Plaatselijk Nieuws. VOETBAL Gemengd N*euws- Tweede Kamer. Binnenlandsch Nieuws. WXNTERLEZÏNG. Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt, zal Donderdag 23 Nov. a.s. de heer A. M. de Jong uit -Vnsterdam voor de Ver. voo r Winterlezmgen kernen met het onderwerp: „Middeleeuwsche Lite ratuur". (Wij verwijzen verder naar onderstaand artikeltje.) ..„De Middeleeuwen! Wij zijn gewoon deze ge schiedkundige benaming te gebruiken niet alleen in chronologischen, maar ook bepaaldelijk in cultuur- historischon zin. Wij geven met dezen term niet al leen een zekere periode aan, maar wij karakterisee- ren haar tevens ook. Niet alleen de eeuwen, die zich uitstrekken van den val van het West-Romeinsche rijk tot de ontdekking van Amerika of den val van Constantinopel, noemen wij de Middeleeuwen, maar wij bedoelen daarmee bepaaldelijk de periode van zeer kenmerkende maatschappelijke, staatkundige, verschijnselen." Aldus Prof. H. Burgmans in de Inleiding van zijn werkje „De Middeleeuwen", in de Wereldbiblothe.ek uitgegeven. Die „zeer kenmerkende, maatschappelijke, staat kundige, kerkelijke verschijnselen" hebben niet na gelaten, invloed.te oefenen op wat ons in hand schrift of gedrukt boek uit de Middeleeuwsche let terkunde is bewaard gebleven, en waarover de heer A. M. de Jong ons binnenkort bier hoopt te komen vertellen. Het dacht ons niet ondienstig, een kleine opwekking tot het bezoeken van deze lezing te plaatsen. Het onderwerp toch zal menigeen door on bekendheid niet trekken, de een zal het misschien te „geleerd", en de ander te eenvoudig, te primitief voor den twintigste-eeuwer vinden. En toch zouden zij, die op een van deze uiterste standpunten staan, ongelijk hebben, met weg te blij ven. Want wat de mensch de eeuwen door ervaren heeft als betrekkelijke waarheid, de uitdrukking van zijn liefde of zijn haat, zijn vreugde of zijn smart, zijn religieus besef, of, om maar bij 't heol- alledaagsche te blijven: van zijn maatschappelijke voor- of tegenspoed en zijn afgunst op- of zijn be wondering voor wien het in de wereld beter schijnt te gaan dan hemzelf dat alles komt in de mid deleeuwsche geschriften minstens even zoo duidelijk naar voren als in de hedeudaagsche. En dan heeft de taal1 waarin die liederen en exem plaren en kronieken geschreven zijn, éen groot voor deel boven ons tegenwoordige Nederlandschhet is een primitieve taal, ze noemt de dingen bij den wa ren naam. Dat moge 'n enkele keer in onze gekuiscb te ooren eens wat ruw klinken, wie daarentegen vcoi het reëele, teekenende woord, zooals bet nu soms nog in volksuitdrukkingen na-leeft, hij zal met op rechte! bewondering staan voor hot werk van den middeleeuwschen schrijver. Laat. het dan zijn, dat de minnezanger dicht dat echt-menscheüjke; „Waer ic mi wend, waer ic mi eeer Ic can gherusten noch gheoachten, Waer ic mi wend, waer ic mi ceer Glii zijt altijd, ghi zijt altijd in miin ghedachten." Of in dat „Kerelslied", prachtig-teekenend de minach ting van de opgekomen burgerij voor de plattelands bevolking, die een paar geslachten terug nog hun' gelijke was Wi willen van den kerels zinghen, Si sijn van quader aert; Si willen de ruters dwinghen Si draghen eenen langhen bacrL" En dan 't refrein, dat geen nader commentaar behoeft; Wronglen, wei, broot ende caes Dat heit hi al aen dagh; Daer omme es de keref so daes He hetes meer dan hijs mach." Wie zegt, dat alleen in onze dagen er „standen" be staan? Luister maar: „Ter kerinesse wille hi gaen: Hem dinct datti es een grave (I) Daer wil hyt al ommeslaen Met sinen verroesten stave." En dan de religieuze poëzie. .Wie kent niet het prachtige „Stabat Mater" i Maria stont met groten rauwe Seere beweent met goeder trouwe Biden cruce daer Jhesus an hinc....." Nogcens. niemand blijve de volgende week Donderdag thuisin de middeleeuwsche litt. is „voor elck wat wils.' MEDEMBLIK, 21 Nov. 1922. Blauwe aardappelen f 1.05. Uien f 0.85 a I 1.05 per .50 Kg. Witte kool f Q.30 a I 0.35. Roode kooi' f 0.95 per 100 stuks. WARMENHUIZEN, 21 Nov. 1922. Roode kool f 0.60 a f 1.65. Gele kool f 0.50 a f 1.35. Witte kool f 0.45 a f 0.55. Deensche witte kooi f 0.60 a f 1.05. Uien f 2.30 a f 2.40. Drielingen f 1.60 a f 1.80. Nep f 2.40 a f 2.GO. Bloemkool f 6.30 a f V.90. Uit schot roode koot f 0.25. Aanvoer: 19400 Kg. roode kool, 12350 Kg. gele kool, 65380 Kg. witte kool, 24Ï5 Kg. uien, 430 Kg. nep|. 1085 stuks bloemkool. NOORDERMARKTBONDi, Noord-Scharwoude. 21 Nov. 1922. Blauwe aardappelen f 1.80 a f 2.50. Eigenheimers f 2.10/ Graafjes t 3.10. Grove uien S 2.20 a f 2.50. Drielingen f *2.10. Peen f 1.40. Roode kooi f0.70 a f 1.70. Gele kool 0.40 a f 1.20. Witte kool i 0.40 a f 0.70. Deensche witte f 0.80 a f 1.20. Kroten 1.40. alles per 100 staks. Bloemkool f 12.60 a f 14.10 per 100'stuks. Aanvoer 20 Nov.; 10410 Kg. uien, 11293 Kg. peen, 76660 Kg. roode kool, 47875 Kg. gele kool, 42050 Kg. witte kooi, 110900 Kg. Deensche witte koof, 92 stuks bloemkooL LANGEDIJKER GR0ENTENVE1LING, Br. op L. 21 Nov. 1922. Bloemkool, le soort, Ie cerf f5.90 a f 12.20. Idem, le soort, reuzen f 8.10 a f 16.80 per 100 stuks. Rooae kool, le soort f 0.90 a f 1.60. Idem, 2e soort f 0.30 a f 0.80. Gele kool, le soort f 0.50 a 0.90. Idem, 2e soort f 0.20 a f 0.40. Witte kool, le soort f 0.50 a f 0.80. Deensche witte koof, le soort f 0.40 a 1.40. Bravo f 2.10. Bieten f 1.20 a f2.20. Gele nep f 3.10. Drielingen t 1.80 a 1.90. Uien, le soort f 1.30 a f 2.30. Rapen f 0.90 a f 1.10. Losse wor telen f 1.20 a f 1.40, alles per 100 Kg. Aanvoer: 6130 st bloemkool, 66300 Kg. roode kóól, 28300 Kg. witte kool, 31600 Kg. gele kooL 22800 Kg. losse wortelen, 10725 Kg. uien, 375 Kg. gele nep, 1130 Kg. aardappelen, 5750 Kg. bieten. 192» Kg. rapen. PURMEREND, 2 INov. 1922. Aanvoer en prijzen waren op de heden gehouden markt als volgt: Kaas: 12 st. fabr. kaas f 58, m. m'. f60, 15 st. boerenkaas f 57.50, m. m. f 60, 1 st. Goudsche kaas f 54; 932 Kg. boter f 2.30—f 2.50; 552 runderen: vette 325, f 0.80—1 1.25, 217 melk- en geldekoeien f 125 tot f 450, handel matig; 10 stieren; 17 paarden f 150— f 250, handel stug; 40 vette kalveren f 1.60—f 1.80 per Kg., handel vlug; 148 nuchtere kalveren, slacht f 10— f 40, fok f 16—f 32 handel stug; 349 vette varkens, zouterij f 0.92—f 0.98, slacht f 1—r 1.04, handel' matig; 25 magere varkens f 30f 55, handel stug; 130 biggen 12—f26, handel stug; 1007 schapen, vette f 25—f 52, overhouders f 25—f 3o, handel 'matig; 58 bokken; 72 ganzen f 5—f 7, 43 zwanen f 9MO, kïpeieren f 11 tot i 15, 400 zak appelen f 1—f 3 per zak, 300 zak peren f 1—f 4 per zak. WESTFRIESCHE VOETBALBOND. Programma voor Zondag 26 Nov. 1922. Eerste Klasse: Oude Nidoerp: V.V.V. I—Dosko I, 2 uur, scheids rechter de heer P. Wijn. Hoogwoud: H.F.C.—Stormvogels I, scheidsrechter de heer H. Wilbrink. Benningbroek: B.V.V. I—Voorwaarts I, scheidsrech ter de heer D. J. Compas. Twee klasse A: Oudesluis: Dosko II—Sparta III; 0 uur, scheids rechter de heer C. van Oorschot. Anna Paulowna: Excelsior inQuosego II, 2 uur, scheidsrechter de heer Visser. Twésdé klasse B: Lutjewinkel: L.W.V.C. IIStormvogels II, 2 uur, scheidsrechter de heer M. Porte. Kolhorn: K.F.C. II—V.V.V. II, 2 uur, scheidsrechter de heer F Becker N. Niedorp: N.V.V. II—K.F.C. I, 2 uur, scheidsrechter de hoer C, Klink. Barsingerhorn: Voorwaarts II—D.F.C. I, 2 uur, scheidsrechter de 'heer P. Keet Uitslagen van Zondag 12 November: B.V.V.L.W.V.C., 4-6. V.V.V.H.F.C., 5-1. Stormvogels—Excelsior, 0—L N.V.V.—'Voorwaarts, 41. Quosego II—Excelsior II, 2—0. Dosko IIW.F.C. I, 2—1. Sparta IV—Excelsior III, 90. N.V.V. II—D.F.C. I, 1—2. L.W.V.C. II—V.V.V. II, 0—6. K.F.C. II—K.F.C. I, 2—4. Stormvogels II—Voorwaarts II, 51. H.H. Secretarissen: Het adres van den Competitie leider is vanaf Zaterdag 25 November: Drieboom- laan 68, Hoorn. Het tweede elftal van B.V.V. te Benningbroek is tot den Westfrieschen Voetbalbond toegetreden en daarvoor is het volgende programma vastgesteld t 19 Nov. 3.V.V. Stormvogels; 3 Dec. B.V.V.—L.W.V.C. II; 10 Dec. B. V.V.—N.V.V. II: 17 Dec. B.V.V—W-G.7 Januari B.V.V.K.F.C. I; 14 Januari Stormvogels H-B.V.V.; 21 Januari B.V.V.-KF.C. Tl; X Januari B.V.V.- V.V.V. II; 4 Februari B.V.V.—Voorwaarts II; 11 Fe bruari N.V.V. II—B.V.V.18 Februari V.V.V. II— B.V.V.; 25 Februari L.WÏ.V.C. II-B.V.V,; 4 Maart K.F.C. I—B.V.V 11 Maart Voorwaarts II—B.V.V.; 18 Maart D.F.C.-B.V.V; S Maart K.F.C. H-B.V.V, SCHCQRL. De voetbalvereeniging S.V.V. I speelde Zondag jl. op eigen terrein en verloor met 10 tegen V.V.U. III to Uitgeest. S.V.V. II speelde te Egmond o.d. Hoef, tegen Zee meeuwen II en verloor met 32. $.V.V. III te Alkmaar 19 niet doorgegaan wegens afkeuring van het terrein. WIERINGERWAARD. Zondag jl. word een competitiewedstrijd gespeeld door W.F.C. I togen Sparta III van Schagen. Voor de rust. wist geen van beide clubs te doelpunten. In ae tweede helft echter, na een goed -opgezette aanval van Sparta wist diens middenvoor een punt te -ma ken. Hierin kwam geen verandering, zoodat Sparta met 10 heeft gewonnen. De keeper van WJ.C Schenk, heeft in, het doel schitterend werk te zien gegeven. Scheidsrechter Wijn voldeed goed. Naar we vernemen, zal door W.F.C. evenwel geprotes teerd worden, omdat in Sparta III spelers meespeel den, die reeds vier maal wedstrijden achtereen in Sparta II hadden meegedaan. LUTJEWINKEL. L.W.V.C. I speelde Zondag jl. een wedstrijd tegen H.F.C. I van Hoogwoud. L.W.V.C. I won dezen wed strijd met 10. L.W.V.C. II speelde Zondag te Barsingerhorn een wedstrijd tegen Voorwaarts IL Voorwaarts II won dezen wedstrijd met 7—0. PLANTENZIEKTENLEER. XXI. (Vragen, deze rubriek betreffende, zoo noodig van goed verpakt materiaal vergezeld, in te zenden aan deft heer K. van Keulen, Veenenlaan 88, Hoorn. Hoorn. Spreektijd Zaterdagsmorgens van 9—12.) Een praatje over mollen. Een woord van dank aan allen, die mij iets over bovengenoemde dieren schreven. Het lijkt mij1 goed. eeni dier brieven hier eens nader te bespreken, aan gezien daar wel wat van te leeren zal zijn, n.1. van de bespreking. Ik denk dat de steller van dezen brief het mij niet kwalijk neemt, ik noem geen en kelen naam! Ter zake dan! De geachte inzender schrijft ongeveeT als volgt* „Hierbij zend ik U mijn ondervinding wat de mol betreft. Ik heb nog nooit een mol in mijn tuin ge vangen en mijn bevinding is, dat ik thans niet meer mollen heb dan mijn buren, die ze steeds weg van gen! Ik zou niet gaarne zien dat ik geen mollen had! Soms, in den planttijd zijn ze wel eens schadelijk door het omverwerpen der jonge planten, doch ik vertrouw beslist, da^ de voordeelen grooter zijn dan de schade; daar bij voorkomende vreterij, mijn hu ren er altijd veel meer hinder van hebben dan ik! Ook in de fruitteelt acht ik haar nuttig, zelfs heel nuttig! Als voorbeeld kan ik U daarvan melden dat een appel of peer die wormstekig is, zelden, ja bij na nooit bij1 mij voorkomt, Of dat nu allemaal door de mol komt, weet ik niet, maar geloof ik zeker, mijn reden daarvoor is, dat ik nooit geen lijmbanden ge bruik en ik bevind mij bij dat niet vangen- uitste kend 1" Tot zoover mijn berichtgever. Het komt mijl voor, dat het goed is er even op te wijzen, dat de schrijver eenigszins abuis is in zijn beschouwingen. Ik- geloof tenminste niet, dat de mol veel rupsen van wormstekige vruchten zal verorbe ren! Ten eerste zegt het spreekwoord terecht: De appel valt niet ver van den boom en ik geloof niet, dat mollen bij voorkeur dicht bij den boom zullen wroeten. Als we voorts de levenswijze van de rups der wormstekige vruchten nagaan, dan zien we, dat deze zich verpopt, hetzij aan den boomstam, hetzij aan een hek of zoo. De mol heeft dus weinig kans deze rups te vangen! Nu is er nog een ander soort rups, die wel in den grond verpopt, maar die komt niet in zoo grooten getale voor als eerstgenoemde, maar het bezwaar van het wroeten tusschen de wor tels blijft toch bestaan! Als de schrijver voorts zegt, dat hij nooit geen lijm banden aanlegt omdat hij geen wormstekige vruch ten heeft, dan is hij ook eenigszins abuis, want we leggen geen lijmbanden aan om daarmee de worm stekigheid te bestrijden, maar om den kleinen wrn- tervlinder te vangen! We moeten de dingen goed uit elkander houden! Sublimaat-behandeling aardappels. De late aardappels kunnen nog ontsmet worden met sublimaat. Men onderzoeke zijn aardappelen op lakschurft; wassche ze daarvoor eens goed met wa ter af en zie of er geen zwarte korstjes op achter blijven, Twijfelt men, dan zende men enkele aard appels aan De(n) Controleur bij den Plantenziektenkun- digeni dienst te Hoorn, K. VAN KEULEN. DE EERSTE VERGADERING VAN HET NIEUWE ENGELSCH PARLEMENT. Het nieuwe parlement heeft Maandag vergaderd. Als gewoonlijk werd het Lagerhuis bestormd door leden, die zich de begeerde zetels wenschten te ver zekeren. De oerste leden kwamen reeds 's morgens om 5 uur aan. 'a Middags kwam het Lagerhuis bijeen om den Speaker te verkiezen. Whitley werd met algemeene stemmen herkozen. Daarna werden de leden beëedigd. Een merkwaardgie gebeurtenis was, dat Clynes, de leider van de arbeiderspartij, het leiderschap van de oppositie aanvaardde. Toen Bonar Law, de nieuwe premier, zich aan het hoofd plaatste van de gewoonlijke processie naar 't Hoogerhuis om de koninklijke instructies te ver krijgen voor de verkiezing van den Speaker, ver zocht Asquith, de liberale leider, Clynes, naast den premier te loopen, als leider van de oppositie. Al dus verzaakte Asquith het recht van de liberale par tij om de voornaamste partiji van de oppositie te .zijn, ten bate van ds arbeiderspartij. Xloyd George verscheen Maandag niet in het- Lagerhuis. Het parlement zal Donderdag door den koning persoonlijk worden geopend. GEHEIMZINNIGE ONTPLOFFING. De kachel ontploffingen zijn in den laatsten tijd te Parijs zoo talrijk geworden, dat de Pariische po- litio zich met detectives van Scotland Yara in ver binding heeft gesteld, teneinde gezamenlijk de geheim zinnige oorzaak deze explosies op te sporen. In alle gevallen, waarin dergolijkë ontploffingen voor kwamen, was er gebruik gemaakt van Engelsche an- thraciet. Men denkt, dat de explosies veroorzaakt zijn door kleine natronen met groote ontploffingskracht. daar de /ongevallen te talriik zijn om aan een ongelukkig toeval te worden toegeschreven. De gebruikte anthraciet is hoofdzakelijk öfkomstlg uit Wales cn gedeeitelijk ook uit Yorkshire en "de politie meent, dat de ontploffingsmiddelen tijdens liet vervoer onder de kolen zijn gemengd. Er wordt daarom bij aankomst der kolenschepen in ae havens en tijdens het transport in Frankrijk stFengo controle uitgeoefend, terwijl aan ScoUana Yara gevraagd is, hetzelfde in Engefand te doen. EEN ZEEROOF. Uit Londen, 20 November. Uit Hongkong wordt een vermetele daad van zeeroof gemeld, gepleegd aan boord van het Britsche schip Suian, hetwelk met een groot aantal Europeanen en Chineozen van Hongkong naar Macao op weg was. 65 Chineezen, die zich onder de passagiers bevonden, overweldig den do officieren, verwondden den kapitein, den eersten officier, den machinist en een aantal Euro peanen; zij doodden twee Indische wachten en ver wondden anderen. Zij openden de safes en maakten zich meester van alles van waarde, wat aan de pas sagiers behoorde en plunderden het schip geheel. Tenslotte lieten ze het schip naar Hongkong terug- keeren en ontsnapten met den buit. BEZUINIGEN. Om te bezuinigen, dénkt het Berlijnsche gemeente bestuur een aantal onderwijzers te ontslaan. Men vreest, dat ongeveer 2000 onderwijzers door dit be sluit van het gemeentebestuur zouden werden ge troffen. Het gemeentebestuur wil het plan practisch mogelijk maken, door op talrijke schelen bepaalde klassen te vereenigen. HOTELDIEVEN. In een der grootste hotels van het Berlijnsche centrum werd Zondag een van de talrijke dieven, die sinds geruimen tijd do Berlijnsche hotels onvei lig maken, door een kellner gesnapt. De dief ging den kellner te lijf en stak hem een dolk in het on derlijf. Een tweede kellner, die op het hulpgeroep van zijn collega toesnelde onderging hetzelfde iot. Ten slotte slaagde een kantoorbediende van het hotel erin den woesteling neer te boksen. De dief trachtte desondanks nog te ontkomen, maar werd door een huisknecht opnieuw neergeslagen. Nu kan de man eindelijk aan de intusschen ontboden politie worden overgeleverd. De beide gewonden kellners moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. DE ENGELSCHE KONINGIN. Hoezeer koningin Marie zich van haar gewone vrou welijke plichten weet te kwijten, bleek vandaag uit de tentoonstelling van ongeveer 42.000 kleedingstulc- ken enz,, door H.M.'s naaigilde gemaakt voor zie ken en armen, welke tentoonstelling op het Rijke instituut wérd gehouden. Onder het tentoon gestelde waren verschillende aardige wollen dekens voor kin deren die door de Koningin zelf waren gehaakt. De zoomen van de zijden voeringen toonden ook aan, dat de Koningin evengoed de naaimachine of de naald weet te banteeren als hot meerendeel van haar vrouwelijke onderdanen. STEEDS GROOTER WERKLOOSHEID. Uit Weenen, 20 Nov. Niettegenstaande de loons verlaging in vele takken van industrie, worden er steeds meer arbeiders ontslagen, daar de crisis in de industrie aanhoudt. In Weenen alleen bedraagt het aantal werkloozen volgens de „Morgen" meer dan 100.000, terwijl verder nog ongeveer 100.000 metaal arbeiders een verkorten arbeidstijd hebben, waar door ze veel loon derven. Ook in de toxtiel-industrie is de arbeidstijd van 48 tot 36 a 24 uur per week verkort. MILLIOENENDIEFSTAL AAN PELZEN. De grootscheepsche diefstallen nemen behalve in Berlijn, ook elders in het land schrikbarend toe. In de laatste dagen hebben fabrieken en groote bedrij ven in Leipztg Chemnitz en omgeving het moeten ontgelden. Hier hebben vier inbraken plaats gehad, waarbij den dieven, waarschijnlijk; Berlijners, voor meer dan 50 millioen mark in handen1 viel. In een geval -voor 28 millioen aan geprepareerde huiden van blauwvossen, zilvervossen, enz. VERGIFTIGINGSVERSCHIJNSELEN. Verscheidene inwoners van het dorpje Horley had den zich reeds enkele malen onder dokters behan deling moeten stellen wegens het zich voordoen van vergiftigingsverschijnselen. Na een langdurig on derzoek zijn de doktoren er nu achter gekomen, dat vergiftiging wordt veroorzaakt door hot feit, dat 't dorp periodiek van gasaanvallen heeft to lijden. Na bij het wedrennenkamp te Gatwick (aan den spoor weg Londen—Brighton) wordt n.1. een hoeveelheid oorlogsmateriaal verniotigd, waaronder een aantal obussen zijn met yperito gevuld. Wanneer nu de wind naar het dorp Horiey is, drijven cio vrijgeko men ga.sdampcn in de richting van het plaatsje. PESTGEVALLEN IN GRIEKENLAND. Uit Belgrado, 21 Nov. In Griekenland zijn eenige gevallen van pest voorgekomen. De regeering heeft krachtige maatregelen genomen om de uitbreiding van deze ziekte tegen te gaan. VOOR VIJFTIEN MILLIOEN MARK AAN ZIL VER GESTOLEN. Uit Berlijn, 20 Nov. Naar de „Lokal Anzeiger" meldt, werd uit de gewelven van het slot Sonder- hausen voor ongeveer vijftien millioen mark aan zilver gestolen. Tot dusver heeft men de daders nog niet kunnen arrecteeren DOOR PEST AANGETASTE RATTEN. Uit Hamburg, 20 Nov. Aan boord' van Tiet uit Buenos Ayres hier aangekomen Spaanscbe s.s. Arola Mendi werden ratten aangetroffen, die door pest schenen te zijn aangetast. Het geheele schip heeft een bewerking met gas ondergaan. Menschen zijn tot dusver niet ziek geworden, zoodat er geen reden tot ongerustheid is. DREIGENDE BROODSCHAARSCHTE. - De Prefect van de Marno heeft een oproep tot de bevolk, ug gericht, waarin hij zegt, dit i'e laatste graanoogst verre beneden het gemiddelde is geble ven, en het land dus belangrijke graaaaankoopen in het buitenland zal moeten doen. Deze Icaport zal de depreciatie van het geld nog verergeren en tot een nieuwe stijging der broodprijzen leiden. Vandaar dat de prefect er op aandringt om het broodverbruik zoo veel mogelijk to beperken en elke verkwisting te vermijden. EEN OMELETTE VAN VIJFDUIZEND EIEREN. Toen dezer dagen twintig kisten met eieren te Antweipen uit het ruim van het Deensche s.s. Fys- berg" werden opgeheschen, brak eensklaps de draad van een der kranen en vielen de kisten naar om laag Vijfduizend eieren lagen in stukken en vorm den een reusachtige omelette aan den wa'.ltkant. De eigenaar der eieren liet zich niet van zijn stuk brengen en begon aanstonds de gebroken, doch nog niet leeggeloopen eieren in het openbaar to verkno pen voor 15 centimen per stuk. Hetgeen voor de koopera nog een buitenkansje was. DE ONTVANGST VAN CLEMENCEAU TE NEW YORK. Clemenceau, die zooals men weet een reeks lezin gen in Amerika zal houden,* is te New York rp zeer geestdriftige wijze ontvangen. Toen hij van de ha ven naar hetr gemeentehuis reed, wierpen meisjes kushanden en confetti uit de venster® der skyscra- pers en juichten menschenmenigten hem voortdu rend toe. Xe de haven van New York werd hij door een leger reporters belegerd, die hem bombardeer den met een heele reeks vragen. Hij weigerde ook maar eenige politieke verklaring af te leggen, doch zeide: „Hier hebt u een lijst met „ja's" en „neen's" voor uw vragen, maak er maar gebruik van naar u goeddunkt." Hij ging lachend voort te spreken over onverschil lige zaken, „Toen ik 57 jaar geleden in de Ver. Sta ten woonde", zeide hij, „toonden d evrouwen haar hoofden, halzen en handen", waarmede hij zeggen wilde dat zij thans veel meer toonden. Over New York sprekend in architectonischen zin zeide hij dat do gebouwen „te dicht bij de maan" waren. De algemeene beschouwingen over de Staatsbe grooting zijn gisteren voortgezet en gaven weinig belangrijks to hooren. De fameuze rede van den anti- revolutionnaireu leider Colijn, waaruit op 't eerste gezicht opgemaakt moest worden, dat hij op eene groote bezuiniging op de miiltaire uitgaven wilde aansturen later is deze rede door Mr. Colijn zeer verzacht werd heden door Mgr. Nolens, den lei der der Katholieke Kamerfractie, geducht onder han den genomen. Op fijn ironische, kalm spottende manier, zooals alleen de heer Nolens dat kan, werd de rede van Colijn gegispt, en gebrandmerkt als „gewichtigdoenerij". Ook de heer Schokking, het hoofd der Christelijk-IIistorische Kamerfractie, zette den heer Colijn op zijn plaats. Men ziet het.: onder de drie partijen der Regee- ringsrneerderheid kraakt het nu al, bij het eerste optreden. Het voorspelt niet voel goeds. WOENSDAG, 22 Nov. NED. HERV. GEMEENTE te: Sint Maarten, nam. 7 uur, Ds. Tinholt. DONDERDAG, 23 NOV. NED. HERV. GEMEENTE te: Barsingerhorn, nam. 7 uur, Ds. v. Loon. DE DAM. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft na veel strijd besloten, dat hot z.g. midden-Damterrcin zal worden bebouwd. Waarmede, dat wordt nu het strijdpunt. De motie-Polak om het teiTein onbebouwd te laten, werd verworpen met 22 tegen 8 stemmen. STATENVERKIEZINGEN NOORD-HOLLAND. Het Prov. Comité van a.-r. kiesvereenigingen in Noord-Holland, heeft besloten bij de verkiezingen voor de Prov. Staten in het volgend jaar uit te ko men met vier lijsten en wel één voor de kieskringen Helder en Hoorn; één voor de kieskringen Zaandam en Haarlem; één voor de kieskringen Weesp en Velsen en één voor den kieskring Amsterdam. KOEGRAS, De eigendommen der GraanmalerIJ Do Hoop, zijn gisteren bij de openbare verkooping in het lokaal van den heer J. Marees, opgehouden opf 27070.—. oudkarspel. Onze gemeente is een flinke zaak rijker geworden. De heer Paarlberg, boekhandelaar alhier, hoeft na melijk aan zijn zaak een flinke uitbreiding gegeven. De winkel die eerst een oppervlakte had van onge veer 15 M2„ is nu tot ongeveer 40 M2. uitgebreid. Het geheel ziet er keurig uit. oudkarspel. Uit 17 sollicitanten is als machinist van den Kerk- meerpolder benoemd de heer C. Wals alhier. Uit de sollicitanten was een viertal opgemaakt, waaruil bij loting de benoeming plaats had. oudkarspel: Het schijnt thans vast te staan, dat deze week met den wederopbouw van de houtzagerij en schavorij zal worden begonnen. Het lange tijdsverloop na don brand was oorzaak, dat. wel eens aan den wederopbouw getwijfeld werd. Echter het feit, dat bijna aJle personeel aan het werk gehouden werd, moest wel andere gedachten wekken. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 21 November 1922. Uitspraken H. v. Wieringen, Amsterdam, medewerking aan het tot standbrengen van verkoop van twee paarden zonder ■betaling f volgende week uitspraak). H. v. Wieringen, Amsterdam, mishandel., (volgende /week uitspraak.) J. Mooi Koegras, veroorzaken van lichamcl. letsel door schuld, 1 maand gev. J. Broersen, Harenkarspel., verduistering, 6 mnd. gev. voorwaardelijk met 3 proefjaren. J. Visser, Egmond aan Zee, overtred. art. 247 Wetb. van strafrecht, (zaak mot gesloten deuren) vonnis be krachtigd. BILJARTEN. Maandag 20 Nov. had bft den heer H. Jonker te Anna Paluowna, op een De Schepper-biljart, hetwelk prettig lierp en ook prima in orde was, de eindwedstrijd plaats van de biljartverccniging Hollands Noorderkwartier. 7 Leden die de vorige maal niet present, kuilden rijn, speelden eerst, uitslag: I. G. SI ijkerman (80) 80 in 14 beurten. 2. A. Kraan (65) 61 in 13 beurten. 3. Jlx Prins (45) 45 in 27 beurten. 4. N. de Jong (50) 37 In 27 beurten. 5. D. BoekeJ (95) 95 in 14 beurten, D. de Lee uw (55) 55 in 19 beurten. 7. J. Schenk Az. (90) 55 in 19 beurten. 2o ronde: 1. J. J. Moerbeek (55) 55 iri 16 beurten. 2. J. Bróei* (70) 46 in 16 beurten. 3. Jb. Stammes (85) 85 in 17 beurten. 4. A. Mijts 70) 33 in 17 beurten. 5. S. Koorn (65) 65 in 21 beurten. 6. S. Mere-boer (60) 39 in 21 beurten. 7. C. Slikker (160) 160 in 17 beurten. 8. R. v. Halm (70) 39 in 17 beurten. 9. J. Schenk Dz. (80) 80 in 10 beurten. 10. Jn. Stammes (70) 30 in 9 beurten. 11. J. Veerman (80) 80 in 21 beurten. 12. W. Keetman (70) 66 in 20 beurten. 13. W. v. Erp (75) 75 in 21 beurten. 14 J. Peetoom Jnz. (105) 100 in 21 beurten. 15. H. Koster (85) fö in 17 beurten. 16. Ad. de Wit (85) 61 in 16 beurten. 17. G. Siijkerman (80) 80 in 18 beurten. 18. P. J. N. Wijker (40) 20 in 18 beurten. 19. Jb. Prins (45) 45 iu 30 beurten. 20. D. Boekei (95) 95 in 13 beurten. 21. D. de Leeuw (55) 36 in 30 beurten. Na de tweede ronde waren nog 11 spelers aan en werd opnieuw geloot. De oneven nummers zijn de winners, de even nummers de verliezers, tus schen aanhalingsteekens is de handicap, daarachter hei behaalde puntenaantal en het aantal beurten. 3de rond e: (85) 85 in 14 beurten. (80) 71 in 14 beurten. (85) 85 in 25 beurten (80) 73 in 25 beurten (55) 55 in 19 beurten (45) 35 in 20 bsurten (160) 160 in 17 beurten. (75) 62 in 17 beurten (95) 95 in 16 beurten. (80) stilstaand nummer Jb. Stammes Joh. Veerman H. Koster G. Siijkerman J. J. Moerbeek Jlx Prins C. Slikker W. v. Erp D. Boekei J. Schenk 4e ronde: 1. J. Schenk 2. Jb. Stammes 11. (80) 80 in 8 beurten. (85) 29 in 7 beurten. De heer J. Schenk' Dz. uit de Cérès te Schagen maakte hier één schitterende partij en beëindigde zijn partij in 8 beurten en maakte alzoo een gemid delde van 10. De cijfers zijn 25, 16, 4, 9, 3, 11, 1 en 11 is samen 80. 3. H. Koster (85) 85 in 13 beurten. 4. J. J. Moerbeek (55) 22 in 12 beurten. 5. C. Slikker (160) 160 in 12 beurten. 6. D. BoekeJ (95) 50 in 11 beurten.

Schager Courant | 1922 | | pagina 2