onzer gemeente komt. De heer Van Nuland geeft in overweging, dat ge ïnformeerd wordt naar goedkooper inrichtingen. Voorzitter wijst er op, -dat het Prov. bestuur aan geeft, waar plaats voor de patiënten ia Bij de verdere bespreking wordt nog naar voren gebracht de groote onbillijkheid dat onze gemeen te de verplegingskosten moet betalen van iemand die door het R.-K. Armbestuur te 't Veld, Nieuwe Niedorp ter -verpleging was overgedragen aan het Liefdegesticht alhier. De heer Van. Nuland komt thans terug op de jaar wedden, die door Ged. Staten worden vastgesteld. Spr. wil bij Ged. Staten pressie uitoefenen, opdat van hooger hand het voorbeeld gegeven wordt tot be zuiniging en overgegaan wordt tot verlaging van sa laris van burgemeester en secretaris en ontvanger. De heer Trapman vraagt, of de heer van Nuland dan de consequentie aanvaardt, door voorstellen te doen tot algemeene verlaging, dus ook voor dokter, vroedmëester, gemeen/te-opzichter enz. De heer Van Nuland zegt, dat het niet persé zijn bedoeling ik de salarissen naar de laagte te krij gen. (groot gelach), maar dat het voor hem een zeer onaangenaam gevoel is, dat de salarissen van bur gemeester, secretaris en ontvanger door Ged. Sta ten worden vastgesteld. Spr. zou willen, dat dit tot de competentie van den Raad behoort. De heer Trapman zegt, dat wanneer B .en W. dit aan Ged. Staten schrijven, zij als antwoord krijgen, „lees de wet". Als de heer van Nuland dus iets wil, moet hij met goed omlijnde voorstellen komen, hoe hij de salarissen bepaald wil zien enz. Voor wijzi ging van de wet zou hijkzich tot een zijner bevrien de Kamerleden kunnen wenden, opdat deze wellicht een initiatiefvoorstel zou kunnen doen. De heor Helder herinnert er aan, dat indertijd door Ged. Staten aan den Raad zijn oordeel is ge vraagd over het bepalen van het tractement voor burgemeester, secretaris en ontvanger. De Raad heeft, toen geantwoord dat hij zich desnoods bij die regeling zou neerleggen, maar dat hij meende, dat de salarissen zeer hoog waren. Toch zijn Ged. Sta ten er toe overgegaan de salarissen aanmerkelijk hooger te stellen dan in uitzicht was gesteld en het is iets onprettigs., dat Ged. Staten boven die getal len rijn gegaan. Het is echter wat anders, of men nu den tijd gekomen acht, die salarissen te verlagen, want dat sluit meteen in, dat men het oogenblik ge komen acht, de tractementen van alle gemeente ambtenaren, wier salaris de Raad bepaalt, te verla gen. En spr. heeft juist daarom zoo goed gevonden, het verhaal op de pensioenbijdrage, omdat daardoor de ambtenaren en arbeiders allemaal werden ge troffen. Do heer Trapman: Dat is democratisch. De heer Helder meent, dat er iets gaande i9 in do richting als de heer Van Nuland bedoelt. Het zou spr. niet verwonderen als het in de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten ter sprake komt. De heer Koemeester verlaat de vergadering. De heer Hopman is van oordeel, dat er in hetgeen de heer Van Nuland zegt, iets goeds zit. De andere salarissen1 zijn vastgelegd, zooals de Raad die billijk achtte, voor de 3 bedoelde ambtenaren zijn ze ons opgelegd en waren ze te hoog. De heer Van Nuland wil, dat de gemeente hier in het zelfbeschikkingsrecht krijgt. De heer Helder meent, dat de discussie ovei- deze zaak wel kan worden gesloten en spr. geeft den heer Van Nuland in overweging de corresponden tie tusschen Ged. Staten en den Raad na te gaan, om daarna met goed, behoorlijk geformuleerde voor stellen te komen. De heer Van Nuland trekt zijn voorstel in. Bij de begrooting waren nog ingekomen verzoeken om subsidie van de Schager Harmoniekapel., f350. B. en W. stellen voor, dit te verleenen, mits voor 15 Sept. 6 volksconcerten worden gegeven, voor elk concert minder f50 af te trekken. De vakteekenschool vraagt f350, waaraf f200 lo kaalhuur; de Handelsavondschool vraagt f200, met kosteloos gebruik van 2 verlichte en verwarmde lo kalen; harddraverijvereeniging vraagt f200; Paasch- tentoonstelling vraagt f100; B. en W. stellen voor, aan deze verzoeken te voldoen. Goedgevonden. Het Groene Kruis vraagt subsidie, evenals de kweekschool voor vroedvrouwen te Heerlen. B. en W. stellen voor, op deze verzoeken afwijzend te be schikken. Aldus besloten. De subsidieaanvraag van de R.K. vereeniging „Herwonnen Levenskracht" is ingetrokken. De begreoting wordt daarna met algemeene stem men goedgekeurd. Uit de begrooting -deelen wij nog hfct volgende me de; de kosten voor de vergaderingen, van den Raad

Schager Courant | 1922 | | pagina 9