ATELIER NIESÏADT St Elisabethflesticht te Alkmaar. L. Bolte, Schagen, 25-Jarig bestaan PORTRETTEN DERDE BLAD. Ingezonden Stukken. ,vau het als St. Nicolaas-cadeau worden tot I December aangenomen. Geopend 0-9 uur. Plaatselijk Nieuws» ttumeniandsch Nieuws. MIJNHARD??' Zaterdag 25 November 1922. 65ste Jaargang. No. 7136. Zooais velen rêecis bekend zal zijn. waslTéTVrydag 21 November j.i. 25 jaar geleden dat net St. £lisabelh-ge>- sticht in Aiikmaar werd opgericht. Gedurende dit tijdvak zijn steeds de Eerwaarde zus ters belast geweest met de verpleging en verzorging der zieken. Een opsomming te geven van ai hetgeen door haar in dat tijdvak is verrient, van aX het leed dat zij hebben helpen verzachten, en van de liefderijke toewij ding, weike zij geheel'belangeloos Voor de patiënten ge had hebben, is ecnerzijds als zijnde meer dan genoeg in wijden kring bekend, totaal overbodig en zou anderzijds geneel in strijd zijn met den wensch en de bescheiden heid van de zusters zelve. In Alkmaar ecliter heelt men gemeend dat dit feest niet onopgemerkt mocht voorbij gaan, en heelt zich daar spontaan in weinig dagen tijdis een comité gevormd, uit allerlei rang en stand, samengesteld uit aherichtingen, dat zich ten doel heelt gesleid, bij deze gelegenheid de zusters een geschenk aan te bieden in den vorm van een som gelds; weike de zusters zal worden aangeboden, met de bedoeling dut zij naur eigen goeddunken Hierover zaa ien beschikken, mits blijvend in Alkmaar en waar schijnlijk bestemd voor het nieuw te bouwen zieken huis daar ter stede. In aansluiting hieraan heeft zich in de Zijpe, Callants- oog en Petten een sub-comité gevormd, met de bedoe ling ook in deze Gemeenten geiden voor ditzelfde aoel te verzamelen. Zeer groot toch is het aantal zieken uit deze gemeenten, dut in die 25 jaren in het St. Elisabeth-gesticht verpleegd is geworden; bij wien dus het St. Eüsabeth-geslicht m dankbare herinnering voort leeft; en die aus ook gaarne, elk naar hua krachten, aan dit plan zuilen willen medewerken. Het Sub-Comité van Zijpe, Callantsoog en Petten. nut van een boekhouding voor landbouwers «m vee houder?, vooral bi ét het oog op het belastingvraagstuk. 'Spr, merkte op, dat het veelzijdig bedrijf van. een hoer nogal eens 'tot moeilijkheden aanleiding geeft om het zuiver belastbaar inkomen nauwkeurig op te geven, voor de vaststelling der belastingaanslagen. De heer List wenscht alhier een cursus te houden in landbouwboekhouden (zie advertentie in dit nummer). Afgaande op de resultaten, welke roeds door den heer List in deze zijn bereikt en de gunstige adviezen, welke hij van den inspecteur der belastingen mocht ontvan gen, zijn redenen om belanghebbenden tot deelneming aan dezen cursus op te wekken. Reeds ^gaven zich een tiental personen als deelnemers voor den cursus op. DIEFSTAL. De diefstallen zijn te Venlo aan de orde van den dag. Woensdagnacht is van den slager D. een rijtuigje ontvreemd. Daartoe heeft men eerst een alagerskar uit de remise moeten rijden, om daarna het gesto len karretje weg te voeren. De slagerskar heeft men vervolgens weer netjes op z'n plaats gezet en de deuren der remise gesloten. De dieven moeten de beschikking hebben gehad over een paard met tuig, wijl het anders onmogelijk is om het betrekkelijk zwaar loopende rijtuigje te vervoeren. Van de daders is nog geen spoor ont dekt. Vermoedelijk hebben bier al weer Duitschers de hand in het spel. KAMERLID EN VOORZITTER VAN EEN RAAD VAN ARBEID. De R.-K. Kiesvereeniging te. Hoorn heeft, naar de 'Tijd meldt, een motie aangenomen waarin zij 1en zeerste betreurt, dat de heer A. B. Michielsen bij de aanvaarding van het lidmaatschap der Tweede Kamer zijn ambt als voorzitter van den Raad van Arbeid te Haarlem niet beeft neergelegd en besluit deze motie den hepr Michielsen toe te zenden en te i publiceeren in de pers. vacature R. Slot, St. bet vdg^nde driat*l voor Heemraad opgemaakt; 1. P. (joetjes, St Pan- cras; 2 .F. de Boer^ Oudkarspel 3, JhJT. A, L, van Spengler, Zuidscharwoude. HOOGWOUD. Vergadering van de Vereeniging van Waterschapbelan- gen en Verkeerswegen te Hoogwoud, op Donderdag 23 November 1922 des avonds 7 uur, ten huize van den heer J. Modder. De Voorzitter^ de heer J. Breebaart Dz., heet de 13 aanwezige leden welkom en opent de vergadering. Dc Secretaris de heer P. Donker Jz. leest de uitge breide notulen, die met dank worden goedgekeurd. Naar aanleiding der notulen deelt Voorzitter mede: dat de Vier Noorder Koggen voor het vervolg met het vervoer der basalt rekemng zaï'hopden, dat cht niet geschiedt met te zware auto's; dat de afname der bermen in de Koggen geschiedt voor rekening van genoemd bestuur, jaarlijks woMt een gedeelte onder handen genomen. Wil een Banne of toemeenet de bermen spoediger laten afnemen, dan kan hiervoor vergunning worden gegeven en kan daarvoor een bijdrage worden verleend; dat de Overhaal te Medemblik is gereed gekomen, ook door deze gemeente eD Banne is in net aandeelenkapitaal deelgenomen, het is echter te bejammeren, dat de Over haal niet geheel voldoet. Gehoopt wordt dat de overhaal nog eens goed zal' werken. Bovenstaande mededeelingen worden voor kennisge ving aangenomen. Daarna stelt Voorzitter aan de orde: Verkiezing van twee leden van het Bannebestuur, aftredend de heeren C. Ursera, lid van dagelijksch be stuur (herkiesbaar) en J. Koorn Dz., hoofdingeland, (welke niet voor herbenoeming in aanmerking wenscht te komen. Na bespreking worden met algemeen© stemmen candi- daat gesteld in de vacature C. Ursem, de heer C. Ursem en in de vacature J. Koorn Dz. de heer D. Koorn (Jz te Aartswoud. Voor de op 4 December a.s. te houden stemming zullen de gestelde candidaten bij de stemgerechtigde ingelanden worden aanbevolen. Periodieke aftreding van vier leden van het Bestuur der vereeniging, n.1. ae heeren P. Deken, A. Rood Kz., P. Donker Az. en P. Donker Jz. De heeren P. Deken A. Rood Kz. en P. Donker Jz. worden herkozen, terwijl inplaats van den heer P. Donker Az. na gehouden ACTIE TEGEN ONDERWIJSVERSLECFTERING, Als de herziening der Lager Onderwijswet er door komt en de behandeling zal de volgende maand plaats hebben, dan kan het gebeuren, dat er in een school een onderwijzer weggaat Die school, als zoo vele an deren, heeft meer leerkrachten dan er in de herziening voorgeschreven staat. Er wordt geen nieuwe benoemd en U zal zien gebeuren, dat de eene helft plotseling ver hoogd wordt; de andere helft verlaagd. Dit geeft te denken. De heer F. L. Ossendorp, zal Dinsdag a.s. deze en andere gevolgen van de ^eventueele herziening aantoo- nen. Een ieder, die eenig belang in deze zaken stelt, kome. Het Comité stelt zich voor, dat er veel, zeer Veel belangstelling zal zijn. Niet alleen van den kant van ouders, wier kinderen school gaan. (Men zie de advertentie in dit blad en het strooibiljet). MIDDELEEUWSCHE LITERATUUR. Op bovenstaande lezing. Donderdagavond j.I. in „Vre- delust" was vrij veei publiek van buiten gekomen. liet is het bestuur van de Ver. voor Winterlezingen aangenaam te constateeren, dat haar werk - ook buiten Schagen waardeering begint te vinden. De beer De Jong ving zijn voordracht aan met do opmerking, dat in de m. e„ er nog geen sprake is van beroepskunstenaars, de middcleeuwscJhe kunst is gemeenschapskunst Evpnals de werkman, die vandaag een prachtig beeld voor ec.n cathedraai schiep, morgen hielp .steenen voegen, en naamloos voor 't nageslacht stierf, zoo zijn ook van middeleeuwsche geschriften de auteurs niet bekend. Soms zijn ze door den een begonnen, door den ander voltooid. Veel kostbare handschriften zijn als oud per kament verkocht en door boekbinders tot boekbanden verwerkt en zoo gedeeltelijk teruggevonden.. Spr. komt dan tot een beknopte bespreking van den miadeleeuwschen roman, onderscheiden naar tij'd en onderwerp in Karei-, Arthur-, Klassieke- en Ooslerschfc romans. Als voorbeeld van een Karei-roman las spr. een gedeelte van het bekende Roelandslied. Ook wéés hij op de afspiegeling van de ruwheid van zeden, bijv. blijkende liit de beschrijvingen in Carel ende Elegast en andere romans van vrouwenmishandeling, veeten jver maagdenroof enz. Met den opbloei van riadcrtiV' en het. stemming^ekoz^ ^rdt de he^K. Braak.&noemde heeren, allen aanwezig, nemen de benoeming aan en 1 worden gelukgewenscht. Rondvraag. De heer Jb. Kuiper Cz. bespreekt verbete- flnk 7nnr1'inQ r*nS van ^et vaarwater van Opmeer tot Rustenburg. UilIV LUllllÜljut Waar het gedeelte bij Opmeer het slechtste is, zal hier- -over geschreven worden aan het Koggenbestuur. I Dc neer K. Braak acht het afsteken der bermen ge- DOOR GASDAMPEN GESTIKT. Dinsdagmiddag werd de 64-jarige Jan den Hoek, wenscht. wonende te Zwijndrec'ht, dood; aangetroffen op de! Voorzitter zegt, dat hieraan aandacht geschonken~zai trap in het stookhok voor de centrale verwarming 1 worden en overleg gepleegd zal Worden met den heer S. van de Julianaschool aan den Burg. de Bruinelaan. Glas, Heemraad van de Koggen. DE ONDERWIJSNOVELLE. Uit parlementaire kringen verneemt „De Tijd", dat sinds oenige dagen geregeld geconfereerd wordt tusscben do ondcrwijs-specialiteiten der rechtsche partijen en den Minister van Oüderwijs over het ont werp tot herziening der Onderwijswet, Naar verluidt is de mogelijkheid niet uitgesloten dat deze bespre kingen alsnog tot. min of meer belangrijke wijzigin gen in de onderwijsnovelle zullen aanleiding geven. VOLKSVERBRUIKS VEREENIGING. Een der berichtgevers van het H.blad te Rotterdam meldt: Een half jaar geleden werd met veel fanfare te Rotterdam een winkelzaak geopend, die in allerlei advertenties beloofde de prijzen te zullen drukken. Deze zauk, die zich Volksverbruiksvereeniging noem de, deed alsof ze een coöperatie was en nam leden aan, die naar verkiezing f5, f3, of f2 betaalden. De coöperatie leverde melk, later ook steenkolen en kruidenierswaren, vestigde haar hoofdkantoor aan de Hertenkade en opende nog maar enkele weken ge leden een filiaal aan de Karronstoeg. Reeds thans echter is de krach gekomen. De direc teur bleef plotseling afwezig en de boekhouder kwam ook niet meer op zijn post. Achteraf is geble ken dat het bedrijfskapitaal werd bijeengegaard door de contributies van een 1500 menschen, die huw inleg van enkele guldens hadden betaald en door de loopers en controleurs, die hun baantje pas kregen als ze van f 150 tot f 1000 borg stelden. Uit breiding had men de zaak gegeven toen een com pagnon In de zaak trad, die f250 meebracht. Toen had men den handel in steenkolen geëntameerd. Do leverancier der brandstoffen, die voor f 6000 heeft geleverd en geen betaling kreeg, heeft het failliss^ ment der V.V.V. aangevraagd. Woensdag, toen, hoewel de patroon verbe nen was. do zaak nog liep, hebben.de loopers gewei gerd hun ontvangsten van dien dag af te dragen. De politie heeft thans de zaak in handen. De V.V. V. is voorloopig gesloteh. HET MOND- EN KLAUWZEER. In „de Vee- en Vleeschhandel" schrijft de heer Hoefnagel over het mond- en klauwzeer, waardoor verschillende gedeelten van ons land worden geteis terd. Wij ontleenen daaraan; Gesteund dooi een jarenlange ervaring moet ik, gezien net snelle verloop op zulke groote afstanden, helaas al3 mijn meening weergeven dat naar mijn oordeel ook ihan9 wederom de strifd tegen de ver spreiding de/er ziekte een wanhopige zal ziin, hoe energiek de inspecteur voor het Veeartsenijkundig Staatstoezicht in de provincie Zuid-Holland ook is opgetreden. Het stop zetten van het geheele vecver- keer, behalve van het vee, hetwelk voor de slacht bank is bestemd, kan zeer zeker de ziekte in haar vaart beteugelen, maar de onbekende en hoogst gril lige mestsmf schijnt nog geheime wegen te bewan delen, welke wij niet kennen en waardoor wij tel ken male voor nieuwe teleurstellingen staan. „Maar één ding begrijp ik niet en dit is namelijk, hoe het toch mogelijk is, dat alle personen, welke in nun bedrijf, zoowel door het sluiten van veemarkten als anderszins door deze ziekte en door Je maatre gelen tegen verspreiding van dit lijden, zoo belang rijk, in hun beurs worden getroffen, jaar in en jaar uit, zich nog niet hebben vereenigd en zich gezamen lijk nog niet tot de Regeering hebben gewend met het verzoek, zoo spoedig mogelijk een mond- en klauwzeorin9tituut in het leven te roepen." NIEUWE NIEDORP. Donderdagmorgen omstreeks half acht wekte het de aandacht van omwonenden, dat de groentenhandelaar P. Waterdrinker alhier tegen zijn gewoonte nog niet was, toen er iemand een boodschap bij hem kwam doen. Toen men er toe overging om de gesloten deur van buiten af te openen, vond men Waterdrinker bewusteloos op zijn bed liggen, terwijl zich in het vertrek gas bevond, dat uit de gaskachel was ontsnapt, die door den bewoner niet goed afgesloten was ge worden. Dr. Maats werd er bijgeroepen en de patiënt, die een allec^ wonend man is, werd vervolgens per brancard naar het Wees- en Armhuis vervoerd om ver der te worden verpleegd. Hij Is met een zuurstof-appa- raat behandeld geworden. Zijn toestand is den geheelen •dag nog ernstig. - SCHAGERBRUG. Maandagavond waren, daartoe per circulaire uilge- noodigd, eenigo personen aanwezig in het Iokaai van den heer Loman alhier, om te vernemen de voordeelen, welke landbouwers en veehouders kunnen bereiken met eene eenvoudige, door henzelf gevoerde, boekhouding. De heer Th. List alhier, zette op zeer eenvoudige en bevattelijke wijze voor de aanwezigen uiteen het groote Bij nader onderzoek bleek, dat hij door gasdampen is gestikt. ALWEER KNALKURKEN! Te Zjwolle zijn gisteren door de politie 52 kisten, tezamen, inhoudende 520.000 knalkurken, in beslag genomen, meldt de Msb., verder zijn nog hij andere winkeliers kleinere partijtjes achterhaald. EEN BEROUWVOLLE DIEF. De firma R. Mees en Zn. te Rotterdam zond dezer dagen, volgens de „Msb.", aan de directie van de suikerfabriek Statendam bij Geertruidenberg een aangeteekend schrijven, waarin zich voor tienduizend gulden aan bankpapier (tien briefjes van f 1000; be vond. Bij ontvangst a costi kwam men tot de ontdek- king, dat in de enveloppe slechts krantenknipsels zaten, daarin gestopt in plaats van de biljetten. 'Men deed natuurlijk onmiddellijk aangifte bij de politie, die een .nauwkeurig onderzoek instelt. Wie schetst echter de verbazing van de directie to Geertruidenberg, toen ze gistermorgen een gewo nen brief ontving, inhoudende acht briefjes van dui zend? De zaak, die toch- al zoo geheimzinnig was, begint door deze bijna romantische teruggave wel zeer interessant te worden. Meii wacht dan ook met spanning, af hoe hot geval zich verder ontwikkelt. WILSTERVANGST. Met do komst der vele Friesche arbeiders, is ook do wils:er\ai gst naar Hollands Nooraen overgo bracht. Op dit oogenblik wordt de se jacht door 9 ver schillende personen uitgeoefend. Een slagnet, een o»'*r lokvogels en oen lokfluitje, van deze voorwer pen voorzien gaat de wilstervaagor er in den vroe gen morgen op uit on zoekt ergens in de Zijpe cf den polder Het Koegras eon stille waterachtige streek op, om zijn slag te slaan. De vangst is tot hoden niet bijzonder xoordeelig. De grootste trek, die een ons bekend jager maakte, bedroeg 44 vogels. Daar gaan ochter ook vele dagen voorbij, dat hij slechts met een paar vogels thuis komt en dat op een dag van 4 tot 4. De prijzen zijn. vrij goed. Bijna allo vogels worden naar Friesland gezonden tegen 60 cent per stuk De wilster of goudpluvier behoort tot de steltloopers of moerasvogcls. In dien herfst komt hij, uit het Noorden herwaarts en blijft hior t,ot j de vorst invalt. In heldero nachten trekt hij dan I naar het Zuiden. Zijn-schel geroep verbreekt de nach- I telijke stilte. I AMBACHT WESTFRIESLAND. In de vergadering van het Ambacht van Westfries- land, Donderdag te Alkmaar gehouden, is voor de Dé heer D. Rooker wijst op de hooge lasten van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. Voorzitter zegt, dat van alle kanten geprotesteerd wordt,- dat Amsterdam en Haarlem in het Zuidelijk gedeelte van Noord-Holland niet in die lasten bijdraagt. De heer Kooijman zegt, dat van de stratenmakers, die de Gouwenveg verstraten, weinig welwillendheid wordt ondervonden, bij het passcercn met een rijtuig. Wordt goedgevonden aan den Dijkgraaf der Koggen medewerking te verzoeken tot verbetering. De heer L. Glas zegt vernomen te hebben, dat de melkschuit van „Aurora" te Opmeer bij het doorvaren van de Niedorperbrug over de Langereis niet steeds de noodigo voorzichtigheid wordt toegebracht Wordt goedgevonden eerst na te gaan; of die mede- deeling van den zegsman van Glas juist i<^ zoo ja, dan zal aan den Directeur van Aurora medewerking tot 'verbetering gevraagd worden. Ten slotte\omt nog ter sprake de weinige geschiktheid .Van de slooten in deze Banne om als vaarwater te dienen. .Vooraf wordt gewezen op de Dicringersloot vanaf Lambertschnag naar de Gouwe. Indertijd is door de Koggen ©en gedeelte dier sloot verbeterd met tak- kenbeschoeiing. Het zou gewenscht zijn? dat op die wijze de geheele sloot met tukkenschoeiing verbeterd wordt door genoemd bestuur* Sluiting met dank. verdwijnt tpoedig door j HQ0f0PUïtTABl£TTEn Prijs per koker 60 cent. j El) Apotheker* cn Drogisten, r&bnkanl r pHMinjM»Ta(.A/iijiflwcr.ai5iF zuiver wol, met ceintuur, in vier moderne tinten, f3.95 filiaal Qebr. Bisehoff. WEGEN^NDERHOUD. Dg gemeentebesturen van Zaandam, Koog aan de Zaan, Zaandijk, Worm ervoer, Westzaan, Assendelft, Uitgeest, Heemskerk on Beverwijk, en de besturen van de waterschappen der polders Wèstzaan, As sendelft, de Uitgeester- en Heemskerkerbroek, de Wijkerbroek en de polders de Noorderbuitendijken en de Zien hebben aan Ged. Staten van Noordihol- land een adres gezonden naar aanleiding van de twee ontwerpbesluiten, betreffende de overneming in beheer en onderhoud van den Zaanlandschen Communicatieweg en het verplichten van de be langhebbende streek tot het bijdragen in de onder- houdslasten van den weg. Zij ontwikkelen een aantal- bezwaren tegen de re geling van de bijdrage der naast-belanghebbenden, overeenkomende met het bedrog, dat geacht kan worden noodig te zijn om den weg, zooals deze thans is, op behoorlijke wijze te onderhouden, en zijn van oordeol, dat de lasten, die bij de totstandkoming van de voorgestelde rogeling te betalen zullen zijn door de eigenaars van de gebouwde en ongebouwde eigen dommen, deze eigendommen zoozullen bezwaren, dat. er werkelijk gesproken kan worden van een be langrijke waardevermindering dier eigendommen, wanneer zij deze nieuwe lasten beschouwen in ver band met de hoogere heffingen aan waterschap»- en grondlasten, die het, gevolg zijn van deii watersno'od en de tijdsomstandigheden. De gemeente- en polderbesturen verzoeken Ged. Staten op grond van deze bezwaren, dat de onder houdskosten van den Zaanlandschen Communicatie- weg met de daarbij behoorende zijtakken van het Assumertolhek naar Assum en door de kom van Westzaan naar den Westzanerzeedijk geheel ten las te worden gebracht van de provincie. ALKMAAR. B. en W. hebben den gemeenteraad een voorstel doen toekomen om de ambtenaren der gemeente in den ruimsten zin, dus zoowel het technisch en admi nistratief, het onderwijzend en bet politiepersoneel al sde werklieden, bij het bereiken van den 65-jari- gen leeftijd tegen 1 Juni d.a.v. uit den gemeente dienst te ontslaan. Het ontslag zal worden verleend door het college, dat den ambtenaar heeft aange steld. In bijzondere gevallen zal voor een te bepa len termijn, den duur van een jaar niet te boven gaande-, hiervan afgeweken kunnen worden. Ambte naren, ouder dan 65 jaar, mogen niet in dienst ge nomen worden. Zij die ree'ds den 65-jarigen leeftijd hebben overschreden zullen, behoudens ontheffing, tégen 1 Juni 1923 ontslagen worden. HARENKARSPEL. Benoemd tot Voorzitter van den Ringpolder den heer D. Swart te St. Maarten. dreven ,?hovische" vrouwencultus, tot in het waanzinnige en senlimenteele voortgezet Cervantes' Don Quixote maakt daaraan voorgoed een einde. Na de pauze besprak de heer De Jong het middel- eeuwscho lied. Hij declameerde daarbij Xiedekijn van Heer Halewijn", het „Kerelsiied', „Egiaius waer bist du bleven". „Het dagh'ct in den Oosten' en tot slot het bekende volksliedje „£ëg kwezelken", eveneens van mid- deleeuwschen oorsprong. SUIKERFREULE. Vrijdag 1 December zal In ons. Theater-Royal een tooneeluitvoering worden gegeven door de Sociétaire Tooneelvereeniging, een clubje tooneëlisten dat zich voor eenigen tijd heeft afgescheiden van bet gezel schap Heijermans. Opgevoerd zal worden: Suikerfreule van Henri van Wermeskerken, een stuk dat alle eigenschappen heeft om het publiek een opgetogen avond te bezor gen. De Heldersche Courant van 17 October j.1. schrijft hierover: Van Wermeskerken heeft van zijn „Suikerfreule" een blijspel gemaakt in dén trant van de bekende Fransche kluchten, en dat bet publiek hieraan smulde, bewees het daverend gelach^ dat den gehee len avond opklonk. Het driebedrijvige stuk is noch in opzet noch in uitwerking origineel: de tweede machinist eener sui kerfabriek woont al 15 jaar in Indië, zijn vrouw al die jaren als onbestorven wede uwe in Holland. Wij wlil en het wel aanvaarden als de trouvaille van den auteur, maar of dit een beeld van de werkelijkheid is, wagen wij het te betwijfelen. Alevel, zonder deze conditio sine qua non ware het vervolg der geschie denis ongeschreven gebleven, en dat was toch jam- rper, voor de sociétaire als zoodanig, voor het publiek envoor juffrouw (mevrouw!) Van der Kooij. ,Want des tweéde-machinisten eegade in Hol land krijgt het in haar hoofd na vijftien jaar scheiding! plotseling naar Indië te komen; zij gaat it bout portant op de boot zitten „alsof het een uitstapje was naar Zandvoortl" en, nauwelijks in Indië, begint zij, tot wanhoop van haar man en diens vriend, een gemoedelijke, grondige, echt-Hallaiidscho schoonmaak! Dit eerste bedrijf is zeer geestig en levendig ge schreven, en de aardige zetten van juffrouw (me vrouw!) Van der Kooij slaan wel in. Maar de ver wikkeling komt. Want Van der Kooij heeft een vóór kind bij een Indische vrouw, een meisje en in het onverwacht uitkomen van zijn vrouw heeft hij in wanhoop dit snoezige kind aan zijn vriend Schuit go- ëndosseerd. En ziedaar! de verwikkelingen ontstaan, zooals dat in een goede klucht behoort. En na de gébruik olijke benauwde oogenblikken komt, in het derde bedrijf .alles op zijn pootjes terecht. Dat van Wermeskerken orze toorieelHteratuur „verrijkt" heeft met dit blijspel, zal wei niemand willen beweren; dat hij evenwel zijn toehoorde 3 een avond vol ver maak geeft, is zeker. En daar men bij een klncht niet zoo nauw let op de waarschijnlijkheid der situa ties, kunnen we dan ook gerust constateeren, dat het stuk veel succes had. Van dat succes droeg mevrouw De BoerVamRijk het leeuwendeel weg. Immers, zij was de Katten- burgsche juffrouw van der Kooij, zooals wij die uit „Tropenadel" kennen, met welk stuk deze klucht overigens niets gemeen heeft. En door de drie be drijven heen blijft zij die Amsterdamscbe burger juffrouw, op wie de ver-IiWisching nog slechts ge ring vat heeft, en die door haar dolle uitbundighe den heel den avond doet schateren van het lachen. Ilaar man, (Carl Veerhoff) en diens vriend Schuit (Hein Harms), hebben samen het complot gesmeed, dut hen in moeilijkheden brengt. Hein Harms speelt aijn rol genoegelijk en zijn lachen werkte zeer aan stekelijk. De verliefde jongo man Nittel werd door Chr. Laurentius verdienstelijk gespeeld, Van Ad. Ver zijl kunnen wij dit laatste niet zeggen, als de fat- tige administrateur chargeerde hij veel te veel. De dochter, Trude, werd verdienstelijk gespeeld door Ninny van Ollefen, die er als' een lief jong meisje uitzag en dan ook terecht het hart van haar moeder, die haar moeder niet was. stal. Tenslotte wist Alida Nagtegaal uitstekend in haar rol van Oessin, den huisjongen te blijven, en joeg zij herhaaldelijk moe der van der Kooij doodschrik op het lijf. Alles en alles een genoeglijke avond. PENNING AANGEKOCHT. Het goudstuk van Frederik II, 1635, dat hier voor eenige dagen werd gevonden, is aangekocht door het Haagsche Penningkabinet voor f 12. NOTABELEN. Bij de verkiezingen van Donderdagavond zijn tot notabelen bij de N. H. Kerk alhier gekozen de hee ren G. Beers, P. Hopman, W; J. Kesteloo en L. van Rijswijk. MARKTOVEFZICHT. Bepaald eerste kwaliteit koeien (vette) waren er niet aangevoerd Donderdag U. De handel was stug, de prijzen varieerden van ae 40—^5 ets. per pond. De handel in kalf- en gelde koeien was matig. De« vaarzen gingen voor den dood goed weg, voor de weide of stal was het een stuggen handel. Minder was dc handel in graskalveren; met de nuch tere kalveren was het zeer stug. De handel in de vette schapen was slecht; met de overhouders was het goed. Een groote aanvoer was het met biggen, de handel was vlug. De vette varkens waren ook gewild, men kon zeggen van een vluggen handel. Hoogste prijs was 51 ct. per pond. Goed was ae handel in kippen, konijnen en eendefi. Kipeieren worden er tegenwoordig weinig aangevoerd, vluggen handel; de boter was weer een trékkenden handel.

Schager Courant | 1922 | | pagina 9