.HOOFDPIJN*. Binjaent&ndsch Nieuws JÜRfiENS' PLANTENBOTER naar, zoo mede waar de grens is voor dergelijke ge vallen. Lichamelijke opvoeding hoort, geloof ik, on der volksgezondheid, dat is Binnenlandsche Zaken en dus komt ér op een mooien dag een referendaris van dat departement qualiate qua naar Battling Japie of Smoeskop. kijken bij hun ongeëvenaarde kunstverrichtingen met vuist of kuitspier. Nu we toch in een periode van bezuiniging leven, zouden we althans dergelijk kijkspelopnemende hoofdambtenaren aan den dijk kunnen zetten, zon der dat het Staatsbestuur er schade van ondervond. De eenigen, die bij die opening van zoo'n zaak hoo- ren en met bloemen, applaus enz., blijk behooren te geven van hunne belangstelling zijn dit had ge wellicht niet gedacht, lezer de ondernemers van werkelijke kunstinstellingen; schouwburgen en der gelijke. Wel is waar zitten de bioscopen vol en de schouw burgen leeg, maar feitelijk deert dit den schouwburg niet, daar de klanten dier twee instellingen toch ge heel andere mensehen zijn en de filmaanbidder hoog stens naar den schouwburg zou trekken als er geen bioscope of tingeltangel 'bestond. Doch voor den Schouwburg is het een levenszaak, dat er bioscopen zijn en dat zij vol zitten. .Hoe meer en hoe voller, hoe beter. Want die kijkspellen zijn het die de belasting op de vermakelijkheden zoo doen stijgen, dat Den Haag in staat is althans eenige sub sidie te geven (of- te beloven) aan tooneelspeelkunst. Was er geen bioscope, dan hadden de café's het 's avonds wat drukker van half elf—elf uur," maar dan gingen zelfs Van der Lugt Meltser en Verkade op- den flacon en zouden tal van andere nuttige kunstinstellingen het zonder subsidie moeten doen en dus een curator in 'huis krijgen. Nu is het me nooit duidelijk geworden wat de menschen eigenlijk willen met dat subsidiesysteem voor allerlei dingen, die buiten de grenzen van het onontbeerlijke vallen. Als mijn salaris me niet toe staat naar de Opera te gaan, blijf ik thuis zou ik denkqn. Maar Stad of Staat achten het op een oogen- blik noodzakelijk, dat ik zelfs met mijn klein salaris er toch heen kan gaan, door den ondernemer de ge legenheid te geven door een subsidie zijn kunstgenot onder kostprijs aan te bieden. Door dit systeem wor den er een honderd gezinnen aan een boterham ge holpen en krijgen de paar honderd, zeg duizend'be zoekers van zulk een voorstelling een toeslag uit de algemeene kas, bijeengebracht door heb, die van deze voorstelling géén gebruik willen of kunnen ma ken. Als ik graag oesters eet, 'heb ik nog geen enkele stad ontdekt (zelfs Ierseke niet) dat een deel van de kosten door zijn burgerij laat betalen, alleen om mij in staat te stellen twee dozijn inplaats van één do zijn te verorberen. En waarlijk nu Duitschland geen afnemer meer is en de verzending naar België ook zoo groot niet meer is als vroeger, zou het in het belang van de oestercultuur zijn door een subsidie het gebruik van oesters te bevorderen. Ik wacht, maar ik hoor nog niets en ik ben bang, dat ik ook wel niets zal hooren van eenig voornemen om behalve voor mijn ooren ook iets voor mijn gje- hemelte te gaan doen.Scheelt het nu zooveel welke zenuwen er aangenaam worden geprikkeld? En zou het niet in het landsbelang zijn als zeven 'millioen Nederlanders den smaak,van oesters beet kregen in plaats, dat er nu zeven duizend nu en dan eens een paar eten. Meer wellicht, dan dat nu eenige duizen den Hagenaars een melodie uit een nieuwe opera (als Faust) op straat of op een trambalcon weten te fluiten? Of dat een twintigtal koristen den kost verdienen door in een (gesubsidieerde) Heriodiade te zingen: „We drinken azijn". x) Ik hou het op oesters. Maar prefereert, iemand kreeft of faisant, welnu, dan doe ik ook mede. Om terug te komen- op mijn uitgangspunt: We hebben er dus een bioscope bij, een mooie. Dat is, geloof ik, van de eerste klasse inrichtingen no. 4 of 5 en op de geheele lijst nummer dertig of daar omtrent. Hoeveel menschen er in die zaken kunnen worden ondergebracht, weet ik niet. Wel dat ze vol zijn, avond aan avond en dat bioscoopondernemers de eenige zakenlui zijn, die eenige moeite en overleg noodig hebben om bankroet te gaan. Wat ieder arn- der gelukt zonder meer, is voor hem een kunst stuk. Nog grooter kunststuk echter is aan te geven wie de klanten zijn, die eiken dag die dertig, zalen vullen en waar die bezoekers in dezen slechten tijd het geld vandaan halen voor hun entreekaartjes en de kleine kosten, die er bijkomen. Kleine kosten, die waarlijk niet gering zijn in onze stad, waar de afstanden steeds* grooter worden en een avonduit gang zonder twee trams ondenkbaar is. Waar drom mel" verdiént toch, terwijl iedereen klaagt, ieder zijn geld voor zijn uitgangetjes? Ziedaar een vraag, die ik graag eens zag beant woord door een van de vele „fiuancieele" deskundi gen die Nederland rijk heet te zijn en die heel Eu ropa doortrekken om overal hun licht te laten schij nen over boozen en goeden, over valutazwakkcn en valutasterken. Die heeren. die alles engros weten, zouden zulk een uitstekend werk kunnen doen door ook nu en dan een oogenblik van hun kostbaren tijd te beste den aan de vraagstukken, waarvoor men zich hier het hoofd breekt en die door „mannen, alsna tuurlijk dadelijk zijn te beantwoorden Of jzou het misschien toch gemakkelijker zijn te fraseeren over de Duitsche schadeloosstelling, de stabiliseering van de kroon en het 'herstel van Rus land, dan een antwoord te geven op de concrete vraag:, hoe komt het, dat in een stad, waar ieder klaagt over geringe verdienste, zoowat ieder geld genoeg heeft voor allerlei amusement? Ik. rook graag een sigaret, maar ik begrijp niet hoe in een werkloozen optocht een der deelnemers zijn buren in den stoet kan tracteeren op Miss Blanche- sigaretten. Die tien of twaalf stuivers kunnen voor een werkloozen een andere 'beteekenis hebben of krijgen. A. P wadi spoedig verdreven door enkele PBL MIJMHABDTO 9 hOOFDPIJH'TABLETTETIM ÈÊÊég Ptr koker 60c/. êtêèêêf bij Apo/ktn Droomt. ittóiHARDn wldilzyi Dit is n.1. de „koorvertaling" van het „Nou-s sommes les Romains" uit die Opera. A. KANTONGERECHT SCHA OEN. Uitspraken van 19 October: J. J. A. L., Schoorl1, M. en jen. peur. L. A. R., en J. J. v. K., Harenkarspel; M. en R. rcgL f 4 ol 4 d. K. S. L., Schagen, jdem, f6 of 6 d. d P. S., St Maarten, idem, f 4 subs. 1 week tuchtschool. P. C. S., St. Maarten, idem, f 4 of 4 -d. F. D. B. en A. v. M., Schagen, A. X. W. v. M.. Heerten, S. K., St. Maarten D. M., A. M. en J. M. tc Iiarenkarsepl1. H. de W., Winkel, allen JMP. en R. regli, allen 4 of 4 d. N. B. K., St. Maarten, idem. f 4 sub. 1 week tuchtschool. K. K., Koedijk, C. X. S., Zijpe. J. C. Z., Callantsoog. idem. allen f 4 of 4 d. M. Z., Helder, idem, geen straf. L. T. B., Helder, I. S, Warmenhuizen, J. H., Harenkarspel, idem, allen f 4 of 4 d. J. N. L.. Anna Paulowna, idem, 4 subs. 1 week tuchtschool. A. v. K., Anna Paulowna, J. L., P, S., P. W. en J. de J., allen te O. Niedorp, G. N. R. en J. V., N. Niedorp. W. T. S., Warmenhuizen, A. B., Winkel', G. G. N. Niedorp, J. O., N. Niedorp, allen M. en R. red., allen f 4 of 4 d. J. K., Barsingerhorn idem, f 5 of 5 d. C. S., Wieringerwaard, idem, f 3 subs. 1 week tuchtschool. J. S., Anna PJauwona, G. D., Zijpe, idem, 4 of 4 d. T. G. M., Helder, Alg. Po/, verord. Schagen, 4 of 4 d. P. B., Winkei, binnen- aanvaringsregiement, f 8 of 4 d. F. T., zonder vaste woon- of verblijfplaats, 453 W. v. Sr., 2de herhaling, 3 d. hechtenis. D. S., Wieringerwaard, P. K.. N. Niedorp, N. P, Winkel, A. L., eri., allen f 4 of -1 d. J. S., i keer 6 of 4 keer 6 Verkrijgbaar te SCHAGEN bij Gebr. Rotgans, Molen straat C 14; Drogisterij Het Groene Kruis; te ANNA PAULOWNA bij P. Govers, Kleine Sluis en vertier bij alle goede drogisten ter plaatse en in den omtrek. WINKEL. Niedorp, N. P., Windel, A. L., Zijpe, alfen M. en R. d. J. S., Hareuk'arspel, idem, 5 d. H. Zijpe, visscherijwet, 2 keer 6 of 2 keer 6 d, verb. verkl. in besl. gen. peur. W. t. B., Warmenhuizen, Jrl- K., Zijpe, H. M., Warmenhuizen, R. S., Harenkarspel, allen M. en R. rcgl., allen 4 of 4 d P. A. M-, Barsingerhorn, idem, f 8 of 6 d. Hl J. K., Anna Paulowna. idem. f 4 of 4 d. C. S., St. Maarten, idem, geen straf. W. B., Anna Paulowna, f 4 of 4 d. O. S. en J. S., Hoogwoud, P. v. E., V. K. en E. v. d. H., Anna Paulowna, allen jachtwet, allen I 2 of 1 d. M. B., Anna Paulowna, 427 5o W. v. Sr., f4 of 4 d. J. S., Wieringerwaard, M. en R. regl., f 8 of 6 d. Uitspraken van 2 November Th. S. S., Zijpe, overtr. keur Zijpe en Hazepolder 12 of 1 4 K. Y.y Anna Paulowna, 426 W. v. Sr., f 7 of 4 d. J. S., Schagen, warenwet f 3 of 3 d. G. W., Oudkarspel, warenwet, f 30 of 10 d G. de G., Anna Paulowna, jachtwet, f 20 of 10 d., verb. verkl. in besl. visscherijwet. [j itl j E luisterend naai* het gegier en gefluit in de (boomen. „Het is de wind en niets anders". „Zij is het", riep Eldstone verwilderd uit. „Het is Claudine's stem. Ik hoor haar krijten-krijten-krijten.... Neenl Ik wil nog niet sterven.Ik wil nog niet doodKijk! Daar zit ze1" met een bevenden vinger naar eenen hoek wijzend. „S-chrei!" vervolg de hij terwijl zijne stem tot een angstwekkend; ge fluister daalae. Schrei, en wel mag je schreien; - want in leven en dood', tot aan den dag des oordeels, zal ik iouw bitterste vijand zijn.' Henderson wachtte even tot de razende aanval' voorbij was. en de zieke ophield te ijlen, „Kom tot jezelve, Eldstone," zeide hij eindelijk. „U Üs heel ziek, en elk oogenblik is kostbaar. Verspil uwe krachten niet, en tracht kalm te blijven, en me te ver tellen, wat er gedaan moet worden. Kom, ik "ben klaar," Klaar," herhaalde Eldstone. zwak op zijn kussen terugzinkende. „Gave God dat ik dat ook kon zeggen." „Ik heb een nieuw testament opgesteld." zeide Hen derson met luide stem, teneinde ae aandacht van den stervenden te vestigen op hetgeen hij zeide. „Het is geheel klaar, en behoeft alleen nóg maar voorgelezen en onderteekend te worden, tenzij u er nog eenige verande ring in wil' brengen." „Neen," zeide Eldstone, terwijl een wraakzuchtige glans in Zijne ingezonken oogen straalde en zijn gelaat een wreede uitdrukking aannam. „Er wordt niets in ver anderd. De geheele wereld mag veranderen, en alle menschen op de wereld, maar Eldstone nooit. „Hebt u wel eens gedacht welk een vreeselijk onrecht u uw kleinkind aandoet met zulk een testament achter to laten?" vroeg Henderson gestreng. Eldstone barstte in een koortsachtig lachen uit. Een akelige glimlach, die duidelijker dan woorden aantoonde welk een wreed, wraakzuchtig karakter er in dien man huisde, die daar te sterven lag. „Wie durft kleinkind te zeggen?" fluisterde hij sissend. Wie durft ook maar een oogenblik te denken dat het kind van een gelukzoeker en misdadiger de millioenen zou erven van Eldstone? Nooit, nooit, nooit i H. 1 Het Testament. „Ik weet heel' goed dat het mij niet past om er na al1 die jaren over te spreken maar als vriend, Eld stone, zeg me, is het wel werkelijk waar geweest wat je beweerde bij de rechtspraak' over Gauaine?'' VOEDZAAM HEERLIJK VQDRQEELIG iMHIiilllll Opgeroepen tot deze vergadering door de afd. Volksonderwijs, vergaderde Donderdagavond bij den heer J v. Stipriaan een dertigtal personen, al- Ion vertegenwoordigers van vereenigingen, kerk- zaam op verschillend gebied, als onderwijzendper- soneel, onderwijsinstellingen, waaronder commissie van toezicht en oudercommissie, de politieke par tijen, Zuivelbereidsbond, en landarbeidersbond, be nevens het Nutsdepartement. In het geheel waren vertegenwoordigd 11 verschil lende lichamen. Deze vergadering was belegd naar aanleiding van een uitnoodiging van een te Am sterdam gevormd comité van actie tegen de voor gestelde wijziging van de Onderwijswet, nader aan geduid als onderwijsverslechtering en waarom on- derwijsverslechtering. De voorzitter leest, dit uit de toegezonden circu laire. waarin wordt gezegd, dat het onderwijs, wordt dit voorstel wet, 25 jaar achteruit gaat. Grootere klassen, minder onderwijzers, geen flinke frissche lokalen, meer aanbouw, geen verbetering der loka len. voor een grooter getal leerlingen. Het belang voor de ontwikkeling van het komende geslacht wordt ernstig belaagd en in woord en geschrift, door vergadering en demonstratie in het goheeie land moet daar met klem en met kracht tegen opgeko men* worden, opdat de Volksvertegenwoordiging, wete dat de geest in den lande zich daartegen ver- verzet, ernstig verzet. Door 'ni te organiseeren demon stratie in Den Haag zal men daarvan doen blijken, iu een motie zal men daaraan uiting geven. Plaatselij ke comité's van actie moeten worden gevormd I haudteekeningen huis aan huis worden verzameld van alle meerderjarige mannen erv vrouwen. Maar waarin bestaat die verslechtering? In alge meene trekken zegt de circulaire het, in het bijzon- der v/ordt het uiteengezet door den heer Groenhof. I Hoe waren de vroegere regelingen onder de ver schillende onderwijswetgevingen en dan zien we, dat I reeds eerder iets plaats heeft gohad als nu, het ge- i tal leerlingen per klasse vergroot, dat wil zeggen, j het getal leerkrachten verminderd. Tot 1920 was dit gotal wel zoo dat voor 40 leerlingen 1 leerkracht vereischt werd, doch de mogelijkheid was overgela ten aan de gemeentebesturen om zelf boven een. ge tal van 24 leerlingen een leerkracht te benoemen. waarvoor de regeering het minimum-salaris ver- i goedde. Dit zal voortaan niet meer mogelijk zijn, voor scholen van b.v. 40 leerlingen mag voortaan niet meer zijn dan één onderwijzer, het Hoofd, 1 onder wijzer voor 6 leerjaren, want het 7e leerjaar loopt gevaar. Vooral de kleine scholen ten platten lande, onze scholen, worden de dupe. Het aanbouwen van flinke schoollokalen wordt stopgezet, minder plaats, minder ruimte; als in het zelfde lokaal meer leerlingen komen, de gezondheid der leerlingen in gevaar gebracht. Het vervolgonderwijs, eerst zoo gunstig geregeld met geheele betaling daarvan door het Rijk, losgela ten en overgelaten aan willekeur. Het Rijk zal er niet meer voor betalen. Opleiding van onderwijzers moest veel beter worden, doch men ziet in die rich ting niets meer gedaan. Alles ter willo der bezuini ging, maar met opoffering van groote belangen. Op voorstel van den heer K .Breebaart Jzn., zal er bij het comité van actie op aangedrongen worden vooral in de motie met kracht te doen uitkomen, dat het platte land ernstig zal worden benadeeld. Hoe de strekking dier motie zal zijn is nog niet bekend, doch rnen verwacht dat die zal beoogen in trekking van het Regeeringsvoorstel. FT bestaat éen groote mate van overeenstemming en tot instelling van een comité van actie wordt be slaten. Uit verschillende voorstellen wordt thans besloten dat in dit comité wordt, benoemd een» lid uit de vertegenwoordigde lichamen en daaruit een da- gel ijksch bestuur van drie leden. Er worden elf leden benoemd en daaruit een dag. bestuur van 3 leden, nl.\de heeren P. Bart, H. G. Groenhof en J. M. Houtkoopor, respectievelijk voor zitter, secretaris en penningmeester. Maar niet alleen dit comité, neen, als het noodig is, zullen we allen helpen en dan hopen te bereiken, dat gij allen, ouders van schoolgaande kinderen of niet, bereid zult gevonden worden te steunen het werk van deze beweging, dat het geheele komende geslacht ten goede z&l komen. Werkt daaraan mede, bereidt u er op voor, dat ge straks door een of meer der leden bezocht zult worden. Uw meening kan dan geves tigd ziin en dan zal de commissie u niet hebben te overreden, doch ge zult -uitzien of ze nog niet ko men dan zal 't niet zijn de stem eens roependen in de woestijn. OUDKARSPEL. Zooals in een advertentie in dit nummer is aan gekondigd, wordt a.8. Woensdag in het lokaal van don heer. Vis een vergadering gehouden, waar ver schillende grieven tegen het Hoogheemraadschap zullen worden besproken en vastgesteld zal worden wat met vereende kracht daartegen gedaan kan wor den. De besturen, van de verschillende banne-, polder en tuinbouwbesturen zijn per circulaire uitgenoodigd en allen hebben op deze vergadering toegang, die meenen dat het noodig is voor diverse verbeteringen te ijveren. HOOGWOUD. Uitslag van de vertiuring van het gemeenteland in de Bennemeer te Abbekerk, groot 4 Hectare, 94 Aren, 60 centiaren, voor den tijd van 4 jaren, gehouden op Dinsdag 7 November 1922, in het lokaal van den heer Tensen te Abbekerk. Huurder de heer P. Veer man, slager te Twisk. voor eeii huurprijs van f150 per H.A., in totaal f741.90, die als huurder over do vorige 2 jaren een huurprijs betaalde in het geheel van f 1112.85. WINKEL. Door ijverige nasporing der politie is het gelukt do vermoedelijke dader van de ontvreemding van hot rijwiel bij C. Hartog, benevens het rijwiel dat nog in zijn bezit was, in Den Haag op te sporen en aan te houden. DIRKSHORN. In. een door den voorzitter van de vereeniging „Volksonderwijs", den heer L. Reuvers, geleide ver gadering van de besturen van Volksonderwijs en Kiesvereeniging en van de Oudercommissie, waar in de heer R. v. d. Laan als secretaris fungeerde, is, na een uitvoerige inleiding van den voorzitier, een comité opgericht, ten einde te protesteeren tegen de zoogenaamde Technische Herziening der Onderwijs wet, neerkomende op een verslechtering van het Lager Onderwijs over de geheele linie, zoowel bij het openbaar als het bijzonder onderwijs, door het uit breiden van het aantal kinderen per onderwijzer, in flagranten strijd met de opvoedkunde. Tevens zal krachtig worden geprotesteerd: tegen het uitbreiden der klassen voor de ambtenaren, als zijnde in het nadeel van het platteland, door de vele wisselingen van personeel^ op elk gebied, die het gevolg zijn van elke klassificatie, en waardoor dan het platteland steeds de beginners kan toeloopen voor één of twee jaar. Maar de bureaucratie kan dan nog weliger tieren, want wie niet „zoet" is, komt niet in een beter be taalde klasse. De regeering heeft blijkbaar weer booze plannen ten opzichte van het Platteland, hetwelk men in de mobilisatiedagen zoo uitstekend wist te explol- teeren ten behoeve van de steden. Van hieruit zal een opwekking gaan naar de jentó j I eens in actie te komen. gemeenten St. Maarten en Warmenhu: gaan ïizen, i DB SPOORWEGEN. Bij K. B. is ten opzichte van de seinmiddeien op de treinen bepaald In de treinen moetén seinmiddelen aanwezig zijn, waarmede zoowel des daags als des nachts de wachters en het personeel van andere treinen gewaarschuwd worden, dat een trein, die niet vooraf schriftelijk is j aangekondigd, iu aantocht isin dezelfde richting en in tegenovergestelde richting. De bepalingen zyn niet van toepassing op ran- geevende treinen. Verder is bepaald, dat elke locomotief, die dient voor het vervoer van personentreinen met eene grooterd snelheid dan van 50 K.M. in het uur, moet voorzien zijn van inrichtingen, die het mogelijk maken hare rem; tegelijk met de remmen van de voertuigen, van de standplaats van den machinist in werking te brengen. De Raad van Toezicht kan ten aanzien van voertui gen, welke naar het oordeel niet onvoorwaardelijk ge- geschikt zijn om in personentreinen met de grootste toegelaten snelheid te worden vervoerd, bepalen, dat zij van dit vervoer zijn uitgesloten of kan voorschriften ^even omtrent de plaatsing van die voertuigen in den irein. De zieke grijnsde. „Ik moet eerlijk bekennen, dat ik daaraan ben gaan twijfelen naar aanleiding van eenige woorden die ie je gedurende je ziekte hebt laten ontvallen. En ais je je vergist hebt laat .k het zacht uitdrukken -- in s Hemejs naam Eldstone, als je je vergist hebt, is het nu tijd om het weer goed te makten en het vreesclïjrce lee^ dat je haar aangedaan hebt weer te bèr.fteLien, zeide Henderson somber. Fldslone wierp een schuwen blik' op rijn auvoèta: Zijne lippen bewogen zenuwachtig en zijne uaniien trilden. t „Wie spreekt er van vergissen?5' schreeuwde fuj, rich half oprichtend en Henderson woest aanstarena. ,XW at ik gezegd heb. is waar. Zij doodde mijnen zoon, en ze zal mijn wraak niet ontsnappen." Hij lachte een onnatuurlijken lach, die snijdend'door de kamer kïionk. Henderson veegde hem het schuim, van de lippen en deed hem weder neerliggen. „Maar haar kind het kind van je zoon dat is toen onschuldig. En je wil de onschuldigen toch niet laten lijden voor degene die schuldig isf „Ba!" „En als dat kind in leven is. is het je eenige erf genaam, en moest na je dood als j'e wettige opvolg ster meesteresse over Eld'stone-huis worden." „Nooit, nooit, noodt? Geen schepsel dat in de ge vangenis geboren werd zal hier ooit heerschen. Ver vloekt zij de gedachte alleen al", riep de oude man wild. „Waar is mijn testament? Geef het hier, ik wil het nu onderteekenen." „Laat ik je het eerst voorlezen." „Geef hier. ik zal het zelf lezen. Misschien wil jij ook een truc gebruiken om mij mijne wraak nog te ontnemen. Maar je kunt. me niet beetnemen!" De advocaat overhandigde den zieke het papier, en draaide de lamp zóó, dat haar schijnsel hem verlichtte. Eldstone greep het papier, en murmelde langzaam de eerste zinnen, tot hij kwam aan: „Aan den staat legateer ik al mijne bezittingen, enz." Met genoegen las hij deze regels, tot aan: „Claudine Eldstone die uit de gevangenis ont snapte op den tienden September van het jaar „Vloek over haar en hare nakomelingen tot in alle Eeuwigheid!" riep Eldstone, terwijl zijn lichaam schokte van ingehouden wraakzucht. „Geef me de pen, en roep Thomas hier. Vlugl" „Blijf bevdaard, Eldstone", zeide Henderson op kal meerenden toon. „Je doet jezelf den dood aan, door al die uitbarstingen van woede. Denk er toch aan, dat bij een hartaandoening alle opwinding doodelijk is. Blijf in 's Hemelsnaam kalm". Eldstone keek den spreker in het gelaat, en eene rilling doorvoer zijn magere leden. „Spreek Eldstone niet van kalmte", zeide hij, met een beweging van toorn. „Geef me een glas wijm aan, want ik ben koud. En gooi nog wat hout op het vuur, en roep Thomas. Ik wil Thomas hier hebben." De advocaat wierp eenige pijntakken op het vnur, en drukte op den knop van een schel. Bijna onmid dellijk verscheen de knecht. „Hoe laat is het Thomas?" vroeg Eldstone fluiste rend. „Tien uur, mijnbeer." „En wat hebben die verwenschte dokters vanmor- eren ook weer gezegd? Weet je het' nog? Spreek!" ..Ze zeiden, dat u den nacht niet meer halen zcu mijnheer." ..Ze hebben gelogen Thomas. Ze hebben gelogen als ketters. Hu! Wat hoor ik daar weer? Claudine ..O mijnheer, hebt u gedaan wat u beloofd hebt?" riep dè arme knecht, op zijne knieën naast het bed zinkend, terwijl de tranen over zijn oucü gerimpeld gezicht stroomden. „Jaja", met een woedenden blik. „En ben ik ten laatste van mijn eed ontslagen? Goddank, eindelijk!" „Geef me de pen aan. Hu! Wat wordt het hier donker. Maar dat is de naderende dood toch niet, die me het bloed in de aderen doet bevriezen! Meer wijn!" Hij dronk den wijn, en nam den penhouder in zijne bevende vingers. „Dit is mijn laatste wilsbeschikking mijn testa mentIk moet nu teekenenteekenenDenk aan je eed, Thomas! Je eed man! „Ben ik dan niet van mijn eed' ontslagen?" riep Thomas uit, opspringend van angst „O, laat me ein delijk toch de waarheid.zeggen; voor Claudine; arme ongelukkige Claudine!" „Houd je mond, gek", snauwe Eldstone. „Wou je me nu gaan verrad'en? Claudine zal hebben wat haar toekomtNet wat haar.toekomtHoor die kreetbet spooktze vervolgt metot zelfs hier. Reclames. indien gezond, blijf gezond. Maak geen gewoonte van het gebruiken van ge neesmiddelen. Als gij ziek zijt, hebt gij» waarschijn lijk medicijnen noodig. Maar'zoodra gij weder gte- 'zond zijt dient gij met het gebruik op te houden. Zorgzame gewoonten, lichaamsoefeningen, eenvou dig voedsel, goede ontlasting, en geregelde, verkwik kende slaap dienen u gezond te houden. Wees blij, als gij vrij zijt van verschijnselen van nierzwakte. Als gij er aan twijfelt, .kunnen Foster's Rugpijn Nieren Pillen u helpen. Dit geneesmiddel schept geen gewoonte-vorming. Onderzoek u zelf. Ontwaakt gij 's morgens met een dcffe, kloppende pijn in den rug? Hebt. gij blazen onder de oogen en zijn uw handen en enkels gezwol len? Is de urine bewolkt, zanderig of brandend? Ge schiedt de loozing te veel of te weinig? Zijn uw ledo- maten beverig en rheumatisch, vooral bij vochtig weder? Zijt gij moedeloos, altijd vermoeid, zonder lust en. wilskracht? Wordt gij duizelig na een poos gestaan te hebben? I-Iebt gij last var- rheumathiok, spit of iscliias? Als gij „ja" moet antwoorden op een van deze vra gen, is het bepaald noodig om een speciaal nierge neesmiddel te nemen, en kunt gij» niet beter dóen dan onmiddellijk te beginnen met Foster's Rugpijn Nieren Pillen Te Schagen verkrijgbaar bij de bekende Drogisten f 1.75 per doos. Hij sprong op in bed, en keek verwilderd rond. „Hoor, daar komt ze. Ze zalolik hob go- logenThomas." Hij zwaaide met de armen, zon der acht te slaan op den advocaat die geduldig bleef staan wachten. „£e hebben gezegd, dat ik haar leven vervloekt heb, en dat is zoo. Wraak is zoet! Thomas!" „Maak meer licht," fluisterde d!e stervende met krachteloos wordende stem. „Het wordt donker. Meer lichtzeg ikMeer.licht „Eldstone!" schreeuwde de advocaat een pen tus- schen de verstijfde vingers duwend. „Eldstone, tee- ken het testament" De wraakzuchtige trek op het ingevallen gelaat werd nog akeliger toen de woorden van den advocaat tot hem doorgedrongen waren. Hij greep de pen vast, en deed een laatste vergeefsche poging om. zijn naam te schrijven. Op dit oogenblik huilde oen nieuwe windvlaag door de boomen, en vervulde de kamer met haar onheilspellend gegier. Eldstone slaakte een nauwelijks hoorbaren kreet De pen viel uit zijn hand, en lag ongebruikt op de satij nen dekens. Nog een gieren windstoot een fluitend gehuil door de murmelende populieren. Sprakeloos vestigde Eldstone zijn glazige oogen op den advocaat en op het ongeteekende testament. Hij maakte e enflauwe handbeweging. Nog een oogenblik, en het was afgeloopen. Hij had zoo snel den geest gegeven, dat het eenige tijd duurde eer zij het konden begrijpen. Henderson greep de~ pols. Die klopte niet meer. „Dood", zeide hij somber, de gebroken oogen toe drukkend. „Dood", herhaalde Thomas in tranen uitbarstend, terwijl hij lang en ernstig het stoffelijk overschot be schouwde:, van hem die zoo» lang tegen den dood gestreden hadl. Het koude, steenten beeld van den ongevoeligen harden, steenen meester, dien hij zoo trouw gediend had. „Dood., en hij had gezworen, dat hij niet wilde sterven". De advocaat trok de lakens over het uitgeteerde ge zicht. „Er staat geschreven van de menschen zeide hij langzaam, „dat ze twee dingen niet zullen ontsnap pen. En één daarvan is de dood. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1922 | | pagina 6