Het kan Verkaeren". Freco's Zenuwtabletten Freco's iloofdpijntabletten U ifvoering Binnenlandsch Nieuws. Reclames. Een goede Inval. op 26 November 1922, Burgerbrug LOUIS BOUWMEESTER. Vrijdagavond WGrd voor een volle zaal in het lokaal van den heor L. Zhvaag opgevoerd: De Koop man van Venetië, van William Shakespeare, met Louis Bouwmeester als Shylock. Het was een feest- voorstelling ter herdenking van den 80sten verjaar dag van onzen grootsten toonoelspeler. 80 jaar! in den regel een leeftijd van mummelen en strompelen, stuntelig en èi. En hier, nog de oude, overweldigende kracht, een uitbeelding van sloo- pende hartstochten. En dat avond aan avond, als een man van veertig. Onveranderd en even veer krachtig, 't Is een wonder! En het was als vroeger, bet was als steeds; groot en machtig! die uitbeelding van al wat in den Jood Shylock leeft en wroet. Haat, liefde een men geling van allerlei gevoelens, tot uiting komen in allerlei toonaarden, maar steeds diep en aangrij pend, meesleepend en geweldig. Hoeveel jaren ia het al niet geleden, dat wij Bouw meester voor de eerste maal zagen en hij ons aan greep en wij aanbaden hem als "*t ware in onze jonge jaren. Bij ons natuurlijk niet meer dat eer biedige enthousiasme van vroeger jaren, maar toch wel hetzelfde ontzag, dezelfde bewondering over dit machtig talent. Het was een opgetogen publiek, dat direct bij eerste opkomen in 'n daverend applaus zijn buide bood en dit herhaalde steeds weer. En dat enthousiasme van die honderden bezoekers kreeg zijn hoogtepunt toen de heer G. Metselaar in welgekozen woorden Louis Bouwmeester toesprak en de jongste in de zaal, Nellie Zwaag, een krans aan. den oudste *in de zaal, Louis Bouwmeester, aanbood. Het lang zal hij leven! als slotwoord van zijn speech door den heer Metselaar aangegeven, vond een spontanen weer klank bij de bezoekers en luide en herhaaldelijk werd Bouwmeester, nu van schmink ontdaan, toe- gejubeld. En het scherm rees en daalde, de kleine man op het tooneel boog en de huldebetuigingen schenen niet te willen eindigen. Het is een avond geweest, die in alle opzichten volkomen is geslaagd. POLITIE. Verloren: een rozékranseen band van een mantel een pakje met inhoud. Gevonden: een taschje met inhoud. aardappelen, *300 Eg. bieten, 725 Kg. rammenas, 300 Bij de nu volgende rondvraag werd Ier sprake gebracht Kg. rapen. dat net al meer dan eens gebeurd was, dat afgekeurd vee ALKMAAR, 24 Nov. 1922. beslist voor den dood verkocht was aan z.g. krengen- Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerdslachters, dat deze het beest elders verkocht als gezond 2687 H.L. Tarwe f 11—f 12.50, Rogge f 11f 11.50. j of eerlijk. Om aan deze bedriegerij een einde te krijgen. wer(j begiert^ de afgekeurde meren een afkeuringsmerk te geven aan het rechteroor. Tweede Kamer, We hebben nog een heel diepzinnig principieel debat gehad over de huwelijkswetgeving en hierbij plaatste minister Heemskerk zich op het standpunt dat het huwelijk is een goddelijke vaststelling en tevens een fundament voor de maatschappij. Wijzi ging en wettelijke herziening leek wel in zijn bedoe ling te liggen, maar niet in die mate als bv. mevr. Bakker—Nort en haar medestanders dat wenschten. Die maakten haar volgens den mini3ter, of wilden tenminste pasklaar maken voor de Abnormale geval len. Maar dat gaat niet, het huwelijk moet passen op de normale gevallen en die komen niet in con flict met bepalingen als b.v. over de man het hoofd van de echtvereniging of die over het domicilie van de vrouw. Voor scheiding tusschen het huwelijks- goederenrecht en het algemeen huwelijksrecht bleek de minister niet te voelen. In de replieken werd de strijd, die nogal princi pieel scherp was geworden, wat verzacht door ver schillende toenaderingen en bepleitte mej. Wester man daarbij nog eens: herziening van het huwelijks goederenrecht en dan de rest maar laten rusten. Mr. Marchant kwam nog vertellen, dat mevrouw Bakker—Nort er niet aan dacht om het huwelijk te beschouwen als een firma. De gevolgen waartoe een huwelijk soms kan komen, waren links veelal er ger dan rechts^ Dat was echter maar een gradueel verschil en daarover had men elkaar niet in de haren te vliegen. Misschien dat er ondef den invloed van deze meer vredelievende stemming nog iets komt van eenige herziening van het huwelijksrecht^ 's Avonds verdere behandeling van finantiën en hierbij vraagt de heer Weitkamp afschaffing der veilingsrechten voor den landbouw, terwijl de heer Oud dit wil uitbreiden tot alle roerende goederen. De heer Staalman hield een interpellatie over de Tabakswet. Liefst heelemaal afschaffen, kon dat niet dantoch een ander systeem dan het banderolles- systeem. Door anderen werd heffing aan de bron beter geoordeeld, maar ook de minister, die hier voor was geweest, wees er op, dat nu niet direct van stelsel kon worden veranderd. Eerst moest men de overgangsperiode door zijn. Veel is er niet meer te vermelden, zoowel de rest van Justitie als het vervolg van Finantiën gaven niet veel belangrijks. Meegedeeld werd dat de Min. van Justitie een wet voorbereidt tegen premieleeningen. Over de afschaf fing of handhaving van de Staatsloterij zal kunnen worden gesproken, als de betrekkelijke moties aan dé orde zijn. De heer Visscber hield een pleidooi voor de schei-' ding van Kerk en Staat. De heer Schokking,, zijn partijgenoot, zal daarover Dinsdag bet zijne zeggen en zal wel een heel ander geluid laten hooren. Ook hier dhs weer scheiding. De Tabaksmotie van den heer Abr. Staalman is verworpen met groote meerderheid- Voor Kerstmis nog de afbandeling van de wijzi ging der Lager Onderwijswet. Marktberichte MEDEMBLIK, 24 November 1922. Uien f 1 a f 1.20. Bonte aardappelen f 0.95 a 1.05. Blauwe f 0.80 a f 1.05 per 50 Kg. Witte kooi f 0.40 a f049 per 100 Kg. WARMENHUIZEN, 23 Nov. 1922. Roode kooi f 0.55 a f 1.40. Gele kool f 0.25 a f 1.10. Witte kool 'f 0.40 a f 0.55. Deensche witte kool f 0.45 a f 1.25. Uien f 2 a f 2.30. Nep f 1.60. Peen f 1.25. Uitschot roode kool f 0.35 a f 0.50. Uitschot gele kool l 0.25. Aanvoer25250 Kg. roode kool, 10950 Kgr gele kool 78225 Kg. witte kool, 1050 Kg. uien, 75 Kg. nep, 575 Kg. peen. WARMENHUIZEN, 24 Nov. 1922. Roode kool f 0.35 a. f 1.40. Gele kool *f' 0.45 a f 0.9d. Witte kool f 0.45 a f 0.60. Deensche witte kooif 045 a f 1.50. Uien f 1.70 a f 1 Drielingen f 1.30 a i 1.50. Nep f 1.50 a f 1.90. Peen 1.20 a 1.40. Uitschot roode kooi f 0.30. Aanvoer30810 Kg. roode kool, 6480 Kg. gefe 'kool, 69575 Kg. witte kooi, 12600 Kg. uien, 880 Kg. nep, 10225 Kg. peen. NOÖRDERMARKTBOND% Noord-Scharwoude. 24 Nov. 1922. Blauwe aardappelen f 1.40. Eigen- genheimers f 1.70. Grove uien f 1.30 a f 2.20. Drie lingen f 1.60. Peen f 1.10 af 1.20. Roode kooi f 0.50 a f 2.10. Gele kooi f 0.30 a f 0.70. Witte kool f 0.40 a f 0.70. Deensche witte kool f 0.60 a f 1.50. Rapen f 1.30, alles per 100 Kg. Bloemkool (6 a I 13.90c 2e soort f 1. Aanvoer: 6025 Kg. aardappelen, 16801 Kh. uien, 21275 Kg. peen, 74700 Kg. roode koof, 34825 Kg. gele kool, 31400 Kg. 'witte kool, 37100 Kg. Deensehe witte kooi. LANGEDUKER GROENTENVEILING. Br. op L. 24 Nov. 1922. Bloemkool, le soort le cerf f 4.30 a f 12. Idem, le soort, reuzen f 9.20 a f 14.60 per 100 stuks. Roode kool, 1 esoort f 0.80 a f 1.50. Idem, 2e soort f 0.30 a f 0.70. Gele kool. le soort f 0.80 a f 1.20. Idem, 2e soort f 0.40 a 0.70. Witte kool, le soort f 0.30 a f 0.70. Deensche witte köol, le soort f 0.50 a f 1.40. Schoolmeesters f 1.70. Bravo i 2. Ram menas f 3.10. Bieten f 1.50 a f 1.90. Gele nep f 2.60 a f 2.90. Drielingen f 1.80 a f 1.90. Uien, le soort f 1.50 a f 2.40. Rapen X 1.10. Losse wortelen f 1 a f 1.20, alles per 100 Kg. Aanvoer: 5120 st bloemkool, 47000 Kg. roode kool, 36400 Kg. witte kodl, 25300 Kg. gele kool, 17225 Kg. wortelen, 18520 Kg. uien, G&8 Kg. gele nep, 1875 Kg. Gerst "chev. 9—f 11.50, Haver f 11.50f 13, Paarden- Jboonen f 13—f 14.50, Bruine boonen f 28f 35, (Ci- 'citroenboonen f 47f 50, Witte boonen f 44r 52, Rood Mosterdzaad f 40—f 44, Groene Erwten kl. t 20 f22, gr. f32—f38, grauwe f 45—f 53, vale f27— f 40 per 100 kilo. ALKMAAR, 24 Nov. 1922. Aangevoerd 13 stapels kaas wegende 83361 kilogram men. FabriékskaasKleine met merk f 61, zonder merk f 56.50; Commissie met merk f 57.50. BoerenkaasKleine met merk f 58, zonder merk f 55; Commissie met meik f 57. Handel matig. NOORN, 23 November 1922. Aangevoerd 130 stapels kaas wegende 83361 kilogram Boerenkaas f 60 gem., f 54 ongein. 1 mapei Fabrieks Comm. Kaas i 55 gem. 20 stapels Boeren Comm, Kaas f 56 gem. Aanvoer 32 stapels, wegende 11684 K.G. Handel vlug. WINKEL, 24 November IWX Appelen f3 a f 15. Peren f 3 a f 16. Kooi ~f 0.40 a f 0.70. Bieten f 0.40 a f 2.Wortelen f 0.40 a f0.90 Uien f 1 a f 1.60. Spruitkooi S 4 e f 6 per 50 Kg. ALKMAAR, 24 November 1922. Bloemkool f 3.20 a f 10.70 per loo stuks. Roode kool i 1.80 a f 3.10, Gele kool i O.GO a f 0.90. Wor telen f 1.50 a f 1.80. Uien i 1 a 2.60. Appelen f 3 a f 16. Peren f 4 a f 22. .Spruiten I 2 a f U. Witlof f 15 a f 46. alles per 100 Kg. Predikbeurten. ZONDAG, 26 NOV. NED. HLRV. GEMEENTE te: Eenlgenburg, voorin. 10 uur, Ds. Snethlage. Anna Paulowna, voorm.-10 uur, Ds. van Loon. AARTSWOUD. A!u ouderling werd in do vacature P. Koorn, welke bedankte, gekozen de heer J. Kuiper Rz. en ais diaken herkozen de heer D. Koorn. Beide heeren hielden hunne benoemingen in beraad. BARSINGERHORN. De heer C. Bol te Barsingerhorn, secr. van het Heem raadschap der Strijkmolens van de Schager Kogge, heelt voor genoemde betrekking bedankt. Gedurenae 35 jaar nam ae heer Bol, tot bijzondere tevredenheid van het Bestuur van het Heemraadschap, 'deze functie waar. ZUIDSCHARWOUDE. Over de veiling te Broek op Langendijk werd door bouwers uit deze .gemeente ongeveer f 1200 aangevoerd over October 1922, terwijl dit nog pjL-m. f 24000 was in dezelfde maand over 1921. ZUIDSCHARWOUDE. De tuinbouwvereeniging besloot zooveel mogêlijk tege moet te komen aan de wenschen, door de Christelijke en R.K. Arbeidersbonden geuit, ten opzichte van het niet zonder noodzaak ontslaan van dén arbeider en onderlinge werkverschaffing. Een vergadering waarop een en ander nader zal worden besproken, zal worden bijgewoond. Voor de oprichting van een werfcloozenkas werd wei nig gevoeld. LANGENDIJK. De vereeniging „De Koophandel,"heeft besloten, nu de toestand van tuinbouw en handel zoo précair is, er met klem op te wijzen, dat het tegenwoordige stelsel vsu ver» plicht-veilen van ernstigen nadeeligen invloed is op dö prijzen van de groenten en oorzaak is en kan worden van teniet-gaan van handelsrelaties en afzetgebied. LANGENDIJK. We kwamen bij een landbouwef. die in het bezit was van ongeveer 10 spoorwagens kool, met nog een tame lijke hoeveelheid wortelen, bieten en uien. Hij rekende daarvoor, bij de tegenwoordige prijzen, niet meer te ontvangen dan de .som, die hij aan arbeidsloon moest ,uitgeven voor schoon houden en ter veiling aanvoeren Dat voor die hoeveelheid groenten al heel wat arbeids loon en andere onkosten zijn betaald is duidelijk. 'Spoedig ingrijpen van rëgeeringswege is meer dan ooit noodig. ST. MAARTEN. Woensdag vergaderden in café „Rust en Lust dc ouders van schoolgaande kinderen wijk St Maarten, ter besprekinghet in de toekomst verslechteren van het lager onderwijs. Nadat de heer K- v. 't Veer de beteekenis van het voorstel, door de regeering gedaan, aan de aanwezigen had uiteengezet, was ieder overtuigd, dat hier met alle kracht tegen geageerd moest worden en besloot men, om een lijst te doen circuleeren waarop een ieder, die voor goed onderwijs is, zijn handteekening kan plaatsen. HOOGWOUD. Boor Burgemeester én Wethouders dezer gemeente zijn tot hooistekers herbenoemd de heeren K. Stroet eii D. Rocker voor de wijk Zuid- en Noordend; de heer D. Koorn Jz. voor de wijk Aartswoud; de heer K. Slagter voor de wijk Gouwe en de heer G. Klaver Cz. voor de wijk Weere en Tropweere. PER KOKER 60 CENT. Slapeloosheid, Examenvrees, Gejaagdheid. PER KOKER 45 CENT. Binnen 10 min. verlichting der hevigste hoofdpijn. N. Noot, Julianadorp; J. Boekei, Callantsoog; L. v. d. Oord en F. Randwijk, 't Zand; D. de "Graaf en H. Borst, Breezand; P. Neuvel, P. Muntjewerf G. de Jong, Anna Paulowna; M. v. d. Klooster, Kolhorn; Wed. K. StapeL Winkel; J. Kruif, N. Niedorp; Dro gisterij „Het Groene Kruis", Schagen. Voor engros Gcbr. Rotgans, Schagen. WINKEL. Aangezien er thans een voldoende getal leerlingen zich heeft aangemeld zal eerstdaags een cursus voor voorbereidend militair onderricht worden geopend. -- OUDE NIEDORP. Donderdagmiddag vergaderden de leden van het vee fonds alhier, in het lokaal van den heer A. Mijts. Nadat de Voorzitter, de heer A. Mijts. de vergadering had geopend en de secretaris-boekhouder, de neer M. Kooijman, de notulen had gelezen, welke, onveranderu werden goedgekeurd, bracht laatstgenoemd heer verslag uit over het afgeloopen jaar, dat luidde als volgt: „Evenmin als het- voorgaande jaar is ook dit jaar voor het fonds niet ongunstig te noemen, alhoewel dit jaar toch meer vee werd afgekeurd. Gedurende het afgeloopen jaar werden 12 stuks vee afgekeurd, waarvoor werd ont vangen f 1035. Verzekerd werden in het: lsto kwar taal 444 runderen voor f 165160; 2de kwartaal 439 run deren voor f 162500 3de kwartaal 417 runderen voor f105890 4de kwartaal 405 runderen voor f 133760. De omslag bedroeg gedurende het geheele jaar 1.85 pet, wat gemiddeld f 5.90 per rund was. Het vorig- jaar pwdroeg de omslag 1.25 pet. of f 6.80 per rund, ter wij» het in het iaar 1919-'20 1.20 pet. of f 5 per runu was. De totale ontvangsten hebben bedragen f 3777.855, de uitgaven f 3704.60, zoodat de rekening sluit met een voordeelig saldo van f 73.255. Als bestuurslid werd herkozen de heer M. Kooyman, boekhouder. Ging het fonds het vorig jaar vooruit, wat betreft het aantal van het verzekerde vee, welke ver meerdering toen 37 bedroeg, dit jaar overtreft het -orige. daar er 75 stuks vee meer verzekerd werden? Na net voorlezen van het verslag volgde het onderzoek der rekening die door de heeren G. Gaijaard en D. Schenner werd onderzocht en op hun advies werd goed gekeurd op de in het verslag genoemde cijfers. Tot bestuurslid werd herkozen de heer G. Gaijaard. Na nog eenige zaken van huishoudelijken aard be handeld te hebben, werd de vergadering tnet 'een woord van dank' gesloten. ANNA PAULOWNA Op initiatief der afd. Breezand e.o. van „Volks onderwijs". waren Donderdagavond in Veerburg verschillende besturen en verdere belangstellenden bijeen, waarvoor de heer N. Raap op duidelijke- wijze uiteenzette, b.oe de voorgenomen technische „verbe tering" van de onderwijswet in schier ieder opzicht een groote achteruitgang van hot Volksonderwijs zou worden en in hot bijzonder ten plattelande. Be sloten werd om handteekeningen to verzamelen van allen, die de zoogenaamde technische herziening ten hoogste zouden betreuren en deze vindt men zoo wel bij de voorstanders van bijzonder al9 van neu traal onderwijs. Verschillende personen hebben zich bereldi ver klaard. om met lijsten rond te gaan. ANNA PAULOWNA. N&ar we. vernemen zal Ds. Schermerhorn Don derdag 30 November in Veerburg komen met: „Geroepen". ANNA PAULOWNA. De eerste winterïezing is voor T.A.G.O. een succes geweeat, Ondanks don verhoogden entréepiijs, waar toe men noodgedwongen was overgegaan, was de zaal van „Veerburg" flink gevuld. De verwachting bleek dus groot en Mr. Kamp heeft die hooge ver wachting niet teleurgesteld. Reeds dadelijk met „Dc Rattenvanger van Hameln", door Browning, had hij het publiek in zijn greep en heel den avond hield hij het gevangen. Zijn gelaatsexpressie heeft hij dan ook volkomen in zijn macht, zijn hand- en armbe wegingen zijn van een groote welsprekendheid, zijn veelomvattende stem gehoorzaamde volkomen aan zijn wil. Maar vooral zijn zeggen is van een zoo oer- comische kracht, dat hij soms aan een enkelen dood- gewonen volzin een intonatie weet te geven, die plotseling het publiek doui schateren van jolijt. Door dit alles vermag deze gelukkig bedeelde voordrager een allerdwaast, stuk als 'h.y, „Ken romen met een contrabas", dat wij' bij' taxi ft mogelijk flauw en on beduidend zouden gevonden hebben, ten gehoore te brengen op zoodanige wijze, dat het wordt tot een schaterwekkende voordracht, waaiibij we ons niet meer vragen of de inhoud eigenlijk niet dwaas is of onbeduidend of flauw. Beslist geestig echter waren „Het gordijn van Van Rijn" en" het éénige slotnummer: „De schoolopziener en de Rups". Allerleukst ook was „De moeilijkheden Ier Nederlandsche taal", dat wij als toegift kregen. En als het waar is, dat. lachen gezond maakt, dan heeft d'e amusementskunst van Mr. Kamp in dezen triestigen. korainervollen tijd aan velen onzer een weldaad bewezen. NIEUWE NIEDORP. Ook heden Vrijdag is de toestand van den heer P. Waterdrinker, die Donderdag in gasbedwelming is ge raakt, nog zeer zorgwekkend. Het bewustzijn: is nog altijd niet teruggekeerd! EEN BELANGRIJKE DIEFSTAL. Een heer, wonende aan de Koninginnegracht, deed aangifte van vermoedclijken diefstal van een kistje, in houdende juweelen ter waarde vaü ongeveer f 15.000 uit een koffer die per spoor van Davos naar Dén Haag is vervoerd. INBRAAK TE WOHMERVEER. j In den nacht van Woensdag op Donderdag werd in gebroken in het kantoor der melkfabriek ..De Zaan streek?' bii de Zaanbrug, te Worm er veer meldt "de „TeL." Kort nö de inbraak ontmoette een nolitie-agent ©en man uit Wormerveer, rijdende op een flets zonder licht. Hij werd aangehouden en opgebracht. Op het bureau onder vraagd, bleek hij op avontuur uitgeweest cn op "hem werd om. de revolver van dc-n directeur der melkfabriek gevonden. De aangehoudene bleek fte inbreker te wezén, en werdt als oud-bekende der justitie, in verzekerde berwaring gesteld. Toen men den diefstal kwam aangeven was de dief reeds gevangen. De politie zoekt naar de medeplichtigen, die zij meent op spoor te zullen komen. HET ST. ELISABETHS-GESTICHT TE ALKMAAR. Men meldt ons uit Aftmaar Het alhier in de Eipmastraat gélecen en in geheel ons Noorderkwartier zoo békend S. Elisabeth-gesticht be stond gisteren een kwart eeuw. Na eenige godsdienstige plechtigheden vereenigden zich om elf uur in de feestelijk versierde ..refter' het ge- Jieele feestcomité. Burgemeeester en Wethouders, eén groot aantal doctoren, mede uit den omtrek, een vijftig tal zusters en verschillende geestelijken. Het eerst werd het woord gevoerd door mr. W. C. Wendelaar, burgemeester van Alkmaar, die namens de geheele streek ae zusters geluk Wenschte en hartelijk dank zegde voor hare liefdevolle toewijding jegens de zieken en de hoop uitsprak, dat weldra uitvoering kan igegeven worden aan de plannen tot uitbreiding van het gesticht De voorzitter van het feestcomité, dé heer G. Th. M. v. d. Bosch, huldigde ook in warme bewoordingen den nobelen arbeid der susters. die niets voor zich zelf doen, doch alles voor do liefde Gods. H»j bood haar öls gaschsnk yan Alkmaar en omgeving een bedrag van VjOO aan (dat uog wordt vergroot ,wijl alles nog met is biKisengckomcn) waar/oor de zus ters iets kunnen koopc.n, dat in het oude of nieuwe izlekenhuis een waardig? plaats zal bekomen. Dr. M. J. van Dam. cio'rurg aan het Gesticht, schelste zijn uistekende inrichting en herinnerde er aan hoe in de afgeloopen jaren de genees- cn heelkunde groote vorderingen gemaakt hadden. Hij bracht ook zijnerzijds hulde aan de zusters en schonk haar namens de doctoren een electrische kroon voor de kapel. Dr. Pameyer wenschte de zusters geluk namens de af- deeling Alkmaar der Ned. Maatschappij ter bevordering der Geneeskunst Namens de zusters dankte Rector Boele voor de schitterende hulde, die hier aan de zusters was ge bracht cn bracht dc verdiensten der doctoren Dirken en Van Dam naar voren, die door hun bekwaamheid het Ziekenhuis mede zoo'n goeden naam hadden bezorgd. Namens de Congregatie dankte de 'directeur, de heer Dankelman die mededeelde, dat waarschijnlijk het vol gend jaar ae eerste spade in den grond voor het nieuwe 'Ziekenhuis zou gestoken worden. Hierna werden ververschingen hangeboden en bleven de aanwezigen nog eenigen tijd bij oen. Ten slotte zij me degedeeld, dat do bewoners der Emmastraat den zusters een hanglamp voor de hal schonken. Des middags had in het gesticht een "drukbezochte receptie plaats, terwijl in den avond het R.K. Muziek corps „St Cecilia' ter eere der zusters een concert gaf. PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. De memorie van. Antwoord op de aldeelingsveisla- gen over de begrooting. Aan die Memorie van Antwoord van God. Staten op het Algemeen Verslag der Afdeelingen van de Provinciale Staten ontleenen wij: De nood in den tuinbouw. Herinnerd wordt aan het gegeven antwoord op de vragen van den heer Westerhof. Kan eenerzijds naar -het antwoord1 worden verwe zen voor hetgeen Gedeput. Staten bereids hebben gedaan om op de hoogte te komen van de behoeften die tengevolge van de crisis voor kortoren of lango ren tijd voorziening vragen, aan den anderen kant kan worden medegedeeld, dat de meeste der in het Verslag aangeprezen middelen tot herstel reeds ter sprake kwamen in de, onder leiding van den Minis ter van Landbouw, Nijvertieid en Handel a.L. gehou den vergadering, waarvan in dat antwoord 6prake is: deze vergadering werd bijgewoond door«vertegen- woodigers van alle bij den nood in den tuinbouw be trokken bsturen.' en belanghebbenden. Er is dus geen aanleiding die middelen tot herstel, voorzoover zij van Rijkswege moeten worden toegepast, dezerzijds r.cg speciaal onder de aandacht der Regeering te brengen. Het verschaffen van crediet aan niet-kapitaal krachtige tuinbuwers kan wellicht een noodmaatre gel zijn, die d'e overweging waard is, doch. Gedepu teerde Staten meenen zich hierover niet met stellig heid te kunnen uitlaten, zoolang hen het advies van den Nedorlandschen Tuinbcuwraad niet heeft be reikt. Evenzeer kan wellicht de werkloozeDzorg in den vorm, waarin zij -door de provincie wordt betracht, ten goede komen aan de individueel© hooden van de tuinbouwarbeiders, die in het tulndershedrijf geen bestaan meer vinden. Hoe de verruiming der werk gelegenheid echter aan den tuinbouw cn de tuin bouwers als zoodanig zou kunnen worden dienstbaar gemaakt, is niet duidelijk. Dat de aanleg van een kanaal van Heiloo naar Akersloot en van een ver bindingsweg van Noordsc'harwoude en Oudkarspel door do Diepsmeer naar Koedijk en Alkmaar recht streeks en binnen korten tijd zouden kunnen leiden tot voorziening in den nood, zal ook door de voor standers dezer werken niet worden volgehouden. Evenmin is dit het geval met do kanaalplannen. Hoe spoedig deze ook worden ingediend, vastgesteld, gefinancierd, voorbereid en uitgevoerd, vóór de nieu we vaartverbindingen aan den tuinbouw kunnen ten goede komen, zal toch langer tijd verloopen dan, naar mag worden gehoopt, de crisis duren zal. Ten aanzien van de door vele ieden aanbevolen bemiddeling der provincie bij het tot elkander bren gen van producent en consument mot uitschakeling van don. tuHscbenhaadci, scharen Gedeputeerde Stav ten zitih aan de zijde van hen, die in dit omzicht in hoofdzaak van het particulier initiatief practisch re sultaat verwachten. Is hierbij steun van overheids wege noocfig, dan ligt het verleenen daarvan op den weg der gemeenten, niet op dien der provincie en de Gemeentebesturen zijn beter dan Gedeputeerde Sta ten in de gelegenheid in die richting werkzaam te zijn. Vertrouwd mag worden, dat de Gemeentebestu ren dit belang, respectievelijk dat van een verbeterd marktwezen, zullen inzien en hiertoe geene speciale aansporing van de zijde van Gedeputeerde Staten zullen behoeven. Over de oorzaken .van de crisis, bvenzeer als over de vraag-of er onder de tuinbouwers zijn, die den nood aan eene mislukte speculatie hebben te wijten, onthouden Gedeputeerde Staten zich van bespiege ling. Aannemende, dat de nood in clen tuinbouw voor ziening zal blijken te eischen, zien zij ito, dat vooral spoedige hulp zal bater- en houden zij het oog op dit doe^ gericht. Of het zou bereikt worden door de be noeming van. eene deskundige commissie uit de Sta ten met uitgebreide volmacht, een ruim crediet en bevoegdheid tot direct daadwerkelijk optreden, ach ten zij nog daargelaten de vragen, of de bevoegd heden van zoodanige commissie niet zouden behoe ven te worilen omschreven en of zij vallen onder de artikelen 95 of 157 der provinciale wet aan twij- vel onderhe\lg. Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwar tier. Nu blijks het Verslag het Hoogheemraad schap zelf het vraagstuk van vermindering van den belastingdruk bij hel Provinciaal Bestuur aanhan gig zal maken, meenen Gedeputeerde Staten zich thans niet te moeten begeven in een onderzoek van de vrfeag, of de gebouwde en ongebouwde eigendom men te zwaar worden gedrukt door de rente en af lossing van de ten laste van het Hoogheemraadschap gebrachte watersnoodkosten. Wegenbeheer.Êene regeling van het verkeer met zware vrachtautomobiolen op wegen is aan staande; zij za.1 steunen op het interprovinciale on derzoek, dat, naar als bekend mag worden aangeno men, inzake deze materie word ingesteld. De vraag hoe het staat met de oprichting van wegschappen en met de overneming in beheer van de wegen der Zes Noord-Hollandsche Steden en van den Zaanland- schen Communicatieweg, vindt hare beantwoording in het ontwerp tot aanvulling van het reglement voor het Hoogheemraadschap Noord-Holands Noor derkwartier, dat thans ter plaatse ,waar zulks be hoort-, ter visie ligt. Nauwelijks had de heer Jean de Mangeleire, smid, wonende 9, rue Monge, te Lille (Nord, Frankrijk), bemerkt dat de zwakte die hem al eenigen tijd ge hinderd had, niet alleen bleef aanhouden, maar steeds verergerde, of hij begon onmiddellijk de Pink Pillen te gebruiken. Het was een goede inval dat de heer de Mange leire aan de Pink Pillen do voorkeur gaf boven zoo vele andere geneesmiddelen. Hij wist, want hij had het in zijn krant gelezen, dat de Pink Pillen wonder dadige resultaten geven in alle gevallen zoowel van algemeene zwakte als bij verarming van het bloed en verzwakking van het zenuwstelsel. En ziet, daar schrijft ons nu de heer Mange leire, na zich ten einde toe met de Pink. Pillen te hebben behandeld, het volgende Al ongeveer 6 maanden lang ondervond ik een ernstige verzwakking die een gevolg van overma tige vermoeienis was. Ik had geen eetlust meer, ik leed aan duizelingen en sliep heel slecht. Toen ik zag dat die toestand aanhield, nam ik zonder aan iemand om raad te vragen, de Pink Pillen in en ik moet zeggen dat die mij weer gezond hebben gemaakt." Niet alleen moeten, naar algemeen bekend is, de gewone menschen maar ook dé dokters die er de proef mee namen, erkennen dat de Pink: Pillen een ongemeen werkdadige hernieuwer der krachten zijn voor lijders aan bloedarmoede, aan neurasthenie, en aan algemeene verzwakking en voor hen die van een zware ziekte herstellen. De prijs der Pink Pillen bedraagt f 1-75 de doos, f9.de zes doozen. Zij worden verkocht in het Hoofddepot: Nassaukade 314 te. Amsterdam. Eisch dit adres on de Hollandsche gebruiksaanwijzing. De Pink Pillen zijn ook te verkrijgen bij alle goede apothekers en drogisten. Heer Mangeleire. in het Café van den heerP.LAN- GEDIJK te door de Gymnasliekvereeoioino ..Zljper Sportclub". Ter afwisseling zal worden op gevoerd, het propagandfctukje voor de Gymnastiek: II Entré f 0.75. Kunstlievendheden en leden K.N.G.V. vrijen toegang. Aanvang precies 7'/, uur. BAL na.

Schager Courant | 1922 | | pagina 10