AliEfflCGi Nienvs- Labor Glastra's Sctioenhandel Winterjassen. SPAANDER 4 Co., ALKMAAR. Uil het Hart Yan Holland. De TABAK die U zoekl is De dingen om ons heen. Zaterdag 28 Octoboi 1922. 65ste Jaargang No, 7120. Uitgevers i N.V. v.h. TRAPMAN Co SchageD EERSTE BLAD. 99 ADRES voor alle soorten Warme Inlegzolen, Kraag pantoffels en Kniplaarzen 99 van de N.V. Tabakslabrii k J. GRlllSO, üronlngen. RAT1NË tSKIMO DUFFtL. Reclames. Een'maatregel op het juiste oogenblik. Plaatselijk Nieuws. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt viermaal pel week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. BIJ inzending lot 's morgens 8 «ur, worden Adver- tentiSn nog zooveel mogelijk in het eerstultkomend nummer geplaatst. POSTREKENINO No. 23330. INT. TELEF. no. 20 Prijs per 8 maanden 11.16. Losse nummers I cent, ADVBRTEN- TI6N van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meel EO cent (bewljsno. Inbegrepen). Groote letters wqrden naar plaatstulmte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UTT TIER BLADEN. lomand, die ook maar oonlgazins behept ia met po litieke gevoelens, is uitteraard geneigd in den mi- nistor van. do tegenpartij in de allereerste plaats hot kwade to zion en slechts in de zooveelste plaats en al» het in hot geheel niet anders meer kan, het goe- do. Waar ik met do hand op het hart hoor! geen partijman, bon in den workelijken zin des woords, sta ik in mijn waardeschatting ietwat vrijer en als ilc dan nog niet in. de wolken ben over onze regoering zbowol in haar vorige als in haar te- genwoordigo samenstolling is het waarlijk mijn schuld niet. Toch moet ik een woord van lof wijden aan minis ter de Geer. Niet over zijn sigarenrecht waarover ik later nog Iets hoop te zeggen maar in verband mot zijn bohoer der domeinen. De zaak zolf is niet zoo heel belangrijk. Het betrof hot gedooltolijk afgravon van oen duin ten noorden van Den Haag, waar men sedert jaren de natuur^ lijko schoonheid met de moest mogelijke vastbera denheid; doorzicht en overleg aan hot vernielen en bederven is, voor spoorwegen, villaparken, schietla- nen en dergelijke dingon, die beter anders hadden kunnen geschieden. Een duin, dat er toevallig nog vrij goed was afge- komen, was nu aan do bourt. Doch dit was niet zóó- maar-cen duin. In de eerste plaats was het zoo wat do hoogste top van heel het landschap en ten twee- do was het een herinnering aan menig uurtje van vrijage voor Hagenaars, die thans de vier Kruisjes achtor don rug hebben. Doch meer nog, dit duin was do beroemde Musischenborg, waarop de fantasten Eykman en Ilorrix destijds hot Vredespaleis hadden willen laton verrijzen, omringd van allerlei andere Internationale bureaux en instollingen. Dit duin word door hot snoode departement van Oorlog rnet afgraving bedreigd en daarom stelde de hoor Yzorman zijn vragen, of de minister ook niet vond, dat op die raanior natuurschoon te loor zou guan ori of hij niot wilde boloven eerst met het ge meentebestuur van den Haag te spreken alvorens het afgraafplan goed te keuren. Ziedaar do kwestie, die maakt dat ik blij ben, dat wo eon minister De Geer hebben. Want op die eerste vraag antwoordt hij: Jawel me neer, ais jo oen duin afgraaft heb je kans dat de om- go ving niet mooier wordt. En op do tweede vraag luidt zijn bescheid: „noen zoggen" kan lk wel zondor er oorst mot don Haagsohon burgemeester over te ftratem, maar voor ik ja zou zeggen, wil ik best be- ovon oerst to conferoeren. Ziedaar do antwoorden en het moet me van hot hart, dat ik in langen tijd niot op zoo'n leuke ma nior oen vragor heb zien, beduiden, dat hij niet hooft to schreeuwen voor hij goslagon wordt, terwijl bo vendien uit do repliek boel duidolijk blijkt, dat schüoiiltoldsschonnórs, zelfs al is het „m'n geachte ambtgenoot van Oorlog" bij Do Goor op de Mteffle komen... Is het don niet jairmmrlijft, dut. iemand, die zoo goed van zich woot af h bijten in die duinkwestie het 7.00 jammerlijk liet liggen bij het rocht op de goedkoopo sigaronl Hot is nu eenmaal een vloek, die hangt op al wat rot eet ie en besohenxul recht is., dat zelfs do meest- principioelo mcaschen zich van de wijs laten bren gen door frasen van belanghebbenden. Dat men volgens het principe „met kleine lapjes loert men den hond loor eten", met een „doodon schuldig heffinkjo" begint om via gestadige verhoo ging met o zoo klein percontage binnen den kortst- mogelijken tijd te komon tot protectie in ware ge daante. Zoo is hot altoos gegaan met, allerlei fiscale heffingen, zoodat zelfs de vrijhandelaar Plerson des tijds zwichtte bij ©cru „geldnood", die wij nu belache lijk zoudon vindon, om hot bestaande tarief van in- voorrochton te vorhoogen. Van dit oogonblik was in Nederland het hek van den dam, want ieder protec- tfonlst kon voortaan „Pierson-zelf" citeeren, om iedo- ro verhoo:ging, nu met éón, straks met tien, aan stonds met honderd procent goed te praten. Het principe was gebroken en de heeren voorstanders van wetgeving ten behoeve van fabrikanten en an dere ondernemers hebben sedert vrij spel. ITet eenigo, wat hen tegenhoudt, is natuurlijk de overtuiging, dat als zij voor artikel-zus een hoog recht vragen, dus een vrijbrief voor de binnenland- sche producenten om eon extrawinst op den prijs te leggen, de belanghebbenden bij artikel-zoo dat wil zeggen, de vrienden dier belanghebbenden-, die op de een of andere manier de Kamer zijn binnen ge dwaald, zich ook niet onbetuigd zullen laten. Dat weet men zeker. Maar tevens weet men, dat een piijsstijging van A en B en C tot Z toe dit is al thans een les, die wij in den oorlogstijd hebben ge leerd zeer spoedig wordt gevolgd door een vraag, d.w.z. een eisch om loonsverhooging. Ik weet niet of de volbloed-protectionisten al tot de conclusie zijn gekomen, dat sigaren en kleeding en entréebiljetten voor bioscoop, voetbal- of bokswedstrijd en huishuur en zélfs de prijs van bier en kwatta ook „grondstoffen" zijn in hun fabriek van schoenen of aardewerk (of wat Zij verder hebben te beschermen) ato leer. steenkool, papier, porceleinaarde of spijkers... Heb ben 41 deze stolling nog nooit op papier voor zich gezien, dan aoof ik ze hun hij deze plechtig cadeau, omdat rij blijkbaar de juistheid ervan onwillekeurig toch gevoelen. Ware dijt niot het geval, 'dan werd Minister De Geer van ochtend tot avond bestormd door brave fabrikanten of hun pleitbezorgers in en buiten de Kamer, die „heuach niet in het voordeel der fabrikanten, maar zuiver en alleen in dat van de schatkist" zouden komen bedelen om een hoog invoerrecht op dit, op dat. en op nog watt Minister De Geer, die zoo prachtig-Ieuk dat duin verdedigt, zou vermoedelijk weinig argumenten hebben tegen die protectionistische heeren. Vooral! niet ais men aankwam met een becijfering, die .„bewees", dat de buitenlander het recht betaalt. Dit „bewijs", vroeger het stokpaardje van al wie het volk wilde belasten ten Dehoeve van particuliere ondernemers is thans vrijwei uitgeschakeld. "Dat argument durft men niet meer te gebruiken, sinds iedereen „valütareiziger" is of exem plaren van dat ras onder zijn kennissen en familie heeft. Meü weet nu immers met kennis van zaken te becijferen welke winsten een zaak maakt, die Duitsche kleeren verkoopt Men weet, dat „omgerekend tegen den koers van toen wij in Berlijn waren zulk een japonnetje vier gulden zestien cent kost 'en als er dus I 18.97*/* wordt gevraagd, de winst f 14.811/* is, of als er een gulden recht op ls f 13,811/*. Wordt bet recht twee -gulden per luik van dien prijs, dan weet do yuIuüa- reizjger, dat de k<M>pm»a hier geen cent van atyw winst laat schieten en i? 19.97V* gunt rekenen Cl) m dat de Duitsche fabrikant er heelcmaal niet aan denkt honderd mark of zelfs maar een HoUaodeeto. stuiver af f,o slaan. Toch hebben de sigaren-meneer&n het pleit gewonnen. Goedkoopo Duitsche sigaren abt men den flix- ketopsprijs in aanmerking neemt, toch verre van goed koop zijn zullen voortaan f 1.50 per honderd min stens duurder moeten worden. Vroeger rockte de meer derheid van het publiek „van de vier" of van méér voor een dubbeltje. Zéér velen betaalden voor hun bookertje tien centen de zes. Nu komt het extra-recht op 9,cept de zes als de sigaren zelf minder kosten dan vijf cent per stuk, waarbij dan neg óle gewone accijns komt. Een Duitsche sigaar, die hier met een behoorlijken Winst voor vier cent was te verkoopen, inclusief accijns piag voortaan niet minder kösten, dan vijf en een half, dat is dus in de praktijk, nu 'n half centje mag worden verwaarloosd" zes cent per stuk. Aldus willen het de sigarenfabrikanten en hun vrien den in de Tweede Kamer. Dat de Eerste Kamer geen neen zal zeggen tot deze dwaasheid, spreekt van gét Als die het recht van amendement nad, maakten de heeren daar van die 15 gulden extra per duizend met genoegen 30 pop. Bij gelegenheid zouden zij dan de contravnendsehap van de sigarenmeneeren mogen verwachten, alk het om een of ander ander fabripJöartikel mat, waarbij zij of hun neefjes zijn geïnteresseerd(2). A. I). Wat bovendien precies er naar uitziet alsof de Js to4 het allernaaste minimum is gecalculeerd (2). Het is al' begonnen. De schoenen- en leerindustrie wenscht al1 de stopzetting van invoer omdat het heffen vau velutarechten „zoo lastig" is. Wie volgt JE voor dames, heeren en kinderen Molen straat Schagen. Zondags niet gesloten. PRIJS per '/i potui per ons ZWAKT MtHK 40 cl 16 cl. 0R0BN 45 cl. 18 cl. BLAUW 55 cl. 22 cl. K00D 627a cl. 25 cl. VERKRIJGBAAR bij onderstaande adressen: Anna Paulowna: C. DE BOER. Anna Paulowna: Fa. P. NEUVEL. Barsingerhorn J. MIDDELBEEK. Callantsoog: M. HOKK. Dirkshorn P. DEKKER. Van Ewijcksluis: J. V ELDMAN. Julianadorp M. NOOT. Kleine Sluis: G. DE JONG. Koegras: A. VAN STIPEIAAN. Noordscharwoude H. KRAAKMAN Oudkarspel: P. BERKHOUT. C. KROON Ci Fa. H. HART Mzn. G. BAKKER Jac.zn. St. Maarten: W. H ROGGEVEEN. St, Maartensbrug: G. VEUGER Hzn. St, MaariensvlotbrugK. VEUGER Hzn. Schagen: Fa, Jb.MOLENAARGrossier Schagerbrug: Wed. C. THOMAS. Schoorl: H. J. LIJNBACH. Valkoog: A. BUIK Warmenhulzen P. PASTOOR Czn. Winkel: COÖP. „DE TIJDGEEST", 't Zand Wed. N. P. KEIJZER. Duidelijker is de toestand in Engeland nog niet veel geworden- De conservatieven hebben een ministerie gevormd en zijn dus de baas tot half November. Op den 15den 's avonds zal blijken in hoeverre de natie accoord gaat met een terugkeer tot de oude partijpolitiek en vooral in hoeverre zij het landsbe lang toevertrouwt aan conservatieve heeren, van wie inen ten deele heelemaal niets1 weet, ten deele, dat zij trouwe medestanders zijn geweest van den thans verketterden Lloyd George. Het wordt een allergekste verkiezing. De arbeiderspartij, wier leiders bolchewistische leuzen konden aanheffen net zoolang als er niet de minste kans was op verwezenlijking v^n al die frasen, is voor den dag gekomen met een program zoo tam als dat van. Dirk de Klerk uit zijn „rooden" tijd. Wft! Asquiibi wil weet niemand en kan blijkbaar PRACHTSORTEERING IN 1 Oraagl ons II ol l-rl|model(melfluweelenkraag) nog minder dan niemand iets scheien- De conservatieven willen de baas zijn en verder laten zij zich niet uit over hun plannen. Blijkbaar om de kiezers niet af to schrikken en' zooveoï mo gelijk zieltjes te winnen. Het program, dat hun lei ders ontwikkelen is feitelijk op alle punten pre cies hetzelfde als van Lloyd George., Op een paar punten na. Ten eereto, dat Lloyd Gcosge geen leider mag zijn. Ten tweede, dat sdj bij het streven naar vrede, rust, vooruitgang om bezuiniging en bet ver minderen van da buïtenlandscho vtw^ltehtiageja nog voor de moeilijkheden moeten komen, waaroor zij geplaatst waren, toen zij nog met de liberalen in «cmpttgMieiwftwp &1J! mtw ma maand wmr Allen wachten eu kijken, do kM uit dan boem. Ieder «egfc wat moet w politicus, di» nog onge kozen is, andöï» zeggent niets te beo-ogen, dan het, Staatsbelang en in hot minst niet wie zou zoo snood durven sdjn? d&t van zijn partij. Toch r.ljn er nuancen. Want terwij! Bonar Law «on ieder, die het hoo- reu wil verkondigt, dat hij in het minst geen be zwaar heeft tegen samenwerking met de coalitielibe- ralen, wier werk hij zoo zeer apprecieert, zegt Lloydi George, dat de echte conservatieven, dat zijn dege nen,'die buiten de coalitie bleven, het uit hun lijf zullen hebben te laten in liberale districten eigen candidaten te stellen, want diat hij dan ook niet mak zal zijn. Het ls te begrijpen, dat de leider-gedurende-zoo- veel-Jaar niet. vriendelijk gestemd is ten opzichte van dat kleine groepje „echte" conservatieven, die hem ten slotte ten val brachten, nadat zij eerst een aantal zijner vrienden en collega's van hem had den vervreemd. Het allermoeilijkst wordt de positie van Markies Curzon of Keddlestone, minister van buitenlandache za-k.ee en oud-onderkoning van Xedlö. CurjKm heeft jarenlang -wder en met Lloyd. George gewerkt en George, die nu eenmaal, net als in den crisistijd ten onzent Treub, piet plezier een stuk of wat de partementen h?el of half beheert, is sedert Jaren verantwoordelijk geweest voor de bultenlai dsche po litiek. Ook al was Lloyd George de man, die namens Engeland het verdrag van Versailles toekende en alle gewichtige beslissingen in den Oppersten Raad voor zich moeet peserveeren. terwijl Curzon alleen in den Raad van Ministers (en in df.en van Gezan ten per procuratie) iets had te vertellen- Feitelijk was hij dus alleen in naam verantwoor delijk en deze toestand) werd nog lastiger toen hij, tijdens een langdurige ziekte, werd vervangen door Balfour, die nu eenmaal in zijn pink bekwamer is, dan Curzon in zijn heele lichaam en met zijn, tij deus het debat, steeds gesloten oogen toch altijd dubbel zooveel ziet als do „nobele Markies" met open oogen en een dubbelen bril Nu verklaart Curzon en Bonar Law zelde het reeds dadelijk, dat de buitenlandsche politiek geen verandering zal ondergaan. Geen veraridering? Welke buitenlandsche politiek? Die van Curzon, dat wat Frankrijk doet welge daan. is, die van Balfour, dat de Angelsaksische landen samen moeten gaan, die van Lloyd George, dat heel Europa ©on economische eenheid is, dat als óén lid lijdt, heel het lichaam mede-lijdt? liet antwoord op die vraag is nog niet gekomen en feitelijk kan men er wel van verzekerd rijn, dat hot niet komt ook voor de kiezers uitspraak hebben gedaan. Voor men woei welke partljgroep den meesten aanhang heeft gevonden. Want dit is het dwaze in deze crisis, dat de wer kelijke meeningsverschillen vrij onbelangrijk zijn. Geen Enelschman van tien ultraconservatieven hertog van Northumberland tot den radikaalsten Asquithliberaal denkt er een seconde over om in de Oöstersche kwestie iets anders te doen, dan de Turken te verhinderen tegen de Christenen te woeden. Allemaal zijn zij het eens dat zoo iets niet mag worden toegelaten en dat 'n Turk eigenlijk dankbaar behoort te zijn, dat het groote getal Ma- homedaansche onderdanen van Groot-Britannië in de religieuze beteekenis, die Mahomedanen hech ten aan het Kalifaat^en aan de Heilige Steden, voor komt, dat de stoomwals over alles wat Turk is heen wordt gestuurd. Waarachtig is geen Engelsch- man Q>ehalve generaal Townshend) pro-Turk, an ders aan uit bittere noodzakeiykheid en uit vrees voor den Jehad, den Heiligen Oorlog. Daarom zijn nu alle partijleiders blindgelukkig, dat Lloyd George nog Juist het conflict met Angora te regelen heeft gehad. Anders hadden zij er voor gestaan.en het is zeer de vraag of hun oplossing goedkooper aan geld en vooral aan bloed zou zijn geweest. Dat die kwestie van het Nabije Oosten voor een groot deel geregeld is, zoodat de crisis zelf in het debet van Lloyd George, de goede oplossing in het credit van zijn opvolger valt, is natuurlijk onaan genaam voor den oud-premier. Maar het laatste woord ten deze is nog niet gesproken. Het feit, dat Moskou via Angora, dag in, dag uit meer drang uitoefent om te worden gehoord, om ter vredesconferentie te worden uitgenoodigd, moet op een oogenblik Markies Curzon dwingen kleur tei be kennen. Zelfs nog voor de verkiezingen, waar de Vredesconferentie reeds op 13 November bijeen komt en dus de allerlaatste datum voor uitnoodiging in de eerste week dier maand valt. Wil Curzon de heeren uit Moskou ter conferen- toe, wier aanwezigheid hem te Genua reeds een doorn in het oog was, of wil hij ze niet zien, d-w.z. houdt hij vast aan het oude Fransche principe: geen toenadering tot de bolchewisten. Het antwoord daarop zal ©enigszins van beslissen de» aard zijn voor het te verwachten buitenlandsche beleid van de naaste toekomst. Werkelijk niet alleen van Engeland. Want het feit blijft vaststaan, dat de politiek van onverschillig welke der groote mogendheden, vriend of tegenstan der, van invloed blijft op de politieke richting van elke andere natie. Een pro-Fransche oriënteering van Engeland in het Oostersch vraagstuk heeft zonder meer ten ge volge, dat ook de houding van Londen en Parijs te genover Berlijn een wijziging ondergaat. Als de leiders der Engelsche politiek zich plotse ling laten bekeeren om pro-Turk te worden, wat zij sedert Dedraeli niqt waren, alleen om Parijs een plezier te doen. zou men vroeger hebben geweten, wat dit beteekende. Zou men er, uit hebben mogen opmaken, dat Frankrijk toegaf in zake de behande ling van Duitschl&nd!. Vroeger ging het tusschen „twee Joden, die weten wat een bril kost", tusschen twee gehaaide practi- cijns Lloyd George en Poincaré. Nu is alleen Poincaré gebleven en staat tegenover hem de sterk-pro-Fransche Markies Curzon „heele- maal alleen", met den braven ijzerkooper Bonar-' Law als ©enigen steun achter zich. Twee mannen, die samen geen postuur zijn voor Poincaré alleen. Engeland geeft toe, heeft eigenlijk al toegegeven, nog voor den zittingsdag der Confe rentie van Lausanne bepaald was, maar terwijl het vroeger iets zou hebben in ruil bedbngen voor het in den steek, laion dor Grieken, ziet het er nu naar uit alsof FrankrLj.V. zondor eenige tegenprestatie de overwinnend© party zsJ. zijn. Franklia- Bouillon hoeft wel succes van zijn werk. Althans, zoo lijkt hot De eenige vraag, zal zijn, wat Bonar Law, als hij een meerderheid krijgt, zal blijken te verstaan onder de ©enigszins raadselachtige uitdrukking van inper king dei' verdere buitenlandsche verplichtingen van het Britsche rijk. Dit kan betrekking hebben op de mandaatgebie den, doch evengoed kan het een toespeling zijn op een verder terugtrekken uit de politiek van het Euro- peesche vasteland. Dit laatste schijnt zelfs het waar schijnlijkst, in verband' gebracht met een andere zin snede uit het manifest, waarin Bonar Law als voor naamste richtlijn der Britsche buitenlandsche poli tiek wijst op de noodzaak van de Amerikaansche vriendschap zoo veel mogelijk to versterken en te handhaven. Nu Amerika zich afzijdig blijft houden uit alles wat Europa doet, zou het dus lang niet uitgesloten zijn, dat ook Engeland dien weg uitging en zich even eens onttrok aan de vastelandspolitiek. Hoogstens er voor zorgend, dat het machtsevenwicht van vroeger uit den tijd der „Splendid isolation" weer zoo goed mogelijk werd' hersteld!. Maar of dit alles van Bonar Law en Curzon zal komen? UITKIJK. Om te voorkomen dat de goede werking der organen verhinderd wordt, is het vooral! noodigl hot bloed rijn rijkdom te doen behouden en den weerstand van het ze nuwstelsel niet te dpea verminderen, want zoodra het blloed verslapt en de zenuwen verzwakken, gaat er niets meer goed in het lichaam. In dat geval moet men, om te voorkomen dat de toestand erger wordt, zoo gauw mogelijk zijn toevlucht nemen tot een middel dat in staat is spoedig het bloed en de zenuwkrachten te herstellen, dat is te zeggen de Pink Pillen gebruiken. Dit had Mevr. Suzanne Rousseau, wonende aan de zagerij Lesage teFlam- boin-Gouaix (Seine-et- Marne, Frankrijk) den goeden inval te doen toen naar gezondheidstoestand ging wankelen. Mevr. Rousseau onder vond de kwalen die eene verarming van het bloed en een verzwakking der zenuwen aanduiden, met name verstoring van den slaap en van den eetlust, daarbij een steeds toe nemende verzwakking en een voortdurende afmatting die een zeer slécht voorteeken zijn. „De Pink Pillen, schreef ons Mevr. Suzanne Rous seau. hebben mijl het meeste goed gedaan. Zij gaven mij bloed en krachten en maakten dat ik mijn eetlust terug kreeg. Ik gevoel mij nu geheel gezond." Oiu hunne buitengewone eigenschappen als hersteller van het bloed en versterker van het zenuwstelsel worden de Pink Pillen met zeer veel succes gebruikt tegen bloedarmoede, neurasthenie^ algemeens verzwakking, maagkwalen, verschietende pijnen en zenuwachtige aan doeningen. De prijs der Pink Pillen bedraagt f 1.75 de doos, 1 *9 de zes döozen. Zij worden verkocht in het Höofdaepót Nassaukade 314 te Amsterdam. Eisch dit adres en de Hollandsche gebmiksaanwljzing. Do Pink Pillen rijn ook te verkrijgen bij alle goede apothekers en drogisten. (Cl. Esparcieoz). Mej. ROUSSEAU. BENOEMD. Mej. A. Scholten, onderwijzeres en de heer C. Kla ver, onderwijzer aan de Roomsche school alhier, zijn beiden benoemd aan de R.-K. school te Heerhu- gowaard Noord. HELP U ZELF. De 'ziektevereeniging Hel!p U Zelf' te Schagen, ontving in het 3e kwartaal van 1922 f 351.82i/3, do uit- gaven bedroegen 145.76, Zoodat de kas versterkt werd met f 216.061/*. Het aantal ziektedagen onder de 153 leden bedroeg 53. Bij1 het begin van het 4e kwartaal gaven zich 7 personen als lia op, waardoor 160 werd bereikt Dit rijn cijferaanbevelingen voor plaatselijk beheer. EEN GOUDEN MUNT. Een landbouwer te 'Schagen vond in 2ajn bouwland een gouden munt van Ferdinand II, keizer van Duitsch- Iand, 1635. De munt is zeer gaal en do opschriften zijn zeer goed leesbaar. Aan de achterzijdo staat Balfus

Schager Courant | 1922 | | pagina 1