ATELIER HEESTAOT - SCHAGEN. FOTO'S IN KLEUREN DERDE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. Freco's Zenuwboofdpijnpoeders Freco's Zenuwtabletten een bijzonder mooi St. Nieolaas-Cadeau. Gemengd Nieuws. Zaterdag 4 November 1922. 65ste Jaargang. No. 7124. de pensioenkortino. Uit 's Gravenhagc, 2 Nov. De vergadering der cen trale commissie voor georganiseerd overleg in Ambte narenzaken op Dinsdag 31 October j.1. werd in den aan- yang bijgewoond cloor den minister van Financiën, die op confidentieel© wijze aan de commissie een «verzicht gaf van de redenen, die de regeering hebben geleid tot de voorgenomen maatregelen t. a. v. de ar beidsvoorwaarden voor het rijkspersoneel', meer in het bijzonder voor wat betreft de voorgenomen pensioen- korting. De vertegenwoordigers der organisaties brachten vervolgens verschillende onderwerpen ter sprake en stelden concrete- vragen, welke door den minister uit voerig werden beantwoord. Nadat de minister de vergadering haa verlaten, stelde de commissie haar advies vast in zake de verhbogmg van den jeugdaftrek en de intrekking van bet garantie loon voor gehuwden. Op grond van de omstaadigheid, dat de regeering t. a. v. de pensioenkorting reeds een besluit bleek ic hebben genomen, besloot do centrale commissie zich ten aanzien van deze kwestie van liet geven van advies te onthouden. loonsverlaging. De arbeiders op de fabriek der N.V. J. C. Goudn- aan's Industrie en Export Maatschappij .te Delft zijn op de door de directie gestelde voorwaarden 20 loonsverlaging aan den arbeid gebleven. HET VREEMDE ELEMENT IN ZUID-LIMBURG, Men schrijft: Het aantal Duit&chers, dat zonder papieren over do grenzen komt, en wordt aangehouden in de mijn streek is legio. Deze maand bijv. werden alleen on der Kerkrade circa 2000 Duitschers door de politie en militaire politie aangehouden. Hoe groot het aan tal is. dat niet achterhaald wordt, is niet te zeggen. Het zou er met de veiligheid al heel slecht uitzien, indien de politie niet zoo waakzaam was. Velen der vreemdelingen toch zijn in het bezit van revolvers, patronen en dolken. Weer anderen blijken bij fouillee ring in het be'zit te zijn van gestolen gouden siera den en herloges. Het smokkelen van varkens, cognac, koeien enz. neemt grooter afmetingen aan. Met schunnige lectuur wordt in café's gepropageerd. Ondanks de scherpe controle, kunnen, nog velen ongemerkt de grens passeren. Onder de vreemdelingen zijn, zooals te begrijpen is, vele onfrissche typen. Het gebeurt niet zelden, dat mijnwerkers, die 's nachts van de mijn komen, worden aangerand door in hinderlaag, liggende Duit schors, welke de mijnwerkers van. 'hun loon trachten teberooven. VEREENIGING DE AMBACHTSSCHOOL VOOR ALKMAAR EN O. Tot leeraar in Ned. Taal aan de Ambachtsschool te Alkmaar is benoemd de heer A. Ohlen, aldaar, vroeger verbonden aan het Rijksopvoedingsgesticht ROOKEN DOOR KINDEREN. Uit Amsterdam, 2 Nov.— Het hoofdbestuur van de Tucht-Ume hoeft op zijn verzoek om een rijks wet ter bestrijding van het rooken door kinderen van den Ministor van Arbeid bericht ontvangen, dat deze een verzoek aan den Gezondheidsraad tot advies heeft voorgelegd. Die raad staat wel op het standpunt dat het roo ken voor jeugdige personen schadelijk is, maar een broed onderzoek bracht aan het licht, dat de plaat selijke verordeningen van verbod weinig effect sor- teeren. Waar de Minister met den Gezondheidsraad niet inziet, waarom een wettelijke regeling meer zou vermogen, is hij niet, voornemens een wet tegen hot lookèn dcor kinderen te ontwerpen. ï)e nauruk bij het bestrijden van dit euvel moet zijns inziens vallen op de particuliere actie, in de eersie piauti: van de ouders. Intusschen heeft hij den Minister Van Ondorwijs op deze aangelegenheid gewezen, omdat wellicht door de school in dozen gunstig kan v orden gewerkt. DE NIEUWE GULDEN. Schtjn-winst De Telegraaf schrijft: De regoering heeft besloten een nieuwen gulden in omloop te brengen, die nnar het uiterlijk en naar het innerlijk verschilt van den bestaande. Hot in nerlijke vereischt, de meeste aandacht; het zilver gehalte, tot vóór de \Vetswijziging van November 1919 945 op elke 1000 bruto gram geweest zijnde, word toen op 720 bepaald. De oorzaak hiervan was do stijging van den zilverprijs, waardoor het voor particulieren voordeelig was geworden zilveren munten te smelten en het zilver in baren te verkoo- pen. Omstreeks 1919 was de gulden aan zilverge halte f 1.10 a f 1.20 waard, vóór den oorlog f 0.25 a 10.30, thans erica f 0.51; de nieuwe gulden tegen den huidigen prijs zal f 0.39 aan zilver bevatten. Het voordeel, dat onder andere omstandigheden den particulieren werd ontzegd, zal thans de Staat realiseeren. Guldens met een gehalte van 0.945 gaan in den smeltkroes eri er komen van elke 3 oude guldens 4 nieuwe voor zoover het het zilver betreft. Het is een minder vaak voorkomende variant op de biljetten-fabricage, ze is solider, maar in wezen betzelfde. Het zilver heeft geen andere functie dan het papier, het wordt, in normale omstandigheden geaccepteerd omdat men voor 10 guldens een gou den tientje kan krijgen, dat ook alweer in normale omstandigheden over de geheelo wereld als goud een onveranderlijke waarde heeft. Sinds den. oorlog is in een en ander verandering gekomen, maar de grondslag van ons geldwezen blijft het goud. De ommunting van den gulden leidt voor de re geering nu wel tot een oogenblikkelijke winst, maar die winst is slechts een schijnwinst, die zeker niet zou mogen worden opgemaakt. De regee- ring zal vermoedelijk de zilveren guldens gebruiken voor aflossing van papioren guldens, waarvan nog circa f 30 miUioon in omloop zijn. Deze zilverbons bestónden vóór den oorlog niet en het is voor de gaafheid van ons muntwezen beter, dat zij verdwij-, nen. Wanneer zij echter vervangen worden door guldens van lager gehalte, dan heeft de Staat zich ten koste van de waarde van het geld verrijkt. Im mers zou hot uitstaand saldo aan zilverbons nu per manent worden en hoe meer geld er in omloop is, hoe meer de prijzen zullen stijgen, hetgeen op een verlaging der geldswaarde neerkomt. Er bestaat dus (lftt de re8eering met haar ommuntingspoli- tlek de verwarring, dié er ook ten onzent op munt- gebied nog heerscht, wederom zal vergrooten. LANGENDIJK. Van do 4 gemoenten der Ned. Herv. Kerk hebben er 3 geweigerd te voldoen aan den bekenden aan- K»ag, opgelegd door de Commissie van Beheer, ten einde het mogelijk te maken de salarissen te bepa len, zooals die indertijd zijn vastgesteld. Alleen '•roek heeft hieraan voldaan. ZUIDSCHARWOUDE. De steenkool, besteld door de tuinbouwvereeniging m8t" voor hare leden, is in prijs en qua nten zoodanig meegevallen, dat nog een belangrijk kwantum is nabesteld geworden. De prijzen zijn on geveer oO lager dan bij particulieren. „De Toe komst betrekt do brandstof rechtstreeks van. de mijn LANGENDIJK» We vernemen, dat ook te Noord- en Zuidschar- woude dn Broek het initiatief zal worden genomen tot een actie tegen de heel.o geötie van het Hoog heemraadschap. ZUIDSCHARWOUDE. Zooals velen zich waarschijnlijk nog herinneren, werd de heer Du Burck door de Alkmaarsche Recht bank tot f25 boete veroordeeld wegens beleediging van den heer P. Zeeman, op grond van een zin, voorkomende in een ingezonden stuk, dat als ver weer diende tegen een zekeren heer A. Olie en waar in hij schreef als eindconclusie: „Olie, je bralt maar wat laster van P. Zeeman na". Ter terechtzitting reeds deelde de heer Du Burck mee, dat hij van een veroordecling in hooger beroep zou gaan, omdat, hij niet beleedigd had, doch zich alleen had verdedigd tegen onware, beschuldigingen van Z. Dat hooger be roep heeft thans gediend voor het Gerechtshof te Amsterdam, met het gevolg, dat de heer Du Burck werd vrijgesproken. LANGENDIJK. We vernemen, d'at er tegenwoordig weer heel wat groenten naar het buitenland wordt verzonden, met name ook naar Oostenrijk. Door de zeer geprecieerde valuta is dit nog geen oorzaak, dat de prijzen daar door beter kunnen worden. DEMOCRATISCHE PARTIJ EN STATENVERKI& ZINGEN. Wij vernemen, dat' ook de af deelingen en corres pondentschappen van de Dem, Partij zich weldra zul len -organiseeren om aan de Statenverkiezingen in de kieskringen van Noordholland deel te nemen. Daar toe zal getracht worden meerdere afdeelingen en correspondentschappen op te richten. LANGENDIJK. Vanwege de afd. Langendijk van de vereeniging Het Witte Kruis zal de volgende week een baker- cursus worden geopend, waarvoor zich 24 deelneem sters 'hebben aangemeld. We vernemen, dat het on derricht zal worden gegeven door mevrouw Zaag man. CALLANTSOOG. 'Betreffende d!e staking van de dammenwerkers alhier, kon nog het' volgehde worden medegedeeld. Verschillende onderhandelingen werden tussehen de arbeiders en den aannemer gevoerd], voorstellen wer den gedaan, doch alles draaide op niets uit. Dins dag 31 Octobèr j.1. werd er voor 't laatst vergaderd, doch ook in deze vergadering kon men niet tot. een gewenschto oplossing komen. De aannemer heeft voor onbekenden tijd verlof van de directie gekregen om het werk stop te «etten. De arbeiders uit ZuidL Holland zijn inmiddels weer vertrokken. Voorts kan nog. worden medegedeeld dat een schuit met rijshout liggende aan de Kolksluis, en waari>ij door de sta kende strandarbeiders werd gepost, eindelijk gelost is geworden door een drietal ongeorganiseerde arbei- I ders, vermoedelijk komende uit de gemeente Zijne. CALLANTSOOG. Netar we vernemen zal de Nutsbi'bliotheek alhier, Zaterdag 11 November a.s. weer worden geopend. Een 30-tal nieuwe boeken zijn aangekocht, zoodat we ,wel kunnen verwachten dat het aantal lezers groo ter zal zijn dan het vorig jaar. WIERINGEN. Alhier is opgericht een Christelijke Gemeehgde Zangvereeniging onder den naam van „Soli Deo Gloria", met aanvankelijk 20 leden. Het bestuur is samengesteld als volgt: F. Eppenga, voorzitter, A. Buiaa, secretaris, D. T. Timmerman, penningmeester, W. ClaaseBos, A. Hagendijk, leden. Tot directeur werd benoemd de heer S. C. Lont. BARSINGERHORN. Dank zij de tusschenkomst en den financieelen steun van de afd. van het Witte Kruis alhier, zijn de boeken der Volksbibliotheek van D.O.G. samen bijna 500 exemplaren, in behandeling geweest aan de ontsmettingsinrichting te Alkmaar. Voor het vervoer had de heer Sluis een zevental naaimachinekistjes ten gebruike afgestaan; grootere kisten zijn voor dat doel minder geschikt en niet te hanteeren. De boeken hebben door de ontsmettingskuur niet geleden; van een exemplaar in prachtband met ver gulden rugtitel was een en ander volstrekt niet ver kleurd of veifoleekt. Aan de boeken is een zwakke reuk van de desinfecteerende stof waarneembair, doch niet hinderlijk. Het spreekt echter van zelf, dat vlekken en beduimelde hoeken aan de bladzijden Hierbij niet worden weggenomen; die blijven aan de zorg van lezers en lezeressen aanbevolen. Het is voorgeschreven, geen boeken te zenden met losse bladen er in, omdat ze over lijnen of rekken moeten kunnen worden opgehangen, zonder uit el kaar te vallen; een eisch waaraan wel is te voldoen. De uitreiking van boeken aan de burgerij alhier, gaat dus weer op de gewone wijze door. yolgende bijdragen geleverd door roej. Wiltenfrurg „Gered", mej. Jongejan. „De Poatautomobiel", H. Bal der zong „Twee ouao Stakkers", mej. Hoogland „Een trouwpartij met hindernissen", C. Groot „Niet op gaan in eigen leed"., Jb. Bos, „De Notenkoopman", mej. Korver „De man die maar niet doodgaan wil de", P. Hoogland „Zielsverhuizing", mej. Renooij „De nieuwe Meid te Amsterdam", H. van Scheijen „Maan- dagsrust", L. Bos „De Buren", moj. Bood „De keerzij de der kaart", S. Kriek „Het Pauperkind", P. Blok ker „Een rampspoedige tocht", S. Wiltenburg „De ontdekte minnebrief' en ten slotte mej. van Scheijen „De Kamerjapon'. Daarna zong men het gebruike lijk avondlied en de voorzitter sloot de bijeenkomst, Vooraf werd nog bekend gemaakt, dat in den De cember te houden volksavond Ds. Schormerhorn zal optreden met het tooneolstuk 'Geroepen", Dit belooft een prachtavond, daar de sprekers naam ddar borg voor staat. I BURGERBRUG. Uitslag verkooping te Burgerbrug, op 3 Nov., ten overstaan van notaris Vrijburg. 1. Huismanswoning met erf, 'water, bouw- en wei land, groot 23.36.80 H.A., nabij St. Maartensbrug: Perc. 1 tot 13, groot 17.48.50 H.A., kooper C. Kraak- man, St. Maartensbrug, voor f 54065. Perc. 14 en 15,. groot 2.86.80 H.A., kooper P. Bier steker, St. Maartensbrug, voor f7448. Perc. 16 en 17, groot 3.01.50 H.A., kooper P. Louwe, Burgerbrug, voor f 6700. Werkmanswoning aan den Ruigeweg, kooper P. Doorn, St. Maartensbrug, f510. Bovenstaande vaste goederen behoorden tot de nalatenschap van mej. Wed. A. Louwe, geb. Teke- len'burg, Opbrengst der geheel© plaats is f 68723. Voor de erven Francis: 2 perceelen land in den Groetpolder, groot 1.95.40 H.A., kooper J. Kooijman, Schoorl, voor f 4040. i WINKEL. 1 De heer A. Egmond, onderwijzer aan de openbare school alhier, zaï 'met 1 Januari 1923 het onderwijs verlaten, na vanaf 1 November 1877 aan de2je school verbonden te zijn geweest. De heer Egmond is tevens verbonden aan de U.L.O.-school voor het geven van onderwijs in wiskunde. DE DRANG NAAR VRIJHEID. Uit de strafgevangenis te Groningen, meldt de cor respondent van het Hbld., aldaar, zijn hedennacht twee gevangenen ontsnapt, die nog een langen straf tijd te goed hebben. DE MOORDZAAK TE SPAARNDAM. Men meldt uit Haarlem: Naar wij verpemen, wordt weer een nieuw onder zoek ingesteld in verband met den indertijd gepleeg den dubbelen rüoord te Spaarndam, waarbij de ge meente-ontvanger Melchior en zijn zuster om het le ven gekomen zijn. I Zooals men weet, 'is verleden Jaar Dirk Rosa uit Spaarndam als verdachte vervolgd, maar door het gerechtshof te Amsterdam in hooger beroep vrijge sproken, zoodat hij buiten elke vervolging is gesteld. Er waren evenwel bij het onderzoek vermoedens tegen andere personen gerezen. In die richting mof.t dan het nieuwe onderzoek loopen. Dit onderzoek moet uitgegaan zijn van de justitie te Amsterdam, in samenwerking met de Haarlemsche justitie. Wij 'hebben getracht bij de Haérlemsche justi'ie nadere inlichtingen te hekomen, maar daarin zijn we niet geslaagd, zoodat wij met deze korte vermel ding moeten volstaan. Alleen was mede te deelen, dat in deze zaak eenige personen door de justitie ge hoord worden. §er poeder 8 cent, tegen Zenuwkoorts, Zenuw in e tanden, zware Zenuwhoofdpijn. Doos h 26st. f 1.70. per kok^r 60 cent, tegen Examenvrees, Slapeloos heid, Gejaagdheid. N. Noot, Juli&n&dorp; J. Boekei, Callantsoog; L. v. d. Oord en F. Randwijk, 't Zand; D. de Graaf ea II. Borst, Breezand; P. Neuvel, P. Muntjewerf, G. d« Jong, Anna Paulowna; M. v. d. Klooster, Kolhorn; Wed. K. Stapel, Winkel; J. Kruif, N. Niedorp; Dro gisterij „Het Groene Kruis", Schagen, Voor engros Gcbrs. ltotgans, Schagen. pflT* Tijdige bestelling ten zeerste gewenscht. m Geopend 9-9 uur. Ook Zondags. WIERINGEN. Tijdens het stormweer van 1.1. lyoensdagnamiddag 1 is de Groninger tjalk „Amicitia", schipper I-Ieussen, nabij Wieringen op 't Waardje lek geslagen en ge- zonken. De schipper en zijn knecht wisten met de sc'heepsboot de Wieringer kust te bereiken en kwa men aan den Rompedijk aan. Ze begaven zich naar den landman S. Veerdigi, waar zij zich van droge I kleeren, welke zij nog hij zich hadd'en, verwisselden, 1 verwarmden zich bij de kachel en kregen van die huisvrouw warm drinken enz. Het schip was geladen met turf en kwam van Nieuw Beets, met bestem ming voor den heer S._ Wilms te Anna Paulowna. Schip en lading waren verzekerd. BROEK OP LANGENDIJK. Gedurende die maand October werd op 9 dagen re gen in den meter gevonden tot een gezamenlijk be drag- van 33 m-.M., terwijl de gemiddelde regenval dier maand 78 m.M. bedraagt. In totaal is dit jaar nu gevallen 346.1 m.M., wat 580.4 idqlML had kunnen zijn. OUDE NIEDORP. Onze postbode, de heer S. Mereboer, wordt met in gang van 1 December a.s. overgeplaatst naar Zaan dam. OUDE NIEDORP. Op de kiezerslijst van stemgerechtigden voor het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier, welke ter visie ligt, komen voor deze gemeente 210 stemmers voor, die tezamen 266 stemmen kunnen uitbrengen. ANN APAULOWNA. Men verzoekt ons mee te deelen, dat de melkprijs niet alleen Is 17 cent, zooals wij hadden gemeld, maar 17, 15 en 13 ct. per liter. SCHAGERBRUG. Men deelt ons mede, dat de heer C. Swarthof, we gens verandering van werkkring, ontslag heeft aan gevraagd als bode van de benoidluchtgasfabriek „De 1 Unie" alhier. AARTSWOUD. Donderdagavond vergaderde wederom het Onder ling Nut en Genoegen in de zaal van H. Bakker. De opkomst was wederomuitstekend. De bijdragen on- uitputtolijk, zoodat velen van de aanwezigen hun voordracht wederom konden bewaren voor de vol gende maal. Ernst en luim wisselden elkander af en menig lied werd gezongen. Het was een mooie avond. De lezing werd gehouden door J. Koeten Jz., welke als titel droeg „De Papagaai". Deze word aan dachtig aangehoord. Achtereenvolgens werden do BEMOEILIJKING VAN HET VREEMDELINGEN VERKEER Men schrijft uit Frankfort aan de N.R.Crt. Toen in het begin van dit jaar de groote stroom vreemdelingen, die met zekerheid verwacht werd, niet zoo vroeg kwam als men wel gedacht had, klaag den de hotelhouders en al diegenen wier bestaan vcor een groot gedeelte van het vreemdelingenver keer afhangt, steen en been. Wel was reeds lang van te voren flink op de vreemdelingen gescholden Die buitenlanders kwamen toóh alleen maar naar Duitschland omdat hef er zoo goedkoop was; ze eten er de bevolking de toph al zoo schaarsche levensmiddelen weg en al dergelijke mooie dingen meer. Men moest die vreemdelingen zwaar laten be- talenl Zoo ontstonden allerhande bepalingen op grond waarvan aan buitenlanders dubbele en drie dubbele prijzen konden worden berekend. A'lles was dus in orde, de bezoekers uit het buitenland konden komen! Maar toen ze niet snel genoeg kwamen was al dat gescheld heel gauw vergeten; in de couranten kon men lezen, dat de slapte in het vreemdelingen verkeer vooral in Beieren tot een ramp dreigde te leiden. Ja men kon ook hooren dat het wegblijver! dor buitenlanders te wijten was aan eene goed ge organiseerde propaganda der Fransche hotellmu- d<rs! Regeeringen en hotelhouders werden bang en begonnen nu de buitenlanders te lokken. De scher pe bepalingen werden verzacht, de prijzen verlaagd en in de couranten verschenen advertenties, dat te- gen schappelijke prijzen nog kamers te huur waren. De groote stroom is dan toch gekomen. Amerika nen, Nederlanders, Engelschen, Scandinaviërs etc. bobben in grooten getale Oberammergau, Beieren Sctiwarzwald. Harz en den Rijn bezocht. Maar nu het zomerseizoen voorbij is, nu de vreemdelingen de in ne< begin van het jaar dreigende ramp hebben helpen vooikomen, nu mogen ze weer een t"dlang wegblijven. Dei Mohr bat seine Schuldigkeit getan, d«»r Mohr kann gehen." Waarschijnlijk omdat verre weg hei grM'tsfe gedeelte der Sommerfrischen in den winter toch gesloten is. De Duitsche consulaten; I in het buPen'&nd geven sedert eenigen tijd niet meer I zoo gemakkelijk visa als'in den zomer! Beieren heeft voor het Verblijf in Beieren zulke scherpe bepa lingen ingevoerd, dat practisch gesproken het land voor buitenlanders verboden gebied is;1 in Thurin- gen moet oen Nederlander, die er langer dan 3 dagen j w.l blijven, 4 dollar betalen, bij een verblijf tot 4 j weken 10 dollar! Het éóne oogenblik smeekt men als 't ware de buitenlanders te komen en als ze dan werkelijk ko i men, worden ze als 'n landplaag beschouwd en het volgende oogenblik geweerd. In 't voorjaar van 1923 zullen wo wel weer hetzelfde beleven: men zal de scherpe bepalingen weer gaan verzachten en alles doen om te zorgen dat de buitenlanders komen. Dat in den loop van dozen zomer de stemming tegen de buitenlanders zoo ongunstig geworden is, valt heel goed te verklaren, De goeden niet te na gesproken--: hot waren niet de allerbeste elementen die 't buiten land dit jaar met vacantie naar Duitschland stuur- dë! 't Duitsche publiek ergerde zich als 't moest aan zien hoe vele buitenlanders hun vreugde, dat alles voor hen zoo goedkoop was, niet onder stoelen en banken staken, met marken smeten, terwijl het zelf d?kwijls gebrek leed. Deze stemming, die in 't begin van den zomer zich vooral tegen de vreemdelingen richtte, die tot de in den oorlog vijandelijke volken behoorden, heeft aich In den loop van don gomor ook op de vreemdelingen die tot de vroegere neutralen be. horden, uitgestrekt, en hot is Jammer geneg niet te ontkennen a de ongunstige stemming tegen de „Hol lander" gedurende de laatste maanden zeor sterk is toegenomen. Een groot gedeelte der Duitsche pers heeft eveneens tot den groei dezer beweging bijge dragen. De nijd is nu eenmaal een slechte raadge ver! De toestand is nu zoo geworden, dat aan de cam pagne an rechts tegen de joden, van links tegen od kapitalisten een derde algemeene beweging is toege voegd, nl. tegen de buitenlanders. De Duitschers worden door hun eigen zorgen zoo volkomen in beslag genomen, dat men slechts bij uitzondering iemand ontmoet, die voordeelen van het bezoek der buitenlanders inziet. Nog zeldzamer zijn zij, die zich in de gewaarwodringen der buiten landers kunnen indenken. Dat het voor Duitschland van groot belang is, dat vele buitenlanders ich persoonlijk van de moeilijkhe den in Duitschland overtuigen, wordt niet ontkend. Moeilijker is het reeds om de menschcn te overtui gen van het economische nut dezer bezoeken, van de groote hoeveelheden geld, die het buitenland op deze wijze naar Duitschland draagt. Dat 't vreem delingenverkeer voor een land van zeer groot eco nomisch belang kan zijn, wil er bij velen niet in. Het voorbeeld van Zwitserland is anders bewijs krachtig genoeg. Men staart zich blind op het goed-t koope reizen van de vreemdelingen, uit landen met' hooge valuta, vergeet echter, dat de uitgaven van den vreemdeling slechts voor een klein gedeelte, ten hoogste 25 pet., voor grondstoffen, b.v. eten bestemd zijn, maar dat verreweg bet grootste gedeelte der uitgaven geschieden om arbeidsprestaties te betalen, b.v. trein, tram, auto, hotel, opera, etc., etc. Dat beteekent dat ieder 'buitenlander die in Duitsch land reist, aan 3 Duitschers en hun families werk verschaft! De grootste moeilijkheid ondervindt men echter, als meh de Duitschers van de opvattingen der buiten landers ten opzichte der z.g. vreemdelingenprijzen vertelt. De buitenlander, die in zijn eigen land marken kocht; heeft het recht deze in Duitschland met hetzelfde recht als de Duitschers uit ie geven. Als de Duitsche staat b.v. marken naar Nederland verkoopt, verkoopt zij den Nederlandschen kooper zonder twijfel tegelijktijdig 't recht, dit geld, het in Duitschland wettige betaalmiddel, in Düitschland op dezelfde basis te gebruiken als de Duitschers© zelf Neemt de staat echter van buitenlanders dubbele of driedubbele tarieven en laat hij verder toe dat ook particuliere ondernemingen dit doen dan is dit van 'n economisch en juridisch standpunt niet juist. Dit had bij den verkoop der marken dan tot uitdruk king moeten komen. Maar als de bankbiljetten, die naar Nederland uitgevoerd werden, b.v. met een stempel voorzien waren „In Duitschland slechts een derde waard" dan zou de verkoop zeer zeker al heel gauw zeer gering zijn geworden. Algemeen neemt de Duit&chen aan, dat de buitenlander alleen maar mar ken bezit tot den koers van den dag. Dat 't buiten land ook enorme bedragen marken tot koersen van 50 en 40 cents per mark bezit daarmede wordt geen rekening gehouden. De Duitschers beschouwen het probleem zeer een zijdig, waarvan ze ten slotte zelve de dupe zullen zijn. In plaats van het vreemdelingenverkeer te be vorderen, werken ze het op alle mogelijke manieren tegen. EEN SLACHTOFFER VAN DE MARKDALING. Een lezer schrijft aan de N. R. Gt. j Bladerende in het adresboek van Heidelberg stuit ik op den naam Dr. D., Bürstenmacher. Dr., de beken- !da afkorting voor doctor en borstelmaker; „wie reimt sich das zusammen?'* Ik neem mij voor, dit vraagstuk op te lossen en ga naar de Rohrbackerstrasse. Ja wel,-, daar staat de naam van den doctor op het naam bordje. Ik klim in het zeer fatsoenlijk huis twee trap- !pen hoog. Ook daar dezelfde naam. ïnaar weder zonder ópgaaf van een borstelmakersbedrijr. Ik ben nu zoo ver; nu dient ook het vraagstuk opgelost. Is het wezenlijk een borstelmaker dan kan ik immers als klant optre den. Ik bel1 aan. Een eenvoudig maar net gekleede dame opent ïnij en geleidt mij na mijn vraag gehoord te i hebben naar binnen, naar eene voorkamer, waór zij imij een gehecle uitstalling van borstelwerk met sier lijke etiketten voorzien wijst De dame voegt er aan toe 10 pet afslag voor kleine renteniers" (renteniers, die bij de tegenwoordige prijzen niet meer bestaan kunnen en allerlei tegemoetkomingen genieten). Ik verklaar, on danks mijn tamelijk versleten jas, riiet tot deze kate- gorie te behooren. doe mijn keuze en betaal den vollen nog betrekkelijk schappelijken prijs. Door de halfge opende deur zie ik den doctor zitten, druk aan het werk en wezenlijk aan de borstelmakerij. Het zichtbare oog van het ons toegewende profiel' is erg gehavend, daaronder een groot Jidteeken. Bij een lichte bewe ging van het hoofd naar ons toe, zie ik, dat over het afgekeerde deel van het gelaat een zwarte doek gebon- i den is. Mevrouw geeft mij te verstaan, dat haar man blind, althans nagenoeg blind is, en de tusschendeur weer sluitende, vertelt 2ij mij kort de lijdensgeschiedenis Haar man was scheikundige aan een fabriek, cn had Het ongeluk, reeds op jeugdigen leeftijd, in het jaar 11897, het gezicht te verliezen. Maar hij kreeg een verzeko- ringsrente van 20.000 mark, waarvan hij gemakkelijk11 kon leven. Zoo trouwde hij en kreeg een dochter die nu ook reeds getrouwd is. Maar met den achteruitgang der koopkracht van de mark werd hun bestaan onmo gelijk. Er bleef geen keuze of slechts de keuze tussehen borstelfabrikatie en mandenmakerij. De blinde doctor koos het eerste. Van klachten vernam ik niets., VIJF EN TWINTIG ONECHTE ADELLIJKE DA MES. Morgen begint voor het Landgericht'' te Berlijn een proces, dat een merkwaardigen kijk geeft op de ijdél- heid en het kleinzielig genoegen, dat blijkbaar velen nog altijd stellen in het bezit van een titel. Niet minder dan 25 vrouwen uit alle kringen van de Berlijnsche samenleving zullen als getuigen moeten verschijnen, terwijl haar vroegere fcchtgenooten of pseu- do-echtgenooten op de beklaagdenbank zitten. Paul Danziger, Ewald vou Haüszler en mevrouw Annie wan Hohendórff zijn n.1. beschuldigd schijnhuwe lijken te hebben aangegaan of te hebben bevorderd, waarbij groot bedrog en vervalsching van stukken ge pleegd moet zijn. Van de getuigen dragen vijf den naam fvan den beklaagde v. Haüszler, terwijl ook de anderen, o.w. een bekende filmdiva, de naam vah oude adellijke geslachten meenden te hebben verworven. Vefvalschte papieren spelen bij deze geschiedenis een hoofdrol; de aoor gravin Einsildel", „gravin Hardenburg", „baro nes v. Wartenberg" en de „Freufrau von Strackwitz" hébben zeer hooge sommen betaald. Beklaagde v. Hohen dorff trad steeds op als de vriendelijke bemiddelaarster. In het proces zullen ook verschillende bekende psychi aters gehoord worden. DE WINTER INGEVALLEN. het Duitsche gebergte is het volkomen winter. Uit den Harz (Broeken, Schierke, Harzburg) worden Ware sneeuwval en hevige vorst gemeld, evenals uit het Thüringerwald, het Erz- en Riessengebergte waar 15 c.M. sneeuw ligt, uit den Hocheifel, Sauerland, Schwarzwald en de Bernsche bergen. DE TOENEMENDE MISDADIGHEID. Een Wolff-bericht meldt, dat inbrekers zijn door gedrongen in het Paulusmuseum te Berlijn en een groot aantal gouden en zilveren munten en oudheden hebben ontvreemd, ter waarde van omstreeks twee millioen mark. Volgens een ander W.B.-bericht is een landbouwer, die zijn bezittingen in Posen voor drie millioen mark 'had verkocht en dit geld te Berlijn 'in ontvangst had geno men, daarvan kort daarna weer beroofd. Op het vatten der misdadigers, die aan den moord aanslag op en de berooving van den Amerikaanschen majoor Saucrwein hebben deelgenomen, heeft het Ameri- kaansche legerbestuur te Koblenz, naar Wolff uit Frank- fort a.d. Main seint, een belooning van een millioen martc gesteld, verder de spoorwegdirectie 30.000 mark en do regecringsprcsident van Wiesbaden 20.000 markl j Do toestand van het slachtoffer is iets beter, doch een uitvoerig verhoor was nog niet mogelijk.

Schager Courant | 1922 | | pagina 9