Reclames. KINDEREN Plaatselijk Nieuws. Goedkoope Aanbieding. fi. ANNEVELDT Dorpen, Schagen. Gemengd Nieuws. Marktbericht«a Binnenlandsch Nieuws. OUDE NIEDORP. Zondagmorgen speelde V.V.V. III tegen D.T.S. V, een wedstrijd waarin D.T.S. de meerdere was alhoewel V.V.V. soms gevaarlijk kort bij doel kwam. V.V.V. ver loor met 13. V.V.V. II was op bezoek naar *L.WrV.C. II. Toen de stand 2—0 voor V.V.V. was, werd een der spelers van L.W.V.C. het veld uitgestuurd waarop het elftal van L.W,V.C. het veld verliet V.V.V. II heeft dus reglemen tair gewonnen met 5—0. V.V.V. I—H.F.G. I.. Direct na den aftrap ontwikkelt zich een zeer vlug en mooi spet waarbij' blijkt, dat V.V.V. de sterkere is. Het duurt aan ook hict lang of V.V.V. scoort voor de eerste maal. Direct na den aftrap verplaatst het spel kich weer naar H.F.C.'s helft. De V.V.V.-voorwaartsen weten telkens de H.F.G.-backs te passeeren en al spoedig is het 3—Q voor V.V.V. Hierna slaagt H.F.G. er in een tegenpunt te maken, zoodat de rust ingaat met 3—1 voor V.V.V. Na de rust Is V.V.V. eveneens weer ver ïn de meerderheid en kan H.F.G. geen enkele maal de stevige V.V.V.-verdediging passee ren. Doordat H.F.G. het eenback-systeem toepast, helpt het buitenspel hen geducht, maar dit belet toch niet, dat V.V.V. nog tweemaal het doel weet tevinden. Als scheidsrechter Van Dijk, welke goed voldeed, einde fluit, heeft V.V.V. I verdiend gewonnen met 51. SCHOORL. De voetbal vereeniging S.V.V. II speelde Zondag jl. op het S.V.V.-terrem tegen V.A.F.C. uit Alkmaar, en verloor met 2—3. S.V.V. I en S.V.V. speelden niet. NIEUWE NIEDORP. Zondagmorgen te elf uur was de voetbalclub D.F.C. ran Dirkshorn alhier gekomen om een wedstrijd te gen N.V.V. II te spelen, die de gasten met 2—1 heb ben gewonnen. NIEUWE NIEDORP. „Voorwaarts" van Barsingerhorn speelde Zondag middag om 2 uur alhier een voetbalwedstrijd tegen N.V.V. I. Deze wedstrijd was evenals die van 's mor gens tusschen Dirkshorn en N.V.V. II nogal span nend en voor de toeschouwers eveneens prettig om bij te wonen. Er werd vlijtig gewerkt om den bal te brengen, waar die wezen moest N.V.V. won met 4-1. JULIANADORP. De uitslag, van de gehouden voetbalmatch tusschen J.V.C. II en H.R.C. adsp. A. eindigde in het voordeel van H.R.C. en wel met 21. 's Middags competitiematch tusschen J.V.C. 1 en Zeemacht III. Zeemacht zoowel als J.V.C. hebben prachtig mooi afwisselend spel laten zien. Voor rust was dan ook de stand 00. Na rust wist Zeemacht 1 punt te maken. J.V.C. hierdoor niet ontmoedigd, pakte nog eens flink aan en wist 15 min. voor einde de gelijkmaker te fabriceeren. Even voor einde werd Zeemacht in de gelegenheid gesteld om een pinalty- schot te nemen, welke dan ook word geplaatst. Het gedrag van scheidsrechter Verhago moet hierin ten zeerste worden afgekeurd. Pinaltyschot werd toe gewezen door een onwillekeurige hands van Kranen burg, welke de scheidsrechter evenwel als willekeu rige^ hands beschouwde. Vooruit was door beide partijen aan scheidsrechter gevraagd, of onwillekeu rige hands nog gerekend werd, waarop scheidsrech ter afwijzend antwoordde. Toch rekende scheids rechter dit op dat laatste moment wel. De match eindigde dus in het voordeel van Zeemacht en wel met 2—1. Direct na afloop wou de aanvoerder van J.V.C. protesteeren, doch was scheidsrechter reeds van het veld vertrokken, ofschoon hij 5 min. na af loop der match nog op 't terrein aanwezig behoorde te wezen. Hierna werd hij opgezocht in de kleedka mer van den heer C. Vader, wat minstens 10 min. van het" terrein verwijderd is, waar hij werd aange troffen, en is aan hem protest aangezegd, doch nam hij niet aan, daar de 5 min. voor protest reeds ver streken was, zei hij. Zoowaar wel een fraaie practijk van een scheidsrechter van den NJI.V.B. Er was veel enthousiast publiek op het terrein aanweizg. de nieuwe lager onderwijswet ons gebracht beeft, vooral ook ten bate van het platteland, thans bijna alle worden teruggenomen, zoodat, worden de regee- ringsvoorstellen aangenomen, we weer ongeveer evenver zijn als volgens de wet van 1878, ja zelfs in sommige opzichten nog ten achter bij 1878. Vooral voor de kleine scholen, zooals er zoo vele zijn ten plattenlande, zijn de plannen een ramp te achten. Bezuiniging, gepaste bezuiniging is in deze tijden van malaise noodig, ook zelfs wel op het onder wijs, maar eene bezuiniging, die gaat ten koste van het gehalte van het onderwijs, mag niet plaats hebben. Daarmede tast men het kostbaarste kapitaal aan: de volksontwikkeling. Na de uitvoerige uiteenzotting van den voorzitter, verklaarden de afgevaardigden der vertegenwoordig de corporaties zich unaniem bereid een krachtige actie te voeren tegen deze regeeringsvoorstellen. Het plan is, eene openbare vergadering met een spre ker te beleggen, en vervolgens om handtoekeningen te verzamelen-voor een voTkspetitionnement. Voor Schagen is staande de vergadering een co mité gevormd, dat de actie in Schagen zal leiden. Toezegging werd ontvangen, dat ook gewerkt zal worden in Anna Paulowua, St. Maarten, Zijpe, Bar singerhorn. Het comité te Schagen bestaat uit de dames mevr. Roggeveen—Ploeger voor do Oudorconimissie; mevr. N. Roggeveenr-Stammes voor de Ver. v. Staatsburge ressen; en de heeren W. Porte voor hot N.O.G.; J. W. Loohman voor de S.D.A.P.; L. J. Roggeveen voor' de Vrijz.-Dem. Kiesvereeniging; J'b. de Vries voor Volksonderwijs; C. Kooij voor den Vrijheidsbond; J. Prins voor Spoor- en Trampersoneel; C. Smit voor den Bestuurdersbond; A. Heerachap voor de afd. van Postpersoneel en K. C. L. de Knegt voor den Bond van. NecL Onderwijzers. Nadat dit resultaat bereikt was, word na nog eenige besprekingen betreffende de kosten enz., enz., de vergadering gesloten. Dit geschiedde echter niet, dan nadat de voorzitter dank bad gebracht v.oor de ondervonden algemeeno medewerking, en wederkee- rig den voorzitter hulde was betuigd voor zijne keu rige inleidingsrede. Het comité bleef daarna nog in vergadering bijeen en benoemde tot voorzitter den heer Jb. de Vries, tot secretaris-penningmeester den heer W. Porte en als derde „Oagelijksch bestuurslid" mevr. N. Roggeveen- Stammes. lijden al te vaak aan huidaandoeningen als uitslag, gor delroos, dauwworm, enz. Een probaat geneesmiddel vindt gij in FosteFs Zalf, prijs f 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. GEMEENTE SCHAGEN. Gebpren: Grietje Petronella, dochter van Arie Schoorl en Dirkje Kuin. MARKTP OLITIE. 'Burgemeester en Wethouders van Schagen bren gen ter algemeene kennis, dat met ingang van Don derdag 16 dezer het vee niet vroeger ter markt zal worden toegelaten dan des voormiddags 7 uur. Schagen, 13 November 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, I. CORNELISSEN. De Secretaris, ROGGEVEEN. RAAD SCHAGEN. Vergadering van den Raad der gemeente Schagen op Donderdag 16 November 1922, des namiddags 2 uur. Punten van behandeling: 1. Ingekomen stukken en adressen. 2. Benoeming Opzichter Rietbosch. 3. Vaststelling Instructie Opzichter Rietbosch. 4. Voorstel tot wijziging der Bouwverordening. 5. Voorstel tot wijziging der Algemeene Politiever ordening. 6. Reclames Hoofdelijke Omslag. 7. Vaststelling 2e Navorderingskohier Hoofdelijke Omslag 19211922.. De Burgemeester, J. CORNELISSEN. RIETBOSCH. De voordracht voor opzichter van het Rietbosch door B. en W. opgemaakt, luidt: no. 1. A. Zwaag, Schagen, no. 2 G. de Hoop 'tWad. HUURCOMMISSIE. Door B. en W. dezer gemeente is besloten naar aanleiding van een ingekomen circulaire van den betrokken minister, om de huurcommissie op te heffen, met ingang van 1 Januari a.s. De bedoelde circulaire van den Minister van Ar beid wijst er op, dat de werkzaamheden der hüur- commissiën in 1921, in vergelijking met die van vo rige jaren, over het algemeen zijn verminderd. Zóu reeds hierdoor een vermindering van uitgaven ver wacht mogen worden, de salarissen van het perso neel geven mede aanleiding om op vermindering van uitgaven bedacht te zijn. Het komt den minis ter voor, dat in onderscheidene gemeenten wel tot opheffing van de huurcommissie kan worden over gegaan. TEGEN DE VERSLECHTERING VAN HET ON DERWIJS. Daartoe opgeroepen door de afd. Schagen van het N.O:G., vergaderden Zondagmorgen ruim dertig per sonen in het café „De Posthoorn" alhier. Het doel was om te komen tot eene actie tegen de technische herzieningen der nieuwe Lager Onderwijswet, voor zoover die herzieningen een verslechtering van het onderwijs tengevolge zullen hebben. De Regeering heeft namelijk o.m. voorgesteld, het aantal leerlin gen per klasse te vergrooten; het minimum-aantal leerlingen waarvoor het stichten of instandhouden van eene school verplichtend: is, te vergrooten; het minimum aantal leerlingen, waarvoor een bepaald aantal onderwijzers verplichtend is, te vergrooten, enz. Allen maatregelen die moeten leiden tot een groote inkrimping van het benoodigd aantal onder wijzers, dus tot een belangrijke bezuiniging, maar welke maatregelen uitsluitend gaam ten koste van een behoorlijk onderwijs. De'voorzitter van het N.O.G., afd. Schagen, de heer R. v. di Laan, te Dirkshorn, wees er in een goed gedocumenteerd betoog op, dat de verbeteringen die Electr. lampen Imt. Solarlampen Zadols (Buitenbanden Pedalen (rubber) Sturen Kettingen Remmen Jasbeschermers Beenkappen Lantaarns f5.90 f 4.90 f3.— f 1.90 f 1.90 f 1.50 f 1.50 f 0.75 f 0.75 f3.25 f2.50 Voetpompen Spatlappen Bagagedragers Binnenbanden Handvaten Bellen Freehweel9 Lantaarnglazen Pompslangen Lantaarn ringen f 0.75 f 0.45 f 0.39 f 0.35 f 0.35 f0.30 f 0.30 f0.10 f0.10 f 0.05 Enz., Enz., Enz. heid uitbreidde en waarbij een Noors che loods, een DOOR DEN STROOM GEDOODv, kok en een stewart, door verstikking om het leven' De 18-jarige electricien E. J. Botje, die Zaterdag, zijn gekomen. Als oorzaak van den brand wordt vermeld, dat een man van de equipage met een brandende kaars in de hut van een kameraad ging en bij ongeluk een cartonnen doos in brand stak. De vlammen grepen zoo snel om zich been dat aan blusscben niet meer te denken viel. Degene, die deze misdadige (onvoorzichtigheid heeft begaan, zal gerechtelijk vervolgd worden. De materieele schade was aanzienlijk. Tel. BIOSCOOPBRAND TE MONTREUX. Naar uit Genève aan de „Matin" wordt gemeld, werden Zaterdag de inwoners van Montreux opge schrikt door een geweldige ontploffing. Deze had plaats in het CinemarPaLace, waar brand was uit gebroken, welke zich spoedig uitbreidde tot het on- dergrondache filmmagazijn, dat met een hevigen knal uiteensprong, Dertig personen werden gewond, van wie dertien ernstig. Het theater zelf werd totaal vernield. In de ge- heele buurt werden alle ruiten verbrijzeld, In. de Kursaal, dicht bij het tooneel van de ramp gelegen, was na de ontploffing geen ruit en*geen spiegel meer heel. DE CRISIS IN HET OOSTEN. Uit Londen, 13 Nov Reuter verneemt, dat Enge land, indien er geen bevredigende voorbereidende bé- spreikingen Jusschen de geallieerden worden gehouden, niet op de vredesconferentie van Lausanne vertegen woordigd zal zjjn. .Men is van opinio, dat do goalli eerden den Turken een definitief program moeten voor leggen en een aaneengesloten front moeten toonen ten aanzien van de oplossing der quaestie van bet Naburig Oosten. Een nieuw uitstel der cohferentie van. Lau sanne wordt dientengevolge onvermijdelijk geacht SPOORWEGONGELUK IN BELIGIë. Uit Antwerpen, 13 Nov. Bij Antwerpen is een trein met werklieden in botsing gekomen met een goe derentrein. Er zijn twee dooden en 15 gewonden. SOWJET-RUSLAND EN ITALIë. Uit Athene, 12 November. Uit officieele bron wordt hier gemeld, dat op last van de sowjet-regee- ring tien Italiaansche stoomschepen in de Russische havens van de Zwarte Zee. in beslag genomen zijn. Deze daad van de sowj et-regeering zou als repre saille bedoeld zijn tegen de maatregelen, die in Italië tegen de communisten aldaar genomen zijn, AARDBEVING IN CHILI. Zaterdag, even voor middernacht, werd een hevige aardschok gevoeld over het geheele gebied tusschen Antofagasta in het Noorden en Valdivia, dat meer dan duizend mijl ten Zuiden van eerstgenoemde plaats is gelegen. Te Valparaiso duurde de schok drie minuten en veroorzaakte groote ontsteltenis onder de inwoners, die half gekleed uit'hun huizen de straten oprenden. De gevolgen van den schok beperkten zich hier ech ter tot lichtere materieele schade. De groote schade werd aangericht in de Noorde lijke districten, waaxmede thans alle verbindingen verbroken zijn. De stad Coquimbo werd gedeeltelijk verwoest, grootendeels door het uitbreken van bran den. Vijfhonderd huizen werden verwoest, maar nauwkeurige cijfers omtrent het verlies aan men- schenlevens zijn nog niet bekend. Er zijn op zijn minst 1000 menschen gedood, ter wijl duizenden andere dakloos zijn gemaakt. Behalve de zware verliezen, die worden gemeld uit Copiapo en Coquimbo, kwam tijding binnen uit het district Valenar dat daar vijfhonderd dooden zijn. De plaats Valenar is vrijwel geheel verwoest. Ook is men er zeker van dat er nog meer naar het Zui den vele slachtoffers moeten zijn, al werden uit die streken nog geen berichten ontvangen. Het twaalf honderd mijl lange boschgebied' tusschen Antofagasta en Voldinië is door hevige vloedgolven geteisterd. Volgens de laatste berichten zijn er in het district Valenar 300 dooden. Uit Zuid'-Amerika wordt gemeld, dat de aardbe ving vooral in Zuid-Amerika gevoeld is en angst te weegbracht. Zoo bleven te Buenos-Ayres de klokken stil staan en gingen de lichten uit. De aardbeving aan de Chileensche kust, welker haard te zoeken viel tusschen Serena en Coquimbo, werd gevolgd door een vloedgolf, die groote ver woestingen aanrichtte in de kuststrook. Het merk waardige is, dat ook de Hawad-eilanden een zware vloedgolf te doorstaan hadden, die weliswaar geen directe schade aanrichtte, maar toch een paniek ontketende onder de Japanners, die aan de kusten verblijf hielden. In Coquimbo d.i. dus de Chileen sche kustplaats nabij den haard der beving was de paniek ontzettend, terwijl de schade door de vloed golf aan de kustschepen teweeggebracht, buitenge woon ernstig was. In Antefagasta en Caldera was de vernieling even eens geweldig. WILDE STAKINGEN IN DUITSCHLAND. Een telegram van het W. B. uit Dusseldorf maakt melding van het uitbreken van wilde stakingen in verschil lende fabrieken in Rath, Oberbilk en Ober Kassei. In Rath ligt dientengevolge de arbeid in de metaalindustrie stil. In enkele fabrieken is ai het personeel ontslagen. In verschillende voorsteden van Keulen zijn in den loop van Zaterdag en Zondag, ongeregeldheden in de straten ontstaan, die reeds Vrijdagavond in de op den rechter Rijnoever gelegen voorstad Kalk be gonnen waren. In kantoren werden de ruiten inge gooid en andere schade aangericht. De toesnellende politie werd met steenen geworpen, zoodat zij zich genoodzaakt zag met de blanke wapens op te tre den. Naar het heet zijn het duurte-opstootjes, maar onder de talrijike gearresteerden bevinden zich vele beroeps-opruiers en z.g. werkloozen, die er op uit zijn onder alle omstandigheden relletjes te doen ont staan. De gisting in het industriegebied op den linker Rijnoever is, naar van welingelichte zijde wordt ver zekerd, buitengewoon sterk. Ook de bezonnen ar beidersleiders vreezen dat zij de massa's niet meer in bedwang zullen kunnen houden en dat het tot een ernstige beweging zal komen. De terreur onder de arbeiders wordt bevorderd door het gebrek aan geld. De bedrijven hebben de grootste moeite om zij het slechts een deel van het loon uit te betalen, daar de rijksbank en daarmede in verband natuurlijk ook de particuliere bankinstellingen, niet in staat zijn het dagelijks in de milliarden loopende bedrag voor elke plaats beschikbaar te stellen. SCHEEPSBRAND TE HAMBURG. Uit Hamburg, 13 Nov. Hedenmorgen ontstond op de in de haven liggende Noorsche stoomboot „Kong Erik", brand in de kajuit, die zich met groote snel- ALKMAAR, 13 Nov. 1922. Bloemkool f 6 a f 10.40. per 100 stuks. Roode kool l 1.10 a f 3.10. Gele kooi f 0.80 a f 2.60 per 100 Kg. Wortelen f 2.80 a I 4.20 per 100 bos. Uiea f 2.10 a 3.20. Aopelen f 3 a f 18. Peren f 3 a f 22. Spruiten f 7 a f 17. Witlof f 23 a t 55 alles per 100 Kg. NOORDERMARKTBOND, Noord-Soharwoudo. 13 Nov. 1922. Blauwe aardappelen f 2.80. Bra- vo's f 1.50. Grove uien f 2.20 a f 2.80. Drielingen f 1.80 a f2. Gele nep f 3.10 a f 3.30. Peen F 1.20 a f 1.40. Deemcho witte kooi f 0.80 a f 2.90. Roode kool f 0.50 a f 2.70. Witte kooi f 0.50 a f 1. Gele kooi f 0.60 a f 2, alles per 100 Kg. Bloemkool t 8.10 a f 12.50, 2e soort f 2.é0, per 100 stuks. Aanvoer op 11 Nov.4450 Kg. aardappelen, 2200 Kg. rapen, 10574 Kg. drielingen, 28G75 Kg. peen, 32000 Kg. Deeusche witte kool, 49735 Kg. roode kooi, 61400 Kg. witte kool, 12350 Kg. gele kool. LANGEDLTKER GROENTENVEILING, Br. op L. 13 Nov. 1922, Bloemkool, le soort, le,cerf f 6.60 a f 16.10. (Bloemkool, le soort, reuzen f 10.10 a f 15. Roode kool, le soort f 1.20 a f 2.90. Idem. 2e soort f 0.40 a f 1.10. Gele kool, le soort f 1 a f 2.30. Idem, 2e soort f 0.40 a f 0.90. Witte kool, le soort f 0.5Ö a f i. Deensche witte kool, le soort 'f 0.90 a f 2.C0. Schoolmeesters f 1.50. Gele nep f 3.20. Drielingen f 1.70 a f 2.20. Uien, le soort f 2.60 a 3.20. Spruitkpol f 12.90. Losse wortelen f 1.30 a f 1.50. Aanvoer8100 stuks bloemkool, 64000 Kg. roode kool, /ó800 Kg. witte kool, 49200 Kg. gele kool, 34700 Kg, losse wortelen, 14150 Kg. uien. 550 Kg. gele nep, 33b Kg. aardappelen, 30 Kg. spruitkool. ALKMAAR, 11 November 1922. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 21 paarden f 150f 350' 5 koeien en ossen f 200—f '400, 19 nuchtere kalveren f 10f 25, 310 vette schapen f 40—f 52 24 magere varkens f 42—f 55. 114 biggen, 10 w. f 20f 27, 14 bokken en geiten f 4—f26. Boterprijshoogste markt f 1.35, middehnarkt f 1.30, laagste markt f 1.25. Aanvoer 1292 kop. Kipeieren f 16—f 17 per 100 stuks. WARMENHUIZEN, li Nov. 1922. Roodo kool f 0.65 a f 0.95. Gele kool f 0.20 a f0.9o. -Witte kool f 0.55 a f 0.70. Uien f 2.60. Bloemkool f 7.80. Peen f 1.05 a f 1.20. Uitschot roode kool f 0.15 a f 0.40. Uitschot gele kooi f 0.25. Aanvoei*: 7150 Kg. roode kool, 2225 Kg. gele kool' 29200 Kg. witte kool, 1000 Kg. uien, 12975 Kg. peen, 440 stuks bloemkool. WARMENHUIZEN, 13 November 1922. Roode kool f 0.55 a f 1.45. Gele kool f 0.85 a f 0.95. Witte kooi f 0.30 a f 0.651 Uien f 2.70. Drielingen f 1.70. Peen f 1 a f 1.10. Aanvoer: 10700 Kg. roode kool, 5000 Kg. gele kool, 48250 Kg. witte kool, 500 Kg. uien, 2900 Kg. peen. ALKMAAR, 13 Nov. 1922. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 34 koeien en ossen f 200—f 550, 11 vette kalveren f 90 tot f 160, p. ned. pond f 1.30— f 1.60. 17 nuchtere kalveren f 16—f 28, 10 vette schapen f 30i 50, 383 vette vaikens per ned. pond f 0.94—f 1.05. AMSTERDAM, 13 Nov. 1922. Op dc heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 519 vette koeien le kw. f 1.15—f 1.25, 2e kw. f 0.85 tot f 1, 3e kw. f 0.50—f 0.75, 110 melk- en kaifkoeien f 300—? 500 32 nuchtere kalveren f 16--f 22, 168 scha- en t 30V <0, 533 vette vaikens le. kw. t 1.17— i 1.19, 2a «kw. f 1.11—i 1.19, 3c ,k'?. f ÏM-ALU) per Kg, schoon gewicht. WINKEL, 13 November 1922. Appelen f 3 a 11 Peren 12a! 18.50. Uien f 1 f 1.60. Spruitkool f4 a f 8. Koolrapen f 0.40 a f 0.60. Kool f 0.40 a f 0.70, alles per 50 Kg. NIEUWE NIEDORP. Wogens verschil van meening in de kwestie-A. Vis ser, welke in eene vergadering van B. en W. tot uiting kwam, heeft de Wethouder, de heer J. B. Wil- ken aan den Burgemeester medegedeeld, zijn ont slag als lid van den Raad te zullen nemen. De heer Wilken zal echter, alvorens zijn schrifte lijk ontslag in te dienen^ de raadsleden in kennis stellen van de kwestie. MOND- EN KLAUWZEER. De minister van Landbouw enz. heeft met ingang van 14 Nov. geschorst de veemarkt en verboden het houden van keuringen, tentoonstellingen, Verkoopingén en dergelijke wijzen van bijeenbrenging van 'vee, bin nen' den lering, omvattende de gemeente Haarlemmer meer. DE GAS VERSTIKKING TE ROTTERDAM. De toedracht van dit ongeluk, waardoor de 27-ja rige vrouw van den timmerman S. Top en haar dochtertjes van 3 en 4 jaar het leven verloren is eenigszins anders geweest, dan in het V.D.-bericht gemeld werd. De man is 's morgens naar zijn werk gegaan, terwijl de vrouw nog voor zijn ontbijt ge zorgd heeft. Waarschijnlijk is zij toen gekleed nog wat met haar kinderen, die nog in haar nacht- kleertjes waren, te bed gaan liggen. Verondersteld wordt, dat een der kinderen uit het bed is gekropen en spelende op den grond in de slaapkamer do kraan van de gaskachel heeft geopend. Het uitstroomende gas' heeft toen blijkbaar het drietal in den dommel overvallen. Van half twaalf tot kwart voor één heb ben de reddingsbrigade van de brandweer en ver plegers van den Geneeskundigen Dienst onder lei ding van dr. Landwehr getracht de levensgeesten weer op te wekken, door kunstmatige ademhaling en toediening van zuurstof, maar zonder resultaat. VAN EWIJCKSLUIS. Men Verzoekt ons, er de aandacht op te vestigen, dat a.s. Donderdag en Zondag door „Excelsior" al hier, waar het kinderkoor twee operettes zal opvoe ren, geheel gecostumeerd, terwijl bovendien door eenige dames en heeren het blijspel „De Kilometer vreter" ten beste zal worden gegeven. nacht eenige herstellingen deed in een condensor, staande in het ketelhuis der electriache centrale te Hengelo, en om te kunnen zien een electrische lamp had meegenomen, is waarschijnlijk door den stroom gedood. Men vond hem dood in den condensor. EEN SCHIETPARTIJ TÈ ROTTERDAM. De 26-jarige vrouw A. E. Verschoor, geb. Oort, wonende aan den Goudscherijweg te Rotterdam, wièr man afwezig is, werd in den laatsten tijd tel kens lastig gevallen door een werkman van haar leeftijd, J. Kloen. Gistermorgen, toen de man het haar in haar woning weer benauwd maakte, ging zij or tusschen uit naar haar moeder in de Comman- ilerijstraat. Kloen vervolgde haai* ook daar en toen hij weer afgewezen werd, trok hij een revolver en schoot op de vrouw, die eerst in de linkerzij, daarna in de rechterborst werd getroffen. Vervolgens scboot hij op do twee broers van de vrouw, die haar wilden verdedigen, waarvan er een een schot in don linkei; schouder, dc ander een schot in het linkerbeen kreeg. Ten slotte trachtte de man zich zelf door een revolverschot in het hoofd' van het leven te beroo- ven. Hij trof zich echter in het jukbeen en viel be wusteloos neer, De Gom. geneeskundige dienst heeft het gewonde viertal, waarvan de vi'ouw zeer ernstig is, naai* het ziekenhuis vervoerd. DE WASSENDE RIJN. De Rijn wast snel. Lobith en Spijck dreigen ge teisterd te worden door het telken jare terugkeerend isolement, ais de war, aanhoudt, hetgeen des te er ger is, nu in deze plaatsen ontzettende werkloosheid heerscht. Uit Wijk bij Duurstede, 12 Nov. Het water in Rijn en Lek is sinds gistermorgen nog 24 c.M. ge wassen. Nagenoeg alle los- en laadplaatsen staan on der water. Hedenmorgen was de waterstand in Rijn en Lek 5.99 M. pi. N.A.P. Men schrijft uit .Devénter: De IJsel is in dé laatste weken ontzettend geste gen. De waterstand was Zondag reeds 5.05 M. boven A.P., de hoogste stand, welke dit jaar bereikt werd. •Op verschillende plaatsen loopt het water reeds overf de kaden, terwijl het bijna tot het lagere deel van, do schipbrug gestegen is. Ondertusschen wordt uit Keulen val gemeld, waar door ook voor hier binnen eenige dagen eene da ling van hel peil verwacht kan worden. HET CONFLICT IN DE TEXTIEL-INDUSTRIE. Uit Hengelo, 13 Nov. De bontweverijen der Ko ninklijke W eafgoederenfabriek, der Twentsche Bont- weverij en van „Insulinde" alhier, werden hedenmor gen in verband met de stuking aan de Eerste Ne- derlandsche Kant fabriek niet aangezet. NIEUWE NIEDORP. Overweldigend wap het succes, dat Benri de Vries met de zijnen, Zaterdagavond voor ons Nutsdepartenjent optredende, in de Prins Maurits alhier, had. Welk een hoogst gezellige, heerlijke avond hebben deze mensciien ons (en oen ruime ^drie honderd andere luisterenden; mei hun hoogstaand werk verschaft. v 't Was een weelde voor oog en oor, om dat alles waar te nemen. Wc kregen eerst dc vertolking van ecu Engelsch blijspelietie „Meneer Pim" te genieten. Die klucht was drie bedrijven lang maar dat hinderde niet bij zulk keurig werk ais degenen, die haar vertolkten, leverden. Waar er zulk optreden valt te bewonderen, zal stellig niemand zich vervelen. Henri de Vries trad in de titelrol op en we zagen bovendien de dames mevr. Erfraan Sasbach en mej. Minnie Blécourt, benevens de heeren Frank, Niet'sen en de Wildt optreden. Allen tooqden zij, bij uitnemendheid de rol, die haar of hen was toebedeeld, meester te zijn. Met alle waarde ring voor alles wat de anderen deden, hebben we toch bijzonder veel behagen gevonden in het spel van Mevr. Erfman-Sasbach. Rustig, innemend en tevens zelfbe wust in alles, gaf zij tooneelspeelkunst van uitstekende kwaliteit te genieten. En de ovcu-jgen waren ten volle waardig, om methatt meöe te streven naar een resultaat, zoo roemrijk, als vanavond is behaald. Geen wonder, dat eenige inafcn „gehaald" inoest worden en de spontane 'bijvalsbetui gingen niet van de lucht waren. En dan „De Brand in de Jonge Jan" van Ileijermans, waarin Ilcnri de Vries de reuzentoer verricht om verscheidene rollen, (een zevental), waarin de moest uiteenloopende tvpen worden ten tooneele gebracht, achtereen uit te beelden. Dit doet hij op onberispelijke wijze, 't Is subliem, zoo spoedig als de* gebroeders Arend, de oude schoonpapa, de forsche brigadier, de dikke kastelein, de femelende kruidenier en de barsch'e schilder achtereenvolgens op de planken verschijnen^ allemaal door één en denzelfden eenigen Henri de Vries,- voorgesteld, wien dan ook nadat het programma was afgewerkt, door den Voorzitter van het Departement een fraaie krans werd overhandigd. De Officier van Justitie en ae èoncierge van hel Rochtsgebouw, (resp. de heeren Frank en Miller) wa ren ook juweeltjes van talent op do planken. 't Geheel is schitterend mooi geweest. 4tMeneer PiiWI en „De Brand in de Jonge Jan' zijn een paar ipnder* l deelen van een prachtig geslaagden avond, die voorjl velen nog lang de aangenaamste herinneringen zal l>Üj-J[ ven bevatten. 'n Dansje tot besluit OUDKARSPEL. Sinds jaren bestaat hier van gemeentewege een-l ophaaldienst voor vuilnis. Hot is wel olgeuaurdlgl dat deze dienst nooit op de voile modewerking vant de ingezetenen heeft mogen rekenen. Liever gtngenl velen met allerlei afval het water verontroinigen,t dan dat het voor den vuilnisman werd klaurgzetfl.1 Krachtig Is hiertegen nooit opgekomen, dl weivl hetj bij politieverordening verboden. Toch was de ver zameling afval en vuilnis va.n het vrij kleinel aantal inwoners die dezen dienst wel op prijs steldenï vrij belangrijk, veel te weinig echter om den dienst! aan het destijds gestelde doel te doen boantwoow den. We vernemen nu, dat niet tot verbetering van; dezen maatregel zal worden overgegaan, doch dall de dienst met ingang van 1 Januari zal worden op» geheven. Het aantal inwoners, dat de politieverordep ning overtreedt zal dus na dien datum weer grooteT worden. LANGENDIJK. In de laatste raadszitting te Zuidscharwoude werl meegedeeld, dat de cokes van de gasfabriek door de handelaren wordt afgehaald voor 75 ct. per H.L. De;. ingezetenen moeten voor 1 H.L. cokes f 1.50 betalen] Hoe zit dat? OOK EEN VADER. Het kwam den laatsten tijd herhaaldelijk voor, al- dus het „U. D.", dat het politierapport van Utrecht melding maakte van gevallen van diefstal uit bode wagens. Meestal verdwenen er doozen met choco lade, met suikergoed en andere snoeperijen, niet ter wijl de wagens op hun standplaats stonden, maar gudrende den rit. Tot nog toe mocht de politie or niet in slagen, om de daders van deze diefstallen te vinden, die hun bedrijf met groote brutaliteit schier eiken dag weer voortzetten. Gisteren echter is dat mysterie plotseling opgelost Een Utrechtenaar, die verbonden is aan den Voogdij raad. was des ochtends op bezoek bij een gezin op het Prinsenhofje (Nieuwe Gracht). Daar trok het zijn aandacht., dat de kinderen doorloopend chocolade en bonbons zaten te eten, iets wat hem tamelijk onver klaarbaar voorkwam. Hij waarschuwde daarom d° politie en een rechercheur, ging op onderzoek uit. Deze ontdekte in het bewuste huis een groot aantal kisten en doozen, deels ledig en> deels gevuld met al lerlei snoeperijen. De bergplaats van de gestolen goederen uit de bo dewagens was ontdekt. Maar er werdén nog méér ontdekkingen gedaan. Het bleek namelijk, dat de, diefstallen werden vorricht door oen 11-jarig jon gentje! Niet, echter uit eigen initiatief, maar daartoe aangezet door zijn vader een bekende van de po litiedie hem eiken dag de deur uitjoeg met de bedreiging, dat hij een flink pak slaag kon krijgen als hij '8 avonds niet het noodige meebracht!

Schager Courant | 1922 | | pagina 2