Raad Wieringen. Raad Nieuwe Niedorp. Woensdag 1 November 1922. 65ste Jaargang. No. 7122, TWEEDE BLAD. Schagen SCMAGER CDIIRAHIT. Dinsdag 31 October 1922. 65ste Jaargang. No. 7121. Raadsvergadering, gehouden op Zaterdag 28 Oct. 1922. Voorzitter de heer L. C. Kolff, Burgemeester. Secretaris de heer C. F. van Duin. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met een woord van weikom en biedt de raad een keurig schilderij aan met de beeltenis van de Koningin, wat in dank wordjt geaccepteerd. Hierna worden onveranderd goedgekeurd de notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen en ingekomen stukken. Van den Ontvanger der Registratie te Helder is bericht ingekomen, dat bij de a.s. verpachting van de Noorder- dijken, aan één pachter niet meer dan drie dijkperceelen zullen worden toegewezen. Van denzelfde is door B. en W. verzocht het beper kend gebruik voor zeegrasbereiding op die dijkperceelen niet te ver te drijven. Verder deelt Voorzitter mede, dat de geheelc ge maaide zeegrasoogst 1922 is verkocht. Door Ged. Staten is goedgekeurd dat ook dit jaar de winst van het gemaaide zeegras wordt uitgekeerd aan de maaiers. Schrijven van den Commissaris der Koningin, dat de benoeming van de heeren O. J. Bosker en J. Rotgans tot zetters, is goedgekeurd. Bij den gemeente-ontvanger heeft kasverificatie plaats gehad; alles werd in orde bevonden en in kas was het saldo ad f 13l06.10y2. Hierna worden de maandstaten der zeegras exploitatie over de maanden Augustus en September 1.1. aangebo den, de verkoop bedroeg respectievelijkk 980 en 1671 pak Een request van de Middenstandvereeniging om het bezoeken van de vliegende winkels te weren, wordt ter onderzoek naar B. en W. verwezen. Enkele leden maken de opmerking, dat het oogen- schijnlijk goedkoop is wat deze zaken leveren, de prijs is wel minder, maar de kwaliteit in den regel ook minder of oncourant goed. Andere leden vreezen, dat zoo deze zoogenaamde vliegende winkels geweerd worden, de neringdoenden hier ter plaatse daarvan misbruik zullen maken door den prijs op te zetten. Wordt echter gezegd, dat de onderlinge concurrentie sterk genoeg is om dit te voorkomen. Van mevr. G. BoskerKoorn is bericht ingekomen dat zij wegens omstandigheden ontslag verzoekt als lid van de commissie tot toezicht op hel lager onder wijs, wat ontslag eervol wordt verleend. Een schrijven van het Comité van actie om steun voor Oostenrijk, wordt voor kennisgeving aangenomen. Aan een schrijven aan Gedep, Staten waarin ge wezen wordt op den noodtoestand, waarin het tuinders- bedrijf verkeert, wordt adhaesie betpigd. Aan C. M. Mulder wordt wegens opruiming 6 maand ontheffing hondenbelasting verleend. Op een verzoek van den heer Joh. Baijs om voor zijne passagiersdienst WieringenVan Ewijc'ksluis wederom f 200 subsidie te mogen ontvangen, wordt gunstig be schikt en dit verleend voor de jaren 1922, 1923 en 1924. Hieraan wordt verbonden de bepaling, dat elke wijziging in den dienst, wordt onderworpen aan de goedkeu ring van den Burgemeester en dat met de Woensdag boot van kwart voor drie geen vee zal worden vervoerd. Een verslag van den toestand der gemeente Wierin gen, zal voor de leden ter inzage liggen. 3. Voordracht inzake de gevraagde ontheffing, der levende keuring van huisslachtingen. Wondt bsloten de vorige verordening in te trek ken en te verzoeken dat voor huisslachtingen geen keuring vereischt wordt. 4. Betaling uit den post onvoorziene uitgaven dienst 1922. Voorzitter deelt mede dat aan den wethouder tij dens de Burgemeestersvacature, welke vacature geen maand heeft geduurd, ten onrechte is uitbetaald f 86.68%, welk bedrag moet worden teruggevoerd en worden eveneens goedgekeurd verschillende andere uitbetalingen. 5: Vaststelling suppletoire begrooting dienst 1922. Deze wordt voorgelezen en onveranderd goedge keurd. 6. Praeadvies op het verzoek der vroedvrouw om vervroegde toekenning der aan haar salaris verbon den periodieke verhoogingen. De Raad! gaat hierover in comité en wordt hierna besloten de gevraagde verhooging toe te staan. 7. Voordracht tot uitreiking van aanstellingen overeenkomstig art. 133 der Pensioenwet 1922. Die wordt verleend en betreft de functie door den heer Post vervuld als bode. 8. Voordracht tot het verleenen van een crediet van ten hoogste f2000.ten behoeve van herstra- ting van gedeelten der Elftstraat en Beltstraat en verbreeding van een gedeelte straat aan de Haukes. De opzet der vernieuwing en verandering der stra ten wordt eenigszins gewijzigd en hierna het crediet toegestaan. Wordt aangedrongen dat de bestrating door vak lieden moet worden uitgevoerd en moet gebruikt worden prima straatklinkers en geen zachte steen. Hierop zal streng, gelet worden. 9. Voordracht omtrent de stichting eener teeken- school te Den Oever. Waar blijkt dat van den Oostkant een druk ge bruik wordt gemaakt van het onderwijs aan die vak school, en vorig jaar de cursussen door het groote aantal leerlingen reeds in twee klassen moest worden verdeeld, wordt besloten tot stichting eener teeken- school te Den Oever over te gaan en de desbetref fende subsidie verleend. 10. Voordracht omtrent een bezwaarschrift inzake den hoofdelijken omslag van schipper Verfaille. Deze reclameert dat hij ten onrechte is aangeslagen in den Hoofdelijken Omslag, hij is steeds aan boord en is slechts gedomiliceerd te Wieringen en meent dat deze domiciliekiezing te Wieringen de gemeente niet het recht verleent hem ten volle aan te slaan, en verzoekt hij de gemeente hem ontheffing te ver leenen. Voorzitter deelt mede dat waar het aanslagbiljet hem door niet bekend zijn van zijn adres te laat is uitgereikt, deze reclame op den wettelijken tijd is in gekomen en alzoo behandeld kan worden. B. en W. stellen echter voor, waar Verfaille vanaf zijne ge boomte hier in de registers is ingeschreven en hij pas dit jaar zijn verhuisbiljet heeft aangevraagd, de aanslag ten volle gehandhaafd moet blijven, wat alzoo met algemeene stemmen wordt goedgevonden. Benoeming onderwijzeres. Hiervoor wordt met al gemeene stemmen benoemd mej. A. A. Bax. Vaststeling gemeentebegrooting 1923. Deze begroo- ting wordt post voor post behandeld en ontwikke- 1 ïen zich hierover wel eens discussiën. De bezuini gingsvoorstellen worden echter niet aangenomen, of niet ingediend en wordt deze vastgesteld tot een be drag van f 87.988.83%. De te heffen Hoofdelijken Om slag bedraagt hierbij f 23.000.. Over deze begrooting werden verschillende discus siën gevoerd en waren verschillende leden voor be zuiniging, b.v. vervalling premievrij pensioen, e.a., maar kwam hieruit geen voorstel ter tafel, zoodat de begrooting met enkele kleine ondergeschikte wijzi gingen werd goedgekeurd. Rondvraag. De heer Oden informeert bij voorz. hoe het zit met de wed. Vroone, deze heeft een week schoolkachels aangemaakt, en kan daarvoor geen be looning krijger» Wordt besloten haar f6 uit te kee- ren. De heer Dè Vries zou een lantaarn bij den afslag te Haukes noodig achten, Meerdere leden meenen, dat dit beter van den afslag zelf kan uitgaan. Dit is goedkooper en kan men de lantaarn dan laten bran den tijdens de afslaguren en niet langer. Ook het viervoetspad langs J. Russelman, zal ter hoogte van Tj. Wigbout moeten worden nagezien. De heer Kaptein informeert, hoe het komt, dat de verkooping van strandhout (hier zoo laat plaats heeft. Voorzitter antwoordt, dat men met adverteeren be zig is en de verkoop zoo spoedig mogelijk zal plaats hebben. De heer Tijsen geeft in overweging het bazaltslag, opgeslagen aan den dijk te den Oever, eenigszins tijdig te vervoeren en slechts bij nat weder over den weg te werpen. Wordt in overweging genomen. betreffende inning schoolgeld heerscht verschil van meening. Een deel van den Raad meent, dat be sloten is het schoolgeld te laten ophalen, terwijl in werkelijkheid besloten is dat dit. bij den gem.-ont- vanger zal moeten worden betaald. Er is,dit jaar nog niets betaald en zal het schoolgeld bij den gem.-ont- vanger moeten worden gestort, waarvoor binnen kort biljetten zullen worden uitgereikt. Hierna sluiting. llratiiiic- LmiMliil ILEF. no. 20 Prijs per 8 maanden llJft. Losse nummers 8 cent, ADVBRTEN- TIöN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere rogol moofl 20 cent (bowijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend» m een brief van de Staten leden A. D. Kooiman, J. Met en P. Trapman, Staten dezerl Provincie, inzake Inbouwetns. Voorgesteld wordt bier- betuigen. stemmen .wordt hiertoe' besloten, ige van de begrafisvereeniging, voor van een begraaftoestel. Gevraagd e B. en W. adviseeren toe te staan. I g van een vraag door den heer Wit voor ons onverstaanbaar was, deelt mede, dat de kosten voorheen op geraamd, dat de gemeente het toe- ,ffen, maar dat het steeds is blijven heeft de Begrafenisvereeniging de vraagt subsidie en zal dan zelf het :en. id liever gezien dat het toestel eigen- oeente werd en het aan adressante •d gegeven. In verband evenwel met di s tributiekosten, acht spr. het be- ïha'ffing van het toestel te wachten, oot vraagt zich af of het toestel wel n wijst op de tijdsomstandigheden, tegen stemmen. vindt het goed dat de Begrafenisver- Itel in handen krijgt, bepleit het aanschaffen van bet toe- B. en W. getuige zijn geweest van p een wijze, dat zij oord'eelen het be au het toen ging. dat het altijd schriel is voor de na- neer de begrafenis op onregelmatige Wa£r het geld vandaan moet ko og niet, maar het zal er wel komen, wijfeit er aan of het toestel wel in i bij de Begrafenisvereeniging. Spr. aoodig is wel nader toelichten. Dat idzakelijk is, dat wil spr. niet tegen- ij acht het beter dat eerst de distri en komen. tard meent dat deze subsidieaau- de distributiekosten te maken heeft. iegt dat toch op betalen aankomt, ard acht het beter dat het toestel (svereeniging is, want anders zou de umnetje moetan aanstellen om het ren en te onderhouden. 'it om het adres aan te houden tot- uilige distributiegelden binnen zijn, nd door den heer De Groot Dit chter verworpen met 5 tegen 2 stem- 9 heeren Wit en De Groot. m B. en W. wordt aangenomen met tegen d'e heer De Groot. ritte Kruisafdeeling voor hare wijk en bedrag van f 480. Een begrooting e sluit in ontvangst en uitgaaf op ieromtrent wordt tot inwilliging gen van oppoiTuhileits-politiek echter nooit vergeten,v dat Lloyü Georgc Premier was van een Coalitie Re geering, dus geit en kool moest sparen, i -i '°L)zicht heeft Bonai Law hei veel gemakke- 11 Ker. DIÉ clunltO l f, Umr.lnn ni n f" "f**"-"', uycii t)uiiai Law ïiei yeei gemaKxe- lijker. Die heeft slechts rekening te houden met één rtij, de Unionistische Partij, en met den geest, die hreede Tflöpn ,lr. i,i'„;t Pal -•«•«ouauiie rm uj, eu uiei in breede lagen der bevolking domineert. Ik geloof dat de Premier het hart van de groote massa getrofien heeft door de twee woorden, die in zijn programma (iomineeren: rust en bestendigheid. Dat is werkelijk; hetgeen de Engelschman de laatste jaren gemist heeft in het werk der Regeering. Alen kan voor Lloyd George en zijne ministers nog zoo n grcole bewondering hebben, zij zijn in één opzicht zeer on-Engelsch geweest, dat is in het goochelen met woorden, teq einde het goochelen met principes, met besluiten en taktickveranderingen te verbloemen. liet ging den Engelschman als ons als kinderen, wan neer wij naar de tooveriantaarn keken en er werd een kieuiciirozct, die draaide, vertoond. Die draaierij wason-Engelsch. De Engelscuman is van huis uit bereid de Regeering van zijn land, .ïoe die ook zij, te eerbiedigen. Ik heb onder mijne vrienden en kennissen bijna alle maal conservatieven, maar toch waren zij, zoolang Lloyd (roorge regeerde, trouw aan de Regcering. Maar het begon den braven Engelschen steeds inoei- ijker te worden. Het werd te ingewikkeld. Je kon werkelijk je ontbijt i met meer met smaak eten zoo raakte je in de war bil die I regccringsheriihten in de ochtendbladen. Ei-8c;'sc wil niet zooals 'de FranschmanJ sa. ds door de politiek opgezweept worden, hij wil rustig ojn politiek principe er op na houden en cultiveren zonder veel emoties. Noordscharwoude O uil karspel St. Maarten St. Maartensbrug: St. Maariensvlotbrug Schagen Schagerbrug Schoort Valkoog Warmenhuizen Winkel: 't Zand H. KRAAKMAN. P. BERKHOUT. C. KROON Cz. Fa. H. HART Mzn. G. BAKKER Jac.zn. W. K. ROGGEVEEN. G, VEUGER Hzn. K. VEUGER Hzn. Fa. Tb. MOLEN A ARGrossier Wed. C. THOMAS. H. J. LIJN BACH. A. BUIK. P. PASTOOR Czn. COöP. „DE TIJDGEEST". Wed. N. P. KEIJZER. Vergadering van den Raad op Maandag 30 October 1922, des avonds 7 uur. Aanweizg allen. Voorzitter de heer P .Koopman, secretaris dje heer P. Haringhuizen, Na opening volgt lezing der notulen. Ze worden goedgekeurd. De heer Borst vraagt hoe het staat met het onder wijs aan volwassenen. Er waren slechts 3 aangiften, zoodat het onderwijs niet zal worden gegeven. Ingekomen stukken: De goedgekeurde verordening op den keurings dienst van vee -en vleesch,; bericht dat de heeren J. B. Wilken en A. Visser als zetters herbenoemd zijn. Proces-verbaal van kasverificatie in het 3e kwar taal 1922. In kas was en moest zijn f 5393.13%. iet beheer der gasfabriek over 1921. rusten is reeds het een en ander vroe- mededeeling gedaan, aatstgehouden vergadering van de beheer, waaruit blijkt dat de gas teen oneconomisch, vindt de uitbrei- verlichting over Lanigereis en- Moer- aanleiding daarvan is ingekomen: van de Commissie van beheer, lui- van Beheer over de gasfabriek 10 October 1922 gehouden vergade- m Raad uwer Gemeente mede te taar aanleiding van uw genomen be- breiding van het gasbuizennet voor jerheek, meent, dat de exploitatiere- e uitbreiding niet juist is gesteld en aken van de nieuwe overeenkomst teling is geweest den kostprijs van r een nieuw aan te leggen buizennet mcht, te berekenen zonder daarop itatiekosten te laten drukken, terwijl et ook niet verantwoord vindt een eidmg te nemen wanneer niet eerst dt vastgelegd dat een voldoend aan- i kost. ntlokt deze houding van de gascom- klking: Het is de Moriaan geschuurd dit'besluit hébben genomen, m: Het kan voor kennisgeving wor- ard beaamt dit en meent, dat waar sluit tot uitbreiding heeft genomen, gascommissie buiten beschouwing rmee hebben wij hier niet noodig. houding van de gascommissie' zeer uxcuiiotüiutjjuii,. zvjS er gesproken wordt over de ver warming van schoollokalen met gas en dat gas 7 ct. wordt geleverd, dan kan dit, omdat d'e afle vering van dit gas de exploitatiekosten niet ver hoogd. En nu luidt -het oordeel dat bij uitbreiding tot Moerbeek en Langereis, wat de exploitatiekosten enz. betreft, wel in rekening behoort gebracht te worden. Dit acht spr. niet consequent. Spr. wijst verder op art. 3 van de overeenkomst tusschen de gemeenten Winkel en Nieuwe Niedorp, dat de uit breiding van het hoofdbuizennet kan geschieden op kosten van het geheel e bedrijf en dat dit eenzijdig door elke gemeente binnen haar ressort kan wor den besloten, mits de daaraan eventueel te veroor zaken schade voor het bedrijf niet meer wordt ge raamd W bedragen dan cent per elke in het vorig halfjaar afgeleverde M3. gas. Daaruit blijkt vol doende dat de gascommissie daarmee niet heeft te maken. Spr. wijst er op hoe Winkel en Nieuwe Nie dorp elk het recht hebben de cijfers te onderzoeken of deze juist zijn. Dat kan Winkel nu in dat ge val doen. Spr. wijst er op hoe de heer Wilken kor ten tijd geleden heeft gezegd, dat onze gas directeur deskundig is en daaraan meent spr. zich thans te kunnen vasthouden. Spr. herinnert nogmaals aan de overeenkomst voor verwaming door de beide Rag den vastgesteld en legt nogmaals den nadruk op de inconsequentie ditmaal gepleegd met het oog op de gewenschte uitbreiding van Moerbeek en Langereis. Voorzitter meent dat de vergelijking van den heer Gaijaard tusschen het verwarmingsgas en deze uit breiding niet opgaat. Het laatste toch zal b.v. al leen voor metercontrole enz. 'meer personeel vra gen. De heer Gaijaard noemt dat een uitgaaf van kleine beteekenis. De heer Gaijaard zegt, dat de directeur gezegd heeft, dat de uitbreiding mogelijk was, zonder dat meerder personeel noodig zou zijn. Naar spr.'s mee ning is de uitbreiding gewenscht en komen we niet in botsing met artikel 3. Wanneer de kosten alleen werden bezwaard met de op haal kosten, dan zou evengoed1 met de halve cent nog wei. kunnen worden volstaan. Het advies van den deskundige was, dat met het tegenwoordige personeel deze 80 M3. meer kan worden geproduceerd en we hebben ons aan dat advies van den deskundige te houden. De gas commissie mag zeggen, dat het niet de bedoeling is geweest, maar de heer Breebaart heeft zelf gezegd, dat bij uitbreiding in de eene gemeente, de andere gemeente in dier voeg zeggenschap zou hebben, dat zij een deskundige aanstelt om na te gaan of de be rekening van den directeur juist is. Wij hebben dus nu niets anders te doen dan door te gaan, er is niets aan te doen. Voorzitter meent, dat de gemeente Winkel dus ver der moet beslissen. De heer Wilken merkt op, dat in het_ schrijven van de gascommissie geen voorstel is gelezen, maar de bedoeling van Kriek was, dat onze Raad het be sluit introk. Spr. zegt verder, dat hij steeds vertrouwen in het rapport van den heer Meijer heeft gehad, maar toch vraagt hiji zich af ,of op het oogenblik dit advies wel op betrouwbare gronden rust, wat dè exploitatie kosten betreft, Spr. heeft altijd zijn best gedaan het bedrijf rendabel te doen zijn, en toch heeft de fa briek, zoo lang zij bestaat, een lijdensgeschiedenis geleden. Op het oogenblik hebben we de instelling van het verplichte gebruik en spr. had nu graag ge zien, dat eerst eens de uitkomst van de instelling was gebleken, of daardoor de rentabiliteit der fabriek bleek vast te staan. Wanneer toch die rentabiliteit niet wordt bereikt, zal blijken, dat de prijs té laag is gesteld en zal er misschien weer een verliespost ontstaan. Dan komt de zaak van de nieuwe uitbreiding in een ander licht te staan. De heer Gaijaard merkt op, diat vorig maal juist gewezen werd op het gevaar dat de gasprijs naar beneden zou gaan. Als de prijs omboog is, kan dè uitbreiding zichzelf bedruipen. De heer Wilken is bang, dat wanneet de gasprijs verhoogt en de petroleum zakt, de fabriek in go- vaar komt. Het is heter dat de buitenwijken dan om gas verlegen zijn, dan dat de gemeente er moe verlegen is. Het schrijven der gascommissiè wordt voor ken nisgeving aangenomen. Begroeting der gasfabriek voor het dienstbaar 1923. Voorgesteld wordt, die ongewijzigd vast té stellen. De ontvangst en uitgaaf is f 76026, en het aantal te verbruiken M3. gas wordt begroot op 340.000 M3. De begrooting wordt ongewijzigd vastgesteld. Aan de or^de wordt gesteld de vaststelling van het voorschot, bedoeld bij art. 103, 3e lid der L.. O. Wet, op de aan het bestuur der bijzondere school uit te keeren vergoeding voor kosten van onderhoud der school, verwarming, verlichting en schoonhouden, ondeiihoud van schoolmeubelen en voor aan schaffing en onderhoud van schoolboeken, leermidde len en schoolhehoeften, voor de schoolbibliotheken en voor andere uitgaven ter verzekering van den goeden gangt van het onderwijs. Volgens de laatst gesloten rekening hebben riio kosten per leerling van onze openbare lagere scho len f 13,03 bedragen. Over 181 leerlingen der bijzon dere school wordt dit f 2467.03. Van dit bedrag moet 80 pet. in rekening worden gebracht, terwijl voorts nog in mindering komt de vermoedelijke opbrengst der schoolgelden' ad f 800, zoodat het voorschot op f 1173.62 kan worden vastgesteld. De uitbetaling stellen B. en W. voor te doen ge schieden in het laatst van het jaar, uiterlijk op '31 December. De heer Groot informeert nopens welke rekening dit is becijferd. Wordt ingelicht over het jaar 1921. De heer Groot informeert, of a'lle kosten berekend zijn. Voorzitter zegt, dat alles berekend is. Met algemeene stemmen wordt het aldus vastge steld. Het voorstel van den heer Gaijaard, tot het heffen van een straatbelasting, komt daarna opnieuw in be handeling. De heer Gaijaard wenscht het voorstel nog aan te houden, totdat er gebleken is, wat er gebeurd met do uitbreiding van het gasbuizennet. Aillen voor. Volgt behandeling van de gemeentebegrooting diens i 1923' De heer Wit wijst er op, dat de huishuur van som mige gemeentewoningen laag is. Spr. vraagt, of, ais de waterleiding er is, dit bij de huur wordt gevoegd. De huur bedraagt soma maar f 1.50. Spr. wil niet de huur veihoogen, maar voor dit bedrag zijn ze niet te onderhouden. Voorzitter zegt, dat het er ook woningen naar zijn, zonder eenige grond er bij. Bedoeld worden huisjes aan de School laan. De heer Gaijaard acht de huren hoog genoeg. Voorzitter deelt mee, dat de onkosten van de wa terleiding op de huur zal worden verhoogd, dat is echter een miniem bedrag. De heer Gaijaard acht de post voor onvoorziene uitgaven te laag. Spr. wijst op de werkeloosheid, die wellicht aanstaande ia Anders moet er voor worden geleend en dat brengt weer rente en aflossing mee. Voorzitter zegt, dat deze post alleen gevonden kan worden door verhoogdng van dien Hoofdelijken Om slag en ideze is al heel hoog. en terwijl andere ge meenten hun H.O. kunnen verflagen, moeten wij in deze kleine gémeente de H. O. aanmerkelijk verhoogen. Als er hier werkeloosheid komt, zal dat zeer lastig worden, om productief werk te vinden. Daarvoor zullen wij bij de polders moeten aanklop pen, voor slootwerk enz. De lieer Gaijaard: Het gasbuizennet leggen op Moerbeek en Langereis. Spr. vraagt naar de verbree ding van den weg aan de Moerbeek. De heer Wilken zegt, dat L. Borst reeds 5 weken aan het werk is voor de Banne. De heer Wit meent, dat er wellicht nog wei een post van f 300 op de begrooting is, die meevalt. Voorzitter: Heeft u zulk een post gezien? De hoer Wit: Daar spreek ik niet verder over. De heer Wilken: Dat is een geheim van Wit. De begrooting wordt ongewijzigd vastgesteld. Van de verschillende cijfers deelen wij mede: Ontvang sten: saldo vorig jaar f 1.inkomsten gemeente-

Schager Courant | 1922 | | pagina 1