Alimii Nieais- i,JLabor" y Reisindrukken op het Vasteland. SPAANDER 4 Co., ALKMAAR. Winterjassen. Zaterdag 4 November 1922. 65ste Jaargang. No. 7124. Uitgevers i N.V. v.fo. TRAPMAN 8? Co„ Scliagcn EERSTE BLAD. De TABAK die U zoekt is Binnenlandse^ Nieuws. iriftV OVERSPANNING SCHAGER Dit blad verschijnt viermaal po» week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzonding tot 's morgens 8 uur, wojden Advor- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst* POSTREKENINO No. 23330. - INT. TELEF. no. 20 Prijs per 8 maanden f 1.85, Losse nummers 8 cent, AD VERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels 11.10, iedere rogol moes EO cent (bowijsno. inbegrepen). Grooto letters worden naar plaatsruimte berekend, DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. Voor het eerst na den oorlog reisde ik van Neder land via België naar Parijs. Ik heb vóór den oorlog die reis zoo dikwijls ge maakt, er zijn jaren geweest, dat ik elke maand eene vergadering in Parijs had bij te wonen, dat ik wer kelijk niet wist wat ik zag toen ik door het ver woeste gebied spoorde. Waar ik lieflijke dorpen gekend had, was niet3 meer te zien of enkel puinhopen, waar mooie bos- schen het oog hadden bekoord, was nu een houtop slag als in oen wildernis. St. Quentin, waarvan de eeuwenoude kathedraal al tijd weer mijn oog getrokken had, mij had doen mij meren over vervlogen tijden, over de geschiedenis van de wereld en van ons land1, wie denkt niet even aan de slagen van St. Quentin en Grevelingen, doch ook aan de middeleeuwen, toen St. Quentin een rol van beteekenis speelde. Getuigde niet die fraaie kathedraal van de betee kenis van de plaats aan godsdienstig middelpunt, als centrum van godsdienst en-beschaving 1 Die kathedraal is eene ruïne geworden, staat daar nog, maar niet meer als trotsch gebouw vol schoone 1 jnen van middeleeuwsche architectuur domineerend ^ver een vredige stad, maar als een verminkte mar telares boven een stad in puin. Och, natuurlijk wordt er overal opgebouwd, men ziet in St. Quentin de felroode daken van nieuwe gebouwen, men ziet op het platteland' weer dorpen ontstaan, men ziet weer ploegen en werken, maar door alles heen ziet men het grauwe ibeeld der oor logsverwoesting. Die man uit Doorn moest verplicht kunnen worden zijn huwelijksreis door het verwoeste gebied te ma ken. Bittere ellende van den oorlog. Ik breng u nu meteen naar het bezette gebied, naar Duisburg en Ruhrort, waar Fransche en Belgische troepen de havens en bruggen bezet houden. Wat doet het dwaas aan geen Duitsche militairen te zien en aan Ruhr en Rijn Fransch te spreken. Ik was de gast van d'e Fransche overheidsperso nen en kan niet anders zeggen dan dat zij de situ- actie zeer correct aanvaardden, den Duitechers geen aanstoot gaven. Verscheidene mijner Fransche gast- heeren spraken uitmuntend Duitsch, één sprak zelfs vloeiend Hollandsch zonder eenig accent, zij spraken met de Duitschers, die wij ontmoet hebben, Duitsch. Voor mij was het werkelijk interessant als „ob- servateur", die met dat alles niets te maken had, een blik te slaan in dat „concrete oorlogsgevolg". Ziehier de Franschen plotseling in het bezit tij delijk bezit van een stuk Duitschland, dat niet ty pisch Pruisisch, wel typisch Duitsch is. Typisch Duitsch om de koelbloedige industrieele organisatie. Alles methodisch, bijna akelig -precies. Die havenbekkens, die leelijke opgesmukte 'bruggen, die los- en landinrichtingen voor kolen, voor erts, voor stukgoederen, alles precies, oerdegelijk, verve lend van correctheid. Nio't ingenieus, -maar practisch. De Franschman leert hiér enorm, veel, ziet eigen lijk hoe handi'g de Duitscher weet in praktijk te bren gen. hetgeen anderen hebben uitgevonden. Want de Duitscher is niet „invontive". Dat heeft de Franschman zeker voor. De grooto uitvindingen van onzen tijd behalve een enkele op medisch gebied zijn uitsluitend door niet-Duitschers, door Franschen. Amerikanen, Ita lianen. en Engelschen gedaan. Maar steeds heeft de Duitscher met noesten vlijt de uitvinding in praktijk gebracht en met elk artikel aan de geheele wereld concurrentie aangedaan. Die noeste vlijt ziet men in Ruhrort en Duisburg, waar een grooter havenverkeer is dan in alle Fran sche havens tezamen. Och, wat zouden die Franschen den Rijn dolgraag hebben. De Franschen installeeren zich nu op den Rijn, hebben reederijen overgenomen en onderhouden diensten van Rotterdam tot Straats burg en hooger. Zij willen werven overnemen en wanneer men dan bemerkt hoe graag zoo'n Duitscher zijn werf kwijt wil, dan begrijpt men al gauw hoe dat-zit. Die Duitscher weet heel goed dat die werf niet zoo pra.ctisch gelegen is en gaat van die Marken, die de Duitsche regeering hem moet betalen, een veel be ter gelegen werf stichten of misschien koopt hij wel een der werven in Nederland, die in moeilijkheden verkeeren. Dé Duitsche verkooper ging heel methodisch te werk, de Fransche reflectanten zijn charmante men- schen, het is een genot om met hen te 9preken en naar hun mooie Fransch te luisteren. Het vervelende Duitsch zaagde maar methodisch door. V an Duitsche zijde was er maar één aanwezig, de eigenaar-verkooper, wij van de Fransche zijde waren met tienen, allerchffrmants, maar nu niet bepaald bevorderlijk voor het rustig nagaan van alles door den eenigen Franschman, die expert was en even- tuèel eigenaar zou worden. ^soluut niet wat ik er eigenlijk bijdeed. Eigenlijk waren er 8 van ons volmaakt overbodig. Wij waren zeker mee: ter opluistering en verhoo ging der gezelligheid. Ik heb met mijne Fransche gastheeren allerpret- tigst gereisd', en mij keurig geamuseerd. Maar Duitschland) maakte overigens een treurigen indruk pp mij. De treinen slordig, het personeel niet meer correct, ze kaapten achter mijn rug mijne cou ranten weg*, de ambtenaren en beambten aan sta tions en in douanezalen maakten een hoogst nerveu- zcrIijdruk, het publiek onbeschaafd. Vroeger was het publiek echter onder politie- en militair toezicht. Nooit gebeurde er iets onvertogens in een Duitschen trein. Nu heb ik tusschen Oberhausen en Hamiburg tot tweemaal toe vechtpartijen in den trein gezien. Natuurlijk gevolg van het verdwijnen van discipline Duitschland maakt een ontzettende •risis door. Allereerst moreel. Het moet aan de vrij- eid wennen, het moet de vrijheid leeren waardee- ren en daarnaar leven. Het moet zich bewust worden, v n,er indlvidu verplicht is o-m het tractaat van versailles te helpen nakomen. Het is toch te gek, dat de Duitscher zich kalm verschuilt om zijn gebrek aan steun aan de Rijksregeering te motiveeren achter deze woorden: Ik wil met deze regeering niets te doen hebben. Moeten dan dé Nederlanders, die tot de minderheidspartijen behooren, maar kalm weige ren hun belasting te betalen omdat ze met deze re geering niets te doen willen hebben. Kijk eens, de Duitschers moeten zich nu eens goed bewust maken dat zij in de geheele wereld als „oer- chicaneurs" te boek staan en dat het niet betalen der Duitschers van de oorlogsschulden k pri.ori op „chicane" geboekt wordt door het gTos der denken de menschheid. In 1871 werd na 254 maand reeds een paar milliarcl franc door de Franschen als oorlog9schuld te Berlijn neergeteld. Bismarck, toch zeker geen lievertje, er kende dadelijk dat hij diep getroffen was door dit bewijs van welbegrepen gevoel van verantwoorde- |lijkheid) tegenover aangegane verplichtingenen ver- zekerde1, dat hij (Bismarck) daarmede rekening izou houden. Toch had Thlers.toen hij de regeering aanvaarde, een dermate berooide schatkist gevonden, dat de 'thesaurier-general hem slechts kon melden, dat hij jhet bedrag, waarover hij d'e beschikking liad (pl.m. frs. 100.000.—) wel in zijn hoed! "kon bergen. I Waai' is nu iets van een welbegrepen gevoel van j verantwoordelijkheid tegenover aangegane verplich- tingen bij de Duitschers te zoeken. In 1871 hebben alle i Franschen, zoowel de oude Bourbon-adel, als de 'parvenu's van het Eerste en Tweede Keizerrijk, als de Republikeinen hun hebben en houden ter beschik- I king van de Fransche regeering dier dagen gesteld. De aanhangers van de Bourbons of der Bonaparte's hebben zich niet verscholen achter mooie veront schuldigingen, dat zij niets met de Republikeinsche regeering te maken wilden hebben. Neen, zij waren vóór alles Franschen, de gehate Pruis was nog op Franschen bodem, hield Frankrijk nog bezet, die Pruis moest weg, de 5 milliard schadeloosstelling J moest betaald worden. Elke Franschman droeg zijn steentje bij. Dat was de vaderlandslievende Fransche geest. Een goede geest, dié in de geheele wereld sympathie verwekte. Wat gebeurde er in Duitschland? Er was dade lijk een geest van chicane, van niet nakomen der verplichtingen, precies zooals zoovele Nederlandsche, Scandinavische, Engelsche, AmerikAansche kooplie den en indu8triëelen die reeds uit ervaring in het gewone leven kenden. Vraag eens aan het college van B. en W. te Am sterdam, hoe de Amsterdaimsche belastingbetalers door de chicanes der Duitschers thans voor ette lijke millioenen bedrogen zijn. Men is in Duitschland zelf ook geneigd; aan te nemen, dat de eeste daling van de Mark na het verdrag van Versailles eene op chicane gebaseerde manoeuvre was. Helaas niet meer anders te mani- puleeren en daardoor het Duitsche volk naar den afgrond brengend. Die wind zaait, zal storm oog sten! PRACHTSORTEERING IN BAT1NÉ ESKIMO DUFFEL. Draaal ons II al l-rii model (mei lluweelen kraag) van de N.V. Tabaksfabriek J. GRUN0, Groningen. PRIJS per Va pond per ons ZWART MtRK 40 cl 16 cl. (JROEN 45 cl. 18 cl. BLAUW 55 cl. 22 cl. ROOD 627a cl. 25 cl VERKRIJGBAAR bij onderstaande adressen Anna Paulowna: Anna Paulowna: Barsingerhorn Callantsoog Dirkshorn Van Ewijcksluis: Julianadorp Kleine Sluis Koegras Noordscharwoude Oudkarspel St. Maarten St. Maartensbrug C. DE BOER. Fa. P. N EUVEL. J. MIDDELBEEK. M. HOEK. P. DEKKER. J. VELDMAN. M. NOOT. G. DE JONG. A. VAN STIPRIAAN. H. KRAAKMAN. P. BERKHOUT. C. KROON Cz. Fa. H. HART Mzn. G. BAKKER Jac.zn. W. H. ROGGEVEEN. G. VEUGER Hzn. St. MaariensvlotbrugK. VEUGER Hzn. Schagen Schagerbrug Schoorl Valkoog Warmenhulzen Winkel 't Zand Fa.Jb. MOLENAARGrossier Wed. C. THOMAS. H. J. LIJNBACH. A. BUIK P. PASTOOR Czn. COöP. „DE TIJDGEEST". Wed. N. P. KEIJZER. Het Duitsche volk lijdt ontzettond. Het goede ge slechte elementen lijden niet. Die paraciteeren op slechts elementen lijden niet. Die paraciteeren op de gemeenschap en kunnen zich veroorloven kastee- len, landgoederen, .huizen, paarlen, diamanten en wat al niet in Nederland, Zwitserland, Scandinavië en elders te koopen. Maar het goede volk, de mid denklassen, die altijd hard gewerkt heeft, die vóór den oörlog, gedurende den oorlog en aan het 'einde van den oorlog door de Keizerlijke regeering bedro gen is, die lijdt ontzaglijk. Dat gedeelte van het volk wil geen oorlog meer, wil geen politieken moord, maar wil vred'e, rust, werk en voedsel. Zooals de middenklasse in Duitschland lijdt ,is vreeselijk om aan te zien. Ik wist niet hoe bescheiden ik zelf zou leven, om niet het gevoel te heibben iets weg te ne men van dezen slecht voorzienen voorraadschuur. Hoe kan men zelf genieten van keurig voedsel en heerlijke wijnen, wanneer men weet dat het voor ieder om u heen, die geen vreemdeling of parasi teerend Duitscher is, onbereikbaar blijftl Ik wist niet hoe gauw ik Duitschland zou verlaten. Doch ik heb heel veel gezien en heel veel gehoord. Ik heb in allo lagen der maatschappij over Duitschland, verleden, heden en toekomst gesproken. Wanneer er niet spoedig hulp komt, dan loopt het mis. Wanneer die middenstand van den goed gesitueerden ar beider tot den doctor, den ingenieur en advocaat (het is dus feitelijk niet wat men gewoonlijk onder middenstand verstaat) eindelijk den bestaans- strijd moet opgeven, een strijd, die zij met een be wonderenswaardig uithoudingsvermogen voert, dan zal er een revolutie over Duitschland losbarsten, waarbij getracht zal worden twee elementen te doo- den, te vernietigen en wel het militairistische en het Joodsche element. Het militairistische element heeft Rathenau doen vermoorden omdat hij een Jood was, maar de groo- te massa voelt zich zelf verraden tusschen militairis- ten en Joden, niet een Jood als Rathenau, maar het eeuwig geld-manupuleerende element in de maat schappij., het vaderlandslooze element, Jaet mag dan Jood of Ariër zijn. Indien het in Duitschland misloopt, dhn zullen zoo wel de Vaderlandsloozen, het „manupuleerende Ele ment", als het „Wij doen niet mee zeggende Ele ment", het moeten ontgelden: Wellicht wordt alles nog voorkomen. Maar dan moet er spoedig hulp komen. Men verwacht in Duitschland die hulp. Weet ge van welk volk? Van Engeland 1 VALSCHHEID IN GESCHRIFTE ENZ. De Amsterdamsche politie zoekt sinds eenige we ken zekeren Joh. G,. die den laatsten tijd kantoor hield aan de Keizersgracht te Amsterdam en wiens inhechtenisneming is gevraagd wegens valschheid in geschrifte. Omtrent de feiten deelt het Hbl. het volgende mee: Een oude dame te Zeist las in 1916 een adverten tie, waarin werd medegedeeld dat eigenaars van buitenlandsche effecten hun stukken in beleening konden geven, in ruil waarvoor hun een lijfrente zou worden verstrekt. Zij kwam dodr die adverten tie in relatie met G., als vertegenwoordiger van Bek kering, Nagel en Co. te Amsterdam. Zij stond voor f 6000 a f 7000 Russische effecten en een obligatie van f1000 van de zes pet. leening van Ned. Indië van 1916 af. In ruil daarvoor zou zij een lijfrente van f91.60 per kwartaal ontvangen. Die lijfrente is haar regelmatig uitgekeerd tot November 1921, toen G. niot meer betaalde. Op brieven antwoordde hij dat het geld per postwissel was verzonden en met meer dergelijke uitvluchten. Ook de dienstbode van de dame had hij weten te bewegen, hem een gelds waardig stuk af te staan in rui! voor een lijfrente, welke laatste eveneens sinds Nov. 1921 niet meer werd uitbetaald. In den loop van dit jaar kwam hij de dame per soonlijk een bezoek brengen. Hij had, zoo verielde hij, de achterstallige lijfrente willen uitbetalen, doch had onderweg zijn portefeuille met f 800 verlo ren. Had hij echter geen geld, goeden raad had hij wel. Hij waarschuwde de dame ~voor de huurcom- missie, die beslag kon leggen op d'r met hypotheek bezwaard huis te Soesterberg. Om zulks te voorko men, raadde hij haar een stuk te onderteekenen dat hij bij zich had. Genoemd stuk was een schuldbe kentenis, waarop de dame zich bereid verklaarde f5000 te betalen. Alleen de handteekening ontbrak nog. Ondanks den aandrang op haar geoefend, wei gerde de dame haar naam onder het stuk te zetten. Kenigen tijd later heeft G. opnieuw getracht van de dame gedaan te krijgen dat zij haar handteekening zette. Ook toen tevergeefs. Evenwel is het stuk tóch, met haar naam onderteekend, in bezit van een der de gekomen, zoodat moet worden aangenomen, dat hijzelf die handteekening heeft ingevuld of ze heeft doen invullen. Hij heeft het valschelijk ondertee- kende stuk aan een anderen persoon ter hand ge steld, die te goeder trouw meende, dat hij. f5000 zou kunnen ontvangen van de dame. De man in wiens bezit de schuldbekentenis kwam, had in het begin van 1921 geschreven op een door G. geplaatste ad vertentie, waarin een directeur gevraagd werd voor oen Assurantie-maatschappij op een salaris van f4000. Hij werd benoemd en stortte als borgstelling f 15.000 nominaal aan effecten, die G. voor f 10.000 te gelde gemaakt heeft. Als onderpand voor deze effecten gaf 'G. ceelen van wollen garens, weyke een waarde van f6000 a f7000 vertegenwoordigden, en 'de bovengenoemde schuldbekentenis. De ceelen ble ken later waardeloos te zijn, omdat degene aan wien de garens behoorden reeds in staat van faillissement verkeerde toen de ceelen in onderpand gegeven werden. De schuldbekentenis was niet onderteekend en de handteekening, die later is ingevuld, zooals boven is vermeld, is valsch gebleken. Deze man heeft niet alleen zijn effecten verspeeld, maar heeft bovendien nog eenige maanden salaris te vor deren van G. die inmiddels failliet verklaard is* De politie, heeft nog meer klachten ontvangen over G. Hij deed den laatsten tijd in wijnen, bood ze althans aan. De levering bleef echter veelal ach terwege, hoewel G. wel de gelden inde, die vooraf per postwissel moesten worden overgemaakt. Er was bovendien aan de levering, een voorwaarde verbonden, die in de advertentie op een dergolijke wijze werd vermeld, dat vele lezers in den waan moesten komen dat de prijs lager was dan hij in werkelijkheid was. Abonnés van een blaadje voor geldbeleggers, dat door G. werd uitgegeven, hebben zich eveneens bij de politie beklaagd. Aan dit met deschrijfmachine getypte krantje, waarvan de abonnementsprijs f2 per jaar was, was een fonds verbonden, dat de abon- né's verzekerde, tegen koersverlies van effecten. Daar moest echter apart voor betaald: worden. Bo vendien vermeldde het reglement van het fonds dat er alleen uitgekeerd werd als er geld was. Was er geen geld, dan moest worden begonnen met bijbeta len. De zaak kwam ten slotte hierop neer, dat het gestorte geld aan G. ten goede kwam, wat natuur lijk niet de bedoeling was van degenen, die hun penningen afdroegen. In strijd met het reglement was het echter niet. WOORD EN DAAD. Engelsche bladen melden ,dat mevrouw Boeke, die Cadbury van zichzelf heet, met goedvinden van ha ren Nederlands'chen man, het inkomen, dat zij uit 28.000 aandeelen in de bekende Engelsche cacao-fa- brieken trok, heeft afgestaan ten deele voor onder wijs aan werkmanskinderen, ten deele voor bevor dering van internationale bewegingen voor vrede, beter onderwijs, enz. De raden van mannen en vrou wen van de Cadbury-fabrieken zullen het geld be- heeren. In een brief aan de werklui heeft mevrouw Boeke hen bedankt voor de vele voorrechten die het inko men uit hun zoowel geestelijk als lichamelijk werk haar had doen genieten. Zij en haar man achten het nu hun plicht, vrijwillig afstand te doen van die zoo lang gesmaakte voorrechten. VAN EEN CONCERT DAT NIET DOORGING. Met flinke advertenties was in de plaatselijke dag bladen van Haarlem aangekondigd dat Woensdag avond in de gemeentelijke concertzaal een concert zou worden gegeven door een zangeres, die zicb noemde Helena Marrits, „ten bate van de Duitsche en Oostenrijksche kinderen". Reeds eenmaal had deze zangeres, die zich ster noemde van het -Theater „Penix" te Rio de Janeiro (wie zal het controleeren of het waar was?) het con cert uitgesteld, maar de plaatsen, ze had er een drie honderd verkocht, bleven geldig! Hoe zij met dien kaartenvérkoop te werk ging, i9 riet onaardig. Zij ging de huizen langs en vroeg of men de toe gangsbewijzen wilde koopen en wanneer men daar op inging gaf zij gewone bonnetjes af „goed voor zoo en zooveel plaatsen'. Het geld beurde zij natuurlijk direct. Langen tijd hoorde men niets meer van haar en het zal dan ook velen verbazen en minder aange naam aandoen, te hooren, dat genoemde ster uit Haarlem verdwenen is, ja zelfs door de politie over de grenzen gezet is. Bij informatie bij de politie vernamen wij, dat den 2en October jl. een vreemdelinge van Duitsche na tionaliteit (Helena Marrits was natuurlijk maar een schuilnaam) over de grenzen gezet is omdat zijzonder geld en middelen van bestaan was en geen papieren bezat. Zij, die hun goede geld geofferd hebben in de hoop een weldaad te bewijzen aan de Duitsche en Oosten rijksche kinderen en dan op den koop toe nog ,een ster van "het „Phenix"-theater te Rio de Janeiro volksliederen te hooren zingen, zullen er zich bij neer moeten leggen, dat hun geld op is en dat ze er wel nooits iets van terug zullen zien. N. Haarl. Crt. M slapeloosheid, onrust gejaagdheid. Gebruik \^11J11HARDrS ZENUW-TABLETTEN J koker 75ci. bij Apoih. en drogisten. Verkrijgbaar te SCHAGEN bij Gebr. Rotgans, Molen straat C 14; Drogisterij Het Groene Kruis; te ANNA PAULOWNA bij P. Govers, Kleine Sluis en verder bij alle goede drogisten ter plaatse en inden omtrek. DE ZOMERTIJD. Het rapport van de Landbouw-commissie uit dë Christelijk Historische Upie, omtrent dén wettelijken zomertijd luidt als volgt: Evenals andere crisismaatregelen is de wet op den zomertijd onnatuurlijk en wordt dientengevolge door een groot deel der bevolking niet nageleefd. Waar zij bovendien voor een groot'deel der 'bevolking ern stige bezwaren oplevert, behoort zij te verdwijnen. Deze bezwaren zijn de volgends; a. Deze wet voert op het platteland een tweeslach tige tijdsverdeeling in. De officieele personen en lichamen houden zich aan de wettelijke regeling, doch vele anderen, als melkslijters, winkeliers^ sme den enz. moeten zich aanpassen aan den landbouw, die nu eenmaal met den stand der zon rekening moet houden. Ook in het gezinsleven van den boer werkt de wet storend, vooral met het oog op de schooltijden der kinderen. Gewoonlijk kunnen dezen de maaltij den niet gelijktijdig gebruiken met de overige leden van het gezin. .b- Ook met het oog op de gezondheid van het kind, dat door den zomertijd nachtrust te kort komt, is het van belang, dat deze regeling verdwijnt. Im mers wanneer het klokje van ter ruste gaan voor de kinderen slaat en de zon nog betrekkelijk hoog aan den hemel staat, gaat men er niet zoo gemakkelijk toe over de kinderen te bed te brengen, docE regelt men zich naar den stand der zon; des morgens ech ter slaat de schoolklok op het officieele uur, zoo- dat het schoolkind ^en uur nachtrust te kort komt. Heeren doctoren dringen steeds op veel nachtrust voor kinderen aan, doch dit wordt door den zomertijd tegengewerkt. Dit bezwaar geldt feitelijk voor den landbouwen- i den st$nd ook op ouderen leeftijd. Ook de volwassen landbouwer, die blijft werken zoolang het dag is, geniet door den zomertijd een te korte nachtrust. c. Nadeelig is ook de zomertijd voor de gezond heid van arbeiders, werkzaam bij den land- en tuin bouw. Het wieden, snijden of plukken der gewassen, terwijl deze nog vochtig zijn van den dauw, moet op den duur schadelijk werken op de gezondheid der arbeiders. d. Het verzamelen van de vruchten, terwijl zij nog vochtig zijn, werkt ook schadelijk op de kwali teit, omdat zij daardoor spoedig beginnen te broeien en tot bederf overgaan. e. Tengevolge van den zomertijd moet gedurende een groot deel van het jaar het melken bij duisternis plaats vinden, hetgeen belet, dat de bereiding van de melk zóó hygiënisch geschiedt als gewenscht is en bij voldoende licht mogelijk is. i P°orda^ de veilingen en. ook de vervoermidde len zich aan den zomertijd aanpassen, moet men zich bij den tuinbouw een uur vervroegen.

Schager Courant | 1922 | | pagina 1