als SINT NICOLAAS-CADEAU. Atelier Niestadt, schagen. Freco's Zenuwtabletten Freco's Hoofdpijntabletten LAAT UW PORTRET NAKEN Binnenlandseh Nieuws. HET GEEFT U VOLDOENING. HONGEREND RUSLAND. Do Moskousehe „Izweitia schrijft, dat verschillende gebieden van Rusland opnieuw ten prooi zijn aan den hongersnood. In het gouvernement Jekaterinoslaf en het Don-gebied oversciirijdt het aantal hongerlijdenden de 550.000. Uit Nikolajef.sk, waar 12 procent der boeren bevolking honger lijdt, worden weer gevallen van hon gerdood gemeld. In net gouvernement Odessa is de toestand ook zeer ernstig. In de Duitsché kolonie aan de Welga lijden niet minder dan 30.000 monschen honger. Uit verschillende gedeelten dor Tataren-republiek zijn eveneens berichten ontvangen, over hongersnood ten gevolge van mislukking van don oogst De Moskouscho bladen vorklaren, dat de toestond met de maand slechter wordt cn dat tegen het voorjaar het aantal hongerlijdenden nog veel grooter zaï zijn dan thans. Intusschen is do hulpactie voor de hongerlijden den verslapt. Inzamelingen te hunnen bate worden in Rusland niet meer gehouden. Do (Russische) commissie tot hulp aan de hongerlijdenden heeft na haar reorgani satie de rechtstrecksche hulp aan de honderlijdonden aanzienlijk ingekrompen. Het nerfstgraan, dat ten gevolge van hqt gunstige weer zeer voorspoedig was opge-iomen heeft ernstig geleden van allerlei schadol(jke msectén. In sommigo streken is de oogst geheel1 door insecten vernield. Het volkscommissariaat van landbouw staal in dezen machteloos, daar het niet over de noodige middelen tot verdclighg der insecten beschikt. EEN LOOS GERUCHT? Uit Berlijn, 27 Oct, Bij de Berlijnsche politie was gisteravond bericht ingekomen, dat men in den loop van den nacht zou trachten met gewóIJd het paleis van den rijkskanselier binnen te driugou en rijkskanselier Wirth te vermoorden. De omgeving van het paleis werd daarop door de politie afgezet; bij alle voorbijgangers werd naar wapens gezocht Tot nu toe heeft men echter geen aanwijzing, waarop de mededeeling aan de politic berustte. Natuurlijk heeft de geschiedenis overal groot opzien gewekt OVERVALLEN DOOR DEN WINTER. Veel1 vroeger dan anders is in het Reuzengebergte de winter ingevallen. Bij acht graden voorst liggen de bergen reeds dik onder de sneeuw. Drie toeristen zijn Woensdag door een sneeuwstorm overvallen en konden slechts mei de grootste moeite door een hulpexpeditie gered worden. IN DE GOOT GESPOELD. Op zeldzame wijze i8 te Croydon oen kind van 18 maanden aan den dood ontkomen. Het knaapje was met een 2^-jarig broertje aan het spelon, toen het in een twee meter diepe goot terecht kwam. Zijn oudere broertje had de tegenwoordigheid van geest om naar huis te loopen en zijn moeder to waar schuwen. Het kind wae echter door den stroom reeds meer dan een kilometer ver meegesleurd, eerst In de open lucht, daarna onder verscheidene huizen door De inooder kon den loop der goot echtor met kleine on derbrekingen volgen on vond haar kleine ten slotte tegen een rooster aangespoeld liggen. Het kind had een half uur ln het water gelegen, maar kon na *n drie uur lang toepassen van kunst matige adomhaling, weer tot hot bewustzijn worden gebracht. PER KOKER 60 CE1JT. Slapeloosheid, Examenvrees, Gejaagdheid. PER KOKER 45 CENT. Binnen 10 min. verlichting der hevigste hoofdpijn N. Noot, Jullanadorp; J. Boekol, Callantsoog; L. v. d. Oord en F. Randwijk, 't Zand; D. de Graaf en H. Borst. Broozand; P. Neuveli, P. Muntjewcrf, G. de Jong, Anna Puulowna; M. v. d. Klooster, Kolhorn.; Wed! K. Stapel. Winkel; J. Kruif, N. Niedorp; Dro gisterij „Het Groene Kruis", Schagen. Voor engros Gebr. Rotgans, Schagen. DE EERSTE KAMER EN BEZUINIGING. Naar het Nedorl. Correspondentiebureau in Den Haag verneemt, izou de Eerste Kamer tot den mi- mstor van finauciön het verzoek, he'bbon gericht, de door hem op zijn bogrooting gobrachto uitgaven voor do verbouwing van tribunes van het vergader lokaal dor Eerste Kamer, waarvoor f20.000 is uit getrokken, van de begrooting terug te nomen, met het oog op de tijdsomstandigheden, die niet toelaten hot doen van 'niet volstrekt noodige uitgaven. GEEN WERKLOOSHEID MEER. Te Bellingwoldo (Gh>n.), waar het aantal werk- loozen sedert Jaren week in week uit 100 tot 300 be droeg, is sedert heden niemand meer als werklooze ingeschreven. WIJN EN JOURNALISTIEK. Do „Telegraaf" schrijft: „Ongeveer twee maanden geleden kon men in circulaires en advertenties lezen,, dat het „Algemeen ln- en uitvoerkantoor", Keizersgracht 153, te Am sterdam, op zeer goedkoope wijze voor de levering van wijn aan particulieren zorg droeg. Reflectan ten moesten daartoe oen zeker bedrug voor 12 flos- schen sturen, terwijl over het ontbrekende bedrag nader gedisponeerd zou worden. Er, bij stond ver meld, dat de levering regelrecht uit Duitschland ge schiedde volgens een verkoopregiement. Dit ont4 ving men pas, wanneer het geld was afgezonden. Hierin viel echter to lezen, dat de koopers ook nog de emballage, de verzendkosten en den invoer had den te betalen. De menBchen, die hun geld vooruit hadden gestuurd, ontvingen echter niets en de noo dige koeren heeft men zich hierover bij de politi» beklaagd. In tal van plaatsen werden personen het slacht offer, daar ze geen wijn ontvingen. In verband hier mede deed het hoofd der Delftsche politie in plaat selijke bladen het volgende publiceeren: Waarschuwing. De commissaris van politie brengt de- volgende waarschuwing ter kennis van het pu bliek. Alvorens in relatie te treden met het „Alge meen in- en uitvoerkantoor", Keizersgracht 153 te Amsterdam, directeur Joh. Göbel, welk kantoor zich o.a ten doel stelt het leveren van wijnen, wende men zich tot de afdeeling recherche, politiebureau, Markt. Een adder gevolg was, dat de Amsterdamsche po litie ongeveer vijf weken geleden eeh onderzoek op het „Algemeen in- en uitvoerkantoor" instelde. Den volgenden dag verdween Joh. Göbel naar het buitenland en is sindsdien niet meer boven water gekomen. Behalve met wijn hieldgenoemde persoon zich ook met journalistieke zaken bezig. Zoo redigeerde hij o.a „Do Contjpoleur" en stond aan het hoofd van een publiciteitsbureau, dat wetenschappelijke oplei ding gaf en ook aan de Keizersgracht gevestigd was. Voorts gaf hij een blaadje uit voor den Bond van Belastingbetalers en een voor houders van Rus sische papieren. Het faillissement van Joh. Göbel ie gisteren uit gesproken. GROOTE BRAND TE HILVER8UM. Ongeveer om halfvier ontstond brand in de werk plaats, die gelogen is in een steeg achter de meubel- magazijnen van den heer J. Olthoff aan de Groest Hoe de brand aankwam, weet men niet; niemand was aanwezig, doch plotseling zag het personeel, dat de boel in lichte laaie stond Vermoed wordt, dat ,het behangsel door de kachelhltto aan het bran den is geraakt. Toen het eenmaal brandde, ging het met verbijsterende snelheid verder. Eerst ging daarna een huisje van Wed Daasolaar er aan en daarna volgde een groot pakhuis, lensteeg. Gedurende ruim anderhalf uur woedde een ware vlammenzee, daalde een vonkenregen neer en lek ten do vurigo tongen steeds verder. Eindelijk gelukte het den onvermoeiden brand weer don brand te beperken tot do genoemde perceo- len, al brandden deze alle geheel uit, en togen zes uur was het geheole complex óón smerig stinkende en smeulende mine. Niet alle schade wordt door verzekering gedekt. KOLHORN. De autodienstplannen alhier zijn weer van de baan. Een overbodig iets wordt het wel door nie mand geacht, maar 't zit 'm weer in de rondte, dit wil zeggen in 't geld. Gaan zal het wel, maar oen waag is het toch ook. OUDESLUIS. Hedenmorgen half zeven is hier een felle brand uitgebroken in het huis van den héér Jan Kreljgor, die er een boerderij en brandstoffenhandel in uit oefende, terwijl er ook nog eon tweede gezin in gehuisvest was, n.L dat van den heer Jan Muntje- werf. Hot pand log in korten tijd tegen den grond. De brandspuit was spoedig ter plaatse en heeft do be lendende perceelon beschermd, die geen schade heb ben opgeloopen. Ook de brandspuit van Schagerbrug rukte nog aan. Van beide gezinnen ie eenig huisraad gered kun nen worden; overigens dekt verzekering -de schade. Het feit dat in het. gezin Kreijger twee zieken wa tje, maar gelukkig konden ook dozo zieken veilig tie, maar gelukkig konden oo kdoze ziokon veilig uit het brandende gebouw gered worden. Omtrent de oorzaak is niets met zekerheid te zeg gen, deze is 6f hooibrooi, óf door den schoorsteen. KOLHORN. Na gemeenschappelijk overleg van bazen en gezellen, worden de uurlloonen alhier leis verlaagd in do bouw vakken Aangezien ook ile bouwmaterialen belangrijk rager zijn, hoopt baas zoowel als knecht, dat er wa, meer werkt komt Boeren zoowel als burgers toch laten de laatste laren weinig doon. JULIANADORP. Door den heer J. Koseen alhier zijn op de 1.1. ge houden verkoopingen op de Marinewerf te Helder 2 loodskotters aangekocht. WINKEL. Door de oudercommissie voor de school te Winkel is bepaald dat op 7 November a.s. een Ouderavond zal, worden gehouden. In die bijeenkomst zal door een lid van het onderwijzend personeel een lezing worden gehouden, Waar tot nu toe do ouderavonden slechts zeer matig werden bezocht, hoopt de ouder- ccmmiasie, dat ditmaal van de oudera der leerlin gen iets meer belangstelling aan den dag zal wor den gelegd en zij gebruik zullen maken van de gele genheid van meer nabij in kennis te komen mot de school en het onderwijs. KERK AFGEBRAND. Naar .men. meedeelt, is gisteravond de kerk te Ter heiden (N.-Br.) geheel afgebrand. Aanvankelijk woed de do brand alleen in het schip van de kerk, maar nadat, tengevolge van de windrichting, een vonken regen geruimen tijd op den toren was neergekomen, ging ook deze in vlammen op en stortte kort, daar op ineen; alleen de spits is blijven staan. Men meldt uit Breda: Donderdagnamiddag heeft een achttienjarige lood- gietersknocht uit Torheyden met eon benzinebout werkzaamheden verricht aan do dakgoot der R. Ka tholieke kerk te Terheyden (Noord-Brabant) waar door brand is ontstaan boven het altaar. De pogingen om met eigen materiaal het vuur to blusschen fadl- don, zoodat de burgomeester zich per motorrijwiel naar Breda begaf om hulp. Breda zond z'n autospuit doch bij aankomst stond het prachtige kerkgebouw ln gothischen stijl, uit de 15e eeuw, in lichten laalo. Gered zijn uit den brand onder meer de hollige va- ten, de kruisweg, de paramenten en twoe kunstig ge- droven luchtora van zeer grqote waarde. Uitgebrand is liet houten tongewelf en de zestig meter hooge lo- .en. Do kerk is laag verzekerd bij Sint Donatua Hedenmorgen is de onvoorzichtige werkman door den burgemeester en de marechaussee gehoord. De kerk was een der schoonste uit Brabant en was na 12 rolllioen te hoog zijn geraamd. Voorte ls geen re kening gehouden mot de annuïteit, welke eerlang zal zijh vast te stellen in verband met de vrijwil lige ouderdomsverzekering, waarvan het bedrag wel licht op 15 millioen is to stellen. Het tekort zou alra» 27 millioen hooger moeten worden geschat en op 69 millioen moeten worden aangenomen. De Regeering stelt zich voor, zoo merkten deze le den op, dat in volgende Jaren het tekort met 37 V» ml|lioen zal dalen ten gevolge van bezuinigingen,, waarvan hot perspectief thans wordt geopend. Zij' zo gon daarin weinig heil. Dat de Regeering voor de dekking van een gedeel te van hot tekort gebruik wil maken van eon be drag van 10 millioen uit de overschotten van het lee- ningsfonds, achtten do hier aan het woord zijnde le den niet geoorloofd. Voorts achtten deze leden het ongeoorloofd het geraamde tekort op de spoorwegen over 1922 op den crisisdienst te brengen. Een dergelijke financieel o politiek achtten zij zeer gevaarlijk. Andere loden merkten op, dat in do nota betref fende den toestand van 's Lands financiön wel dege lijk lichtpunten zijn aan te wijzeni Voor de beoogde versobering is noodig do wijziging van wetten, die zoolang ze nog niet gewijzigd zijn, uitgevoerd moe ten worden. Dat vele bezuinigingen dus in perspec tieven moeten bestaan, achtten deze leden dan ook verklaarbaar. Deze loden waron van oordeel dat de regooring lof verdient voor hetgeen zij nu reeds hoeft bereikt. Velo andore leden waren met de regeering van I oordeel, dat het grootste cultureele, hygiënische, so ciale en defensieve belang op dit oogonblik is gelegen ln de veiligstelling van den gulden. DE VOLKSTELLING. 1 Het Centraall Bureau voor de Statistiek heeft th&ns het deel' van de volkstelling het licht doen zien. dat behelat de verdeeling der bevolking naar bet geslacht, Óen leeftijd, den burgerlijken staal, de samenwoning, de geboorteplaat!) en de nationaliteit. f Vioor elke gemeente wordt daarin een overzicht ge geven van de bevolking verdeeld naar leeftijdsklassen en naar de rubrieken van den burgerlijken staat. De leeftijdsklassen zijn zóó gekozen, dat de cijfers in staat stellen om voor verschillende doeleinden leeftijdsver houdingen to berekenen. Voor de 42 gemeenten mót méér dan 20.000 inwoners, de 9 groepen van gemeenten, de provinciën en het Rijk is daarenboven nog de leeftijds- indeeling vermeld naar enkele levensjaren met geslacht cn burgerlijken staat iu onderling verband. De gegevens omtrent samenwoning, geboorteplaats en nationaliteit beperken zich enkel tot de laatstgenoemde territoriëu. Enkele cijfer» worden aan dit werk hieronder ont kend Indcdltng der bevolking naar dan leeftijd: M. V ben. 1 ]&&r 93730 89614 1-4 302218 291810 5-9 376867 S66799 10-14 362756 354382 15—19 340509 333847 20—29 560847 572421 30-39 446006 462130 40—49 367318 381575 50-59 273692 285129 60—69 174510 186827 70—79 88325 100653 8(J en ouder 23445 30036 onbekend 21 29 Totaal 3410262 3455052 IndooTing der Rijksbevolking naar de samenwoning: Getal "huisgezinnen 1425141; daarin levende personen 8604517; hoofden van gezinnen 1-125441; cchtgenootcn 1178970; kinderen 3368777; dienstboden 198716; overige gezinsleden 432613afzonderlijk levende personen 153070 personen levende in gestichten 146979. Indeeling der Rijksbevolking naar de geboorteplaats: Geboren in: do gemeento aer woonplaats 4.236.197; een andere gemeente des Rijks 2.439.161; 6en Noderl'. kolonie 20.592; dcri vreemde 16p.203; onbekend 101. Indeeling der bovolking naar do voornaam&tio natiiot- nteiteu: Duitschers 56351; Belgen 30268; Franschcn 2563; Engelschen 2324; Oostenrijkers 3789: Italianen 908; Zwitsers 989; overigens 8797; zonder 8100. Geopend van 9-9 uurOok Zondag». den Novemberstorm van het vorig jaar voor circa twintig duizend gulden gerestaureerd. Dit is de tweede brandramp, die do kerk treft. De eerste, in 1590, schijnt van minder belang te zijn ge weest. In 1603 echter werd ze door eën storm deer lijk gehavend. Het gewelf stortte in. Prins Filips Wil lem van Oranje gaf f5000 voor herstellingswerk. Na 1G37 ging de kerk aan de hervormden over, doch bij de Staatsregeling in 1798 kregen de Katholieken ze terug. In 1876 zijn kerk en toren gerestaureerd onder lei ding van dr. Cuypers. Ze bevatte twee merkwaardige houten beelden van den kerkpatroon, den H. Anto nius abt, onderscheidenlijk afkomstig uit de 14de en de 17e eeuw, die waarschijnlijk verbrand zijn. In den toren, die aan de burgerlijke gemeente be hoorde, hingen drie klokken dateerend van 1759. 'S LANDS FINANCIëN. 's Gravenhage, 25 Oct. Blijkens het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer op*de Staatsbegroo- ting voor 1923 meenen verscheidene Kamerleden, dat in de nota betreffende den toestand van 's Land» fi nanciën het tekort te gunstig is voorgesteld. In de eerste plaats merkten zij1 op, dat de middelen te hoog zijn geraamd. De raming van de inkomstenbelasting kan worden aanvaard, doch de raming van de divi dendbelasting is ten minste een millioen te hoog. Het is te optimistisch de raming voor het volgende jaar op 11 millioen te stollen; een millioen lager ware ln ieder geval veiliger geweest. Voorts merkten deze le den op, dat het onjuist is de opbrengsten van den ac cijns op suiker, wijn, gedistilleerd] en bier hóoger' te ramen. Bij de te verwachten daling van de loonen en toe neming van de werkloosheid bestaat voor die hoogere raming geen grond. Om dezelfde reden is voor den vleeschaccijns een verdere daling te verwachten dan tot 9. millioen. Van den tabaksaccijns is nog zoo wei nig bekend, datJ het nog onzeker la, of ln het loo- pende jaar IK millioen per maand uit dit middel zal worden ontvangen; een hoogere raming voor het volgende Jaar met 2 millioen ls dan ook zeer speculatief. Voorts is ten raming van 20 millioen voor de zegelrechten op grond van de jongste er een e.. ue»,n. .n.Bn. „n B.„n. F.waar- brengstcljfer» niet te verledigen. De raming van ln ook een meubelfabriek gevestigd wee. Toen volg-1 het winstaandeel van de Ned. Bank ad UH millioen den de daaraan grenzende huisjes van Koster, Mijn-is te hoog: Op grond van het bovenstaande moet hout en Coheni en allen gelegen, aan de nieuwe Doe-1 worden aangenomen, dat de middelen vermoedelijk BROEK OP LANGENDIJK. Vergadering der Langendijker GroentenrContrale. gehouden op 24 Qctober 1922 in het vergaderlokaal van het botaalkantoor te Broek op Langendijk. Tegenwoordig waren alle afgevaardigden der aan gesloten vefeenigingen, benevens de vereeniging De Koophandel en de eere-voorzitter de heer, A. Slot Pz. De voorzitter, 'burgemeester Slot, opent de ver gadering met een hartelijk welkom, waarna de notulen worden gelezen en goedgekeurd. Het rapport van het betaalkantoor geeft aan een omzet in totaal van f 151.030.20 over de maand Sep tember, waarvan voor de vereenigingen Broek op Langendijk f43209.97, Koedijk f21436.78, Sint Pan era» f47075.77, Heerhugowaard f 10447.88, Heerhu- gowaard R.-K. f5398.77, Zuidscharwoude f 9524.15, Zuidscharwoude R.-K. f 1405.24, de Schermeer f 3798.70r Oterleek f 809.23, Schermeriiorn f 39, de Rijp f 1604.23, Hensbroek f 3335.34. Diversen f 2145.14. Ter tafel komt de agenda voor de vergadering der Prov. Commissie uit de Veilingen in Noord-Holland, welke gehouden zal worden op Donderdag 9 Novem ber te Alkmaar in het Gulden Vlies. Het punt hulp verleening: door de regeering aan hulpbehoevende tuinders wordt lang en breed over gesproken, om daarvoor het juiste middel aan te geven. Het beste wordt gevonden om de spoor- en scheepsvrachten zooveel mogelijk verlaagd te krijgen, doch werd nader overgegeven aan de Prov. Commissie. In hoofdzaak werden de punten aan de afgevaardigden overgelaten, waarvoor werden aangewezen de hee- ren S. Zeeman en S. de Boer Kz., terwijl bestuurs leden der L.G.C. op die vergadering wprden toe gelaten. Voorgesteld was door den heer Kloosterboer (St. Pancras), om het presentiegeld van do bestuursleden der L.G.C. met een derde te verlagen, wat met al- gemeene stemmen, behalve van den heer Klooster boer, wordt verworpen. Nu de overkapping der veilinghaven geheel klaar is, en do rolluiken zijn aangebracht, acht men het noodzakelijk dat er een vast uur van sluiten is. Dit wordt bepaald op 's avonds 7 uur, na dien tijd tot half tien kan men- den beambte halen, doch dan kost het dubbel tarief. Medegedeeld wordt, dat het wegen per 100 K.G. van kooi boven 2X K.G. beslist wordt uitgevoerd. Ook wordt medegedeeld dat het afmljntoestel door een monteur uit Utrecht is nagezien en nu goed in ordo is, den laatsten tijd haperde hot nog al eoua Koedijk brengt lnbesprekin g het to vlug vellen door den veilingmeester. De veilingleider verklaart dat dit niet juist is, maar dat het moer komt doop aanvoerders, (llo niet naar behooren aansluiten het veilon ophouden. Door Koophandel wordt besproken het goed dekken der aangevoerde groenten. Bij ruw en vd zend weer is het noodzakelijk dat de vaartuig» i goed afgedekt zijn, waar dan ook streng op zal woi den toegezien, en besloten wordt dat vaartuigei welke niet behoorlijk zijn gedekt, niet geveild zul, len worden. Bij het aanvoeren van producten in zakken, zoo. als aardappelen, uien, peen enz., moet het pro duct goed zichtbaar zijn van beide kanten der vel. ling, on is het noodzakelijk dat de zakken mei den open kant naar het publiek liggen. In bespreking wordt gebracht dat er ln de maand November doorgaans te. weinig kool wordt aange- voerd, wat nadeelig is voor kooper en verkooper.i In de eerste plaats worden de tuinders opgewekt om regelmatig met hunne producten ter veiling to komen, cn verder schoen er geen ander middel to zijn dan de koopers permissie to gevon om hun te- kort uit de hand te koonen, om daarmede den af. zet to bevorderen. Hierna sluiting. CALLANTSOOG. Alhier ter plaatse is een staking uitgebroken tus schon do dammenworker». Redenen der staking zijn de uitsluiting van oen tweetal arbeiders. Zes arboi- ders van buiten de gemeente zijn reeds aan h{ werk gesteld en wanneer de staking nog iets vooi duurt zullen alle arbeiders van buiten worden trokken. Het Is echter te hopen, dnt do kwestie den minne wordt geschikt, waar het anders t eens tot botsingen kon komen. ZUIDSCHARWOUDE. Den 25 November vier „Nut en Genoegen" zijn jarig bestaan. De oudste leden van deze ^ereenlginj zijn de hoeren Jb. de Geus en S. Zóeman, de laatst nog steeds secretaris. ZUIDSCHARWOUDE. We vernemen, 'dat het fanfarecorps de subsidie \an f 15, vroeger geweigerd, thans he,eft aanvaard' Tevens zal er een nieuwe aanvraag om'subsidie wor den ingediend. Er zal dan een bepaald bedrag of minimum worden gevraagd. BROEK OP LANGENDIJK. Ook in deze gemeento hebben belanghebbendei in vorhand met de enquête omtrent een nieuwe cla* 9ificatle der gemeenten met den Buregmeester gecon feroerd. Uit de verschillende besprekingen bleek dat de levenstandaard aan den Langendijk niet goed- kooper wordt geoordeeld dan in de steden. Somniigi artikelen zijn zelfs duurder, terwijl studlokostcii als anderszins vooral zwaar op de plattelandsambte- naren drukken. Jammer is het, dat omtrent vorschi» lende uitgaven geen enqóte-materiaal moot worden! bijgebracht. LANGENDIJK. Ofschoon cr reeds vele aardappels zijn gerooid* zit or toch nog een aanmerkelijk deel in den. gTondl Na de laatste vorst heeft men de wenschelijkheid in. gezien, dat het, ter vermijding van ernstig risicojf zaak is de winter-provisio zoo spoedig mogelijk bin!» nen te krijgen. Met voortvarendheid, is men don ook aan het rooien gegaan. Jammer dat or in de blau we soort veel zieke worden' aangetroffen,1 zoodat hel beschot niet boven het normale komt, er soms bo nedon blijft. LANGENDIJK. Nu de wortelen zoo laag in prijs zijn, gaan tal van bouwers er toe over, ze in te kuilen. Ook worden n voor veevoeder aangekocht. ONTHEFFING VAN PACHT GEVRAAGD. Door 34 van de 38 pachters van grondon van hel' Burgerlijk Armbestuur te Wolfaartsdijk (Zeel.) isi met ingang van 1 December a.s, ontheffing van de loopende pachten gevraagd. Bedoelde gronden zij? in 1920 in het openbaar verpacht t.eg<m buiten-jij. woon hooge pachtprijzen, welko in dezen tijd door to pachters, die voor het meerendeel arbeiders zijn, niet kunnen worden opgebracht. EEN GEBOUW TE HUIZEN INGESTORT. Uit Huizen wordt aan de „Tel.' gemeld: Bij! het hervatten der rookerijwerkzaamheden iii een der groote export-inrichtingen te Huizen is hel achterste gedeelte van het hoofdgebouw ingestort,; waarbij drie arbeiders vrij ernsig werden verwond en zich onder medische behandeling moesten stek len. DE BESCHERMINGSSNEEUWBAL. De schoe» Industrie. Do commissie van overleg uit de schoen- en ledepf industrie, samengesteld uit fabrikanten en bestuur-' ders van den R.K. Lederbewerkersbond beeft, naar het „Centrum" meedeelt, een rappqrt aan den mi nister van Arbeid uitgebracht over de middelen,- waarmee de industrie het best geholpen kan wor-l den. Den minister wordt voorgesteld als crisismaat-f regel, algeheele stopzetting van den invoer vanj schoenen en leder, enkele ledersoorten welke hier ter lande niet voldoende gefabriceerd worden, uitgezon-l derd te bepalen. DE ALKMAARSCHE KAASMARKT. De aanvoer bedroeg heden een 100.000 Kg., waaM ondor een 77 commissiestapels en een 33 kleine 1# renstapels, welke aanvoer de levendigheid op 4» markt zeer verhoogt. Tengevolge van de daling van de franc (de Belgi sche noteerde gister 16 ct.), waron de. prijzen, een per 50 Kg^ gedaald) en werd gemiddeld f 48 besomd welko prijs onder de zeer onzekere valuta nog zee speculatief is voor den handel. Alkm. Crt. DE CLASSIFICATIE DER GEMEENTEN, 'sv Gravenhage, 26 Oct De voorzitter der cTassiü catie—commissie heeft, naar wij vernemen, ban de 1'edei een schrijven doen toekomen yaarin hij, hoewel hf onderzoek nog niet afgeloopen is en "tie opgaven dr diverse gemeenten, waaraan ook de burgemeester f/ namens dezen een ambtenaar zou meewerken, nóg n izijn binnengekomen, voorstelt de gemeenten in 5 klasi waarbij de aftrek voor elke lagere eklasse telkens a verschil van 5 pet. met de voorgaande bedraagt. Vet de 2e klasse dus een aftrek van 5 pet, voor de deü» 10 pet., voor de vierde 15 pet., voor de vijfde 20 p& De klasse-indeeling zal dan aldus plaats hebben, dal tot de eerste klassebehooren Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Hembrug (artillerie-inrichtingen). Tot de tweede klasse: Amersfoort, Arnhem, Bussum, Delft, Dordrecht, Groningen, Heerlen, Haarlem, Hilver sum Leiden. Nijmegen, Koog a.<L Zaan,' Schiedam,1 Utrecht en Zaandam. f Tot do derde klasse; Almelo, Alkmaar. Apeldoorn, Assen, Assendelft, Baarn, Bergen (N.-H.), Beverwijk; Do Bilt, Breda. Deventer, Hengelo, Enschede, Diemen, Bloemendaal, Gouda, Eindhoven, Brunssum, Katwijk, Hoorn, Hoensbroek, Hoek van Holland, 's-Hertogen bosch, Hillegersberg, Den Helder, Heemstede, Kromme-' nie, Laren (N.-HA Leeuwarden, Loosduinen, Maas sluis. Maastricht, Middelburg, Nieuwer-Amstcl, Naarden, Noordwijk, Rijswijk, Wageningen, Wassenaar, Weesp, Winschoten, zutphen, Zeist, Zandvoort, Zwijndrecht, I Zwolle, Zaandijk, Wormerveer, Velsen, Tilburg, Sneek, Schoten, Renkum, Rheden, en Purmerendf. De voornaamsto gemeenten der vierde kl'asso zijn: Alfen a.d. Rijn, Bodegraven, Aalsmeer, Dokkum,Doe- tinchem, Haaksbergen, Winterswijk, Driebergen, Doorn, Doesburg, Goevordfen, Delfzijl, Culemborg, Brammen, Brielle, Boxtel, Appingedam, Rochelt, Bolsward, Benne- broek^ Barneveld, Boxmeer, Borne, Capelle a.d. IJssel, De overige gemeenten zullen dan tot de vijfde WasH behooren. BILJARTEN. Do eerste groote handicap-blllartraatch in het seizoen 19221923 vanwege de vereeniging „Hollands Noor derkwartier" zal' plaats hebben op Maandag 6 Novo:::t>«f bij den heer P. Bakker te Winkel en de cindwodstrijd op Maandag 20 November bij den heer H. Jonker te Anim Paulowna.

Schager Courant | 1922 | | pagina 10