In alle standen rookt men Tabak van J. R. KEUS-S, Alkmaar, tiemengcl Nieuws. I Raad Harenkarspel. Reclames, Nieraandoeningcn bij kinderen. g. Vooral bij, den hooi- en korenoogst gaat er voor de bewerking van de gewassen een uur verloren. Het booi en graan is niet droog voor 'smorgens ongeveer 8 uur zonnetijd, zoodat men met de bewerking pas 9 uur zomertijd kan beginnen, welk uur dus als werktijd1 verloren gaat tenzij het des avonds wordt ingehdald. h. In den landbouw wordt 's avonds reeds langer gewerkt (ongeveer tot 6 a 7 uur zonnetijd) dan bij de industrie en handel (5 of 6 uur zomertijd), zoodat door den zomertijd het verschil tusschen de arbeids tijden in den landbouw en in de industrie verscherpt wordt ton nadeelo van de arbeiders in den land bouw. i. In den landbouw moet men zich nu eenmaal noodgedwongen aan den zonnetijd houden en wordt men daardoor belemmerd bij het gewone maatschap pelijk verkeer zich aan te sluiten, omdat men steeds een uur later komt (bijwonen van vergaderingen, be zoeken afleggen enz.), tenzij men zijn werkzaamhe den een uur vroeger beëindigt, wat niet altijd mo gelijk is. j. Ook de bewering, dat kunstlicht bespaard wordt, gaat slechts voor een gering deel op. Die be sparing is eenzijdig; zij bestaat hoofdzakelijk.voor de stedelingen en spoorwegen. Daar staat echter nog verlies tegenover, want gedurende het voorjaar en het najaar moeten velen, die vroeg moeten begin nen, des morgens hun werk bij kunstlicht verrichten. Samenvattend, komt de commissie, op grond van voornoemde overwegingen, tot de slotsom, al moge de wet op den zomertijd voor de stedelijke bevolking eenig voordeel brengen, dat dit voordeel niet kan opwegen tegen de onaangenaamheden en nadeelen die voor den land- en tuinbouw van haar het gevolg zijn. De commissie dringt er daarom ten ernstigste op aan, het mogelijke te doen, opdat bedoelde wet ten spoedigste worde ingetrokken. Ned. ZELDZAAM JUBILEUM. Mej. A. Klay te Spanbroek (N.-H.) was gisteren 40 jaren als dienstbode in betrekking bij dokter Ven Balen Blanken aldaar. In het doktershuis werd feest gevierd en de buigerij toonde hartelijke belangstel ling. EXCURSIE DER VEREENIGING VAN OUD-LEER LINGEN DER VAKSCHOOL VOOR KAASMAKERS TE HOORN. Een 15-tal Noordhollandsche kaasmakers maak ten op 26 en 27 Octo'frfer onder leiding van Dr. Schoy een uitstapje naar Friesland, -teneinde den blik le verruimen door het bezoeken van instellingen op hun gebied. Deze zijn gecentraliseerd in Leeuwarden, zoodat er in den korten tijd. heel wat kon worden bezoeki.. Donderdagmiddag, na aankomst van den trein om half 5 werd nog een bezoek gebracht aan de kaas keuring van den Bond van Coop. Zuivelfabrieken in' Friesland. Wij maakten daar kennis met de vele soorten kaas, ondergebracht in verschillende rubrie ken. Er was Fransch zuivel, consumptiekaas en ex-1 portkaas in Edammer en Goudscher. vorm, 20, 30 of 40 plus en verder Leidsche fabriekskaas. De kaas- 1 merken zaten er goed op.. Het keuren wordt gere geld bijgewoond door enkqle kaasmakers., ieder j krijgt, zijn beurt. Wij geven de N.H. Bonden in over- I weging dit na te volgen. Het waren een paar leer zame uurtjes, die wij onder de uitstekende leiding j van den heer Keestra, controleur bij den Bond. door brachten. Vrijdag bezochten wij eerst de pakhuizen der Frie- sche Coop. Zuivelexportvoreeniging. Daar .was voor ons veel te zien van de behandeling der kazen in het pakhuis. Alles gaat zoo veel mogelijk machi- naai: het oliën, het roodverven, het prafflneeven; de temperatuur en vochtigheidsgraad op do zolders worden doelmatig geregeld door stoomverwarming en waterverdamping, en gecontroleerd met psychro meters. In den kelder lagen de halfvette Cheddar- en Chesterkazen voor de Engelsche markt; het zuivel smaakt licht zuur. Ook hier kregen wij van het kaas- merk een gunstigen indruk. Wanneer men al die kaassoorten bijeen ziet, dan dringt zich de gedachte onwillekeurig op aan de on zekerheid omtrent het vetgehalte en de verwarring, die er noodwendig moet heerschen, wanneer er geen deugdelijke kaascontrole bestaat. Ditzelfde gevoelden wij ook, toen wij den vorigen avond nog een kijkje namen in het waaggebouw, waar een massa partijen „rommeV-kaas van ver schillende inzenders v. d. verkoop door „mijnen" ge reed lagen. De koaper heeft door de kaascontrole omtrent het vetgehalte zekerheid, en de kwaliteit moet en kan hij zelf beoordeelen. Vervolgens stond de bezichtiging der coöp. strem sel en kleurselfabrielc op het programma. Wij zagen de bereiding van de hulpmiddelen, die we dage lijks gebruiken, het stremsel en het kaas- en bo- terkleursel. De Friesche kaasmakers gebruiken sterk stremsel, voor Noordholland wordt, liet zwak kere bereid, dat naar verhouding lager in prijs ia Ook bereidt men chloorcalciumoplossing, kalkzeep en kalkzeeppoeder, kaaswas en uierzalf. Hot is een mooi ding van coöperatieve instellin gen, dat zij de gelegenheid bieden tot bezichtiging. In onze provincie is. ook wel een stremsel- en kleur- selfabriek, en zijn eenige fabrieken van melkpro ducten, doch die zijn niet toegankelijk. Van het be zoek aan de coöperatieve fabriek, waar de onder- melk van coöp. zuivelfabrieken gecondenseerd wordt, hebben wij genoten. Tenslotte bracht een autobus ons naar de mooi ingerichte coöp. zuivelfabriek te Giekerk. De loka len zijn ruim en in zeer netten toestand. Aan de bij producten, de" wei en karnemelk, wordt alle zorg besteed en de weibotor is dientengevolge van bijna dezelfde kwaliteit als de gewone roomboter. De stoomkast was voor velen onzer iets nieuws en be geerlijks. Het kwam ons voor, dat de kazen in den winter bij koud weer tijdens het persen te koud êtaan." Wij hebben in den korten beschikbaren tijd heel wat gezien, en zijn allen,, die ons daartoe zoo wel willend in de gelegenheid stelden, hartelijk dank baar. BEROOVING IN EEN TREIN. Men deelt ons mede, dat in den trein, die gistermiddag om 12.37 van Amsterdam naar Den Haag vertrok, het volgende is afgespeeld Een boekhouder bij een firma te 's-Gravenhage had, nadat hij bij de Amsterdamsche Bankf te Amsterdam op Jast van zij n patroon ruim f 5000 had geïncasseerd, plaats genomen in een coupé derde klas van voormelden trein. Achtereenvolgens stapten vier heeren in hetzeltdé compartiment. Een van hen ging uit het portiek hangen, wat, naar later bleek, moest (Kenen om te zorgen, dat er niemand bij kwam. Tusschen Halfweg en Haarlem werd de boekhouder plotseling door één zijner medereizigers beetgegrepen, terwijl de anderen ongeveer f 3900 uit zijmtascn namen. De beroofde wilde aan den noodrem trekken, doch dit werd hem belet. Met inspanning van alle krachten slaagde hij erin een deurtje te openen, dat toegang gaf tot een anderen coupé, zoodat hij door gegil zijn medereizigers kon waarschuwen. De vier individuen trokken hem terug en hielden krachtig de deur gesloten. i Intusschen reed de trein het HaarTemsche station bin nen. Voordat de trein stilstond waren de beroovers eruit gesprongen. De boekhouder! sprong hen achterna en Slaagde erin één van hen te grijpen. De stationschef waarschuwde de-politie, die den dader in verzekerde bewaring stelde. Er werd op hem f 3000 bevonden. De overige daders wisten te ontkomen. De boekhouder was erin geslaagd bij' de berooving f 1100 te behouden, zoodat nog f 900 zoek is. AFSCHAFFING VAN SLUITBOOMEN BIJ OVER WEGEN. .Wij namen eenige dagen geleden een bericht ovêr uit „Het VaderTana" over plannen om aan de over wegen op sommige spoorwegen de afsluitboomen te doen vervallen. Bij informatie blijkt het H.d.bl. nu? dat het inderdaad in de bedoeling ligt om de afsluiting van minder belangrijke overwegen op de hoofdspoorwegen te doen vervallen, zoodat m6n oófc daar den toestand krqgt zooals die op 'de locaa'spoorwegen bestaat en natuurlijk op vele plaatsen in het buitenland. Door waarschuwingsborden zal' de aandacht van het publiek gevestigd worden op het feit, dat een overweg niet afgesloten wordt. Door deze maatregelen, die door den drang naar bezuiniging zijn ingegeven, zullen eenige hiilüoeneii bespaard worden. In het buitenland is geble ken, dat het aantal ongelukken op de overwegen hier door niet vermeerderd is. Deze aangelegenheid werd reeds door do Regeering on door de Staten-Generaai onder de oogen gezien. Dit is weer een stap in de goede richting, ml', het publiek zelf leeren uitkijken en voor zichzelf lecren zorgen. Ookmet het kiezen van den trein, het openen der portieren, enz. Van al1 de bestreepte ambtenaren, die tnans noodig zijn om ons ais onbeholpen wezens te verzorgen, zou dan zeker een groot gedeelte gemist kunnen worden. BEHEER VAN DE WEGEN DER ZES STEDEN. Gedeputeerde Staten van Noord—Holland, hebben aan gecommitteerden tot de directie over de wegen en vaarten tusschen de zes Noordhollandsche steden, op hun verzoek om inlichting met betrekking tot overgang dier wegen bij de provincie, meegedeeld, dat de door Gedeputeerde Staten tfe treffen voorbereidingen nog niet zoover zijn gevorderd, dat de nieuwe regeling op 1 Januari 1923 in werking zal kunnen treden. Gedepu teerde Staten zullen dan ook gaarne zien, dat de be staande regeling nog tot 1 Januari 1921wordt besten digd en gecommitteerden de daartoe noodige maat regelen nemen. Dat Gedeputeerde Stalen nog fleen regeling tot stand hebben gebracht, vindt naar zij mededeelden zijn oorzaak in de omstandigheid, dat zij hun plannen heb ben gewijzigd, en wel 'in dier voego, dat naar hun nader oordeel het oprichten van een zoogenaamd Wegwater- schap kan worden vermeden. Zij overwegen thans de mogelijkheid, het heffen der bijdragen wélke belanghebbenden jaarlijks aan de pro vincie zullen moeten uitkeeren, aan het hoogheemraad schap Noordhollands Noorderkwartier te doen opdragen. Indien tot een regeling in dien zin zou worden beslo ten, zou zij op 1 Januari 1924 in werking kunnen treden. Intussclien vernemen wij dat reeds drie van de zes betrokken gemeenten besloten hébben op de gemeentè- begrooting voor 1923 geen géiden meer voor bedoelde doeleinden uit te trekken, zoowel omdat Gedeputeerde Staten tjjdens het opmaken van de gemeentebegrooting I niet opnieuw verlenging van de regeling hadden ge vraagd, als qp grond dat eindelijk aan net ieder jaar van een nieuwe regeling naar hun oordeel eens een instellen zan een nieuwe regeling naar hun oordeel eéns I een einde moet komen. DE WERKTIJDEN IN RIJKSDIENST. Volgens „Het Volk" heeft de Ministerraad beslo- j ten de werktijden voor het post-, telegraaf- en tele- 1 loonpersoneel met een half uur per dag te verlan gen; UIT DE SIGARENINDUSTRIE, „Het Volk" verneemt, dat in de gisteravond ge houden hoofdbestuursvergadoring van den moder nen sigarenrnakersbond is besloten den patroonsor ganisaties te 'berichten, dat men bereid i9 tot on derhandelen, op den basis der loonsverlaging van 2 pet. beest", zoo hoort men dan zeggen en geen van hen denkt er aan, dat juist omdat het maar een beest is. hier hun medelijden het meeste noodig is. Een kind dat lijdt, dat pijn heeft of verdriet, kan het ons vertellen; het schreit en de menschen loopen te hoop, buigen zich over-hem heen en het zegt hun, wat hem deert en zij helpen het en brengen het naar een veilig tehuis. Gij allen, die u christenen noemt, rechtzinnigen en vrijzinnigen, zijt gij dan niet geroepen mede te wer ken aan een komenden geluksstaat voor al wat zwak is? En is dan het allerzwakste, het meest hulp behoevende en van u afhankelijke hier op aarde niet het dier? En het allereerste denk ik hier aan de trekhon denellende in Nederland, aan de duizenden en dui zenden arme trekhonden, die hun pijnlijk lichaam den ganschen dag moeten voortsleepen, die ransel krijgen en geen eten, die *s avonds zelve maar hun voedsel moeten gaan zoeken, die 's nachts hun oud, afgewerkt lichaam moeten neerwerpen in een vun zig hok op harde steerien. die schrijnenaan de trekhonden, d-'e voortgehitst met stokslagen, die den ganschen dag geen voedsel of drinken krijgen, laat staan eenige vriendschap of liefEbozing. De slavenhandel in menschen is afgeschaft, doch die in dieren bestaat nog in al zijn afschuwelijke kracht. zichx baseerend op niets dan op geweld! Gij allen, die den mond vol hebt over rechten, denkt aan het recht der dieren, recht op eene goede behandeling na harden arbeid, recht op goed voed sel. recht op vriendschap. En cii waarachtige dierenvrienden, die zeiven hon- r'on haM -m hun het 1even veraangenaamt, bedenkt, drt 'e trekhond met zim droeve oogen. zijn verma gerd. vaak gewond, pijnlijk lichaam, van hetzelfde 'ierèiiffeslacht is als uw lievelingen thuis, dezelfde trouw bezit dezelfde behoefte cn aanhankelijkheid en liefde heeft. En crij jonge arbeiders, die u mensch gaat gevoe len en spreekt van onderdrukking der heerschende klassen, bedenkt dat qjj in de allerlaatste plaats u van alle onderdrukking van welk schepsel dan ook. ient te onthouden opdat men u niet ten laste legt datgene, waarvan gij anderen zoo fel beschuldigt Welaan dan. denkt aan uwe trekhonden, aan de marteling, waaraan gij hen blootstelt en keert tot u zeiven in Want juist uit uw kringen moet het mede lijden voortkomen het. medelijden en de deernis voor al wat zwak is en zichzelf niet verdedigen kan. Gij hebt zelf geleden zegt gij. welnu, dan kunt gij het lijden des te beter verstaan en begrijpen, dan I kunt gij in ieder gevel beginnen het lijden van hen. die zwakker zijn dan gij. uit de wereld1 te bannen. |Daar zijn geen wetten voor noodig, slechts in verre toekomst misschien van kracht, daar is alleen men schel ijk gevoel vóór noodig. ontstaande nu, op het oogenblik zelf en zich uitende door edele daden. I Schaft zelf uwe trekhonden af, niet later, niet nad'er- j hand. neen, nu op staanden voet. spant ze uit en be houdt de dieren als vrienden in uw huis, zij zul- 1 len u dan nog vele goede diensten willen bewijzen, of brengt ze in een veilig toevluchtsoord, waar geen pijn of mishandeling hen meer deren zal. Moet «rij er des te harder om werken, des te beter; de arbeid met goeden wil verricht is een zegen voor ieder. Zijt gij jong. uw lichaam zal er des te krachtiger door Fabriek „De Wakende Leeuw", Overal verkrijgbaar. LAND- EN TUIN BOUW ONGEVALLEN WET. Bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat de Land- en Tuinibouwongèvallenwet 1922, mot uitzondering van artikel 2, met 1 November J.l. in werking is getre den^ DE STANDPLAATS AFTREK. Naar wij van bevoegde zijde vernomen, zal een wijziging van de regeling van den standpla&tsaftrek in het bezoldigingsbesluit voor burgerlijke rijks ambtenaren niet de op 1 Juli 1922 genoten wedden kunnen, -aantasten. LOONSVERLAGING. Door de werkgevers in het landbouwbedrijf on der de gemeente Rauwerd is den arbeiders aange zegd, dat men voornemens is het uurloon van 45 ct. voor losse en 40 ct. voor los-vaste arbeiders met in gang van 12 November op 30 ct. te brengen. De wericnemers zullen daar echter geen genoegen mee nemen en hebben dezen maatregel met beslistheid van de hand gewezen. BROEK OP LANGENDIJK. De heer A. van der Haar, onderwijzer alhier, her dacht Woensdag 1 Nov. den dag dat hij voor 25 jaar werd benoemd aan de school met den bijbel te Broek op L. Wij 'vernachten, dat. het hem niet aan bewij zen van belangstelling heeft ontbroken. BROEK OP LANGENDIJK. Aan de school met den Bijbel alhier is in de plaats van mej. Oijevaar benoemd mej. van Arkel, uit Amsterdam, welke reeds Maandag a.s. in dienst hoopt te treden. ANNA PAULOWNA. PoHtl* Gevonden een sleutel. Inlichtingen te bekomen ter Secretarie. OPROEP AAN VELEN. Men verzoekt ons het volgende artikel over te ne men: In het Weekblad voor Dierenvrienden schrijft Dr. J. M. Sernée: Ik heb gezien het lijden der dieren en ik heb er om geweend! - totdat het me ineens toescheen, of eene talrijke schare menschen omgaf en ik als van zelve met luider stemmen tot haar richtte de zen oproep. Gij allen, die invloed oefent of oefenen kunt, U roep ik op te strijden voor het noodlijdend dier. Gij opvoeders, onderwijzers, leeraren, predikers, rechters en regeerders, U vraag ik uwe beste krach ten te wijden tot leniging van het lijden der die ren. Want dteze zaak is het méést urgent in Neder land, zij is meer urgent dan loonsverhooging; meer urgent dan vrouwenkiesrecht; dringender dan elke groote, maatschappelijke hervorming; omdat zij ge paard gaat met verhooging der menschheid, verhoo ging van het peil der menschheid! Op dan, gij allen, die in staat zijt te strijden voor het mishandelde, vertrapte, verstooten dier. Be denkt dat op U de volle verantwoordelijkheid rust, niet gedaan te hebben wat gij liadt gekund, wat gij hadt moeten doen! En gij jeugdige menschen, die het hoofd vol hebt van hervormingsplannen en verbeteringen tot heil der menschheid, komt in de allereerste plaats ojü voor het recht der dieren als levende schepselen, werkt daarvoor overal en te allen tijde, hetzij in woord of geschrift, hetzij van den kansel of kathe der, hetzij in heilige verontwaardiging of in liefde volle terechtwijzing. Opvoeders, onderwijzers en leeraren, tot het aller- noodigste wat onzen kinderen moet worden bijge bracht, behoort een innig, groot medelijden met het noodlijdend dier, omdat het nu levend geslacht blijk geeft dat medelijden niet te gevoelen, er ten eenen- male vreemd aan te zijn. Is het niet treffend, dat gcede, hartelijke menschen vaak een totaal gemis aan gevoel toonen, zoodra het dieren betreft; dat mannen en vrouwen vol teedere liefde voor zieken en zwakken, voor lijdende kinderen, dikwijls geheel onverschillig blijven ten opzichte van het lijden der dieren? „Het is maar een dier, maar een hond, maar een worden, zijt gij oud, zoo zullen er velen zijn, die u willen helpen, zoo zij uw beweegredenen hebben lee ren kennen. En dan denk ik Ook aan de paardon, welke pijn lijden door schrijnend bit. verkeerde aanspanning of anderszins. Meermalen, zag ik zoo'n paard vruchte loos worstelen om het bit uit den bek te werpen. O, Ik weet wel, velen hebben deernis en de tranen springen hun in de oogen bij het zien van zulk een gemarteld dier, doch aan onze tranen heeft het-dier niets, indien wij niet spreken in woord, beeld of ge- fphrift, als wij onze. stom niet verheffen tegen het schromelijk onrecht, dat daar bedroven wordt. Daarom u-ij allen, die invloed kunt oefenen in wij den of zelfs ook slechts in beperkteri kring, spreekt ervan telkens weder, en, zijt gij er toe in staat, helpt en redt dan waar te heipon en te redden is; de een op deze. de ander op die wijze, al naar de mate van zijn sterkere of zwakkere persoonlijkheid. doch draagt allen een steentje aan tot het heerlijke bouw werk. dat eens Nederland sieren zal, den veiligen staat voor het arme hulpeloozo dier. Laat. men er alom van spreken in scholen en ker ken. tot kinderen en volwassenen, in rechtszalen en \ergnderlokalen van allerlei aard. in litterair werk, in dramatische kunst. Want ik herhaal u nog eens. >ze zaak is het meost urgent, dringender dan het voltooien van uwe heerlijke muziekcompositie, uwe diepzinnige historische of wijsgeerige studJÖn, im mers dat alles brengt de menschheid! niet zulk een schrede vooruit ais de liefde betoont aan het rede loos, hulpeloos dieer. Op dan gij allen in naam der menscholijkheid, vangt aan- dit groote werk der barmhartigheid. DE NOOD IN DUITSCHLAND. In het gebied van de Lahn en het Westerwald is de nood zoo hoog gestegen, dat het oogenblik na dert, waarop de ziekenhuizen gesloten zullen moe ten worden, indien, de gemeenten niet bijspringen. De betrokken autoriteiten hebben reeds de hoofden bijeengestoken om raad te schaffen. De stad Hao- kenburg heeft het goede voorbeeld gegeven door te gemoetkoming bij de levering van licht en verwar ming en dioor belastingvermindering. Ten einde de mindergegoede bewoners van Schöne- berg en Friedenau (voorsteden van Berlijn) in de gelegenheid te stellen, althans gedurende een deel van den dag in pen verwarmd vertrek te vertoeven, zijn door de gemeentelijke autoriteiten met 1 Nov. twee verwarmde zalen, een voor mannen, een voor vrouwen, ter beschikking gesteld van twee tot ze ven uur. Bovendien heeft dé Schöneberger vereeni- gmg voor volksgaarkeukens daartoe in aanmerking komende personen vergund zich in de namiddag uren op te 'houden in het gebouw van twee volks gaarkeukens. EEN ONHEBBELIJK OPTREDEN. De „Frankf. Ztg." maakt melding van een haast ongelooflijk staaltje van onhebbelijk optreden van een Fransch officier tegenover een Duitschen spoor wegbeambte. Voigens dit verhaal zou Zondag 8 Oct. een officier van de Fransche bezettingstroepen te Landau zonder spoorweg- of perronlkaartje door de controle zijn gegaan en plaats hebben genomen in een trein. De vraag van den condcteur „Musje, nix Billet?" wérdi beantwoord met eenige slagen -in zijn gezicht, waarop de officier de Fransche wacht riep en den man liet gevangennemen zonder zich er om te bekommeren, dait de conducteur dienst had! VERDUBBELING VAN DEN PRIJS VAN HET KRANTENPAPIER IN DUITSCHLAND. Uit Berlijn, 2 Nov. Het courantenpapier is weer duurder geworden en kost van 1 Nov. 1.629.000 mark 1 per wagonlading, hetgeen bijna een verdubbeling van den Öctober-prijs beteekent. Het papier kost nu 810 maal zooveel als vóór den oorlog. TURKIJE DROOGGELEGD. De Balkan-oorrespondent der N. R. Ct. meldt d.d. 21 October l Verleden, ja&jr beeft de Nationale Vergadering te An- 1 gora een wet uitgevaardigd, waarbij, overeenkomstig de ^voorschriften van den Islam, niet alleen het gebruik', maar ook de verkoop en de vervaardiging van alcoho lische dranken in liet geheele gebied van Kemalisdan op strenge straf verboden is. De uitvoering en de hand- I having van die wet was in het binnenland van Klein- Azië niet zeer bezwaarlijk, omdat daar steeds weinig of niet door de inheemsche bevolking de Christelijke zoowel als de Moslimsche wordt gedronken. Het nationalistische bewind heeft nu die wet ook van toepassing verklaard voor de herwonnen gewesten cn aangekondigd, dat Thracië, en eveneens de hoofdstad Konstantinopel er aan zullen worden onderworpen, zoo dra het gezag van do Nationale Vergadering er zal zijn gevestigd. Overtredingen zullen worden gestraft met hetzij tot 49 stokslagen in 't openbaar, 3 maanden ge vangenis, 60 H>t 300 Turksciie ponden boete; of alle drie, of twee dier straffen te zaraen. De kennisgeving neeft reeds tot verschillende beden kingen aanleiding gegeven. Vooreerst wordt het in alle vreemde kolonies uitgesloten geacht, dat de wet in de aangegeven formuleering op buitenlanders zou kunnen worden toegepast De strenge doorvoering zou echter ook bezwaren van internationalen financieelen aard uitlokken, welke ver schillende landen grond tot ernstige vertoogen kan geven. De Fransche Kamer van Koophandel aan den Bos- porus heeft o.a. al uitgerekend, dat het droogleggen van Konstantinopel' en van Smyrua den Franschen wijn handel1 op een jaarlijks verlies van ten minste 17 millioen franken te staan zou «romen. Evenzoo is de raad van administratie der Turksche Openbare Schuld over het plan van het Nationalistische Bewind volstrekt niet te spreken. De „belasting op wijn en gedistilleerd" (taxe sur les spiritueux) is een der vijf staatinkoinsten bij het besluit j van Moeharrem afgestaan voor den dienst dier schuld. Het is zélfs de op een na het meest opbrengende. In het dienstjaar 1335 (191920), ,toen het van uit Angora bestuurde deel van Klein-Azië slechts een klein deel der opbrengst van de afgestane belastingen aan de admi nistratie heeft afgedragen, heeft deze uit de belasting op v.ijn en gedistilleerd toch nog ruim 1 7/10 millioen Turksche ponden getrokken (de zoutbelasting heeft al leen meer opgeleverd, n.1. ruim 21/2 millioen), zijnde 33.52 procent van de opbrengst van al: de vijf verpande Staatsinkomsten, en bijna 10 procent van de totale bruto inkomsten van de administratie der schuld. Uit het wegvallen voor dien dienst der schuld van zulk een aanzienlijken ontvangpost, zouden zeker niet geringe moeilijkheden voortvloeien, daar daarvoor natuurlijk an dere gelijkwaardige staatsinkomsten zouden moeten wor den aangewezen en verpand. Dat duizenden wijnbouwers en eveneens duizenden bij de vervaardiging van alcoholische dranken en den verkoop van en handel in wijn en spirutaliën betrokke nen broodeloos zouden worden bij een werkelijk alge heel© doorvoering over het geheéle rijk is evenzeer één niet te onderschatten beweeggrond er tegen. Men neemt dan ook aan, dat de drooglegging van Tur kije. zooals de Nationale Vergadering van Angora die nu heeft vastgesteld en wil doorvoeren, een der onderwer pen zat'"Uitmaken, welke bij de onderhandelingen over de definitieve vredesvoorwaarden tusschen de Gealli eerden en Turkije nadrukkelijk zullen worden bespro ken en nader op eene meer aannemelijke wijze geregel^. FRANSCHE HANDEL EN INDUSTRIE. Wordt het beter in de zaken? Uit een door de Ma- tin ingesteld onderzoek blijkt, volgens het blad, dat er een zoo goed als algemeene verbetering valt waar to nemen in de verschillende takken van den Fran schen handel cn de Fransche industrie. DE AANKOOP VAN ENGELSCHE KOLEN. IJit Berlijn, 2 Nov. De Duitsche regeering heeft VOlgénS het „Bcrl. Tag." tot dusver voor een bedrag van 30 milliard mark aan Engelsche kolen moeten koopen, alleen voor de instandhouding van bet spoorwegbedrijf. Spoedeischende vergadering van don gemeenteraad te Harenkarspel, op Donderdag 2 November 1922. des avonds 7 uur. Alle leden present. Voorzitter deelt mede, deze buitengewone vargade- ring te hebben belegd teneinde middelen te beramet om het onderwijs aan de school te Kerkebuurt, hot welk sedert 31 October j.l. stil staat, te doen door gaan. Met 1 November j.l. is n.1. de school overgegaai aan hét R.-K. Kerkbostuur. doch personeel is er niet zoodat de kinderen naar huis zijn gezonden. Na over ig met het schooltoezicht stellen B. cn W. nu vooi de datum van overgang van de school van 1 Nov. te wijzigen in '10 December. Voorts het ontslag togen 1 Nov. j 1. verleend aan den heer Blad en aan mej. PosthumaWou da, in te trekken en dRn de school als openbare school te doen voortbestaan tot 16 Dec.. welke termijn door het R.-K. Kerkbestuur wordt benut voor het aanstellen van hot noodige personeel en voor de vervulling van andere formaliteiten die aan de ovèrnaime dienen vooraf te gaan. Deze voorstellen worden met algemeene stemmen aangenomen. Medegedeeld wordt nog d:at behalve mej. Posthuma- Wouda, die in vasten dienst is, als tijdelijk personeel is benoemd de heer L. Reuvers, oud-onderwijzer te Dirkshorn. tevens als tijdelijk hoofd on voorts de on derwijzeressen mei. Schouten—Lijnes te Dirkshorn en n.ej. N. de Waal te IJmuiden, die allen de benbeming hebben aangenomen en Maandag a.s. in betrekking komen. Medegedeeld' wordt dat goedgekeurd zijn de beslui ten tot verhaal van pensioensbijdragen en tot nar dere regeling van het presentiegeld; verdaagd is de beslissing omtrent de geldleening. De benoemde vroedvrouw mej. Boekei hooft do be noeming niet aangenomen, waarom B. en W. voor stellen opnieuw eén oproeping te plaatsen op f775, benevens vrije woning of f925 zonder vrije woning. Met zes stemmen tegen de heer De Vries aan genomen. Dr. Groenhart zal de praktijk tijdelijk waarnemen. De begrooting voor 1923 wordt, naar aanleiding eener opmerking van Ged. Staten eenigszins gewij zigd, waarna de vergadering wordt gesloten. Kinderen zijn 'zoowel als volwassenen onderhevig aan nieraandoeningen en mep heeft zelfs opge merkt, aat procentsgewijze blaassteenen meer voor kwamen bij kinderen, dan bij volwassenen. Sommige kinderen erven nierzwakte over. Bij an deren is hei een gevolg van mazelen, scharlaken koorts, diphteritis, windpokken en dergelijko iniec- efeziekten. De ouders dienen derhalve op^te passen, als een kind klaagt over pijn in den rug en de ledematen, pijn in de schouders, of als de urine bezinksel be vat. Allicht is hot meest voorkomende gevolg van r.ierzwakte bij kinderen het verlies van do macht over de blaas, hetgeen bedwateren en dergelijke on aangename kwalen veroorzaakt. Als uw kind teer en kwijnend is, niet speelt en draaft als andere kinderen, treurt, en klaagt over moeheid, wees dan bedacht op een vorm van nier aandoening en onderzoek dit spoedig. Foster's Rugpijn Nieren Pillen bloken succesvol in tal van dergelijke gevallen. Het verdient, dan te vens aanbeveling om opwinding door stoeien en le- ze'n voor het slapen gaan te vermijden, het kind *s avonds niet te veel te laten drinken, het niet te warm toe te dekken, en het vooral niet te straffen voor zijn kwaal. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let op den juisten naam) zijn te Schagen verkrijgbaar bij de bekende Drogisten a f 1.75 per doos.

Schager Courant | 1922 | | pagina 2