In alle standen rookt men Tabak van d. R. KEUSS, Alkmaar, Brnnenlandsch Nieuws* Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. kosten, waarvoor moeilijk een bepaald] bedrag is vast te stellen, doch laten we zeggen een paar honderd gulden. In de tweede plaats de som, die hij moet betalen aan zijn verkiezingsagent, een som, die bij de wet is vastgesteld en, naar gelang van het district, varieert tusschen 600 en 900 gulden. In de derde plaats de kosten, die hij mag maken voor de kiezers, waarvoor de wet ook al weer een maxi mum heeft vastgesteld1: 25 tot 35 cent voor iederen kiezer, alweer naar gelang van het district. Aan gezien een district 30.000 tot 50.000 kiezers telt, be dragen do kosten voor den candidaat, alles te zamen een tien twaalf duizend gulden, soms wat meer, soms wat minder. Het spreekt vanzelf, dat niemand den candidaat voorschrijft, die kosten alle zelf te dragen. Wil zijn partijkas het doen, goed. Maar welke partijkas kan voor, zeg, vijftig of honderd candidaten, tienduizend gulden per stuk uitgeven? De verkiezingsagent kan ook voor niets werken, als hij wil. Reis- en verblijfkosten kunneir tot een mi nimum gereduceerd worden: een auto van die, een slaapkamer met ontbijt van een ander, een verga derzaal van een derde. Van de arbeiderspartij zijn '»p deze wijze althans vele candidaten voor een prikje in het Parlement gebracht. In de meeste gevallen wordt echter van de por- temonnaie van den candidaat zelf heel wat ge vraagd. Wat zal men zeggen, menigeen huiverig zal ruaken voor het candidaatschap. Toch nog niet zoo, )f men heeft het noodig gevonden, die huivering nog iets te vergrooten. Elke candidaat is verplicht 1800 gulden te stor ten bij den voorzitter van zijn stemburead. Die 1800 gulden zijn weg, indien hij niet een achtste deel van de uitgebrachte stemmen op zich vereenigd ziet. Haalt hij dat achtste deel of meer, dan krijgt hij zijn. guldentjes terug „zoo spoedig dit uitvoer baar is". Wordt hij verkozen, dan ziet hij ze weer, nadat hij den eed als parlementslid heeft afgelegd. Die laatste bepaling was nog een aardig voordeel tje voor d"en staat in 1918, toen 73 Sinn Feiners wer den verkozen, die weigerden den eed af te leggen. Honderd vijl en dertig duizend gulden „staatsie- geld" in de schatkist De Valera boette er drie maal 1800 gulden bij in, aangezien hij voor drie districten candidaat was gesteld. Bij een tusschentydsche ver kiezing. een paar jaar geleden gehouden, in Februari 1920, zag een candidaat, Mr. MacKean zijn 1800 gul den gaan, omdat hiji net. 10 steramen te weinig haal de, 10 stemmen minder dan een achtste. In één opzicht heeft men in 1918 de kosten voor den candidaat verminderd, en niefc onaanzienlijk. Iedere candidaat heeft het recht aan ieder van zijn kiezers één brief portvrij te sturen. Aangezien die brief 56 gram mag wegen en je kunt heel wat in een enveloppe stoppen eer je daar aan toe bent kan iedere candidaat aan ieder van zijn kiezers een uitgelezen collectie verkiezingslectuur doen toe komen. In een district van 50.000 kiezers spaart hij daar even zooveel dubbeltjes, dus liefst 5000 gulden tnee uit. In de nu komende verkiezing schijnen een 1300 candidaten mee te zullen doen. Laten - we zeggen, dat ze, in verband met het zooeven opgemerkte, ge middeld slechts een 6000 gulden uitgeven. Zelfs dan bedragen de kosten door den candidaat ge maakt, nog een kleine 8 millioen te zamen. Wat de kosten voor alle stembureaux zullen zijn, is ook al weer niet precies te zeggen. Doch in Oc- tober 1918, kort voor de algemeene verkiezing van dat jaar, werd een extra uitgavetf»dioor het Lager huis aangenomen ten bedrage van 9 millioen gul den. Die 9'millioen waren voor de stembureaux. Dat er nu minder dan 9 millioen noodig zou zijn, is al zeer onwaarschijnlijk. Blijft nog, in de laatste plaats, de doorloopende uitgave voor het opmaken en bijhouden van. de kie zerslijsten. Kiezerslijsten bestaan per slot van reke ning alleen maar met het oog op mogelijke verkie zingen. Feitelijk vormen de kosten voor het ma ken er van dus ook een onderdeel van de totale uitgaven voor een algemeene verkiezing. Tweemaal per jaar wordt de groote kiezerslijst in Engeland nagezien, namen worden geschrapt en bij gevoegd. Het zal, na de voorgaande cijfers, wel nie mand verwonderen, dat de kosten voor het bijhouden .der lijst ongeveer 14% millioen gulden per jaar kost. De helft daarvan komit op rekening van den staat, de andere helft op die van de districten. Voor de belastingbetalers per slot van rekening een zeer onbelangrijk iets. Betalen doen zij het toch. Over die laatste 14% millioen is het vorige jaar nogal wat te doen geweest in het Parlement. Was dat wel noodig, tweemaal per jaar zoo'n lijst bij te houden, voor een, mogelijke algemeene verkiezing, die misschien, gemiddeld, eens in de vier of vijf jaar plaats heeft? Werd de lijst slechts éénmaal per jaar gewijzigd, dan gaf dat al een besparing, zoo verklaarde de minister, van, ruim 4 millioen. Doch op hot oogenblik beeft de verandering nog twee malen plaats. Dus, het Engelsche volk geniet dezer dagen een algemeene verkiezing en zal daar, blijkens het voor gaande, ruim 31 millioen voor moeten betalen. Op zijn minst! Een dure liefhebberij1, zeshonderd man nen, regeeruers van hot land, door andeion te ver vangen. Tweede Kamer. Wij begonnen Donderdag, met1 eerst te stemmen over een paar moties. De motie Van den Tempel, dat bij steunverleening aan werkeloozen geen uit zondering mocht "worden gemaakt voor de typogra fen, werd zonder hoofdelijke stemming aangeno men: de regeering had ze overbodig verklaard, maar had er geen bezwaar tegen. De tweede motie Van den Tempel: Werkverschaffing op uitgebreide schaal, zoowel rechtstreeks van Rijkswege als met steun van Rijkswege; bijzondere hulp aan de werkloozenkas- sen op den voet als aangegeven in het adres van 31 Augustus van dien Ned'. Werkloosheidsraad; steun verleening, voor het overige, door steunverleening vanwege de gemeenten met tegemoetkoming van ten minste 50 door het Rijk, tenzij de financieele toestand eener gemeente daartoe geen aanleiding geeft, werd aangenomen met 61 tegen 28 stemmen. Hiertegen was de Vrijheidsbond, de Plattelanders, eenige Roomschen en de anti-revolutionnairen. De regeering achtte ook deze motie geen bezwaar, maar •overbodig. De stemming wéés uit, dat in deze belangrijke kwestie der werkloosheid, er tusschen die regeering en de meerderheid ter Kamer niet zooveel verschil van meening bestaat. Typisch was dat de katholieke partij hier verdeeld was. Het eene kopstuk Baron van Wijnbergen stemde tegen, de heer Nolens voor, .wij zien hier dus een scherp verschil tusschen de beide hoofdmannen der katholieken. Vorder heeft minister De Geer, de finantiën-mi- nister, het woord gevoerd'. Do voorstellen betreffende de classificatie der gemeenten, waren nog maar zeer voorloopig, eigenlijk slechts een plan van den voor zitter der commissie, dat door een onbescheidenheid publiek was gemaakt en waarover noch de commis sie, noch de regeering haar oordeel had kunnen uit spreken. Het algeheele denkbeeld der classificatie zal echter niet worden prijsgegeven. - Wat de 8% pensioenstorting betreft, heeft de verslechtering van den finantieelen toestand' bij de spoorwegen dat plan d'oen rijpen. Er kon niet van worden afgezien met een vervanging van dit denk beeld, doordat van inkrimping, der formatie. Beide moet worden toegepast. De besparing van de pensioenstorting wordt ge raamd op 15 millioen. Do 8% korting van pen sioen wordt geheven van de verlaagde salarissen. In voorbereiding is een verlofstractementsregeling voor Kamerleden; het idéé Colijn financeering door middel van de Ned. Bank zal nog eens worden overwogen-; veilingsbelastingen noemde de minister volgens het eene systeem technisch ondoenlijk en zooals de heer Van Gijn dat wilde, zeer willekeurig. De minister meende, dat de beveiliging van. den gulden voor alles moet staan. Veeren plukken van een kikker ging niet naar het algemeen oordeel, maar spr. waarschuwde er tegen niet steeds het denkbeeld te propageeren dat dit wel kon van een organisatie van kikkers, hier de sloot. Anderzijds waarschuwde de minister tegen te groot pessimis me. Er is gevaar, maar met. algemeenen steun en zuinigheid, zullen wij er wel komen. Dat woord richtte de minister tot den heer Van Gijn, die ge profeteerd had dat de middelen van djit jaar mi 1- lioenen beneden de raming zouden blijven, thans is het in 9 maanden er 9 millioen hoven. De minister erkende echter dat '23 en '24 slechter zouden zijn, daarmee was in '23 wat de raming betrof( gerekend. Wat zijn perspectief-bezuinigingen betrof, was de allereerste die van de Lager Ondervvijsherzierüng. Dat zou voor hem dien toetssteen zijn of hij met zijn plan nen op den steun der Kamer kon rekenen of niet. Dat was vrij: duidelijk gezegd,: als jullie ten op zichte van die kwestie mijn voorstellen niet aam- neemt, ga Ik heen. En wellicht dar dan deze minister niet alleen gaat. Tegen de verschillende aanvallen des hearen Van Gijn, verdedigde de minister zijn finantieel beleid en het slot daarvan was, dat als de beer Van Gijn meende dat de minister voor zijn embt niet deug de, moest hij maar een uitspraak van de Kamer vragen. Met den heer Colijn was spr. ,het eens, dat er op elk gebied (dus ook voor do defensie) moest wor den bezuinigd Voor elk advies in deze zou de mi nister zeer ontvankelijk zijn. Bij de replieken die volgden, wees de heer Troel stra het aanbod van den heer. Wijnkoop, om met de S.D.A.P. samen te werken, koeltjes af, met de zeer onvriendelijke verklaring, dat de S.D.A.P. de Communistische Partij geen ernstige politieke partij kan achten, doch slechts een groep politieke pa rasieten. De heer Troelstra diende nog een paar moties in, waarin de regeering verzocht wordt den pensioen aftrek in nadere overweging te nemen en dat do regeering omtrent de herziening der classificatie geen beslissing zal nemen, alvorens de Kamer, be schikkende over de ter beoordeeling noodige gege vens, waaronder het advies der daarvoor benoemde commissie, tfioh daarover zal hebben uitgesproken. 's Avonds had er een debat plaats over "de ar beidersverzekering en daar verklaarde minister Aal- herse, dat binnen enkele dagen bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig zal worden gemaakt een schema met korte' toelichting over de unificatie (ver ruiming) van de sociale verzekering. De minister achtte het beter de ziekteverzekering in dezen ma- laisetijd te laten rusten totdat do Hooge Raad van Arbeid advies over het hierboven aangehaalde plan had uitgebracht. De heer Michielsen, zelf voorzitter van den Raad. van Arbeid, bepleitte inkrimping van de Raden van Arbeid. Men had algemeon gedacht, dat do heer Michielsen zou bedanken, nu hij Kamerlid is gewor den, voor het voorzitterschap van den Raad van Arbeid te Haarlem; dit is evenwel niet het geval geweest. En minister Aalberse heeft hem nu geant woord. dat ook hij gevoelt voor inkrimping van het aantal Raden van Arbeid. Maar hij wil dat, gelei delijk doen, n.1. telkens als er een vacature komt en de Raad, waar die vacature ontstaat er voor in aanmerking komt. Zoo heeft hij .reeds de Raden te Zaandam en Heerlen opgeheven en nu was zijn voornemen den Raad te Roosendaal ook op te hef fen, waartoe hij in de gelegenheid was omdat de verwachting leefde, d'at er.in Haarlem een va cature zou komen. Hij zou dan den voorzitter van Roosendaal te Haarlem hebben benoemd. Maar onverhoopt is die vacature niet ontstaan. Dat was een vstandije van den katholieken minis ter waarmee deze katholieke afgevaardigde het stel len kon. Ook van andere zijden, n.1. van de heeren Schaper en Duys. kreeg de heer Michielsen er nog het een en ander over te hooren. Wij zijn benieuwd wat het resultaat zal zijn. Yereenigde Bakkerijen, die vóór den door de wet, vastgcstelden tijd den heeren Kamerleden in het ge- houw der Tweedo Kamer voorzag van versche ka detjes. Aan dit bericht voegt het blad toe: „Wij hebben hier dus het eigenaardige geval, dat de wetgever hier zelf betrokken is bij een overtro ding van de wet. „Het is alleen jammer, dat de kooper van het brood ook niet strafbaar is; wij hadden hier dan een origineel en interessant proces gekrogen". CONCURRENTIE IN DE VLEESCHPRIJZEN. Tot groot genoegen der huismoeders schijnen de rundslagers te Steenwijk het.de laatste dagen onder ling niet eens te zijn. Het rundvleesch daalt gestadig in prijs en wordi., zonder been, door bijna alle slagers voor 50 cents bet pond verkocht. Sommigen bieden het z elfa voor 40 cent het pond aan. Concurrentieha-at moet de oorzaak van deze sterko daling zijn. DE VROUW EN HET ERFRECHT. Het is helaas een betreurenswaardig feit. dat ook na het veikrijgen van het kiesrecht betrekkelijk weinig vrouwen kennis namen van hetgeen in de Tweede Kamer voorvalt, zelfs wanneer daar onderwerpen worden be sproken, welke ten nauwste verband houden met haar belangen. Daarom zijn wij van mcening dat het noodig is langs dezen weg meer speciaal onder de aandacht van de vrouwen te brengen hetgeen onlangs in de Tweede Kamer is geschied bij de behandeling van het wetsont werp tot herziening van het erfrecht. Tot dusver is de toestand zoo, dat echtgenooten niet van elkander erven, tenzij bij testament anders is be paald. Die toestand is zeer onbillijk voor den langst le venden echtgenoot, vooral wanneer uit het huwelijk geen kinderen zijn geboren. Dikwijls noodzaken dan roers on zusters van dein) overledene tot verkoop van den inboedel. Vooral voor een vrouw betoekent zulk, ccn gedwongen verkoop vaak financieelen oudergang. Hierin zal thans eenige verbetering worden gebracht Op voorstel van minister Heemskerk 'is aangenomen dat, tenzij bij testament anders is bepaald, de langst levende echtgenoot, indien er geen kinderen zijn, de. geheele nalatenschap erft Zijn sr kinderen, dan dedt hij of zij in die nalaten schap mei die kinderen gelijk op. De langstlevende kan echter gehe-x worden onterfd, De overblijvende yrbüw of man verkrijgt goea wettelijk rocht op een zeker gedeelte. In deze bepalingen zit een groote onbillijkheid. Im mers, hoe meer kinderen er zijn, hoe minder de langst levende echtgenoot ontvangt. Eeu voorstel van het Ka raerlid Oud om hei aandeel van de(n) langstlevende op een vierdo te bepalen, werd verworpen, evenals een voorstel van hetzelfde Kamerlid dat bij kléine inboedels de inboedel aan dc(n) langstlevende zou wor den gelaten. Wij betreuren vooral het verwerpen van het laatste. Wie wel eens een boedelscheiding heeftï>\jgewoond, weel dat voorai bij geringe nalatenschappen door familie leden dikwijls paet de(n) langstlevende wordt getwist over een oi anuer stuk huisraad, dat hem (haar) dierbaar was. Het komt voor, dat een vrouw met kleine kinderen na de scheiding zonder inboedel op straat staat. Het is te betreuren, en wij betreuren het vooial voor de vrouwen, dal de meerderheid niet naar de woorden van Mr. Oud heeft geluisterd, welke hij' sprak bij de j vei (lediging van zijn voorstellen, woorden wolkr vooral, j de vrouwen uit het hart moeten rijn gegrepen. ZeJfe het I denkbeeld van den heer Oud om de(n) langstlevende een vast recht op een erfdeel te geven, dat dus niet bij tes tament zou kunnen worden ontnomen, werd verworpen. Ook brak de heer Oud nog éen lans voor het na tuurlijk (in den volksmond „onecht") kind. Deze kin deren krijgen minder dan Wettige kindcron. 13e heer Oud wilde deze achterstelling schrappen. De rechische meer derheid is evenwel van mccning dat buitenechtelijke kin deren maar moeten worden geslachtofferd. Ook hier is de erfrechlkwestio dus al weaer in hol nadeel van de vrouw geregeld. Zou dit ook gebeurd rijn, indien allo vrouwen wat meer belang hadden gesteld in de behandeling van zaken die' haar zoo na aan het hart liggen? Fabriek „De Wakende Leeuw", Overal verkrijgbaar. voor de arbeiders veel o ngupsitSgeï en heeft zij de rechten van den werknemer aanzienlijk ingekrompen. Had de arbeider onder de oude arbeidswet recht op ccne vacantie van een maand per jaar de nieuwe wet heeft den arbeider dit recht ontnomen. Voorheen was de werkgever verplicht ontslag twee weken van tevoren aan te zeggen, en kreeg de ontslagene steun van over heidswege tot op het oogenblik, dat hij een nieuwen werkkring gevonden had; thans is de opzeggingster mijn gesteld opi 1 h 2 weken en heeft de arbeider geen recht meer op. ondersteuning. In zijn redevoering heoft Lenin uitvoerig over do nieuwe arbeidswet gesproken. Hij betoogde hoe deze wet voor Rusland een gebiedende eisch was geworden. „De heerschende klasse'aldus Lenin, „moet ons geen verwijten maken. Sowjet-Rusland kan op een ogenblik, waarin eene waanzinnige kapitalistische concurrentie heerscht, aan rijn arbeiders niet meer bieden dan het hierbij doét, wil het zijn economisch levcu geregeld kunnen ontwikkelen. Onze arbeiders-organisatie is niet (krachtig genoeg, onze arbcidersprcstatie niet groot ge- uoeg, om, zonder gevaar voor onze economische op leving, de bestaande arbeidersreehten onverzwakt te handnaven. Wat echter ook veranderen moge, niet de acht-urige arbeidsdag, die de grondgedachte onzer ar beidswetgeving blijft. TEGEN VREEMDE OVERHEERSCHING. Uit Bern, 16 Npvember. -— De Zwitserschc bondsraad maakt de maatregelen tegen de vreemde overheérsching bekend. Op een totale bevolking van 3,880.000 zielen telt Zwitserland 4O5.0U0 vreemdelingen. DE ONRUST IN HET RIJNLAND. Uit Keulen, 16 'November, De onlusten uit Keuten hebben zich thans verspre d over het omliggende bruin koolbekken. Te brechen zijn vijf winkels geheel leegge plunderd. Daar geen levensmiddelenwinkels zijn ge plunderd was honger niet de oorzaak. Vrouwen en kin deren werden vooruiigezonden en de plunderaars ver scholen zich achter hen, toen de politie schoot. De schade schat men op 70 miljoen. Daarna zijn twee land goederen geplunderd; 50 varkens werden ter plaatse fefgemaakt, hooi in brand gestoken enz. De Engelsche poiitieafdeeling moest te hulp komen, daar de Duitsche politie te gering in aantal was. Vijfduizend man zijn naar Kerpen en andere plaatsen gegaan, waar zes winkels geplunderd zijn, waaronder van winkeliers, die zich niet aan het nomen van woekerwinst schuldig maakten. De politie ta Kernen lelt slechts 2 man. Engelsche troepen kwamen te hulp. Er zijn 20 lieden aangehouden. Do schade bedraagt 60 miljoen. Ook hier zijn drie land goederen geplunderd. Men dreigt de boeren met brand schatting en heeft ook deu Engelschen kreitscommissaris aaugcvailen. Te Solingen vreest men ook vqor onlusten. Do Engelsche troepen zijn geconsigneerd. Boeren, die zich naar de groote markt te Keulen begaven, zijn onder weg beroofd.'De aanvoer staat dientengevolge stil. N. R. Ct. DAMMEN. De uitslag der damseance, gehouden door G. Amels in het café van P. Bakker, is gespeeld 14 partijen, 9 ge wonnen 3 verloren en 2 remise. Winnaars waren Jb. {Wit, Abr. Wit, en J. Kuit Remise L. F. Eleilerp en J. Brouwer. UITVOER IN QCTOBER. In de 4 volle weken van October, van 1 tot en met 28, werden uit ons land naar het buitenland uitgevoerd 10449 sutks vee. waarvan 4727 naar Frankrijk, 4671 naar België, 81l naar Spanje, 103 naar Luxemburg, en 137 naar Italië. In de 4 genoemdo weken gingen resp. naar Frankrijk 1499, 12/4, 1208 en 741. Deze vermindering ia de laatste week, wordt aan de tongblaar geruchten toegeschreven. LANDBOUWSTATISTIEK. De Minister van Landbouw a.i. schrijft aan de Bur gemeesters, dat het jaarlijks blijkt, dat het verstrekken van zooveel.mogelijk juiste gegevens voor de landbouw- statistiek in verschillende gemeenten moeilijkheden op levert welke zich openbaren zoowel in het te laat in zenden dier gegevens als in het feit, dat zij, in ver schillende gevallèn in betrouwbaarheid al té zeer te wenschen overlaten. Het komt» daarom Z. Ei. gewenscht voor. dat in elke gemeente door den Minister een Com missie van 3 of 5 personen wordt ooao3md, die de Burgemeesters in deze aangelegenheid ter zijde staan én de in te zenden staten en lijsteiT mede onderteékénéh. Aangezien de gegevens betrekking hebben op: lo. ac grootte der gronden (de indeeling der gronden in hoofdrubrieken bouwland, grasland, tuingrond, bosch- grond^ woeste grond enz.); 2o. de met onderscheiden akkerbouwgewassen be- leelde oppervlakte bouwland; 3o. de opbrengst dezer gewassen;; moet hel 'in het belang dezer zaak worden geacht, dat in- de commissie personen ritting hebben, die met de landbouwaangeiegenbeden in de gemeenten uitste kend op de hoogte rijn. Indien in een gemeente een of meer landbouworgani saties worden gevonden, verdient het aanbeveling voor het opmaken eener voordracht met deze in verbinding te treden. Om tot de hier bedoelde regeling te komen, verzoekt de Minister vóór den31en December a.s. van dei burge meesters een voordracht van 3 of 5 personen (al 'naar door de burgemeesters in verband met de uitge strektheid der gemeente wordt noodig geacht) in "te zenden aar. de Directie van den Landbouw, Bezuiden- hout 30 's Gravenhage. HET SPOORWEGPERSONEL. Naar „Het Volk" verneemt, hebben «de vakbonden in het spoorwegbedrijf aan de directie bericht,, dat zij de voorwaarden betreffende pensioenstorting, werkplaats!oonen, classificatie en loongarantie ge durende het jaar 1923 enz. aanvaarden. Voor pensioen zal dus met ingang van 1 Jan. a,s. 8% pet. van het loon worden gestort, terwijl de inge voerde loonsverlaging van 10 pet. voor het werk- plaatspersoneel op dien datum wordt teruggebracht tot 7 pet. WETGEVER© EN WETOVERTREDERS. Naar men' de „Rsb." mededeelt, heoft de politie proces-verbaal opgemaakt tegen een bakker van de EEN DRAMA. Maandag meldde zich bij den portier van het bank huis Dupont te Rijsel een zeer elegant gekloede jon- gevrouw en vroeg den directeur, den heer Dupont Sn, lid van den Rijsolschcn gemoentoraad, te spro ken,. Daar Dupont Sr. uit. was, ging de dams weg. In deu namiddag kwam zij terug en herhaalde haar verzoek. Zij werd in een spreekkamer gelaten, waar woldra Dupont Jr.. de zoon van den directeur, 'zich bij haar veogde. Wal tu tusschen. deze twee men- sciion i.s voorgevallen weet mon niet, maar na een vrij lange poos klonken, er verscheidene schoten, Du pont Jr. stortte de spreekkamer uit en viel in den gang op oen stoei neer. in do sproekkprner lag do jonge vrouw badend in haar bloed, dood. Op tafel lag een revolver, lageu verder haar mof, baar tasch en haar hoed. De doode bleek te zijn een meisje van 21 jaar, dat vroeger op de bank gewerkt had. Du pont Jr. is 34 jaar oud, getrouwd en vader van drie kinderen. Hij is zoo zwaar gewond, dat bij nog niet ondervraagd is kunnen worden. DUIVELSCHE TOELEG. Enkele dagen geleden is de Londensche hoofdcom missaris van politie Horwood vergiftigd door hem toegezonden bonbons. Men vond het nogal onvoor zichtig om bonbons van een vreemde op te eten. Maar zoo is het geval niet geweest. Den 7den November was Iiorwood jarig en een fa milielid had hem op dien dag een brief gestuurd, waarin zij hem mededeelde dat zij, niets anders we tende, hem bonbons als geschenk zou sturen, daar haar bekend was dat hij ervan hield. Morgen be sloot zij kom ik in de stad en zal ik je een doos laten sturen. Den volgenden dag kwam ook inder daad een doos bonbons, die Horwood moest be schouwen als het geschenk dat hem beloofd was, maar die een voor een met arsenicum vergiftigd waren. Toen hij baar opendeed, zeide hij tot zijn secretaris: „Dat zijn de bonbons die X. mij zou stu ren". Hij at ervan met het bekende gevolg en pas eenige uren later kwam de doos, die zijn verjaars geschenk was. De toeleg van zijn belager was dus wel duivelsch, of men heeft met een zeldzaam toe val te doen. De directeur van crimineele onderzoekingen van Scotland Yard heeft nog opgemerkt dat de datum van den verjaardag van Horwood aan het publiek niet bekend was, aangezien hij niet voorkomt in de gewone boeken, waarin men bijzonderheden over bekende personen kan vinden. Horwood is intusschen geheel aan de beterende hand. NIEUWE WETTEN IN RUSLAND. Tot de meest belangrijke wetten aangenomen op de laatste vergadering yan het al-Russisch centraal uitvoe rend comité behoort zeker de nieuwe arbeidswet, nood zakelijk geworden door de nieuwe' 'economische politiek der regeering en de daaruit voortvloeiende wijziging in de daaruit voortvloeiende wijziging in de verhouding van arbeider en werkgever. In vergelijking met de eerste arbeidswet, afgekondigd in het eerste jaar de October-revolutie, is de nieuwe wet KERKELIJK ZANGKOOR. De vergadering, die was opgeroepen voor het oprich ten van een Kerkelijk Zangkoor, mag goed geslaagd hccteu. Het resultaat was, dat een vereeniging opgericht werd van een dertigtal leden. Er is een voorloo- pige commissie van bestuur aangewezen en in Uitzeilde nummer van de Schager Courant kan men een oproep voor do functie van directeur vinden. WF.RK. Het leggen van een kabel voor het Provinciaal Electr. Bcdryf van 't Zand naar Den Helder, lang 18 KAL.» is bij aanbesteding gegund aan den iaagsten inschrij ver, den heer J. Zijistra alhier. Een mooi werk voor onze grondwerkers, waaraan velen langen lijd werk zullen hebben. VERKOZEN. Tot Kerkvoogd bij de Ned. Herv. J£erk alhier is ver kozen do heer J. Schoorl. VÏ.RKOOPINQ. Uilslag dei' verkoopingen ten overstaan van Notaris G. J. Baas. Heldor, op 16 Nov. to Soliagen. I. Eigeuuommen van H. Blaakman, St. Paucras perc. 1. Huismanswoning met schuur on weiland aan de Langevliet, Koegras. gein. Helder, groot 17.08.90 ll.A. Opgehouden op f 12300. perc. 2. weiland, groot 2.55.60 H.A. Kooper do heer P. Tuin. c.s. te 't Zand, voor f 3067. jjerc. 3. weiland, groot 3.46.90 H.A. Opgehouden op perc. 4. weiland, groot 5.27.00 H.A. Kooper de heer K. Smit to Heöo voor f 6429. II. Weilandt nabij de Spoorhalte te Koegras, Helder, foot 10.31.20ll.A., eigendom van de heeren C. Dito, N. C. Verfaille, R. Th. Luyckx on A. Govers Rz. perc. 1 groot 2.50.00 H.A.,; kooper de hoor A. Govers te Relder voor f 3000. perc. 2 groot 2.50.00 H.A., kooper de heer J. N. G. Verfaille te Helder, voor f 2900. perc. 3 groot 2.50.00 H.A., kooper de heer J. N. G. Verfaille te Helder voor f 2800. perc. 4 groot 2.50.00 'H.A., kooper de heer A. Govers te Helder voor f 3376.60. III. Huis en erf te Julianadorp, groot 2.28 aren, eigendom van de heeren Veyfaille,. Luyckx eb Govers, voormeld. Kooper de heer A. Govers Rz. voor f 2240. Uitslag der verkooping ten overstaan van Notaris Launuan, Schooridam, groot 11.85.15 H.A., jgeiegen te Koegras, Callantsoog, voorheen F, Bas. Kooper de heer D. van Diepen, Heerhugowaard, voor f 17120.43. Reclames. Weest Waakzaam. Men kan niet oplettend genoeg zijn voor de ver schijnselen van verzwakking die zich bij kinderen tijdens den groei zoo menigmaal voordoen. De om standigheden waaronder het kind het tijdperk zij ner vorming doormaakt kan op zijn heele leven van invloed zijn. Echter kunnen de ouders zich daar bij veel bezorgdheid besparen door nu en dan hunne kinderen de Pink Pillen te doen gebruiken. Het onlangs voorge komen geval met de jonge juffrouw Lafla- quière doet zien welk een merkwaardige ver andering door de be handeling mét de Pink Pillen wordt te weeg gebracht bij kinderen die de groei verzwakt heeft. Mijn dochtertje dat 14 jaar oud is schrijft, ons Mevr. Laflaquiète. bakkerin te iMeyrals bij St Cyprien(Dordog ne, Fiankrijk" had erg onder den groei geleden. Zij at niet meer en klaagde aldoor over hoofdpijn. Sedert zij de Pink Pillen is gaan gébruiken, is zij heel ge- Zond en eet zij met smaak. Ik ben er blijde om dat ik haar de Pink Pillen heb laten nemen. Dat de Pink Pillen zoo weldadig werken bij kin deren die onder den groei geleden hebben, komt doordat hunne werking juist plaats heeft pp een tijdstip dat het bloed groote behoefte heeft orr her nieuwd) te worden en dat de krachten onophoudelijk moeten worden ondersteund. Bovendien worden de Pink Pillen in het algemeen met succes gebruikt telkens wanneer verarming van het bloed en ver zwakking der zenuwen zich voordoen. De prijs der Rink Pillen bedraagt f 1.75 de doos, f9.de zes dloozen. Zij worden verkocht in liet Hoofddepot: Nassaukade 314 te Amsterdam. Eischt dit adres en de Hollandsche gebruiksaanwijzing. De Pink Pillen zijn ook te verkrijgen bij alle goede apothekers en drogisten. (Cl. Rivière) t Mevr. Laflaquière.

Schager Courant | 1922 | | pagina 2