Tweede Kamer Plaatselijk Nieuws. Predikbeurten- VOETBAL M itrktb^ncb tws, Lremengd Nieuws. Burgerlijke Stand. tot groot© tevredenheid der gemeente. Alles bijeen genomen is het voor den schrijver van bovengenoemd artikel blijkbaar een vanzelf spre kend feit, dat de beer Kostelijk tot secretaris werd benoemd, nu deze functie vacant kwam. CALLANTSOOG. De heer T. Hoek alhier, heeft zijn boerderij met pLm. 11 Ii.A. weiland, onderhands verkocht aan den heer A. Hoogvorst te Schoorli DES OPGEHOUDEN ENGELSCHE VLIEGMACHINE Naar het „Vad." verneemt heeft do correspondent van do „Times" te Doorn zich in verbinding gesteld met majoor Hardcnberg, den commandant van het vliegveld Soesterbcrg. Deze heeft hem medegedeeld, dat de eenige reden, waarom Zondag geen vorkrf kon wor den gegeven tot vertrek der vliegmachine van de En- gclsclie persvertegenwoordigers, deze was dat hij dien dag niet over voldoende administratiekrachten beschikte, om de noodige formaliteiten to vervullen ten einde het vertrek der Engelsche machine te bewerkstelligen. Bui tendien, aldus de majoor, Soesterberg is geen civiel doch een militair vliegkamp, zoodat ae machine dan maar te Schiphol had moeten blijven. Ten slotte deelde majoor Hardenberg den correspon dent mede, dat er sinds geruimen tijd een algemeen ver bod bestaat van vliegen cu fotografeeren boven Doorn. Het blad vernam nog, dat de correspondent van de „Times" zich ook met mr. J. Kan in verbinding hoeft gesteld, die hem mededeelde, dat van ,uit Den Ilaag ten deze geenerlei bijzondere instructie was uitgegaan. Er bestaat in het algemeen een verbod van rotografee- ren uil de lucht door vreemdelingen. De vrees dat dit in het onderhavige geval toch zou geschieden, is waar schijnlijk de aanleiding geweest voor de genomen maat regelen! NOODLIJDENDE TAKKEN VAN NIJVERHEID. Gislermmdrg hati' wederom een der conferenties plaats, welke door den Minister van Arbeid worden belegd tér bespreking van dert toestand iu de verschillende nood lijdende takken van nijverheid. Ditmaal waren hiertoe de belanghebbenden bij de klompen-, de manden- en de hoepelindustrie uitgenoodigd. Ten behoeve van de klompenindustrie, die zich gedu rende den oorlog en ook kort daarna hier te lande zeer heeft uitgebreid, werd gepleit voor de heffing van een invoerrecht van builenlandsehe klompen, Ten aan zien van het maudenmakerbedrijf dat bij de thans veel' gebruikte kistverpakking en o.ra. als gevolg van dc slfcchto oogsten in dc laatste jaren, in ©ngunstigen toestand is komen te verkeeren, werd dc mogelijkheid besproken van regeeringssteun voor den export terwijl de hoepdindustrie op verlenging van den arbeidstijd aandrong. DE ZOMERTIJD. Het hoofdbestuur der Ned. Maatschappij voor Nijver heid en Handel hieeft aan de Tweede. Kamer verzocht, den zomertijd te handhaven en den betrokken Minister te verzoeken om internationaal tot eenheid van rege ling te geraken. Het hoofdbestuur acht èen uniforme regeling ge- wenscht» niet alleen voor handelsbelangen (spoorwegen), posterijen en telegraphic), maar ook in het belang van den mcteorológischen dienst cn de veiligheid van de scheepvaart en het luchtveikeer. ZEEHONDEN. Men schrijft aan de N.R.Crt.: Reeds meer dan twintig jaren lang worden de zee- hónden te vuur cn to zwaard vervolgd. Het aantal zeehonden is ongetwijfeld minder; kudden van 100 tot 200, zooals vroeger, komen niet meer voor en zijn gedund tot 25 of minder, die door de vervolging zeer schuw Zijn. Men hoeft van alle zijden indertijd be weerd, dat deze grooto „botdieven" den stand van de 1'otvisscherij zoo slecht maakten in de Zeeuwsche wa teren, dat deze mot geheelen ondergang bedreigd word. Bij de-inwerking treden van het premiestolsel op het dooden van zeehonden, is werkelijk gebleken, dat vermindering van zeohonden een toeneming van bot in de Zeeuwsche stroomen hooft tot gevolg ge had. Evenwel de beide laatst verloopen jaren is weer sterke daling opgemerkt, in de besommingen der visscherB, ondanks do sterke vermindering van de zeehonden. Vóór 1900 kon er geen visscherij-vorga- dering gehouden worden, of er word geweeklaagd over de vernieling van visch door zeehonden, otters, reigers, schollevaars, die de visch als voedsel noo- dig hebbon, wat ln den regel aan de groote produc ten der visschen geen schade van -beteekenis kan veroorzaken en daarom zeiden de voorstandoré voor het gehoud van de typische zeehonden, dat het we ren, dat de jonge visch vermoordt, niet om zich zijn maag daarmede te vullen, -doch met manden en schuiten vol verwoost om voor mest op het land te dienen, dat wezen, monsch geheeten, gaat ongestoord voort zonder gestraft te worden. Do vraag is dan ook geopperd of, nu werkelijk het getal reods zoo sterk is verminderd en men van alle zijden op bezuiniging aandringt, of dan ook do som voor premiën uitgegeven, dat circa f3000 beloopt, niet bespaard kan worden. De mogelijkheid bestaat dan wel, dat Phoca vituHna weer wat in getal toe neemt,, maar het gevaar voor al te groote bedreiging van den botstand zal wel niet zoo meer zijn als toen do premiën werden ingesteld. De premiën bestonden tot circa het midden dor 19e oeuw ook, maar werden afgeschaft, tot in Mei 1900 De zeehonden zijn zeer begaafde dieren, met gelijk- matigen goed ontwikkelde zintuigen, men heeft ook wel geklaagd over schade aan gebeten zalm in de fuiken, maar ook het geroep daarover was grootdï-, dan de werkelijkheid. DE BRUTALE TREINROOF. Gisteren heeft de politie te Rotterdam1 gearresteerd: een bekend kwartjesvinder, met name Kroet. Het is de laatste van het viertal, dat den treinroof op den Haag- schen boekhouder pleegde en wiens aanhouding ver zocht was. Alle verdachten van het misdrijf zijn nu in handen der jusittie. BEZUINIGING BIJ DE POSTERIJEN TE ARNHEM. Uit Arnhem, 7 Nov. Met-ingang van 16 November a.s. zullen aan het postkantoor te Arnhem een 13-tal hulpbestöllers eervol worden ontslagen, onder toekenning tvan een gratificatie. Onder deze hulpbestcllers zijn menschen met meer dan zeven dienstjaren. MOND- EN KLAUWZEER. 's-Gravenhage, 7 Nov. De minister van Landbouw uit overweging, dat zich in Zuid-Holland in den Iaatsten tiid wedeerom verschillende gevallen van mond- en klauwzeer heebben voorgedaan met ingang van 8 No- yembeer 1922 geschorst de rundveemarkten in de pro vincie Zuid-Holland. ARRONDIS. RECHTBANK TE ALKMAAR. Uitspraken, van Dinsdag 7 November 1922. C. Mosk, Alkmaar, ged., landlooporij, 3 d. hecht., en 1 jaar cn 6 m. rijkswerkmr, en diefstal, 8 mnd, gev. C. v. d. Bel, en G. D. Ansloo, z. v. woonplaats, bede larij, lo 3 d. h. en 1 j. en 6 m. rijksworkinr., 2e 3 d. h. en 2 j. en 6 m. rljkswerkinr. F. C. J. Jannatz, Alkmaar, verduist., 2 mnd. gev, met aftr. van prev. hechtenis. A. Andrea, z. v. woonpl., diefstal, 6 m. gev. voorw. J. P. v. d. Klashorst, z. v. woonpl., driefstal, 8 m. gevang. Het algemeen politiek debat is in de Tweede Ka mer ingezet met een rede van Mr. Troelstra, waar in gewezen werd op het feit dat de rechterzijde kunstmatig do oude antithese in het loven houdt en dat dit de nieuwe groepeering in de Tweede Ka mer tegen houdt. De oude antithese heeft haar be langrijkheid, haar actualiteit verloren, wat wel het scherpst naar voren is gekomen met de Kamerver kiezingen, waarbij alleen de leuze bezuiniging is gehoord. Rechts -heeft er zich niet aan gewaagd om te komen met een program en zoodoende zijn er meer kiezers gevangen dan anders mogelijk zou ge bleken zijn. Spr. gaf als zijn meening dat hij wel voelde dat er bezuinigd moest worden, dóch de wijze waarop de regeering hot deed, was hem te eenzijdig. En toen liet spr. zijn vele bedenkingen de revue passeeren. Volgens Mr. Troelstra wijdde de regeering haar eerste en laatste woord aan het „veilig stellen van den gulden" en de Soc.-Dom. leider riep -do regeering toe dat zij een hekend schriftwoord zóó bleek te verstaan: Zorg eerst voor het op peil houden van den gulden en al het andere zal u worden toege worpen. Op deze wijze maakt de regeering er alleen een geldkwestie van met verwaarloozing van alle sociale en psychologische factoren. De eenige vraag die gehoord wordt is: hoe kan er bezuinigd worden op do Staatshuishouding? Maar daarmee komt men er niet, do vraag is tevens: wat, 'doen de burgers? Naar spr.'s" oordeel maakt men zich te bang voor het zakken van de waarde van den gulden cn spr. wijst er op hoe tal van factoren daarop invloed uit oefenen. En in verband met zijn aanmerkingen op de bezuiniging der regeering, komt Mr. Troelstra op zijn eigenlijk, punt van interpellatie: de ambte- uaarsponsioenen en hun salarissen in verband met de nieuwe classificatie der .gemeenten. Noch aau deze salarissen, noch aan do sociale uitgaven, wil Mr. Troelstra geraakt zien. Na Mr. Troelstra. volgde mej. Van Dorp (partij Van Houten) die als hoofdargument aanroerde, dat de maatschappij die niet op vvinstzucht berust, eco nomisch achteruitgaan moet. Verder hield deze spr. lange beschouwingen, waarover wij in dit korte over zichtje niets zullen vermelden. De spr. drong nog aa.n op Christelijke openbare scholen. LOUIS BOUWMEESTER. Er wacht den liefhebbers van toneel weer een bijzon der mooien avond. Vrijdag 24 November a.s. zal in het Noordhollandsch Koffiehuis onze grootste tooncelspe- ler Louis Bouwmeester zijn succesrol de Shylock in De koopman van Venetië uitbeelden. Zooals bekend is, is Louis Bouwmeester kort geloden 80 jaar geworden en het is bijzonder te waardeereu van den heer Zwaag, dat hij Schagen en omgeving in de gelegenheid stelt om dezen jeugdigen grijsaard nog eens in zijn volle kracht in deze overweldigende rol te bewonderen. Wij twijfelen er niet aan of een volle zaai zal Bouwmeester toe juichen. ZENDINGSAVOND VAN DS. FERGUSON. Waar gisteravond ln het Fveogelisatiegebouw al hier een interessante voordracht werd gehouden dooi' den hoor Ferguson. thans predikant t.o Burgerdam, over jrijn werk als zehdelingop de Sangire ilanden (N.O.I.), daar is het wel de moeite waard om zijn me dedeel ingen in 't kort samen te vatten en hier te pu- bliteeren voor degenen, die, niettegenstaande de be kendmaking, niet tegenwoordig waren. Spreker begon niet to veronderstellen, dat de aanwezigen wel geen van allen do Zending overbodig zouden vinden en maakte ons dit duidelijk door ons 't volgende te ver tellen: Do Sangireezen, die op hun schoone eilanden in öe heldere, stormlooze oceaan wonen, die ora zich heen een heerlijke natuur hebben, en niet, te vechten en te zorgen, hebben tegen de koude (zooals de Westerlin gen); die hot leven kalm opnemen, en denken: „be reiken we 't vandaag niet, dan ongetwijfeld mor gen". die Sangireezen schijnen wel golukkige wezens, maar zijn hot inderdaad niet. llen achtervolgt n.1. voortdurend een groote vrees voor hunne goden en booze geesten, want de menschen bedrijven altijd wel iets verkeerds, waarover de goden ontstemd zijn en de goden zoeken do menschen dus to vordelgen. Dit wraak-begrip wordt typisch uitgedrukt in den naam van een hunner voornaamste goden, die in 't Hol- landsch vertaald luidt: Die wil, die kan en die lust hoeft te verdelgen. Geen wonder, dat de men schen daar mot schuwen blik rondloopen en elkaar nauwelijks* aan durven zien uit vrees van kv.aden mvlobd op elkaar uit te oefenen. Van hunne goden geen betere eigenschappen voor oogen hebbende, zijn zij sterk in 't liegen en elkaar bedriegen. Zij gaan zelfs zoo ver, dat zij trachten de goden to misleiden. Elkaar getooven zij uooil. Gelukkig neeft de blanke daar nog wert vertrouwen der bevolking. Ds. Fer guson vertelde ons, hoe dikwijls inlanders kwamen bin nengevlucht, roepende„We hebben den Geest op den weg gezien, met zijne voeten aan weerszijden van den weg op de hagen staande, en met uitgebreide armen." Spr. wees. naar aanleiding hiervan, op de grooto. overeenkomst in voorstelling, maar weer groot ver schil in wezen, van hun geest cn onze Christus figuur, die ook met uitgebreide anr.cn aan het kruis is genageld, maarZijn anucn uitbreidt om de men schen met liefde (o ontvangen. De Sangireezen offerden zelfs menschen, tegenwoor dig een varken, om de boozo geest (van een vulkaan) te verzoenen. Wat een groot verschil van uitdrukking in do oogen der Christen-geworden heidenen en in dip der onbekeerden er was, was zelfs voor vcemdelingcn duidelijk merkbaar. De ruimte laat hier niet toe Ds. Ferguson na te vertellen, hoe hartelijk hij ontvangen werd als hij de over-zee-Iiggende gemeenten bezocht, svaar baronnen, freules, schoolkinderen, met hunne onderwijzers, e.a., hem met muziek aan 't strand inhaalden. Hoe kfnderlijk verheugd werd hij door ieder gadegeslagen, als hij 't huisje binnentrad, dat speciaal voor zijn Komst in orde was gebracht (schoone gordijnen, een met geurige bloe men ©verstrooid bed een paar dozijn kooksters bezig zijn maaltijd te bereiden, enz. Niet beklagenswaardig zijn die arme zendelingen „die heelemaal naar Indië gaan," om menschen „die geluk keg zijn" te gaan bekeeren, maar rijk gezegend, zoo besloot Dj. Ferguson zijn rede, daar het een voorrecht is om in die heerlijke natuur te arbeiden en anderen te mogen meededen van den rijkdom van Gods liefde." EEN DER AANWEZIGEN. WOENSDAG, 8 NOV. NED. HERV. GEMEENTE te: Valkkoog, nam. 7 uur, Ds. Tinholt. JULIANADORP. De uitslag van de gehouden voetbalmatch op het Batavier-vela to Helder, tusschen J.V.C. II en Zeemeeuw te Helder, was 0—0. 's Middags competitie-wedstrijd tusschen L.V.S. II van Helder en J.V.C. I, waarvan eveneens de uitslag 00 was. Met dezen wedstrijd was J.V.C. even in de meerderheid, doch de keeper en backs van S.V.S. foiren uitstekend in conditie, zoodat het J.V.C. niet mogelijk was - punten te maken. SCHOORL. De voetbalvéreeniging S.V.V. I speelde Zondag te gen Alkmaar III om 2 uur op eigen terrein en won mol 40. S.V.V.-adsp.Rood-Wit II te Schoorl, en verloor met 20. LANGEND!JKERGROENTENVEILING, Br. op L. 7 Nov. Bloemkool, le cerf f 14.30 a 22, Idem reuze f21.60 a 23.60, per 100 stuks. Roode kuol f 1.40 a 2.60, 2e soort f 0.50 a 1.20, gele kool f 1.50 a 2.70, 2e soort f0.50 a 1.30, wite kool f 0.70 a 1.20, idem per wagon f80 a 92, Deensche witte f 1.10 a 2.50, bravo's f2 a 2.20, rammenas f2.30, gele nep f3.70 a 4, driel. f 1.80 a 2.10, uien f 2.50 a 3.20, losse wortelen f 1.80 a 2.10, alles per 100 Kg. Aanvoer: 3700 st. bloemkool, 89000 Kg. roode kool, 120000 Kg. witte kool, 68000 Kg. gele kool, 11375 Kg. losse wortelen, 6000 Kg. uien, 386 Kg. gele nep, 333 Kg. aardappelen. 1000 Kg. rammenas. ANNA PAULOWNX, 7 November 1922. Groote aardappelen f 1,50 a f 2.50. Drielingen f 1.20 a f 1.80. Kriel f 1.50. Spruitjes f 14. WARMENIIUIZEN, 7 NoV. 1922. Roode kool f 0.90 a f 2.10. Gele kool f 0.45 a f 1.75. (Witte kool f 0.65 a f 0.90. Deensche witte kool f 0.90 a f 1.55. Uien f 2.40 a f 2.90. Drielingen f 1.70 a f 2.10. Nep f 3.30 a f 3.40. Peeu f 1,75. Uitschot roode kool 1 0.55 a f 1.50. Uitschot gele kool f 0./5. Bloemkool f 11.50. Aanvoer; I8o50 Kg. roode kool, 13550 Kg. gele kool, 77300 Kg. witte kool, 6200 Kg. uien, 950 Kg. nep, 2500 Kg. peen. PURMEREND, 7 November. Aanvoer en prijzen wai-en heden: kaas: 11 st. fabr. kaas f 56, m.m. f 58, 24 st. boerenkaas f 54, m.m. f 55, 2 st. Goudsche kaas m.m. i 58; 535 Kg. boter f 2.70— 2.80, 480 runderen, 285 vette f 0.801.35; 189 melk- en goldekoeien f 125450, handel matig: 12 stieren, 41 paarden f 150250, handel stug; 46 vette kalveren, slacht f 10.—40, fok f 16—32, handel stug, 353 vette varkens, zouterij f 0.92—0.96, slacht f 0.98—1.04, handel etug; 134 mag. varkens f 30—52, handel stug; 163 big gen flU—23, handel stug; schapen en overhouders: 927 schapen 130—52, overhouders 125—38, handel matig; hokken; 180 ganzen 16-- 7; 8 zwanen f7; kipeieren i 15—17 400 zak aardappelen f 1—4; 500 zak peren f 13. NOORDERMARKTBOND, Noordscharwoude, 7 Nov. Eigenheimers f 1.70, blauwe aardappelen f2.20, bravo's f 1.60, rapen f 1.20, grove uien f 3 a 3.50, drielingen f 1.70 a 2.10, gele nep f 3.40 a 3.50, peen f 1.80 a 2, Deensche witte i' 1.20 a 2:30, roode kool f 0.80 a 2.50, witte kool f0.80 a 1.10, gele kool fOhO a 3.50, alles per 100 Kg. Bioomkooi, f 12.90 a 16.00, 2e soort 13,'per 100 stuks. Aanvoer op 6 Nov.: 7595 Kg. uien, 15500 Kg. peen, 30000 Kg. Deensche wilie, 05200 Kg. roode kool, 123800 witte kooi, 31525 Kg. gele kool, 195 stuks bloemkool. ME DEM BLIK., 7 Nov. Uien fl.10 a 1.20, bonte aardappelen fl.20 a 1.40, blauwe fl.10 a 1.20, per 50 Kg. Witte kool f0.66 a 0.80, roode kooi f 0.66 a 0.90, gele kool f 0.70, ,p. 100 Kc. TURKIJE EN DE GEALLIEERDEN. De Geallieerden schijnen nu toch wat steviger te willen optreden, tenminste volgens uit Constanlino- pet ontvangen telegram zal aan isined pasja, die Tur kije op de conferentie van Lausanne zal vertegen woordigen, te Constatinopel door de geallieerde hoo- gG commissarissen oen ultimatum worden overhan digd. v.aaiin van de nieuwe Turkscho regeering wordt verlangd, dal. zij. de voorwaarden van don wa- pcnatilktand zal eerbiedigen, terwijl zij zal worden gewaarschuwd voor het gevaar, dat eraan verbonden is, de geallieerden voor een fait accompli te stellen. Hot afzetten van den Sultan door de Kemalislen heeft lang niet overal instemming gevonden. De Egyptenaren, die de Kemalisten steunden, zijn zeer geschokt door het afzetten van den sultan en óók onder de Indische Mahomedanen heeft het veel onrust verwekt. De sultan heeft toevlucht gezocht op ©en Britsch oorlogsschip, in den Bosporus. De elkaar snel opvolgende gebeurtenissen hebben in Conbtantinopel een finantieole en commiercieele crisis uitgelokt. J Do boui's is gesloten. Het Turksche gold daalt in waarde; de hausse in buitenlandsche dovisen neemt toe. De kooplieden annuleeren hun orders, vooral wat, meel- en koloniale producten betrpft. De onver wijlde toepassing dor in Anatolië van kracht zijnde douanetarieven, die het vijfvoudige van de gewone rechten zijn, ontreddert de markt. De goederen, wel ke hij de douane liggen, worden niet afgehaald. De betoogingen in de Aziatische voorsteden van Konstantinopel hebben gisteren een ernstigon keer genomen. De ruiten van de door christenen bewoon de huizen werden verbrijzeld. Vier Britsche soldaten werden door messteken gowond. Twee Turksche po litieagenten werden in hechtenis genomen. De he- toogers riepen: Weg met de Engelschon, de Fran- achen en de geallieerden. Men denkt, dat de Kemalisten de positie dor gealli eerden te Konstantinopel onhoudbaar willen maken, teneinde hen te dwingen om aldus oen einde to ma ken aan de gealliuerdo bezetting vóór de conferentie van Lausanne. Tè Tsjanak is een dreigende toestand ontstaan, daar de gendarmerie tot de Britsche linies opgoriikt is en de Britsche patrouilles verhindert zich te bewo gen. Generaal Harington zal de kwestie Dinsdag mot Ismet pasja bespreken. DE MIJNRAMP IN SPANGIER. Uit Spungler, (Californië), 7 Nov. Officlool wordt verklaard^ dat meer dun vijftig man bij do mijnont- ploffing zijn omgekomen. Dertig overlevenden, waarvan velen in hopeloozen toestand, zijn naar het hospitaal overgebracht. Volgens een later bericht zijn 63 lijken tot dusver gevonden. Er Zijn 32 gewonden naar het hospitaal' over gebracht, terwijl 13 anderen nog niet zijn gevonden. VERVAARDIGING VAN VALSCH BANKPAPIER OP GROOT$ SCHAAL. Uit BorTiju, 7 Nov. De „N. Berl. Mittagzig." meldt: Het onderzoek der „vnlschgeldafdeeling" van do Rijks bank, dat Zaterdag heeft geleid tot de ontdekking van een groote fabriek van valsch geld in de Oranienstrassc> heeft uitgewezen, dat een jgnoot gedeelte van het valschö geid buiten Berlijn in omloop werd gebracht. Van de renbanen te Maagdenburg en Hannover worden groote hoeveelheden valsche 500-markbiljetten toegezonden, dié bij de totalisators waren betaald. - Men vermoedt, dat zij door den in het begin van Oc- tober gearresteerden koopman Paul' Sichei daarheen waren gebracht Het grootste gedeelte van het bankpapier kon reeds in beslag worden genomen Hel totaal-bedrag is buitengewoon hoog. Naar de andero schuldigen wordt FASCISTISCHE ACTIE IN BEIEREN. De socialisten maken zich zeer bezorgd over het optreden der fascisten in Beioren cn hun actie in het gansche land. De soc. t.Munchencr Post" verwacht, dat haar bureaux door de fascisten zullen worden bestormd en zij verlangt daarom, dat de regeering bescher mingsmaatregelen zal nemen. Te Mundhen hebben reedsbotsingen tusschen fas cisten en socialisten plaats gehad, toen deze Iaatsten van een betooging op de Königsplatz naar huis te rugkeerden, doch zij moesten daarbij het onderspit delven. De Beiersche fascisten hebben «zich thans in uni form gestoken, n.1. in grijze hemden met oude mut sen van jageroorpsen en met zwart-wit-roode banden om den arm, waarop een swastika. In het roode Augsburg hebben zij betoogingen ge houden, zonder dat er incidenten voorvielen en ook in het nog veel roodere Neurenberg zullen zij. op gevaar van een botsing met de socialisten, dezer dagen demonstree ren. In Rosenheim (Opper-Beieren), waar d'e Spairtakisten tijdens de revolutie zoo ver schrikkelijk huishielden, kon. de fascistenleider Ilit- ier. d'oor een lijfgarde van 200 man omgeven, onge stoord optreden. In Tirol zijn zeven compagnieën welbewapende fascisten, drie van het Beiersche corps Oberland met stalen helmen 15 muziekkapellen opgemarcheerd. Volgens de „Munch. N. Nachr." besloot de gisteren gehouden vergadering van de soc.-dem. partijbe- stuursleden onder de arbeiders „stormafdeolingen" aan te werven, die slechts militair geschoolde man nen tot leiders zullen hebben. Het bureau der orga nisatie, het gebouw der „Munch. Post" en het vak- vereenigingshuis zullen zij gezamenlijk beschermen. HAAR BROER DOODGESCHOTEN. Te Champlan heeft een vrouw in een twist tus schen haar man en haar broer, waarbij met revol vers geschoten werd, ten einde haar man te bescher men. die gekwetst was, haar broer doodgeschoten. VOORGESCHOTEN GELDEN. Het lid van het Huis van Afgevaardigden te Washing ton, Simon D. Fess, die candidaat is voor èen Senators zetel, had in een verkiezincsspeech verklaard dat de regeering van president Wüson n» den oorlog 8 2.500.000.000 had voorgeschoten aan Europa, om daarmee haar invloed te verhoogen bij de onderhande lingen over de stichting van den Volkenbond. Van dit geld was echter door Engeland en Frankrijk èen groot bedrag voorgeschoten aan België onder de voorwaarde, dat Bejgiö zijn bestellingen yoor "het werk-van-herslel zou plaatsen in Engeland en Frankrijk. Fess had nog meer aan te merken op Engeland en Frankrijk, speci aal' wat betreft Engeland, dat zeer van den oorlog had geprofiteerd. De uitlatingen van Fess hebben ten Zeerste de boos heid gewekt van Mc. Adoo, minister van financiën on der Wilson. Deze verklaarde korl en bondig, „dat alleen een leugenaar of een ezel zulke idiote en leugen achtige beweringen kon doen." ASTORIANA. In Ncw-York (stad) is men in de kringen die zich interesseren voor onroerend goed en huizen- en bouw- spcculaties vol belangstelling voor het bericht, dat ma joor J. J. Astor van den Engel'sclien tak der fami lie voornemens is zijn fortuin uil de Ver. Staten naar Engeland over te brengen. Dit kan in het geval yan Astor niet anders betcekencn dan dat de majoor zijn onroerend goed in de linie verkoopt. Het fortuin van vijlen baron A.stor werd geschat op 8 80.000.000 voor het meerendeel onroerend goed om en in Ncw- York (stad). Dal fortuin kwam aan burggraaf Astor en majoor J. J. Astor. terwijl dezo laatste bovendien nog een geschenk yan 7.000.000 aan onroerend goed van zijn vader gekregen had. Het inkomen van de beide Astors uit hun bezit in de Ver.' Stalen wordt gcschait op meer dan 8 5.000.000 's jaars. Den Iaatsten tijd had Astor al heel wat van zij'n huizen en terreinen in cn om New-York van de hand gedaan. Men acht het.echter nauwelijks aan te nemen, <kit al het Astor-bczit in New- Yoik op deze manier uit de familie zal gaan. Het Aster-fortuin B in zijn reusachtigen omvang in hoofdzaak ontslaan uit de bijna sprookjesachtige waarde vermeerdering van den grond in en bij New-York (stad) als gevolg, van de reusachtige bevolkingstoeno- mi tig aldaar. EEN VERLOREN STAD. Wie vroeger de bekoorlijke tuinstad Sibirsk hoofd stad van dë provincie Sibirsk aan de Midden-Wolga) gezien heelt, zal niet vermoeden, dat deze stad thans ten doode opgeschreven is. zoo begint de Prawda '3 Moskou een brief uit Sibirsk. Door de stad loopt een 50 vademen breede en 10 vademen diepe kloof, waar door het stroompje de Simbirka vloeit. Sedert de tweede helft der vorige eeuw voert men een taaien strijd tegen dezen kloof. Zij hoeft nu tijdens en voor al ook na dmroorlóg niet alleen houten huizen doch ook sleenun gebouwen verslonden en zelfs geheole straten zooals bijvoorbeeld de Panskaja. In het laatst van 1920' stortte een van de drie groote dammen in, die het handelsdeel van de stad met het centrum verbinden en de kloof nadert reeds de hoofdstra.it De ondergrond der stad is in onafgebroken verschui ving, de laatste groote verschuiving vond in 1915 plaats aan den voet van den Sirnbirskschen Berg. Sedert dien heeft men echter de prachtige bosschen om de stad heen omgehakt en zijn alle kanalen en afvoeren verstopt, waardoor nieuwe rampen te vrec- zen zijn. Vijf en twintig vtgd hooger dan de Wolga stroomt om de stad' heen de Swijaga. Daardoor worden de oevers van do Wolga ondermijnd en telkens moeten de bewoners hunne huizen naar steviger bodem over brengen. Op 6 Augustus werden door een wolkbreuk vijf stralen verwoest. Op de plaats van de bestaande kloof vormdo zich eene nieuwe van 5 arsjienen diopte. Geen huis in de stad of het is gescheurd. De hooge klokkentoren v^n Troitzkikerk staat scheef kis die van Pisa en aan"zijn voet welt sinds oen jaar f i ne bron. Sibirsk is thans een „naar drie kanten uit eend rij ven de, en verzinkende stad". DE MIJNRAMP IN DE VER. STATEN. Uit Snanglen (Pennsylvanië), 0 November. Uit do Retlly kolenmijn, waarin door een ontplotfing brand is uitgebroken, zijn roods 25 lijken te voor- <ehijn gebracht. Ook vijf gekwetsten zijn geborgen. In het geheel bevonden zich 95 lieden in de mijn t(.»-n de ontploffing geschiedde. H1IT DHANVKERBOD IN AMERIKA. Uit New York, 0 Nov. Do „S'outncnï "Cross", (Vn. dei' schepen van do Amerikattnsche Shipping Board, la vijf dagon ,tc laat. uit Rio de Janeiro te New York aangekomen. De opvarenden schijnen eigenaardige ervaringen to hebben opgedaan betreffende de uit werking van het drankverbod hditen de Amerikaan- ach»* territoriale wateren. Overeenkomstig de verordening van den procureur- generaal bevond zich officieel** geen drank aan hiiord. maar de passagiers hadden de hutten-vol nut allerlei lekkernijen op alcoholisch gebied. Volgens de verklaring van een vertegenwoordiger van den ma- tigheidsbond, die de reis medpmaakte, heers chic >»r gtdu.ende de geheele reis éon ontzettende dr aikm- schap aan boord. Toen de voorraad der passagiers •iitgeimt was. vroegen zjj n.1. aan den kapitein, u hij n{ot naar do Bermuda-eilanden koers wilde doen Zótten, ten einde „inkoopen" te dom. Er bh} ik even- wol geiui olie genoeg aan boord te zijn om de reis naar de Bermuda-eilanden te maken. Hot schijnt, Jat. een der leden van de bemanning de stioK'die ih plaats van op de vuren, in een verstrooide bul in zee had geworpen. Hoe het ook zij. het uitstapje r.aar de Bermuda-eilanden nam eenige dagen in m. slag, doch de eilandon werden ten slotte bereikt. De passagiers en dc bemanning amuseerden zich ook gedurende het volgende deel van de reis kostelija en waren doorloopend dronken. Tol. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 4 tot 7 November 1922. Geboren: Gerardus. zoon van Gernt Klaver en van Adriana Maria Mattheeussen. GEMEENTE OUDKARSPBL. Ingeschreven over dc maand Oetober 1922. GeborenJohanna Hélena? dochter van Cornelis SIoo- ves cn Gecrtruida Wilhelmma Schuijt. Huwelijken: Bernard Jan Gravestein en Elizabcth' Wajj. i; OverledenAriën Kroon, 79 jaar, echtgenoote van Reintje Pranger. GEMEENTE WIERINGEN. Geboren: Marinus, zoon van P. Kooij en E. de Haan. Albertus, zoon van J. Tijsen en A. Sporlel. Cornclia, dochter van C. M. Tijsen cn M. Smid. Maria, dochter van Jb. Halfweg en G. Koster. OndertrouwdJoh. Visser cn M. Kcijzer. T. Takes en M. Kort. Elb. Rotgans en A. Tijsen. J. II. Kossen en A. Kat. D. Engel en T. Numeijer. S. Bakker en T. Tijsen. J. Breet en G. Bakker. Getrouwd: J. Kooij cn T. Baijs. Elb. Rotgans en A. Tijsen. Joh. Visser en M. Keijzer. T. Takes en M. Kort. J. H. Kossen en A. Kat. Overleden: levenloos aangegeven kind van J. Dekker en A. Tijsen. El'isabeth Kuut, oud 71 jaar, overl. te Alkmaar, echtgenoote van Jacob Keijzer. Jacob Kooru, oud 33 jaar, echtgenoot van Maartje Dirks. GEMEENTE HEERHUGOWAARD. Geboren: Cornelis, zoon van Louis de Wit en van Adriana Neefjes. Johanncs, zoon van Jacobus Johannes Kaptcitf en van Geertruida Rood. Petrus, zoon van Andries Dekker en van Cornelia Vlaming. Klaas, zoon van Jacoh Glas en van Aaltje Wagenaar. Catiiarina Johanna Maria, dochter van Nicolaas do Wit en van (Maria do Ruijter. Simon. zoon van Pielcr Beers cn van Guurljc Hoedjes. Nicolaas Gcrardus. zoon van Nico laas de Groot en van Margaretha Rooa. Hendrik, zoon van Klaas Kooij en van Janko de Vries. Agnes Henrica, dochter van Hendricus Cornelis Bergmans en van Anna Ottenbros. Armella, dochter van Hendrik Stam en van Bragitta Kamp. Maria Paulina. dochter van Johannes Stet en van Gornelia Bruin. Reijer Dirk, zoon van Jan Pcerehoom en van Cornelia Bakker. Overleden: Maria Gecrtruida' Schuit, oud 5 jaar, dochter wan Johannes Schuit cn van Maria Gecrtruida Peïk. Maria Schouten, oud 27 jaren, echtgenoote van Klaas Urscm. Trijntje Koster, oud GO jaren, echtge noote van Jacob Vijzel'aar. Getrouwd: Lucas Olivier, van Winkel en Wijntje Blom, alhier. Petrus Beentjes van Castricum en Catiia rina Schouten, alhier. Jan Bekkers, van Bruiissum en Geertje Reinders, alhier.

Schager Courant | 1922 | | pagina 2