DERDE BLAD. Tweede Kamer. Raad Zuidscharwoude. Reclames. Smeulend Vuur. Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Zaterdag 11 November 1922. 65ste Jaargang. No. 7128. Er zijn vandaag, Donderdag, heel wat sprekers ao.n liet woord geweest, w.o. de kopstukken van UMaar eerst kregen we de oud-minister Van. Gijn, die een scherpe critiek leverde op het finacnieel be dje een scherpe critiek leverde op het financieel be- worden verwacht, maar er werd ook gemist een voorbereiding ter voorkoming van tekorten op vol gende jaren. Van eenig belangrijk ingrijpen van minister De Geer was geen sprake, hij had zich ver genoegd met een eenvoudig rekensommetje,, dat tot resultaat had 17 schrappen op alle begrootingen, met uitzondering van enkele hoofdstukken en' daar onder juist finantiën. Allerlei schijnbezuinigingen worden als werkelijke bezuinigingen aanvaard, zoo dat op Waterstaat maar 9 en op Arbeid slechts 10 pet. wordt bezuinigd. Het spoorwegtekort wordt een crisistekort genoemd door de regeering, maar dit is verkeerd. De heele crisisdienst wil spreker liqui- doeren, juist ook omdat bij vreest dat het overschot daar.van van 150 millioen gebruikt zal worden voor de gewone uitgaven. Dat overschot moet gebruikt tot schrapping van de verdedigingsbolastingen oi' tot delging of voorkoming van schuld. Dat overschot was goed aan te wenden tot dekking der verlie zen die gemeenten en vereenigingen lijden op wo ningen, die in zeer duren tijd zijn gebouwd. De heer Van Gijn becijferde het tekort voor de volgende jaren, op minstens G5 millioen, mits de rijksmiddelen niet verder zouden zakken. Dit tekort zal niet zijn weg te werken als minister De Geer maar kalm op zijn bureau blijft, maar hij zal de departementen rond moeten gaan en overal ingrij pen. Kan hij dat niet, dan. is hij ongeschikt voor zijn taak. Spr. wil tot steun van den minister vor men een schatkistcommissie als in Engeland en deze moet het recht van controle en zeggenschap hebben over alle uitgaven. Spr. verheugde ich over de be snoeiing van de buitengewone uitgaven, er kan niet meer zooveel geleend worden als vroeger, vooral niet voor werken van langen duur. De heer Van Gijn is tegen de Zuiderzeewerken. De loonen zullen volgens spr. omlaag moeten, maar daartegenover wil spreker van de meergegoeden een verterings belasting, die het sparen en dus de kapitaalvorming zou bevorderen. De heer Colijn, de volgende spreker, beweerde eveneens dat de loonen omlaag moesten, óf dat de arbeidstijd moest worden verlengd. Ook in zijn fi- nantieele speech drong deze spr. aan op een groote beperking der toekomstige uitgaven, zoowel gewone als buitengewone. Al de zoogenaamde perspectief- of toekomstbezuinigingen nam spr. maar aan, maar er zou nog heel wat te betalen blijven, voor nooduitkeeringen aan de gemeenten en voor werk verschaffing. Die bezuinigingen beschouwde hij als een eerste en bescheiden stap. De geheele staats zaak moet op een anderen voet ingericht, alles moet ingekrompen, op alles bezu:nigd: op onderwijs, op sociale wetgeving, ook op de defensi^.. Spr. wilde zich, \yat dit laatste betrof, bepalen tot een leger en vloot waarmee wij onze internationale verplichtin gen kutwe'n nakomen. Met zijn operatief orgaan, /.ooa.ls de hoer Colijn het noemde, bedoelt 'hij blijk baar een neutraliteitsleger in tegenstelling van een defensieleger. dus een leger dat onze neutraliteit '.al kunnen handhaven, maar niet een leger dat de verdediging van een rechtstreekschen aanval op ons 'and zal kunnen weerstaan. De heer Colijn sprak niet van een crisis, maai van een duurzame inzinking en noemde de tijd zoo buitengewoon, dat men wellicht zal moeten komen tot eenigerlei bescherming van noodlijdende indu- striën, maar niet in den vorm van invoervert>oden, maar in den vorm van voorschotten en credieten tegen matige rente. De heer Colijn had1 het ook nog over de algemeene politiek en verdedigde natuurlijk de antithese als de grondslag van de politiek, en hij bewees dat zijn uitgesproken leer nog hechtvast Kuijperiaansch is. De Christelijk-Historische leider, de heer Schok king wees er op hoe op hét oogenblik nog de drie rechtsche groepen nog het meest geschikt voor sa menwerking zijn en alles wees er op dat deze poli ticus niet meer zoo enthousiast voelt voor dezen drie-partij-bond. Van een bestaan van de coalitie in den -vroegeren vorm was geen sprake meer. Ook monseigneur Nolens gaf natuurlijk aan dit ministerie zijn steun en zien wij rechts in zijn meer derheid vereenigd, ofschoon de verhouding onderling en tegenover de regeering wel wat losser is ge worden. In de Donderdagavond gehouden vergadering wa len alle leden aanwezig. Op de notulen welke ter visie hebben gelegen wer den geen aanmerkingen gemaakt. Van het fanfarecorps was een dankbetuiging in gekomen voor de subsidie. Verzocht werd ook voor 1923 eeu subsidie te mogen ontvangen. Een dito schrijven/ en verzoek waren ingekomen van de geitenfokvereeniging. Beide adressen komen bij de begrooting aan de orde. Op de begrootingen van het armbestuur en de lichtbedrijven had de commissie geen bemerkingen. Alleen werd het beter geacht de f5000 extra af- schrijving op xhet electrisch bedrijf niet te doen, wan neer de verhooging van den 9troomprijs 'n feit wordt Hierdoor zou de verhooging van 5 cent niet behoeven plaats te hebben, een verhooging, die tot verlaging van het verbruik aanleiding zal geven. De voorzitter wees er op, dat de boekwaarde veel hooger is dan de werkelijke wafarde, waardoor het noodzakelijk geworden is extra afschrijving te doen. Tenslotte werd met 4—3 stemmen besloten de voorgestelde extra afschrijving niet te aanvaarden. Gevraagd werd of de cokes ook voor 75 cent door de ingezetenen afgehaald kan worden, welke vraag ontkennend werd beantwoord. De heer Zeeman stelde voor deze gelegenheid wel open te stellen, desnoods met een kleine verhooging voor administratie en andere kosten. liet voorstel vond echter geen voldoend gunstig onthaal. De heer Zeeman zou de verlichting Van die kool- schuren onder industrieprijs willen brengen, doch na dat de voorzitter gewezen had op verschillende tak ken van nijverheid die er dan eveneens voor in aan merking kunnen komen en de lagere prijs alleen geldt vóór krachtstroom, werd het voorstel niet ge steund. De commissie vond de geraamdo opbrengst van zwavelzure ammoniak te laag in vergelijking met de fKTA er voor £emaakt moeten wordem fooO.voor fietsen en carbid kwam de commis sie te hoog voor. Deze opmerkingen worden ten ge- noege der heeren door den voorzitter beantwoord. De bogrootingen van de lichtbedrijven werden hierna goedgekeurd, natuurlijk met uitzondering van extra afschrijving. De begTOOting vam het Burgerlijk Armbestuur werd goedgekeurd op eeji ontvangst en uitgaaf van f2738.52, met f 1000 subsidie van de gemeentet De gemeentebegrooting kwam hierna aan de orde, welke eveneens zeer serieus door, de commissie bleek te zijn nagezien. Door den heer Groen werd f1275 voor den ont vanger te hoog geacht. Hét moest hier echter bij ©en bloote opmerking blijven. Namen® de commissie besprak de heer Zeeman dern post f850 voor een ambtenaar ter secretarie. Het kwam de commissie voor dat een ambtenaar ter secretarie wel gemist zou kunnen worden, althans het doet eigenaardig aan dat in den omtrek deze gemeente de eenige is, waar oen ambtenaar werkzaam is. Do voorzitter wees er op, dat deze ambtenaar niet gemist kan worden De zaken worden hier serieus behandeld en voor schrijfloon wordt hier niets uit gegeven. De H, O. was drie jaar terug f21000 en zal het volgend jaar f 10000 zijn. Wethouder Kroon schetste den toestond hier als ideaal en wil niet aan deze uitgave tornen. Do Raad wilde na de pertinente verklaring van den voorzitter geen voorstel doen. f 125 voor water werd' te hoog geacht .en in dit verband kwam -het voorstel naar voron om het water door de bewoners van gemeentewoningen te laten betalen. Besloten werd hiervoor de woning van het hoofd der school te laten hcrschatten. Een voorstel om ook de woning van den burgemeester aan een her- schatting te onderwerpen, werd verworpen. Een voorstel van B. en W. om hét tfaiaris van den veldwachter met f 150 te verhoogen, en het in totaal •J.0 brengen op f1650, alles inbegrepen, kon geen vol doende genade vinden. Het werd met 43 stemmen verworpen. f.75 subsidie voor de burgerwacht wilde de heer Zeeman schrappen, doch dit voorstel werd met 43 stemmen verworpen. De subsidie blijft dius bestaan en is f25 lager dan het vorig jaar. De subsidie voor het Groene Kruis zal niet opnieuw worden beschikbaar gesteld. Ter besparing van brandstoffen werd voorgesteld om Woensdags den geheelen dog en Zaterdags geen school te houden. Voorzitter zal onderzoeken of hiertegen geen over wegende bezwaren bostaan. De gemeente zal fcich niet langer garant stellen vóór de betaling van schoolgelden voor de handels scholen te Alkmaar. Dit om do U.L.O.-school geen concurrentie aan te doen. De .heer Groen besprak de hooge uitgaven voor krankzinnigenverpleging en deed in zlj.i betoog uit komen. dut provinciale bedrijven al zeer duur zijn in tegenstelling van het particulier initiatief. Van do drie verpleegden is er een katholiek, die in een katholieke inrichting zou kunnen worden onder;ïebrac.ht, wat voor de gemeente f 800 en vooi de provincie f 400 voordeel geeft. Voorzitter zal onderzoeken of in die richting ets kan worden gedaan, zonder dat de verpleging als zoodanig er minder door wordt De heer Berkhout stelde voor om de f300 die de ■^empcnte meer zal hebben te betalen voor de pen sioenen op de betrokken ambtenaren te verhalen voor zoover ze een hooger inkomen hebben dan f1500. Nadat enkele andere voorstellen waren verworpen, waarbij o a. een voorstel van B. er. W. met de beide wethouders tegen, werd besloten op de ambtenaren •vet pen inkomen boven f2000 3K van de pen sioenbijdrage te verhalen. Van die ambtenaren die-in 1913 niet voor peneioen in aanmerking wenschten to komen, doch daarvan nu nog gebruik wenschen te maken, zal een vierde deel van den inkoop worden teruggevorderd, het maximum wat de wet toelaat. De subsidie voor de Industrieschool te Alkmaar werd ingetrokken. Aan het verzoek van de afdeeling van de vereeni- "in.cr voor vakonderwijs om f*88.85 subsidie werd vol daan. De geitenfokvereeniging krijgt weer f 15 subsidie en het fanfarecorps werd op voorstel van B. en W. met f20 bedacht, nadat een voorstel van den heer Berk hout om het op f 40 te brengen., met 43 stemmen verworpen was. Door den heer Groen werd do mogelijkheid bespro ken om voor de kennissen de belastingen op pu blieke vermakelijkheden te verhoogen, doch dit wérd als uitzonderingsbepaling niet mogelijk geacht. Het adres van de vier Statenleden om adhaesiebe- tuiging, waarover do vorige vergadering do stemmen staakten, werd nu met 4—-3 stemmen aangenomen. Behandel de kleine ongesteldheden waaraan gij nu en dan lijdt niet met onverschilligheid. Die ongesteld heden mogen al onbeteekenend schijnen in werkelijkheid wijzen zij er zeer dikwijls op, dat uw bLoed verarmt en dat gij dus door hoogst ernstige ziekten bedixugd wordt. Bestrijdt daarom die ongesteldheden. In het gebruik der Pink Pillen vindt gij in dat geval een voor treffelijk middel. De Pir.a Pillen £even den rijkdom, de kracht, de zuiverheid aan uw bloed weer: daarbij ver levendigen zij de juncties van uw lichaamsgestel krachtig. Gij krijgt op nieuw eetlust eu «wc krachten keefen terug gij gaat opgeruimder en welvarender gevoelen. Dit werd ons onlangs nog bevestigd door een brief van Mevr. Flamant- Lebrun, wonende teFais sault bij Launois (Arden nen), die zich geruimen tijd over hare gezondheid (Cl. Sauvé). bad te beklagen gehad Mevr. Flamant-Lebrun H.e' verheugt mij u te berichten -^chrijft Mevr. Flamant-Lebrun dat sedert ik gebruik van de Pink Pillen maak, mijne krachten geheel en al zijn weer gekeerd. Mijne eetlust is nu weer goed. mijne hoofd pijnen zijn weggebleven en ik verricht als vroeger mijn werk met ijver. Alleen de Pink Pillen hebben dezen spoedigen terugkeer mijner gezondheid te weeg gebracht.' Deze verklaring van Mevr. Flamant-Lebrun bewijst wei dat de werkdadigheid van de Pink Pillen snel en blijvend is. Ton gevolge van deze krachtige en duur zame werking zijn de Pink Pillen een der middelen geworden die te recht het meest gezocht zijn tegen bloed armoede, neurasthenie, algemeene zwakte en alle riék- ten die uit verarming van het bloed en verzwakking van het zenuwstelsel voortkomen. De prijs der Pink Pillen bedraagt f 1.75 de doos, f 9 de zes doozen. Zij worden verkocht in het Hoofddepöt Nassaukade 314 te Amsterdam. Eisch dit adres en de Hollandsche gebruiksaanwijzing. De Pink PiHen rijn ook te verkrijgen bij alle goede apothekers en drogisten. WONINGVOORZIENING. In de memorie van antwoord op de Staatsbegroo- ting heeft de betrokken minister mededeelingen ge daan over de woningvoorziening. De voornemens der Regeering ten aanzien van den woningbouw zijn, in hot algemeen terug te kee- ren tot hetgeen de woningwetgever heeft gewild, nl. dat bouw met overheidssteun aanvulling zou zijn, bouw voor het particulier «bedrijf regel. Nu de bouwkosten sterk zijn gedaald, en verde/c daling mag worden verwacht is welhaast het oogen blik aangèbroken, waarop zonder steun kan worden gebouwd. Daarop kan de overheid zich van de wo ningproductie terugtrekken en zich bepalen tot haar wettelijke roeping: verbetering van de volkshuisves ting, een gebied, waarop haar hand nog veel te doen, vindt maar waar onder de gegeven finan- cieeJo omstandigheden met boperkte middelen moot. worden gewerkt. De tallooze verzoeken om premie hebben meer en meer tot doel gehad het bouwen van eenvoudige ar beiderswoningen in tegenstelling met het vorige jaar, toen de bouw van middenstandswoningen op den voorgrond trad. In aansluiting aan die ervaring zal in 1923 worden getracht, het doel verder te be reiken en particulier bedrijf en kapitaal te bewegen tot een meer beteekenende productie van eenvou dige arbeiders woningen, door een premie van f300 beschikbaar te stellen voor woningen van ten hoogste 225 M3. inhoud. Voor dit doel wordt ten hoogste 9 millioen bestemd,, maar ontwikkelen de omstandigheden, zich in gimstigen zin, dan zal dai bedrag niet ten volle behoeven te worden besteed. Over de Arbeidsverzekering zegt de minister, dat aan zijn Departement plannen in bewerking zijn be treffende een alge-heefe herziening- der arbeidsver zekering, welke zal zijn gericht op het verkrijgen van. vereenvoudiging en bezuiniging. De Minister hoopt binnen zeer korten tijd een uitgewerkt- schema van die plannen ten advieze aan den Hoogen Raad van Arbeid te kunnen doen toekomen. In verband daarmede schijnt het, mede gelet op de moeilijke tijdsomstandigheden, voor het bedrijfsleven, welke verzwaring der lasten, voortvloeiende uit de arbeids verzekering, onraadzaam doen voorkomen, gewenscht vooralsnog niet tot invoering der Ziektewet over te gaan, doch de beslissing nopens de herziening der arbeidsverzekering in haar geheel. Over den Landbouwarbeid wordt gegegd, dat een voorontwerp van wet tot regeling van den land bouwarbeid bij den Hoogen Raad van Arbeid aan hangig is. Een wetsvoorstel zal bij de Staten-Generaal aanhangig worden. Gemaakt wanneer de toestand van '3 Lands financiën het doen der uitgaven verbonden aan de uitvoering der wet, zal toelaten erx nadat met het door don Hoogen Raad van Arbeid uit te bren gen advies zal zijn rekening gehouden. DE DUITSCHE EK-KEI^ER BELASTINGVRIJ? Men schrijft aan de Mal».: Met verwondering zal menigeen kennis hebben genomen dat de Duitsche ex-keizer hier to lande niet in do belastingen wordt aangeslagen. Het mo tief van do Regeering, dat nl. de ex-keizer niet zijn eigen woonplaats heeft kuhnen kiezen, achten wij voor bestrijding vatbaar. Art. 1 dor wet op de Inkomstenbelasting 1914 zegt, dat o.u. „Zij. die Linne/j het Rijk wonen" aan deze belasting onderworpen zijn. Het tweede lid van dit artikel luidt: „Of iemand binnen het Rijk woont, wordt naar de omstandigheden/ beoordeeld". Hoewel de woonplaats volgens art. 76 Burg. Wet boek, daarbij gewicht in de schaal kan leggen, kun- pen de omstandigheden niettemin zoodanig zijn, dat iemand in den zin der w.et op de inkomstenbel. el ders woont dan daar, waar hij in de registers van den burgerlijken stand staat ingeschreven. Met een eenvoudig onderzoek, of de. ex-keizer in het bevolkingsregister der gemeente Doorn staat in geschreven, kan dus niet volstaan worden. We moe ten onderzoeken, of, wanneer iemand woont in een plaats, die hij zelf niet als woonplaats' kon kiezen, aldaar niet in den zin der wet op de inkomstenbe lasting woont. In den oorlogstijd zijn de Belgische- vluchtelingen, van wie was aan te nemen, dat zij weder naar Bel gië zouden terugkeeren, hier niet aangeslagen, Zij werden geacht, hier niet te wonen. We meenen, dat dit een ministerieel voorschrift aan de ambtenaren wae. Dit is de eenige beslissing, die we ten gunste van de rneening -der regeering heb ben kunnen vinden. ïntusschen was hier de uitdruk kelijke voorwaarde gesteld: „van wie was aan te nemen, dat zij weer naar hun land zouden terug keeren." Uit de omstandigheden, dat de Duitsche ex-keizer juist dezer dagen ook met, zijne tweede echtgenoote in Nederland is blijven wonen, blijkt o.i. dat hij zeer zeker niet aan deze voorwaarde voldoet. Bij Koninklijk Besluit yan 8 Septr. 1913 nr. 66 is beslist, dat iemand aunspraak heeft op ontheffing van vermogensbelasting, wanneer hij voldoende aan nemelijk heeft gemaakt, dat hij het Rijk metter woon heeft gemaakt, en dat men niet daarenboven nog behoefde aan te toonen, dat men. den w i 1 heeft gehad, om zich voorgoed elders to vestigen. Nu zou ochter^ ofschoon de omstandigheden aannemelijk maken, dat de ex-keizer hier te lande woont (het huis te Doorn wijst daarop, ovenals het verbijlf van zijn gezin en bodlenden hior to lande), als reden kunnen gelden, dat de wil ontibralc om zich hier t,o vestigen! We achten het motief der regeering in strijd mot dit Kon. Besluit. De gemeente Doorn oordeelde eveneens anders, toen zij den ox-keizer in de gemeente-belasting aan sloeg en dus aannam, dat de ex-keizer in die ge meente hoofdverblijf had (art. 244a der Gemeonte- wot). Nu echter de gemeentelijke inkomstenbelasting ook door het Rijk geheven wordt, zal das de gemeen te Door» zich. dó belast legpenningen van den ex- kelzer ontnomen zien. Zij kan echter in hooger be roep gaan bij Gedeputeerde Staten en de Koningin (art. 2651 der Gemeentewet). Een andere vraag is, of de inkomsten van den ex- keizer, voorzooverre die vorkregen worden uit on roerende goederen, in Üultschland aan eeno inkom st,eenbel. onderworpen zijn. In dit geval is dit deel van zijn inkomen hier te lande vrij (op grond van art. 101 der ink.bel.) doch van zijn vorig inkomen moet hij dan naar een hooger tarief betalen. Tenslotte geeft deze kwestie ons nog aanleiding tot deze vraag: is ook het. verdere gevolg en de cx- kroonprins vrijgesteld van de inkomstenbel. hier te lande? We behandelden in het vorenstaande alleen de kwestie van de inkomstenbel. Voor de vermogens- bel. geldt, dezelfde redeneering, zoodat de ex-keizer vermoedelijk ook daarvan is vrijgesteld. Voor de porsoneele belasting komt het enkel aan, op het in gebruik hebben van hier te lande gelegen perceelen enz. We vermoeden, dat de ex-keizer hier voor wel is aangeslagen. EEN TEGENVALLER. v Men meldt uit Gorincheim Een eenvoudig bericht in de Staatscourant van Dinsdagavond jl., dat van 8 November af de rund veemarkten in de provincie Zuidholland geschorst zijn wegens het heerschen van mond- en klauwzeer heeft alhier groote teleurstelling teweeg gebracht, in verband met de op handen zijnde Sint Maartensche beestenmarkt, de grootste van het geheele jaar, die a.s. Dinsdag 14 November gehouden zou worden. Er komen óp die markten soms 4 a 6000 stuks vee. Voor de gemeentekas beduidt dit een derving van f 800 a f 1200 (20 cents per stuk). Maar voor vele ge- moentenaren is het missen dier markt een ramp. De Sint Maartensche marktdagen - waaraan te vens de kermis is verbonden begint al Zaterdag middag en Zondag met de aankomst van paarden voor de op Maandag 13 November te houden paar denmarkt en dan komen Maandag ook al groote koppels vee met hun geleiders voor den Dinsdag daarop te houden veemarkt, ofschoon reeds dagen te yoren al honderden stuks vee worden verhandeld. Als men nu weet, dat die markten gehouden wor den in het centrum der stad, in de verschillende straten (geen bepaald marktplein), waar neringdoen den, café- en hotelhouders wonen, die daar steeds op rekenen van dien bewusten Zaterdag af tot Dins dagnamiddag de vele vreemdelingen te heibergen en daarvoor te voren flinke mondvoorraden te hebben opgedaan, zal men begrijpen, wat eene groote scha de het voor die menschen is, nu dit jaar na het eindigen van de paardenmarkt op a.s. Maandag te 2 éi 3 uur ineens alles afgeloopen is. Maar ook voor de boeren zelf, die nu hun vee niet kwijt kunnen, is de maatregel een niet te schatten schade. t Van de zijde der gemeente-autoriteiten is alles nog gedaan, om te trachten deze markt te laten doorgaan, desnoods onder de strengste keuring en controle, maar het heeft niet mogen baten. EEN NIEUWE REDDINGBOOT ON TEXEL. Eenige dagen geleden meldden wij, dat te Kopen hagen een nieuwe reddingboot van het Klitmöller- type voor Nedorlandsche rekening gebouwd is. De boot is, naar „Het Vad." vernoemt, bestemd voor de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaat schappij, die haar zal plaatsen te Cocksdorp op Texel. Cocksdorp had~tot nu toe alleen een roeiboot. PENSIOEN ONGEHUWDE RIJKSAMBTENAREN. Mevr. Bakker—Nort heeft den Minister van Finan ciën gevraagd, of deze bereid is een bepaling voor te bereiden, dat, wanneer ook de ongehuwde Rijks ambtenaren 5Yi pet. van hun salaris zullen moeten storten voor weduwen- en weezenpensioen, aan de(n) nabestaande(n) van een ongehuwde(n) ambtenaar (ambtenares), die financieel afhankelijk is. (zijn) van deze(n), bij het overlijden van de(n) ongehuwde(n) ambtenaar een pensioen zal worden uitgekeerd, zoo als een weduwe van een ambtenaar zou genieten. NOORDSCHARWOUDE. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer K. Keeman, adjunct-accountant le klasse der Gemeentebelastin gen te Utrecht, is benoemd tot chef der Administra tieve Afdeeling voor den Bouw- en Woningdienst en het Grondbedrijf der gemeente Utrecht. BARSINGERHORN. Bij het eindexamen voor verpleegster van zenuwzie ken en krankzinnigen is geslaagd Mej. S. H. Warde- uaar Sd., vroeger alhier thans in betrekking aan de inrichting voor zenuwpatiënten te Gastricum. STAKING BIJ DE REINIGING IN DE CITY VAN LONDEN. Aan den vooravond van den Lord Mayor's Show zijn de mannen, die de straat vegen eni zand Btrooien vcor den optocht, in staking gegaan, evenals hot overige personeel van de regeering, bij elkaar 400 man. De straten bleven dientengevolge gisteren on- geveegd, en duizenden overvolle vuilnisbakken en groote hoeveehiHden groenten-afval bleven onaange roerd. Op last der politie werden de vuilnisbakken weer binnengehaald. De aanleiding tot do staking is een loono'sch, nl. oen va-i Joon inet een minimum voor volwassen mannolijko arbeiders van £3 5 sh. per week yoor den laagsten rang. De „Evening Standard" wijlt er op, dat indien deze eisch werd ingewillgd, onge schoolde arbeiders veel meer zouden ontvangen dan de 1 sh. 3pence. per uur aanvaard door zeer ge schoolde arbeiders zooals metaalarbeiders. Tot dusver ontvingen de arbeiders der reiniging het loon van vóór den oorlog, benevens een bijslag, vastgesteld naar de cijfers der kosten van levenson derhoud. Straatvegers krijgen thans 1 10 sh. per week, benevens een toeslag van 1 7 sh. 5, pence totaal dus 2 17 sh. 5 pence. (Ter vergelijking die- no, dat bij de Amsterdamsche reiniging de laagste categorie straatvegers f34.20 verdient, dat is dus ongeveer evenveel als thans in Londen.) Bovendien ontvangen do arbeiders tegen een klei ne wekolijksche premie pensioen en twaalf dagen vacantie met behoud van salaris. EEN SIGAAR ALS BEDWELMINGSMIDDEL. Behalve het leggen van kaartje in den trein, kan ook het aannemen van een sigaar gevaarlijk zijn. Hetgeen de koopman Hasan el Hake uit Kairo heeft ondervonden. Gezeten in den nachttrein Ber- lijn-Hamburg, maakte hij kennis met twee mederei zigers. De heeren boden hem een sigaar aan; na het genot daarvan viel hij al spoedig in diepen 3laap. Toen hij in Hamburg door den conducteur gewekt werd, kwam hij 'tot de ontdekking, dat hij een portefeuille met drie en een half millioen mark miste, plus gouden horloge en andere kostbaarhe den. DE NOOD DER ONTWIKKELDEN IN RUSLAND. Men schrijft uit Helsingfors aan het Hdbld.: Handelslui en diplomaten, die uit Moskou en Po- tersburg- naar We?t-Europa terugkeeren, vertellen van den grooten vooruitgang daar; niet alleen hel woelige Moskou, ook het half uitgestorven Peters- hu;g krijgen uner en moor hun vroeger aanzien te- rug Er worden huizen gebouwd, straten \rrbeterd, de spoorwegen fucctioneeren weer; winkels en mark ten zijn vol gr et' eren; restaurants en theaters druk bez ;ht. Hoe anders is het beeld dat men van Rusland krijgt, wanneer men brieven van ontwikkelde men schen leest di« aan het woord konnn, omdat de pers voor hen gesloten is! Daaruit spreekt een voortdurende, onverminderde nood. Gelijke toestan den als in Berlijn of Weenen, alleen veel, veel ver schrikkelijker. Vertwijfeld staan die kringen tegeii- over de daling der Sovjet-roebel. Zoo schrijft een hooggeplaatst man in een verant woordelijke positie te Petersburg: „Met zorg zien wij den winter tegemoet. De prij zen voor de allernoodzakelijkste levensbehoeften stij gen nog steeds. Fijne suiker kostte reeds in Septem ber 3 millioen roebels, klontjes-suiker 3.6 millioen roebeis, de 4 ons. De verarming neemt juist in de ontwikkelde kringen toe, omdat geestelijke arbeid niet Jn verhouding tot de 'kosten van levensonder houd betaald wordt". Deze brief is een treffende illustratie van de be sprekingen op het zoo juist gehouden finantieelo congres, waarop gezegd werd, dat men thans niet dezelfde fout moest maken als bij den vorigen aan koop van buitenlandsche suiker, waardoor de sui kerprijzen tot 46 millioen maal den prijs van vóór den oorlog waren gestegen. Met de boter, het hout enz. staat het niet beter. De afzender van bovenstaande brief had op 10 Oct. nog geen kachel gestookt, hoewel zijn kinderen on der een temperatuur van 9 gr. erg leden. De „Schieber", enkele categorieën van ambtenaren en een deel der 'boerenbevolking hebben in Noord en Midden-Rusland een redelijk bestaan of zelfs zwelgen zij soms in luxe. Ook in dit opzicht vindt men in Rusland Europeesche toestanden, alleen veel. grotesker. Zooals -ook over het vervallende West-Europa een schijn van luxe en welstand gaat, zoo is het ook in Rusland, alleen in veel erger mate. „Wij zijn afgesneden van de cultureele wereld", schrijft een jonge man, die een voorname openbare positie inneemt. „Indien er niet zoo nu en dan een verfrisschende geestelijke stroom van buiten, kwam, dan ;zou ik niet weten, hoe ik het'verder uit moest houden. Het bewustzijn voor waardevolle dingen te werken, verheft iemand boven de misère van het leven; toch verlangt de mensch naar een beetje zonneschijn en kleur, maar daarvan is hier niets te vinden. De mededeeling in den eersten brief over de suiker is een voorbeeld van den Russischen nood. Daar de Sovjetregeering aan den invoer van kleine zendingen groote moeilijkheden in den weg legt en hooge rech ten daarvan heft, is wel de beste en gemakkelijkste hulp voor de ontwikkelde bevolking van Rusland, het zonden van buitenlandsch geld. DE WERKLOOSHEID IN DE DONAULANDEN. In de begrotingscommissie, waar het voorstel aan de orde kwam om een buitengewoon crediet toe te staan van 100 millioen. Tsjechokronen voor deri steun aan werkloozen, zijn ontstellende cijfers omtrent de werkloosheid, meegedeeld. De rapporteur verklaarde allereerst, dat het genoemde bedrag slechts be schouwd moest worden als een eerste hulp: de re- geering moest tot verdere offers bereid zijn. Voor 't geval dat voor deze som in de begrooting 1922 geen dekking gevonden kon' worden, moest de minister gemachtigd tot credietoperatiea. In 1919 was voor

Schager Courant | 1922 | | pagina 9