Aliiiui Niïiïs- De verkiezingen in Engeland. DE LANGE i DE Donderdag 16 November 1922. 65ste Jaargang. No. 7131. 'EERSTE BLAD. HYPOTHEKEN. Tweede Kamer. Rfcmentandscfo Nieuws. SCHABER Dit blad TGtschlJnt viermaal pon wook: Dinsdag, Woonsdag, Donder- 1 I||fr,oiMI>C WU 17 h TRAPHRAIU 8, fit ^rtianPIl Pri)9 per 8 maflndon f1-85- Lo8ao nummore 0 cont. ADVKRTEN- dag en Zaterdag. BI) Inzonding tot 's morgona 8 uur, wojcdon Advor- I uliycVGI 3 1 i\. VV.U. I HM MAN (V IjU-i UbliayCU i TISN van j tot 5 rogola «1.10, lodoro rogol mooB 20 cont (bowljeno. tentlön nog zoovool mogelijk In hot oeratuitkomend nummer geplaatst. I POSTREKENINO No. 23330. INT. TELEF. no. 20 inbegrepen). Grooto lettors worden naar plaatsBulmto berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. VL Het begint nu te spannen. De candidaatsteling is voorbij. 57 leden zijn bij enkele candidaatstelling verkozen en wel 42 Conservatieven, 5 National Liberals (Lloyd George), 5 Independent Liberals (Asquith- Grey), 4 Labour Party, 1 Iersche Nationalist. Zeven leden van het nieuwe ministerie kwamen bij candidaatstelling in het parlement. Lloyd George behoort tot de gelukkigen, evenals 'de Speaker (President) van het House of Commone. Slechts 1 Iersche Nationalist is zonder strijd weer op zijn zetel terecht gekomen. Het is de bekende Mr. T. P. O'Connor, de „Vader van het Lagerhuis", het oudste lid volgens anciënniteit, die van 1885 het Schotsche der Liverpoolsche districten vertegen woordigt. O'Connor is oen bekend publicist en een zeer ge ziene persoonlijkheid, die al heel wat ministers heeft zien komen en gaan enj over die ministeries heel wat kan vertellen. De minister-president Bonar Law komt er niet zoo gemakkelijk af. Die moet zijn zetel in Glasgow tegen den Wee- Freëer Sir George Paish, die haastje rep je uit Ame rika teruggekomen is, en tegen den Labourman R. Mitchell verdedigen. Winston Churchill en zijn partijgenoot D. J. Mac donald, bekende aanhanger van Lloyd George zul len nog een. harden dobber hebben in Dundee tegen een ratjetoe van 4 andere candidaten. Er zijn in het geheel 1426 candidaten voor 558 zetels. De conservatieven hebben 460, de National Libe-1 rals 180, de Independent Liberals 334, de Labour 410 en diverse kleintjes 42 candidaten. Het valt op, dat Lloyd George maar 180 candidaten gesteld hoeft, naar men beweert met veel kans, de Ind. Liberalen met hun 334 candidaten zullen er volgens Asquith, die zelf zijn zetel te Paisley moet verdedigen, onge veer 100 in krijgen. Maar wie zal het zeggen? Anderen geveii de Asquit-h-Groy-partij juist veel meer kans door de persoonlijkheid van Lord Grey. Wanneer, men den uitslag der onlangs gehouden gemeenteraadsverkiezingen nagaat, dan zijn de kan sen voor Labour niet groot en zullen van 410 candi daten er niet eens honderd binnen komen. Maar bij die gemeenteraadsverkiezingen waren de portemonnaies der bewoners ook zeer na en direct betrokken, hetgeen bij algomeene verkiezingen zoo beslist het geval is. De socia'al-democraten hadden in de gemeenten, waar zij de meerderheid hadden zoodanig met de dui ten dor belasting betalende burgers omgesprongen, dat het water dc burgers aan de lippen kwam. Wel hadden de sociaal-democraten in Londen ge probeerd om gedaan te krijgen, dat alle kleine ge meenten, die Groot-Londen vormen, tot een groote gemeente vereenigd zouden worden en dus allo bur gers van Groot-Londen zouden bijdragen in éen pot, maar daar moesten de gemeenten, die hun zaakjes goed in orde hadden, niets van hebben, die bedank ten er voor om door de klassepolitiek der sociaal democraten de boel in het honderd te zien loopen. Die keken met belangstelling naar Pupiar, de Lon- densche gemeente, die feitelijk in handen der com munisten en uiterst linkschp soc.-democraten was, en noteerden zich, dat er voor die heeren regeerders slechts éen zorg bestond, de zorg voor éen klasse voor de arbeidersklasse, en liefst nog die arbeiders die niet wilden arbeiden. Er is wellicht geen factor, die zoo ongunstig voor de Labour Partij werkt als hetgeen in Poplar is ge schied. Daar werd met geld gesmeten. Bij de verkiezingen in Poplar waren indertijd qua si Labour-candidaten gesteld. Eenmaal gekozen ontpopten de meesten zich als sociaal-democraten en communisten en handelden overeenkomstig het ge bruikelijke in Holland ook bekeïide recept. Dat heeft Labour veel kwaad gedaan- Labour be- teekende n.1. in de Engelsche politiek jaren 'lang niets anders dan arbeidersvertegenwoordiging. Met sociaal-democratie had de Labour Party niets uit te staan. Maar langzamerhand kwam in den boezem der Labour Party de sociaal-democratische idee en daar na zelfs de communistische idee zich indringen en naar voren dringen, de eerste o.a. in den persoon vam Henderson, de tweede in dien van Lansbury. In 1918 was dat nog niet zoo bekend. Toen kozen nog vele werklieden, die heelemaal mets van socialisme en communisme moesten neb ben op allo Labour-candidaten, die hun voorgezet werden zonder te vragen of die Labour-candidaten nog tot de ouderwetscho Thomas- en Clynes-men- schen behoorden. Na de verkiezingen kwam do ontgoocheling en nu hij deze verkiezingen is het programma der Labour Party ontegenzeggelijk socialistisch. Ik heb u in een vorig artikel het programma uit eengezet, dus kan daarheen verwijzen. Uit dat programma blijkt, dat de oude Labour Party op zij gedrongen is en dat de naam thans ge rust veranderd kan worden in Socialistic Labour Party. Dat zal ook wel na deze verkiezingen ge beuren. Wel hebben de heeren van de oude garde gepro beerd om de socialistische kleur te verdoezelen, r aar daar loopt ditmaal de Engelsche kiezer waarschijn lijk niet in. Vooral de eisch van heffing ineens en de belas tingvoorstellen zijn te doorzichtig en worden door allo andere in Holland zou men zeggen burger lijke partijen bestreden en fel geaccentueerd. Bonar Law, de Teider der conservatieven, heeft over hét algemeen een zeer goede pers, beter zelfs dan in het begin. De toon van Bonar Law is langzamerhand fermer geworden. De beschuldiging dat hij en zijne vrienden blijkbaar slapend geboren waren, heeft hij zich ter harte genomen. Verder hebben de buitenlandsche moeilijkheden hem vel tot een krachtiger houding gedwongen. Kemal en zijne Turken maken het zoo bont, dat het kabinet-Bonar Law een krachtige houding is gaan aannemen. Daarbij hameren èn de Premier Bonar Law èn de minister van Buitenlandsche Za ken, Lord Curzon, op het aambeeld: samenwerking tusschen de geallieerden. Men ziet nu eindelijk in Engeland, hoe schande lijk Frankrijk in het Oosten gestookt heeft. Maar ook in Frankrijk ziet een deel der bevolking en der pers, dat de Britten toch nog altijd meer van de Oostersche politiek afweten, dan de verpolitiekte jurist Poincaré, en wil dat deel der Franschen zich nu maar liever aan den Britschen leeuw vasthouden. De Fransche Chantecler heeft een droevig figuur geslagen. Wanneer het nu tot en met den verkiezingsdag 15 November met het Nabije Oosten niet op vechten uitdraait, zal Bonar Law daarvan profiteeren en kon hij werkelijk wel eens een conservatieve meer derheid krijgen. Er wordt ontzettend ijverig gewerkt door de con servatieven. De conservatieve pers werkt hard mee en roept steeds weer: „sluit de gelederen" „Front tegen Labour, tegen Lloyd George en tegen Asquith- Grey!" Het schijnt wel, of de conservatieven zich het meeste bang voor de laatsten beginnen te maken en het schijnt buitendien wel, of Lloyd George de kansen voor de Asquith-Grey-partij ook gunstig acht. Aanvankelijk had Lloyd George, zooals ik in mijn eerste artikelen schreef, voeling gehouden met de conservatieven, maar nu begint hij zijn draai te ne men en zoekt hij. toenadering tot de Independent Li- beralè. Zou Lloyd George meenen, dat National Liberals en Independent Liberals samen de meerderheid zou den kunnen halen? Ik zie het anders in. Doch ik kan mij vergissen. Wanneer in Engeland het systeem van herstem ming bestond, dan zou ik Lloyd George gelijk geven, maar nu niet. Ik geloof, dat de conservatieven zullen winnen. Ten eerste zijn die conservatieven niet zoo conser vatief I U zult zeggen: Wat is dat nu? Ja, toch is het zoo. Behalve de Die Hards zijn de conservatieve Engelschen niet zóo conservatief als wij Hollanders onder het begrip conservatief verstaan. Wij zien in Holland in een conseivatief een reactionnair. Dat is de Engelsche conservatief heelemaal niet. Die wil op sommige punten heel hard vooruit, maar wil altijd het goede, oude Engeland hoog houden. Men vindt dan ook onder de typische Engelschen, onder de kleine burgers, onder de arbeiders de aller felste conservatieve partijgangers. Veel heftiger, veel feller dan onder de hoogere standen. Die kleine luiden, die arbeiders geven den door slag en ik durf voorspellen, dat de Engelsche vrou wen ook conservatief stemmen. De Engelsche vrouw heeft pas stemrecht als ze dertig is. Do Engelsche vrouw van 30 is 'Engelsch- conservatief. De invloed van de pers kan ik niet beoordeel en, dus weet ik niet wat de invloed van de Daily Mail met 1 Yi millioen lezers zal zijn. Die Daily Mail was niet pro-Bonar Law en veel oneer pro-Asquith-Grey. Maar zal men een blad als 'de Daily Mail au sérieux nemen? Een blad, dat eerst Lloyd George verketterde en hem, toén hij gevallen was, hemelhoog prees? Wanneer echter Lloyd George nu nog de laatste dagen zijn aanhangers den raaa gaat geven Wee Free te stemmen, dan konden 'in zwakkere conservatieve di stricten, de conservatieven Wei eens een harden dob ber hebben. Daarbij komt nog, dat de Premier, de heer Bonar Law, ziek is en niet meer mag spreken, terwijl Lloyd George, die even ziek was, weer druk in de weer is evenals Asquith. Men leest overigens van heel wat sprekers en spreek sters, die hun stem kwijt zijn. Voor Winston Churchill is te hopen, dat Tiij zijn stem in bedwang kan houden, want hij' heeft even goed te praten het oorlogszuchtige manifest van 16 Septem ber. dat door-hem buiten den verantwoordelijken Minis ter van Binnenlandsche Zaken, Lord Curzon, de wereld ingeblazen werd ALKMAAR. Te SCHAGEN Donderdags in Hdlel Vredelusl. Nu was Lord Curzon toen wel ziek', maar niet zoo, of hij nam zijne zaken nog waar en is het dus heel eigen aardig, dat Winston Churchill, toenmaals de minister voor de Colonies, op verzoek van Lloyd George toen Premier een buitenlandsche zaken-manifest gaat opstellen, zeer oorlogszuchtig nog wol, terwijl Lord Curzon juist een zeer gematigde houding haa volge houden. De conservatieve bladen werken natuurlijk wat zij kun nen, met dit prachtige verkiezingsmateriaal. Wanneer Lloyd George werkelijk met Asquith-Grey gaat aanpappen, dan wordt de positie voor Lord Birkenhead en voor Austin Chamberlain er niet gemakkelijker op. Die pleiten thans voor Lloyd George, dus als conserva tieven pleiten zij voor National 'Liberals, maar met het oog op eene samenwerking tusschen deze en de Con servatieven. Maar wanneer die National Liberals de Inde- depent-Libcrals gaan steunen dan wordt het voor beide heeren, die toch naast hun Coalitie-zucht, goed conser- I vatief zijn, moeilijk. Lord Birkenhead is inmiddels keurig beloond voor 1 de aan het Coalitie-Ministerie-Lloyd George bewezen diensten. Hij is tot Graaf verheven. Hij was Viscount, maar is nu Graaf Birkenhead, hetgeen o.a. voor zijne kinderen van beteekenis is, omdat aie nu ook een titel krijgen als zoon en dochter van een Earl. j F. E. Smith, lst Earl of Birkenhead. Wat zal de Morning Post sputteren. j Die kan dezen „Smith" der „SmPV'i uitstaan Ik heb ruim een jaar cpIHen in mijn artikel over dc- i Primrose League Birkeuhead's redevoering beschreven en hem nog een heel gr >ote toekomst in politiek Enge land voorspeld. Hij is nu even op een dood spoor, maar er de man niet naar" om niet de gelegenheid, indien die zich bie den zou, aan te grijpen, om "weer macht, veel macht Hij^eeft juist verleden week nog uitspraak gedaan in een wat wij' zouden noemen Hooge Raad-zéak. De Engelsche Hooge Raad bestaat uit rechters, die tot jLord verheven worden en ook zitting hebben in hes Hoogerhuis. i De Lord Chancellor. de President van het Hoogerhuis is de president van dat hoogste rechtscollege en ïpoest nu, al was hij reeds afgetreden uitspraak doen in een i hoogste beroep-zaak. Het is de z.g. Rutherford case. Een paar jaar gele den schoot een ruwe, hartelooze Mr. Rutherford in een vlaag van jalousie een vriend des huizes, Major Sef- ton, dood. In het strafgeding werd Rutherford als een misdadige krankzinnige niet veroordeeld, maar in een gesticht voor krankzinnige misdadigers opgesloten. „At His Majesty's pleasure," noemt men dat hier in Engeland, zeer eigenaardig uit oude traditie. Mrs. Rutherford, die een allerongelukkigst huwelijks leven had gehad, wilde nu van dien man af. Voor haar was dan maar één weg, n.1. dat zij haar man van overspel kon beschuldigen. Zoover ik weet is ook in Holland krankzinnigheid geen reden tot echtscheiding. Toch diep-treurig. Ik ken een paar zeer tragische gevallen als gevolg da&rvan. Zij was door nem mishandeld, ze wist dat hij Tiaar steeas ontrouw was geweest, maar dat gaf allemaal niets, ze moest één bepaald geval, als bewijs voor haar actie indienen. Zij noemde dat geval en beschuldigde een. nichtje, die een jaar in huis had gewoond. Dit keurige meisje van onverdachten levenswandel, verzette zich, ging zelfs over tot een medisch onderzoek en bleek on schuldig, zoodat Mrs. Rutherford haar zaak verloor. Nu zouden de Lords uitspraak doen. Deze kwamen weer tot de conclusie, dat het nichtje, Miss Richardson, onschuldig was en Lord Birkenhead gaf haar zeer na drukkelijk volkomen eerherstel. Doch hij verklaarde tevens, dat hij dit moest betreuren voor Mrs. Rutherford, omdat die nu als gevolg van de allertreurigste Engelsche echtseheidingswet haar leven lang verder gebonden zou blijven aan een man, die haar wreed, schandelijk behandeld had, zoodat haar huwelijksleven een hel' was geweest, gebonden aan een man, die waarschijnlijk levenslang opgesloten zou blij ven in een krankzinnigengesticht, omdat hij gebleken was te zijn een moorddadig wezen. Slechts indien het Parlement de wet verandert, zal Mrs. Rutherford vrij komen van een slecht en misdadig individu en vrijheid hebben gelukkig te worden zonder met den vinger nagewezen te worden. Aldus Lord Bir kenhead. Zeus de bladen, die-hem fel bestrijden als politicus, prezen zijn groote beikwaamheid als jurist Die bekwaamheid staat vast en Lord Birkenhead ver bergt dat niet onder een korenmaat, zoodat men o.a. uit zijn mond, gedurende dezen verkiezingsstrijd een allermerkwaardigste opmerking heeft kunnen hooren. Lord Birkenhead vergeleek het nieuwe ministerie met het oude en wees er op, dat wat bekwaamheid, wat her senen betrof het nieuwe ministerie het bedroevend moet afleggen tegen het Ministerie-Lloyd George-Balfour-Aus tin Chamberlain-Winston Churchill, enz. Natuurlijk dacht hij zich zelf niet op de allerlaatste plaats. Eigenaardig is, hoe Lord Curzon, die ruim TT/s laar geleden in een groote vergadering der Primrose League, nog zijn collega Lord Birkenhead zoo warm bij de leden aanbeval, zich van Birkenhead en Chamberlam heeft afgescheiden en tot Bouar Law is overgegaan en Minister gebleven. Tusschen Curzon en de coalitie-ministers, die we! heengegaan zijn, is het tafellaken vrijwel doorgesneden. Toch kan men naar mijne meening Curzon niet een verwijt maken, dat hij gebleven is. Lloyd George had zich zoo'n beetje van Buitenlandsche Zaken meester gemaakt en wie zal het Curzon kwalijk nemen, dat hij uu nog wel eens wil toonen wat hij als Minister van Buitenlandsche Zaken beteekent, wanneer hij en niemand anders aan de touwtjes trekt. - Wij hebben gedurende het Ministerie-Kuyper een ei genaardig geval in ons Departement van Buitenlandsche tehad. De Minister Van Lijnden schoot te kort, Dr. .uyper heeft als Premier toen ingegrepen door een zeer bekwaam diplomaat, von Weikeriin' een zoodanige positie aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken te geven, dat de heer van Lijnden niets kon doen, of het was reeds te voren aan den Premier bekend en door dien en zijne vrienden gewikt en gewogen. Men mag echter Lord Curzon niet met onzen Baron van Lijnden vergelijken. Inmiddels heeft Lord Curzon met ontzettende moei lijkheden te kampen. 'Poincaré wil maar niet afstappen van de doordrijvers- politiek. Die politiek heeft, zoover ze Duitschland betreft, slechts als gevolg, dat we na een geruïneerd Duitschland, een geruïneerd brankrijk en België zullen zien volgen mét daarna Engeland, de Scandinavische linden, en Ne derland als medeslachtoffers. De daling van de franc moest den heer Poincaré tot rede stemmen, doch doet het niet. Maar gevaarlijker is Poincaré's houding nog ten opzichte van het Nabije Oosten. Inplaats van eerst de houding der geallieerden te willen bepalen, zooals Curzon voorstelt om dan mat een vast omlijnd plan krachtig tegenover de arrogantie der Turken te staan, wil Poincaré zoo gauw mogelijk in Lausanne de onderhandelingen der verschillende mo gendheden met de twee oorlogvoerenden, Turkije en Griekenland, doorzetten. Wat daarvan terecht moet komen,dat weten do goden. Van verdeeldheid der geallieerden zullen de Turken cn hun achterban, de Russische Bolsjewisten, profi teeren. Mocht deze crisis in het Nabije Oosten zich nog toe spitsen, dan zal dat zéker nog invloed op de verkiezin gen van Woensdag hebben. Naar welken kant? Wie het weet moet het zeggen. Vandaag werd onder groote belangstelling da wer- keloozen-interpellatie gehouden van den heer Vaii den Tempel over de werkeloosheid. De spr. schet ste eerst het ontstaan der werkeloosheid en den om vang daarvan en de economische geschiedenis leert volgens spreker, dat het is een doorloopend ver bod van crisissen, die voortvloeiden uit de inner lijke ontwikkeling van het kapitalisme. Een hoog- conjuctuur zette in. De productie wies sterk. Groei de aan tot over-productie. Er volgde een val. Deze typische figuur was ook thans waarneembaar. Na de hausse, thans depressie. Niet zooals beweerd werd, de hooge loonen waren oorzaak van het in treden der malaise, maar de theoretische vraag acht te spr. trouwens van het geringste belang. Spr. con stateert, dat het laatste half jaar de levensstandaard door toenemende duurte, door de hooge huren e.d. gezakt is toi beneden dien van voor den oorlog. Voortgaande beperking van werkloozenzorg zal dien toestand nog verergeren, doordat de loondaling, zich zal voortzetten, tótdat loonen bereikt zijn van f 15, f 12, ja f10 per week. Acht men dit van' belang voor het geschokte economische leven? Men verscheept er de malaise door en verzwakt zijn positie *",gen- over het buitenland, waar men wel wijzer Spr. betoogt, dat de werkloozen om die redenen recht hebben op steun en Verstrekking daarvan het eco nomische leven ten goede komt. De werkverruiming is een voornaam bestanddeel van de werkloozenzorg en productief werk ver schaffen is de beste wijze va.n werkloozenzorg. Ver schillende industrieën zijn echter lijdende en daar om zou spr. overwogen of deze bedrijven door tijde- lijken steun te helpen zijn. Een loon van f 13 hij werkverschaffing acht spr. uit den boozê. Komende tot de werkloozen, die nóch door werk verschaffing, nóch door de werkloosheidskassen be reikt worden, bespreekt de heer Van den Tempel de voor dezen getroffen steunregeling (gemeentelijke uitkeering met rijkssteun). Naar spr. schat, vallen op het pogenhlik vier- vijfduizend arbeiders onder deze regeling. Dezen toestand acht hij onbevredigend en onhoudbaar. Spr. dringt er op aan, dat van regeeringswege Voor deze steunverleèning van gemeenten 50 wordt bij gedragen, nadat het Rijk redelijke normen heeft gesteld. De gemeenten moeten dan vrijgelaten wor den om voor eigen rekening boven die rijksnormen uit te gaan. In het bijzonder bepleit spr. de gelijk stelling der uitkeering uit de werkloozenkassen en uit deze steunverl eening. Zijn slotvraag besprekend, wijst spr. op den toe vloed van vreemde werkkrachten uit de Oostelijke provincies. De Duitsche arbeiders, hun loon ontvan gend. in guldens en hun huishouding financierend in marken, doen den Nederlandschen geen eerlijke con currentie aan. Spr. zag gaarne deze moeilijkheden in overleg met de Duitsche regeering en arbeidsorga nisaties onder de oogen gezien. Spr. had aan het begin zijner rede verschillende vragen gesteld, waarop door minister Ruys werd geantwoord. Voor regeling en verruiming van werk gelegenheid zal thans een kleine commissie van 9 leden worden benoemd. Tusschen steunverleening en werkverschaffing ziet de Regeering een onverbrekelijk verband. De regeering is bereid, boven de uitgetrokken gel den (twee millioen) nog een bedrag van twee mil- ii'oen op de begrooting van Binnenlandsche Zaken uit te trekken tot verruiming der werkgelegenheid. Spr. vérzekert, dat de regeering gaarne zoo krach tig mogelijk in de richting van uitbreiding der werkverschaffing zal werken. De vraag of een algemeene steunregeling, zal wor den getroffen, beantwoordt, spr. ontkennend. Tot he den wordt aan de gemeenten als regel 50 als rijks bijdrage 'toegekend in de uitkeering aan de „uit- getrokkenen". De regeering heeft zich in de noodzakelijkheid ge zien met ingang van 1 Januari e.k. dien norm van 50 te doen vervallen. D'e grootte van de daarna te verleenen steun zal afhangen van de plaatse lijke toestanden. (Financieele positie der gemeenten, omvang der werkloosheid e.a.). Ook de vraag naar toekenning van toeslag be antwoordt de minister in het algemeen ontkennend; in bijzondere omstandigheden zal de regeering de gevallen op zich zelf heoordeelen. Minister Aalberse deelde mee op een der vragen, dat de regeering met veel belangstelling kennis had genomen van het advies van den Werkloosheidsraad en wil aan de werkloozenkassen, aan welke in ver band met de crisis 100 bijslag wordt uitgekeerd, een hooger percentage subsidie toekennen. In het al gemeen tot 150 en in bijzondere gevallen tot 200 pet., zulks voor zoover die kassen aan de gestelde voorwaarden voldoen, die spr. daarna opsomt. De wijze waarop de leden dier kassen moeten worden geholpen, maakt nogt een punt van overweging uit. Zoo spoedig mogelijk' zal dit besluit worden gepubli ceerd. De invasie van vreemde arbeiders heeft spr. reeds vroeger aanleiding gegeven zich met het paspoor tenbureau in verbinding te stellen, ten einde de be langen* van de Nederlandsche industrie en de daar bij betrokken arbeiders in het oog te houden. Met verschillende landen is intusscben, zooals hekend', overeengekomen, d'e visa af te schaffen, zoodat daar j dit middel niet meer te hanteeren is. In zijn repliek toont de heer Van den Tempel zich niet bevredigd en dient een' motie in dat In de werke- j loozennood moet wotden voorzien met rechtstreek- schen rijkssteun, dat werkeloozenkassen bijzondere i hulp moet worden verleend, zooals door den werk- I loosheidsraad is aangegeven en dat rijk en gemeente voor minstens 50 moeten bijdragen. Hierna volgt debat en repliek der ministers en morgen stemming over de motie. AARTS WOUD. Uitslag van de gehouden stemïning voor twee notabe- lenaftredend de heeren L. Korver en B. Fluister Jbz. Deze laatste stelde zich niet herkiesbaar. Herkozen werd de heen L. Korver en tusschen de heeren P. Hartog Cz. en D. Koorn zal herstemming moeten volgen. CALLANTSOOG. Naar we vernemen, zat *he4 fantarecorps alhier om streeks half December een uitvoering geven. De rederij kerskamer hier ter plaatse heeft medewerking toegezegd om een tocu ic stukje qp te voeren Ook Le.^Nut hoopt binnenkort een gezelligen avond te houden. We hopen, dat, evenals het vorig jaar, beide avonden vlot van stapel mogen loopen. BARSINGERHORN. Bij de stemming in de Ned. Herv. Kerk alhier, zijn tot leden van het Kiescollege herkozen de heeren P. Bronder, N. Dubbelman, C. Klerk en P. Nes, waarbij de aanwezigen de benoeming hebben aangenomen.

Schager Courant | 1922 | | pagina 1