ingezonden Stukken. Tweede Kamer Gemèngd Nieuws. als niet noodig. Vier a vijf jaar lang heeft mens maar oorlogstuig vervaardigd, de reeders hebben tijdens den oorlog 600 millioen verdiend en schepen werden gebouwd tot in 't krankzinnige. Thans liggen zij te roesten en het geld or aan besteed is waardeloos ka pitaal. Daling van den gulden is dan ook zeer ern stig te vreezen. De industrie had de slagen al reeds to pakken, thans komt do landbouw.in groote misère. In de jaren van hoogconjunctuur zijn do land- en pachtprijzen tot in het dolzinnige opgedreven, wat zich thans gaat wreken op een geduchte wijze en waarvan natuurlijk eveneens do landarbeiders de dupe zijn geworden. Te midden van deze algemeene malaise denkt thans de bourgeoisie haar slag te slaan en stuk voor stuk.terug te nemen, wat zij in 1918, uit angst, heeft ingewilligd. Zij poogt de arbeidersbevolking opnieuw neer te drukken tot een veel te laag .peil. Zoo wordt in vooruitzicht gesteld een wijziging van de huur- commissiowet, waardoor zonder inmenging van de huurcommissio, vorhoogingen van 50 pet. der huren van 1916 mogelijk zullen zijn. De werkeloosheidsver zekering wordt naar Binnonlandsche Zaken, cLi. 1d de buurt, van armenzorg verwezen; voldoende werk verschaffing is èr niet. Ja, productieve werken, zoo als de Zuiderzeewerken b.v., moeten, dom genoeg, in matig tempo worden uitgevoerd, hetgeen natuur lijk ook groot ronteverlies tengevolge moet hebben. Insgelijks de IJmuider zeesluizen. En wat het, groo- te Westfrlesche kanaalplan betreft., reeds zijn er machtigo stemmen opgegaan om ook hierin versobe ring t,e brengen-. Spreker wijst voorts op verslechtering van dc ar beidswet (langer werkdagen) en de aJgemecnc zucht tot loonsverlaging, die met de metaalarbeiders be gon, zij het dan.ook na heftigen strijd. Thans is het overheidspersoneel aan de beurt, De spoorwegen staan voor een groot tekort om nu wil men do loonen gaan vorlogen. Een dergelijk bedrijf echter, van zoo groote maatschappelijke waarde staat, niet in onmid dellijk verband met de loonen, en het te kort mag dan ook niet op de arbeiders worden verhaald. Bezuiniging ls zeer zeker noodig. Men vergelijke slechts de Staatsbegrooting van nu met die van vóór den oorlog. De belastingdruk is dan ook buitenge woon, ja dikwijls zelfs een derde on meor van het inkomen I Menigeen, die er kans toe ziet, verlaat dan ook het land om zich elders te vestigen, In den crisistijd moesten millioenen door don Staat worden uitgegeven en wij hebben gewild, dat deze door een heffing ineens zouden worden gedekt, toen er nog volop geld was. Men heeft er echter niet aan gewild, doch de Rogeerlng heeft leeningen geplaatst, die het land nog jaren lang zullen drukken. Om te zorgen, dat de rijken, die hun geld daarin hebben gestoken, tcch hun rente en aflossing zullen krijgen, moeten anderen bloeden-. Spreker noemt als voorbeeld van schandelijke geldverspilling de Koninkl. Holl. Lloyd, alsmedo de Ministeries (Rapport-Rink). Op de amb tenaren moet thans bezuinigd worden, doch al dat gespdttor tegen de ambtenaarssalarissen moet slechts dienen om de aandacht van andere dingen af te leiden. Afdoende verbetering kan echter alleen- worden gebracht door een boter productie-systeem. Geproduceerd moet worden, niet uit winstbejag, doch naar behoefte. Spreker zet daarop uitvoerig oepige fijner denkbeelden omtrent socialisatie uiteen, noemt hot ontoelaatbaar en ongeoorloofd van onze huidige Christelijke Regeoring om de bewapening ïpaar op to drijven en besluit mot oen opwekking om te strijden togen het militairisme en mede te arbeiden aan de wording oenor nieuwe betere maatschappij. Voorzitter dankte den spreker voor zijn heldere uiteenzottlng en spoort de niet aangeslotenen aan, zich bij don secretaris als lid op t.o gevent EEN VERJONGINGSKUUR VAN DEN EX-KEIZER? Naar het Prager Tagebltitt' 'meldt, heeft do ex- kcizor een Bcrftjnsch specialist, dr. Peter Schmidt, naar Doorn ontbodch. Dr. Schmidt heeft verschillende met succes bekroonde experimenten genomen met dc ver jongingskuur van dr. Sleinaeh. Hy is'ecnige dogen gele den naar Doorn vertrokken. De Berliinscho oorrespondent van genoemd blad heeft zich naar de woning van dr. Schmidt begeven, ten einde nadere inlichtingen omtrent dit bericht te verkrijgen. Dr. Schmidt bleek inderdaad naar Nederland vertrokken te zijnzijn assistent bevestirido, dat dr. Schmidt eenigen tijd geleden een uitnoodiging had ontvangen, om naar Doorn te komen. In verband met het bovenstaande maakt de Tel. dc volgende grappen: BULLETIN. Doorn, 25 Octobcr 1922. Heden werd door mij. in bijzijn on onder controle van tweeden ondcrgcteefeendc. by zijn majesteit ex- keizer Wilhelm Vou Hohonzoücrn enz., enz., met goed gevolg een klier van Joko baviaan no. 293 uit den Zoölogischen Gartcn to Belijn, ingeplant. Zijn majostcif zoowel als Joko, bevinden zich wel. Er is alle reden aan te nemen, dat, zonder complicaties, de operatio een volledig succes belooft tc worden. De keizerlijke klier heb ik bij Joko ingeplant, teneinde de werking van mcnschenküieren op apen na te ttaan. (w.g.) PETER SMfT, arts, p./o. mr. Kam (wg.) JOCHEm BERENDS, Ryksveldwachter. Doorn. 11 Nov. 1921 (Van onzen spocialen verslag gever). Dc npenldier, enkele weken geleden den ex- acizer ingeplant, verricht wondcrep. Z.M. wordt zien- dcroogen jonger. In zijn hoofdhaar komt een nieuwe donkere lok en weldra zai zijn baard onder het mes van Kobus Plant, den dorpsbarbier vallen, zoo gevuld en frisch worden zijn wangen. De Deutsch-Nationalo Partij heeft reeds een bod op den baard godaan. Ik zag zooeven Joko den. baviaan. Hij' ziet er somber uit cn laat zijn baard staan. Zend ommegaand postwisscL Doorn, 1 Jan. 1924. (Van onzen spccialèn verslag gever), Dc 'klier is nog lang niet uitgewerkt Het proces, gaat onverpoosd door. Er heeft zien echter een lichte afwijking voorgedaan, die den hof-dorpsmedicus met verbazing vervult. Zijne Majesteit heeft n.1. sinds enkele dagen de gewoonte aangenomen met duim en wijs vineer iets van zijn kïeeren en hoofd weg te pikken, dat zich daarop schijnt te bevinden. De boeren nier noemen dit meer eigenaardig dan wetenschappelijk: vlooien". Joko is zeer wel. Hij legt- een. sterke voorkeur aan den dag voor kleurige, uniformen en schijnt telkens Op het punt te staan, een redevoering af te steken. Zend ommegaand postchèque. Doorn. 17 Fèbr. 1923. (Van onzen specialen verslag gever). Verneem zoo juist, dat Zijne Majesteit heden morgen van zijn gewoonte, hout te zagen, ia afgeweken en in den l>oom is geklommen. Joko is door de hof- schoonmaakster verrast, terwijl hij bezig was, voor de kcizerfijko schrijftafel gezeten, zijn mémories to schrij ven. Do verwarring is groot. Men weet niet meer, wie Wilhelm cn wie Jok» is. Doctor SmiL is per vlieg machine ontboden. Ik zend photo's. Zend mij postwissel. HET SCHEVENINGSCHE SEIZOEN! De „Hotelhouder" wijdt een artikel aan het seizoen to Scheveningen en karakteriseert het als „slecht, veel cn veel slechter dan een der sfcchtsto jaren vóór den oorlog." c Hoofdoorzaak .is geweest do valutakwostio on daar naast kwam do algemeene malaise. Gekker dadrbij is, dat het aantal bezoekers niet noemenswaardig kleiner was, misschien is hot zelfs veel grooter geweest Maar daar zit 't 'm niet in; het gaat niet over het aanfc# bezoekers, maar over de vraag hoe lang ze blijven. Er zijn voel Engclsche of Amerikaansche gezelschap pen geweest (z.g. parties) die twee of drio dagen bleven. Twee parties van 25 personen fungccren op de hoteltyst als 50 personen naehllogics, van do families van 5 ?ersoncn, die 14 dagen blijft, vertegenwoordigt 5 maal 4 is 70 personen nachüogies. Men begrijpt dadelijk, dat die familie veel en veel meer in het Iaadje brengt Hoewel betrouwbare cijfers moeilijk Zijn te krijgen, schat dc redactie, dat de ontvangsten wan alle bedrijven B5 tot 45 percent ffija -achteruitgegaan voorgaande jaar, dat ook niet eens erg goed was. Daarentegen zijn do* onkosten niet noemenswaard gedaald. Het slechte weer deed de deur dicht. Sinds 1913 is er niet zoo n regenzomer geweest. De redactie raadt eindelijk den hotelhouders aan, te trachten ook een conferentie met den Minister van Arbeid te krijgen, ter bespreking van het noodlijdend hotel- en cafébedrijf. In Zwitserland is men dit bedrijf ook van Staatswege tegemoet gekomen. Ter illustratie vap het bovenstaande geeft schrijver cijfers van een vrij groot middolbedrijf. Do ontvangsten beliepen bijna twee-rorde van dezelfde periode in 1921. De grootste vermindering bracht de mfcantf Augustus, de vacantiemaand dus en wel omdat families, die anders 3 weken bleven o! langer, dit jaar met 14_dagen of rain- dor genoegen namen. Het artikel besluit: .Wat wij noodig hebben is: voor de omringende Ittnacn een betere valuta standaard en mooi weder; dan zai SohérreningpQ blijven een der mooiste en bost bezochte badplaatsen van Europa.' DUIT8CHE SIGAREN. Alleen dit jaar werden tot en met Augustus ongeveer 100.000.000 Duitsche sigaren in ons land ingevoerd. En nóg zijn zij peperduur. BRUILOFT OP DOORN. De hofprediker! Vogel uit Potsdam za! op Zon dag 5 November het huwelijk van den gewezen Duilschon keizer in de vestibule van het Huis te Doom kerkelijk inzegenen. De heer Koornhoff, uit Doorn, <j'io gewoonlijk de Zondagochten«bgodsdienst- oefeningen met zijn orgelspel begeleidt» zat ook bij de trouwplechtigheid het orgel bespelen. EEN DREIGENDE UITSLUITING. Door de Twentsch-Geldersche Fabrikaateuvereeni- k-ing is. naar aanleiding van de sedert 29 September plaats hebbende staking in de Eerate Nederlandsche Kantlabriek Do Jong cn Van Dam te Hengelo, beslo ten hunne fabrieken inet 1 Nov. te sluiten, indien vóór dien tijd de staking niet is opgeheven. Van dit besluit, is door aanplakking in de aange sloten fabrieken kennis gegeven. ONDER EEN HOLLEND SPAN. Te Winschoten sloegen gistermorgen twee paar den op hol. Een der paarden sprong op den gama- lenventer Woltje Zoutman, den vader van een groot gezin, die onmiddellijk dood was. EEN STEVÏGE DRONK. Gistermorgen werden nabij de gracht van het lluis Borgh te 's Jleerenberg een heeren J'iels en een volle dig "stel pians onder- en bovenklecren gevonden. In de zakken vond men een beurs met vrij veel geld. benevens een pas van iemand uit Rafelder, geni. Gundringen. Men verihoedde ren ongeluk en den ge- heelen morgc-n werd de gracht afgedregd, doch zon der resultaat. Inmiddels werd het gemeentebestuur van Gendrin- gen verwittigd en verzocht de familie voor te berei den. Do politie begaf zich naar de woning van den aangeduideen vond hem te bed. De gezochte was den vorlgen avond naar zijn zwager te 'sHeerenberg geweest, en op den terugweg de kermis te Lengel pasaecrend, kon hij de verleiding niet weerstaan en deed zich te goed aan Duitschen cognac. Te midder nacht was hij in zoodanigen staat, dat hij den slot tuin van 't Huis Bergh voor zijn slaapkamer aan zag. Eenmaal uitgekleed schijnt hij de uitgezochte plek wel wat al te frisch te hebben gevonden. Hij ging nu op stap en kwam na ruim twee uur loopen In Adams costuum aan zijn woning. DE ZUIDERZEEWERKEN. Uit 's-Gravenhage, 24 Oct. Met ingang van 1 No vember 1922 is de buitengewoon opzichter bij den dienst der Zuiderzeewerken J. Vrij, te Wieringen, be noemd tot opzichter 2e klasse bij die werken. NACHTVORSTEN EN BIETENOOG8T. In kringen van landbouw en nijverheid, geïnteres seerd bij den bietenoogst, maakt men zich ernstig ongerust over de tamelijk strenge nachtvorsten van de laatste nachten. Meer dan 60 pet. van de bieten bevindt zich nog in- den grond, en bij het. doorzetten van de koude wordt gevreesd, dat oen groot percen tage zoodanig door do vorst zal. lijden dat verwer king van do bieten onmogelijk zal blijken. De er varing van de belde voorgaande campagnes, toen, door een voel latero vors!periode, reeds millioenen K.G. bieten verloren ging, doet het ergste vreezen. VEILIGHEIDSMAATREGELEN. Dc Hilversumscfie commissaris van politie ziet, zoo schrijft het HdbkL, den toestand gedurende den ko menden winter blijkbaar donker in. Hij neemt aan. dat de criminaliteit dan zal toenemen., en deelt in een communiqué mee, dat hij reeds bijzondere maat regelen heeft getroffen om to trachten, dit deigen- de gevaar zooveel mogelijk te beperken, waarbij hij hoopt op de medewerking van do ingezetenen. Verschillende wenken worden gegeven, zooals be hoorlijk afsluiten van deuren en blinden, voor afge legen villa's cn fabrieken het aanschaffen van een goeden waak- of politiehond, enz. Aangeraden wordt, geen geld of geldswaardige pa pieren in de woning te bewaren, hetgeen te gemak kelijker is nu*de girodienst en bankinstellingen zoo gemakkelijk de zorg daarvoor op zich nemen. Wanneer er is ingebroken, wordt in overweging gegeven, zelf geen onderzoek in té stellen cn geen der voorwerpen op de plaats des misdrijfs te belas ten. Niet in de vertrekken of gangen, waar het mis drijf is gepleegd, te loopen, doch onmiddellijk de politie te waarschuwen. Aan te bevelen voor be jaarde of hulpbehoevende menschen is een telefoon verbinding op de slaapkamer. Geboden door de nood zakelijke verdediging van eigen of eens anders lijf of goed tegen oogenblikkeltjjce, wederrechtelijke aan randing, mag de aanrander straffeloos neergelegd worden. Zelfs al hooft men de grenzen van de nood zakelijke verdediging overschreden, dan nog is men niet strafbaar, indien dit het onmiddellijk gevolg is geweest van hevige gemoedsbeweging, door de be doelde aanranding veroorzaakt. De commissaris gelooft niet, dat het in Hilversum noodig zal blijken van dit recht gebruik té maken, doch acht het nuttig èn voor den aangerande èn voor den booswicht, dit te vermelden. EEN KOUDE-RECORD VOOR OCTOBERNACHTEN Het Koel Ned. Meteor. Instituut in De Bilt deelt het volgende mede over de abnormale lage tempera tuur die hedennacht is geconstateerd. Hedennacht word te de Bilt op ruim 2 M. boven den grond een minimum temperatuur van min 5.2 graden Celsius bereikt, waarmede het tot. dusver se-» dort 1849 in Octobcr bereikte record! (min 4.7 graad) op 26 Octobef1 1905, overtroffen werd. De minimum thermometer op den grond wees heden min 9.7 graad aan. slechts een weinig boven het laagste sedert 1915 bereikte oppeniakteminimum voor October, nl. min 10.2 graad in 1920, den 21en. FOTO-ARTIKELEN GESTOLEN. De winkelier in foto-artikelen G. te Leiden, Is tot de onfdekking gekomen, dat to zijnen nadeele voor een aanzienlijk bedrag aan foto-artikelen is gesto len. ïn verband daarmede zijn aangehouden een be diende van den hoer G. en eonige van dions vrien den. Het is gebleken, dat deze laatsten de artikelen kochten en weer vorkochten. Een groot aantal van de gestolen artikelen is in beslag genomen, BRUG AANGEVAREN. Gistermorgen ia een groot schip met tamelijke vaart zoodhnig tegen de juist herstelde brug te Musselka- naal over het kanaal van Ter-Apel naar Groningen gevaren, dat deze uit de draaipotten werd gelicht en met groot geraas te water stortte. Het verkeer te water, per tram on rijtuig werd daardoor stop gezet. ZIJPE De voordracht voor de benoeming van een Admi nistrateur van het Electriciteitsbedrijf is in alpha- betische volgorde samengesteld: G. Bruin Kz. te St. Maarten, C. Swarthof te Schagerbrug, en Jb. van Zoonen te Oude Niodorp. Do alphabetische voordracht voor de benoeming van een lijnwerker bij genoemd bedrijft luidt als volgt: Jb. Bellis, te Burgerbrug, K. Dol te Kolhorn en H. de Graaf te Schagerbrug. ST. MAARTENSBRUG. Aan mej. C. List is met ingang van 1 November a.e. eervol ontslag verleend als tijdelijk onderwijze res aan de O. L. school alhier. Op genoemden datum treedt de heer C. J. Mol, thans in militairen dienst, weer in functie. CALLANTSOOG. Tot tijdelijk hoofd aan de Openbaje Lagere School alhier is benoemd M. Quant, onderwijzer aan boven genoemde school. Voor den cursus voor Vervolgonderwijs in deze gemeente hebben zich 13 leerlingen aangemeld. KOLHORN. De slagerij van den heer J. Moek is in eigendom over gegaan aan den heer van Zoonen te Winket KOLHORN. Op de Strook alhier circuleert een adres, om te worden aangesloten bij het G.E.B. to Barsingerhorn. Zooals men weet, is de strook, alhoewel éen buurt van Kolhorn vorraendo, gemeente Winkel. KOLHORN. Hier gaan stemmen op. om nu toch de gehoelo straal ▼oor het waterleidingsbedrijf moet worden opgebroken, meteen een zoodanige straat te verkrijgen, aat voer tuigen hier langs kunnen, 't Gaat toch met langer aan, dat een straat midden door 't dorp, enkel en alleen voor voetgangers (bijna zijn er geen meer), moet dienen. LUTJEWINKEL. Dinsdagavond j.1. hield het Nut en Genoegen hare jaarlijksdhe huishoudelijke bijeenkomst ton huize van den hoer R. Nap. Als steeds was deze vergadering matig bezocht. Na opening werden de notulen gelezen en onver anderd goedgekeurd. De heeren L. v. Wijk en C. h'oorn. belast met het nazien der rekening, adviseer den deze onder dankzegging voor hét gehouden be heer goed to keuren, met, als ontvangsten f47 47H. uitgaven f31.97, alzoo een batig saldo van f 15.50/4. Hei bestuur werd bij acclamatie herkozen. Besloten werd eenige boeken uit de bibliotheek te laten herstellen. Eonige stemmen gingen op om het a s. 35-jarig be staan van dc vereenieing feestelijk to herdenken. Hieromtrent zullen nadere plannen worden gemaakt, De voorzitter, de heer K. Boekei, narn op zich om op de eerstvolgende bijeenkomst de lezing te hou den. waarna sluiting volgde. SCHADELIJKE „GENEESMIDDELEN". Amsterdam, 24 Oct. De directeur van den Geneesk. Diensrt, dr. L. Heijermsns, heeft vandaag de hulp van de pers ingeroepen om krachtig te waarschu wen tegen een steeds zich uitbreidend gevaar: het toenemend gebruik van vergiftige z.g. „geneesmidde len". Wat de heer Heljermans ons daarvan vertelde, was inderdaad angtswekkend. De groote fundamenteel© fout, zoo meende hij, ls. dat niet de hand gehouden wordt aan de bepalingen van de Wet op de Artsenijbereidkunst, welke ver bieden den verkoop in den kleinhandel van zekere in oen afzopdeVlijke lijst met name genoemde medi camenten beneden een zeker gewicht., 't zij onver mengd, 't zij gemengd in geneesmiddelen. De zorg voor de naleving van die bepalingen wordt volko men verwaarloosd. Overal b.v. kan men koopen de slaapmiddelen, bereid in den vorm van tabletjes, en in den handel gebracht door pharmacout.ische fabrie ken, onder de namen „Veronal" on „Adalin". Deze allosbohalve onschuldige slaapmiddelen, die bij min of meor duurzaam gebruik hot zenuwstelsel op nood lottige wijze aantasten, worden in ongeloovel Ijke hoeveelheden gebruikt, vooral in de meer gegoede standen, en in 't bijzonder door de vrouwen. Men heeft geregeld een buisje Veronal of Adalin bij zich cn gebruikt ervan, zooals een normaal mensch, die verkouden is, zoute drop of salmiak-pas tilles gebruikt. Do gevolgen blijven niet uit: men raakt ana het middel verslaafd, moet er steeds meer van nomen.om er haat bij to vindon, en het resul taat is, dat het zenuvPstelsel totaal wordt verwoest. De praktijk leert dan ook, dat het aantal pogingen tot zelfmoord met deze slaapmiddelen ook al weer onder do gegoede standen cn vooral onder de vrou wen angstwekkend toeneemt. Dit alles zou onmogelijk zijn, als aan de bepalin gen betreffende verkoop in 't klein de hand werd ge houden, want apothekers leveren deze middelen slechts af op medisch voorschrift. Eigenaardig Ls, aldus dr. Ileijormans. dat onder het volk deze slaapmiddelen veel mlndor gobruikt worden, en dat men daarbij pogingen tot Zelfmoord ok andere middelen toepast, vooral gas. In volkskringcn echter, vreet ook bei verriftigings- Sroces, zij het in anderen vorm. Als sterk voorbeeld liet o heer Heycrmans ons zien een geel vocht, dat in een winkel in de Goudsbloemstraat 50 te Amsterdam, reeds jaren wordt verkocht onder den naam van „Stroopje van Smokie", en dat vooral' in den Jordaan zeer veel gebruikt wordt als middelen om de zuige lingen „zoet te houden". Door dc zusters van de Zuigelingenzorg is het stroopje herhaaldelijk aangetrof- efn, de moeders bevochtigden cr de „dot" ol de foj»peen mede, de kinderen werden dan inderdaa zoet, maar op den duur zag men dc kinderen verkwijnen, achteruit gaan, zij weigeren voedsel en verslapten meer en meer. Wat niet verwonderen kan na onderzoek van het Stroopje van Smokie". door den Geneeskundigen Dienst verricht. Dit onderzoek toch wees uit, dat het middel bevatte morphine, codeïne en morcotinc, ver- doovingsmiiideien, die op don duur moeten leiden tot verwoesting van elk gestel en dus zeker van het kindergestel. Men vermoedde, dat 't alroopje was bereid door papaverbollen. te trékken in wuter, cn aan dit aftreksel toe te voegen suiker en wat auijs- oiie. De geur is dan ook overwegend anysaebtig cn hierdoor komen de moeders in de verbeelding dat zij hun kinderen een onschuldig anijsstroopie geven. Wisten zij dat zijn hun kinderen in waarheid langzaam ver giftigden, zi,j zouden zeker maar weer natuurlijke mid delen zoeken om hun zuigelingen het leven te veraan genamen, en het „stroopje van Smokie" laten staan. (Vandaar, dat wij gaarne ertoe mede1 werkenom de waarschuwing van dr. Heyermans tegen dit verderfe lijke middel aan iedereen te laten hooren. Terloops wees de heer Heycrmans eveneens nog op den eveneens toenemenden verkoop en verbruik van allerlei noodlottige abortiefmiddelen, waartegen ook niets gedaan wordt. Natuurftik zou dit alles onderdrukt moeten worden door behoorlijke, zelfs zeer strenge, toepassing van do geldende bepalingen, maar Iaat men zich, zoolang dit niet geschiedt toch laten waarschuwen tegen het ge bruik van al dat vergif, door een bevoegd medicus als dr. Heyermans ls. WAT JE VER HAALT— Een ingezetene van Heiloo bestelde in het buitenland een centrifuge. Bij het ontpakken van de kist, vond men.... twee groote keisteenen. VOORBODE VAN EEN VROEGEN WINTER? De laatste dagen trekken over Twenthe groote troepen wilde ganzen naar het Zuiden. NACHTVORST. Het heeft Dinsdagnacht in Friesland zóó gevroren, dat 's morgens in wijken en slooten een flinke laag ijs lag. Alle Buitenstaande bloemen rijn afgevroren. Het gras in de weiden is ook op en het vee moet gestaki worden. Van andere zijde meldt men: In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft het in 't Zuid-Westen van Drgnte en in 't Noord-Westen van Ovcrijsel1 streng gevroren. De thermometer wees negen graden vorst aan. Grach ten cn slooten waren geheel met ijs bedekt De meeste arbeiders en keuterboertjes, die bij het aardappelrooien eerst de grootere boeren behulpzaam rijn geweest, hebben hun aardappelen nog in den grond zitten. De aan deze vruchten geloden schade is belangrijk. DE CLASSIFICATIE DER GEMEENTEN. Naar men aan de 's Hertogenbosscho Courant van betrouwbare zijde mededeelt, is een voorloopige in deeling der gemeenten in klassen ontworpen, welk ontwerp zou dienen als leidraad bij do door de clas sificatie-commissie ter band genomen herziening. Volgens dat ontwerp zouden er van de ruim 1100 gemeenten worden ingedeeld in de le klasse 4, 2e klasse 15, 3e klasse 65, 4e klasse 208, en 5e klasse 821 gemeenten. De aftrek wordt volgens het ontwerp bepaald op resp. 5, 10, 15 en 20 pet. Dat wil dus zeggen, dat op de salarissen der Rijksambtenaren, onderwijzerj, enz., behalve de pensioen korting van 8>4 in 821 gemeenten een standplaafsaftrek, die thans maximaal 8 be draagt, van 20 zal worden toegepast. I BEZUINIGING. De Tijd meldt., dat de Verzekeringsraden, in op dracht van den minister van arbeid, aan de Raden I van Arbeid hebben bericht, dat op prijs zou worden gesteld het niet meer verleenen van vacantiebijsla- gen, eep en ander uit bezuinigingsoverwegingen. Deze wensch zou vrijwel op algemeen verzet uit de Raden van Arbeid stuiten. ZOMERTIJD. Bij da Tweede Kamer is ingekomen een voorste# van wet van do heeren Brant en do Boer, tot intrekking van de wot van 23 Maart 1918 tot tijdelijke afwijking van de wet van 23 Juli 1908 tot invoering van ;eeu wettelijken tijd. De voorstellers wijzen in hun memorie vnn toelich ting op dc groote bezwaren, die de zomertijd mede brengt voor de landelijke bevolking. Zij ontkennen niet, dat daartegenover aan den zomertijd voor enkele bc- volkingsgroepjes vooixleelen zijn verbonden, maar deze wegen h.i. geenszins op tegen de nadoelen, welke eórst- cenoemd deol der bevolking ondervindt. Voor den landbouwer beteekent de zomertijd verlies van ccn wericuur in den ochtend omdat verschillende werkzaam heden niet vroeger dan met zomertyd kunnen worden verricht in verband met do vochtigheid van bodem en gewas; voor de veehouderij geeft hij dit groote bezwaar, dat het melken voor een goed deel zoo vroeg moet gebeuren, dat het onder ongunstige omstandigheden, vooral voor de gezondheid, moet plaats hebben. Waar de „zomertijd" slechts aan oen deel dor natio gering economisch en hygiënisch voordeel, maar voor de geheele landelijke bevolking, die ruim de helft van ons zielental uitmaakt, belangrijk economisch cn ook hygiënisch nadeel modebrengt, achten do i voorstellers een voorstel tot intrekking van do wet betroffen de den zomert ijd gemotiveerd. Mijnhoer de Redacteur! Hoogst aangenaam zou het mij zijn, wanneer het volgende als „ingezonden" een plaatsje in Uw blad mocht vinden. Volgens. Uwen geachten verslaggever, zou ik mijn gemenetebestuur verzocht hebben om: vrijstelling van betaling van weduwen- en weezen- pensioen. Niets is» minder waar. Do waarheid is, dat Ik vroeg om ontheffing van de terugwerkende kracht Einde September word mij op de secretarie meege- doelii dat ik nu ook vanaf 1 Juli 1922 storting voor weduwen- en weezenfonda te doen. had. Onvoorzien, onvoorbereid, onverwachts dus vroeg men van mij, voor de reeds verloopen vier maanden te betalen. Nu vlak voor den avond van mijn vertrek, voorwaar een treurig geschenkI Ook behoeft het weergeven j \an mijn 4e verzoek, f200 salarisverhooging met te- rugwerkende kracht tot 1 Juli 1922 en restitutie van do ontvangen instructiebijbetalingen, mijnerzijds ocnige verbetering. Toch mijn motief daartoe was niet alleon meer beteekenis krijgen van mijn pen sioen, doch ook dat ik hier altijd gewerkt had voor oen salais beneden peil. Vanzelf kom ik nu ook neer op het imnoreele dat de geachte voorzitter in mijn vraag van do terugwerkende kracht tot 1 Juli 1922, ziet, ovenals op het gezegde daaromtrent van het go- achte raadslid, den hoor de Vries, die mijn vraag ongepast, vindt, als op den hoer Francis, «die zelf zoo- ver gaat, door, wanneer het verzoek ingewilligd zou worden, van smokkelarij to spreken. Do Kdelachi- bare hoeren willen hiermede toch geen slechten in druk mijnerzijds'' vestigen? Ik toch ben slechts ge volgd daarin, waarin de heeren» mij zijn voorgegaan. H. Ed. vroegen mi) voor do weduwen- en wee zen stor ting terugwerkende kracht tot 1 Juli en hetzelfde vroeg ik hun voor mijne salarisverhooging. Welke uitlegging de heeren bobben willen maken van mijn te goeder trouw gedaan verzoek is bun zaak, maar 't heeft In dezen „van don, pot en den ketel". Mot dank en hoogachting, J. W. MODDER—Roozon, Verloskundige. Harenkarspel, 25/10 1922. Andere bladen, die oveneens een verslag van dc raadsvergadering van H&renkarspel van Maandag 2: October opnamen, worden beleefd cn vriendelijk ver zocht, bovenstaande In hun blad te willen plaatsen Dinsdag Is de Kamer er meo begonnen en vandaag Woensdag is het Voortgezet het debat over de ar beidsbemiddeling. n.1. liet arbeidsgeschillen wets ontwerp, dat. een correctief wil geven tegen stakin gen en uitsluitingen, dio vaak 'hèelo takken van be drijf omvatten en ernstige storing brengen in do maatschappij. Of dit correctief een voldoende mid del tot verbetering zal blijken te zijn, zal de praktijk moeten loeren. De minister Aalberse.zelf had geen al te groote verwachtingen, maar achtte bet laat zo maar uitvochten-systeem niot langer houdbaar. Een scheidsgerecht had ln het buitenland reeds goed ge werkt, een enquêtecommissie die dwingend kon op treden. verplichte inzage van boeken enz., waren de zooveel punten die besproken werden. 1 Eerst had de Kamer behandeld do voorgestelde ver hooging van het invoerrecht op sigaren. Minister De Geer had in zijn Memorie van Antwoord aangetoond, dat het hora niot om bescherming was te doen of om verhooging van invoojTechten. maar om beveili ging van het bestaande invoerrecht. Door de daling van de Mark is de vermindering daarvan ©ven groot. Het was dus oen voordeel onr het tekort in i de schatkist to dekken en tevens om de concurrentie- mogelijkheid der Duitsche sigaren te verkleinen. De meerlingen over dit wetsontwerp waren zeer verdeeld, zoo erg zelfs, dat Mr. Troelstra moest zeg gen, dat de Sociaal-Democraten in eigen fractiever gadering 8 tegen 8 stonden. Bij eindstemming waren 57 leden vóór en 23 tegen het ontwerp. DOODELIJK ONGEVAL MET EEN VALSCHERM. Uit Kopenhagen, 25 Oct. De bekende Engelsche valscherexpert Maj. Newell is gisteren bij rijn demon-" stratie te Arö om het leven gekomen. Toen hij op een hoogte van 200 Meter uit de vliegmachine wilde sprin gen, bleef het valscherm aan de machine haken; de vliegenier stuurde daarop naar zee, waarboven NeweH zich op 20 M. boogie van het valscherm losmaakte en in het water viel1. Voordat hulp ter plaatse was, was Newell reeds verdronken. HEVIGE STORM OP DE NOORD-AFRIKAANSCHE KUST. De omgeving van Bizerte, aan de Noord-Afrikaan- sche kust, werd door een storm geteisterd, dio ern stige materieel© schade veroorzaakte. De verbindin gen mot de stad werden verbroken en de stad was gedurende 48 uur van licht verstoken. Tal van vis- schorsbootea. en veel vee ging verloren. DE MOEILIJKHEDEN IN DE METAALNIJVER HEID^ Uit Dussoldorf, 25 Oct. Het dreigende gevaar voor het uitbreken van een algemeene staking in de geheele Duitsche ijzer-, staal- en metaalindustrie is uit den weg geruimd. Tusschen de arbeiders en de vertegenwoordigers der werkgevers zijn onderhan delingen gevoerd, die tot een resultaat, hebben ge leid. De workgovers verklaarden zich bereid' zich op den grondslag te plaatsen der scheidsrechterlijke uit spraak van 4 October en deze achteraf te erkennen, krachtens welke den arbeiders een aanzienlijke loonsverliooging zöJ worden toegekend als gevolg van de algemeene duurte. Tegelijkertijd worden

Schager Courant | 1922 | | pagina 2